PDA

Επιστροφή στο Forum : Project 300 λιτρα Reef + σαμπ


Chainis
24-12-16, 21:01
Καλησπέρα...
Ανήμερα Χριστουγέννων και έγινε η πρώτη κίνηση!!!
Βρέθηκε 300άρι (θα χρειαστεί να τρυπηθεί) και όταν έρθει η ώρα θα δοκιμαστεί για τυχόν διαρροές/γρατζουνιές.
Σάμπ το ήδη υπάρχον ενυδρείο που τρέχει τώρα 120 λίτρα.
Όταν βρείτε χρόνο...βάλτε τα κάτω...για να μου προτείνετε εξοπλισμό (ως πιό έμπειροι που είστε) και να βγεί το κοστολόγιο (σε νορμάλ πλαίσια γιατί λεφτά ΥΠΗΡΧΑΝ)για να μαζεύονται σιγά σιγά.Θα πάει για μαλακά κοράλια (ο γιατρός μου απαγορεύει τα σκληρά :) )
Καπάκι χειροποίητο εφόσον μου δώσετε αναλυτικά λίστα υλικών...για να μήν κεντίσω την περιοχή.

Καλά Χριστούγεννα!!! να έχουμε :)

alan boy
24-12-16, 21:22
Καλησπέρα...
Ανήμερα Χριστουγέννων και έγινε η πρώτη κίνηση!!!
Βρέθηκε 300άρι (θα χρειαστεί να τρυπηθεί) και όταν έρθει η ώρα θα δοκιμαστεί για τυχόν διαρροές/γρατζουνιές.
Σάμπ το ήδη υπάρχον ενυδρείο που τρέχει τώρα 120 λίτρα.
Όταν βρείτε χρόνο...βάλτε τα κάτω...για να μου προτείνετε εξοπλισμό (ως πιό έμπειροι που είστε) και να βγεί το κοστολόγιο (σε νορμάλ πλαίσια γιατί λεφτά ΥΠΗΡΧΑΝ)για να μαζεύονται σιγά σιγά.Θα πάει για μαλακά κοράλια (ο γιατρός μου απαγορεύει τα σκληρά :) )
Καπάκι χειροποίητο εφόσον μου δώσετε αναλυτικά λίστα υλικών...για να μήν κεντίσω την περιοχή.

Καλά Χριστούγεννα!!! να έχουμε :)

Τι διαστάσεις είναι το ενυδρείο;
Από Σκιμερ το κλασικό deltec mce600 με 120-150ευρω θα βρεις μεταχειρισμένο.
Αντλία επιστροφής jebao 3000.
Θες και 2 stream αντλίες πχ jebao rw8.
Από καπάκι δε χρειάζεται. μπορείς να βάλεις έτοιμα φωτιστικα πχ της glo. Βρίσκεις μεταχειρισμένο μαζί με 2χ39 λάμπες στα 50 ευρω.
Μετά θες αυτόματη αναπλήρωση και στο μέλλον μια δοσομετρικη

Chainis
24-12-16, 21:42
1.50 X 0.50 X 0.40

Για φωτιστικό θα προτιμούσα με led ώστε να έχω Ανατολή-Δύση + Moonlight.
Αν δεν κάνω λάθος (διαβασμένο τόχω) έχουν θέμα οι t5 με το κύκλωμα Ανατολή -Δύση

golf4470
24-12-16, 21:45
Δώσε μας λίγο διαστάσεις. Τα μα-λακά κοράλλια δεν χρειάζονται δυνατό φωτιστικο. Αλλα πάλι κανένας δεν αρκέστηκε μόνο στα Μα-λακά...σιγά σιγά το σκλήρυνε :)

leonardos
24-12-16, 23:20
και τα μα-λακα παιδια εχουν την χαρη τους και μαλιστα μεγαλη χαρη!!! εφυλιες ακανθαστρεες ζωανθακια τραχυφιλιες και πολλα αλλα!! αλλα παλι και τα σκλυρα ειναι αλλο πραμμα!! :D:D:p

Sakisdraminos
25-12-16, 10:18
Χρόνια πολλά.
Αυτά είναι Χριστούγενιατικα νέα!
Οι διάστάσης είναι λίγο περίεργες.
Δεν θα σε βοηθήσουν οικονομισεις μερικά βατ σε σχέση με ένα κύβο. Αλλά δεν μας πειράζει.
Για φωτιστικό καλύτερα λέντ ο μάστερ ο Δημήτρης θα σου πει αναλυτικά τι θα χρειαστείς.
Αν πας σε τ5 μονόδρομος οι 54αρες με 4 να μπορείς να παίζεις μπάλα όπως θέλεις.Φυσικά να έχουν και τροφοδοτικά ανά λάμπα.
Κυκλοφορία ίσως λόγο μήκους οι Rw8 να μην σου φτάνουν
Αραγωνιτη και βράχο άμα ρίχνεις λίγα βακτήρια δεν χρειάζεται να έχεις μεγάλη ποσότητα.
Σαμπ καλό είναι να κάνεις για να είσαι πιο άνετος και καθαρός στο ενυδρείο.
Σκιμμερ άμα παίξεις χωρίς σαμπ μονόδρομος το Deltec mce 600 αλλιώς καλό είναι να πάρεις κάτι δυνατό για να είσαι άνετος από πολλές άποψης.
Αν κάνεις σαμπ και κάνα δυο ριακτορες υλικών για άνθρακα και αντί φώσφορο.
Αργότερα βλέπεις ανάλογα άμα θα παίξεις με ριακτορα ασβεστίου η δοσομετρικη .
¶ποψη μου είναι να μπει σωστός εξοπλισμός και μετά ζωντανά άμα δεν υπάρχει οικονομική ευχέρεια!

