PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεκινάω!


Lth1
03-01-17, 16:33
Ακουω αποψεις και ιδεες για το Aquascape να μιλησουμε για την φιλτρανση και ολα τα σχετικα...ακομα ειμαι στα πρωτα βηματα...
160 λιτρα ενυδρειο+samp θα ελεγε κανεις 22 λιτρων
Οι λαμπες λογικα θα καταργηθουν σε κανα μηνα,περιμενω high power led 20*6500,red*10 and blue*10 για τα φυτα...
Μπουκαλα Co2 2κιλη με ολα τα συναφη..
Περιμενω ηλεκτρομαγνητικη για να ανοιγει πριν τα φωτα 2 ωρες και να κλεινει λιγο πριν σβησουν τα φωτα...
καινουργιο σωληνακι για το Co2
Πληρες σετ τεστ κιτ της API
Καινουργια αντλια 10 βαττ 1200 λιτρα/ωρα
STC-1000 για τον θερμαντηρα και τα ανεμηστηρακια σκεφτομαι για 3-4 90αρια..
Θερμαντηρα ακομα δεν εχω βρει...με καθηλωνει λιγο το υψος που ειναι στα 40cm
Παρήγγειλα και το εξαρτηματακι+το υγρο για το ποσο co2 υπαρχει (πανω κατω ) στο ενυδρειο...
+2 αντεπιστροφες για το Co2
Διαστασεων 100χ40χ40
Απο υλικα φιλτρανσης εχω παρει ηδη ενυδρειακο βαμβακι+(2χ12λιτρα) ελαφροπετρα εχω κατι σφουγκαρια οποτε θα μπουνε και αυτα μεσα
Απο φυτα εχω προς το παρον :
pistia
φακη
κερατοφυλλο
java fern
java fern narrow
Σαν τελικό συνολο επειτα απο καποια συζητηση
Εχουμε και λεμε
12 praecox
2 goby
8 pseudomugil
Παρακατω μερικες γενικες φωτο για να μου πειτε ιδεες...

Lth1
03-01-17, 16:34
83840

83841

83842

83843

83844

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsoui
03-01-17, 19:03
Καλη αρχη Λουκα και Καλη χρονια!!!
Ευχαριστα νεα πιστευω ανετα μπορεις να τα κανεις 12 και τα pseudomugil λογικα με βαση την φιλτρανση που θα εχεις με πιο μεγαλη ομαδα θα νιωθουν και πιο ανετα,εφοσον βαλεις πιστια η φακη περισευει γενικα ειναι ανταγωνιστικα αυτα τα φυτα και θα καθυστερησουν τα πιστια να παρουν μπροστα οταν ομως φορτσαρουν η φακη θα εξαφανιστει σχεδον εκτος και αν θες και τα δυο γουστα ειναι αυτα :D οπως και αν ειναι Καλωηρθες στον μαγικο τους κοσμο!!

tsala
03-01-17, 19:15
αντε καλη αρχη Λουκα!
ωραιο θα γινει ειμαι σιγουρος!
τα λιτρα ειναι μπομπα! με τα ψαρια θα γουσταρεις τρελα! ειδικα με τα pseudo!:p

RUtalking2ΜΕ
03-01-17, 20:00
Καλή χρονιά και καλή αρχή φίλε,
σε ζηλεύω μιας και λατρεύω τα ψαράκια της Ωκεανίας, αλλά δυσκολεύομαι για βιοτοπικό λόγω φυτών. Θα σε παρακαλούσα να δίνεις πολλές εικόνες με την πρόοδό του.για να γνωρίσουμε και πάρουμε ιδέες απ'αυτή την ήπειρο.

invisiblesurfer
03-01-17, 20:08
Καλή χρονιά φιλε Λουκά! Κάνεις καλή αρχή βλέπω! Τελικά δε πήρες προβολεις; Από πού τα φώτα;

Lth1
03-01-17, 22:21
Καταρχας καλη χρονια και απο εδω σε ολους :) οτι καλυτερο σε σας και στις οικογενειες σας..παντα μα παντα χαμογελα και υγεια..

Καλη αρχη Λουκα και Καλη χρονια!!!
Ευχαριστα νεα πιστευω ανετα μπορεις να τα κανεις 12 και τα pseudomugil λογικα με βαση την φιλτρανση που θα εχεις με πιο μεγαλη ομαδα θα νιωθουν και πιο ανετα,εφοσον βαλεις πιστια η φακη περισευει γενικα ειναι ανταγωνιστικα αυτα τα φυτα και θα καθυστερησουν τα πιστια να παρουν μπροστα οταν ομως φορτσαρουν η φακη θα εξαφανιστει σχεδον εκτος και αν θες και τα δυο γουστα ειναι αυτα :D οπως και αν ειναι Καλωηρθες στον μαγικο τους κοσμο!!

Λες να βαλω 12αρα ομαδα να τρελαθουν στην βολτα?
Καλα με την φακη μην φανταστεις οτι τρελενομαι κιολας..
Φαγητο για τα χρυσοψαρα την εχω! :D
Ευχαριστω για το καλοσορισμα :) :) :)


αντε καλη αρχη Λουκα!
ωραιο θα γινει ειμαι σιγουρος!
τα λιτρα ειναι μπομπα! με τα ψαρια θα γουσταρεις τρελα! ειδικα με τα pseudo!:p

Ευχαριστω γιανναρε :) :) :)

Καλή χρονιά και καλή αρχή φίλε,
σε ζηλεύω μιας και λατρεύω τα ψαράκια της Ωκεανίας, αλλά δυσκολεύομαι για βιοτοπικό λόγω φυτών. Θα σε παρακαλούσα να δίνεις πολλές εικόνες με την πρόοδό του.για να γνωρίσουμε και πάρουμε ιδέες απ'αυτή την ήπειρο.
Ευχαριστω φιλε μου επισης :)
Οτι μπορω καλυτερο θα κανω..!!

Καλή χρονιά φιλε Λουκά! Κάνεις καλή αρχή βλέπω! Τελικά δε πήρες προβολεις; Από πού τα φώτα;

Κωστα καλη χρονια και οτι καλυτερο και σε σενα ευχομαι...
Προβολεα πηρα για το μεγαλο..το μικρο αυτο απο την αρχη ελεγα για high power led κοκκινα μπλε για τα φυτα και ασπρα για να σπαει ολο αυτο...θα δειξει..

tsoui
03-01-17, 22:50
Για αρχη σιγουρα Λουκα 12 ,σκεψου οταν ειχα στο 120λιτρο τα γετρουδια καποια στιγμη απ τις γεννες που ειχα μεγαλωσει ειχαν φτασει γυρω στα 23 τα πιστια (και ολο το "συστημα" ειχαν φορτσαρει)και νιτρικα πριν την αλλαγη ηταν μηδενικα με πολυ ταισμα για πολλους μηνες, το μαξιμουμ ειχαν φτασει 5 περιπου οποτε βλεπεις και πρατεις αναλογα τις μετρησεις σου στην αρχη χαλαρα.
Ποσα λιτρα υπολογιζεις να χωρεσει ελαφροπετρα?

Lth1
03-01-17, 22:58
Αυτο δεν το ξερω προς το παρον...θα το εστηνα σκεψου το ενυδρειο τελος του μηνα αλλα λογω απροόπτου ξεκινησα σημερα...λογικα τα 12 λιτρα θα τα παρει σιγουρα..ετσι οπως το βλεπω...αρα δηλ το νιτρικο καλιο δεν το γλυτωνω (σαν να μου λες)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsoui
03-01-17, 23:02
Μαλλον για φυτα μιλας και εκει δε το εχω θα σου πει ο Στεφανος :D ,οχι ρωταω για να δω ποσο βιολογικο υλικο θα εχεις για φιλτρανση αν παρει 12 λιτρα θα εισαι αρχοντας!
Παντως και με μηδενικα νιτρικα τα φυτα πηγαιναν μια χαρα

Lth1
04-01-17, 00:44
Ναι ναι στα φυτα αναφερομαι...
Θα βαλω μπολικα φυτακια και φανταζομαι θα αποκτησω θεματακι πιο μετα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
04-01-17, 08:45
βαλε τα φυτα σου και θα δεις πως θα παει...
το τι θα χρειαστουν θα φανει τους επομενους μηνες , αφου μπουν και τα ψαρια.

Τάκης
04-01-17, 09:09
Μπράβο Λουκά,
πήρες φόρα :)

Lth1
04-01-17, 21:57
κ τακη ευχαριστω πολυ..Αν πληρωνομουν και οπως επρεπε θα ειχα φτιαξει και το θαλασσινό αλλα τεσπα...
Γιανναρε ετσι λεω και εγω για αρχη...απλα δεν θελω να βαλω ακοκα σε λειτουργια το διοξείδιο μιας και θελω να δω τι θα κανω με Diy λιπασματα...
Κανονισα με φιλους για ομαδικη για θειικό καλιο και τωρα λογικα θελω τα υπολοιπα απο σωκρατους...
Στικακια πηρα απο λερου...2.6€ το πακετο...
Αυτα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Μιας και με τους θερμαντηρες δεν τα παω και πολυ καλα..θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο θεμα να ακουμπαει ο θερμαντηρας πανω στα υλικα φιλτρανσης...
Να λιωσουν κτλ κτλ?Σκεφτομουν μηπως και βαλω το θερμαντικο σωμα μεσα στο σαμπακι...θα δειξει βεβαια..
Επισης το καπακι ειναι ολιγον εως παρα πολυ αβολο(συνήθισα απο το μεγαλο που εχει απλα να ειναι καλα ο Κ.τακης που μου το επισήμανε τοτενες...)και τωρα με το εργοστασιακο τα βρηκα σκουρα...
Οποτε με βλεπω για εξοδα αν οχι τωρα πιο μετα...μηπως για καπακι απο κοντρα πλακε παλι με την κλασικη μεθοδο,συντηριτικο βερνικι εσωτερικα και εξωτερικα +βαψιμο..
Θα παω να παρω καμια ενδεικτική τιμη για τετοιες διαστασεις...

