PDA

Επιστροφή στο Forum : Mini Reef ή Ουτοπία?


medoc30
06-11-05, 13:29
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα 32λιτρο με το σκεπτικό να γίνει mini-reef. Μπορεί ή μοιάζει ουτοπία?

ahar
06-11-05, 14:44
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα 32λιτρο με το σκεπτικό να γίνει mini-reef. Μπορεί ή μοιάζει ουτοπία?
Φυσικα και μπορει να να γίνει...
Απλα θα πρεπει να βάλει καλα φίλτρα και πιθανα καπου και ενα sump που θα σου ανεβάσει τον όγκο νερου.

Απο την αλλη μια και είσαι στο ηρακλειο θα σου συνηστούσα ενα μινι "κρητικο" reef με ντοποιο βραχο και οργανισμους.

medoc30
06-11-05, 17:24
Φυσικα και μπορει να να γίνει...

Και η αυτονόητη ερώτηση από που ξεκινάω....
Και τι θα χρειαστώ?
Η ιδέα του κρητικού reef με προκαλεί...

george hmmy
06-11-05, 18:38
Προτιμάς μασημένη τροφή ή τη χαρά του να ψάξεις μόνος σου και να βρεις τι χρειάζεσαι? Έχουν γραφεί αρκετά σχετικά με το θέμα. ;) Λίγο ως πολύ ό,τι χρειάζεσαι και για ένα κανονικό ενυδρείο εκτός κι αν μένεις κοντά στη θάλασσα οπότε παίζουν κι άλλα κόλπα. ;) Κατά τα άλλα χρειάζεσαι τα πάντα αλλά mini!

medoc30
07-11-05, 09:37
εκτός κι αν μένεις κοντά στη θάλασσα οπότε παίζουν κι άλλα κόλπα. ;)
Κοντά είμαι. Πόσο κοντά εννοείς?

ahar
07-11-05, 10:55
Κοντά είμαι. Πόσο κοντά εννοείς?
Να στο θέσω έτσι...
Το πατρικο μου είναι απένταντι απο την εφορια καπνου στην (πρώην) λαχαναγορα (τοοο ξηηηλλωωσσαανν τοο μπου#$@#$#@@λο!!! ΟΕΟ!!ΟΕΟ!!) . και τα πρώτα μου βήματα στην αλιευτική τεχνη και στο ενυδρειακο χομπυ (μπουκαλια κοκα κολα {γυαλινα} γεματα "μαρουλακι" και γαριδες ) τα έκανα στα βράχια διπλα στην "Ηλεκτρικη"

χεχεχεχεεχ

αχχχχ αναμνήσεις ...

Τελός παντων...
Αρκετα κοντα ώστε να μην σου πεφτουν τα χερια να κουβαλας φρεσκο νερο με το μπετονι 1 φορα το 15ημερο για την βαρέλα αλλαγων που θα έχεις και θα παιζει με κυκλοφορητη και θερμοστατη (για να κρατιέται το νερο σου "ζώντανο") μεχρι να κανεις τις αλλαγές σου.

Το απογευμα και φώτο απο "Σαλαμινιώτικο" ασπονδυλο

medoc30
07-11-05, 11:14
Κατάλαβα. Είμαστε γείτονες λοιπόν. Εγώ είμαι 50 μέτρα από το Breeze.

batza
07-11-05, 23:04
Γεια σας συντεκνει !!!!!!!!!!!Με ενδιαφερει παρα μα παρα πολυ το θεμα για καντε παιχδιδει!!!!!!!!!!!!!!Α!!!!!!!!! να σας πω οτι μενω 40 μ απο την θαλασσα αν μιλαμε για αλαγη νερου καθε 15 εστο και κθε ευδομαδα ειμαι μεσααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα αααααααααααααααααααα:smt043 ;) :smt043 :D :smt043 :D :D

batza
25-11-05, 22:29
ΤΙ ΕΓΙΝΑΙ ΡΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΙΛΑΤΕ ΕΠΙΔΕΙ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΕΝΩ 40Μ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ:confused: ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΙΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΠΟΙΟ ΜΑΚΡΙΑ:smt043 ΠΕΤΑΞΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ:cool:

ahar
25-11-05, 23:42
είπες όμως τι θες να κάνει....
Τι έχεις, τι διαθετεις κλπ....
Τι σκεφτεσαι να κανεις ;