PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδέες για φιλτρο


Lth1
13-11-16, 22:06
Καλησπερα σας :D
Θα ηθελα μερικες ιδεες γτ ομολογω οτι δεν μπορω να βρω/η δεν μου ερχεται κατι τωρα...
κατι αντιστοιχο με το στυλ του φιλτρου που θα δειτε στο βιντεο παρακατω....
κατι σε κουτι πλαστικο

https://www.youtube.com/watch?v=xRnmrNkWq6M

ευχαριστω

Τάκης
13-11-16, 23:06
Ειναι για σχετικά μικρό ενυδρείο βρε

Lth1
13-11-16, 23:22
Ποσο μικρο??θελω να φτιαξω κατι Diy με τις αντλιες που εχω...να μην τις εχω να καθονται...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
13-11-16, 23:26
αμα έχεις όρεξη φτιάξε ένα σαν και αυτο που εχω στα συννεφάκια,
την ιδεα τη πήρα απο αυτο το κουτι,
αλλα ειναι πολυ πιο μεγαλο

Lth1
13-11-16, 23:27
Με το πλεξι???Στεγανοποιηση θα εχω??Με σιλικόνη στεγανοποιησατε εσεις???

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
13-11-16, 23:29
Οχι βρε με σιλικόνη,
δεν πιάνει στο πλέξι,
τα κόλλησα τα κομμάτια

Lth1
13-11-16, 23:30
Και ποσο κοστισε θυμαστε??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
13-11-16, 23:45
αναλογα το μεγεθος,
χοντρικά υπολογισε 25 Ευρώ το τετραγωνικό

pans3
14-11-16, 00:17
Άν φτιάξεις ένα όπως αυτό του βίντεο αλλά με μεγαλύτερο κουτί δεν θα κάνεις δουλειά;

tsala
14-11-16, 05:08
αυτο θα ελεγα κι εγω, κανε ενα με μεγαλυτερο κουτι και με πλαστικες γωνιες lock + λαστιχακια και τελειωσες.

Lth1
14-11-16, 08:26
ΚαλημερααααΑαα
Κατι τετοιο εννοουσα αλλα το θεμα ειναι τι πλαστικο κουτι μπορω να βρω ετοιμο σαν και αυτο του βιντεο και απο που...?
Κοιταξα στα Τζαμπο αλλα δεν πηρε κατι ικανοποιητικο το ματι μου...
Leroy & Ικεα δεν εχω δει ακομα...

pans3
14-11-16, 09:59
5,7 λίτρα http://www.agc.com.gr/product/2765/psilo-taper-fagitodoxeio-fylaksis-korn-fleiks-
22 λίτρα http://www.ikea.gr/apothikeutikoi-horoi/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/koyti-40018/41149/
;)

Lth1
14-11-16, 10:29
5,7 λίτρα http://www.agc.com.gr/product/2765/psilo-taper-fagitodoxeio-fylaksis-korn-fleiks-
22 λίτρα http://www.ikea.gr/apothikeutikoi-horoi/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/koyti-40018/41149/
;)
Το πρωτο με τρελανε! :D
Το σαμπλα το ειχα στα υποψη μου αλλα δεν καθησα ποτε να δω διαστασεις...για να δω αν με παιρνει...
Ευχαριστω πολυ :D
-------------------------
Το 5λιτρο το σαμπλα θα παρω και ολα κομπλε πιστευω...

Lth1
23-11-16, 20:22
Οι αντλιες που εχω ειναι για να μπουνε μεσα στο ενυδρειο και να δινουν νερο στο φιλτρακι και να το πεταει το κουτι με υπερχειληση μεσα στο ενυδρειο...
Αυτο παει να πει οτι θα πρεπει να φτιαξω μια βασουλα για να μπει επανω και να ειναι λιγο ψηλοτερα απο το ενυδρειο...
Κοιταξα βεβαια για αντλιες χαμηλων βαττ που να περνουν διπλο (wet & and dry) αλλα τις βρηκα ακριβες
Καμια ιδεα??

tsala
23-11-16, 21:13
ετοιμαζω κι εγω Λουκα ενα τετοιο φιλτρο, για ενα 60λιτρο.
πηρα ενα ψηλο κουτι απο jumbo 11 λιτρα.

εγω θα βαλω γωνιες lock για υπερχεληση, ετσι μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σαν πιαστρακια στο κρεμασμα στο τζαμι.
αλλα επειδη δεν θελω να το ζορισω, θα το σηκωσω με φελιζολ πισω απ το ενυδρειο.

