PDA

Επιστροφή στο Forum : Low cost nano reef !


michalos
15-10-16, 07:22
Καλημερα σας, εχει ξεκινησει να τρεχει πριν μια εβδομαδα το nano reef μου
Εχω και 1 γλυκου 60lt με γκαμπυς
Ξεκινησα απο το καλοκαιρι να στοκαρω σιγα σιγα εξοπλισμο με σκοπο ενα πολυ low cost nano reef αφου τα οικονομικα δεν επιτρεπουν παραπανω
Πηρα το 60 lt Sunsun HR-500 με color led φωτισμο κ φιλτρο 500lt/h που δουλευει και σαν κυκλοφορητης και με θηκη για υλικα ,πολυ καλο για την τιμη του (63 ευρω )
Τραπεζακι εγινε χειροποιητο με σουηδικα ελατακια
Εχει ξεκινησει χωρις ζωντανα πανω του ,(μονο ο ζωντανος βραχος 1κιλο)
Εχει μπει αραγωνιτης επισης -νεκρος βραχος 4 κιλα και περιμενω απο ebay :
θερμανση 100watt(x2 1 για τις αλλαγες νερου) -ρεφρακτομετρο-κυκλοφορητη 2000lt/h
Οταν ερθουν κι αυτα θα ξεκινησω να στοκαρω ζωντανα αν ειναι και οι μετρησεις καλες

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
Είδος ενυδρείου: nano reef
Τύπος ενυδρείου -διαστάσεις: Sunsun HR-500
Πόσο καιρό "τρέχει" το ενυδρείο: 1 εβδομαδα
Συνολικά λίτρα: 60
Sump (ναι/όχι): ΟΧΙ
Skimmer: ΟΧΙ
Φωτισμός: color LED
Κυκλοφορία: 1 φιλτρο 500lt/h ,κυκλοφορητης 2000lt/h (αναμενεται απο ebay)
Υπόλοιπος εξοπλισμός (πχ όζον, UV κλπ):
Άλλες πληροφορίες: Ζωντανος βραχος 1 κιλο-νεκρος 4 κιλα -αραγωνιτης fiji white sand 9 κιλα -αλατι tropic marin
Ρουτίνες συντήρησης (αλλαγές νερού, πρόσθετα κλπ): αλλαγη νερου 10% καθε εβδομαδα , seasem prime, ανθρακας -αντιφοσφωρος


ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

Ιχθύες(είδη και αριθμός): οχι (θα μπουν 2 clownfish k 1 gobby)
Ασπόνδυλα(είδη και αριθμός): οχι (θα μπουν σαλιγκαρια κ ισως 1 γαριδα)
Κοράλλια(είδη και αριθμός): ΟΧΙ (θα μπουν 2 ζωανθους για αρχη)
Soft corals:
LPS:
SPS:
Ρουτίνες συντήρησης ιχθύων-κοραλλιών
(τάισμα, πρόσθετα, αναπαραγωγή,fraging):




Δοσομετρική αντλία(Ναι/Οχι):
Ρουτίνα δόσεων( πόσο και πόσες φόρες την ήμερα):
Ca:
Mg:
KH:
Strodium:
Iodium:
Elements:
Άλλες παρατηρήσεις:


ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΕΣΤ

(συμπληρώστε τις τιμές και με τι τεστ μετράτε και πόσο συχνά)


Αλατότητα: 1025
PH:
KH:
ΝΗ3/NH4: 0,15
ΝΟ2: 1
ΝΟ3:
PO4:
Ca:
Mg:
Θερμοκρασία: 25 C


Άλλες πληροφορίες για το σύστημα:



ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:

leonardos
15-10-16, 11:09
καλως ηρθες στα αλατια. καλη πωρεια σου ευχομαι!!!

