PDA

Επιστροφή στο Forum : ενυδρειο με ασπονδυλα


kwstas arta
13-12-16, 21:51
Πληροφορίες

Διαστάσεις:60χ30χ35ύψος
Όγκος:60λίτρα
Κατηγορία:φυτεμενο με γαριδες,σαλιγκαρια.
Φυτά:anubias barteri nana,ceratopteris thalictroides,cryptocoryne beckettii petchii,wendtii braun,spiralis,echinodorus argentinensis,latifolius,red chameleon,hygrophilia corymbosa stricta,lobelia cardinals mini, ludwigia repens, microsorum preropus,nomaphila siamensis,pogostemon helferi,stellatus,vallisneria spiralis,taxiphyllum barbieri.
Ψάρια / Άλλα είδη:neocaridina davidi, neritina sp.tracked,zebra,neritin puligera,taia naticoides,και τους γνωστούς λαθρεπιβατες.
Διακοσμητικά υλικά:μαύρο χαλικη, ξύλα.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαύρο αυτοκολητο.
Φωτισμός:1χ15watt 2x40εκατοστά λεντ.
Διάρκεια φωτισμού:10ώρες
Φιλτράρισμα:tetra 400λίτρα/ώρα
Θερμοστάτης:-
Λίπανση:γενικο της denerle ταμπλετες βυθού
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:7,8
Γενική σκληρότητα (GH):16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):14
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:50% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία:24
Άλλες πληροφορίες:το ενυδρειο τρεχει σχεδόν 3μήνες
Φωτογραφία:

more2
13-12-16, 22:06
Παίζει φώτο για χάζεμα?? :idea:
χαχα :p

kwstas arta
13-12-16, 22:07
Γιατι δεν μπορώ να ανεβασω της φωτογραφίες απο το κινητό;

j.p.
13-12-16, 22:10
καλη αρχη κωστα.
γενικά εχει σκληρο εκει ετσι?
απο ενυδρειακά τι λεει το μοναχο?

kwstas arta
13-12-16, 22:22
Γεια σου Γιάννη ,λοιπόν εδώ είναι η χαρά τον αφρικανων,όσο αφορά το νερο,πολύ σκληρό. Τώρα για τα ενυδρειακα ειναι σε άλλο επίπεδο πολύ ανεβασμενο.για τις τιμές δεν ξέρω ακριβώς να σου πω γιατί δεν ξέρω τις τιμές στην Ελλάδα επειδή τα τελευταία χρόνια απηχα.βρισκεις οτι θέλεις ,αρκεί να έχεις χρονο.

j.p.
13-12-16, 22:31
περασε φοτο στο photobucket και κανε επικοληση εδω.
πουθενα δεν ειναι τελεια εκει λειπει ο χρόνος εδω το χρημα.

kwstas arta
13-12-16, 22:48
Συγνώμη για τις φωτογραφίες αλλά αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να τις ανεβασω.

Κλεόβουλος
14-12-16, 09:45
Να το χαίρεσαι Κώστα!
εγώ περιμένω το άλλο ;)

kwstas arta
14-12-16, 19:19
Κλεοβουλε σε ευχαριστώ πολύ, θέλω να πιστεύω ότι θα γίνει σύντομα.δεν εξαρτάται μόνο απο εμένα.προσπαθω να ανεβασω τις φωτογραφίες απο το κινητό και δεν μπορώ κρίμα γιατί ειναιπολυ καλες

Tanganyiκας
15-12-16, 13:35
εγώ περιμένω το άλλο ;)

Άλλο;;;;;

Artemisia
15-12-16, 16:44
Συγνώμη για τις φωτογραφίες αλλά αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να τις ανεβασω.
Κώστα στείλε ΠΜ να σε βοηθήσουμε :D Να τις ανεβάσουμε εμείς, να χαζέψουμε κιόλας ;)

kwstas arta
22-12-16, 11:21
Επιτέλους ανέβηκαν οι φωτογραφίες!

Artemisia
22-12-16, 11:33
Aαααα Μπράβο βρε Κώστα :D:D:D πολύ όμορφο να το χαίρεσαι !!!
Για πές τι σαλιγκάρια είναι αυτα με τις ρίγες ? στην τελευταία φωτό .

kwstas arta
22-12-16, 11:45
Άλλο;;;;;

ημουν σε διαπραγματευση για ενα juwel 450 αλλα τελικα δεν εγινε τιποτα δυστηχως.επρεπε να κανω και 400 χιλιομετρα για να παω να το παρω.δεν πειραζει,κατι αλλο θα προκυψει.
-------------------------
Aαααα Μπράβο βρε Κώστα :D:D:D πολύ όμορφο να το χαίρεσαι !!!
Για πές τι σαλιγκάρια είναι αυτα με τις ρίγες ? στην τελευταία φωτό .

Αρτεμισία σε ευχαριστώ πολύ.Τα σαλιγκάρια λέγονται Taia haticoides και αναπαράγονται επιτυχώς στο ενυδρείο.Βασικά εδώ μπορείς να βρεις ότι θέλεις,έχω δει ψάρια/γαρίδες/σαλιγκάρια που δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν.