Καλό ξεκίνημα :cool:

voas
25-12-16, 11:47
Χρόνια πολλά με υγεία σου εύχομαι Στέφανε!
Φανταστικά νεα ειναι αυτα,συγχαρητήρια φιλαρακι!
Σιγα σιγα με σωστές και έξυπνες επιλογές στην αγορά του εξοπλισμού θα εχεις σύντομα εναν ύφαλο χωρις προβλήματα!
Πριν ξεκινήσεις να αγοράσεις εξοπλισμό καλό θα ήταν να τελειώσεις σαμπ υπερχείλισεις τρύπες ενυδρείου και αγορά pvc απο Σταματίου,ετσι θα γνωρίζεις ακριβώς τις διαστάσεις!

Chainis
25-12-16, 17:05
Χρόνια πολλά.
Αυτά είναι Χριστούγενιατικα νέα!
Για φωτιστικό καλύτερα λέντ ο μάστερ ο Δημήτρης θα σου πει αναλυτικά τι θα χρειαστείς.
Αραγωνιτη και βράχο άμα ρίχνεις λίγα βακτήρια δεν χρειάζεται να έχεις μεγάλη ποσότητα.
Σαμπ καλό είναι να κάνεις για να είσαι πιο άνετος και καθαρός στο ενυδρείο.
Σκιμμερ άμα παίξεις χωρίς σαμπ μονόδρομος το Deltec mce 600 αλλιώς καλό είναι να πάρεις κάτι δυνατό για να είσαι άνετος από πολλές άποψης.

Καλό ξεκίνημα :cool:

Σάκη πέτου Δημήτρη να με ενοχλήσει όποτε τονε βολέψει γιατί δεν τον κατέχω! :)

Αραγωνίτη και βράχο έχω ήδη στο υπάρχον άρα θα χρειαστώ Ν.Β
Σκίμμερ θέλω ένα οικονομικό αλλα να κάνουμε δουλειά γιατί θα έχω σάμπ
-------------------------
Χρόνια πολλά με υγεία σου εύχομαι Στέφανε!
Φανταστικά νεα ειναι αυτα,συγχαρητήρια φιλαρακι!
Σιγα σιγα με σωστές και έξυπνες επιλογές στην αγορά του εξοπλισμού θα εχεις σύντομα εναν ύφαλο χωρις προβλήματα!
Πριν ξεκινήσεις να αγοράσεις εξοπλισμό καλό θα ήταν να τελειώσεις σαμπ υπερχείλισεις τρύπες ενυδρείου και αγορά pvc απο Σταματίου,ετσι θα γνωρίζεις ακριβώς τις διαστάσεις!

Φιλαράκι για σάμπ θα έχω αυτό που δουλεύω άρα λογικά το σάμπ θα ολοκληρωθεί μετά που θα γίνει η μεταφορά.Πιστεύω να είναι εφικτό αυτό.
Ότι pvc χρειαστώ θα το πάρω απο εδώ γιατι ο Σταματίου πέφτει μακριά.

Οπότε να μου προτείνετε σκίμμερ...κυκλοφορητές (έχω αλλα λογικά δεν κάνουν) Α.Ο κτλ.
Αν υπάρχουν και site ακόμα καλύτερα. :smt041

voas
26-12-16, 15:48
Φιλαράκι για σάμπ θα έχω αυτό που δουλεύω άρα λογικά το σάμπ θα ολοκληρωθεί μετά που θα γίνει η μεταφορά.Πιστεύω να είναι εφικτό αυτό.
Ότι pvc χρειαστώ θα το πάρω απο εδώ γιατι ο Σταματίου πέφτει μακριά.
--------------------------------------------------------------------
καλύτερα να τα παραγγείλεις από Σταμάτιου γιατί θα σου έρθει πολύ πιο φτηνά από κάτω!
οπότε κανε τις τρύπες στο ενυδρείο και πάρε και τα pvc να τα συνδέσεις σιγά σιγά και έπειτα πάρε τα χωρίσματα του σαμπ και είσαι οκ!
---------------------------------------------------------------------
Οπότε να μου προτείνετε σκίμμερ...κυκλοφορητές (έχω αλλα λογικά δεν κάνουν) Α.Ο κτλ.
Αν υπάρχουν και site ακόμα καλύτερα. :smt041[/QUOTE]
----------------------------------------------------------------------
για ριξε μια ματια εδω να δεις τι σου αρεσει http://www.fish-street.com/protein_skimmer και εδω http://www.fish-street.com/wave_maker

alan boy
26-12-16, 17:14
Look at this on eBay http://www.ebay.co.uk/itm/381000741307
Δες και αυτά έχει φ32 και φ40 σε πολύ καλές τιμες

