PDA

Επιστροφή στο Forum : Βίντεο από βιότοπους Ν.Αμερικής


Κλεόβουλος
17-01-17, 11:38
Ριο Νέγκρο
Ωραίο βιντεάκι από ένα μικρό βιότοπο που σε αντίθεση με τον κυρίως ποταμό με τα σκούρα νερά, έχει διαυγές καθαρό νερό. Το σημείο αυτό λέγεται Cambeua και συγκεντρώνει ενδιαφέροντα είδη. Διακρίνονται τα Heros cf. efasciatus, Biotodoma cupido, Mesonauta festivus, Crenicichla lenticulata, Crenicichla marmorata, Cichla temensis, Cichla sp., Satanoperca lilith, Hypostomus sp., Leporinus klausewitzi, Leporinus fasciatus, Bryconops humeralis, Potamotrygon wallacei.
PRkGW6BaHv0

Undertaker
17-01-17, 12:06
Κρυφοαμερικάνε Κλεόβουλε σε ευχαριστούμε για το πολύ όμορφο βίντεο. Τόσα ο.ορφα και ιδιαίτερα ψάρια και να μη φέρνουν τα περισσότερα στην Ελλάδα. Κρίμα.

Κλεόβουλος
17-01-17, 12:15
Για σένα το έβαλα που μας έχεις πρήξει με τα μαύρα νερά και τις τύρφες :smt110

Undertaker
17-01-17, 12:16
Μάλλον σε μπελάδες με έβαλες......Τώρα θέλω να βρω αυτά τα ψάρια.

kgf12345
17-01-17, 13:00
ωραια πραματα:)
σατανοπερκα και φεστιβους βρισκεις σχετικα ευκολα πανο με υπομονη...
τα υπολοιπα...αστα να πανε:rolleyes:

αποτι εχω διαβασει τα δυο αυτα ειδη(αλλα και αρκετα απτα υπολοιπα στη λιστα) βρισκονται και στα μερη οπου ζουν τα δικα μου.

οι φεστιβους μου αρεσουν παρα παρα πολυ,και τις εχω στα υποψιν για το μελον...
μαλιστα αποτι εχω διαβασει(παλι:D) εχουν παρατηρηθει να κοπαδιαζουν μαζι με τα αλτουμ αρκετες φορες στο ποταμι.

τα ονειρα ειναι τζαμπα,οποτε ας κανουμε πολλα:D
εδω εφτασα εγω να εχω αλτουμ,οποτε ολα γινονται:D

Undertaker
17-01-17, 13:06
Η σατανοπερκα θέλει πολλά λίτρα όμως, ξέρω ότι βρίσκεις σχετικά εύκολα. Τα φεστιβους ήταν στη λίστα μου όταν έψαχνα για ψάρια. Τα υπόλοιπα όπως λες.....όνειρα.

panos_auk
18-01-17, 20:35
τα ονειρα ειναι τζαμπα,οποτε ας κανουμε πολλα:D

Ευτυχως που ειναι τζαμπα αυτο τουλαχιστον...:D
Απο ονειρα αλλο τιποτα...
Αλλα οσο το ονειρευεσαι κατι, το σκεφτεσαι, το μελετας εστω και θεωρητικα, καποια στιγμη σου παρουσιαζεται η ευκαιρια και το κανεις τελικα!
Geophagus και festivus γαμάτα!!

Κλεόβουλος
16-03-18, 11:22
Κολομβία

Rio Caguan
DfgJVh4AZQ0

Villagarcon
wJJ2yyzWMh0

Lac Mayaragua
1hVHIXEDNwo

NikosKoul
16-03-18, 13:49
Πολύ όμορφο το φυσικό τους περιβάλλον όπως και τα ψάρια. Θέλω κάποια στιγμή να ασχοληθώ , με την δημιουργία ενός τέτοιου περιβάλλοντος στο ενυδρείο μου (μελλοντικό). Σίγουρα θα χρειαστούν αρκετά λεφτά για την δημιουργία του αλλά πάντα αποδίδει. Πιστεύω θα μπορέσω αν το πετύχω σε 2000 λίτρα ή έστω θα κοντεύω σε ένα τέτοιο αποτέλεσμα

kgf12345
17-03-18, 16:51
καλα ειναι τα λιτρα δε λεω,αλλα μπορεις να το κανεις και σε λιγοτερα.
δε χρειαζεσαι 2 τονους νερο:D
λεφτα θελει...
η εστω,υπομονη και ψαξιμο για να κανεις τη δουλεια σου πιο οικονομικα...

NikosKoul
18-03-18, 01:22
Λεφτά υπάρχουν , που είπε και επνας σοφός. Υπομονή όμως.. χαχα