PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ψαράκι μου πεθαίνει


fa.pa
15-12-16, 12:55
Βοήθεια!! Το ψαράκι μου απο την προηγούμενη Πέμπτη εμφάνισε το πρώτο σύμπτωμα καθόταν στον πάτο και δε κουνιόταν πολυ όντας αρχαρια δυστυχώς δεν κατάλαβα ουι πρόκειται για πρόβλημα κ τάισα κανονικά ως και την Κυριακή που απλά δεν έφαγε απο μόνο του. Την δευτερα έδωσα αρακά αλλα έφαγε μόνο το άλλο. Την Τρίτη του έκανα μπάνιο με Epsom salt αφου το ειδα τυλιγμένο στον πάτο του ενυδρείου και δεν συνήλθε καθολου. Χθες μπηκα στην διαδικασία μηπως κ το σώσω αφου ηταν σίγουρος ο θάνατος του να του τςαβηξω αέρα απο την νηκτικη κυστη με μια βελόνα και σύριγγα αφου τρεις κτηνίατροι που ρώτησα μου έδωσαν αρνητική απάντηση το έκανα εγω χωρίς να ξέρω ειδα μόνο την ανατομία του ψαριού και άμα βίντεο που το κανει ένας κτηνίατρος Κινέζος μετα απ αυτο δεν το έβαλα στο ενυδρείο με το άλλο γιατι το θεώρησα λάθος κ τωρα βρίσκεται σε μια αλλη γυάλα δυστυχώς χωρίς φίλτρα κτλπ με Epsom salt αναπνέει αλλα ειναι στον πάτο χωρίς να κουνιεται. Τι άλλο να κάνω;

Undertaker
15-12-16, 13:12
Αλήθεια βαρεσες με τη βελόνα στα τυφλά επειδή είδες τον Κινέζο βρε; Χειρότερα μπορεί να τα έκανες. Συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειων με.ολεςντις απαραίτητες πληροφορίες και βάλτη εδώ το συντομότερο αν και μετά από τόσες μέρες ίσως είναι λίγο αργά.

Κλεόβουλος
15-12-16, 13:12
Συμπλήρωσε όσο μπορείς πιο αναλυτικά αυτή τη φόρμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42009

Τάκης
15-12-16, 13:16
Καλως ήρθες φιλε μας
κατα αρχή συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42009
και επίσης πες μας διαστάσεις και λίτρα του ενυδρείου.
Πολύ φοβάμαι πως ήταν λάθος αυτό με τη βελόνα,
και επώδυνο είναι για το ψάρι αλλά και δεν θεραπεύει, ίσως να σταματήσει το σύμπτωμα για λίγο.
Επίσης αν η γυάλα δεν έχει φίλτρο θα πρέπει να κάνεις καθημερινά αλλαγές με νερό που να έχει την ίδια θερμοκρασία με της γυάλας.
Για ενυδρείο καραντίνα/νοσοκομείο μπορείς να πάρεις ένα μεγάλο πλαστικό κουτί,
έχει το ΙΚΕΑ πλαστικό κουτι SAMLA 60 λίτρων με 10 Ευρώ περίπου,
θα είναι πολύ καλύτερα από ότι στη γυάλα ,
και θα ήταν καλύτερα να υπάρχει και στρωμένο φίλτρο για να μη κάνεις καθημερινές αλλαγές.
Μια θεραπεία για νηκτική κύστη αναφέρεται εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611

fa.pa
15-12-16, 21:41
Δυστυχώς δεν άντεξε ελπίζω το άλλο ψαράκι μου να ειναι καλα θα ήθελα να ενημερωθώ καλύτερα για να μην ξανα πάθω κάτι αντίστοιχο.

Τάκης
16-12-16, 07:40
Κριμα :(

Fishermen1234
16-12-16, 15:40
Μην ξανακανεις κατι με τη βελονα,γιατι ειναι σαν να πας για εγχειριση και να σε τρυπανε στα τυφλα (μπορει να γινει διατριση εντερου/στομαχου κλπ) , κανε σιγουρα πραματα,μην σκοτωσεις και κανα ψαρι τζαμπα δηλαδη. Επισης ετσι μπορει να καθεται και ψαρι που βαριεται τη ζωη του σε ακαταλληλες δεξαμενες. Συμπληρωσε αν θες τα λιτρα σου , να σου πουμε. Κατα τα αλλα λυπαμαι :-( :-(

fa.pa
16-12-16, 15:54
Μην ξανακανεις κατι με τη βελονα,γιατι ειναι σαν να πας για εγχειριση και να σε τρυπανε στα τυφλα (μπορει να γινει διατριση εντερου/στομαχου κλπ) , κανε σιγουρα πραματα,μην σκοτωσεις και κανα ψαρι τζαμπα δηλαδη. Επισης ετσι μπορει να καθεται και ψαρι που βαριεται τη ζωη του σε ακαταλληλες δεξαμενες. Συμπληρωσε αν θες τα λιτρα σου , να σου πουμε. Κατα τα αλλα λυπαμαι :-( :-(

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.



Δεν νομίζω να βαριόταν απλά μακάρι να ηταν ετσι αλλα το ψαράκι μου ηταν σ αυτήν την κατάσταση http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161216/3311aeaa780fa6e16575a68244fd1f18.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Fishermen1234
16-12-16, 15:56
:-( :-( :-( Τοτε δεν βαριοταν :-(


-------------------------
Πες μας για τα λιτρα σου αν θες
Απ οτι βλεπω εχεις εσωτερικο φιλτρο !?!?!?!!!!??!!!!

fa.pa
16-12-16, 15:59
:-( :-( :-( Τοτε δεν βαριοταν :-(

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.