Chainis
26-12-16, 17:26
Για Αντίστροφη Όσμωση (με μονάδα απιονισμού)

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30174
ή
http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30122

Νομίζω χρειάζεται και ένα τέτοιο :)
http://www.fish-street.com/jebaojecod_dct4000_water_return_pump?search_string =Jebao%2FJecod+DCT4000+Water+Return+Pump

2 Wave Maker RW σειρά
http://www.fish-street.com/jebao_wireless_rw-15pp-15_wave_maker

Skimmer

http://www.fish-street.com/bubble_magus_curve_5_protein_skimmer

http://www.fish-street.com/coral_box_d300_dc_skimmer

http://www.fish-street.com/coral_box_p450_pipeless_protein_skimmer_germany_de livery

θα προτιμούσα το 1ο λόγω budget αλλά αν δεν μας κάνει δεν το συζητάμε.


Νίκο (Voas)
Tον Σταματίου θα τον έχω στα υπόψιν αν δεν κάνω εδώ δουλειά.
Αλλά σαν πρώην επιγραφοποιός θα βρώ την άκρη πιστεύω.Όσο αφορά τις τρύπες και τα pvc όταν έρθει η ώρα θα σε ενοχλήσω να μου δώσεις αναλυτικές οδηγίες/μέτρα.
-------------------------
Look at this on eBay http://www.ebay.co.uk/itm/381000741307
Δες και αυτά έχει φ32 και φ40 σε πολύ καλές τιμες

Πήγε στα αγαπημένα!Μόλις βγεί η τελική λιστα των υλικών θα παραγγειλω..
Ευχαριστω παρέα

alan boy
26-12-16, 18:34
Δώσε παραγγελία γιατί θέλει 15 μέρες να σου έρθουν. 2 τρύπες φ35 αν κάνεις θα είσαι μια χαρά.
Να και ποτηροτρυπανο Look at this on eBay http://www.ebay.ca/itm/152257004984

voas
27-12-16, 14:08
όσμωση την δεύτερη αλλά την μεγάλη την έχω εγώ και είναι μια χαρά!
κυκλοφοριτες και αντλία επιστροφής είναι μια χαρά επίσης!
τώρα σκιμμερ όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο!

Chainis
07-01-17, 08:40
Την καλημέρα μου στην παρέα!
Μου ήρθε η Α.Ο Cardinal 75GpD με μοναδα απιονισμού.Σήμερα θα πάω για βαρελάκι περισυλλογής!Ανυπομονώ να βγεί η πρώτη σταγόνα :) Στα πόσα λίτρα να κοιτάζω? (Το μελλοντικό 300λίτρα + σάμπ )

voas
07-01-17, 11:04
Καλορίζικη Στέφανε και καλοδουλευτη!
Δοχείο προετοιμασίας θα σου πρότεινα ενα 100λιτρο για να εισαι άνετος,το λιγότερο 70!
Δοχείο αναπλήρωσης με ενα 50λιτρο θα εισαι οκ!

Chainis
07-01-17, 20:01
Καλορίζικη Στέφανε και καλοδουλευτη!
Δοχείο προετοιμασίας θα σου πρότεινα ενα 100λιτρο για να εισαι άνετος,το λιγότερο 70!
Δοχείο αναπλήρωσης με ενα 50λιτρο θα εισαι οκ!

Ευχαριστώ Νίκο!
Δεν βρήκα 100άρι πουθενά και πήρα 70άρι και παράγγειλα άλλο ένα.Αύριο θα κάνω την εγκατάσταση της Α.Ο αν με αφήσει ο καιρός :)

alan boy
07-01-17, 20:45
Ωραίος φιλαράκι

Sakisdraminos
07-01-17, 20:58
με το καλό φίλε!!

voas
08-01-17, 23:03
Μπράβο Στέφανε με το καλό φιλε!
Οτι θέλεις εδω ειμαστε!
τα δοχεία μια χαρά δουλεια θα κανουν ομως προσοχή στις τάπες στεγανότητας τους διότι πρεπει να ειναι πλαστικές!

Chainis
03-02-17, 19:13
Καλησπέρα.Η α.ο είναι έτοιμη αν και πήρε μια βδομάδα να πάρει τα πάνω της.Έβγαζε πολύ βρώμικο νερό...επειδή ήταν καινούργια και πέσαμε και στον χιονιά.
Περιμένω τα ποτηροτρύπανα αυτή την βδομάδα (ευχαριστώ alan boy για το link) για να κάνω τις τρύπες.
Ποιές είναι οι κατάλληλες αποστάσεις που πρέπει να τις κάνω στο τζάμι.Πχ 10 εκ. απο την κορυφή και κάθετη πλευρά του τζαμιού.