απο αντλια παρρηγγειλα μια 12βολτη απο ebay που εχει στομιο στην εισοδο του νερου , για να την βαλω μεσα στο κουτι.

Lth1
23-11-16, 21:21
Με φωτο γιαννη θα με βοηθουσες ακομα περισσοτερο...και λινκ για την αντλια... :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
23-11-16, 21:37
οταν το φτιαξω, θα δεις και φωτο.
αντλια πηρα αυτην (http://www.ebay.com/itm/280L-H-Ultra-quiet-Mini-12V-Micro-Brushless-Water-Oil-Pump-Aquarium-Circulating-/162184793252?hash=item25c2f78ca4:g:GSgAAOSwFV9Xw-LX) , υπαρχει και αυτη (http://www.ebay.com/itm/DC-6V-12V-Mini-Brushless-Submersible-Water-Pump-for-fish-tank-Fountain-Aquarium-/231804946521?hash=item35f8a6c859:g:y~EAAOSw34FVGV4 q) και σε περισσοτερα λ/ω που δουλευει και εξω απ το νερο.
και με ενα απλο τροφοδοτικο 12volt , 1A (και μικροτερο) ειναι οκ.

οι γωνιες ειναι αυτες (http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=205) , θα μπουν και απο 2 φλατζες μεσα-εξω στο καθενα.

Τάκης
23-11-16, 21:39
για δειτε αντλίες
http://www.ebay.com/itm/Submersible-Pump-317GPH-Aquarium-Pond-Fountain-Water-Fall-Hydroponic-220V-/281533534639?ssPageName=STRK:MESE:IT
http://www.ebay.com/itm/220V-Submersible-Pump-1800L-H-Aquarium-Powerhead-Pond-Fountain-Water-Hydroponic/281619154344?_trksid=p2055119.c100022.m2048&_trkparms=ao%3D1%26asc%3D20140122153519%26meid%3D8 9dc84a77b3a4b9c9c4d646c4386bec3%26pid%3D100022%26

tsala
24-11-16, 09:18
Τακη, πες καμια πατεντα να χωρισω σε διαμερισματα (2) το κουτι.. για να χωσω και θερμαντηρα μεσα.
να βαλω πλεξι με bison για πλαστικα?
τζαμι δεν θα πιασει με σιλικονη εκει μεσα..

Lth1
24-11-16, 10:00
Και εγω αυτο μπηκα τωρα να ρωτησω...πως να χωρισω το σαμπλα???Αν παρω το σαμπλα δηλ...γτ δεν με βλεπω για κατι αλλο...μετα να δω που θα χωσω και την μπουκαλα...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
24-11-16, 11:13
Βρε παιδιά στο πλαστικό του σαμπλα δύσκολο να πιάσει κόλλα,
η bisson για σκληρά πλαστικά σίγουρα δεν θα πιάσει,
υπάρχει bisson για μαλακά πλαστικά http://www.polychromo.gr/product.asp?catid=14564
αλλά δεν ξέρω τι κάνει και αν κάνει για ενυδρείο,
ίσως η polymax να πιάσει http://www.praktiker.gr/p/kolla-bison-poly-max-crystal-clear-300gr-25213
η polymax παραμένει ελαστική
εχω δει κατα καιρούς και αυτή τη κόλλα http://www.xristoueshop.gr/index.php?route=product/product&product_id=2841
λένε πως κολλάει όλα τα ειδη πλαστικών αλλά είναι πολύ ακριβή
-------------------------
Θα το ξαναπώ όμως,
όσοι πιάνουν τα χέρια σας ασχοληθείτε με πλεξιγκλάς,
θα έχετε ένα αρχικό κοστος για το κοφτάκι 5-6 Ευρώ το πολύ,
χλωροφόρμιο που είναι πολύ φτηνό, αλλά είναι δύσκολο να βρεθεί, αν βρείτε όμως με 12-15 Ευρώ θα έχετε για μια ζωή, με 1 λίτρο κολλάς χιλιόμετρα, ή παίρνετε 1 λίτρο και το μοιραζόσαστε,
και μετά με 12 Ευρω παίρνεις ένα κομμάτι πλεξιγκλάς 100 Χ 50 και φτιάχνεις όχι απλό κουτί, ΦΙΛΤΡΑΡΑ 30 Χ 30 Χ 10, με χώρισμα και καπάκι,
συνολικός όγκος 9 λίτρα, δηλαδή τουλάχιστον 6 λίτρα βιολογικό υλικό, υπερβολή :)
Και άμα κάνετε την αρχή, δεν θα σταματάτε να φτιάχνετε πραγματάκια, φαντασία και όρεξη να έχετε :)
όσοι είσαστε επαρχία είναι λίγο πιο δύσκολο, αλλά πιστεύω πως αν κάνετε την αρχή, μετά θα είναι πιο εύκολο

tsala
24-11-16, 11:27
τι πλεξι βρε.. ενα κομματι 30 χ 30 , 5 ευρω το παιρνω :D

το πλαστικο κουτι ετοιμο , πιο φθηνο ειναι :D

θα δοκιμασω καμια πατεντα με κολλα στιγμης, αν πιασει καλως..
αν οχι , αντλια τερμα κατω και θερμαντηρας μεσα στο ενυδρειο... και τελειωσαμε:D