Στεναχωρήθηκα παρα πολυ αλλα τωρα θα προσπαθήσω να φτιαξω έναν καλύτερο χώρο για το άλλο ψαράκι μου σε ποιο μεγάλο ενυδρείο κ με τα κατάλληλα υλικά που βρηκα απο εδώ


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Στεναχωρήθηκα παρα πολυ αλλα τωρα θα προσπαθήσω να φτιαξω έναν καλύτερο χώρο για το άλλο ψαράκι μου σε ποιο μεγάλο ενυδρείο κ με τα κατάλληλα υλικά που βρηκα απο εδώ
Ναι εσωτερικό με βιολογικό υλικό μεσα αντί για άνθρακα και τωρα ψάχνω για μπόλι δυστυχώς δεν είχα ενημερωθεί σωστά κ εχω ενα 20 λίτρο

Sent from my iPhone using Tapatalk






Sent from my iPhone using Tapatalk

Fishermen1234
16-12-16, 15:59
Χ λιτρα;

fa.pa
16-12-16, 16:01
Χ λιτρα;

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.



Ναι εσωτερικό με βιολογικό υλικό μεσα αντί για άνθρακα και τωρα ψάχνω για μπόλι δυστυχώς δεν είχα ενημερωθεί σωστά κ εχω ενα 20 λίτρο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Fishermen1234
16-12-16, 16:06
Ωχ! Λοιπον: εχουμε και λεμε. Τα χρυσοψαρα χρειαζονται 60-80λιτρα τα κομετ, κομον, shubikin, , sarasa comet, και τα fancy 30-50λιτρα ανα ψαρι. Οσο περισσοτερα λιτρα δωσεις τοσο πιο καλα ειναι. Επισης για χρυσοψαρα παιρνεις: για fancy ενα ενυδρειο με μηκος 1μ και πανω, απο 100λιτρα και πανω, και για τα υπολοιπα θες 180lt + με μηκος 1.20 +
Για μπολι βλεπε κατω.

Τάκης
16-12-16, 16:13
Αύριο κατά τις 11-12 αν μπορείς να έρθεις Κερατσίνι στείλε μου πμ να σου δώσω μπόλι

Τάκης
16-12-16, 16:38
Δεν νομίζω να βαριόταν απλά μακάρι να ηταν ετσι αλλα το ψαράκι μου ηταν σ αυτήν την κατάσταση
Το ψάρι πήγε από αμμωνία ή μπορεί και τα ψεύτικα διακοσμητικά να έκαναν ζημιά. Αυτο που βλέπω δεν είναι πρόβλημα απο νηκτική κύστη
Το συγκεκριμένο είδος ψαριού θέλει μεγάλο ενυδρείο.
Αν έρθεις αύριο για το μπόλι θα καταλάβεις το γιατί :)
Ότι και να βάλεις σε αυτό το ενυδρείο πετά οτιδήποτε ψεύτικο έχεις,
μόνο ζημιά μπορεί να κάνουν.
Αν έρθεις για μπόλι φέρε και το φίλτρο μαζί σου

fa.pa
16-12-16, 16:41
Το ψάρι πήγε από αμμωνία ή μπορεί και τα ψεύτικα διακοσμητικά να έκαναν ζημιά. Αυτο που βλέπω δεν είναι πρόβλημα απο νηκτική κύστη
Το συγκεκριμένο είδος ψαριού θέλει μεγάλο ενυδρείο.
Αν έρθεις αύριο για το μπόλι θα καταλάβεις το γιατί :)
Ότι και να βάλεις σε αυτό το ενυδρείο πετά οτιδήποτε ψεύτικο έχεις,
μόνο ζημιά μπορεί να κάνουν.
Αν έρθεις για μπόλι φέρε και το φίλτρο μαζί σου



Και το άλλο ψαράκι θα το αφήσω χωρίς φίλτρο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
16-12-16, 16:48
κανε μια αλλαγή νερού και για 1-2 ώρες δεν παθαίνει τίποτα, μην ανησυχείς.
Θέλω να φέρεις το φίλτρο για να σου βάλω έτοιμα υλικά από τα δικά μου φίλτρα

fa.pa
16-12-16, 16:49
κανε μια αλλαγή νερού και για 1-2 ώρες δεν παθαίνει τίποτα, μην ανησυχείς.
Θέλω να φέρεις το φίλτρο για να σου βάλω έτοιμα υλικά από τα δικά μου φίλτρα



Οκ :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
16-12-16, 16:51
Το φίλτρο αν μπορείς να το βάλεις σε ένα μπολάκι γεμάτο με νερό ενυδρείου,
για να το πάρεις πάλι πίσω μέσα σε νερό,
βρες κάποιο ταπερ να χωράει :)

fa.pa
16-12-16, 16:59
Το φίλτρο αν μπορείς να το βάλεις σε ένα μπολάκι γεμάτο με νερό ενυδρείου,
για να το πάρεις πάλι πίσω μέσα σε νερό,
βρες κάποιο ταπερ να χωράει :)



Εντάξει! Δεν ρίχνω βακτήρια ουτε στην σημερινή αλλαγή νερού ετσι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης
16-12-16, 17:01
μη ρίξεις, δεν θα κάνουν τίποτα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα