PDA

Επιστροφή στο Forum : τι είναι τα ψαράκια μου????


cobaingr
18-11-05, 00:36
μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι τα δύο κοκκινωπά ψαράκια???....(είναι θηλυκό αυτό με την μαυριδερή ουρά-πτερύγια....και αρσενικό αυτό με το χρυσο πορτοκαλο (κοραλο...βυσινο...α ρε Μιραράκη...!!!!!!!!!!) λοφίο....παίζει να γίνουν ζευγάρι???

κανα καλό link για να μην σας πρήζουμε για κατηγορίες guppies...mollies....platies....αν και φαντάζομαι...είναι τόσες οι διασταυρώσεις....που....δεν βγάζεις εύκολα άκρη...σωστά...???

Ευχαριστώ τους πιο έμπειρους...!!!

Tolis
18-11-05, 00:54
Platy (Xiphophorus maculatus) αλλά βγαλε μερικες φωτος ακομα για να πουμε σιγουρα αν ειναι ζευγαρι.

Διακρινω ασχημα περιττωματα ή ειναι κατι της φωτο?

Strahos
18-11-05, 17:11
Αν διακρίνω καλά το σκέτο κόκκινο σαν να έχει γονοπόδιο ενώ το κόκκινο-μαύρο δεν έχει που σημαίνει οτι το πρώτο είναι αρσενικό ενώ το δεύτερο θηλυκό.τα περιτώματα όντως φαίνονται περίεργα αλλά μπορεί να είναι και από τη φώτο.

shadow
18-11-05, 19:48
εγω νομιζω οτι ειναι Μαγουλοψαρα :D

cobaingr
18-11-05, 23:15
οντως τα περιτώματα είναι λίγο ....κάπως....απο την συγκεκριμένη θηλυκιά....είναι αυτή που σε προηγούμενο post είχα πει ότι τρώει χαλικάκια!!!!...οπότε πολές φορές τα περιτώματα της είναι διαφανα με χαλικάκια...πάντως μέχρι στιγμής....(εδώ και 6 μήνες...είναι μια χαρά στην υγεία της....)

όντως είναι θηλυκό αυτό με την μαυριδερή ουρά-πτερύγια....και όντως είναι αρσενικό το χρυσο-πορτοκαλί....

τώρα ακόμη δεν έχω δει φλερταρίσμα....αλλα ελπίζω....:-)


ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας...

soza
18-11-05, 23:51
ΧΑΛΙΚΙΑ??? :confused: :confused:
σιδερα μασαει ο Κουταλιανος...:smt110 :smt110
Ε αυτο πρωτη φορα το ακουω να τρωνε πετρες..

Strahos
19-11-05, 16:34
διάφανα περιτώματα είναι διάροια για τα ψάρια. δεν είναι και πολύ καλό αυτό. καλύτερα να σε συμβουλέψει κάποιος αρκετά έμπειρος, κάποιο πρόβλημα με το πεπτικό του έχει το ψάρι σου.