PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνωριση φυτου...


scalare
21-11-05, 16:59
Εχω ενα φυτο που μιαζει με αυτα τα 2: ''cryptocoryne wendtii tropica'', ''echinodorus ozelot''... τα ειδα στο site της tropica μπας και τα ξεχωρισω αλλα δεν βλεπω καπια διαφορα εκτος απο το αν μεγαλωση σε υψος (20-40cm) οποτε ειναι echin.ozelot..?? η αν βγαζει καινουργια φυτρα απο την ριζα οποτε ειναι cryptokoryne..?? γιατι απο οτι καταλαβα ο echinodorus βγαζει runners. Τωρα ειναι 15cm υψος εχει χρωμα κοκκινο με μπορντο.

Εχω και ενα φυτο που μιαζει με καπιο ειδος vallisneria... επιδη αναπτυσετε αρκετα γρηγορα ..ενα φυλλο την βδομαδα με μηκος 40-50cm και πλατος 0,5-1cm πρεπει να ειναι vallisneria spiralis tiger...?? τα αλλα ειδη βαλισνερια η σαγκιταρια αναπτυσονται πιο αργα..??

Δεν μπορω να περασω φωτος.....

Λιγη βοηθεια....

annivas2000
21-11-05, 21:22
Χωρις φωτος ειναι δυσκολη η βοηθεια...παντως μεταξυ crypt και εχινοδορων ειναι μεγαλες οι διαφορες....για τσεκαρε τα λιγο καλυτερα .......
Οσον αφορα το αλλο φυτο, αμα φτανει 40-50 cm σε υψος ειναι valisneria....η saggitaria παραμενει πιο κοντη ........

alexwip
22-11-05, 15:04
Τα δύο φυτά που ανέφερες τα έχω στα ενυδρεία μου και πράγματι δεν έχουν καμία σχέση το ένα απο το άλλο.Η cryptocorine wentii "tropica" εχει λογχοειδή φύλλα πράσινα στο πίσω μέρος τους και κοκκινοπά στο μπροστά,με λίγα "νερά" σε σκουρότερο τόνο.
Ο echinodorus "ozelot" αντίστοιχα έχει πολύ πιο πλατιά φύλλα και πάνω τους έχουν σκούρα στίγματα.Ελπίζω να σε βοηθήσει η περιγραφή να καταλάβεις ποιο φυτό έχεις.

scalare
22-11-05, 22:38
Οταν το πειρα απο το πετ ηταν με πιο πλατια φυλλα,στρογγυλεμενες ακρες,απο κατο πρασσινο με καφε στιγματα και απο πανω πρασσινο, λιγο κοκκινο και με καφε στιγματα...

Στο ενυδρειο μου μεχρι τωρα εχει βγαλει 3 φυλλα τα οποια ειναι πιο στενομακρα με πιο μητερες ακρες απο κατο καφεπρασσινο με μπορντο και απο πανο κοκκινο με μπορντο στιγματα...
γι'αυτο μπερδευτικα....:(

Αν βγαλει runners ειναι echinodorus..??
και
αν βγαλει φυτρα κοντα στην ριζα και δεν ψηλοσει πανω απο 15cm ειναι cryptocoryne...??

Η vallisneria αναπτυσετε πολυ γρηγορα γι'αυτο με μπερδεψε λιγο.

ΥΓ. Δεν μπορω να περασω φωτος...:( εχει τυχη και παλαιοτερα σε φυτα να αλλαζουν λιγο εως πολυ χρωμα και σχημα ....λογο αλλαγης περιβαλλοντος φανταζομαι...

alexwip
23-11-05, 16:10
Έτσι όπως το περιγράφεις, δεν είναι κατα την γνώμη μου cryptocoryne wentii "Tropica". Τώρα αν είναι η οχι echinodorus ozelot, πραγματικά μόνο με μια φωτογραφία θα μπορούσε να απαντήσει κανείς.

scalare
23-11-05, 17:26
Πρεπει απο αυτα που μου περιεγραψες να ειναι echinodorus ozelot...
Τα φυτα echinodorus και cryptocoryne πολλαλασιαζονται στο ενυδρειο με τον ιδιο τροπο??

Ευχαριστω για το ενδιαφερον...

scalare
25-11-05, 19:50
Τελικα ειναι echinodorus ozelot τον βρεικα στο site www.aquahobby.com (http://www.aquahobby.com)
σε real φωτος φεναιτε καλλα.
Στο site της tropica ειναι ζωγραφια και....

AngleV
26-11-05, 22:04
Αυτό ρε παιδιά τι είναι ;

lasal
27-11-05, 01:07
Bacoba monnieri
;)
http://www.tropica.com/productcard_1_popup.asp?id=044&mode=close

thediscusman
27-11-05, 01:37
Γιάννη δε νομίζω να είναι Bacoba monnieri.
Για Hygrofila polysperma μου κάνει εμένα, απλά είναι λίγο μικρά τα φύλλα της.