PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονομαχάκια με zebrafish...


Maverick
08-11-05, 12:44
Πριν από μία εβδομάδα περίπου επανέλαβα τη διασταύρωση που είχα κάνει και πέθαναν τα μωρά (red plakat male x platinum cambodian red blue wash - και ίσως comb-tail - female)...
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8752
Επειδή τα μικρά ήταν λίγα, αποφάσισα να τους βάλω για παρέα μερικά νεογέννητα zebrafish (zebra Danio - Danio rerio) που "περίσσεψαν" στο εργαστήριο (για να ζήσουν και αυτά τα κακόμοιρα...). Γενικά έχω διαβάσει ότι πολλοί breeders βάζουν μαζί με τα μονομαχάκια τους νεογέννητα guppies διότι έτσι τα Bettaκια τους γίνονται πιο ανταγωνιστικά στο θέμα της τροφής και μεγαλώνουν πιο γρήγορα... Δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι ανάλογο, πάντως θα σας κρατήσω ενήμερους...;-)

Mariel
08-11-05, 18:05
καταρχην συγχαρητηρια με τη γεννα:D !!!!!!ποσα μωρα περιπου ειναι??στειλε μας και καμια φωτο της μαμας να τη δουμε;) αντε,ευχομαι αυτη τη φορα να πανε ολα καλα!!!!

τα ζεμπρακια που εβαλες εχουν το ιδιο περιπου μεγεθος?ειναι πολλα?ξερω κι εγω για τα ζωοτοκα,αλλα κατι τετοιο δεν εχω ξανακουσει,οποτε θα'χει ενδιαφερον να μαθουμε εξελιξεις;)

dim
08-11-05, 18:22
Πριν από μία εβδομάδα περίπου επανέλαβα τη διασταύρωση που είχα κάνει και πέθαναν τα μωρά (red plakat male x platinum cambodian red blue wash - και ίσως comb-tail - female)...
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8752
Επειδή τα μικρά ήταν λίγα, αποφάσισα να τους βάλω για παρέα μερικά νεογέννητα zebrafish (zebra Danio - Danio rerio) που "περίσσεψαν" στο εργαστήριο (για να ζήσουν και αυτά τα κακόμοιρα...). Γενικά έχω διαβάσει ότι πολλοί breeders βάζουν μαζί με τα μονομαχάκια τους νεογέννητα guppies διότι έτσι τα Bettaκια τους γίνονται πιο ανταγωνιστικά στο θέμα της τροφής και μεγαλώνουν πιο γρήγορα... Δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι ανάλογο, πάντως θα σας κρατήσω ενήμερους...;-)

τα γκαπάκια πάντος δεν ειναι σαρκοβόρα είναι παμφάγα που σημαίνει ότι υπάρχει μπέρδεμα στο τι θα ταΐσεις. και εγώ έχω μια αναπαραγωγή απο ένα πλακάτ. είχε πολλά ψαράκια μέσα αλλα έκανα μια χαζομάρα και άλλαξα νερό την τρίτη μέρα και χαθήκανε πολλά.
πολύ θα ήθελα κάνα ψαράκι σου. μου αρέσει πολύ ο κόκκινος πλακάτ που έχεις. καλή επιτυχία στο "πείραμά" σου.

Maverick
08-11-05, 18:50
Τα μονομαχάκια είναι δυστυχώς πολύ λίγα, καμιά 10 βλέπω εγώ... Τα zebraκια είναι λίγο μικρότερα από τα μονομαχάκια και είναι γύρω στα 20... Έχουν πολύ πλάκα όλα μαζί, καθώς τα μονομαχάκια κάθονται σχεδόν ακίνητα στον πάτο ή πολύ κοντά στην επιφάνεια και τα zebraκια τρέχουν δεξιά και αριστερά με απότομες κινήσεις... χαμός...:-) Το θέμα είναι όταν μεγαλώσουν λίγο ακόμα δεν ξέρω τι θα γίνει... Φοβάμαι ότι θα αρχίσει το ξύλο...

@Dim: Βασικά και τα δύο θα φάνε αρτέμια (τα μονομαχάκια ήδη τρώνε), οπότε δε νομίζω να έχω πρόβλημα με την τροφή...

Φωτογραφίες από τη θηλυκιά αύριο...;-)

Tolis
09-11-05, 01:23
Οι μονομαχοι δεν ειναι περισοτερο "σαρκοβοροι" απο τα guppies. Παρ'ολο που τα τελευταια εχουν και λιγες αλγες στην διατροφη τους (στο φυσικο τους περιβαλλον), τρεφονται κυριως με λαρβες εντομων (εξ'ου και η χρησιμοποιηση τους μαζι με τα gambusia σαν κουνουποψαρα).