Αύριο παραγγέλνω skimmer

http://www.fish-street.com/bubble_magus_curve_5_protein_skimmer

για 500λίτρα λέει αρα θα με πέρνει παιδιά σωστά;

golf4470
03-02-17, 20:27
Καλησπερα φίλε μου. Θα σου έλεγα να προσέξεις κ να υπολογίσεις τα λίτρα που θα κατεβάσεις κάτω.

Sakisdraminos
03-02-17, 20:52
Ούτε για πλάκα να σε κάλυψη.....
για καμιά εκατό λίτρα το συζητάμε!

Κάπου εδώ να πούμε ότι ποτέ δεν πρέπει να κοιτάμε το τι προτείνει ο κατασκευαστής !!!

stanisalus18
03-02-17, 21:07
Κάπου εδώ να πούμε ότι ποτέ δεν πρέπει να κοιτάμε το τι προτείνει ο κατασκευαστής !!!

Και τι θα πρέπει να κοιτάμε?

Chainis
03-02-17, 21:35
Συγγνώμη που σας ζαλίζω φιλαράκια μου αλλα για να μήν χτυπάω το κεφάλι μου μετά...

http://www.fish-street.com/coral_box_d500_dc_skimmer?category_id=1&currency_code=EUR

http://m.fish-street.com/coral_box_d700_dc_skimmer

http://m.fish-street.com/bubble_magus_curve_7_protein_skimmer

Sakisdraminos
03-02-17, 22:01
D700 ....
Από αυτά !

Sakisdraminos
03-02-17, 22:02
Και τι θα πρέπει να κοιτάμε?

Την αντΛία κύριος!
θέλεις από 1.5 μέχρι 4.5 λίτρα αέρα για κάθε λίτρο νερού!

alan boy
03-02-17, 23:50
ποια ποτηροτρυπανα πήρες; φ35; Δυο τρύπες θα κάνεις έτσι;
σε ποιο τζάμι θα κάνεις τις τρύπες στο πίσω ή στο πλαΐνο;
Όσο για τις τρύπες να δω το δικό μου και θα σου πω.
Αν θυμάμαι καλά από την πάνω κόντρα μέτρησα 3cm και έκανα την αρχή της τρύπας. http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=961595&postcount=11
Σε υπνοδωμάτιο θα είναι το ενυδρείο; γιατί κάποιο θόρυβο θα τον έχεις.

Chainis
04-02-17, 20:15
Σάκη κλείσαμε το Coral Box D700.Γενέλθια σήμερα και μου το έκανα δώρο :)

Alan boy φ35 περιμένω και τις τρύπες στο πίσω τζάμι.Με φόβησες για τον θόρυβο που είπες...αν και θα είναι στο σαλόνι...μήν βρεθώ να του κάνω παρέα :)

alan boy
04-02-17, 21:48
Ο θόρυβος δεν θα είναι κάτι φοβερο.λιγο θα ακούγεται το νερό που κυλάει. αλλά υπάρχουν και άλλα εξαρτήματα στο θαλασσινό που κάνουν λίγο θόρυβο. δεν θα ακούγεται πιο πολύ από το Σκιμερ. μην φοβάσαι.
μουφα ποια θα βάλεις; σου είχα στείλει αυτό; Look at this on eBay http://www.ebay.co.uk/itm/381000741307 θέλεις 2 μέγεθος Μ

Και κάτι άσχετο ο fish street πλέον στέλνει μόνο από ευρωπαϊκή αποθήκη; δεν βλέπω πουθενά από Κίνα

voas
04-02-17, 22:58
Καλορίζικο το σκίμμερ Στέφανε!
Εαν χρειαστείς την συνδεσμολογία της υπερχείλισης,οπως και τα υλικά της,ρίξε μια φωνή να στα δώσω!
Καλη συνεχεια φιλαρακι!

golf4470
05-02-17, 11:39
Χρόνια πολλα Στέφανε να τα εκατοστήσεις!
Το συγκεκριμένο skimmer ειναι τίμιο, αυτο χρησιμοποιώ κ εγώ, θα δούμε την πορεία του στο μέλλον.
Όσο για τον θόρυβο υπάρχουν σιγαστήρας που τον περιορίζουν πολυ κ μόλις η σωλήνες σου πιάσουν άλγη μέσα περιορίζεται πολυ περισσότερο.

Chainis
05-02-17, 13:09
Ο θόρυβος δεν θα είναι κάτι φοβερο.λιγο θα ακούγεται το νερό που κυλάει. αλλά υπάρχουν και άλλα εξαρτήματα στο θαλασσινό που κάνουν λίγο θόρυβο. δεν θα ακούγεται πιο πολύ από το Σκιμερ. μην φοβάσαι.
μουφα ποια θα βάλεις; σου είχα στείλει αυτό; Look at this on eBay http://www.ebay.co.uk/itm/381000741307 θέλεις 2 μέγεθος Μ

Και κάτι άσχετο ο fish street πλέον στέλνει μόνο από ευρωπαϊκή αποθήκη; δεν βλέπω πουθενά από Κίνα

Δεν έγω παραγγείλει συνδέσμους αδελφέ ακόμα.Σήμερα 2 Μ απο το link σου.Ευχαριστώ!!!
Ο fish street απο ευρώπη μόνο.Κίνα δεν έχει αν και δεν ξέρω πιο παλιά...σαν νέος που είμαι :)
-------------------------
Καλορίζικο το σκίμμερ Στέφανε!
Εαν χρειαστείς την συνδεσμολογία της υπερχείλισης,οπως και τα υλικά της,ρίξε μια φωνή να στα δώσω!
Καλη συνεχεια φιλαρακι!