Τάκης
24-11-16, 11:45
Βρε Γιάννη στην επαρχία σίγουρα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα,
εσύ όμως όπως κατεβαίνεις για Βέροια, σταματάς Θεσσαλονίκη στο Leroy και παιρνεις ένα κομμάτι πλεξι και καθάρισες ;)
Ενυδρειακή σιλικόνη θα έλεγα πως είναι πολύ καλύτερη σε αυτή τη περίπτωση από κόλλα στιγμής

Lth1
24-11-16, 17:23
και παλι ετσι να το κανεις ρε συ γιαννη δεν εξασφαλιζεις την κινηση του νερου 100%...
τερμα κατω αντλια σφουγκαρια ενυδρειακο βαμβακι ελαφροπετρα παλι σφουγκαρια και τελος το βαμβακι και επειτα εισοδος στο ενυδρειο?
Και εγω ετσι το σκεφτηκα αλλα και παλι δεν ξερω κατα ποσο θα λειτουργησει σωστα...
Ενα κατακορυφο μπλαστικο δοχειο θα ηταν κομπλε αλλα 11 λιτρα δοχειο και 22 που σκεφτομαι εγω...εχει ενα "Α" πλατος αλλα και "Χ" υψος οποτε πως θα παει σε θεμα πλατους τωρα αναφερομαι,απο τα αριστερα στα δεξια και επειτα μπλουμ στο ενυδρειο σωστα το νερο?

Πραγματι τα υλικα τα εχω ολα μονο το σαμπλα θελω και την βασουλα να φτιαξω απο παλετες ωστε να κατσει λιγο πιο πανω απο το ενυδρειο το φιλτρο για να εχω φυσικη ροη...συνολικο κοστος 5 ευρω αντε 10 έχοντας μια ανλτια βεβαια...
Και απο κατω να μπει καμια 5κιλη μπουκαλα για διοξείδιο

tsala
24-11-16, 23:40
μια χαρα κινηση και μια χαρα βιολογια και καθαρο ενυδρειο κρατας, το χω ξανακανει.
το χωρισμα μονο για τον θερμαντηρα το θελα.

τερμα κατω αντλια, απο πανω της σφουγγαρια , βιολογικα σε δυχτι και βαμβακι, τελος δεν θελει κατι αλλο.
μονο θελει τα πραγματα που θα μπουν να κοπουν στα μετρα του και να μην υπαρχουν κενα.

Lth1
25-11-16, 07:26
Χμμμμ θα δω τι μπορω να κανω...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lth1
02-12-16, 18:36
Λοιπον εχω θεματακι...και δεν ξερω πως να το φτιαξω....
Θα ανεβασω και βιντεο σε λιγο....
Εφτιαξα το ολο σκηνικο με το φιλτρο με τον εξης τροπο...
Εχω την αντλια μεσα στο ενυδρειο μεχρι να βαλω αλλη αντλια βεβαια...
Η αντλια λοιπον πεταει στο κουτι σαμπλα απο δεξια νερο...(1200λιτρα/ωρα)
Και πεφτει με υπερχειληση στο ενυδρειο απο 2 Φ25 σωληνες....
Η απορια μου λοιπον ειναι η εξης...
Πως θα καταφερω να φιλτραρεται το νερο σωστα?Πως θα καταφερω δηλ να διαταξω σωστα τα υλικα φιλτρανσης ωστε να εχω την καλυτερη δυνατη φιλτρανση...
-------------------------
XGkv6N4xOxM
Οριστε και το βιντεο για να εχετε μια εικονα...