Lth1
06-01-17, 00:42
Οι μελανοταινιες οι praecox τρωνε τα φυτα??Κατι τετοιο πηρε το ματι μου καπου ισχυει??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
06-01-17, 00:48
δεν ειχα...αλλα το αποκλειω.

οσο για τον θερμαντηρα, καλο ειναι για την σωστη λειτουργια του, να μην ακουμπαει πουθενα.

xristos
06-01-17, 08:01
Οι μελανοταινιες οι praecox τρωνε τα φυτα??Κατι τετοιο πηρε το ματι μου καπου ισχυει??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

όχι,βάλε κανονικά,praecox έχω και εγώ

tsoui
06-01-17, 12:11
Οι praecox οχι ειναι καλα παιδια :D

Lth1
06-01-17, 19:44
Παλι καλα παιδια γτ κατι διαβασα και ειπα αν δεν κατσει και σε αυτο φυτεμενο..εε δεν θα με ηθελε...
Τα πρωτα φυτα μπηκανε φιλικη επιχορήγηση του γιαννη(tsala)
Σημερα που θα ετοιμασω και το χρυσοψαραδικο,θα γεμισω νερο με νιτρικα ωστε να παρουν τα πανω τους τα φυτα..εβαλα και στικακια για λιπασμα
Τελικα καπακι θα φτιαξω αλλο για να εχω ανεση...


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Αληθεια μια απορια που μου ηρθε ετσι στο ξεκαρφωτο...
Τι τροφες τρωνε???(ζωντανες να φανταστω?)
Diy τρωνε και αν ναι τι ειδους??
Απο εμποριου???

tsoui
06-01-17, 20:05
Στις δικες μου δινω κατεψυγμενη αρτεμια και σχεδον ολη τη σειρα της tropical σε flakes εκτος απο την astacolor που δεν την ετρωγαν μεγαλη επιτυχια η Kelp και η dallio

Lth1
06-01-17, 20:09
Στις δικες μου δινω κατεψυγμενη αρτεμια και σχεδον ολη τη σειρα της tropical σε flakes εκτος απο την astacolor που δεν την ετρωγαν μεγαλη επιτυχια η Kelp και η dallio
κατεψυγμενη αρτεμια απο που βρισκω?
Σκουλικια Grindal τρωνε φανταζομαι ετσι..?
Flakes οπως ειπες αλλα φανταζομαι πολυ καλα τριμμένα ετσι?

tsoui
06-01-17, 21:24
Απο petshop Λουκα,grindal δεν εχω δοκιμασει λογικα ομως θα τα τσακιζουν,
πολυ καλα τριμμενα οχι δε θα τα φανε ισα ισα να σπασουν σε μικροτερα κομματια.

tsala
06-01-17, 21:30
κατεψυγμενες της ocean (http://aquariumshop.gr/product-category/frontida/trofes/katepsigmenes-trofes/)

γκρινταλ στανταρ θα φανε.

απο flakes δοκιμαζεις και βλεπεις..

Lth1
06-01-17, 21:45
Αρα θελω αποικια grindal και να βρω αρτεμια μαλιστα... μαλιστα...ευχαριστω παιδες :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
06-01-17, 21:49
γενικα κατεψυγμενες..οχι αρτεμια ντε και καλα...
και bloodworms και αλλες μικρες σε μεγεθος να βρεις, ειναι οκ

Lth1
06-01-17, 21:55
Μαλιστα μαλιστα...
Σε Diy δεν υπαρχει κατι που να τρωνε ετσι??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
06-01-17, 22:04
αν φτιαχνεις γαυρο για τα χρυσα, αν ειναι σε μικρα κομματια ,δοκιμασε την.

Lth1
07-01-17, 15:00
Για τα χρυσα τα παντα φτιαχνω...οτι δεν φτιαχνω και σε μενα :-)
Για αυτο ρωτησα για Diy :-)
Θα το δω και αυτο μελλοντικά

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Καλησπερα παιδια και παλι...
Ηθελα να ρωτησω περι μελανοταινιων και τον αντίκτυπο που εχει το διοξείδιο πανω τους...στα 30ppm θα εχουν θεμα??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsoui
07-01-17, 15:15
Αυτο ειναι ενα θεμα που πρεπει να το προσεξεις σκεψου οτι σε εμενα την ειχαν ακουσει μια φορα με το excel επειδη εριξα λιγο παραπανω , οποτε προσοχη και αεραντλια στην ακρη αν δεις κατι παραξενο οταν ερθει η ωρα.

Lth1
07-01-17, 17:33
Αυτο ειναι ενα θεμα που πρεπει να το προσεξεις σκεψου οτι σε εμενα την ειχαν ακουσει μια φορα με το excel επειδη εριξα λιγο παραπανω , οποτε προσοχη και αεραντλια στην ακρη αν δεις κατι παραξενο οταν ερθει η ωρα.

Το φανταστηκα...το θεμα ειναι ο νομος μερφι που λεμε...μην γινει τπτ οταν δεν θα ειμαι σπιτι.... :(
Προσοχη οταν λεμε?Αν ας πουμε παιξω χαμηλοτερα το CO2 αρα και χαμηλοτερη λιπανση ΕΙ μην και τυχον γεμισω και αλγες...?

tsoui
07-01-17, 17:36
Εαν τις δεις επανω στην επιφανεια νωχελικες τοτε θα εχουν θεματακι ,μπορει και να μην εχουν προβλημα τσαμπα αγχωνεσαι απο τωρα

Lth1
07-01-17, 17:44
Επειδη διαβασα για αυτες απο ενα θεμα του Dimi και ελεγε προσοχη στο Co2 οποτε θορυβήθηκα ολιγον τι...

Lth1
10-01-17, 10:12
Πανω κατω εχω την ιδια απορια με τον Γιαννη(tsala)
Αν ας πουμε βρω ενα φυτο απο την οικογενεια,αλλα δεν ειναι το συγκεκριμενο ειδος του βιοτοπου...μπορω να το βαλω μεσα η οχι???

tsala
10-01-17, 16:46
κανονικα οχι :D

τωρα αν μπει και κανενα ξεμπαρκο, αργοτερα αν βρεις ή αν κλαδεψεις απ τα υπαρχων φυτα , το βγαζεις...

Lth1
10-01-17, 16:49
κανονικα οχι :D

τωρα αν μπει και κανενα ξεμπαρκο, αργοτερα αν βρεις ή αν κλαδεψεις απ τα υπαρχων φυτα , το βγαζεις...

ΚΑταλαβα!! :D :D

Lth1
13-01-17, 21:09
Λοιπον τον εξοπλισμο τον ψιλομαζεψα..ακομα βεβαια περιμενω τα πραγματα να ερθουν απο εξωτερικο...δεν ειναι βεβαια πραγματα τα οποια με κρατανε πισω...ειδικα τωρα που δεν εχω και ψαρια ακομα...
Λογικα θα ετοιμασω και το καπακι μεσα στην εβδομαδα...αλλα δεν θα μπει λογω του οτι θα περιμενω τα high power led και θα πρεπει να κανω τα τεστ με 2 τροφοδοτικα που εχω...
Σε γενικες γραμμες το ενυδρειο τωρα μοιαζει ετσι...αλλα δεν θα μεινουν σε αυτες τις θεσεις τα φυτα...

Lth1
13-01-17, 21:10
84034

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsoui
13-01-17, 21:13
Ετσι να παιρνει μορφη :D

Lth1
13-01-17, 21:18
Φοβαμαι για τα φυτα που θα φερω μεσα στην εβδομαδα χρησταρα...
Με τον φωτισμο που δεν του εχω και πολυ εμπιστοσυνη...
θα δειξει τωρα βεβαια...

tsoui
13-01-17, 21:22
Τι να πω εγω που ειναι τα pistia απο πανω,
οτι επιβιωνει....

tsala
13-01-17, 21:48
pistioκαμμενος εισαι Χρηστο!:D


ωραιος Λουκα, παιρνει μορφη!
αντε σιγα σιγα και ψαρομενο!:p

tsoui
13-01-17, 22:05
29 breeders τα συνιστουν Γιαννη :D

Lth1
14-01-17, 00:07
Αυτο με τα πιστια χρηστο το εχω και στο νου μου...αλλα σιγουρα θα βαλω και λογικα θα τα βαλω σε σημειο που θα εχω απο κατω φυτα που δεν θελουν πολυ φως...Java λογικα...
Βρηκα καμια 10αρια φυτα απο βιοτοπο καποια ευκολα καποια μετρια...θα δειξει...

tsoui
14-01-17, 00:21
Μια χαρα εισαι!
Αν χρειαστεις πες μου.

