PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια βοηθεια!


D_S
08-11-05, 21:01
Καλησπερα σε ολους.
Θα ηθελα να ξεκινησω και εγω ενα reefακι !! Το ενυδρειο ειναι 100 λιτρα καθαρο.
Εχω 2 κυκλοφοριτες 300 λιτρα ανα ωρα και θερμαντηρα 100w
Ερωτησεις:

Α) Φιλτρο εχαϊμ 2217 (αν θυμαμαι καλα) 1000 λιτρα ανα ωρα 120e με βανες
και σφουγκαρια ειναι ο.κ ? απο δυνατοτητες και λεφτα ?
Β) Ενα skimer (δεν θυμαμε μαρκα) 400 λιτρα να ωρα 183e .
Πρεπει να παρω τοσο μεγαλο ή κανω και τη δουλεια μου με μικροτερο?
Εδω θα πρεπει να πω πως δεν θελω ουτε εσωτερικο ουτε
κρεμαστο λογο του οτι το ενυδρειο ειναι σε σαλονι.( και θα φαω
ξυλο απο γονεις)
Γ) Σκεφτομαι να το ξεκινησω fish only. Ειναι ποιο ευκολο ?
Δ) Μπορω να βαλω λευκη αμμο αντι για αραγωνιτη ?
Ε) Το sump ειναι υποχρεωτικο ? Αν ναι ποσα λιτρα?
Ζ) Μπορω να βαλω και καμια πετρα ουδετερη ( ψοφιο βραχο λογικα ) χωρις προβληματα ?
Η) Τι αλλο γενικα θα χρειαστω απο μηχανηματα ,υλικα, τεστ κλπ και ποσο
περιπου θα παει το μαλλι.

Φιλικα,
Μανωλης.

D_S
09-11-05, 17:26
Ενας - ενας ρε παιδια............:confused:


Φιλικα,
Μανωλης.

george hmmy
09-11-05, 18:21
Τι έγινε Μάνο, ήρθες και κόλλησες αλμύρα κι εσύ? :D

Λοιπόν, στις ερωτήσεις σου τώρα...
1)το φίλτρο είναι απαραίτητο κυρίως για τα χημικά που βάζεις μέσα (άνθρακα, αντιφοσφώρο κλπ) κι όχι τόσο για τη βιολογία. Θεωρώ ότι σε καλύπτει το εν λόγω φίλτρο
2)τα σκίμμερ συνήθως λένε τιμές μεγαλύτερες από αυτές που πραγματικά "σηκώνουν" οπότε είναι θεμιτό να έχει μεγαλύτερες δυνατότητες από το ενυδρείο κι είναι μάλλον καλό αυτό που λες, και λέω μάλλον καθότι δε λες τίποτα άλλο πέρα από την τιμή.
3)το fish only είναι πιο εύκολο και πιο οικονομικό σε σχέση με το reef
4)η χρήση του αραγωνίτη γίνεται ώστε μελλοντικά να γίνει κάτι σα ζωντανή άμμο, αν και από το μαγαζί στην κηφισιά έχει ζωντανή άμμο 4€/κιλό ή εκεί περίπου, οπότε δεν είναι κανένα φοβερό έξοδο
5)το sump δεν είναι υποχρεωτικό αλλά είναι πρακτικό καθότι πετάς εκεί μέσα τα πάντα και δε φαίνονται μέσα στο ενυδρείο
6)τι τεστ θα χρειαστείς εξαρτάται από τι ενυδρείο θα κάνεις τελικά. Πχ δε χρειάζεσαι τεστ ασβεστίου, μαγνησίου και κανά 2-3 άλλα που χρειάζονται για μετρήσεις των κοραλλιών κυρίως.

Πόσο θα πάει το μαλλί εξαρτάται από το τι θες να κάνεις και πόσο high-end σύστημα θες να φτιάξεις. (πχ calcium reactor, kalkawasser reactor, ελεγκτές στάθμης, φωτισμό που δεν ανέφερες κα) Ένας μέσος όρος νομίζω ότι είναι περίπου στα 10-15€/λίιτρο, αλλά μπορεί εύκολα να κατέβει όπως και να ανέβει. Πχ για fish only δε θα πας να αγοράσεις tropic marine pro reef sea-salt αλλά το πιο φτηνό που υπάρχει.