Τάκης
02-12-16, 18:48
Δεν δουλεύει σωστά το φίλτρο έτσι,
πρέπει να μπει χώρισμα στη μέση, χωρίς να φτάνει στο πάτο,
το φίλτρο θα χωριστεί σε 2 διαμερίσματα,
στο 1ο , εκεί που θα είναι η είσοδο του νερού ,
θα έχεις τα σφουγγάρια, και κάτω από τα σφουγγάρια αλλά και στο 2ο διαμέρισμα θα έχει βιολογικό υλικό,
το νερό θα κατεβαίνει,
θα μπαίνει από το κάτω μέρος στο 2ο διαμέρισμα,
θα ανεβαίνει,
και θα βγαίνει από την υπερχείλιση.
Η άλλη λύση είναι να το κάνεις όπως το έκανε αυτός στο βίντεο που έβαλες στην αρχή,
η αντλία μέσα στο κουτί του φίλτρου,
αλλά στο πάτο, στο κάτω μέρος δηλαδή,
έτσι θα έχεις κυκλοφορία μέσα στο βιολογικό υλικό

Lth1
02-12-16, 18:55
Εχω μια αντλια με αυξομειωτη ροης στο μπροστινο της μερος απο εκει που ρουφαει...και μου ειχατε πει οτι γινεται να την κανω να ειναι διπλης λειτουργιας...σωστα?Πως ομως?

Τάκης
02-12-16, 19:00
Όπως το έχει κάνει αυτός στο βίντεο που έβαλες βρε Λουκά

Lth1
02-12-16, 19:04
Βρε ναι...αλλα η αντλια πως γινεται διπλης λειτουργιας??Το αλλο με την φιλτρανση ξερω πως θα το κανω επειτα...Πως βγαζω το μπροστινο της αντλιας?Δεν υπαρχει κινδυνος να σπασει ?

Τάκης
02-12-16, 19:14
αν η αντλία έχει υποδοχή να μπει σωλήνα ή λάστιχο στην είσοδο δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι το ιδιαίτερο,
αν δεν το έχει θα πρέπει να βρεις αντλία που να μπορεί να πάρει και σωλήνα στην είσοδο.
Μπορείς όμως να βάλεις μια σωλήνα στην είσοδο του φίλτρου που να πηγαίνει το νερό στο πάτο,
αλλά όπως και αν είχες βάλει την αντλία χαμηλά,
για να καθαρίζεις τα σφουγγάρια, θα πρέπει να βγάλεις όλα τα υλικά.
Και τελευταία λύση είναι να βάλεις χώρισμα και χωρίσεις το φίλτρο σε 2 διαμερίσματα.

Lth1
02-12-16, 19:19
Αμα βαλω σωληνα να πηγαινει στο κατω σημειο το νερο και επειτα να ανεβαινει τοτε οταν θα διακοπει το ρευμα θα εχω επιστροφη απο το σαμπλα στο ενυδρειο σχεδον ολο το νερο...

Lth1
02-12-16, 19:27
83391
Η αντλια πως ειναι τωρα...
Εβγαλα τον αυξομειωτη ροης και το προστατευτικο της...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
02-12-16, 19:41
με αυτην την αντλια δυσκολα να κανεις δουλεια..θα σου βγαινει συνεχεια..εχει μικρο μηκος στομιου.

ειτε βαλεις την αντλια στον πατο, ειτε κανεις προεκταση με σωληνα, το νερο θα επιστρεφει σε περιπτωση διακοπης.
θες χωρισμα/διαμερισμα για να μην επιστρεφει.
εγω θα βαλω χωρισμα με τζαμι, θα το δοκιμασω μεσα στο ΣΚ μαλλον , να δω αν πιασει με σιλικονη...θα βαλω και μικρα τζαμακια για κοντρες ισως.

Lth1
02-12-16, 19:51
ΓΙα τις κοντρες δεν νομιζω να χρειαστω...εχω βαλει φελιζολ αριστερα και δεξια και το πιεζουν για να μην ανοιξει...
Σκεφτηκα ενα σαμπλα 45 λιτρο που εχω εξω χαλασμενο...ισως να του εκοβα ενα χωρισμα πλαστικο Just στις διαστασεις και να το εβαζα μεσα με σιλικονη...οποτε πιστευω θα ηταν κομπλε...