σκιμερ δεν εχεις σκοπο να βαλεις η δεν πειρες ακομα?
το εσωτερικο φιλτρο εχεις σκοπο να το χρισημοποιοισεις ως βοιολογικο η για αντιφωσφ. και ανθρακα?
λιγες πληροφωριες για το φωτιστικο ακομα... ποσα κελβιν βγαζει... κατι
απο ζωντανα τι σκευτεσε?
θα χρειαστεις και τεστακια KH, Mg, Ca.
αντισρωφη οζμοση εχεις?
την εξατμιση εχεις σκοπο να την προσθετεις χειροκηνητα?
ανεβασε και ενα τακ την αλατοτιτα στο 1026 νομιζω οτι ειναι καλητερα!

michalos
15-10-16, 13:20
καλως ηρθες στα αλατια. καλη πωρεια σου ευχομαι!!!

σκιμερ δεν εχεις σκοπο να βαλεις η δεν πειρες ακομα? οχι ισως μετα
το εσωτερικο φιλτρο εχεις σκοπο να το χρισημοποιοισεις ως βοιολογικο η για αντιφωσφ. και ανθρακα? εχω γραψει για αντιφωσφ. και ανθρακα
λιγες πληροφωριες για το φωτιστικο ακομα... ποσα κελβιν βγαζει...δεν ξερω κατι
απο ζωντανα τι σκευτεσε? εχω γραψει
θα χρειαστεις και τεστακια KH, Mg, Ca. ισως μετα
αντισρωφη οζμοση εχεις? οχι νερο βρυσης με seasem prime (low cost!!)
την εξατμιση εχεις σκοπο να την προσθετεις χειροκηνητα? ναι
ανεβασε και ενα τακ την αλατοτιτα στο 1026 νομιζω οτι ειναι καλητερα! οκ

voas
16-10-16, 15:23
καλή αρχή φίλε μιχαλη και απο εμένα να εχεις!
οποτε μπορεις βαλε και μια μικρή αντίστροφη όσμωση!
όπως και μια diy οικονομική αυτ. αναπληρωση σαν και αυτή του φίλου μας γιαννη stan http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84953 διότι θα εχεις απότομες μεταβολές νερού λόγο λίγων λίτρων!
βακτήρια ρίχνεις?
αλλαγές νερού ίσως να έκανες γενναιοτερες μέχρι να βάλεις ενα σκιμμερακι!καλή συνέχεια φιλαρακι!
σου ευχομαι το καλύτερο στο νέο εγχείρημα σου!
αναμένουμε νεότερα!

Sakisdraminos
20-10-16, 20:02
Καλό ξεκίνημα !
Μου αρέσει πολύ το low cost αλλά άμα θέλεις να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα χωρίς προβλήματα!
Πρέπει να πάρεις σιγά σιγά και όσμωση όπως και όταν βάλεις κοράλλια και τα τεστ
Φυσικά τώρα θα πρέπει να πάρεις το λιγότερο τεστ νιτρικά και αμμωνία!

leonardos
21-10-16, 00:28
Μηχαλη και εγω παντος low cost προσπαθω να το κρατισω αλλα δυστυχος ειναι καποια εξοδα που πρεπει να γεινουν. δεν ειναι αναγκη να τα κανεις ολα μαζι, ιεραρχισε τις προτερεοτιτες σου και αποφασισε, απλα ρωτα οτι σε απασχολει πρην το παρεις γιατι εγω που δεν το κανω (πες το παρορμιτικοτιτα βιασηνη χαζομαρα... δεν εχει νοιμα) χαλαω τσαμπα λεφτα με οχι και τοσο συγουρο αποτελεσμα...
πιστευω παντος οτι βασικα ειναι το σκιμμερ, το φωτιστικο, καποιος καλος κυκλοφωριτης, και μετα ολα τα αλλα. πχ. μια δοσομετρικη η ενας ριακτορας, αυτοματη αναπλιρωση κ.α.
τεστακια θα χρειαστεις, οπος και αλατομετρο αυτα ειναι απο τα εξοδα που δεν τα χερεσε μεσα στο ενυδρειο αλλα ειναι απαραιτιτα για να χαρεις το ενυδρειο ;)