Ευχαριστώ φιλαράκι.Θα σου κάνω σινιάλο!!!
Αν προλάβω να ξεκινήσω την βάση με ενισχυμένο στρατζαριστό
-------------------------
Χρόνια πολλα Στέφανε να τα εκατοστήσεις!
Το συγκεκριμένο skimmer ειναι τίμιο, αυτο χρησιμοποιώ κ εγώ, θα δούμε την πορεία του στο μέλλον.
Όσο για τον θόρυβο υπάρχουν σιγαστήρας που τον περιορίζουν πολυ κ μόλις η σωλήνες σου πιάσουν άλγη μέσα περιορίζεται πολυ περισσότερο.

Ευχαριστώ φιλαράκι για τις ευχές.Νάσε καλά!Θα τον πάρουμε και τον σιγαστήρα!Όλα θα γίνουν :)

voas
07-02-17, 20:45
Έλα Στέφανε καλησπέρα!
Τι νεα φιλαρακι εχουμε,ετοιμαζόμαστε;

Chainis
27-02-17, 15:27
Καλή Σαρακοστή παίδες!

Μου ήρθε το ποτηροτρύπανο και πήγα χτές να κάνω τις τρύπες στο 300άρι ενυδρείο που μου έδιναν.Τα τζάμια είναι μέσα στις γρατζουνιές άρα νέα κατασκευή...νέα τρεξίματα...είχα έτοιμη τη σιδεροκατασκευή και επένδυση/πορτάκια.

Ακούω προτάσεις για διαστάσεις...για 300άρι.Το μήκος μέχρι 1,10 εκ. (Μπορώ και μέχρι 1,50εκ. με αφαίρεση καλοριφέρ ή 1,90εκ. με αφαίρεση καλοριφέρ και κομμάτι κολόνας + η έξωση που θα έρθει μετά) :p

Μ 1,10 Υ ? Π ?

Σάμπ... Τί διάσταση...για να κόψω τα τζάμια (απτο κατεστραμένο ενυδρείο) ώστε να τα κολάω

alan boy
27-02-17, 19:46
Εγώ θα έλεγα να πας σε μια διάσταση που να μπορείς να την υποστήριξεις από όλους τους τομείς.
αναλώσιμα και ΔΕΗ καραδοκούν :confused:
μια τέτοια διάσταση (για μένα) είναι 100χ50χ60 Καθαρά λίτρα λίγο πιο πάνω από 250.
σαμπ τώρα Ανάλογα τον εξοπλισμό που έχεις. Για να χωράνε. 60χ40χ50 ή ισως λίγο ακόμα μήκος.
αυτά από μένα ;)

golf4470
27-02-17, 19:53
Τα στενόμακρα ενυδρεία δεν κάνουν για θαλασσινό. Η ιδανική διάσταση για ένα reef για μένα ειναι 100 x 70 x 60 που ειναι γύρω στα 400λτ. Αν θελεις να πεσεις σε λίτρα καντο 90 x 70 x 60.
Στο 70 πλάτος θα μπορέσει να αναδειχτεί το ενυδρείο σου κ θα μπορέσεις να φτιάξεις καλύτερα το aquascape.
Καντο κ θα με θυμηθείς.

alan boy
27-02-17, 20:02
Συμφωνώ με το φάρδος απλά ανεβαινουν τα λίτρα :(:(

golf4470
27-02-17, 20:04
Γιώργο απο τα 400 μεικτά θα ειναι λίγο παραπάνω απο 300 καθαρά.

leonardos
27-02-17, 20:17
εγω θα πρωτηνα 100*60*50

το 50 υψος το πρωτινω για να μπορει το χερι σου να φτανει απο την μια (πανω μπροστα) ακρη στην αλλη (κατω πισω) χωρις να βαζεις και το κεφαλι μεσα :D

(ειναι μια διασταση που ψινω και εγω)

το προβλημα οσο ανεβενεις σε λιτρα ειναι τα εξοδα συντηρισης και εξοπλησμου πραγμα το οποιο πρεπει να σκεφτεις καλα πρην κανεις το οτιδιποτε!!!

υπολογησε τα φωτα το σκιμερ και τους κυκλοφωριτες σαν εξοσο αγορας και φωτα με θερμανση για ΔΕΗ ;)

Chainis
27-02-17, 21:50
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.Περιμένω να έρθει το Coral box D700 άρα δεν θέλω να ξεφύγω απτα λίτρα και κακά τα ψέμματα...να μπορώ να το συντηρώ.
Απτα λεγόμενα σας μία διάσταση Μ90 —Υ50 —Π60 πιστεύω να σας βρίσκω όλους σύμφωνους!!! Εκτός την κερά μου ;)

Θα κάνω μια γύρα αύριο για να πάρω τιμές για τα τζάμια.

golf4470
27-02-17, 22:15
Τουλαχιστον κάνε το πλατος 60. Το 50 ειναι σχεδον οριακο.