Τάκης
02-12-16, 21:31
Οντως δεν κάνει αυτή αντλία για να βάλεις λάστιχο,
και αυτο που είπες για την επιστροφή, θα γίνει και με την αντλία μέσα στο φιλτρο

Lth1
02-12-16, 22:01
Πιστευω οτι κατι εκανα....πηρα ενα παλιο χρησιμοποιημενο σαμπλα...και το διαγράμμισα πολλες φορες και εφτιαξα ενα πλαστικο χωρισμα...μολις το κόλλησα και θα περιμενω αυριο να δω τι εκανα...τζαμι δεν γινεται να μπει καθως το σαμπλα εχει μια κλιση V οσο βαθαινει...ενημερωνω αυριο....ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala
02-12-16, 22:05
μονο αν μπει η αντλια μεσα στο φιλτρο πανω πανω , δεν θα εχεις επιστροφη.
η μεσα στο ενυδρειο συνδεδεμενη στην εισοδο που εχεις τωρα, αλλα με χωρισμα(για να φιλτραρεται το νερο, γιατι τωρα, ετσι οπως μπαινει, βγαινει)

tsala
02-12-16, 22:07
κι εμενα εχει κλιση V.
πηρα τα μετρα του με ενα χαρτονι, και αυριο θα παω μαζι με το χαρτονι να κοψω το τζαμι, ολα γινονται;)

Lth1
03-12-16, 08:23
αχαχχααχαχαχ εχω τοσες δουλειες σημερα john john που ειπα να βαλω το πλαστικο χωρισματακι...
Επιασε το χωρισμα οποτε ολα μια χαρα...εφτιαξα ενα κενο 4-5 cm οποτε ολα μια χαρα πιστευω...Θα δειξει οταν βαλω μπροστα την αντλια

tsala
03-12-16, 09:45
μακαρι να πιασει και να μην φυγει με το παραμικρο..

Lth1
03-12-16, 12:53
Μακαρι γιαννη,θα δειξει σημερα στον πειραματισμο που θα κανω....ελπιζω να μην εχει μεγαλη πιεση λογω νερου..αν και θα βαλω την ελαφροπετρα να ακουμπαει πανω του για να εχει καποιο ειδος αντισταση...αργοτερα θα γραψω και τα κοστολογια...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Λοιπον οπως υποσχεθηκα
Κουτι Σαμπλα 22 λιτρων:4,99€
Καπακι Για σαμπλα 22 λιτρων:1€
Υδραυλικα
Σωλήνας Pvc 25αρης 2μετρος(ηθελα πολυ και για κατι αλλα που φτιαχνω) χωρις ΦΠΑ:2,72€
4 Γωνιες Φ25 PVC:1,57€
2 γωνιες Φ25 45μοιρων:1,22€
2 Παροχες δεξαμενης 3/4 :2€ περιπου
1 Παροχη δεξαμενης 1/2 :1€ περιπου
Μαστος για 1/2 & Γωνια 1/2 :2€

Συνολο:16,5 €
Αυτα..
Ευχαριστω για ολα και παλι...Θα γραψω ακομα μια φορα το βραδακι οταν θα το τεσταρω...

tsala
03-12-16, 22:49
Ας βαλω κι εγω 2-3 φωτο , ετσι για την ιστορια.

Εβαλα και το χωρισμα απο τζαμι, καλα εκατσε μονο την ελαστικοτητα του πλαστικου φοβαμαι , αλλα θα δειξει ο χρονος αν αντεξει.. Για την ωρα δειχνει οκ.

Lth1
04-12-16, 12:40
μια χαρα γιανναρα...
Εσυ με την σιλικονη το εχεις το αθλημα βλεπω :D
Κατσε να δεις το βιντεο που θα ανεβασω σε λιγακι με το χωρισμα που τελικα εγιναν οι πειραματισμοι και πιστευω οτι κατι εγινε...η φιλτρανση θα ειναι κομπλε πιστευω πλεον..
Η αληθεια ειναι οτι αν ανοιξει το πλαστικο πως θα κρατησει το τζαμι η σιλικονη???ΘΑ δειξει φανταζομαι οπως ειπες με τον καιρο....
-------------------------
Σαν κατι να εκανα για πειτε μου και εσεις...

N2jJ7d2YDak

Τάκης
04-12-16, 15:40
Πιστεύω πως το χώρισμα έπρεπε να είναι πιο ψηλά,
μόλις μπουν τα υλικά θα νερό θα περνάει πάνω από το χώρισμα

tsala
04-12-16, 15:47
το χωρισμα τερμα πανω πρεπει να παει, αν θες ασε ενα ποντο κενο, που σε τυχον στραβη να μην μαζευεις νερα απ το πατωμα..
ετσι οπως ειναι ή θα πρεπει να ανεβει αυτο ή να κατεβουν οι εξαγωγες του νερου.
τα εχεις και τα δυο στο ιδιο υψος, πραγμα που σημαινει πως αν μπουν τα υλικα, στανταρ ενα μεγαλο ποσοστο νερου θα περναει πανω απ το χωρισμα και θα φευγει αφιλτραριστο.

Lth1
04-12-16, 17:58
Χμμμμ αυτο δενν μου ειχε περασει απο το μυαλο...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk