PDA

Επιστροφή στο Forum : Φράσεις - εκφράσεις που δικαίως η όχι μας "εκνευρίζουν"


Γιώργος Κ
22-02-17, 04:53
Μεσα στα χρόνια που διαβάζω ποστ πιο πολύ των "νέων" μελών παρατηρώ ότι υπάρχουν μερικές φράσεις που είναι ολόιδιες λες και όλοι είναι συνεννοημένοι να τις χρησιμοποιούν ... Μόλις τις διαβάζω κάτι "παθαίνω" και ενώ νόμιζα πως μετά από όλα αυτά τα χρόνια θα είχα ανοσία η έκπληξη όμως είναι σχεδόν η ίδια ... τις βάζω σε παράθεση ώστε να ξεχωρίζουν
Πωλουνται δέκα τεμάχιακαι φυσικά αναφέρεται σε ψάρια η γαρίδες ... κατι παθαίνω που υπονοείται ότι ένας με εμβιος οργανισμός αντιμετωπίζεται σαν αντικείμενο...
Υαλοβάμβακας στο φίλτροο Φαν τραβάει τις κοτσίδες του και δικαιολογημένα καθώς αν βάλουμε κανονικό υαλοβάμβακα στο φίλτρο θα τα τινάξουμε όλα στον αέρα ... ενυδρειακο βαμβάκι ... ενυδρειακη βατα είναι εναλλακτικές.
Ολα πήγαιναν καλά και ξαφνικά ...Συνηθως τα πράγματα δεν πάνε καλά εδώ και αρκετό καιρό και κάποια στιγμή γίνεται το "μπαμ"
Έβαλα γκαμπυ που είναι ωραία Αυτο ποτέ δε το κατάλαβα γιατί είναι τόσο συχνό λάθος ... ΓκαΠυ είναι guPPy...
Οι μετρήσεις ήταν καλέςΑν υποθέσουμε ότι όντως έχει μετρήσει (τις πιο πολλές φορές δεν ισχύει απλά ντρέπεται να το πει) που στηρίζεται αυτή η διαπίστωση? Αυτό το "καλές" έχει και σκαλοπάτια? Πολύ καλές? Άριστες? Και ποιος τα καθορίζει αυτά? Γράψε ποσό μέτρησες και θα δούμε ανάλογα με τα ψάρια που έχεις, το ενυδρείο αν είναι καλές ...

Με σεβασμό προς όλους φυσικά χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης ... Απλά λέω και εγώ τον "πόνο" μου ...

Gyristroula
22-02-17, 07:21
:D :D :D :D

Τάκης
22-02-17, 08:15
Γιώργο , ειδικά αυτό με τις μετρήσεις , πως είναι καλές ή πολύ καλές, έχει καταντήσει "κοινότυπο" :D

Κλεόβουλος
22-02-17, 09:37
Γιώργο δεν σε πιστεύω :)
Εγώ νόμιζα ότι εσύ δεν εκνευρίζεσαι ποτέ :D

ΜΙΜΗΣ
22-02-17, 09:41
Αυτα να ηταν μονο(τα λαθοι που κανουμε)και και θα ειμασταν ολοι αγιοι:smt059.
Για τον υαλοβαμβακα ετσι τον αναφερουν και καποια μαγαζια απλα βαζουν μπροστα το ενυδρειακος αλλα οχι απαραιτητα.
Για τα γκαμπυ(Guppies) παλι τα μαγαζια τα λενε ετσι,οποτε ετσι τα μαθαινει και ο κοσμος.
για τα υπολοιπα εχεις δικιο,ειναι θεμα νοοτροποιας καποιοι τα ψαρια και το ενυδρειο τα θεωρουν απλα ενα ακομα διακοσμητικο για να ομορφυνει το σαλονι τους.

Λάμπρος.Τ
22-02-17, 09:57
Καλημέρα σας,

Εγώ αυτό θέλω να πω είναι ότι όλοι μας "ξεχνάμε" το πως ξεκινήσαμε !!!

Συμφωνώ ότι σε κάποια από αυτά που ανέφερες αρκετές φορές είναι ενοχλητικό να τα ακούς από πιο "έμπειρους" (θεωρητικά πάντα) στον χώρο.

Όμως για κάποιους που ξεκινάνε τώρα και κάνουν τα πρώτα τους βήματα, θα πρέπει να υπάρχει μια ανοχή και να προσπαθούμε με ήρεμο τρόπο να τους δώσουμε να καταλάβουν τη σωστή ονομασία, το σωστό τρόπο προσέγγισης των πραγμάτων, και επίσης τον σωστό τρόπο ελέγχου του ενυδρείου μας.

Είτε αυτό λέγεται ρυθμίσεις, είτε αυτό λέγεται "τέστ νερού", είτε αυτό λέγεται ιχθυοφόρτωση.

Ο σίγουρος "εκνευρισμός" έρχεται όταν αφού τα εξηγείς και μία και δύο και τρείς φορές, ο "φίλος" "φίλη" επιμένουν να κάνουν το λάθος και κατόπιν επανέρχονται με απορίες ή παράπονα.

Αλλά και εκεί πιστεύω πάλι, θα πρέπει να δείχνουμε όλοι μας μια σχετική ανοχή.

