PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρμονική συνύπαρξη ή μεζές


gemini_str
09-11-05, 11:52
Μπορούν γαριδούλες Amano (Caridina japonica) να συνυπάρξουν με Υο- Υο (Botia lohachata) ή με Clown (Chromobotia macracanthus) ή θα αποτελέσουν τροφή για κάποιο από τα δύο;

george
09-11-05, 12:50
Στο δικο μου ενυδρειο συνυπαρχουν μια χαρα !

Μάγδα
09-11-05, 14:02
Και στο δικό μου (γαρίδες και clown).

asteris
09-11-05, 18:26
Εμένα τις τρώγαν μόλις βγαίναν από το κέλυφος για την αλλαγή σε μεγαλύτερο. Έχασα πάνω από 15 μέχρι να το καταλάβω, έως που πέτυχα ένα επι το έργο...

Tolis
09-11-05, 19:52
Με τις γαριδες υπαρχει παντα αυτο το προβλημα - ειναι ευαλωτες οταν αλλαζουν κελυφος, και καλο ειναι να υπαρχουν πολλες κρυψωνες στο ενυδρειο.

lasal
10-11-05, 09:03
Γαρίδες και clown μπορείς αρκεί να έχεις κρυψώνες.

gemini_str
10-11-05, 14:18
Όταν κάποτε είχα τέτοιες γαρίδες με σκαλάρια οταν αλλαζα κέλυφος πράγματι δεχόταν επίθεση από αυτά. Τώρα όμως σκέφτομουν ότι αφού τα κλόουν και τα Υο - Υο τρώνε σαλιγκάρια, ίσως επιτεθώταν σε αυτές και χωρίς να προηγηθεί αλλαγή κελύφους. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Kostas G.
11-11-05, 17:29
Δεν πιστευω πως ειναι καλη ιδεα να εχεις γαριδες τετοιου μεγεθους μαζι με clown ή yoyo loach καθως υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να γινουν γευμα καποια στιγμη.Μπορει να μην γινουν αμεσως γευμα ομως αργα ή γρηγορα τα ψαρια αυτα θα μεγαλωσουν και οι γαριδες θα χωρανε ανετα στο στομα τους.Επισης καποια στιγμη οι γαριδες θα αλλαξουν κελυφος και τοτε θα ειναι ακομα πιο ευκολος στοχος στα ψαρια αυτα.