PDA

Επιστροφή στο Forum : Πέφτουν τα λέπια απο τα χρυσόψαρα!!!!


morfi
10-11-05, 00:36
Γεία σας παρατήρησα σε ένα ενειδρείο 120λτ που έχω τα χρυσόψαρά μου 2 να χάνουν σιγά σιγά τα λέπια τους και να έχουν άσπρες κουκκίδες στην ουρά τους .Τα νιτρικά είναι καλά,και προσθέτω σε κάθε αλλαγή νερού τρείς κοφτές κουταλίες αλάτι.Είναι όμως ζωηρότατα!!!!
ΠΑΡΑΚΑΛΩ HELP!!!!:confused:

netblues
10-11-05, 07:31
δωσε μας λιγο περισσοτερες πληροφοριες.. ποσο καιρο λειτουργει το ενυδρειο, τι αλλαγες κανεις, τι μετρησεις κανεις και πως, ποσα χρυσοψαρα εχεις μεσα, και τι φιλτρο χρησιμοποιεις. επισης μερικες φωτογραφιες θα βοηθουσαν παρα πολυ στη διαγνωση , για να μην κανουμε υποθεσεις..

morfi
10-11-05, 15:05
το έχω 3 μηνες,κάνω αλλαγες καθε εβδομάδα 20%,κάνω μετρήσεις σε NO2 και έχω 0%, έχω παραγγείλει ενα σετ σε 2 petshop αλλά ακόμα δεν τα έχουν φέρει επαρχεία!!! το ενυδρείο έχει 2 χρυσόψαρα,2 γκαπυ,2γλύφτες και 1 ξιφοφορο,το φιλτρο μου είναι βιολογικο με κυκλοφοριτη 600λτ/ωρα,οταν παρουσιαστηκε το προβλημα εδω και15 ημερες δηλ εμφανιστηκαν ασπρες κουκιδες στην ουρα εριξα αλάτι και ανεβασα την θερμοκρασια στους 30 και αλλαξα κυκλοφορητη,απο 300 που ειχα σε 600, είχα ΝΟ2 6 ,μετα απο 10 ημέρες έκανα αλλαγη νερου 50% και κατεβασα την θερμοκρασια στους 27,τοτε παρατηρησα οτι λειπαν λεπια,προσεξα ομως οτι τα τσιμπά και ο ξιφοφορος, τα στιγματα στην ουρα έχουν υποχωρισει αλλα δεν εχουν εξαφανιστει, τα νιτρικα πεσαν αμεσως μολις αλλαξα κυκλοφορητη, δεν ξερω τι να κανω πλεον το ενα χρυσοψαρο το εχω 5 χρονια και το αγαπω πολυ!!!:( φωτο θα στειλω οταν φτιαξω το κινητο
ευχαριστω:smt010 :smt010