Artemisia
22-12-16, 12:00
Πολύ όμορφα Κώστα :D έτσι είναι αγαπητέ ....Γερμανία τα πάντα όλα στα πόδια σου ;)

Κλεόβουλος
22-12-16, 13:47
Τι όμορφο ενυδρείο έφτιαξες βρε απίθανε?!!!
Να το χαίρεσαι φίλε :)
Κι αυτά τα taia naticoides πανέμορφα και δεν τα έχουμε δει ποτέ εδώ.

kwstas arta
23-12-16, 12:33
Τι όμορφο ενυδρείο έφτιαξες βρε απίθανε?!!!
Να το χαίρεσαι φίλε :)
Κι αυτά τα taia naticoides πανέμορφα και δεν τα έχουμε δει ποτέ εδώ.

ευχαριστω πολυ κλεοβουλε.επειδη τελικα δεν εγινε τιποτα με το μεγαλο δυστηχως,και χαλαστικα,θα προσπαθησω να κανω οσο μπορω καλυτερο το γαριδαδικο.θα βαλω και caridinaπου δεν υβριδιζουν με τισ red cherry,και κανα δυο φυτακια ακομη.
-------------------------
ευχαριστω πολυ κλεοβουλε.επειδη τελικα δεν εγινε τιποτα με το μεγαλο δυστηχως,και χαλαστικα,θα προσπαθησω να κανω οσο μπορω καλυτερο το γαριδαδικο.θα βαλω και caridinaπου δεν υβριδιζουν με τισ red cherry,και κανα δυο φυτακια ακομη.

οσο για τα σαλιγκαρια ριξτε μια ματια εδωhttps://www.garnelio.de/wirbellose/schnecken/?p=1 www.interaquaristik.de/tiere/schnecken/?ReferrerID=9&gclid=CLHpoaaOitECFQzhGwod7GgPEQ.

Themis_aqua
23-12-16, 14:53
Πολυ ομορφο,μπραβο!!

more2
23-12-16, 15:43
Επιτέλους ανέβηκαν οι φωτογραφίες!
:smt041:smt041:smt041
Πολύ όμορφο το ενυδρείο!! Καλοπερνάνε οι άτιμες!

kwstas arta
26-12-16, 12:24
Πολυ ομορφο,μπραβο!!

ευχαριστω πολυ.
-------------------------
:smt041:smt041:smt041
Πολύ όμορφο το ενυδρείο!! Καλοπερνάνε οι άτιμες!

ναι,καλοπερνανε,και θα γινει ακομη καλυτερο;)

kwstas arta
28-12-16, 13:00
καλημερα,θελω να αλλαξω το φιλτρο απο το ενυδρειο γιατι δεν ειμαι ικανοποιημενος με αυτο που εχω και σκεφτομαι για το eheim biopower 160 τι λετε?

paraskevas
28-12-16, 16:25
απο αποψη τιμη δεν πας κατευθειαν σε εξωτερικο φιλτρο απο το να δωσεις τοσα λεφτα που κανει το eheim

kwstas arta
29-12-16, 13:21
αυτη την στιγμη το φιλτρο εδω εχει 34ευρω.δεν ξερω ποσο εχει στην ελλαδα.

paraskevas
29-12-16, 13:43
εδω ελλαδα καινουργιο ξεκιναει απο 40 και ανεβαινει γιαυτο το λεω για μενα δεν αξιζει να δωσεις τοσα πολλα λεφτα για να παρεις εσωτερικο φιλτρο που και χωρο σου πιανει στο ενυδρειο και χωρο δεν εχουν πολυ και επειδη εχει γαριδαδικο δεν θες τρομερο φιλτρο γιατι οι γαριδες δεν δημιουργουν πολλους ρυπους εγω σε ενα δικο μου γαριδαδικο εχω ενα αεροφιλτρο
http://www.ebay.com/itm/191919727789?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=490989757229&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

kwstas arta
04-01-17, 15:26
καταρχην καλη χρονια να εχουμε ολοι μας με υγεια!!!τωρα οσον αφορα το ενυδρειο, αλλαξα το φιλτρο και εβαλα το eheim biopower 160.βρηκα τις caridina babaulti grun και θελω να ρωτησω το εξης,τα σαιτ εδω δινουν παραμετρους νερου,ph6-8,gh5-20,kh0-16.αυτες τις τιμες τις εχω,ισχυουν οντως;

lingistis
16-01-17, 10:40
Φίλε Κώστα πολύ όμορφο ενυδρείο.

Στο eheim biopower 160 αν δεις ότι ρουφάει τις γαρίδες ίσως να βάλεις κάποιο τούλι στην εισαγωγή.

Οι caridina babaulti grun είναι λογικά οι green. Με το νερό που έχεις νομίζω μια χαρά θα σου πανε :)

kwstas arta
17-01-17, 21:42
Φίλε Κώστα πολύ όμορφο ενυδρείο.

Στο eheim biopower 160 αν δεις ότι ρουφάει τις γαρίδες ίσως να βάλεις κάποιο τούλι στην εισαγωγή.

Οι caridina babaulti grun είναι λογικά οι green. Με το νερό που έχεις νομίζω μια χαρά θα σου πανε :)

γιαννη σε ευχαριστω πολυ!!!εχω βαλει τουλι στο φιλτρο.ναι αυτες ειναι,και ακου τι μου ειπανε οταν εκανα την παραγγελια,δεν μπορουμε να κανουμε αποστολη λογω κρυου,μεχρι να βελτιωθει ο καιρος.επαγγελματιας εκατο τοις εκατο.ετσι πιστευω πρεπει να ειναι ολα τα μαγαζια.;)