michalos
21-10-16, 07:06
Καλημερα, σιγουρα χρειαζονται λεφτα για αυτο το αθλημα , δεν σημαινει ομως οσο περισοτερα τοσο καλυτερα
Εχω διαβασει ενυδρεια με ακριβο εξοπλισμο που τα ψαρακια επεφταν κατω σαν τα κοτοπουλα γιατι δεν ειχαν προσεξει καποια πραγματα
Εννοειται οτι καποια πραγματα θα τα αγορασεις υποχρεωτικα , και καποια αλλα μπορει και να μην τα αγορασεις αλλα θα εχεις περισοτερη ταλαιπωρια χωρις αυτα
πχ αυτοματη αναπληρωση σε nano μπορεις να την αποφυγεις αλλα θα πρεπει καθε μερα ή μερα παρα μερα να μετρας αλατοτητα και να συμπληρωνεις .Εδω ειναι η ταλαιπωρια που ειπα. Επισης το νερο ΑΟ ειναι σαφως καλυτερο απο της βρυσης αλλα οταν εχεις καλο νερο βρυσης (εδω εχουμε ενα απο τα καλυτερα νερα της Ελλαδας , απο Αργυρουπολη) και βαλεις και τα απαραιτητα βελτιωτικα (αντιχλωριο κτλ) θα κανεις δουλεια με περισοτερες πιθανοτητες ομως να εχεις αυξηση σε καποιες παραμετρους .
Τις προυγουμενες δεκαετιες το νερο ΑΟ δεν το χρησιμοποιουσε κανεις στα θαλασσινα , ισως και να μην υπηρχε δεν ξερω , παρολα αυτα υπηρχαν διαμαντα θαλασινα και τοτε
Το βασικο που εχω μαθει μεχρι τωρα οτι χρειαζεται το θαλασσινο ειναι η υπομονη και μετα ολα τα αλλα.
Στο θεμα του κοστους τωρα μπορεις να βρεις απο ebay εξοπλισμο με πολυ λιγα λεφτα που κανει τη δουλεια του μια χαρα.
πχ βρηκα κυκλοφορητη 5 ευρω που ο ιδιος ακριβως (μαρκα και μοντελο ) εκανε στην ελλαδα 20 ευρω το λιγοτερο.Επισης ρεφρακτομετρο στην Ελλαδα το φτηνοτερο κανει 30-50 ευρω ,στο ebay το βρηκα 13 ευρω
Ετσι εχω μειωσει κατακορυφα το κοστος απο το να εκανα αγορες χωρις να πολυ ψαξω τιμες
Πως θα παει το ενυδρειο δεν ξερω , προσπαθω με διαβασμα ,υπομονη και προσπαθεια να κανω το καλυτερο δυνατο με οσα μπορω να διαθεσω.
Οπως ξερεις για τους περισοτερους τα οικονομικα ειναι δυσκολα οποτε οτι δεν ειναι απολυτως απαραιτητο στο ενυδρειο προσπαθω να το αποφυγω κι ας ταλαιπωρηθω λιγο παραπανω
Επισης επειδη ακριβως απο την φυση του το nano εχει περιορισμους αλλα και οτι ο εξοπλσμος που θα εχω δεν ειναι ο καλυτερος θα του βαλω οσο το δυνατο λιγοτερο μπορω σε ζωντανα για να μην το επιβαρυνω πολυ και να μην εχω και το ρισκο να τα χασω
Ετσι λεω να βαλω 2 κλοουνακια 2 κοραλια και ισως 1 γαριδα, μονο αυτα και τιποτε αλλο. Υπαρχει και το ενδεχομενο να γινει fish only με τα κλοουνακια και την γαριδα.
Ξερω πολλοι θα πουν fish only με 2 κλοουνακια και 1 γαριδα ? απαντω περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!

leonardos
21-10-16, 10:01
Καλημερα, σιγουρα χρειαζονται λεφτα για αυτο το αθλημα , δεν σημαινει ομως οσο περισοτερα τοσο καλυτερα

συμφωνω και απαφξανω.