Lth1
14-01-17, 00:30
Εχω αρκετη στο aquaponic
Ευχαριστω παρα πολυ για την προσφορα :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lth1
19-01-17, 22:16
Δεν με θελει :(
ειχα μια διαρροη απο το φιλτρο,σιλικοναρα..(με βλεπω για καινουργιο σαμπλα ειτε για τζαμι θα δειξει στο αμεσο μελλον...)
Εχω 2 goby τα οποια τα εχω μεσα σε ενα σαμπλα με αεραντλια...απο οσο ξερω απο χθεσ δεν εχουν φαει κατι...
Θα εχουν θεμα μεχρι να στεγνωσει η σιλικονη και εγω να επιστρεψω απο δουλεια...δλδ αυριο κατα τις 4 με θεμα φαγητου κτλ κτλ
+ τι τρωνε τα Goby????οεοεοεο???
ευχαριστω παιδια

tsoui
19-01-17, 22:23
Για μια μερα δεν εχεις θεμα με φαι εμενα τρωνε μονο κατεψυγμενη αρτεμια λογικα θα τρωνε και bloοdworms αν εχεις, απο αποξηραμενες καμμια ,θερμαντηρα βαλε ομως μην πεσει πολυ χαμηλα η θερμοκρασια.

Αν ειναι θεμα σιλικονης ψιλα γραμματα ευκολακια :D

xristos
19-01-17, 22:30
bloοdworms και cyclops κατεψυγμένη

Lth1
19-01-17, 22:36
Απλα ειχα κανει μια βλακεια οταν πρωτοεβαλα το σαμπλα χρηστο...εκανα μεγαλυτερη τρυπα απο οτι θα επρεπε για τον συνδεσμο 3/4 με αποτελεσμα να σιλικοναρω περιφεριακα ωστε να κατσει ο συνδεσμος...αλλα απο το πειραξε κανε ρανε...μαλλον καπου εκανε τρυπουλα..την βρηκα την ξαναπερασα σιλικονη...αν δεν...
Τοτε αυριο θα βαλω καινουργιο σαμπλα που εχω εφεδρεια...και απλα θα πρεπει να πεταχτω να παρω σιλικονη ενυδρειακη γτ μου τελειωσε...και να φτιαξω το χωρισμα....απο την τρυπα χανει δηλ..αλλιως δεν θα ειχα κανενα θεμα και θα δουλευε αψογα το συστημα...
Μπηκε και το διοξείδιο και ολα κομπλε
Χμμμ θα εχουνε τα πετ σιτυ αρτεμια χμμμ ??
Λες να τα βαλω μεσα στο ενυδρειο??μιας και εχω εκει τον θερμαντηρα και να τα βγαλω απο το σαμπλα??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
bloοdworms και cyclops κατεψυγμένη
Ωραια ωραια...θα πεταχτω στα πετ σιτυ...δεν γινεται να μην εχουν...ειτε aquario που τα εχω διπλα μου

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xristos
19-01-17, 22:42
δεν νομίζω πως έχουν τέτοιες τροφές τα πετ σιτι,κοίτα σε μαγαζιά με ενυδρειακα

tsoui
19-01-17, 22:43
Ναι Λουκα θα την ακουσουν με την θερμοκρασια βαλτα στο ενυδρειο ή βαλε τον θερμαντηρα εκει που τα εχεις.
Πετ σιτι χλωμο το κοβω να εχουν....
Γιατι δε τα εχεις στο ενυδρειο;

Lth1
19-01-17, 22:44
Εε το βλεπω για aquario τοτενες...κατσε να ανεβει η θερμοκρασια και θα τα βαλω στο ενυδρειο...καλυτερα απο το σαμπλα πιστευω...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xristos
19-01-17, 22:44
ναι ή εκεί που λες ή στο άλλο μαγαζί από το Χαλάνδρι (εγώ από εκεί τα πήρα)

Lth1
19-01-17, 22:45
Οκκκκ καταλβα...ευχαριστωωω πολυ...ελπιζω να πανε ολα καλα απο σαββατο

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
19-01-17, 22:46
Λουκά,
η σιλικόνη δεν πιάνει στο πλαστικό που είναι το σαμπλα,
προσωρινά μόνο,
κάποια στιγμή ξεκολλάει

Lth1
20-01-17, 00:07
Ναι αυτο σκεφτηκα κ.τακη...
Τοτε περιμενω να ανεβει η θερμοκρασια...βαζω τα goby ενυδρειο...και φτιαχνω το αλλο σαμπλα καινουργιο φιλτρο κανοντας παλι το χωρισμα με σιλικονη..και οσο κρατησει το χωρισμα...αυτα..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Εχει σιλικονη ενυδρειακη το Leroy??
Βλεπω την bison αλλα δεν λεει καπου για ενυδρειακη χρηση :-(

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Επιασε 21,5 το ενυδρειο...τα βαζω μεσα...το εχω ρυθμισει για 23 μιας και ειναι χειμωνας...
Αρχίσαμε τις βολτες... :-)
Ειναι λιγο θολο το νερο...εχει και καποια στικακια εξω απο την αμμο...θα τα φτιαξω αυριο...
Αυτα για σημερα αυριο φωτο :-)


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
20-01-17, 12:29
κι εγω ειχα θεμα με το πλαστικο κουτι-φιλτρο που εφτιαξα..
με το που εβαλα τα υλικα ,το χωρισμα με τη σιλικονη κατερευσε.

το εβγαλα στην ακρη κι εφτιαξα ενα φιλτρο πλατης με τζαμι.

με μια τρυπα 1 ιντσα και εναν πλαστικο συνδεσμο δεξαμενης... ολα κομπλε τωρα κι εχω βιολογια για 300λιτρο:D


το goby και μια βδομαδα αφησε τα αταιστα, δεν παθαινουν τιποτα.
μονο θερμοκρασια κοιτα να μην πεσει κατω απο 22.

παρε οτι κατεψυγμενη βρεις, + grindal.


ο αρσενικος , ψιλοτσιμπαει και flakes , η θηλυκια οχι.


το leroy εχει ναι, αυτην (https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/monosi-kai-steganopoiisi/silikones/silikoni-silicone-glass-bison-se-hroma-diafano-280ml-60513684/)

Lth1
20-01-17, 21:09
Ειχες τζαμι γιαννη εσυ μεσα στο πλαστικο...εγω ειχα κολησει πλαστικο με πλαστικο...αλλα μια η αλλη κρατησε μπορω να πω αυτο και πολυ καλα...το θεμα ηταν διαρροη απο εναν συνδεσμο δεξαμενης που ειχα κανει μπαλωμα με σιλικονη...εκει δεν κρατησε η σιλικονη...το περιμενα απλα ελεγα μην και..τεσπα...θα παω σημερα να παρω αλλο και να κανω τα ιδια...grindal εχω...θα παω απο aquario να δω τι μπορω να βρω...ωραια ωραια...αν και λογικα αυριο θα ταισω...θα το εχω ετοιμο το φιλτρο αυριο....

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Ετοιμο το φιλτρακι..τα κοψιματα τα ραψιματα,τα χωρισματα...Θα δειξει τωρα αυριο η νεκροψία...Εν το μεταξυ το μεσημερι οταν γυρισα..(κλειστα τα φωτα του ενυδρειου)ειδα τα ψαρακια και τα 2 πανω επιφανεια...δεν το θεωρησα φυσιολογικο και ετσι εβαλα μια αεραντλια μεσα για λιγη αναταραξη της επιφανειας...
τωρα που αναψαν τα φωτα..κοβουν βολτες...αλλα χανονται στα φυτα αναμεσα...και δεν τα βρισκω ποτε...
καλη φαση...
Ηθελα να ευχαριστησω τον Γιαννη (tsala) που μου τα εστειλε...ειναι αψογα...!!!
Ευχαριστω Γιανναρε!! :D
-------------------------
http://aquariumshop.gr/shop/frontida/ocean-nutrition-cyclops-flat-pack-454-gr/

Αυτη δηλ καλη ειναι ετσι ???
Να την παραγγειλω να παω να την παρω αυριο αν ειναι...

tsoui
20-01-17, 21:25
Κατσε να σου πει ο Γιαννης γιατι τα εχει κακομαθημενα :p

Lth1
20-01-17, 21:31
χααχχααχ....Συμφωνα με τον χρησταρα..κανει απο οσο καταλαβα..την παραγγειλα και βλεπουμε..αυριο λεω να παω να την παρω...
Τελικα απο οσο καταλαβα με το φιλτρακι "Αν" ολα πανε καλα..παιζει να χωρεσει περιπου 10 λιτρα ελαφροπετρα...

xristos
20-01-17, 22:25
εγώ αυτή έχω πάρει

http://aquariumshop.gr/shop/frontida/ocean-nutrition-cyclops-cube-tray-100-gr/

λογικά είναι η ίδια σε ποιο μεγάλη συσκευασία

Lth1
20-01-17, 22:39
Λογικα και εγω το ιδιο πιστευω...
Απο αυτην που πηρες εσυ,ποσο καιρο σε βγαζει??Ενα κυβακι καθε ποτε ριχνεις???