D_S
09-11-05, 18:33
Φιλε λεω να το κανω το λαθος!!!!:)
Μαλον θα πρεπει να τα πουμε απο κοντα για να δω και την εξελιξη του δικου σου για να καταλαβω , αλλα και για μιλησουμε!!!
Αν κερνας καφε.....
Αααααα δεν σου ειπα!!!
Τα σκαλαρια σου πριν 5 μερες εκαναν την πρωτητους γεννα:D :D

Φιλικα,
Μανωλης.

accnt
10-11-05, 08:55
Γεια σου Μανώλη

1.Το φίλτρο, έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο μεγάλο για τα λίτρα σου και αναφέρομαι για fish only που λές ότι θα ξεκινήσεις. Πάντως το καλύτερο που θα κάνεις είναι να επενδύσεις εξ αρχής σε ζωντανό βράχο + ζωντανή άμμο, για την φίλτρανση του ενυδρείου σου. Πάρε ένα μικρότερο για να βάλεις τον άνθρακα και το αντιφώσφορο.
2.Το θέμα του skimmer είναι μεγάλο και θέλει πολύ ψάξιμο. Ανάλογα τη μάρκα που θα επιλέξεις, «παίζουν» και οι αναλογίες.
3.Το fish only είναι πιο εύκολο, αλλά σε εκατό λίτρα χωράνε ελάχιστα ψάρια. Δεν ισχύει εδώ η αναλογία με του γλυκού νερού! Πάντως πρόσεξε, να βάλεις μόνο reef safe έτσι ώστε αν κάποτε το πας σε reef να μην έχεις πρόβλημα.
4.Μπορείς αλλά δεν στο συνιστώ. Μπορείς να βάλεις αραγωνίτη με ζωντανή άμμο. Είναι ότι καλύτερο από όλες τις απόψεις.
5.Δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά πολλές φορές χρήσιμο. Βάζεις εκεί όλα τα μηχανήματα σου. Το θέμα είναι να σκεφτείς, πως θα κάνεις την υπερχείλιση και αν τελικά σε συμφέρει να το κάνεις.
6. Μπορείς αν βάλεις, αλλά όπως σου είπα καλύτερα να ξεκινήσεις με ζωντανό βράχο.
7.Το πόσο θα πάει, έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες. Κατάληξε τι θες να κάνεις και βλέπουμε….

D_S
10-11-05, 13:50
Εχουμε και λεμε:

Απο φιλτρο τελικα θα παρω το 2217. Αν και μεγαλο καλητερα να εχεις παρα να σου λειπει.Εχω ακομα ενα 350l/h σχετικα μικρης κυκλοφοριας αλλα εχει καδο 7l !! Πιστευω πως απο φιλτρα ειμαι ο.κ.

Οι 2 κυκλοφοριτες 300l/h ειναι καλα ή να παρω κανεναν ακομα ?

Skimer θελω εξωτερικο (ΟΧΙ ΚΡΕΜΑΣΤΟ) για να το βαλω στο ντουλαπι απο κατω!! Ας που οι γνωστες ποιο ειναι καλο με δυνατοτητες στο μελλον (μακρινο μελλον - καταραμενο τζοκερ:( ) να το κανω reef.

Sump λογικα δεν θα χρειαστω για fish only οποτε το μονο που θα υπαρχει μεσα στο ενυδρειο ειναι ο θερμοστατης. Για αυτον τον λογο θελω να βαλω κανα "βραχακι" ετσι ωστε να τον καμουφλαρω αλλα και για λιγη ομορφια

Αμμο λεω για ομορφια και μονο!! Τωρα αν υπαρχει τοσο λεπτος αραγονιτης παω πασο!! (Sorry ειμαι λιγο ασχετος απο reef).

Λαμπες δεν ειπα τιποτα γιατι οπως μου ειπαν απο μαγαζι "ΒΑΛΕ ΟΤΙ ΘΕΣ".
Παντος εγω λεω για μια Τ8 day light και μια deep blue Σωστα ?

Απο ψαρια πιστευω πως θα βαλω 4-7 αναλογα μεγεθος...

Φιλικα,
Μανωλης.

Gorgi
10-11-05, 14:39
Φιλε D_S η γνωμη μου ειναι μιας και θα βαλεις 2 κανιστρα να διαχωρισεις τα ειδη φιλτραρισματος. δλδ....το ενα βιολογικο που δεν θα το πειραζεις ΠΟΤΕ και το αλλο μηχανικο/χημικο που θα το καθαριζεις τακτικοτατα. Εγω στην θεση σου θα εκανα το 2217 μηχανικο/χημικο και "το αλλο" (καλο θα ηταν να ξεραμε τι μαρκα ειναι) βιολογικο με siporax.

Για σκιμερ που λες εξωτερικο και κατω απο το ενυδρειο το βλεπω χλωμο να βρισκεις καποιο που να μην θελει sump για να δουλεψει. Η γνωμη μου ειναι παρε ενα εξωτερικο κρεμαστο (hang on) οπως το remora ή to Deltec mce600 (το οποιο ειναι μαλλον μεγαλο για τα λιτρα σου). Υπαρχει και το mce500 αλλα ειναι εσωτερικο (στο ενυδρειο/sump). Αν πας σε εσωτερικο μπορεις να βαλεις και το midiflotor της AquaMedic που ειναι πιο κοντα στα λιτρα σου αλλα δεν ξερω ποσο καλη δουλεια κανει.