Chainis
27-02-17, 22:25
Δημήτρη μια χαρά ήμουν με τα rc helicopter...που πάω στα βαθιά τώρα έ!!!!

60 το πλάτος κ 50 ύψος

golf4470
27-02-17, 22:31
Δεν νομίζω οτι τα 10 εκ θα αλλάξουν πολυ τα λίτρα σου, αντιθέτως το αισθητικό κ λειτουργικό κομμάτι θα αλλάξει πολυ. Στο λεει ένας που έχει ενυδρείο 90 x 60 x 55.
Τα 60 πλάτος ειναι οριακά για reef κ προσωπικά το ύψος θα το ήθελα στα 60 γιατί πρεπει να σκεφτείς τον αραγωνιτη σου, το βράχο σου κ την ανάπτυξη των κοραλλιών.
Η απόφαση βέβαια ειναι δίκη σου.

Chainis
27-02-17, 22:50
Δημήτρη έχεις το d700 τι λέει το μηχάνημα και αν ανέβω 300+ θα με καλύψει τα λίτρα?

Έχει βγάλει κανείς τα μηνιαία έξοδα συντήρησης (στο περίπου)με βάση τα λίτρα.Αν και σίγουρα κάθε ενυδρείο έχει κ τις δικές του απαιτήσεις

golf4470
27-02-17, 23:53
Το ενυδρειο μου ειναι 90 x 60 x 55 κ σαμπ 100λτ κ δουλεύω ATS κ το d700 στην 3η σκαλα (απο τις 8) με νιτρικα 2-2,5. Απο ψαρια έχω 6 κ κοράλλια να αναπτυσσονται τώρα.
Τωρα παει μια χαρα για αργοτερα δεν ξερω να σου πω, μιας κ εγω ειμαι καινουριος στα σκιμερ (λειτουργουσα μονο ATS για χρονια) αλλα πιστευω οτι αρκει μιας κ το δουλευω κατω απο τη μεση τωρα.

leonardos
28-02-17, 02:30
το σκιμμερ ειναι μια χαρα!!!

παρολο που σου πρωτηνα 50εκ υψος θα σου ελεγα να σκευτεις και τα 60!
τι υπερχυλιση θα βαλεις?
υπολογησε οτι 5-6 εκ περιπου θα ειναι χαμηλοτερα η σταθμη σου απο το τζαμι (αρα ειναι μη οφελημος χορος) λογο υπερχυλισης. δεν θες η σταθμη του νερου να ειναι οριακη γιατι με την κυκλοφωρια και εναν ενδεχομενο κυματισμο που θα προκαλει μπορει να στου πεαει νερο, οποτε καλο ειναι να κατσει χαμηλοτερα!
-------------------------
οσον αφορα το σαμπ θα το σχεδιασουμε οταν θα ξερουμε και τον εξοπλησμο, σκιμμερ (γνοστο οκ) πως θα μπει ο αντιφ. και ο ανθρακας, αν θα βαλεις χαετο και το μεγεθος της αντλειας επισροφης. ετσι γνοριζοντας τις διαστασεις σχεδιαζεις και τα διαμερισματα ετσι οστε να χορανε ολα σωστα!

πρωτα συνιθος βαζουμε το σκιμμερ, μετα την χαετο (αμα θες) στη συνεχεια αντιφ. και ανθρακα (πολυ τα βαζουν στην αρχη αλλα δεδομενο οτι η χαετο τραβαει φωσφορικα βλεπω ποιο λογικο να βαλω το αντιφωσφ στο τελος αλλα τελικα κανουμε αυτο που μας βολευει) και τελος την αντλεια επιστροφης, σε ενα διαμερισμα που να ελεγχουμε την σταθμη (εδω μπορεις να βαλεις και τους εσθυτιρες (φλοτερ) της αυτοματης αναπληρωσης)

golf4470
05-03-17, 21:20
Τι αποφάσισες τελικά Στέλιο? Το κόλησες το ενυδρείο?

Chainis
05-03-17, 23:42
Βαπτιστικά θέλω φιλαράκι :) Στέφανος

Τελικά 90x60x70 (μ'έπεισες)πήρα τιμή για τα τζάμια 75¤ 10άρι ρονταρισμένο.Περιμένω να μου πεί ένας ακόμα τιμή...Σήμερα είχα ατύχημα και έχω δεμένο χέρι άρα μέχρι να μου πούν την τελική τιμή και να βρώ και κάποιον που νάχει ξανακολήσει ενυδρείο θάχω "γιάνει" και συνεχίζουμε δυναμικά :)

golf4470
05-03-17, 23:51
Περαστικά σου Στέφανε κ γρήγορα να γίνει καλα.
70 ειναι το ύψος ή το πλάτος; αν ειναι το ύψος θα σε δυσκολεύει στο καθάρισμα. Αν ειναι το πλάτος θα με ευγνωμονείς αργότερα :)
Με κόντρες κ 10αρι;

alan boy
06-03-17, 00:06
70 είναι το πλάτος... Έχω πληροφορίες 100% έγκυρες :D:D

golf4470
06-03-17, 00:09
Τέλειο!!! ¶ρα 90 x 70 x 60. Τσιγκουνιες θα κάνουμε τώρα 10 λτ πάνω κάτω!

