PDA

Επιστροφή στο Forum : 40λιτρο για γαρίδες


GN_AZ
05-02-17, 21:16
Αποφάσισα να φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο αποκλειστικά για τις red cherry που προς το παρόν είναι στο 60άρι με τα Endler's
Το έπιπλο είναι 60x50 κ το ενυδρείο λέω να το κάνω 40x40x30 με 6άρι γυαλί. Θα χρειαστώ βάση κ καπάκι ?
Είναι ανάμεσα στο καλοριφέρ κ στον υπολογιστή οπότε σκέφτομαι να το αφήσω χωρίς θερμαντήρα αν κ θα υπάρχει ένας 100άρης σε ετοιμότητα.
Γι'αρχή, θα βάλω ένα μικρό, εσωτερικό φίλτρο (200λ/ω).
Έχω δύο φωτιστικά γραφείου με μανταλάκι (40W max το καθένα) κ θα τα στηρίξω πάνω στο γυαλί.
Στο βυθό θα βάλω άμμο (0,8-1,2 mm) κ μερικά sticks για λίπανση των φυτών.
Ίσως μερικά ξύλα κ κλαδέματα από διάφορα χαμηλά φυτά.
Μπόλι θα πάρω από το 60άρι κ θα ξεπλένω κ τα υλικά μέσα στο καινούριο μπας κ βοηθήσω στο γρηγορότερο στρώσιμο του βυθού.
Όσον αφορά τον φωτισμό, πρέπει να χρησιμοποιήσω κ τα δύο φωτιστικά κ με τι λάμπες ?
Λέω να χρησιμοποιήσω κ το νερό της όσμωσης για να κατεβάσω την KH από το 12 στο 8.

Πως σας φαίνεται το πλάνο ???
Όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες :)

tsala
05-02-17, 21:24
με το καλο.
οσμωση δεν χρειαζεται..
το φιλτρο ειναι οκ και για τελος , οχι μονο για αρχη:D
στικς , για μενα μην βαζεις σε γαριδαδικο...γενικα μην βαζεις τιποτα απο λιπασμα.
ενα καπακι το θες , γιατι μπορει να ριξουν κανα σαλτο.. αν και δεν το κρινω τοσο απαραιτητο.
ενα φωτιστικο αρκει.

αν βαλεις ιδια αμμο με το 60λιτρο , παρε μια δυο χουφτες απο εκει ωστε να μπολιασεις και τον βυθο του γαριδαδικου.
αν εχεις σκοπο να βαλεις διαφορετικη, εγω θα εβαζα μια χουφτα σαλιγκαρια να ωριμασουν και τον βυθο για κανα μηνα.

tkalamat
05-02-17, 22:30
Με το καλό η νέα σου κατασκευή.Αν σε παίρνει δώσε λίγο ύψος 40χ40χ40 και με 5mm τζαμι θα εισαι μια χαρά φίλτρο θα σου έλεγα να βαλης κρεμαστό ειναι καλύτερό και αισθητικα και λειτουργικα.

Artemisia
06-02-17, 00:05
Με το καλό Γιώργο, να το χαρείς :D:D

GN_AZ
06-02-17, 00:42
σας ευχαριστώ :p

αφού την έχω που την έχω την όσμωση, δεν αξίζει να φέρω το νερό σε καλύτερες συνθήκες ?
η άμμος περίσσεψε απ'όταν έφτιαξα το 60άρι οπότε είναι η ίδια. σκέφτηκα ότι η "βρωμιά" από το φίλτρο, όση άμμο μπορέσω να βγάλω από το 60άρι κ κάτι βακτήρια που έχουν ξεμείνει θα βοηθήσουν να στρωθεί πιο γρήγορα ο βυθός.
οι πρώτοι κάτοικοι πάντως θα είναι mts κ τα ramshorns που μου έδωσες Γιάννη.

έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω μόνο πράγματα που έχω στην ντουλάπα οπότε υπάρχει το μικρό φίλτρο κ ένα μεγαλύτερο με 450λ/ω αλλά θα εξαρτηθεί από τις μετρήσεις ποιο θα χρησιμοποιήσω.

tsala
06-02-17, 04:59
5αρι ειναι οκ, συμφωνω.
εφοσον ειναι ιδια η αμμος, μπολιαζεις το φιλτρο και παιρνεις δυο μεγαλες χουφτες αμμο απο το 60λιτρο, τις οποιες συμπληρωνεις εκει με νεα.
μετα βαλε και τις γαριδες , δεν εχεις προβλημα.

lingistis
07-02-17, 14:48
Λέω να χρησιμοποιήσω κ το νερό της όσμωσης για να κατεβάσω την KH από το 12 στο 8.

αφού την έχω που την έχω την όσμωση, δεν αξίζει να φέρω το νερό σε καλύτερες συνθήκες ?

Και φυσικά αξίζει τον κόπο ;)

GN_AZ
07-02-17, 22:37
επειδή απ'ότι είδα δεν θα μου φτάσει το χαλικάκι που έχω, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποια τύρφη κηπουρικής σαν υπόστρωμα ?
κάτι σαν dry start αλλά χωρίς το γκαζονάκι :D

GN_AZ
26-02-17, 11:16
οι γαρίδες που έχω είναι μεν Red Cherry αλλά οι αρσενικές βγαίνουν διάφανες με κόκκινες γραμμές οπότε δεν είναι Fire Red.
μπορώ να προσθέσω μερικές Fire Red ή θεωρείτε υβριδισμός ???

alphonse
26-02-17, 11:47
Βάλε άφοβα ,επιλεκτική αναπαραγωγή είναι έτσι κι αλλιώς της άγριας που καφετίζει. Ενδεχόμενος να κουβαλούν γονίδιά απο ghost,αλλά και πάλι νο προμπλεμ,τάιζε και καροτακι,μπορεί τυχαίο γεγονός ,αλλά στις δικές μου είχε βοηθήσει για περισσότερο κόκκινο,καλή αρχη

GN_AZ
02-03-17, 11:13
μπόλι για το φιλτράκι του γαριδάδικου θα πάρω από το 60λιτρο.
αν ρίξω το φιλτράκι στο 60λιτρο χωρίς όμως να λειτουργεί θα "πιάσει" ή βιολογία ή θα υπάρχει πρόβλημα λόγω του ότι δεν θα κυκλοφορεί το νερό ?

stav
02-03-17, 12:50
μπόλι για το φιλτράκι του γαριδάδικου θα πάρω από το 60λιτρο.
αν ρίξω το φιλτράκι στο 60λιτρο χωρίς όμως να λειτουργεί θα "πιάσει" ή βιολογία ή θα υπάρχει πρόβλημα λόγω του ότι δεν θα κυκλοφορεί το νερό ?

Θα πρεπει να λειτουργει.

GN_AZ
02-03-17, 16:16
προς το παρόν το έβαλα μπροστά στην έξοδο του spraybar οπότε υπάρχει κάποια κυκλοφορία.
θα φροντίσω να το βάλω σε λειτουργία.


καθάρισα το εσωτερικό φίλτρο σήμερα μιας κ έβγαλα το μπόλι.
έχω κρατήσει όμως το "βρώμικο" νερό με ότι βιολογία υπάρχει σε ένα μπολ με καθαρή ελαφρόπετρα.
τι πρέπει να κάνω ώστε να αντέξει μέχρι το Σάββατο για να το ρίξω στο καινούριο ενυδρείο ?

Τάκης
03-03-17, 08:23
πηγή αμμωνίας, οξυγόνο και κυκλοφορία.
Βάλε μια αεραντλία με την αεροποετρα μέσα στην ελαφρόπετρα.
Το βρώμικο νερό δεν θα κάνει και πολλά

GN_AZ
03-03-17, 13:56
τελικά έφτιαξα ένα "σχεδόν ενυδρείο".
20 λίτρα αλλαγή από το 60άρι, τα φυτά που έστειλε ο energy52 (Θέμη ευχαριστούμε πολύ :)), το μπολιασμένο φιλτράκι να δουλεύει κ μερικές σταγόνες αμμωνία.

αν ήταν μεγαλύτερο το κουτί, ένα 5κιλο για βυθό θα ήθελε κ έτοιμο για ψάρια :)

GN_AZ
05-03-17, 16:53
τα φυτά που θα μπουν είναι Bacopa australis, Lobelia cardinalis mini, Alternathera reinecki mini, Fissidens fontanus, Riccia fluitans (στην επιφάνεια) κ ίσως Sagittaria subulata.
η στάθμη του νερού θα είναι ~29εκ

αρκούν τα 920lumens που βγάζει η λάμπα ή να πάρω μεγαλύτερη ?
η λάμπα είναι 6500Κ

GN_AZ
08-03-17, 16:04
μπήκε το φυτόχωμα (~2εκ), από πάνω μια στρώση από τον βυθό του στρωμένου κ από πάνω μαύρη ψιλή άμμο.
έβαλα κ μερικά φυτά τα οποία ήταν σχεδόν μια βδομάδα μέσα στον κουβά.

βγάζοντας τον βυθό από το 60άρι όπως ήταν αναμενόμενο σηκώθηκε αρκετή θολούρα (άρα κ αμμωνία φαντάζομαι) οπότε έριξα prime.

αυτή τη στιγμή λοιπόν έχω δύο γυάλες με νερό μέχρι τη μέση κ αρκετή θολούρα.

τα φίλτρα πρέπει να δουλεύουν για να τραβήξουν ότι αιωρείται ή να τα έχω κλειστά μέχρι να καθίσει η σκόνη ?
στα φίλτρα υπάρχει μόνο ελαφρόπετρα

το φίλτρο στο 40άρι είναι στρωμένο κ στον βυθό μπήκε μπόλι.
τις γαρίδες μπορώ να τις προσθέσω ή καλύτερα να μπουν στο 60άρι γι'αρχή ?

όπως καταλαβαίνετε έχω χάσει λίγο την μπάλα αλλά ελπίζω να μη χάσω κ ζωντανά

GN_AZ
10-03-17, 09:47
μπήκαν κ οι πρώτες γαριδούλες.
σήμερα θα προσθέσω ένα ξύλο με την Fissidens κ προσωρινά θα βάλω κ μια πέτρα με moss από το 60άρι

την riccia fluitans αν την αφήσω στην επιφάνεια θα διαλυθεί ?
τον φωτισμό να τον βάλω κατευθείαν στις 8 ώρες ?

Themis_aqua
10-03-17, 19:08
Γεια σου Γιωργο:)
Τι υψος εχει το ενυδρειο;μαλλον ο φωτισμος ειναι αρκετος,που αυτο θα φανει κι απ την althernathera που αμα τη δεις να πρασινιζει τοτε κατι δεν παει καλα..
Πιστευω θα γινει πολυ ωραιο μολις παρουν τα πανω τους τα φυτα.
red cherry θα βαλεις;
Μ αρεσει το κερατοφυλλο ετσι οπως το πιασες;)
Δε νομιζω να διαλυθει η riccia..
φωτισμο ξεκινα 6-7 ωρες για αρχη..

rottbea
10-03-17, 19:34
μπήκαν κ οι πρώτες γαριδούλες.
σήμερα θα προσθέσω ένα ξύλο με την Fissidens κ προσωρινά θα βάλω κ μια πέτρα με moss από το 60άρι

την riccia fluitans αν την αφήσω στην επιφάνεια θα διαλυθεί ?
τον φωτισμό να τον βάλω κατευθείαν στις 8 ώρες ?


Τη riccia fluitans καλο θα ηταν να την πιασεις σε καποιο πλεγμα με μικρο ματι(πλαστικο η ανοξειδωτο) ωστε να παρει και σχημα.Αλλιως πιθανο ειναι τριχα τριχα να τη χασεις.

GN_AZ
10-03-17, 19:34
σ'ευχαριστώ Θέμη.

όπως βλέπεις τα φυτά σου είναι μέσα :)
μόλις βουλιάξει το ξύλο θα βάλω κ την Fissidens.

το ύψος είναι 30εκ κ η στάθμη στα 28εκ προς το παρόν.
μπήκαν ήδη οι καινούριες red cherry κ σε λίγες μέρες θα προσθέσω κ τις "παλιές" από το 60λιτρο για να μπερδέψω λίγο τα αίματα. σύνολο 18 γαριδούλες.

η λάμπα είναι 920lumens στα 6500Κ κ έχω μια ακόμη ίδια στην αναμονή.
το φως του δωματίου είναι αναμμένο μέχρι τις 10-11 το βράδυ σίγουρα. επηρεάζει αυτό καθόλου ?

Τη riccia fluitans καλο θα ηταν να την πιασεις σε καποιο πλεγμα με μικρο ματι(πλαστικο η ανοξειδωτο) ωστε να παρει και σχημα.Αλλιως πιθανο ειναι τριχα τριχα να τη χασεις.


αυτή τη στιγμή έχω την fissidens κ την riccia σε ξεχωριστά διχτάκια κ επιπλέουν στην επιφάνεια.
να την αφήσω εκεί μέσα την riccia μέχρι να "δέσει" ?

rottbea
10-03-17, 19:43
αυτή τη στιγμή έχω την fissidens κ την riccia σε ξεχωριστά διχτάκια κ επιπλέουν στην επιφάνεια.
να την αφήσω εκεί μέσα την riccia μέχρι να "δέσει" ?[/QUOTE]


Αν την εχεις πιασμενη σε διχτακι οκ.Να ξερεις παντως οτι αν φευγουν τριχες απο riccia fluitans ειναι πολυ πιθανο να σου ¨λερωνει¨ οποια μοςς εχεις μεσα.Κολαει επανω τους .

Themis_aqua
10-03-17, 20:05
αυτή τη στιγμή έχω την fissidens κ την riccia σε ξεχωριστά διχτάκια κ επιπλέουν στην επιφάνεια.
να την αφήσω εκεί μέσα την riccia μέχρι να "δέσει" ?


Αν την εχεις πιασμενη σε διχτακι οκ.Να ξερεις παντως οτι αν φευγουν τριχες απο riccia fluitans ειναι πολυ πιθανο να σου ¨λερωνει¨ οποια μοςς εχεις μεσα.Κολαει επανω τους .[/QUOTE]

Κατσε γιατι αυτο ενδιαφερει κι εμενα..ποιες τριχες εννοεις;εγω εχω πιασμενη την riccia σε πετρες λαβας με δυχτακι+μπετονια.παραυτα φευγουν κομματια στην επιφανεια που τα μαζευω με την αποχη καθημερινα..
Βλεπω λιγο λερωμενες τις αλλες moss κατι σαν χνουδακι πανω,αυτο εννοεις;

rottbea
10-03-17, 20:12
Αν την εχεις πιασμενη σε διχτακι οκ.Να ξερεις παντως οτι αν φευγουν τριχες απο riccia fluitans ειναι πολυ πιθανο να σου ¨λερωνει¨ οποια μοςς εχεις μεσα.Κολαει επανω τους .

Κατσε γιατι αυτο ενδιαφερει κι εμενα..ποιες τριχες εννοεις;εγω εχω πιασμενη την riccia σε πετρες λαβας με δυχτακι+μπετονια.παραυτα φευγουν κομματια στην επιφανεια που τα μαζευω με την αποχη καθημερινα..
Βλεπω λιγο λερωμενες τις αλλες moss κατι σαν χνουδακι πανω,αυτο εννοεις;[/QUOTE]


Θεμη αυτα τα κομματια που λες αν κατσουν επανω σε μοσσ αναπτυσσονται κανονικα.Απο 2 κομματια τετοια που βρηκα στο ενυδρειο μου εχω ολοκληρη μπαλα απο riccia fluitans.

Themis_aqua
10-03-17, 20:47
Καταλαβα Δημητρη,ευχαριστω!
Παντως η ατιμη εχει ενα πρασινο υπεροχο και μολις ξεκινησει κ το pearling με τις φυσαλλιδες να καθονται πανω ειναι ολα τα λεφτα:p

GN_AZ
10-03-17, 21:51
για πόσο καιρό πρέπει να μείνει μέσα στο διχτάκι δλδ ?
μέχρι να γίνει μπάλα ?

rottbea
10-03-17, 21:53
για πόσο καιρό πρέπει να μείνει μέσα στο διχτάκι δλδ ?
μέχρι να γίνει μπάλα ?
Μεχρι να αποφασισει να το εγκαταλειψει:D
Καποια στιγμη θα βαρυνει και θα φυγει.