Εχω διαβασει ενυδρεια με ακριβο εξοπλισμο που τα ψαρακια επεφταν κατω σαν τα κοτοπουλα γιατι δεν ειχαν προσεξει καποια πραγματα

το ενυδρειο δεν φτιαχνεται μονο με 50αρικα θελει περισσοτερο αγαπη ε και μερικα 50αρικα :D

Εννοειται οτι καποια πραγματα θα τα αγορασεις υποχρεωτικα , και καποια αλλα μπορει και να μην τα αγορασεις αλλα θα εχεις περισοτερη ταλαιπωρια χωρις αυτα
πχ αυτοματη αναπληρωση σε nano μπορεις να την αποφυγεις αλλα θα πρεπει καθε μερα ή μερα παρα μερα να μετρας αλατοτητα και να συμπληρωνεις .Εδω ειναι η ταλαιπωρια που ειπα.

καμια ταλαιπωρια. φτιαξε την αλατοτιτα στην σταθμη που θες και βαλε ενα σημαδακι. οταν πευτει το νερο απο αυτην την σταθμη ξερεις οτι ειναι ος επι το πλειστων εξατμιση, οποτε συμπηρωνεις γλυκο. εγω στσι κανω στο σαμπ και δεν εχω κανενα προβλημα (το βαζω να τρεχει με συστημα ορου για να μην εχω αποτομες αλλαγες)

Επισης το νερο ΑΟ ειναι σαφως καλυτερο απο της βρυσης αλλα οταν εχεις καλο νερο βρυσης (εδω εχουμε ενα απο τα καλυτερα νερα της Ελλαδας , απο Αργυρουπολη) και βαλεις και τα απαραιτητα βελτιωτικα (αντιχλωριο κτλ) θα κανεις δουλεια με περισοτερες πιθανοτητες ομως να εχεις αυξηση σε καποιες παραμετρους .
Τις προυγουμενες δεκαετιες το νερο ΑΟ δεν το χρησιμοποιουσε κανεις στα θαλασσινα , ισως και να μην υπηρχε δεν ξερω , παρολα αυτα υπηρχαν διαμαντα θαλασινα και τοτε

για μερικους μηνες στην αρχη δεν ειχα παρει, αλλα γενικα νομιζω οτι ειναι πολυ χρησημο πραγματακι, οτι θελεις κανεις :D

Το βασικο που εχω μαθει μεχρι τωρα οτι χρειαζεται το θαλασσινο ειναι η υπομονη και μετα ολα τα αλλα.
Στο θεμα του κοστους τωρα μπορεις να βρεις απο ebay εξοπλισμο με πολυ λιγα λεφτα που κανει τη δουλεια του μια χαρα.
πχ βρηκα κυκλοφορητη 5 ευρω που ο ιδιος ακριβως (μαρκα και μοντελο ) εκανε στην ελλαδα 20 ευρω το λιγοτερο.Επισης ρεφρακτομετρο στην Ελλαδα το φτηνοτερο κανει 30-50 ευρω ,στο ebay το βρηκα 13 ευρω
Ετσι εχω μειωσει κατακορυφα το κοστος απο το να εκανα αγορες χωρις να πολυ ψαξω τιμες

Σαφος και θα ψαξεις και θα παρεις το καλητερο για σενα απ οπου το βρεις σε καλητερη τιμη δεν το συζηταμε αυτο :p

Πως θα παει το ενυδρειο δεν ξερω , προσπαθω με διαβασμα ,υπομονη και προσπαθεια να κανω το καλυτερο δυνατο με οσα μπορω να διαθεσω.
Οπως ξερεις για τους περισοτερους τα οικονομικα ειναι δυσκολα οποτε οτι δεν ειναι απολυτως απαραιτητο στο ενυδρειο προσπαθω να το αποφυγω κι ας ταλαιπωρηθω λιγο παραπανω
Επισης επειδη ακριβως απο την φυση του το nano εχει περιορισμους αλλα και οτι ο εξοπλσμος που θα εχω δεν ειναι ο καλυτερος θα του βαλω οσο το δυνατο λιγοτερο μπορω σε ζωντανα για να μην το επιβαρυνω πολυ και να μην εχω και το ρισκο να τα χασω
Ετσι λεω να βαλω 2 κλοουνακια 2 κοραλια και ισως 1 γαριδα, μονο αυτα και τιποτε αλλο. Υπαρχει και το ενδεχομενο να γινει fish only με τα κλοουνακια και την γαριδα.
Ξερω πολλοι θα πουν fish only με 2 κλοουνακια και 1 γαριδα ? απαντω περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!

