PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για "εξάρτημα" λαμπών φθορίου


cobaingr
12-11-05, 08:38
Ζητώ την βοήθεια των..."ηλεκτρολόγων" της παρέας....

στις παροχές στις λάμπες φθορίου....υπάρχεί το συγκεκριμένο...ορθογώνιο μικρό, με δύο ποδαράκια "εξάρτημα"!!!!....(έχω και φώτο....πώς την σηκώνω???)


επάνω γράφει.... 12807 sp4 MKP
0.047 μF x2
250VAC 25/085/21 MPF

τι είναι και σε τι χρησιμεύει????

(το είχε για μια λάμπα 25W ....για να συνδέσω στην ίδια παροχή (αλλά σε άλλο μετασχηματιστή...αλλά αυτό δεν αλλάζει κάτι..μια και στην παροχή (πριν τον μετασχημτιστή) μπαίνει το εν λόγω..."μαραφέτι"...)
μία ακόμη λάμπα 18W....τι αντίστοιχο χρειάζεται να αγοράσω???...η το βγάζω τελείως...και είμαι ΟΚ...???)


Ευχαριστώ!!!

netblues
12-11-05, 08:49
Πυκνωτής αντισταθμισης ειναι. Βελτιωνει τον συντελεστή ισχύος του πηνιου (balast). Να μην το βγαλεις.
Κανονικα νεος μετασχηματιστης θελεικαι νεο πυκνωτη αντισταθμισης..

cobaingr
12-11-05, 19:44
φιλε netblues....

στην 25αρα είχε τον προαναφερόμενο....τώρα που σύνδεσα και την 18αρα...μήπως ξέρεις τι μεγέθους "balast" πρέπει να βάλω???

Ευχαριστώ για την απάντηση σου....

netblues
14-11-05, 08:50
Τα balast εχουν τιμες αναλογα με τη λαμπα που βαζεις.. με καποιες ανοχες.
18 watt λαμπα, balalst γυρω στα 20 watt.

cobaingr
14-11-05, 15:19
Ευχαριστώ φίλε netblues....
κάτι ακόμη.......

...απο που καταλαβαινεις από την παραπάνω περιγραφή φίλε netblues για πόσα watt είναι αυτός ο Πυκνωτής αντισταθμισης????

(οί λάμπες δουλέυουν και χωρίς αυτόν...δεν ξέρω αν επηρεάζεται βέβαια το "φάσμα" τους....να τις αφήσω χωρίς αυτόν τον πυκνωτή???)

netblues
14-11-05, 16:08
Το φασμα δεν επηρεαζεται απο τον πυκνωτη αντισταθμισης.
Μαζι με το balast το ζητας και αυτό. Αν και για τοσα λιγα watt η απωλειες σε αεργη ισχυ ειναι τοσο μικρες, που δεν αξιζει τον κοπο.

AngleV
14-11-05, 21:11
Δηλαδή σε ένα balast δεν μπορούμε να βάλουμε 2 λάμπες μαζί ε ;;

netblues
14-11-05, 21:31
Αν οι λαμπες ειναι ιδιες, και με το αναλογο balast μπορουμε..
Αν και την εποχη των ηλεκτρονικων balast και των Τ5 αυτα ειναι .. παλαιολιθηκα συστηματα..