xristos
20-01-17, 22:57
εγώ σε 60 λίτρα μαζί με μελανοταινιες ρίχνω κάτι λιγότερο από ένα ολόκληρο κύβο (ρίχνω και σε 2 20λιτρα)1 φορά την εβδομάδα,και μια φορά ολόκληρο τον κύβο Bloodworms

tsoui
20-01-17, 23:14
Ενα κυβακι καθε μερα τους ριχνω ,αν θες ομως στην αρχη κοψτο στη μεση να δεις ποσο θα φανε και υπολογιζεις ποσο χρειαζεται.

xristos
20-01-17, 23:35
πολύ δεν είναι ολόκληρο το κυβακι κάθε μέρα;;

tsoui
20-01-17, 23:51
Τα empire που εχω δεν αγγιζουν οτιδηποτε αλλο σε τροφη οποτε τους ριχνω ενα και τρωνε οσο θελουν ασε που ειναι φαγανα ειδικα ο αρσενικος τρωει τον μισο μονος του :D

more2
21-01-17, 00:14
Στο τρέξιμο ασταμάτητα, αυτά είναι τα ωραία στο hobby! :cool:

Περιμένουμε φωτογραφίες! :D:D:D:D
Να δουμε τα ψαρίλια!!!

tsala
21-01-17, 00:41
Λουκα με 2 ψαρια , ενα κυβακι το 10ημερο θα φυγει..
σε καμια βδομαδα που θα γεννησουν:D, θα τρωει μονο το θηλυκο.

απο κατεψυγμενες θα τα φανε ολα, εγω εδινα bloodworms και artemia.

Lth1
21-01-17, 01:26
εγώ σε 60 λίτρα μαζί με μελανοταινιες ρίχνω κάτι λιγότερο από ένα ολόκληρο κύβο (ρίχνω και σε 2 20λιτρα)1 φορά την εβδομάδα,και μια φορά ολόκληρο τον κύβο Bloodworms

δλδ Αυτα τα 100 γραμμαρια Χρηστο ποσο σε βγαζουν ?

Στο τρέξιμο ασταμάτητα, αυτά είναι τα ωραία στο hobby! :cool:

Περιμένουμε φωτογραφίες! :D:D:D:D
Να δουμε τα ψαρίλια!!!

Μεσα στην εβδομαδα σιγουρα..περιμενω εναν θερμαντηρα eheim 150 watt..
Να μπει και αυτος πισω να μην πολυ φαινεται...
Γτ εχω το μπαστουνι τωρα τον 300watt..φατσακαρτα...

Τα ψαρια αν τα δεις κιολας...δεν τα βρισκω εγω τασο φαντασου...χανονται μεσα στα φυτα...
Εχει τρεξιμο παρα πολυ..αλλα ειναι ωραια!(καμια φορα βεβαια απο χαζομαρα μου,οπως με το φιλτρο λ.χ)

Λουκα με 2 ψαρια , ενα κυβακι το 10ημερο θα φυγει..
σε καμια βδομαδα που θα γεννησουν:D, θα τρωει μονο το θηλυκο.

απο κατεψυγμενες θα τα φανε ολα, εγω εδινα bloodworms και artemia.

Πηρα την Cyclops..τον κυβο ρε σεις παιδια πως??Αφου ειναι κατεψυγμενος...τον κόβετε?
Σιγουρο το εχεις εσυ οτι θα γεννησουν...αντε να δουμε...ααχαχχααχαχ

tsoui
21-01-17, 01:37
Εχω ενα πολυ καλο σουγια που κοβει απιστευτα και μαχαιρι κανει , θελει ομως παααααααρα πολυ μεγαλη προσοχη μη κοψεις κανα δαχτυλο, εχε στο νου σου αν ξεπαγωσει ειναι για πεταμα μετα μη το ξαναπαγωσεις...

Lth1
21-01-17, 09:20
Εχω ενα πολυ καλο σουγια που κοβει απιστευτα και μαχαιρι κανει , θελει ομως παααααααρα πολυ μεγαλη προσοχη μη κοψεις κανα δαχτυλο, εχε στο νου σου αν ξεπαγωσει ειναι για πεταμα μετα μη το ξαναπαγωσεις...

Για αυτο σκεφτηκα την σακουλα...
Θα χωρισω την σακουλα τα 450 γρ σε μικροτερες συσκευασιες...και αναλογα θα βγαζω με ενα κουταλακι του εσπρεσσο και θα ταιζω...
Ετσι σκεφτομαι και με την αρτεμια και με το Bloodworms...
Εχω και Grindal..Εεεε ολοκληρο διαιτολογιο..τι αλλο?
Θα δεινω και λιγο στα Χρυσα..Οποτε ολα καλα.. :D

tsala
21-01-17, 11:13
εγω βαζω νερο ενυδρειου σ ενα ποτηρακι απο τεστ νερου (οχι API γιατι ειναι στενα) και το παιρνω μαζι μου μεχρι τον καταψυκτη.
απ το κυβακι κοβω οσο θελω με μια φαλτσετα/χαρτοκοπτη , το βυθιζω στο ποτηρακι και τελος:p


Εδωσα κι εγω στα χρυσα artemia και ουτε που την εβλεπαν :D
αυτα θελουν ολοι την συσκευασια με την μια:D

Lth1
21-01-17, 11:43
ΧαχαχχχχΧχα
Δεν την εβλεπαν ε??
Καλα για bloodworms ελεγα να δεινω..


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
21-01-17, 11:46
ναι ρε, νομιζαν οτι χιονιζει:D
bloodworms δωσε , αλλα κι απ αυτα θελουν κανα 2 κυβακια για ενα μικρο γευμα.

Lth1
21-01-17, 19:08
Καλα ναι...
Παω παρω τωρα μικρες κυβακια...δεν εχει μεγαλες σακουλες...θα φερει μεσα στην εβδομαδα μπορει

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Να μια φωτο του αρσενικου νομιζω..τον εχασα στα καπακια μετα..

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt198-loukas_thanos-img_20170121_1858301_zpsstqjog7m.jpg

tsala
21-01-17, 23:41
ο αρσενικος ειναι φοβητσιαρης να ξερεις..
η θυληκια μολις συνηθισει , θα σου κανει κολπακια στο τζαμι περιμενοντας φαι :p

Lth1
22-01-17, 00:01
Εβαλα το φιλτρο γιαννη,ολα κομπλε...εριξα και φαγητο..μπολιασα...τα εβγαλα φωτο και με την φωτογραφική μηχανη...κανανε και επισκεψη στην φωλια..
Απλα δεν τα βρισκω...τα χανω οπως ειπα αρκετα εως παρα πολυ...
Με το φαγητο δεν τα ειδα να τρελαίνονται,τσιμπησανε αλλα μην φανταστεις...


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
22-01-17, 00:04
νωρις ειναι ακομα...θα βγουν για φαι...
τον αρσενικο θα τον βλεπεις αραια, θα ειναι στην φωλια του και θα προσεχει τα αυγα (σε 5-6 μερες που θα γεννησουν:D)

Lth1
22-01-17, 00:06
Γτ ντε και καλα να γεννησουν σε 5-6 μερες??αντε και γεννησαν,μετα??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsoui
22-01-17, 00:11
Μετα θα τα μεγαλωσεις και ξανα και ξανα και ξανα χαχαχαχα τα εχει εκπαιδευσει ο Γιαννης αχαχαχχα

Lth1
22-01-17, 00:20
Χχχαχχαααχχαχχαχα ετσι οκ..τους τα ειπε ο γιαννης...τωρα μαλιστα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Ααα δςν ξερω τι να κανω αμα γεννησουν

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

more2
22-01-17, 01:38
Ντροπαλός ο μορφονιός! :p

Lth1
22-01-17, 01:41
Ναι αστα τασο...το παιζει δυσκολος...το καλο ειναι οτι κινούνται..αυριο θα παρω και μετρησεις να δω που βρισκομαι

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

more2
22-01-17, 02:11
Ωραίος Λουκά!
Κάνει τα κουμάντα του να βρει τα λημέρια..

Ναι επιβάλλεται πιστεύω για να ξέρεις τι κάνεις.

Πήρες και κατεψυγμένες απο χαλάνδρι τελικά?
Απο φρέσκες τι θα τους βάζεις?
Αρτέμια και grindal?
Απο οτι κατάλαβα με flakes και τέτοια οι γοβιοί δεν τα πάνε καλά ε?

Lth1
22-01-17, 02:14
Ναι πηγα και πηρα bloodworms,αρτεμια και cyclops καψυγμενες...απο φρεσκες Grindal
Ναι ετσι καταλαβα και εγω :-)
Καλα τυπακια στο χαλανδρι..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
22-01-17, 02:20
θα γεννανε ξανα και ξανα, οπως ειπε ο Χρηστος.
τωρα το τι θα κανεις , αν θες να τα μεγαλωσεις ,θα πρεπει να φτιαξεις τροφη και να τα χωρισεις.
αν μεινουν μεσα, θα φαγωθουν..
το ενυδρειο ειναι μεγαλουτσικο..τα αφηνεις μεσα, κι αν μεγαλωσει κανενα, μεγαλωσε.;)

οχι , δεν τρωνε ξηρες τροφες..

more2
22-01-17, 02:58
Ποικιλία οχι μαλα@#$. χαχαχα
Καλα ξηγιέσαι!

