PDA

Επιστροφή στο Forum : Την πάτησα! Πήρα Οscar!


catfish
15-11-05, 17:58
Μικρά χαριτωμένα tiger oscar 5 εκατοστών.. Πού να το ξέρω εγώ ότι γίνονται γίγαντες;! Διάβασα όσα γράφονται εδώ και τρόμαξα! Έχω ένα ενυδρείο των 180 λίτρων.. και δεν με έφτανε να πάρω μόνο ένα.. πήρα δύο! :-| :-| Το περίεργο είναι ότι έχω ένα σκαλάρι το οποίο κυνηγά και σκοτώνει όποιο ψάρι στο μέγεθος του και πάνω βάλω στο ενυδρείο. Τα μικρότερα δεν τα πειράζει. Τα έχει τρελλάνει τα οσκαράκια. Λέτε να μη τα αφήσει να μεγαλώσουν; Η θα μεγαλώσουν και θα το εκδικηθούν;;

Σε μερικούς μήνες προβλέπω να ψάχνω κάποιο από σας να τα υιοθετήσει...

koulio
15-11-05, 18:01
γιατι δεν τα γυριζεις πισω και να παρεις κατι αλλο

catfish
15-11-05, 18:03
Μου είπαν ότι από τη στιγμή που μπαίνουν σε άλλο ενυδρείο δεν τα δέχονται πίσω διότι μπορεί να έχουν μικρόβια και να μολύνουν τα δικά τους ενυδρεία :eek:

koulio
15-11-05, 18:08
τα δικα τους ενυδρειο ειναι σιγουρα χωρις μικροβια δηλαδη ???

θα τρελαθουμε .........

Artemis
16-11-05, 08:44
Εχω την εντύπωση οτι τα 180 λίτρα σε κανένα χρόνο το πολύ δεν θα χωράνε τα δύο οσκαράκια σου....Από την άλλη μέχρι τότε έχεις τον χρόνο να φτιάξεις ενα καινούριο 400άρι που θα τα στεγάσει όπως τους αξίζει....
Αν μπορείς και εχεις το χώρο κράτησε τα,είναι ψάρια με καταπληκτική συμπεριφορά...θα νιώθεις οτι έχεις pet στο σπίτι! Θα σε αναγνωρίζουν,θα έχουν άποψη οχι μόνο για το ενυδρείο αλλά και για τον χώρο του δωματίου,τον φωτισμό κλπ.
Αν πάλι το 400άρι δεν μπορείς με τίποτα να το κάνεις,τότε φρόντισε να τα δώσεις κάπου που θα μπορούν να ζουν άνετα....
Καλορίζικα πάντως
Artemis

rockulas
17-11-05, 02:21
Μάλλον θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο!!!!Πάντως σαν ζώα είναι απίθανα τα Oscar.Είχα για 5-6 χρόνια και εκτός οτι ετρωγαν απτο χέρι μου τα χαιδευα κίολας.Αν έψεις χωρο για 2ο ενυδρείο κράτα τα και θα με θυμηθείς!!!!

Markos
17-11-05, 11:44
Ακούστε συμπεριφορά επαγγελματία...

Γνωστός μου πήγε σε pet shop, για να πάρει ενυδρείο και ο ιδιοκτήτης τον έπεισε και πήρε το Juwel Record 70 (σε τιμή ευκαιρίας 280 Euros!!!) και μαζί του έδωσε νερό "στρωμένο" από τα ενυδρεία του!!!! και ένα Oscar 15 cm πάλι σε τιμή ευκαιρίας 40 Euros!!!!! και του έκανε την τροφή δώρο (4-5 euros)!!

Και φυσικά του είπε να βάλει στην πρίζα το ενυδρείο, μετά το νερό και έπειτα το ψάρι!!!!!

Ελπίζω κάποτε να σταματήσει αυτή η κατάντια στον χώρο...

chriskousis
20-11-05, 22:32
Μάρκο όσο υπάρχουν άτομα που απλά πάνε να πάρουν ένα ενυδρείο και να βάλουν ψάρια μέσα θα υπάρχουν και καταστηματάρχες που θα τους εκμεταλεύονται. Το ένα φέρνει το άλλο.
Απλά τα πράγματα.