Chainis
06-03-17, 19:07
70 είναι το πλάτος... Έχω πληροφορίες 100% έγκυρες :D:D

Γιώργη αμέσως να το μαρτυρήσεις :p
-------------------------
Τέλειο!!! ¶ρα 90 x 70 x 60. Τσιγκουνιες θα κάνουμε τώρα 10 λτ πάνω κάτω!

Δημήτρη για 300άρι είχα σκοπό και με σίβασες για 380 + σάμπ.Όσο πιο γρήγορα πάρω τα τζάμια τόσο το καλύτερο γιατί σε φοβάμαι :)

Έλεγα να βάλω 2 κόντρες 20εκ. επί το φάρδος του 70εκ.
Και 12άρι τζάμι να πάρω...θα βάλω κόντρες

leonardos
06-03-17, 19:23
με 12αρι δεν νομιζω οτι θα εχεις κανενα προβλημα αλλα αμα εσυ εσθανεσε ασφαλεια οκ!

παρ ολα αυτα εκτος απο το θεμα των καλωδιων (που ενοχλουν)κατα τα αλλα τις βρισκω αρκετα χρισημες και για ασφαλεια και για να ακουμπας διαφορα επανω οταν κανεις δουλεια αλλα και για να αποτρεψει πιθανα αλματα ψαριων απ εξω, καποια το κανουν! (οσο μπορει να αποτρεψει δηλαδει)

προτασεις που εχω να σου κανω ειναι 1 βαλε τις κοντρες περιμετρικα (και στο μικος και στο πλατος, μην βαλεις στη μεση, γεμισε το και αν δεις οτι εχει παραμορφωση τοτε βαλε αν και δεν πιστευω να χρειαστε και 2 κανε τριπες σε καθε ακρη (οχι εκει που θα ενωθουν φυσηκα:D) τοσες οστε να περνανε μπριζες, θα σου φανουν χρησημες!

golf4470
06-03-17, 19:30
Έχεις σκεφτεί rimless χωρίς κόντρες; αλλα νομίζω δεν κάνουν τα 12αρια τζάμια.

Chainis
06-03-17, 22:29
Λεονάρδε τις τρύπες για τις πρίζες εννοείς πχ για τους κυκλοφοριτές(δεν είναι κακή ιδέα!).Μήπως θα ήταν καλύτερα να γινόταν και αυτές στην πλάτη; Λόγω αισθητικής;

Φίλε Δημήτρη δεν έχω ιδέα τι είναι το rimless...ωραίο ακούγετε αλλα όχι δεν θα το γκουγκλάρω γιατί κάτι μου λέει οτι θα με μπλέξεις πάλι :) :)

golf4470
06-03-17, 23:51
Το rimless είναι ενυδρείο χωρίς κόντρες. Στην ουσία τοποθετούμε πιο χοντρα τζαμια κ βάζουμε κόντρες μόνο στον πάτο.
Το ενυδρείο έτσι είναι πιο όμορφο κ μπορούμε να βάζουμε χέρια πιο εύκολα.

leonardos
07-03-17, 15:48
ναι για τις μπριζες λεω!

δεν θα πρωτηνα στην πλατη γιατι θα εχεις παντα τον κυνδινο της υπερχυλισης αν τις κανεις κατω απο τις κοντρες. αν τις κανεις παντω απο τις κοντρες τοτε θα σου "φαει" χορο απο το ενυδρειο.εγω θα εβαζα τις κοντρες της μεγαλης διαστασης τερμα πανω (οριακα στα χιλια) και τις πλαινες πανω (να πατανε στο ενυδρειο και στις μεγαλες κοντερ)

απο την αλλη το rimless ειναι ποιο ομορφο :p:D

αστα εμπλεξες!!!:D:D:D

voas
08-03-17, 00:58
Μπράβο Στέφανε πολύ χαίρομαι που το εχεις πάρει τοσο ζεστα το θεμα,ειμαι σίγουρος για την επιτυχία σου!
Απο υπάρχον εξοπλισμό για τα λίτρα που σχεδιάζεις τι εχουμε;
Το σκίμμερ το ειχες πάρει τελικά;
Τωρα κατα την γνώμη μου θα σου πρότεινα στο τζαμι της πλάτης να κανεις 3 τρύπες,2 υπερχείλισης & 1 αντλίας επ μικρ/διαμέτρου!
Περιμετρικά κόντρες πανω κατω και εισαι κομπλέ!
Καλη συνεχεια,αναμένουμε νεα....

