PDA

Επιστροφή στο Forum : THE GOLDFISH TANK


christoschor
07-02-17, 20:38
Μετά από πολύ καιρό και καθώς είναι ντροπή να μην έχω δείξει το δικό μου ενυδρείο, αποφάσισα πλέον αφού έχω και χρόνο να κάνω την παρουσίαση του
Πληροφορίες: ΧΡΥΣΟΨΑΡΑΔΙΚΟ

Ειδος ενυδρείου: ΚΡΥΟΥ ΝΕΡΟΥ
Διαστάσεις: 120*45*55
Όγκος: 240L περίπου
Ποικιλιες χρυσοψαρων: 1 comet, 4 common, 1 black moor
Άλλοι συγκάτοικοι : όχι αν και το σκέφτομαι για applesnails
Φυτά: ΠΟΘΟΙ
Διακοσμητικά υλικά: Λευκή χαλαζιακή άμμος, βότσαλακια και δύο ρίζες
Φόντο: Η μπίχλα οχαχαχα
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: δύο φωτιστικά δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή τα watt (είμαι και κούτσαυλος)
Διάρκεια φωτισμού: έξι ώρες με χρονοδιακόπτη
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις: ένα eheim 2215 (620 l/h) ένα astro 2212 (1300l/h και καλά)
Μέσα Θερμανσης: αν χρειαστεί υπάρχει ένας θερμαντήρας jaeger
Μέσα Ψύξης: ανοικτό καπάκι και ανεμιστηράκια (δυστυχώς το καπάκι του ενυδρείου είναι αλουμινένιο όποτε ούτε συζήτηση για τρύπημα)
Λίπανση:οχι
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH: 6,5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0-25 (μετά γίνεται αλλαγή νερού)
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα): 60% κάθε πέντε ημέρες
Θερμοκρασία (μέση τιμή): 19
Άλλες πληροφορίες: Είμαι τρελός για τα ψάρια μου!!!!

Φωτογραφία(ες):

christoschor
07-02-17, 20:51
Και άλλες φώτο

christoschor
07-02-17, 20:53
ιιιι

christoschor
07-02-17, 20:56
και τέλος

Lth1
07-02-17, 21:18
Επιτςλους το ειδαμε :-)
Η αλγη ολα τα λεφτααα....
Τα ψαρια αν και δεν μπορω να τα δω παρα πολυ καλα,φαινονται σε καλη κατασταση....φτου φτου σκορδαααααα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
07-02-17, 21:45
Μπραβο Χρηστο!
να τα χαιρεσαι!!

καμια ανουμπια θα θελα μεσα μονο!

περιμενω να το στειλεις στον διαγωνισμο;)

Gyristroula
07-02-17, 22:27
Τί ψαρούκλες είναι αυτές!!! :) :)

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι 🐌

Obelix(Reifen)
08-02-17, 07:52
+-7
Α)θερμόμετρο???? Αγχώνομαι μόνο που το βλέπω
Β) το λάστιχο τι κάνει εκεί ,φτιαχτό
Γ)άσπρη άμμο? Μαύρη η γυμνό
Δ)το background θέλει μια αλλαγή

Τάκης
08-02-17, 08:13
Γεια σου βρε Χρήστο,
βγάλε και κανα βίντεο βρε να δούμε κίνηση :)
Απο τις φωτογραφίες φαίνονται ζωηρά,
λογικό, χρυσόψαρα είναι :)
Και μεγαλούτσικα
Αντε, ανέβασε το στον διαγωνισμό.
Και κοίτα για τίποτα αυτόματες αλλαγές , γιατί όπως και εγώ, έχεις πολλά ψάρια για τα λίτρα σου,
και βάλτο να σου αλλάζει 2 φορές την εβδομάδα από 40% για να μη φτάνουν τα νιτρικά σου τα 20ppm,
και να είναι πιο ξεκούραστο για εσένα αλλά και για να μπορείς να λείψεις και 15 ημέρες.
Θα συμφωνήσω και εγώ πως με καμιά ανούμπια θα δείξει ακόμα πιο πολύ,
αν αντέξει την άλγη

christoschor
08-02-17, 09:38
Καλημερα Τακη. Κοιτα το ξερω για τον αριθμο και τα ενδεχομενα ειναι δυο. Ειτε παω σε μεγαλυτερο ενυδρειο (πιο πιθανο) καποια στιγμη, ειτε οπως ειπες αυτοματο συστημα αλλαγων. Το θεμα ειναι πως θα γινει αυτο στο σημειο που βρισκεται το ενυδρειο (σαλονι) χωρις να τα ακουσω απο τη γυναικα. Δεκτες εννοειται τυχον προτασεις σου. Οσον αφορα τις ανουμπιες, δε βαζω γιατι πολυ φοβαμαι οτι θα τις φανε οι αλγες....

christoschor
17-02-17, 20:17
Και να και το video

https://youtu.be/lbv6cbKuC4w
lbv6cbKuC4w

Lth1
17-02-17, 21:13
το μηκος του ενυδρειου χρησταρα για τα common το βλεπεις οτι ειναι μικρο...με 2 δρασκελιες εχει φτασει στο τερμα...δεν ειναι κακο ομως απο την αλλην...
Επισης τον κιτρινο τον βρισκω αγχωμένο...επισης πιστευω οτι ειναι αρκετος ο φωτισμος και η αντανακλαση στο λευκο υποστρωμα τα στρεσαρει ακομα περισσοτερο... (αποψη μου)
το μπλακ μοορ μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση που δεν κανει ανασκαφες...αλλα δεν ειναι και απαραιτητο αυτο βεβαια...
Η αεραντλια γιατι?
Γενικα ομως απο τις ανασες τους (σε κανα 2) που ειναι γρηγορες αν δεν απατώμαι ειναι στρεσαρισμενα...

christoschor
17-02-17, 21:20
Λουκα το black moor σκαβει αβερτα απλα δεν εκατσε στο βιντεο. Οσον αφορα την αεραντλια απλα μου αρεσουν οι μπουρμπουλιθρες:D. Οσον αφορα το φωτισμο η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα εαν ειναι υπερβολικος:rolleyes:. Τελος οσον αφορατις ανασες εγω δεν ειχα προσεξει κατι. Ω αληθεια ειναι οτι το κιτρινο ειναι θηλυκο και τρωει χοντρο κυνηγιτο απο τα αρσενικα του ενυδρειου. Παντως και για δυο θεματα καλα που τα ανεφερες να δουμε τι θα μας πουν και οι υπολοιποι

Τάκης
17-02-17, 22:48
Και εμένα μου φαίνεται σαν να κάνει νευρικές κινήσεις το κίτρινο COMMON,
έτσι κολυμπάει συνέχεια ;

christoschor
17-02-17, 22:57
Τάκη είναι με τις ώρες του. Εγώ που το ζω συνέχεια δεν είχα αντιληφθεί κάτι ιδιαίτερα παράξενο. Έχει τραβήξει βέβαια πολλά όπως είπα, ειδικά από τα κυνηγητά για ζευγάρωμα. Αφού φαντάσου Τάκη κάποια στιγμή η ουρά του είχε σκιστεί σε μια μέρα σε τρία σημεία μέχρι τον κορμό. Είδα και έπαθα να το συνεφέρω το ψάρι. Τάκη όσον αφορά το φώς τι λες? Για το κίτρινο common τι άλλο μπορεί να είναι?zw

tsala
17-02-17, 23:08
ωραια τα γομαρακια σου! να τα χαιρεσαι!

κοψε λιγο τον φωτισμο , γιατι εχεις και λευκη αμμο και ο συνδυασμος μπορει να στρεσαρει..

christoschor
17-02-17, 23:19
Γιάννη λες να αφαιρέσω το ένα από τα δύο φωτιστικά?

tsala
18-02-17, 00:21
Ναι.
ή αν βρεις βαλε μια λαμπα με πιο "γλυκο" χρωμα, ροζ , θερμο λευκο , να κοπει η τυχον αντανακλαση με την αμμο.

christoschor
18-02-17, 00:30
Ωραια. Τα κενα που θα μεινουν πως τα μονωνω να μην παρουν υγρασια?

Lth1
18-02-17, 00:52
Αμα ειναι λαμπε τ5 και βγαλεις την μια,δεν θα αναβει η αλλη...η λυση ειναι να παρεις αλλη και να την κουμπωσεις :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
18-02-17, 09:24
ναι , αν ειναι ενα το φωτιστικο , συνηθως δεν αναβουν με 1 λαμπα.

christoschor
18-02-17, 12:35
Δηλαδή να πάρω άλλο χρωματάκι, π.χ. μπλε?

tsala
19-02-17, 09:50
οχι μπλε ρε... κανα ροζ ή θερμο λευκο..

christoschor
19-02-17, 10:41
Οκ θα το ψαξω. Θα κανω βεβαια και το πειραμα με τη μια λαμπα να δω τι θα γινει:D