PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι Ph έχουμε στα ενυδρεία μας αυτήν την περίοδο ;


Sakisdraminos
03-12-16, 12:23
Καλημέρα όσο βρισκόμαστε μέσα στον χειμώνα και για πολλούς άλλους λόγους το Ph είναι χαμηλό και ως συνήθως πιο κάτω από 8 .

Τι φταίει τι το κρατάει χαμηλά;
Για να δούμε τι ph έχετε και εσείς κατα την διάρκεια της μέρας αλλά και της νύχτας.

AGGELOSAR
03-12-16, 14:15
Σήμερα το πρωί μέτρησα PH 6.8 στο ενυδρείο. Αυτό το ΡΗ επιτυνχάνεται, μόνο με co2 που εδώ και δύο μέρες λειτουργεί συνεχώς για 24 ώρες, αντί για οκτάωρο μαζί με το φωτισμό που ήταν πριν, όπου είχα μέσο ΡΗ 7.2 με 7.3 σε θερμοκρασία 25.2 C πάντα με 2.5 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο. Το νερό βρύσης, μετα από φίλτρο άνθρακα σε θερμοκρασία 19C είχα σήμερα ΡΗ 7.5 σε αντίθεση με το 7.8 που είχα τη προηγούμενη εβδομάδα, ενώ έχω μετρήσει έως και 8 πριν αρχίσει να βρέχει στην ίδια περίπου θερμοκρασία. Επίσης έχει πέσει περίπου 1 βαθμό η GH και η KH
σχεδόν από δύο βαθμούς σε σχέση με το καλοκαίρι Σήμερα είχα GH 9 kai KH 8 στο ενυδρείο GH 9 kai KH 7 σε νερό βρύσης μετά το φίλτρο.

Sakisdraminos
03-12-16, 15:21
Αγγελε συγνώμη φίλε εγώ μιλάω για θαλασσινό ενυδρείο.
Για να δούμε κάποια προβλήματα που μπορεί να διμουργουνται από χαμηλό Ph.

voas
04-12-16, 10:09
πολύ όμορφο θέμα άνοιξες Σακη και πολύ επίκαιρο!
εγώ αυτόν τον καιρό έχω 7,9 το βράδυ και αύριο το πρωί θα μετρήσω να δω που είναι τις πρωινές ώρες!
πρέπει να το ανεβάσω και σε αυτό έχουμε από κοινού επικεντρώσει τις ενέργειες μας!
σύντομα θα έχουμε ασφαλείς αποτελέσματα!