Μου χει ξεφύγει αυτο το κατάστημα, θα πάω και εγώ κάποια στιγμή.

Πολυ ωραία ψαράκια πάντως ρε παιδιά, ιδιαίτερα!
Αξίζει όλος ο κόπος.

tsoui
22-01-17, 11:26
Μπραβο Λουκα ωραιος!Ηξερε ο Γιαννης που τα εδωσε!
Θα σε κοψοχολιασει ο αρσενικος γενικα να ξερεις εξαφανιζονται οταν θελουν οι ατιμοι οποτε μην φρικαρεις κατευθειαν αν καμμια μερα δε τον βρισκεις πουθενα κυριολεκτικα:D

Προσφατα ειχα χασει τον δικο μου 3 μερες και ημουν ετοιμος να ξεστησω ενυδρειο ουτε για φαι δεν εμφανιζοταν τελικα ακομα δεν ανακαλυψα που ειχε χωθει το "τομαρι":D

Lth1
22-01-17, 23:30
Να σαι καλα για τα καλα σου λογια χρησταρα...
Τωρα θελω να ερθουν και τα πραγματα...να τελειωσω και το καπακι,να φτιαξω και τα υδραυλικα να τα σταθεροποιησω δλδ..(να κανω και κατι για τον θορυβο) πεφτει στην επιφανεια του νερου και ακουγεται...και οσο και να το κανουμε ειναι ενυδρειο υπνοδωματιου..κατι εχω σκεφτει...να τελειωσω και με τα ρευματα...αν και θελω εδω την τοποθετηση του Κ.τακη..θελω να του κλεψω την πατεντα με το Τροφοδοτικο του.. All in one που λεμε..
Αυριο παω να παρω και τους ανεμηστηρες..αυτα..προς το παρον..
-------------------------
Καλησπερα στα παιδια...
Μολις εκανα μετρησεις αλλα και παλι δεν μπορω να το καταλαβω γτ...
Μπολιασα κανονικα...ολοκληρο σακουλι...
Αμμωνια=0
Νιτρικα δεν μετρησα καν..
Νιτρωδη εχω 0.50 γτ???
Τι κανω τετοια ωρα???

tsoui
22-01-17, 23:39
Prime πενταπλη δοση και αλλαγη νερου αν μπορεις με νερο ιδιας θερμοκρασιας εριξες κατεψυγμενη τροφη σημερα?

Lth1
22-01-17, 23:54
Το μονο που εκανα ηταν δοση πριμε...αλλαγη νερου αδυνατον τετοια ωρα...αυριο ξυπναω δυστυχως 6 το πρωι...με εχουν πιασει τα νευρα μου...εβαλα δεξαμενες μεσα περιπου 65 λιτρα νερο...εβαλα ναι τροφη πολυ λιγη..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
23-01-17, 05:15
μην ταισεις αλλο...
κανε αλλαγη σημερα οταν μπορεσεις και μετρα καθημερινα να δεις πως θα παει..

Lth1
23-01-17, 19:13
Καλημερααα εγινεεε...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Εκανα μια αλλαγη περιπου 120 λιτρα...με παιδεψε αρκετα εως παρα πολυ η ολη φαση μιας και δεν ειμαι συνηθισμένος σε τετοιου ειδους αλλαγες και ποσο μαλλον ακομα που δεν ειμαι ετοιμος με εξοπλισμο...εφυγα απο το σπιτι γτ ειχα μια δουλεια,με το που επιστρεψω θα κανω μετρηση και ελπιζω να ειναι ολα καλα..τα ψαρακια παντως εδειχναν μια χαρα ολος περιεργως...
Βρηκα και τα κολπα που πρεπει να εφαρμοσω για πιο γρηγορες αλλαγες...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
23-01-17, 19:39
ωραια Λουκα!
θα παρει το δρομο του σιγα σιγα...;)

Lth1
23-01-17, 20:05
Τζιφος η φαση γιαννη...παλι νιτρωδη βρισκω...δεν μπορω να καταλαβω τον λογο...
0.25 αυτην την φορα απο οσο δειχνει το τεστ...
Αμμωνια=πρασινιζει λιγακι,νομιζω οτι ειναι το ιδιο χρωμα που βλεπω και στα χρυσα...
Παλι αλλαγη?
Εβαλα και αντιχλωριο πριν

Τάκης
23-01-17, 20:07
Αλλαγή Λουκά.
Βρε συ δεν το έστρωσες σωστά ;

Lth1
23-01-17, 20:08
Αλλαγή Λουκά.
Βρε συ δεν το έστρωσες σωστά ;

Ενα σακουλι ελαφροπετρα του εβαλα απο το μεγαλο...

Τάκης
23-01-17, 20:15
δεν φτανει Λουκά,
και όσο πιο μεγάλος είναι ο όγκος βιολογικού υλικού,
τόσο ποιο αραιά κατοικημένο είναι το μπόλι.

Lth1
23-01-17, 20:19
Αρα να ξαναμπολιασω δλδ??

tsala
23-01-17, 20:52
ριξε κι αλλο στυψε και ολα τα μηχανικα απ τα χρυσα μεσα στο φιλτρο.
Δεν επιασε/εφτασε το μπολι.
αλλαγη μην κανεις, ριξε prime

Lth1
23-01-17, 22:47
Θα ριξω ξανα πριμε...οτι εμεινε δηλ γτ τελειωσε και αυτο...και προσπαθω να κανω αλλαγη

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
4 σακουλακια ελαφροπετρα..μπολικο ζουμι απο την μηχανικη...οτι απέμεινε απο το πριμε...φτιαχνω το κολατσιο μου για την δουλεια και παω να παρω μετρηση...αναμείνατε

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Μηδενισαν τα Κοντερ και στα 2...επιτελους...Αυριο τωρα παλι θα δω τι γινεται...

tsoui
23-01-17, 22:54
Αντε μπραβο κανε και αυριο μετρησεις

Lth1
24-01-17, 16:39
Αντε μπραβο κανε και αυριο μετρησεις

Μου εφυγε η μαγκια... :(
-------------------------
Μηδενικα τα Κοντερ...ελπιζω να μεινει και ετσι...
Τα ψαρακια ολα καλως...παλι καλα...
Φιλτρο ακομα και εγω περασαμε χθες ενα καλο Crush test...
Αντεξαμε :)

tsala
24-01-17, 19:40
ωραιος!!!
θα ωριμασει σιγα σιγα και δεν θα εχεις προβληματα..
υπομονη και συχνες μετρησεις τωρα στην αρχη;)

Lth1
25-01-17, 18:51
Τα κοντερ σαν να πηγαινουν να παρουν μπροστα...
(δεν εχω Prime),σκεφτομουν για μια μινι αλλαγη αυριο...περιπου 65 λιτρα...
Τα ψαρακια εδω και 2 μερες ειναι στην φωλια τους,τα 2 τους...

tsala
25-01-17, 19:19
αν ειναι και τα δυο, γεννανε.. φαινεται να τα επηρεασε η αλλαγη περιβαλλοντος:D

κανε αλλαγη και παρακολουθα..ανεβηκε δλδ καθολου no2,nh3?

Lth1
25-01-17, 19:51
Πρεπει..αλλα οχι στα νουμερα της καρτας..πρεπει να ειναι λιγο πιο κατω...ειναι στο τσακ δλδ να αλλαξει χρωμα...δλδ αυριο μπορει και να εχει ανεβασει..το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω Prime...αναμενω μια παραγγελια...

tsala
25-01-17, 19:55
νταξει, μην ταραζεσαι...αν δεις κατι ..κανεις αλλαγη...
θα συνελθει η βιολογια οπου να ναι..

Lth1
25-01-17, 20:02
νταξει, μην ταραζεσαι...αν δεις κατι ..κανεις αλλαγη...
θα συνελθει η βιολογια οπου να ναι..

6edvcn5-u4Q

Καπως ετσι!!!!
Οχι τοσο απλα δεν ειμαι προετοιμασμενος για να κανω στα μπαμ τις αλλαγες ζεστου...
Θα το φτιαξω ομως...που θα παει..!

tsoui
25-01-17, 20:37
Για το prime μη σκας αν χρειαστεις σφυρα :)

Lth1
26-01-17, 17:36
Για το prime μη σκας αν χρειαστεις σφυρα :)
Ευχαριστω πολυ Χρησταρα :)
-------------------------
εκανα μετρησεις κλασικα και παλι σημερα..
Δεν μπορω να πω οτι εχει ανεβασει κατι...αλλα οτι ειναι στο οριο οπως και χθες...παιζει με τα νηματα να αλλαξει χρωμα αλλα δεν αλλαζει..σιγουρα παιζει να εχει αλλα οχι εμφανη,τουλαχιστον οχι στο τεστ...
Θα περιμενω να παρει θερμοκρασια το νερο αλλαγης απο τον χωρο του δωματιου...και θα του αλλαξω το νερο περιπου 50 λιτρα...

Lth1
27-01-17, 18:18
Εκανα μετρησεις παλι σημερα..
Αυτο που παρατηρησα ειναι το εξης...
Νιτρωδη απο εκει που πηγαιναν να ανεβουν συμφωνα παντα με τον χρωματισμο...πλεον ειναι ανοικτο και ξεκαθαρο γαλαζιο..αρα μηδενικα..μου κανει λιγο εντυπωση..αλλα τεσπα..
Τωρα απο την αλλην η αμμωνια μου δειχνει προς το λαχανακι...και ετσι ειπα οτι θα εχω αμμωνια..αλλα για επαληθευση εκανα και στο μεγαλο και ειναι ακομα ακριβως το ιδιο χρωμα...περιεργα αυτο με τα χρωματα καμια φορα!

tsala
27-01-17, 19:08
κι εμενα λαχανακι μου φαινεται της api ... ειναι λιγο περιεργο.
Ωραια Λουκα, εστρωσε αρα.
Ταιζε σιγα σιγα, γιατι εχεις και γεννες μπροστα σου:D

Lth1
27-01-17, 19:19
φοβαμαι να ταισω ακομα γιαννη...
Ελεγα να το αφησω λιγο...ακομα δλδ ελεγα για κυριακη αν εχει αυτες τις μετρησεις ακομα...να του αλλαξω και νερο..εχω εδω και 2 μερες 45 λιτρα νερο και ειναι με αεραντλια...
Οταν τελειωσω με ολα ολα...σε κανα μηνα το βλεπω...μεχρι να ερθουν και τα πραγματα να εχω σκεφτει μια πατεντα για να κανω αλλαγη και στα 2 ενυδρεια ταυτοχρονα...

more2
27-01-17, 21:00
Αποθηκεύσε αυτες τις φώτο να τις έχεις εύκαιρες Λουκά.
Η API μας έχει βγάλει τα μάτια..

https://s29.postimg.org/4bbyqrn5f/ammonia.jpg (https://postimg.org/image/4bbyqrn5f/)

https://s29.postimg.org/bftrzsuer/nitrate_resized.jpg (https://postimg.org/image/bftrzsuer/)

https://s29.postimg.org/c6mi5kws3/nitrite_resized.jpg (https://postimg.org/image/c6mi5kws3/)


image uploading site (https://postimage.org/)

Lth1
27-01-17, 21:05
τασο τις εχω σε δειγματολογιο..ιδιες ειναι...
Απλα στην αμμωνια συμφωνα με την φωτο εχω την δευτερη και στο ενα και στο αλλο...
Στο μεγαλο δεν υπαρχει να εχω αμμωνια...λειτουργει 1 χρονο το ενυδρειο...
Οποτε δεν ξερω τι αλλο να πω...τα αλλα ειναι κατανοητα ομολογω...τις αποθηκευσα παραυτα..

tsala
27-01-17, 21:54
κι εμενα η αμμωνια στην 2η φωτο ειναι, χρονια τωρα:D
μπαρουφες... :D

tsoui
27-01-17, 22:43
Επιτηδες το κανει για να τα εχουμε ολα ιδανικα :D
Παντως μονο στο θαλασσινο ειδα πρασινακι σε αμμωνια.

Lth1
28-01-17, 11:51
Το ενυδρειο θα με τρελανει ομολογω...
Σημερα μου δειχνει νιτρωδη στο 0.25...
Οπως και να εχει...βαζω μεσα το 200λιτρο βαρελι και σημερα το βραδακι θα του κανω μια 80% αλλαγη...να δω τι θα παιχτει μετα απο αυτο...παλι

more2
28-01-17, 13:47
Πάντως και εμένα ομολογώ με έχει παιδέψει άπειρα το χρωματολόγιο τους,
αφου φανταστείτε ζητάω και δεύτερη γνώμη απο την κοπέλα μου,
και το κοιτάω σε 2 διαφορετικά φωτιστικά και στο μπαλκόνι.. χαχαχαχα
Με βοήθησαν πάντως λίγο οι φωτό. Ειδικά εκεί στα χαμηλά που τα χρώματα είναι ίδια.. :p

Μονο Νιτρώδη μετράς?
Απο αμμωνία 0?

Lth1
28-01-17, 14:04
Ελα αδερφε!!!!!!
Μια απο τα ιδια και εδω...οπως τα ειπες..
Ρωταω την γυναικα χρωματισμους και αφου παρω αποψη παω στο μπανιο,γραφειο και επειτα μπαλκονι αν ειναι μερα...!!!χααχαχαχαχαχαχ
Ξεκινησα με νιτρωδη σημερα,αφου και ειδα εναλλαγη του χρωματισμου δεν μπηκα στην διαδικασια για αμμωνια...
Εκανα μια αλλαγη τωρα στα 50 λιτρα και θα μετρησω σε 10 λεπτα απο τωρα να δω τι γινεται...

more2
28-01-17, 15:29
Αντε να δούμε προκοπή με το διαόλι... zw :grin:

Lth1
28-01-17, 22:42
Λοιπον εκανα αλλαγη στα 50 λιτρα οπως ειπα και επειτα απο 10 λεπτα διαπιστωσα παλι τα ιδια...Νιτρωδη αλλα και αμμωνια...
Ετσι πηρα δραστικα μετρα...(μπορει και να μου βαλετε χερι αλλα τι να εκανα στα γρηγορα)
Αδειασα περιπου το 80% του νερου...και εκανα μεταφορα νερου απο τα χρυσα...το οποιο ηταν στους 20 βαθμους...
Επεσαν τα νιτρικα,για την αμμωνια δεν ειμαι και τοσο σιγουρος...
Θα δω παλι σε λιγακι...
Πολυ βαβουρα ομως ρε παιδι μου...και το εχω μπολιασει και 2 φορες...δεν μπορω να καταλαβω γτ...σημερα ταισα κιολας γτ τα λυπηθηκα,εννοειται παρααα πολυ λιγο...
Οι τροφες θα με βγαλουνε παραααααα πολυ καιρο πιστευω....
Ακομα prime δεν εχω και δεν βλεπω φως κιολας να αποκτησω απο την παραγγελια που ακομα περιμενω...ετσι εστειλα σε ενα μαγαζι για 2λιτρα να δω τι θα πει και αν βρω 3 ατομα ακομα να το παρουμε περιπου 13-14 € να βγαινει τα 500 μλ
Θα δειξει...

tsoui
28-01-17, 23:08
Αφου σου ειπα αν χρειαστεις πες δεν ακους..........
Μπολι παιρνεις απ τα χρυσα?
Παραξενα πραγματα.......

Lth1
28-01-17, 23:15
ναι χρησταρα απο τα χρυσα...εεε ειπα οτι θα σταματησει και θα στρωσει αλλα δεν...μεχρι στιγμης αφηνα νερο παντα καμια 50αρα απο την προηγουμενη οποτε ολα καλα..για αμεσες ενεργειες καλο θα ηταν το πριμε..παραξενα πολυ τα πραγματα οντως..και να πεις οτι εχω κανα τσουρμο ψαρια η οτι ταιζω χουφτες..καμια σχεση ουτε στο ενα ουτε στο αλλο και αυτο που κανει εντυπωση...
Και τωρα παλι που μετρησα παλι εχω και αμμωνια και νιτρωδη..στο 0.25
Θα τα πουμε και αυριο απο κοντα...

Lth1
31-01-17, 20:10
εστρωσε.!!
Σταθερες τιμες 2 μερες τωρα...για να δουμε :D

tsoui
31-01-17, 20:55
Αντε πια μας εσκασε :D

tsala
31-01-17, 21:58
Αμην! :p

more2
31-01-17, 23:03
Αμην! :p
x2!!! :D

Lth1
01-02-17, 13:48
Τάισμα με φειδώ πλεον και βλεπουμε :)
Θα κοιταξω και αυτην την εβδομαδα σιγα σιγα για τα ψαρια..κατι πηρε το αυτι μου οτι παιζει και να εχουν εισαγωγες σε κανα 2 βδομαδες
Καλο ειναι να μπουνε σε ομαδες ετσι??(και αυτο με προσοχη για την βιολογια)
ΚΑι οχι ενα ενα σωστα?
-------------------------
Ηρθε και το καινουργιο 2μετρο σωληνακι και το drop checker
Βαζω μπροστα να τελειωσω το καπακι μεχρι την κυριακη μιας και καλυτερευσε καπως ο καιρος...και αναμενω τα λεντακια...και καποια ακομα πραγματακια που δεν ειναι τοσο απαραιτητα προς το παρον...
Αυτα

more2
06-02-17, 15:28
Αδερφέ τι λέει? Πως πάνε οι κατασκευες και οι εγκαταστάσεις? :cool:
Στρώσαμε τελικά?

Lth1
06-02-17, 15:39
Ελα τρελακο μου...ολα καλα δειχνουν...απορια βεβαια το οτι επεσε η σταθμη του νερου...και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο...ισως απο τους υδρατμούς ..δεν μπορει να παει καπου αλλου το μυαλο μου...
Κατα τα αλλα καλα...προχωράμε σταθερα...περιμενω τα πραγματα για να τελειωσω το καπακι....

