PDA

Επιστροφή στο Forum : buffer 6,5


safi
18-11-05, 20:56
Όποιος φίλος που γνωρίζει από εμπειρία ας με διαφωτίσει παρακαλώ σχετικά με προϊόντα όπως το buffer 6,5 της waterlife (ή άλλης εταιρίας).
Εάν υπάρχει σχετικό post κάποιος να με κατευθύνει για να μην επαναλαμβανόμαστε κιόλας!

lasal
18-11-05, 21:06
Πρέπει να γνωρίζεις οτι απο την στιγμή που χρησιμοποιείς ενα τέτοιο προιόν
παύει να ισχύει ο πίνακας KH/pH/Co2.
Μάλιστα αυτα τα προιόντα περιέχουν και φωσφορικά τα οποία στις περισσότερες περιπτώσεις μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα άλγης.
Δεν εχω πρόχειρο κάποιο λινκ αυτή την στιγμή.
ΥΓ.
πίνακας KH/pH/Co2
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?p=79511#post79511

safi
19-11-05, 11:32
Σε ότι αφορά την σταθερότητα των παραμέτρων ph και kh είναι όντως σταθερές στην διάρκεια μεταξύ αλλαγών νερού ?

lasal
20-11-05, 02:21
Σε ότι αφορά την σταθερότητα των παραμέτρων ph και kh είναι όντως σταθερές στην διάρκεια μεταξύ αλλαγών νερού ?
Θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις για να δεις την σταθερότητα.

safi
22-11-05, 00:49
Αυτό το λούκι θέλω να αποφύγω. Για αυτό ρώτησα για την σταθερότητα.
Ο λόγος που αποφεύγω τα χημικά (απο τα φάρμακα έως τα βελτιωτικά νερού) είναι ότι δεν θέλω τρεξίματα με ένα πεχάμετρο στο ένα χέρι και τεστ για σκληρότητες,νιτρικά στο άλλο.

anasios
25-11-05, 00:17
Εγώ χρησιμοποιώ buffer 5,5 της seachem για τους δίσκους μου εδώ και 2 χρόνια.Κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά, οι μετρήσεις μου πάντα είναι καλές, και σταθερές.Άλγη δεν έχω προσέξει.
Στην αρχή το έριχνα στο φρέσκο νερό των αλλαγών, αλλά για λίγο θόλωνε το νερό 1-2 μέρες.Αργότερα το έβαλα μέσα στο φίλτρο και αυτό ήταν.
5,5 λέει αλλά 6,4 δείχνει η μέτρηση.Πάντως εκεί σταθεροποιήται και ζω εγώ καλά και οι δίσκοι μου καλίτερα.

safi
25-11-05, 20:21
Θανάση, το νερό δικτύου στην Πάτρα πως είναι (ph, kh) ?

anasios
27-11-05, 18:20
Το νερά βρύσης την τελευταία φορά που μέτρησα, πριν 2-3 μήνες έχει ΡΗ=7,3 και ΚΗ= 14.
Γενικά με τις μετρήσεις δεν τα πάω καλά, γι αυτό κατάληξα στο buffer και ησύχασα.Πάντως να υπολογίζεις ότι σταθεροποιήται λίγο πιο πάνω από αυτό που γράφει .Κάνε στην αρχή κάποια μέτρηση.