Σήμερα με έχουν πιάσει οι καλές μου !!! :grin::grin::grin:

dinatoskrikos
22-02-17, 10:01
Παιδια μη χαλιεστε!! Τα guppies τα λενε γκαμπυς και γραφονται ετσι: GABies. Απο το φορουμ βγήκε τ ονομα! Χαχα!

christoschor
22-02-17, 10:51
Πιστευω οτι το μεγαλυτερο μερος των φρασεων αυτων δικαιολογειται Ποτους νεους. Οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω μεγαλο μερος των καταστηματων αναφερει το ενυδρειακο βαμβακι ως υαλοβαμβακα. Στο μονο σημειο που θεωρω οτι δικαιολογημενα εκνευριζεσαι ειναι αυτο της πωλησης σε τεμαχια. Και αυτο διοτι ασχετως αν ειναι καποιος αρχαριος η οχι δειχνει την συναισθηματικη του αποστασιοποιηση απο ενα εμβυο ον

panos_auk
22-02-17, 12:59
Κι εμενα ολα τα παραπανω μου "χτυπανε" Γιωργο οπως λες κι εσυ...
Το "οι μετρησεις ηταν καλες" θα ειχε νοημα αν υποθεταμε οτι ολοι ειχαμε μια κοινη βαση, οτι αμμωνια πρεπει να ειναι τοσο κλπ, κατι που δεν ισχυει στην πραγματικοτητα...
Το καημενο το "γκαμπυ" ειναι σαν το "μπεναλτυ", το "σμπρωχνω" κλπ:grin:
Το "ολα πηγαιναν καλα" ασχολιαστο αφου σε αρκετες περιπτωσεις δεν εχει γινει ουτε μετρηση...ή ανεβαινει φωτο και δειχνει ενα ενυδρειο που τιποτα δεν ειναι ουτε καν στο ματι καλο...
Ο υαλοβαμβακας ναι σιγουρα δεν ειναι σωστο να λεγεται αλλα χρησιμοποιειται αρκετα και με μεταφορικη εννοια, εννοώντας το filter wool των ενυδρειων. Αλλα αλλο τοσο λαθος για μενα ειναι και ο ορος "βιολογια" που χρησιμοποιειται για να περιγραφουν τα βακτηρια των φιλτρων...
Χαριν συντομιας χρησιμοποιειται οκ...αλλα...

ΔημήτρηςΤ
22-02-17, 13:49
Γιώργο , ειδικά αυτό με τις μετρήσεις , πως είναι καλές ή πολύ καλές, έχει καταντήσει "κοινότυπο" :D

Αυτο συνήθως ειναι ενα μικρο ψεματακι μια πονηρια.για τα υπολοιπα δεν βρισκω κανενα λογο να εκνευρίζεται κάποιος.

stav
22-02-17, 15:25
Το "οι μετρησεις ηταν καλες" θα ειχε νοημα αν υποθεταμε οτι ολοι ειχαμε μια κοινη βαση, οτι αμμωνια πρεπει να ειναι τοσο κλπ, κατι που δεν ισχυει στην πραγματικοτητα...


Υπαρχει κοινη βαση:αμμωνια 0,νιτρωδη 0 και νιτρικα κατω απο 15.

Diskus fan
22-02-17, 21:00
Τώρα εγώ... τι να πω; :D

panos_auk
22-02-17, 21:01
Υπαρχει κοινη βαση:αμμωνια 0,νιτρωδη 0 και νιτρικα κατω απο 15.

Θεωρητικα ναι και ειναι αρκετα απλο. Οποτε δεν θα ηταν και τοσο λαθος η εκφραση "οι μετρησεις ειναι καλες". Αλλα οπως εχει αποδειχτει ο καθενας μπορει να εννοει αλλο πραμα μιλωντας για καλες μετρησεις...
Συμπεριλαμβανομενων και των μετρησεων ph, σκληροτητων κλπ...

Κλεόβουλος
22-02-17, 21:16
Τώρα εγώ... τι να πω; :D
Εσύ μας εκνευρίζεις γιατί συνήθως δεν λες τίποτα :smt019
ή είσαι τόσο σαφής που πρέπει να ρωτήσουμε τη Πυθία :D:D

Diskus fan
22-02-17, 21:57
Φίλε μου Κλεόβουλε... είσαι σαφέστατος!!!!! :D

Γιώργος Κ
22-02-17, 23:01
:D Εχω βαλει το "εκνευριζουν" σε εισαγωγικα για καποιο λογο ... Και φυσικα στα περισσοτερα δεν φταιει ο ανημέρωτος αρχαριος αλλα ως επι το πλειστον τα καταστηματα εκεινα που διαδιδουν ολα αυτα και αλλα χειρότερα και εκει μπορω να πω οτι δεν εκνευριζομαι αλλα απογοητευομαι ... Φυσικα υπαρχουν και τα καταστηματα που το προσεγγίζουν με καλυτερο τροπο ...

Οι δε μετρησεις ειναι κατα τη γνωμη μου ειναι αναλογα με το καθε ενυδρειο και τα ψαρια που φιλοξενει ... Ας μη ξεχναμε και τις σκληροτητες και ph που σε πολλες περιπτωσεις ειναι σημαντικες και αυτες!

oreonymos
18-05-18, 21:45
αμμωνια 0,νο2 0, νο3 μηδεν!!!!!!!!!αυτο το νο3 0 με 2 τελαρα ψαρια στα 60lt oταν το ακουω:mad: