PDA

Επιστροφή στο Forum : Polypterus senegalus σε κοινωνικό?


Strahos
15-11-05, 15:07
καλησπέρα. είδα εχθές σε ένα petshop Polypterus senegalus και τα ερωτεύτικα αμέσως!!! ρώτισα λοιπόν τον μαγαζάτορα αν μπορεί αυτό το ψάρι να συγκατοικήσει με μικρότερα και ήρεμα ψάρια. Η απάντηση ήταν πως "ναι" μπορεί. ήδη τα είχε με ξύφους και με black neon tetra αν θυμάμαι καλά και μου είπε πως δεν είχε ποτέ πρόβλημα. εγώ όμως πήγα σπίτι και το έψαξα όπως κάνω πάντα και είδα αυτό: http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/poly-sen.htm όπου λέει πως είναι κυνηγός και πρέπει να συγκατοικεί και μεγαλύτερα ψάρια. ξέρει κανείς από σας καμιά πληροφορία σχετική ή εχει κανείς εμπειρία σε αυτό το ψάρι? ο τύπος τα είχε με μικρότερα ψάρια και δεν υπήρχε πρόβλημα. τα ψάρια μου μέχρι στιγμής μετά τις αλλαγές που έκανα ειναι: 2 silver sharks, 2 glass catfish, 3 corydoras paleatus (μικρούλια), 2 colour glass, 1 pleco leopard, 1 siamensis και 2 shrinks (γαρίδες) μικρές και λέω να βάλω neon tetra και 2 colisa lalia ακόμα. τι προτείνετε?

Apostolis
15-11-05, 15:34
...ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχουν και πιο "εύκολα" ψάρια για να αρχίσει κανείς...!!!

netblues
15-11-05, 15:39
The young should be separated into small containers as they grow, to avoid them eating each other.
Like most bichirs, they have a reputation for escaping from tanks, so use a tight-fitting cover. Will eat small fish.

Αυτα λεει το link σου.. Ακομα και αν στο petshop ΔΕΝ τα εφαγε ακομα....
Τιποτε δεν εγγυαται οτι δεν θα το κανει στο αμεσο μελλον.

Strahos
15-11-05, 16:06
σύμφωνα με αυτά που λέει η σελίδα του link που έδωσα σίγουρα δεν θα έβαζα τέτοιο ψάρι μέσα, απλά σκέφτηκα (και ήλπιζα) μήπως το site αυτό έχει κάνει ένα λάθος. άνθρωποι τα γράφουν κι αυτά:) .ήλπιζα λοιπόν να υπάρχει κάποιος στο forum με εμπειρία σε αυτό το είδος που να διαψεύσει το προηγούμενο link. Κρίμα πάντως είναι πολύ ωραίο ψάρι, μάλλον θα κάνω ένα ενυδρείο μόνο γι'αυτό αργότερα.

Apostolis
16-11-05, 09:53
...μάλλον θα κάνω ένα ενυδρείο μόνο γι'αυτό αργότερα.

Βρίσκεσαι στον "σωστό" δρόμο... :smt081