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

more2
06-02-17, 18:16
Μπορεί με τις αλκυονίδες μέρες που ανέβασε λίγο θερμοκρασία..
Εκτός αν έχεις κανένα αφυγραντήρα.
Super αφού ηρέμησες και με το στρώσιμο..
Περιμένουμε update. :p

Lth1
06-02-17, 18:24
Λες τοσο πολυ?
Μιλαμε για περιπου 10 λιτρα νερο...ξερω γω τι να πω....
Ναι ερχεται update συντομα.. :)

tsala
06-02-17, 22:31
ρε μηπως πλημμυρισες απο καμια γωνια και δεν το καταλαβες?:D
10λιτρα ειναι πολλα.. εβγαλες εντελως το καπακι?

more2
06-02-17, 22:46
10 λίτρα???? Πάρα πολλά..
Ρε μήπως έκανε κανα μακροβούτι κανα γατί? :smt027
Πέρα απο την πλάκα βάλε λίγο σαπουνόνερο στις ενώσεις να το τσεκάρεις για σιγουριά.

Lth1
06-02-17, 23:50
Χανει νερακι δεν λεω απο τις ενωσεις στι επιστροφες στο ενυδρειο απο το σαμπακι...αλλα μην φανταστειτε...αμα εχανε νερο θα το βλεπα...απο παντου εχω κοιταξει..ασε δε που οταν το πηρα το ειχα 10 μερες εξω γεματο και δεν εχασε...θα το ξαναπαρατηρησω...αλλα θα ειχα δει νερο δεν γινεται

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Οχι γιανναρε δεν το εβγαλα ακομα...πειραματιζομαι ακομα με το καινουργιο...περιμενω τα λεντακια...αυτη την εβδομαδα εδω θα ειναι λογικα...αλλα μετα θα περιμενω την θερμοαγωγιμη παστα...μπελας λεμε :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
07-02-17, 05:17
αλλα μετα θα περιμενω την θερμοαγωγιμη παστα...
επεξεργαστη στο pc θα αλλαξεις? :D

Lth1
16-02-17, 00:20
Μιας και δεν εχω κανει κατι τοσο καιρο λογω διαφορων θεματων...αλλα κυριως των καθυστερήσεων απο εξωτερικο...καποια δεν ηρθανε ποτε κιολας και αναγκαζομαι να τα ξαναπεριμενω,ετσι και το καπακι παει πισω και η εισαγωγη ψαριων..
Τα καλα νεα ειναι οτι πλεον τρεχει απροβληματιστα...στρωμένα...τα ψαρακια κανουν τα δικα τους...ψιλοχαμενα στα φυτα μεσα δεν τα πολυβλεπω...ειδικα τον αρσενικο οπως με ειχε ενημερωσει και ο γιαννης και ο χρηστος...η θηλυκια κοβει κινηση απο μακρια και ξεπροβάλει μπροστα να κανει την πασαρελα της...απο φαγητο μια φορα την μερα προς το παρον...
Το ενυδρειο ξεκινησε με το πρωτοφυτεμα καπως ετσι


84618

Σημερα ειναι ετσι..κανα μηνα μετα δηλ

84619

84620

Σε αυτες τις 2 φωτο θελω να προσεξετε κατι που ειναι σαν αλγη γυρω απο το κερατοφυλλο αλλα δεν ξερω τι ακριβως ειναι...χερι στο ενυδρειο δεν πολυβαζω γτ δεν βολευομαι ακομα εξαιτιας του καπακιου...

84621

84622

Κατα τα αλλα ολα καλα...συνεχομενη παροχη διοξειδίου προς το παρον,περιμενω ακομα την βανα...εκει εχω απορια ακομα πως συνδεεται αλλα θα την βρω την ακρη..
Λιπασματα ακομα δεν εχω βαλει καθολου παρα μονο τα στικς βυθου..
Ωρες φωτισμου 6 ωρες λαμπες τ8 συνολο 60 βαττ...
Αυταααα :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
16-02-17, 00:54
ωραια!
ζουγκλιτσα γινεται!
τον θερμαντηρα φανταζομαι θα τον αλλαξεις,ε?

tsoui
16-02-17, 02:28
Εχεις κανει ωραιο στησιμο για τα τετερντινια!!
Το φωτοσπαθο βγαλε απο μπροστα :D

Lth1
16-02-17, 07:33
Το φωτοσπαθο θα το αφησω...μαρεσει γτ μου θυμίζει το star wars!!!
Χαχαχαχχαχχα
Εχω παρει αλλον 150αρη απλα βαριεμαι ακομα να τον αλλαξω..
Με εχει καθηλωσει το καπακι ειλικρινά

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tepe
23-02-17, 15:20
Το φωτοσπαθο θα το αφησω...μαρεσει γτ μου θυμίζει το star wars!!!
Χαχαχαχχαχχα
Εχω παρει αλλον 150αρη απλα βαριεμαι ακομα να τον αλλαξω..
Με εχει καθηλωσει το καπακι ειλικρινά

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Μπράβο φίλε καλά πάει !
Να υποθέσω ότι έχεις βάλει την μπουκαλα μου !



Sent from my iPhone using Tapatalk

Lth1
23-02-17, 16:27
Μπράβο φίλε καλά πάει !
Να υποθέσω ότι έχεις βάλει την μπουκαλα μου !



Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι ναι :D παει αρκετα καλα...ακομα βεβαια περιμενω την κατασκευη για να το απογειωσω...

tepe
25-02-17, 10:20
Μπράβο ρε φίλε με το καλό και εγώ τώρα ξεστηνω το 125 και ανεβαίνω σε λίτρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lth1
02-03-17, 12:57
καλημερα στα παιδια....
Αυτα τα ψαρια ειναι του βιοτοπου απο οσο κοιταξα...η κανω λαθος?
Εχει κανεις γνωμη για αυτα τα ψαρια γτ τουλαχιστον εξωτερικα μου αρεσαν παρα πολυ...

http://www.seriouslyfish.com/species/iriatherina-werneri/
-------------------------
Επισης που μπορω να βρω σφουγκαρια σαν και αυτα γνωριζει καποιος?
-------------------------
KrLYm-ZDGLw&t=5s

Κωστας Μ
02-03-17, 13:26
Στα ενυδρειομαγαζα εχει σφουγγαρια !
Αλλοι πουλανε ολο το φυλλο (50 χ 50) αλλοι σου κοβουν οσο θελεις!
Υπαρχει σε 30,50,100 mm παχος!

Να κοιταξεις τα ppi γιατι οι πιο πολλοι εχουν μονο 30αρι και οχι 10αρι που ειναι το πολυ χοντρο

Lth1
02-03-17, 13:45
Και το ενα και το αλλο καλο θα ειναι φανταζομαι...σε τι ποσο γνωριζεις???

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
02-03-17, 15:41
50 Χ 50 Χ 3 πάχος γύρω στα 7 Ευρώ
50 Χ 50 Χ 5 πάχος γύρω στα 13-14 Ευρώ
υπάρχει χοντρό και λεπτό
από το ebay έχω πάρει αυτό http://www.ebay.com/itm/221434559204?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
και υπάρχουν και αυτά
http://www.ebay.com/itm/311061104717?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
http://www.ebay.com/itm/262811078022?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
είναι όλα ψιλότρυπα

Lth1
02-03-17, 15:56
Βρηκα αυτο οποτε πιστευω θα με καλυψει για αυτο που το θελω :)

παλι καλα δλδ :)

http://www.ebay.com/itm/Hot-Sale-New-Practical-Aquarium-Biochemical-Sponge-Filter-Fish-Tank-Air-Pump-/152191790030?hash=item236f566bce:g:gDgAAOxyZwpSVUN 5

Τάκης
02-03-17, 16:07
Αυτό είναι αερόφιλτρο βρε συ

Lth1
02-03-17, 16:19
το ξερω...κατι τετοιο ηθελα να φτιαξω για αυτο εψαχνα σφουγγαρια...:)

Lth1
04-03-17, 18:39
Δίλημμα τρελο...Για πειτε καμια γνωμη...

iriatherina werneri
pseudomugil furcatus
&
pseudomugil gertrudae

Αν ειχατε ποτε μπορειτε να μου πειτε εντυπωσεις απο το καθε ψαρι?Κινηση (σε ποια σημεια του ενυδρειου?κοπαδιασμα?παιχνιδι?

tsala
04-03-17, 20:30
Ιριαθερινες δεν ειχα...εχω δει σε συνχομπιστες ,καποια στιγμη θα βαλω...ειναι ωραιο ψαρι και δυσκολο το μεγαλωμα του γοννου (κι αυτο εχει την ουσια του :D).

Τα pseudo τα ειχα και τα δυο.
Διαφορετικα τα δυο ειδη.

Πιο δυναμικα ,μεγαλυτερα ,ισως πιο εντυπωσιακα τα φουρκα , μικροτερα ,υπερκινητικα και με πολυ τσαχπινια και παιχνιδι τα γετρουδια.

Υπεροχα και πανεμορφα ειδη και τα δυο.

Το διλημμα μεγαλωνει :D

Για το ενυδρειο σου ισως τα φουρκα να το γεμιζαν περισσοτερο,μονο και μονο σαν μεγεθος..
Οχι οτι τα γετρουδια ,δεν θα το γεμιζαν με τα παιχνιδια τους!