Μηχαλη κανενας δεν θα κρινει την τσεπη σου η το τι συ αρεσει να κανεις στο ενυδρειο σου (ουτε η δικια μου η τσεπη ειναι για κολπα αλλα τι να κανουμε μπλεξαμε:D) παντος μπορεις να κανεις πολυ ωραια πραγματα και με λιγα λεφτα. δεν ειναι αναγκη να περιοριστεις σε λιγα κοραλια η σε f.o. Μπορεις καληστα να βαλεις κοραλακια μεσα,(καποιους ζωανθους κανα μανιταρακι, μια καλοαστρεα μια εφιλια, ισος και μια ανεμωνη) δεν θα εχεις καποιο θεμα, απλα η αυξιση του ενως συνεπαγετα και κατι αλλο. πχ αυξανεις το φωρτιο χρειαζεσε ενα σκιμερακι, βαζεις κοραλακια... καλο ειναι να βαλεις ανθρακα και παει λεγοντας. οπος ειπες παντος με υπομονη και σιγα σιγα μπορεις να κανεις θαυματα. κοιτα αμα θελεις το θεμα του φιλου μου του J.p. ειναι κατα την γνομη μου ενα απο τα ωραιοτερα ρεεφ που εχω δει και το εχει φτιαξει σιγα σιγα και με χαμηλο κοστος!!!

voas
21-10-16, 22:02
Μιχάλη καλησπέρα!
Αργυρουπολη εννοείς πανω απο την Επισκοπή στις πηγές;
Φανταστικό μέρος φιλε με καταπληκτικές ταβερνούλες και τρομερό φαγητό!:p
Καλη συνεχεια και όποτε μπορεις καμια φωτο!

michalos
22-10-16, 09:40
Μιχάλη καλησπέρα!
Αργυρουπολη εννοείς πανω απο την Επισκοπή στις πηγές;
Φανταστικό μέρος φιλε με καταπληκτικές ταβερνούλες και τρομερό φαγητό!:p
Καλη συνεχεια και όποτε μπορεις καμια φωτο!

καλημερα, Ρεθυμνο μενω , το νερο που παιρνουμε ειναι απο τις πηγες της Αργυρούπολης που ειπες.
Βρηκα αυτο στο ebay :
http://www.ebay.com/itm/18-30-42-57-69-LED-Waterproof-Aquarium-Lamp-Fish-Tank-LED-Bar-Submersible-light-/111392059668?var=&hash=item19ef7bf114:m:m4hfdN_voRAmwTYBH_g_G8w

και αυτο:
http://www.ebay.com/itm/HOT-Blue-White-LED-Waterproof-Aquarium-Lamp-Fish-Tank-LED-Bar-Submersible-light-/121942365237?var=&hash=item1c6454d435:m:mPDxQoYwpDTw36uHnAavkIQ

Για να δωσω και μια μπλε αποχρωση στο φωτισμο ,τωρα εχω 3 color led που ολα μαζι βγαζουν λευκο φως ,ποιο απο τα 2 λετε?

Sakisdraminos
25-10-16, 10:08
Ποιο φωτιστικό έχεις ακριβώς ?

michalos
25-10-16, 11:46
Εχω το μαμισιο του ενυδρειου (sunsun hr-500 - 60lt) ειναι color led με 3 χρωματα -περισοτερες λεπτομερειες δεν ξερω , παντως ειναι δυνατο
Τελικα παραγγειλα το πρωτο που θα μπει μαζι με αυο που εχει ηδη το ενυδρειο

Sakisdraminos
25-10-16, 11:54
http://www.sunsun-china.com/en/product/class/

μπορείς να το βρεις από εδώ η έστω μια φώτο με λεπτομέρειες .

