PDA

Επιστροφή στο Forum : From Dawn till Dusk - White Cloud Mountain Minnow


pans3
16-11-16, 01:59
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60x30x35
Όγκος: 63 λίτρα μικτά
Κατηγορία: Κρύου Νερού
Φυτά: Ηygrophila angustifolia, Rotala rotundifolia, Microsorum pteropus narrow, Taxiphyllum Barbieri, Anubias (nana?), Vallisneria Americana Natans
Ψάρια / Άλλα είδη: 10 Tanichthys albonubes (White Cloud Mountain Minnow) , Ramshorn snails, Planorbis arnoldi snails (?)
Διακοσμητικά υλικά: Χαλίκι Ενυδρειακό 1-3 mm, πέτρες και ξύλα απ΄τη φύση
Φόντο: Χαρτόνι Μαύρο
Φωτισμός: Ταινίες led
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες
Φιλτράρισμα: Dophin Astro 2202 (580lt/h) με λίγο μειωμένη ροή απ΄το βανάκι
Θερμοστάτης: όχι για την ώρα
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7.5
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 20 λίτρα την εβδομάδα (προετοιμασία με προσθήκη νερού Α/Ο)
Θερμοκρασία: 20 C
Άλλες πληροφορίες: Το ενυδρείο τρέχει εδώ και μήνες με φυτά και σαλιγκάρια και άλλαξα το στήσιμο πριν περίπου ένα μήνα για να υποδεχτώ τα "συννεφάκια".

Για φωτισμό έχω φτιάξει ένα υποτυπώδες σύστημα Ανατολής - Δύσης με λεντοταινίες και έναν κοντρόλερ. Τα στάδια φωτισμού φαινονται στις φωτογραφίες.

Τα φυτά πέρασαν δύσκολο καλοκάιρι μέχρι να φτίαξω σύστημα με ανεμιστηράκια και STC, ειδικά η Rotala και η Hygrophila, αλλά τώρα δείχνουν σιγά σιγά να ανακάμπτουν λίγο. Ελπίζω να φουντώσουν, θα ήθελα ιδανικά να καλύψουν πάνω απ'το 1/3 του ενυδρείου...

Τα ψαράκια τα έχω 5 ημέρες μόνο, αλλά με έχουν ενθουσιάσει! :) Είναι πολύ γρήγορα, αεικίνητα, αλλά έχουν και τις πολύ χαλαρές ώρες τους (ειδικά τις ώρες που είναι πιο χαμηλά ο φωτισμός). Με προβληματίζουν κάποια κυνηγητά και μικροεπιθέσεις που βλέπω, αλλά διαβάζω ότι είναι κάτι σύνηθες μεταξύ των αρσενικών του είδους. Αριθμό απο κάθε φύλο δε γνωρίζω και δεν μπορώ να διακρίνω.

Φωτογραφία:
83131 83126 83127 83128 83129 83130

no_name
16-11-16, 09:41
Καλημέρα...

πολύ ωραίο το αποτέλεσμα.... το μόνο που θα σου πω είναι ότι τους αρέσει η μεγάλη ροή.
Στα δικά μου πηγαίνουν και κάθονται μπροστά στον κυκλοφορητή!!

sarpijk
16-11-16, 09:50
Πολύ ομορφο! Τα συννεφάκια είναι τα αγαπημένα μου ψαράκια. Αργότερα μπορείς να βάλεις και μερικές red cherry.

Νικολακης
16-11-16, 10:09
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.να το χαίρεσαι και να το δεις τερμα φουντωμενο!!!

Τάκης
16-11-16, 11:17
Ομορφο το ενυδρείο σου , και τα συννεφάκια από τα αγαπημένα μου.
Τα κυνηγητά μη σε απασχολούν , έτσι κάνουν, δεν είναι κάτι το σοβαρό, παίζουν.
Να έχεις υπόψη σου πως το καλοκαίρι θέλουν χαμηλές θερμοκρασίες (θεωρητικά μέχρι 25),
και το Χειμώνα τα έχω κρατήσει και στους 14,5, δεν θες θερμαντήρα δηλαδή αν τα έχεις μέσα στο σπίτι.
Βάλε και γαριδούλες , και σε συνδυασμό με τα ramshorn που έχεις δεν θα χρειαστεί ποτέ να καθαρίσεις το ενυδρείο :)
Με τις γαρίδες ίσως να μη δεις γόνο όμως.
Καλορίζικα :)

pans3
16-11-16, 11:49
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Πολύ χρήσιμες συμβουλές!
Θερμαντήρα σκέφτομαι να μη βάλω προς το παρόν, θα το κάνω αν δω πως αργότερα που θα χειμωνιάσει για τα καλά,
υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας τα πρωινά που θα λείπω και το σπίτι δε θα έχει θέρμανση
με τα βράδια που θα ανεβαίνει λόγω θέρμανσης του σπιτιού.
Οι γαρίδες μου αρέσουν, αλλά δεν τις σκέφτομαι για την ώρα μιας και διαβάζω ότι τρώνε τα αυγά...
Αν και ξέρω ότι αν δω γόνο, θα πρέπει να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο... :rolleyes:

Snakehead
17-11-16, 00:14
Nice and clean! μπραβο αδερφε

pans3
17-11-16, 11:29
Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Samian
20-11-16, 10:41
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και τα "συννεφάκια" αρχίζουν να μου αρέσουν πολύ θα έλεγα.

Καλή συνέχεια....:D:D

tsala
20-11-16, 11:14
πολυ ομορφο! :smt023

pans3
20-11-16, 12:21
Σας ευχαριστώ πολύ!

Samian, τα ψαράκια είναι τρέλα! Τα αγάπησα απ΄τον καιρό που απλά μελετούσα γι' αυτά,
και απ΄τις πρώτες μέρες που τα φιλοξενώ με έκαναν να τα λατρέψω!! :)