Maverick
10-11-05, 18:10
Και μερικές photos από τους γονείς...

Maverick
10-11-05, 18:13
Και μερικές ακόμα photos της μαμάς (ίσως φαίνεται καλύτερα, γιατι στις άλλες είχε κάτι κομμένα πτερύγια...). Είναι η πιο ανοιχτόχρωμη από αυτές που φαίνονται.

Mariel
12-11-05, 03:50
νομιζω οτι αυτον τον μονομαχο στο τελος θα τον ματιασω:D ποσο ειναι τωρα??

ναι,η θηλυκια απ'ο,τι φαινεται ειναι combtail;)

θα'χει ενδιαφερον να δουμε τι θα βγει(ηδη εμενα στην F2 εχουν παρουσιαστει καποια marbles)

πως πανε τωρα τα μωρα??η συνυπαρξη;) ?

Maverick
13-11-05, 12:34
Χμ, πρέπει να είναι μεγάλος, πάνω από 1,5 χρόνο (ήταν ήδη αρκετά μεγαλόσωμος όταν τον πήρα)...! Δεν είναι όπως ήταν πιο παλιά, μάλον έχει αρχίσει να γερνάει... Πάντως έχει γίνει αρκετές φορές πατέρας (και ελπίζω να γίνει ακόμα μία, όταν θα μεγαλώσουν τα μικρά από αυτή τη γέννα...) :-)
Μέχρι στιγμής όλα πανε καλά. Τα μονομαχάκια είναι πλέον αρκετά μεγαλύτερα από τα zebraκια και τρώνε αρτέμια σαν τρελά. Στα zebraκια υπάρχει μεγάλη ανομοιομορφία σε μέγεθος, αλλά φαίνονται να μεγαλώνουν κανονικά. Μετά το τέλος της εκτροφής, θα υπάρχουν όπως καταλαβαίνεις και μονομαχάκια και zebras για δώσιμο... :-)

Mariel
14-11-05, 01:13
:D αρα ολα πανε μια χαρα;)

αρα προγραμματιζεις και αλλο backcross(ζευγαρωμα απογονου με τον πατερα);) τι ακριβως θελεις να βελτιωσεις μ'αυτες τις επιλεκτικες αναπαραγωγες?(σε αντιθεση π.χ.με ζευγαρωμα μωρων απο την ιδια γεννα).

τα ζεβρακια ειναι πολυ πιο μικρα??απλα εχε το νου σου σε περιπτωση που η διαφορα ειναι μεγαλη μη γινουν λεια για τα μονομαχακια....:(

Maverick
14-11-05, 13:11
:D αρα ολα πανε μια χαρα;)

Δυστυχώς δεν πάνε και τόσο καλά, γιατί ο αρσενικός εμφάνισε χτές το βράδυ κάτι σαν fin rot...:-( (Λέιπει ένα κομμάτι από την ουρά και έχει δημιουργηθεί μία τρύπα στο κέντρο της ουράς, εκεί που ξεκινάνε τα λεπιδοτρίχια...). Δεν είμαι σίγουρος αν είναι fin rot... Κάνω ήδη θεραπεία με ένα φάρμακο της tetra για fin rot και θα δω... Δεν τον βλέπω να τη βγάζει...:-(

αρα προγραμματιζεις και αλλο backcross(ζευγαρωμα απογονου με τον πατερα);) τι ακριβως θελεις να βελτιωσεις μ'αυτες τις επιλεκτικες αναπαραγωγες?(σε αντιθεση π.χ.με ζευγαρωμα μωρων απο την ιδια γεννα).

Bασικά ήθελα να βελτιώσω το χρώμα των μικρών, και να πετύχω ένα καθαρό κόκκινο σαν του πατέρα τους, γιαυτό ήθελα να κάνω ένα ακόμα back-cross. Μετά θα προσπαθούσα να βελτιώσω το άνοιγμα της ουράς και γενικά τα πτερύγια...

τα ζεβρακια ειναι πολυ πιο μικρα??απλα εχε το νου σου σε περιπτωση που η διαφορα ειναι μεγαλη μη γινουν λεια για τα μονομαχακια....:(

Όχι, δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά ώστε να φαγωθούν από τα μονομαχάκια. Πάντως, τα μονομαχάκια έχουν μεγαλώσει πολύ! Μάλλον η ύπαρξη άλλων ανταγωνιστικών ψαριών μέσα στο ενυδρείο, όντως βοηθάει στη γρηγορότερη ανάπτυξη...

Mariel
14-11-05, 16:08
:( :( :( μετα την αναπαραγωγη δηλ ηταν οκ η ουρα του??σου φαινεται για προχωρημενο φινροτ??αλατι εβαλες?

