PDA

Επιστροφή στο Forum : Diy Uv


silveraro
09-11-05, 11:47
Είχα την εξής σκέψη εχθές το βράδυ. Έχω βρεί έναν έμπορο plexiglass ο οποιος φτιάχνει κύλινδρους απο το συγκεκριμένο υλικό. Εάν λοιπόν πάρουμε εναν κύλινδρο μετά απο μελέτη κάποιων συγκεκριμένων διαστάσεων, βάλουμε τάπα επάνω και κάτω με λάστιχα για την αποφυγή διαροής του νερού και βάλουμε μούφες πλαστικές, θα έχουμε εναν αγωγό που θα περνάει απο μέσα το νερό. Όλο αυτό το κλείνουμε σε μια κατασκευή όπου γύρω γύρω τοποθετούμε λάμπες UV του εμπορίου, απο κατάστημα ηλεκτρικών ειδών. Θα μπορούμε να πούμε οτι έτσι θα επιτύχουμε το ίδιο αποτέλεσμα με τις UV για ενυδρεία? Ρωτάω διότι εάν κάτι τέτοιο είναι εφικτό, τότε το κόστος μιας τέτοια κατασκευής θα στοιχίσει το 1/4 της τιμής μιας αγορασμένης UV λάμπας για ενυδρείο. Ευχαριστώ.

netblues
09-11-05, 11:57
Και πως θα τεσταρουμε το τελικο αποτελεσμα?
Πως θα ειμαστε σιγουροι οτι το plexiglass δεν θα απορροφαει ολη την uv ακτινοβολια?
Αυτο το λεω γιατι σε ολες τις κατασκευες uv υπαρχει ενας κρυσταλλος χαλαζια που διαχωριζει το νερο απο την λαμπα uv, ο οποιος μαλιστα θαμπωνει με τον καιρό και πρεπει να αντικαθισταται. Ειναι μαλιστα ακριβοτερος απο την λαμπα uv..
Αν μπορουσε να γινει με plexiglass, δεν θα το ειχε κανει καποιος κατασκευαστης (και να βγει να το πουλησει ως uv λαμπα μεγαλης διαρκειας ας πουμε)?

silveraro
09-11-05, 12:00
Και πως θα τεσταρουμε το τελικο αποτελεσμα?
Πως θα ειμαστε σιγουροι οτι το plexiglass δεν θα απορροφαει ολη την uv ακτινοβολια?
Αυτο το λεω γιατι σε ολες τις κατασκευες uv υπαρχει ενας κρυσταλλος χαλαζια που διαχωριζει το νερο απο την λαμπα uv, ο οποιος μαλιστα θαμπωνει με τον καιρό και πρεπει να αντικαθισταται. Ειναι μαλιστα ακριβοτερος απο την λαμπα uv..
Αν μπορουσε να γινει με plexiglass, δεν θα το ειχε κανει καποιος κατασκευαστης (και να βγει να το πουλησει ως uv λαμπα μεγαλης διαρκειας ας πουμε)?

Δεν ξέρω καθόλου τι υπάρχει θεωρητικά/πρακτικά πίσω απο μια λάμπα UV. Αυτά που λές τώρα δεν τα ξέρω καθόλου! Απλά έδωσα μια ιδέα για να δώ κάτα πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο ή είναι απλα ουτοπία. Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Απλά μάλλον θα πάω και θα τα χώσω για να πάρω μια έτοιμη..:)

cbr929
09-11-05, 15:56
Ριξε μια ματια και εδω πριν αγορασεις:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=7721538757&sspagename=ADME:L:RTQ:UK:1
Εγω αγορασα 2 και τα περιμενω απο μερα σε μερα.

netblues
09-11-05, 16:04
Hong Kong εε? Για πες μας αν περασαν απο τελωνειο και τι εγινε..

silveraro
10-11-05, 14:31
Ριξε μια ματια και εδω πριν αγορασεις:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=7721538757&sspagename=ADME:L:RTQ:UK:1
Εγω αγορασα 2 και τα περιμενω απο μερα σε μερα.

Όπως είδα έχει τελειώσει το συγκεκριμένο προιόν στο λινκ που μου έδωσες. Παρόλα αυτά ας μας πείς και πόσο θα έρθουν τα τελωνειακά και βλέπουμε. Πάντως απο εδώ απο Ελλάδα η τιμή που έχω βρεί για 30 βατ ειναι μεσα σε λογικά πλαίσια σε σύγκριση με τιμές του εξωτερικού...

cbr929
10-11-05, 15:14
Μολις παρελαβα τις 2 UV λαμπες. Τελωνειακα δεν πληρωσα τιποτα.
Στο link που σου εδωσα εχει εικονιδια but it know αν θες για να αγορασεις κοιτα το λιγο πιο προσεκτικα.

mikenuke
17-11-05, 15:16
Και για ανταλλακτικα?που βρισκεις?

cbr929
17-11-05, 17:09
Εκτος απο τον ιδιο η λαμπα που φοραει ειναι ιδια με πολλες αλλες.Αν και τοσο φτηνα που εχει καλυτερα να ξαναπαρεις καινουργιο οταν πεσει η λαμπα.