Για το θερμοστατη τσεκαρε της Hydor τον ETH 200 που ειναι εξωτερικος inline στην επιστροφη του κανιστρου (Φ12/16).

Υπαρχει τοσο λεπτος αραγωνιτης (sugar size) και ειναι και πολυ ωραιος.

Για τις λαμπες που σου ειπανε "βαλε οτι θες" δεν ειναι ακριβως ετσι. Αν βαλεις μεσα ζωντανο βραχο καλο θα ηταν να εχεις ~0,5 watt/litre για τους μικροοργανισμους που εχει πανω του ο βραχος (και κανα μανηταρακι και δεν ξερω κι εγω τι αλλο μπορει να ξεφυτρωσει). Αν το πας για reef τοτε τα πραγματα αλλαζουν και θες ΠΟΛΥΥΥΥ φως, αλλα οπως ειπες κι εσυ...καταραμενο τζοκερ :D:D:D

Για ψαρια τι να σου πω...οι επιλογες ειναι αρκετες εως πολλες. Μοναχα βαλτα σιγα σιγα, πρωτα τα πιο ηρεμα και στο τελος τους δολοφωνους.

Παντως χωρις να θελω να σε στενοχωρισω ειναι μικρο το ενυδρειο σου για fish only. Ψαξε λιγο τα ψαρια που υπαρχουν στο εμπορειο για να καταλαβεις τι εννοω. Οταν θα θες να βαλεις 1 lionfish + 1 trigger + 1 angelfish + 1 Damsel + + + κι εγω δεν ξερω τι αλλο, τα 100 λιτρα μοιαζουν υπερβολικα λιγα.

Και το πιο σημαντικο....μην βιαστεις για τιποτα...ψαξε, ρωτα ,διασταυρωσε τις πληροφοριες, ξαναρωτα για να μην την πατησεις.

accnt
10-11-05, 14:50
Μανώλη, skimmer κάτω από το ενυδρείο χωρίς sump ξέχνα το, δεν γίνεται!
Γενικότερα όμως πριν κάνεις οποιαδήποτε παραγγελία, διάβασε λίγο εδώ στο φόρουμ, στα παλαιότερα πόστ, αλλά και γενικότερα στο net, γιατί σε βλέπω βιαστικό…..

D_S
10-11-05, 17:58
Λοιπον εχουμε και λεμε:

Το 2ο φιλτρο ειναι JBL.

Απο ψαρια εχω δει σε μαγαζια και πανω-κατω εχω σκεφτει τη θα βαλω
απο ονοματα ομως δεν τα παω και τοσο καλα.

Βραχο θα βαλω ψοφιο για αρχη και βλεπουμε

Απο λαμπες Τ8 daylight και Τ8 deep blue 25w η καθε μια ειναι καλα ?

Τωρα το δυσκολο κοματι!!!!!
Sump:

Ποσα λιτρα ?
Αν βαλω μια αντλια για να στελνω και μια για να τραβαω νερο απο το sump
δεν θα ειναι ενταξη ?

Φιλικα,
Μανωλης.

accnt
10-11-05, 19:25
Τωρα το δυσκολο κοματι!!!!!
Sump:

Ποσα λιτρα ?
Αν βαλω μια αντλια για να στελνω και μια για να τραβαω νερο απο το sump
δεν θα ειναι ενταξη ?

Φιλικα,
Μανωλης.

Μανώλη αυτό δεν πρόκειται να πετύχει ποτέ!!!
Η θα πλημμυρίζεις ή θα ξενερίζει η αντλία επιστροφής. Για να λειτουργήσει το σύστημα θα πρέπει το νερό να φεύγει ελεύθερο από το ενυδρείο (υπάρχουν διάφοροι τρόποι) και να καταλήγει στο sump. Εκεί μια αντλία θα το επιστρέφει πίσω. Το καλό με το sump, εκτός του ότι μπορείς να βάλεις εκεί όλα σου τα μηχανήματα, είναι και το ότι θα σου αυξήσει και την ποσότητα του νερού σου.
Αν δεν θες sump πρέπει να προσανατολιστείς στην αγορά κάποιου hang on skimmer.
Θα σου πρότεινα επίσης, να βάλεις και κάποια κομμάτια ζωντανό βράχο, μαζί με τον ψόφιο.
Πάντως (γίνομαι λίγο κουραστικός), για να αποφύγεις πολλά λάθη, πρέπει να είσαι σίγουρος για το τι θα κάνεις, και να διαβάσεις αρκετά.