PDA

Επιστροφή στο Forum : Προλημα με εφυλια hammer


Dream Waters
22-10-16, 12:48
Eδω και μερικες μερες η μεγαλη εφυλια hammer που εχω εχει κλεισει τελειως και σημερα παρατηρησα ελαχιστο bleaching.Τρελαινομαι γιατι ταν αλλα lps πανε μια χαρα και οι μετρησεις ειναι καλες
Ph 8,2 Kh 8 Ca 440 Mg 1300 C 26βαθμοι σταθερα PO4 0 NO3 0.To ΑΤS δουλευει φουλ και ριχνω καθε μερα και ζαχαρη για να εχω 0 νιτρικα.Απο φωτα εχω ενα kessil A350.Kυκλοφορια εω ικανοποιητικη με WM Jebao.
Τι στο καλο φταιει.Αλλαγη νερου κανω καθε μηνα με 40 μερες το 50%.To κορσαλι εχει το μεγεθος μιας μεγαλης γροθιας μπορει και περισσοτερο και εδω και 3 μηνες τα πηγαινε μια χαρα
http://i.imgur.com/aVIIbS2.jpg

j.p.
22-10-16, 13:08
μετα από αλλαγη νερου εγινε?
εκανες καμια σοβαρη αλλαγη στο ενυδρείο προσφατα?

Dream Waters
22-10-16, 13:20
οχι εσω να κανω απο 24/8 αλλαγη νερου.Στα ξαφνικα εγινε.Ειχε χαλασει ο θερμοιστατης και για καμια εβδομαδα το βραδυ κατεβαινε στους 22 βαθμους.Λετε να την ακουσε απο κει?
Τωρα ειναι σταθερα 26

j.p.
22-10-16, 15:41
με το θερμοστατη ανεβοκατεβαινει αργα και πιστευω δεν θα ειχε αυτο το προβλημα, αν οι 4 βαθμοι χανονταν κατα την αλλαγη νερου, ναι.
αν δεν την ενοχλει η ροη, δεν την εχει χοσταρει κανενα ψαρι, οι παραμετροι ειναι αυτοι που γραφεις και δεν αλλαξαν αποτομα καποια στιγμη, δεν της αλλαξες θεση, δεν αλλαξες φωτισμο, δεν ξερω... το σιγουρο ειναι πως ειναι σε κακη κατασταση,
μείωσε κι αλλο τη ροη πανω της . γιατι ροη που απλα την ανέχονταν+ σκαμπανευασματα θερμοκρασιας μπορει να ειναι ο λογος.

kostas82
22-10-16, 17:00
Κατά 99℅ ειναι από την ζάχαρη.
Νόμος στις προβοιοτικες μεθόδους είναι να υπάρχει δυνατό σκιμμερ για να εξάγει τα βακτήρια. Καλύτερα να την σταματήσεις .