voas
25-10-16, 14:41
ελα μιχαλη!
μένει μόνιμα η αδερφή μου στο Ρέθυμνο φιλαρακι!
τι νέα έχουμε ?
πως πάει το ενυδρείο?

michalos
25-10-16, 17:33
Καλησπερα, το ενυδρειο τρεχει περιπου 20 μερες τωρα
μετρησεις
θερμοκρ. 25 βαθμοι
αλατοτητα 1026
ΝΟ2 = 4
ΝΟ3=100
ΝΗ3-ΝΗ4=0
Περιμενω να στρωσει για να βαλω ζωντανα
εχω κανει 2 φορες αλλαγη νερου μεχρι τωρα περιπου 20% καθε φορα

Sakisdraminos
25-10-16, 17:43
Μήπως να ξεκινήσουμε λίγα βακτήρια ?

michalos
25-10-16, 21:04
Μήπως να ξεκινήσουμε λίγα βακτήρια ?

Ειναι απαραιτητο αυτο? Εχω διαβασει οτι βακτηρια βρισκονται παντου στο αερα ,στο νερο απλως δεν ειναι τοσο μεγαλος ο αριθμος τους στην αρχη μεχρι να πολαπλασιαστουν αρκετα για να μετατρεπουν σε νιτρικα
Εχω διαβασει οτι τα μπουκαλακια με τα βακτηρια εκτος του οτι αγοραζεις κατι που υπαρχει ηδη στο ενυδρειο(σε μικρο αριθμο ισως στην αρχη) ,το σπουδαιοτερο ειναι οτι βρωμανε απαισια
Δεν θελω να μου κανει εξωση η γυναικα μου απο το σπιτι ,την εψησα να στησουμε το θαλασσινο ,αλλα αν βρωμισω και το σπιτι θα ψαχνω για αλλο

Sakisdraminos
25-10-16, 21:10
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92794


ttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93213

michalos
25-10-16, 21:23
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92794


ttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93213

Δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα απο αυτο..αλλοι λενε ετσι ,αλλοι γιουβετσι
Συμπερασμα : αμφιβολη χρησιμοτητα για να πληρωσεις κατι που βρωμαει απαισια κιολας

leonardos
25-10-16, 23:12
το αν θα τα χρησημοποιοισεις η οχι ειναι καθαρα πρωσοπικο (κατα την αποψη μου) συγουρα ομος για αρχη θα βοηθουσε πολυ στο ταχυτερο στρωσιμο.
αμα θες να μην βρομανε βαλε το μπουκαλι σε ενα μπολ και στο ψυγειο, ειναι πολυ καλητερα
εγω παντος ριχνω ;)

kostas82
26-10-16, 10:34
Καλή αρχή Μιχάλη , έχουμε να δούμε όμορφα πράγματα !!

michalos
26-10-16, 22:10
Πηρα τελικα το easy life easystart 250ml
http://www.aquavivere.gr/analosima/frontida-nerou/easystart-bacterial-combi-system

https://easylife.nl/en/marine/water-conditioner/easystart

σημερινη μετρηση τα ΝΟ2 επεσαν μιση με μια μοναδα ,3 - 3.5 απο 4
αρχιζω και εχω ελπιδες οτι παιρνει σιγα σιγα το δρομο του
Εκανα και ενα πειραμα και θα σας πω τις επομενες μερες αν θα εχει αποτελεσμα
Πηρα 1 υαλοβαμβακα απο το φιλτρο του ενυδρειοy γλυκου νερου που τρεχει μερικα χρονια τωρα και το εβαλα στο καινουριο nano reef
Πιστευω οτι θα ειναι γεματα βακτηρια που θα μπολιασουν το καινουριο .Θα δειξουν οι μετρησεις
Παντως μετρησα και σημερα το παλιο, μηδεν Νο2 - μηδεν ΝΗ3-ΝΗ4
Μου ηρθε το ρεφρακτομετρο, η θερμανση 100watt, ο κυκλοφορητης 2000lt/h
περιμενω ακομα ψηφιακο θερμομετρο (led) ,μια ακομα θερμανση 100watt για τις αλλαγες νερου, extra led φωτισμο μπλε ..αυτα θυμαμαι προς το παρον!

