PDA

Επιστροφή στο Forum : Nano reef 39 lt


gallos
04-12-16, 17:14
Η πρώτη μου προσπάθεια:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
Είδος ενυδρείου: nano reef
Τύπος ενυδρείου -διαστάσεις: 45Χ40Χ35 και main 45Χ25Χ35 Πόσο καιρό "τρέχει" το ενυδρείο: 1,5 χρόνο
Συνολικά λίτρα:39
Sump :έχει sump πλάτης
Skimmer:nano reef octapus
Φωτισμός:24 vatt (Dennerle 2:2)
Κυκλοφορία: 2000 lt/h,
Υπόλοιπος εξοπλισμός (πχ όζον, UV κλπ):A/O
Άλλες πληροφορίες: (πχ ύπαρξη refugium, chaeto, DSB, algae scrubber κλπ): Chaeto
Ρουτίνες συντήρησης (αλλαγές νερού, πρόσθετα κλπ): Αλλαγή νερού κάθε 2 βδομάδες, μαζί με άνθρακα και αντιφώσφορο.

ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

Ιχθύες:1 Clown
Ασπόνδυλα: 1 Pepper, 1 Trohus, 1 Turbo, 3 Nassarius και αναμένω παραλαβές
Κοράλλια:
Soft corals: Ζωάνθους (1 Goblin on Fire, 1 Sunny D και 2 άλλα που δεν ξέρω πως λέγονται)
LPS:-
SPS:Montipora Red
Ρουτίνες συντήρησης ιχθύων-κοραλλιών: Ψάρια τάϊσμα 1 φορά την ημέρα και κοράλια 1 φορά τη βδομάδα rottifers.

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΕΣΤ

Όλες οι μετρήσεις είναι με Salifert

Αλατότητα:1026
PH:-
KH:8
ΝΗ3/NH4:0
ΝΟ2:-
ΝΟ3:0,5
PO4:~0
Ca:400
Mg:-
Θερμοκρασία:26

Έχω κάνει αρκετά λάθη, είχα και απώλειες. Έχασα 2 γαρίδες χωρίς να υπάρχει πρόβλημα στα καλά καθούμενα και τις είχα κάνα χρόνο. Έβαλα άλλο ένα Clown και ο υπάρχων το κυνήγαγε, ώσπου έσκασε το ψαράκι.
Είχα και ένα La Lakers αλλά ξεκόλλησε απο το plug του. Πήγα να το κολλήσω αλλά δυστυχώς έτσι όπως το έπιασα κόλλησα και τους πολύποδες...Οπότε το έχασα.
Τέλος και πιο βασικό, στην αναπλήρωση έβαζα συμπλήρωνα με νερό απο α/ο κάθε βδομάδα. Απο ένα σημείο και μετά είχα τριχοειδή και πολύ μάλιστα. Έκανα μετρήσεις δεν είχαν θέμα, φίλτρο α/ο καινούργιο, όποτε λέω να μετρήσω tds στο χώρος της αναπλήρωσης...Έβγαλε 400 σχεδόν!!Από τότε κάθε φορά αφαιρώ όλο το νερό και προσθέτω νέο! Η τριχοειδής εξαφανίστηκε.
Τώρα τελευταία παλεύω με aptaisia τις έχω σε καταστολή, αλλά δεν νομίζω να τις ξεφορτωθώ.

Sakisdraminos
04-12-16, 21:39
Μια χαρά με βελτιώσεις θα το κάνεις τούμπανο.
καλή συνέχεια να έχεις σε αυτήν την προσπάθεια!

voas
04-12-16, 23:00
Καλη αρχη στο νέο σου θεμα σου εύχομαι!
Ολοι μας εχουμε κανει λάθη και λάθη θα γίνονται,το θεμα ειναι οτι ολοι μαζι μπορουμε να εχουμε μια εμπεριστατωμένη άποψη σε όποιο προβλημα αντιμετωπίζουμε μεμονωμένα!
Θα βοηθούσε πολύ ενα καθάρισμα των τζαμιών σου με ξύστρα ετσι ώστε να απαλλαγείς ευκολότερα απο την άλγη και το κυανό!

gallos
05-12-16, 22:12
Μια χαρά με βελτιώσεις θα το κάνεις τούμπανο.
καλή συνέχεια να έχεις σε αυτήν την προσπάθεια!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Καλη αρχη στο νέο σου θεμα σου εύχομαι!
Ολοι μας εχουμε κανει λάθη και λάθη θα γίνονται,το θεμα ειναι οτι ολοι μαζι μπορουμε να εχουμε μια εμπεριστατωμένη άποψη σε όποιο προβλημα αντιμετωπίζουμε μεμονωμένα!
Θα βοηθούσε πολύ ενα καθάρισμα των τζαμιών σου με ξύστρα ετσι ώστε να απαλλαγείς ευκολότερα απο την άλγη και το κυανό!

Σε ευχαριστώ!!!Η κοραλίνη δεν με πολυενοχλεί αλλά όντως θα είναι καλύτερο με ένα καθάρισμα!!!

voas
13-12-16, 11:28
καλημέρα φιλαράκι!
τι νέα έχουμε,πως πάει το ενυδρείο?

voas
22-02-17, 20:53
Καλησπέρα φιλαρακι!
Ειμαστε καλα;καιρό εχουμε να δούμε ποστάρισμα σου στο θεμα σου!
Πως παει το ενυδρείο,ολα οκ για τον διαγωνισμό μας;

gallos
22-02-17, 22:20
Καλησπέρα φιλαρακι!
Ειμαστε καλα;καιρό εχουμε να δούμε ποστάρισμα σου στο θεμα σου!
Πως παει το ενυδρείο,ολα οκ για τον διαγωνισμό μας;

Το έχω αφήσει λίγο στον αυτόματο για αυτό...Και δυστυχώς έχασα και το goblin on fire....Πιστεύω όμως ότι θα προλάβω να κάνω κάτι αλλαγές που θέλω και θα αναρτήσω και εγώ τη συμμετοχή μου στο διαγωνισμό!!

leonardos
22-02-17, 22:37
αντε αντε περημενουμε φωτο και νεα!!!!

voas
04-03-17, 01:40
Καλησπέρα φιλαρακι!
Πως παμε,τι εκανες με τις αλλαγουλες που σχεδιαζες;
Βάλε μας καμια φωτο να χαζεψουμε λιγο;
Καλη συνεχεια να εχεις!

Sakisdraminos
05-03-17, 08:27
Φιλαράκι τι γίνεται έχουμε καμία εξέλιξη με την απώλεια τι ακριβώς έγινε;

Τι Ρουτινες κάνεις στο ενυδρείο;

gallos
05-03-17, 14:52
Φιλαράκι τι γίνεται έχουμε καμία εξέλιξη με την απώλεια τι ακριβώς έγινε;

Τι Ρουτινες κάνεις στο ενυδρείο;

Για την απώλεια δεν έχω κάποια εξήγηση...Μόνο το μαγνήσιο ήταν σχετικά χαμηλά, αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό...

Τώρα έχει ξαναεμφανιστεί κυανό(αυτό πρέπει να είναι...) και μου έχουν σπάσει τα νεύρα...

Μετρήσεις
kh 8,2
NH4 0
NO3 2,5
PO3 0 (έτσι δείχνει της salifert...)
Ca και Mg εντός πλαισίων...

Ρουτίνες
Κάθε 2 βδομάδες αλλαγή νερού με αλάτι της aquaforest
Κάθε 2-3 μέρες συμπλήρωμα για το kh απο seachem
1 φορά τη βδομάδα rottifers στα zoanthus
Και κάθε μέρα τάισμα...
Φωτοπερίοδος 10 ώρες

Αυτά...

Sakisdraminos
10-03-17, 09:54
Δύσκολο το κυανό να έχει σχέση με θάνατο.

τι άποψη με έχεις για το αλάτι;
Έχεις δουλέψει κάποιο άλλο;

kostas82
14-03-17, 19:31
Για τις απταισιες βάλε ένα ζευγάρι peppermint , λογικά θα καθαρίσεις .Για το κυανό τώρα αύξησε την κυκλοφορία του νερού, την οξυγόνωση ίσως και μερικά βακτηριακά θα ήταν καλά

Sakisdraminos
25-06-17, 09:20
Έχουμε κανένα νέο;

voas
18-07-17, 20:39
Παρένθεση στο θέμα!
-----------------------
αλλαγή όροι χρήσης του photobucket, παρακαλούμε να ενημερωθείτε εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=1017773#post1017773) για την διασφάλιση των φωτογραφιών σας, στο φόρουμ μας!

gallos
18-07-17, 21:45
Έχουμε κανένα νέο;

Όχι τπτ. Βασικά δεν έχω καθόλου χρόνου και σκέφτομαι να το κλείσω από Σεπτέμβριο....Θα κρατήσω μόνο το γλυκού νερού...Αν ήταν περισσότερα λίτρα θα ήμουν πιο άνετα με τη συντήρηση του!!Τα λίγα λίτρα θέλουν να είσαι από πάνω...