Hudds
08-03-17, 16:37
Καλά ξετελεματα Χαΐνη! Είμαστε μια ολιά κουζουλοί οι θαλασσινοί χαχαχα

Chainis
08-03-17, 19:00
Μπράβο Στέφανε πολύ χαίρομαι που το εχεις πάρει τοσο ζεστα το θεμα,ειμαι σίγουρος για την επιτυχία σου!
Απο υπάρχον εξοπλισμό για τα λίτρα που σχεδιάζεις τι εχουμε;
Το σκίμμερ το ειχες πάρει τελικά;
Τωρα κατα την γνώμη μου θα σου πρότεινα στο τζαμι της πλάτης να κανεις 3 τρύπες,2 υπερχείλισης & 1 αντλίας επ μικρ/διαμέτρου!
Περιμετρικά κόντρες πανω κατω και εισαι κομπλέ!
Καλη συνεχεια,αναμένουμε νεα....

Νίκο έχω το σκίμμερ - 2 κυκλοφορητές - και σήμερα ήρθαν οι μούφες φ32

Η επόμενη παραγγελία θάναι αντλία jebao 3000 και κυκλοφοριτή rw-15

Απο βδομάδα ίσως παραγγείλω τα τζάμια(αναλόγως πως θα πηγαίνει το χέρι και να βρώ και κάποιον που νάναι γνώστης στο κόλημα) και θα μου δώσετε ακριβή στοιχεία για τις τρύπες και κόντρες. :)
-------------------------
Καλά ξετελεματα Χαΐνη! Είμαστε μια ολιά κουζουλοί οι θαλασσινοί χαχαχα

Νάσαι καλά Γιώργη.Με την βοήθεια που δέχομαι εδώ μέσα,μόνο καλά θάναι τα ξέτελα!

golf4470
08-03-17, 19:00
Καλύτερα πάρε την jebao 6000 ή την 7000. Η διαφορά ειναι μικρή απ'οτι θυμάμαι.

Chainis
08-03-17, 19:51
Δημήτρη απο την street έχει +30¤ η 6000.Θα το ψάξω μήπως βρώ καλύτερη τιμή

golf4470
11-03-17, 17:43
Δημήτρη απο την street έχει +30¤ η 6000.Θα το ψάξω μήπως βρώ καλύτερη τιμή
Εγώ βλέπω στο fish-street +18Ε από Βέλγιο

voas
15-03-17, 12:31
Εγώ βλέπω στο fish-street +18Ε από Βέλγιο

έτσι ακριβώς,έχει δυο τρεις αποθήκες στην ευρωπη η f.s!
παρατήρησα τις τελευταίες ημέρες μια απότομη αύξηση στις τιμές τους,δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα το γιατί,ίδωμεν.............

voas
06-04-17, 19:49
Στέφανε καλησπέρα!
Τι νεα φιλαρακι εχουμε,πως παει το project,εχουμε καμια εξέλιξη;

Chainis
08-04-17, 17:02
Καλησπέρα Νίκο και σε όλη την παρέα!!!

Χάθηκα λιγάκι αλλα έχω ευχάριστα νέα!!!
1ο ευχάριστο που αφορά όλους μας...Ο μηχανισμός του κράτους αρχίζει και δουλεύει.Καιρός ήτανε!
Μου βάλανε 2.500¤ πρόστιμο επειδή ένας @#$#×@ μου έβαλε το 2006 κάποια ένσημα ενώ ήμουν με αναρρωτική!Με βρήκαν...τους βρήκα...δεν έχει σημασία.
Μου κόψανε τον τσαμπουκά αλλά συνεχίζουμε :)

2ο ευχάριστο...Παραγγέλνω τα τζάμια αυτή τη βδομάδα

http://i68.tinypic.com/faoe9v.jpg

Η πίσω πλευρά...Οι κόντρες να κοληθούν 1εκ. κάτω απο την κορυφή του ενυδρείου; Οι τρύπες σε τί απόσταση να είναι απο τα πλάγια καί απο την κορυφή της κόντρας;

golf4470
11-04-17, 22:24
Θα κοιτάξεις τις τρύπες να τις κάνεις τόσο όσο να μην σου κατεβάζει περισσότερο νερό στο σαμπ από αυτό που μπορεί να χωρέσει.

Sakisdraminos
13-04-17, 08:04
πίκρα μεγάλη το πρόστιμο!!!!

Καλή συνέχεια!!!

voas
13-04-17, 13:12
κρίμα στέφανε για το πρόστιμο,τι να πεις!:(
τώρα για τις τρύπες,εγώ έχω αφήσει κοντά στους 10-15 πόντους και από επάνω αλλά και από τα πλάγια και μεταξύ τους!
την στάθμη του νερού την ρυθμίζεις είτε με γωνίες,είτε με κουτί και χτενάκι!

Sakisdraminos
25-06-17, 19:09
Υπάρχει εξέλιξη στο project?

voas
18-07-17, 20:14
Παρένθεση στο θέμα!
-----------------------
αλλαγή όροι χρήσης του photobucket, παρακαλούμε να ενημερωθείτε εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=1017773#post1017773) για την διασφάλιση των φωτογραφιών σας, στο φόρουμ μας!