PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαχωριστικά???


Markos
07-11-05, 12:59
Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω πλαστικά μη διάφανα πλαστικά διαχωριστικά (εάν είναι δυνατόν με τρύπες) και οδηγούς για να τα τοποθετήσω σε καινούριο ενυδρείο με bettas??

Έχω ήδη τα τζαμάκια στα χέρια μου σιλικόνη κλπ και δεν βρίσκω διαχωριστικά...

Κάνω το post εδώ γιατί μάλλον θα το έχουν ψάξει περισσότερο οι Bettάδες!

sot-zoe
07-11-05, 16:06
Bettaς δεν ειμαι αλλα εαν θες χωρισματα για κανονικο ενυδρειο εχει το Pet City στο Μαρουσι της JBL .
Αυτα χωριζουν ενα ενυδρειο καθετα και εχουν και οδηγους και τρυπες και απ΄ολα .
Δεν ξερω εαν βοηθησα ή εαν ειναι αυτο που ψαχνεις. :confused:

Tolis
07-11-05, 16:10
Οδηγους σαν κι αυτους στη φωτο βρισκεις στα πρακτικερ στα ηλεκτρολογικα (πρεπει να βγαλεις το καπακι τους).

crazyio
07-11-05, 20:32
μια καλή ιδέα που είχε δώσει εδώ κάποιος για διαχωριστικά είναι τα μικρά κανάλια για καλώδια .. και μάλον είναι αυτά στην φωτό παραπάνω .....

Markos
08-11-05, 12:53
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Θα πάω και Praktiker και Pet City!

Pritanis
08-11-05, 14:33
Συμβουλη αισθητικης...... Δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησεις καναλι σε ολο το μηκος..... Δυο κομματια ενα ψηλα ωστε να το κρυβει το καπακι και ενα τερμα κατω ωστε να μισοχανεται στο υποστρωμα αρκουν......

Mariel
08-11-05, 18:08
ποσο μεγαλο ενυδρειο σκεφτεσαι να φτιαξεις Μαρκο?απ'ο,τι καταλαβα εσυ θα κολλησεις τα τζαμια κτλ...;) για ποσους μονομαχους?

Markos
09-11-05, 13:06
Pritani ευχαριστώ για την ιδέα, γιατί και εμένα αισθητικά δεν μου αρέσουν οι οδηγοί των διαχωριστικών...

(σκέφτομαι να βάλω και μπλε σφουγγάρι κάτω από τα διαχωριστικά αλλά δεν μου αρέσει αισθητικά...)

Mariel, τα τζάμια τα έχω ήδη κομμένα ώστε το ενυδρείο να γίνει 50Χ25Χ25 cm και θα έχει 4 χωρίσματα: το 1o στου 6 πόντους από το πλαϊνό τζάμι για να μπεί το εσωτερικό φίλτρο (eheim 2006) και τα υπόλοιπα 2 ανά 14,5 πόντους ώστε να μείνει αρκετός χώρος για 3 male Bettas. (περίπου 9 λίτρα το καθένα).

Πως σας φαίνεται?

crazyio
09-11-05, 14:05
Pritani ευχαριστώ για την ιδέα, γιατί και εμένα αισθητικά δεν μου αρέσουν οι οδηγοί των διαχωριστικών...

(σκέφτομαι να βάλω και μπλε σφουγγάρι κάτω από τα διαχωριστικά αλλά δεν μου αρέσει αισθητικά...)

Mariel, τα τζάμια τα έχω ήδη κομμένα ώστε το ενυδρείο να γίνει 50Χ25Χ25 cm και θα έχει 4 χωρίσματα: το 1o στου 6 πόντους από το πλαϊνό τζάμι για να μπεί το εσωτερικό φίλτρο (eheim 2006) και τα υπόλοιπα 2 ανά 14,5 πόντους ώστε να μείνει αρκετός χώρος για 3 male Bettas. (περίπου 9 λίτρα το καθένα).

Πως σας φαίνεται?

Να προσέξεις το μέγεθος απο τις τρύπες που θα κάνεις στα τζάμια για να κυκλοφορεί το νερό ώστε να μην έχεις φόβο να περασει κενένας μονομάχος απο το ένα διαμέρισμα στο άλλο ..... γιατί μετα θα έχεις σφαγή ... :smt062

Mariel
10-11-05, 01:38
γιατι δε χωριζεις τους χωρους στα δυο των 4,5 λιτρων ωστε να σου χωρεσουν τα διπλα ψαρακια;) ? μην ανησυχεις για το χωρο,ειναι υπεραρκετος.

ποτε σκεφτεσαι να το φτιαξεις?

Markos
10-11-05, 11:21
Έχεις δίκιο μάλλον θα χωρίσω το ενυδρείο σε περισσότερα διαμερίσματα...

Το πιθανότερο αυτό το Σάββατο, εάν προλάβω να πάω στο Praktiker...