PDA

Επιστροφή στο Forum : Planaria - Ποσες μερες μπορω να μην ταισω;


kwstas arta
07-02-17, 12:55
επειδη εδω και λιγο καιρο εχω εξαρση απο τα πλαναρια,ποσες μερες μπορω να αφησω νηστικες τις γαριδες.

VIL31
07-02-17, 12:57
Αν το ενυδρείο είναι καλα φυτεμενο νομίζω πως σιγουρα δεν θα πάθουν κάτι για 5 μερες. Ειδικα Αν έχεις μοσσ κάτι θα τρώνε.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kwstas arta
07-02-17, 13:05
ειναι φουλ φυτεμενο,και απο μοσσ αλλο καλο,επισης κανω δυο φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου.αυτο που δεν μπορω να καταλαβω πως αυξηθηκαν τα πλαναρια,λιγο ταιζω,αλλαγες νερου κανονικα.μηπως απο κατι νεα φυτα που εβαλα.

VIL31
07-02-17, 13:12
Χμμμ κοίτα, τα πλανάρια είναι συνήθως αποτέλεσμα υπερβολικού ταισματος ή ελλειπούς φιλτρανσης.. θα σου ελεγα να δοκιμασεις κάποια παγιδα με μπουκάλι και τροφή αλλά αφού έχεις γαριδες θα μπουν και αυτές μέσα και αντε να τις βγάλεις..

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Ακομα θα μπορούσες να κάνεις θεραπεια με πανακουρ που είναι αντιπαρασσιτικο για σκύλους. Κάτσε να βρω δοσολογίες κάπου τα ειχα δει σε άλλο αλλο θεμα στο φόρουμ..

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92283 Αυτό είναι το θέμα για την αντιμετώπιση

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kwstas arta
08-02-17, 11:29
απο φιλτρανση πιστευω ειμαι πολυ καλα με το eheim biopower 160,εχω 550 λιτρα την ωρα κυκλοφορια.θα προσπαθησω προς το παρον με αλλαγες νερου και ελαχιστο ταισμα να το αντιμετοπισω και θα αφησω για το τελος τα φαρμακα αν δεν δω αποτελεσμα.

Artemisia
08-02-17, 13:20
Καλημέρα Κώστα :D Τα φάρμακα άφησε τα σαν τελευταία επιλογή, ότι έχω χρησιμοποιήσει έχω χάσει γαρίδες (no planaria και πανακούρ).
Όσο και να μην ταΐζεις δεν θα φύγουν. Εγω τα ειχα φέρει με φυτό :( γι αυτο πρεπει να τα απολυμαίνεις πριν τα βάλεις σε γαριδάδικο .
Βρές παγίδα σε πρώτη φάση για πλανάρια .
http://www.hanaquatics.com/planaria-trap/

Υ.Γ. Αν πάς σε φαρμακα θα πρέπει να βγαλεις και τα σαλιγκαρια τα σκοτώνει όλα το no planaria .

VIL31
08-02-17, 13:30
Αρτεμισία στις παγιδες δεν υπάρχει περίπτωση να μπαίνουν και οι γαριδες μεσα;

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Τώρα την ειδα αυτήν που ανέβασες.. Ναι εκει δεν παίζει να χωράνε οι γαρίδες... 😆😆

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lingistis
08-02-17, 14:53
Κώστα δοκίμασε και κάτι σαν αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=saU7S2ybskw

Τάκης
08-02-17, 15:03
Αρτεμησία έχασες γαρίδες με το πανακούρ ;
2 φορες που χρειάστηκε να βάλω πανακουρ, δεν έπαθε καμια γαρίδα τίποτα , ουτε σαλιγκάρι.
Εχω γαρίδες Cherry & Amano και σαλιγκάρια Ramshorn & Melanoides.
Εξαφανίστηκαν τα πλαναρια με 1 δόση,
εμφανίστηκαν πάλι μετα 1 χρόνο,
εβαλα πάλι πανακουρ και κοντεύω 2 χρόνια που δεν βλέπω να υπάρχει ούτε δείγμα

alexis cosmo
08-02-17, 17:42
Ναι οντος και γω στο 300αρι εβαλα μισο πανακουρ και σε 2 μερες πλαναρια μηδεν. Ουτε ιχνος.
Οι γαριδες απο την αλλη και τα σαλιγκαρια δεν παθαν τπτ.
Και εχω και αμανο και οτοκυκλους.

tsala
08-02-17, 21:19
ποτε δεν εχασα γαριδες απο πανακουρ... δεν υπαρχει κανενας φοβος πιστευω.
τωρα αν μιλαμε για δυσκολες κυριες , caridina... δεν ξερω , δεν ειχα ποτε.
παντως οι neocaridina, δεν θα παθουν τιποτα.

isidor
08-02-17, 21:54
Μήπως ξέρει κανένας ποιος έχει πανακουρ στην Αθήνα ή στη Θεσκη;

Τάκης
08-02-17, 22:01
στα κτηνιατρικά ειδη Ισίδωρε

tsala
08-02-17, 22:04
σε κτηνιατρικα φαρμακα θα πας (οχι κτηνιατρεια)

tkalamat
08-02-17, 22:51
Έβαλα πανακουρ και δεν έχασα γαρίδες τα πλαναρια εξαφανιστηκαν με την πρώτη δόση το πήρα από κτηνιατρείο

tsala
09-02-17, 05:08
το πήρα από κτηνιατρείο
συνηθως δεν εχουν και δεν υποχρεουνται και να εχουν, γι αυτο το εγραψα.

kwstas arta
09-02-17, 10:12
καταρχην σας ευχαριστω.τωρα οσον αφορα τα πλαναρια,εκτος απο το πολυ λιγο ταισμα,οποιο βλεπω στο τζαμι το βγαζω με το χερι εξω.αυτο ομως που δεν μπορω να κατα λαβω ειναι το εξης,τα φυτα που εβαλα ειναι επωνυμα τις denerle,μια τοσο μεγαλη εταιρια,δεν εχει κανει απολυμανση στα φυτα της.και στην ελλαδα στα ενυδρεια μου εβλεπα αλλα ελαχιστα πλαναρια,αλλα αυτο που συμβαινει εδω δεν το εχω ξαναδει,παντως αρχιζει να φαινεται μια μικρη βελτιωση.

isidor
09-02-17, 11:40
Τελικά έβαλες πανακούρ;
Βγαίνει μόνο σε συσκευασία λίτρου η οποία κοστίζει κοντά στα 50€;

alexis cosmo
09-02-17, 12:16
Πανακουρ σε χαπι να παρεις να το διαλυσεις σε γουδι και να βαλεις την ποσοτητα που πρεπει.
Το χαπι εχει 1-2 ευρω το ενα.
Θεσσαλονικη τα εχω ψαξει ολα τα κτηνιατρια και εχουν ολα την αλοιφη.
Χαπι βρηκα μονο στον αμασλιδη στην ανδριανουπολεως. Θεσσαλονικη ομως Αθηνα δεν ξερω.

isidor
09-02-17, 13:08
Βρήκα στον https://g.co/kgs/kqKIoB
80λεπτα τα δυο χάπια.

more2
09-02-17, 18:27
Βρήκα στον https://g.co/kgs/kqKIoB
80λεπτα τα δυο χάπια.

Καλησπέρες σε όλους!
Βάζεις το λινκ στην σελίδα τους γιατι αυτο απλά σε βγαζει στο google με την αναζήτηση που έκανες.
Θέλω και εγώ να πάρω! :cool:

Τάκης
09-02-17, 18:34
Αυτό θα εννοεί ο Ισίδωρος http://www.agrovet.gr/
Εγώ έχω πάρει από εδώ http://www.ktiniatriki.gr/

isidor
09-02-17, 18:39
Καλησπέρες σε όλους!
Βάζεις το λινκ στην σελίδα τους γιατι αυτο απλά σε βγαζει στο google με την αναζήτηση που έκανες.
Θέλω και εγώ να πάρω! :cool:

Ναι αυτό που έβαλε ο Τάκης εννοώ.
Αν θες αύριο που επιστρέφω σου φέρνω.
Πες μου πόσα χάπια θες να δω αν έχει ακόμα.

more2
09-02-17, 19:53
Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ..
Μπήκα στο site αλλα είδα οτι είναι Θεσ/νίκη.

Φανταστείτε έχω ρωτήσει σε πόσα pet-shop και σε φαρμακεία που μου είπαν οτι έχουν και κτηνιατρικα και δεν είχε κανείς.. Ελεος!

Και 4 να υπάρχουν, καλά είναι..
Σίγουρα δεν σε βάζω σε κόπο φίλε isidor?
Μετά τις 6 που σχολάω έρχομαι όπου μπορείς. :):grin:

imichal
10-02-17, 20:00
τοσα χρονια στα ενυδρεια δεν ειχα ξαναδει planaria απο κοντα και ξαφνικα γεμισαν φέτος όλα μου......Σίγουρα δεν θα υπαρχει προβλημα με τις γαριδες αμα βαλω μεσα panacur. Oι γαριδες μου ειναι neocaridina......Ειναι τόσο εκνευριστικα που μου έρχεται να ριξω μεσα στο ενυδρειο χλωρινη.....:smt093:smt093

tsala
10-02-17, 22:08
Σιγουρα Ηλια , ριξε...
δες για δοσολογια το υπομνημα του Σαββα.

imichal
11-02-17, 14:28
Εβαλα και στα 4...... Αντε να δουμε.....

alexis cosmo
11-02-17, 15:54
Σε 2 μερες δεν θα υπαρχει ιχνος απο πλαναρια

imichal
11-02-17, 16:07
Να κανω αλλαγη στα συγκεκριμενα δηλαδη Τριτη.....

more2
11-02-17, 18:26
τοσα χρονια στα ενυδρεια δεν ειχα ξαναδει planaria απο κοντα και ξαφνικα γεμισαν φέτος όλα μου......Σίγουρα δεν θα υπαρχει προβλημα με τις γαριδες αμα βαλω μεσα panacur. Oι γαριδες μου ειναι neocaridina......Ειναι τόσο εκνευριστικα που μου έρχεται να ριξω μεσα στο ενυδρειο χλωρινη.....:smt093:smt093

Συμφωνώ και επαυξάνω! zwzwzw

imichal
11-02-17, 19:14
Απο το μεσημερι που εβαλα το φαρμακο εχω εντυπωσιακη μειωση......Απωλεια γαριδας δεν βλεπω πραγματι να εχω.... Υπαρχουν βεβαια μερικα planaria που συνεχιζουν να βολταρουν στο τζαμι..... Φανταζομαι οτι τις επομενες 2 μερες θα αποδημήσουν εις κυριον και αυτα......

kwstas arta
12-02-17, 09:57
εγω εβαλα το μπουκαλι και βγαζω αρκετα πλαναρια.το αστειο ειναι οτι πανε οι γαριδες γυρω γυρω και δεν μπορουν να μπουνε μεσα για να φανε και κανουν σαν τρελες.πιστευεται οτι με αυτον τον τροπο θα τα εξαλειψω εντελως?

isidor
12-02-17, 10:42
Οποιαδήποτε παγίδα είναι αυτή, πιστεύω πως μπορεί να μειώσει το πρόβλημα και όχι να το εξαλείψει. Αν δεν πιαστούν και τα νεογνά ή ακόμα και αυγά που τυχόν υπάρχουν δεν θα αντιμετωπίσεις το πρόβλημα οριστικά.

kwstas arta
12-02-17, 11:03
δηλαδη ειναι μονοδρομος η χρηση του πανακουρ,το μονο που φοβαμαι ειναι τα σαλιγκαρια που εχω μεσα.γιατι εχω διαβασει οτι τα σαλιγκαρια δεν αντεχουν την χρηση πανακουρ.τουλαχιστον να τα μειωσω σε επιπεδα που να μην ειναι ενοχλητικα.

Τάκης
12-02-17, 13:09
Κώστα, ειναι γνωστό πως το πανακουρ ενοχλεί τα nerite, και πολύ άσχημα μάλιστα,
τα υπόλοιπα δεν έχουν πρόβλημα.
Τα nerite μπορεί να τα σκοτώσει ακόμα και 8 μήνες μετά τη χρήση του πανακουρ.
Αν έχεις nerite να τα βγάλεις και για πολύ καιρό

kwstas arta
12-02-17, 13:46
Τακη επειδη εχω πολλα nerite μεσα και εχω και μικρα απο τα taia δεν θα το ρισκαρω,συν το οτι δεν εχω αλλο ενυδρειο για να τα βαλω.

kwstas arta
14-02-17, 20:42
να και τα αποτελεσματα τις παγιδας.

lingistis
22-02-17, 20:33
Κώστα νομίζω πως με την παγίδα θα περιορίσεις αρκετά τα planaria ;)

kwstas arta
16-03-17, 10:55
επανερχομαι στο θεμα γιατι εκτος απο τα πλαναρια,δυστηχως εχω και υδρες!ας τα παρω ομως ολα απο την αρχη.πριν δυο μηνες εβαλα κατι νεα φυτα,δεν εκανα απολυμανση στα φυτα και αυτο ηταν καταστροφικο,γεμισα πλαναρια και εκει που ειπα οτι κατι εκανα με την παγιδα και το λιγοτερο ταισμα,τσουπ να οι υδρες,και μαζι με αυτες και seed shrimp.να πω οτι απο τοτε δεν ξαναειδα καθολου μικρες γαριδες.εβαλα θηλυκα γκαπυ και οντως τα τσακισανε τα seed shrimp,δεν ξαναειδα ευτηχως κανενα μεχρι σημερα.τωρα οσον αφορα τις υδρες ειναι πλεον μονοδρομος η χρηση πανακουρ,τα σαλιγκαρια θα βγουν ολα.θα κανω αυτο που εκανε ο τακης ενα χαπι σε 250ml νερο.στα 60λιτρα τα δικα μου ποσα ml να ριξω;αν δυο μερες ειναι σωστη θεραπεια και για ποσες φορες να το επαναλαβω;

Τάκης
16-03-17, 12:46
Η συνήθης δοσολογία είναι 0,60 mg/l
Άρα εσύ θες 60 Χ 0,60 = 36mg ,
με τον τρόπο που το έκανα όπως αναφέρεται εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92283
βάζεις 36 ml
Αν δεν έχεις σαλιγκάρια Nerite μη τα βγάλεις, άδικος κόπος,
αν όμως έχεις Nerite, θα τα βγάλεις και θα τα βάλεις μετά από 8 μήνες , και αυτό χωρίς να είναι απόλυτο

kwstas arta
17-03-17, 11:45
επειδη εχω μεσα neritina και taia naticoides και εχω και μικρα (ειναι ζωοτοκα και κανουν ενα μονο σε καθε γεννα)θα τα βγαλω.δεν θα το ρισκαρω.σε ευχαριστω!
-------------------------
Να ρωτησω και κατι αλλο,εχει κανει κανεις θεραπεια με πανακουρ και να ειχε μεσα Anentome helena και apple snails?και τι αποτελεσματα ειχε.