η τρυπα προκαλειται απο ελλειψη καποιου ιχνοστοιχειου στο νερο(δε θυμαμαι τωρα ποιου....)και δεν ειναι κατι ιδιαιτερα ανησυχητικο,φευγει συνηθως συντομα.

ειναι και μεγαλος βεβαια που σημαινει οτι η αμυνα του εξασθενει....:(

μακαρι να πανε ολα καλα(κρατα μας ενημερους)

τωρα για τα μωρα....ενδιαφερον το οτι ακομα και με ζεμπρακια παρατηρεις μεγαλυτερο ταχος αυξησης;) εχουν επιβιωσει ολα??φωτο ποτε θα μας δειξεις??:D

Maverick
14-11-05, 17:32
Χτες το πρωί ήταν μια χαρά (έτρωγε κανονικά, απλά δεν κολύμπαγε πολύ...) και όταν γύρισα σπίτι το βράδυ είχε μία μεγάλη τρύπα στην ουρά και έλειπε ένα κομμάτι της...! Τώρα που θα πάω σπίτι θα του κάνω μία αλλαγή νερού, θα βάλω και αλάτι και θα δω... Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφία.

Είναι δύσκολο να βγάλω φωτογραφίες από τα μικρά, γιατί το δοχείο που είναι μέσα δεν είναι τελείως διαφανές... Θα προσπαθήσω ;-)

Maverick
19-11-05, 18:08
Χτες το πρωί τα χώρισα τελικά, γιατί νομίζω έπεφταν πολλά για ένα ενυδρείο... Μετέφερα τα μονομαχάκια σε άλλο δοχείο με φίλτρο σφουγγαριού και έβαλα στα zebrακια αερισμό. Τελικά τα μονομαχάκια είναι περίπου 20 και μεγαλώνουν κανονικά με αρτέμια...:-) Θα προσπαθήσω αύριο τα ανεβάσω photos...

ΥΓ: Ο κόκκινος αρσενικός μάλλον τη γλύτωσε (:-)), έχει ξαναπάρει το χρώμα του και τρώει κανονικά, αλλά του λείπει η μισή ουρά (!) και το μισό δεξί πλευρικό πτερύγιο...:-(

Mariel
20-11-05, 03:08
περιμενουμε τις φωτο;)

αν εχει σταματησει το φινροτ και δεν προχωραει εισαι οκ....βεβαια λιγο δυσκολο να ξαναβγουν τα πτερυγια οπως ηταν λογω της μεγαλης του ηλικιας,αλλα μπορεις να τον ζευγαρωσεις κι ετσι μολις αναρρωσει;)

Maverick
20-11-05, 15:25
Να και κάποιες φωτογραφίες, όχι πολύ καλές αλλά...

Maverick
20-11-05, 15:29
Και μία photo του "μπαμπά", την ημέρα που άρχισε η θεραπεία... Τώρα είναι πολύ καλύτερα από πλευράς χρώματος και ενεργητικότητας (τα πτερύγια δεν έχουν αλλάξει), θα ανεβάσω νέα φωτογραφία αύριο...

Mariel
20-11-05, 15:30
μια χαρα φαινονται τα μωρα, μεγαλωνουν πολυ καλα:smt023 ανε,να δουμε τι θα βγει απο αυτη τη γεννα;)

Maverick
28-11-05, 15:10
Mερικές καινούριες φωτογραφίες... Τα μικρά έχουν ήδη αρχίσει να παιρνουν χρωματάκι στα πτερύγια ;-)

Mariel
29-11-05, 03:26
μια χαρα ειναι τα μωρα γιαννη;) και μεγαλα-μεγαλα για την ηλικια τους:D να δουμε πως θα εξελιχθουν......λογικα θα'χεις και white και marble εκτος απο cambodians;)

dim
29-11-05, 23:38
ωραία τα μικρά. με τον αρσενικό τί έγινε.? όλα καλά.? θεραπεύτηκε.?

Maverick
30-11-05, 16:01
Ο αρσενικός τη γλύτωσε μάλλον, τρώει και κινείται κανονικά αλλά δεν έχουν ξαναβγεί τα πτερύγιά του. Θα δείξει...

Mariel
30-11-05, 16:54
τα πτερυγια λιγο δυσκολο να ξαναβγουν(τουλαχιστον οπως ηταν πριν)σ'αυτη την ηλικια....αυτο βεβαια δε σημαινει οτι το ψαρι δεν ειναι υγιες.αν αρχισουν να ξαναβγαινουν θα φανουν σαν διαφανη τμηματα;)

dim
30-11-05, 22:36
δεν του ρίχνεις και καμιά βιταμίνη μέσα μπάς και του κάνει καλό.? το δοκίμασα σε ένα μονομάχο που ήταν νωχελικός τελευταία, τον τάιζα καλά, του άλλαζα νερό κάθε μέρα και με το φαΐ του έριχνα και βιταμίνες. έχει μεγάλη διαφορά. εκεί που καθόταν στον πάτο συνέχεια τώρα τον βλέπω να ξαναζωηρεύει και να παίρνει τα πάνω του.

cbr929
01-12-05, 15:03
Dim ποιές βιταμίνες χρησιμοποιείς?

dim
01-12-05, 17:55
χρησιμοποιώ βιταμίνες της sera.