Lth1
04-03-17, 20:39
χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
Οντως μεγαλωνει το διλημμα...!
Καλα ναι παμε και για γεννηστρα σιγουρα πραγματακια...
Διαφορα στις τιμες μεταξυ των 3 ειδων ειναι τεραστιες ομως ετσι...
4.5 ευρω οι αθερινες
3 ευρω τα φουρκα
και κανα 1.5+ τα γετρουδια...
Αλλο διλημμα και αυτο...
Γτ μιλαμε για μια ομαδα 12 ψαριων 6 αρσενικα 6 θυληκα...

xristos
04-03-17, 21:08
iriatherina werneri είχα βρει στο petsupermarket με 2 ευρώ περίπου (1,90 αν θυμάμαι καλά) στο μαγαζί στην Πειραιώς,έχει κάνα 2μηνο που τα είχα αγοράσει πάρε ένα τηλ να δεις αν έχει ακόμα,4,5 είναι πολύ ακριβά

Lth1
04-03-17, 21:14
ναι ναι ειναι παρα πολυ ακριβα...
Ευχαριστω χρησταρα :)

tsala
04-03-17, 21:15
αν βαλεις γετρουδια , θα βαλεις 20-25 σιγουρα..

Lth1
04-03-17, 21:15
αν βαλεις γετρουδια , θα βαλεις 20-25 σιγουρα..

20-25 γετρουδια στο 160λιτρο?
Δεν ειναι πολλα?

tsala
04-03-17, 21:41
οχι καθολου... ειναι μικροψαρα ρε...
εγω εχω 17 στο 60 λιτρο και μου φαινονται λιγα :D

Lth1
04-03-17, 21:45
μαλιστα μαλιστα....θα το σκεφτω...πολυ μεγαλο διλημμα :D

tsoui
04-03-17, 21:55
Λουκα στα ειπε ο Γιαννης και συμφωνω ασε που με τα Γετρουδια εχω ερωτα,οποτε δε θα μαι αντικειμενικος :D

Lth1
04-03-17, 22:17
Μαλιστα μαλιστα....βλεπω μια κλιση προς τα γετρουδια....

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
04-03-17, 23:52
κι εγω εχω ερωτα με τα γετρουδια , αρα μην ρωτας ουτε εμενα :D

παντως ειναι υπεροχα και τα φουρκα!

Lth1
19-04-17, 18:01
Θα ετοιμασω μια εκ νεου παρουσιαση ολοκληρη μιας και ειχα διαρροη στον πατο του ενυδρειου...καθως και θα μαζεψω φωτογραφικο υλικο για να σας το παρουσιασω εκ νεου...
Λιγο υπομονη :)

tsala
19-04-17, 19:20
το αδειασες δλδ Λουκα?

Lth1
19-04-17, 19:57
Ναι και το ξαναγεμισα :-)
Σε δουλεια να βρισκόμαστε

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
19-04-17, 20:29
Πφφφ.. Χαρά στο κουράγιο σου!

Lth1
19-04-17, 20:35
Τι να κανω....ειχα 40 + ψαρια να με κοιτανε :-) αστααααα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsoui
19-04-17, 21:08
Ελα βρε θα το κανεις καλυτερο ειπαμε!!!

Lth1
19-04-17, 21:09
Ναι βρε...συντομα Παρουσίαση με πολλα εξτρα καλουδια που κατέφθασαν :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

more2
21-04-17, 18:14
Τι έπαθες ρε Λουκά! Ποιος σε έχει ματιάσει? zw
Αντε σιγά σιγά όταν έχεις χρόνο να δούμε την συνέχεια..

Lth1
21-04-17, 18:38
Ελα ντε,χαχαχχα
Πηρα τα μετρα μου ομως :-)
Χαχχαχχαχχα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lth1
12-05-17, 20:06
Καλησπερα στα παιδια!
Οπως υποσχεθηκα το λοιπον να κανω ενα απντειτ στο θεμα!
Στο πως ξεκινησε το ενυδρειο εχω ανεβασει καποιες φωτο...
Η συνεχεια παρακατω...

Καπως ετσι ηταν λιγο καιρο μετα

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt198-loukas_thanos-img_20170312_195414_zpsmlepyech.jpg

Μεσα ακομα τα 2 goby :) πασαδες :D

Το καπακι ετοιμαστηκε (πηρε μερες η αναμονη βεβαια)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt198-loukas_thanos-img_20170316_154958_zpscmbh9rqx.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt198-loukas_thanos-img_20170316_155014_zpskg4lj9ar.jpg

Ολα στην θεση τους και ξεκινησαμε :)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt198-loukas_thanos-img_20170316_182028_zpse3jpczmz.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt198-loukas_thanos-img_20170316_182031_zpsov3udxut.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt198-loukas_thanos-img_20170316_182014_zpsqquuhi2k.jpg

Επειδη μου την βαρεσε λιγο λογω το οτι ειχα παρα πολλες παροχες αρα παρα πολλα καλωδια,σωληνακια κτλ κτλ

Ειπα να κατασκευασω κατι για να τα κρυψω


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt198-loukas_thanos-img_20170318_205449_zps6adnflqq.jpg

Τοποθετηθηκε η βασουλα του κουτιου

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt198-loukas_thanos-img_20170318_194432_zpsnemazevg.jpg

Και με την σειρα του το κουτι...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt198-loukas_thanos-img_20170319_134045_zpsaczzsf73.jpg

2 κοντρολερ μεσα στο κουτι (1 για τα λεντ και 1 του ενυδρειου..Θα τοποθετηθει ακομα 1 για θερμοκρασια χωρου...)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt198-loukas_thanos-img_20170319_201213_zpshxh3rdz8.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt198-loukas_thanos-img-2ce432a152f935d12e27aa0cb4d13107-v_zpsnojt2d8c.jpg

Σε αυτο το σημειο εχουν τοποθετηθει τα ψαρια και εχει κλεισει το συνολο του "βιοτοπικου"

Μερικα βιντεο παρακατω :)

-hfi7OdUMng

E2XccyFSPB4&t=5s

eVtrgX80Ceg

BvVfckfjp1M

yRvqsAmLBCo

Δουλεψε κοντα για 2 βδομαδες με αυτο το συνολο...

Ολα καλα ρολαρανε εως οτου χτύπησε το τηλ ενω ημουν στην δουλεια οπου η κοπελα μου πανικόβλητη με ενημερωσε οτι ειχαμε διαρροη
Επεστρεψα πισω σπιτι και καταφερα να σωσω ολα τα ψαρια και τα φυτα...
Μεσα σε 1 ωρα το πολυ το ενυδρειο ειχε ξεστηθει (ψαρια και φυτα σε σαμπλα)


Και επειτα ειχαμε αυτο :/

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt198-loukas_thanos-img_20170330_162728_zpsvglowjql.jpg

Αυτα προς το παρoν :)

christoschor
12-05-17, 20:19
Α ρε Λουκά μάστορα τι τραβάς και συ. Πάντως να ξέρεις οι αναποδιές έρχονται για καλύτερο τελικό αποτέλεσμα:D:D:D:D:D

Lth1
12-05-17, 20:21
Α ρε Λουκά μάστορα τι τραβάς και συ. Πάντως να ξέρεις οι αναποδιές έρχονται για καλύτερο τελικό αποτέλεσμα:D:D:D:D:D

χααχαχαχαχαχαχαχαχ
Καπως ετσι αδερφε!
Αστα μεγαλη ξενερα ειχα φαει εκεινες τις μερες!

Themis_aqua
12-05-17, 20:23
το ενυδρειο diy;
τελικα σε τι φαση βρισκεσαι τωρα;
καθε εμποδιο για καλο!!:p

Lth1
12-05-17, 20:25
το ενυδρειο diy;
τελικα σε τι φαση βρισκεσαι τωρα;
καθε εμποδιο για καλο!!:p

Ναι σχεδον οτι φτιαχνω ειναι diy :D

Για αυτο ειμαι ο τσιπης του φορουμ :)

Περιμενω μια απαντηση απο τους συντονιστες του τομεα και θα συνεχισω :)

christoschor
12-05-17, 20:29
Φιλαράκι ο τσίπης του φόρουμ είναι ο δάσκαλος σου όποτε πρόσεχε τα λόγια σου:D:D:D:D:D:D:D:D. Αυτός μέχρι και πυρηνικό πύραυλο μπορεί να φτιάξει από τα σκουπίδια του σπιτιού του:D:D:D:D:D

Themis_aqua
12-05-17, 20:29
καλα κι η γατα στο βιντεο ολα τα λεφτα:D:D

Lth1
12-05-17, 20:30
αχαχαχαχχαχ
ετσι ακριβως!!!
-------------------------
καλα κι η γατα στο βιντεο ολα τα λεφτα:D:D

Η γατα αφου εχει γλυτωσει τοσο καιρο απο τα χερια μου παλι καλα να λες :D

tsoui
12-05-17, 21:42
Συνεχα ελευθερα :D μεχρι και η γατα ψαχνει τα gobakia δωσε υλικο :D

Lth1
12-05-17, 21:44
Εσενα περιμενα!Κατεβα υπογα θελω να κανω 1 ερωτηση ωστε να ξερω τι να κανω...!

Τάκης
12-05-17, 22:11
Εσενα περιμενα!Κατεβα υπογα θελω να κανω 1 ερωτηση ωστε να ξερω τι να κανω...!
Ερωτήσεις στην υπόγα YOK :)
Εδώ ;)