PDA

Επιστροφή στο Forum : corys albino (αυγά)


pani
19-11-05, 10:36
Χθές σε μιά γεννιστρα έβαλα αυγά απο alpino corys τα οποία μου έχουν χαρίσει και περιμένω να δώ τα μικρά να κολυμπάνε. Ομως χρειάζομαι τη βοήθεια σας για το μεγάλωμα τους. Τι πρεπει να δώσω σαν πρώτο γεύμα στα μικρά και αν χρειάζεται να μεταφέρω ένα κομμάτι java moss μεσα στη γενίστρα για να βρούνε το πρώτο τους γεύμα έτοιμο απο τη φύση. Παρακαλώ δώστε τα φώτα σας για να δουμε τα μικρα να μεγαλώνουν.....

soza
19-11-05, 11:26
Υπαρχει καλος αερισμος μεσα στην γεννηστρα?Εχεις βαλει μηπως κατι για το fungus? Aν ενα αυγο δεν εχει γονιμοποιηθει, τοτε μπορει να κολλησουν και τα αλλα.

pani
19-11-05, 11:29
οχι δεν εχω βάλει πες μου τι να βάλω σας παρακαλω

soza
19-11-05, 11:44
ΞΕρω οτι πολυ καλο γι'αυτη την περιπτωση ειναι το μπλε του μεθυλενιου.... Αυτο μπορει να το βρεις και σε φαρμακεια..
Λογικα πρεπει να βαλεις τα αυγα σε ενα αλλο ενυδρειο, με καλο αερισμο, σωστη θερμοκρασια και να βαλεις μεσα το μπλε του μεθυλενιου..
Ας πει ομως και καποιος αλλος μια γνωμη περι του θεματος...

netblues
19-11-05, 14:18
Μπλε του μεθυλενιου μονο σε χωριστο ενυδρείο.
Τα αυγα σκανε σε 3-4 μερες.
Ειναι σχετικα συχνό να γενιουνται τα μικρα μεσα σε ενυδρειο, χωρις αλλη φροντιδα.
Το προβλημα ειναι οτι συνηθως τα τρωνε τα υπολοιπα.
Η καλη κυκλοφορια νερου στη γεννηστρα ειναι ισως το πιο κρισιμο σημειο για τωρα. Καλυτερη δουλεια κανουν οι γεννηστρες με τουλι απο τις πλαστικες.
Java moss να βαλεις καθοτι ολο και κατι θα βρουν να φανε εκει μεσα.
Επισης αφου γεννηθουν κα χασουν το σακκο αν μπορεις να τους δωσεις ζωντανες αρτεμιες...

pani
19-11-05, 15:49
Σωτήρη μου, η γενίστρα που έχω ειναι πλαστική σ αυτή τουλάχιστο που τα έχω τώρα οι τρύπες της ειναι στο πάτο και όχι πλάγια οπως η μεγάλη μου η πλαστική.Τη Δευτέρα πια αν ειναι απαραίτητο θα αγοράσω μιά με τούλι, στο σπίτι έχω της εταιρείας mozoo white spot therapy αν ειναι απαραίτητο πρεπει να βάλω σε ολοκληρο το ενυδρειο δεν έχω μικρό για να τα βάλω μέσα. και εχω πάρει και nutron baby της prodac. ας ελπίσουμε οτι θα τα καταφέρω να τα μεγαλώσω... αρτεμια εδώ δεν υπάρχει....... ευχαριστώ για τις πληροφοριες, ααα θα βάλω java moss . Ευχαριστώ και τη Σόνια μας για τη βοήθεια της.... θα σας κρατώ ενήμερους με ερωτήσεις και με τη πρόοδο αν θα έχουμε στα μικρά.

netblues
19-11-05, 15:57
To white spot ειναι φαρμακο για ick και οχι μον δεν υπαρχει λογος να το βαλεις αλλα θα κανει και κακο στα μικρα.
Αυγά Αρτεμια αν δεν βρισκεις μπορεις να παραγγείλεις να σου φερουν ή να πάρεις απο το internet...

H γεννηστρα με το τουλι επιτρεπει πολυ καλυτερη κυκλοφορια νερου, σε σχεση με τις πλαστικες.
Καλη τυχη.

pani
19-11-05, 17:02
Εντάξυ Σωτηρη θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα τα λέμε, ευχαριστώ και πάλι

Lsourtzo
21-11-05, 13:30
Φίλε μου σαν παθόν σου μιλάω …
Τα μικρά corydorakia είναι πολύ μικρότερα από τα ζωοτόκα γα τα οποία η πλαστική γενίστρα έχει φτιαχτεί με αποτέλεσμα αμέσως μετά από το σκάσιμο του αυγού τα μικρά να χάνονται και να γίνονται μεζές στο ενυδρείο !!

Μόνο σε αυτήν με το διχτακι θα έχεις πιθανότητα …

Παντός γενικά είναι δύσκολο εγχείρημα … εμένα από 25 μικρά που βγήκαν μόνο 3 μου μεγάλωσαν !!

Καλή τύχη !!

Lsourtzo
28-11-05, 10:08
Τελικά τι έγινε με τα αυγά ??
Βγήκε τίποτες ?

pani
28-11-05, 10:26
Τελικά ήτανε μεγάλη ατυχία και μεγάλη αποτυχία, εκκολάφθηκαν σε ακατάλληλες ώρες και ..... χάθηκαν, σήγουρα τη επόμενη φορά θα είμαι κατάλληλα εξοπλισμένη και θα προσπαθήσω να τα μεγαλώσω. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας και σας υπόσχομαι οτι θα είμαι περισσότερο προσεκτική την επόμενη φορά.