Maverick
13-12-05, 16:24
Σήμερα χώρισα τον πρώτο αρσενικό (pk!) ο οποίος είχε αρχίσει να τσακώνεται... Αύριο μάλλον θα βγάλω και τους υπόλοιπους (1 bf sd, 1 dt και 1 sd). Μερικές φωτογραφίες, δεν υπάρχουν καλύτερες (κρύβονται τα άτιμα...).
Τα bf 1,2,3 είναι το ίδιο ψάρι, απλά προσπαθούσα να το πετύχω σε καλύτερη στάση (αλλά δεν...).

Mariel
13-12-05, 17:12
μια χαρα φαινονται Γιαννη;) απο τον πλακατ δεν εχεις φωτο??

γιατι ολες οι φωτο ειναι τραβηγμενες απο ψηλα?

Maverick
13-12-05, 17:41
Από τον pk φωτογραφίες αύριο, για να κάνει και flare ;-) Οι φωτογραφίες είναι από ψηλά γιατί το δοχείο είναι πλαστικό ημιδιαφανές και δεν φαίνονται καλά από το πλάι... Ξέχασα να αναφέρω ότι η τελευταία είναι από τα zebraκια!

Mariel
13-12-05, 18:03
ποσο μεγαλο ειναι το δοχειο??απο πανω περασα τα ζεμπρακια για cellophane θηλυκες....

Maverick
14-12-05, 14:37
απο πανω περασα τα ζεμπρακια για cellophane θηλυκες....
:-)

Το δοχείο είναι περίπου 25-30 λίτρα.
Επιτέλους φωτογραφίες από τον pk (μοιάζει με hm, αλλά δεν φαίνεται καλά αν όντως είναι... θα δείξει...)!!!!!!!!!!!! :-D :-D :-D

dim
14-12-05, 19:53
πολύ ωραίο ψαρι.
πάντος εδώ που τα λέμε όλοι οι μονομάχοι έχουν την χάρη τους αλλα οι πλακατ μου αρέσουν περισσότερο απο όλους. εγώ θέλω να βγάλω πλακάτ με ct αλλα απ ότι μου είπαν πρέπει να βγούν 2 γενιές περίπου για να πάρω pκ-ct. βγαίνουν κάπως με περίεργα πτερύγεια τα πρώτα(μου είπαν) και μετά απο επιλογή ξαναβγαίνουν ct με κοντή ουρά. έχω δει μερικά και μου αρέσουν πολύ.

Mariel
15-12-05, 00:02
φοβερος ο πλακατ γιαννη :D !!!εδω και ποσες μερες τον εχεις χωρισει??αν βλεπω καλα απο τις φωτο,ειναι πολυ κοντα στις 180....ασ'τον να εξασκηθει καθε μερα για 3-5 λεπτα με ενα καθρεπτακι,βελτιωνει πολυ το ανοιγμα στα νεαρα αρσενικα ;-) εχεις εντοπισει κι αλλους αρσενικους??

ct x pk βγαζει longfinned ψαρια στην πρωτη γενια τα οποια μπορει να εχουν μικρες προεξοχες στην ουρα,ειναι δηλ.combtails(βλεπε περιοδικο;) ). pk ct παιρνεις στη δευτερη γενια με καλη επιλογη στην πρωτη(θελει λιγη δουλιτσα για να αυξησεις το ποσοστο τψν προεξοχων).

halvas69
15-12-05, 18:51
Εγώ δεν ξέρω αν είναι Gti,rs,gsxr,cbr,G-lander,nitro-μπουκαλάτο με turbo,τετραπετάλουδο με χαρτογράφηση και άγριους εκκεντροφόρους trallala, αλλά με εντυπωσιάζετε αγαπητοί bettάδες, ωραία ψάρια keep up the good work.

Maverick
15-12-05, 18:57
Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια ;-)

Mariel
15-12-05, 23:29
Εγώ δεν ξέρω αν είναι Gti,rs,gsxr,cbr,G-lander,nitro-μπουκαλάτο με turbo,τετραπετάλουδο με χαρτογράφηση και άγριους εκκεντροφόρους trallala, αλλά με εντυπωσιάζετε αγαπητοί bettάδες, ωραία ψάρια keep up the good work.


χαχαχαχαχα :D :D :D :D

εχεις εμπνευση τωρα τελευταια ;) !!!!!