Sakisdraminos
27-10-16, 06:27
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93213
Μιχάλη τα βακτήρια κάνουν δουλειά σκέψου ότι ακόμα και εσύ σκέφτηκες να πάρεις λίγα από το γλυκό ενυδρείο και να τα βάλεις στο θαλασσινό .
Τι έχω ξανά πει και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εταιρίεςπου βγάζουν προωθητικές μεθόδους που δουλεύουν με κύριο λόγο τα βακτήρια να κοροϊδεύουν .
τα βακτήρια δεν βρωμάνε όλα .
Εγώ παίζω με κοραλλεν και πραγματικά με 300λτ ενυδρείο δεν καταλαβαίνει του η γυναίκα !

Ίσως η ανάγκη για βακτήρια σε ενυδρεία που κάνουν αλλαγή από θάλασσα να είμαι μικρότερη .
λόγο ότι φέρνουν αρκετά και σε σωστή αναλογία στο ενυδρείο !

michalos
30-10-16, 09:14
Καλημερα ξαναμετρησα ΝΟ2=0 , ΝΟ3 =50 (απο 100 που ηταν πριν μερικες μερες) ,πεφτει και αυτο
Ηρθαν και τα βακτηρια easy life easy start και τα εβαλα και δεν μυριζουν καθολου ευρτυχως , περιμενω να πεσουν και τα νιτρικα για να βαλω τα κλοουνακια
Νεες φωτο με αλλαγη στο aquascape που ειχα κανει ,εβαλα τους βραχους αμφιθεατρικα για να μενει περισοτερος χωρος μπροστα

Sakisdraminos
30-10-16, 10:05
Καλημερα ξαναμετρησα ΝΟ2=0 , ΝΟ3 =50 (απο 100 που ηταν πριν μερικες μερες) ,πεφτει και αυτο
Ηρθαν και τα βακτηρια easy life easy start και τα εβαλα και δεν μυριζουν καθολου ευρτυχως , περιμενω να πεσουν και τα νιτρικα για να βαλω τα κλοουνακια
Νεες φωτο με αλλαγη στο aquascape που ειχα κανει ,εβαλα τους βραχους αμφιθεατρικα για να μενει περισοτερος χωρος μπροστα
Είδες τελικά που δεν είναι τόσο ασχρήμα τα βακτήρια!
Συνέχισε και θα πέσουν πολύ γρηγορα !

voas
30-10-16, 12:48
μπράβο μιχαλη!
καλή αρχή φιλαρακι με τα βακτήρια,θα τα βρεις στον δρόμο σου είμαι σιγουρος!

michalos
02-11-16, 19:05
Αλλαγη νερου 20% , ΝΟ3 = 25
Απο εβδομαδα λεω να βαλω το πρωτο ψαρακι (κλοουνακι)
Εκανα αλλη μια αλλαγη στο aquascape ,τωρα που μπορω πριν να βαλω ψαρια μεσα ,και το αποτελεσμα ειναι αυτο.
Ηθελα να κανω κατι σαν σπηλια αλλα με τους βραχους που εχω ειναι πολυ δυσκολο και ετσι καταληξα σε αυτο

Sakisdraminos
02-11-16, 19:07
Κάνε λίγο υπομονή ακόμα άλλη μια εβδομάδα να πεσουν λίγο ακόμα!

michalos
02-11-16, 19:18
Κάνε λίγο υπομονή ακόμα άλλη μια εβδομάδα να πεσουν λίγο ακόμα!

Δεν τα εχουν ακομα ,απο εβδομαδα τα περιμενουν ,οποτε μεχρι τελος της αλλης εβδομαδας που θα ερθουν θα εχουν πεσει κι αλλο πιστευω . Αν χρειαστει θα κανω κι αλλη αλλαγη νερου μεχρι τοτε.

Sakisdraminos
02-11-16, 19:40
Μια χαρά τότε!

voas
02-11-16, 22:27
Όμορφο το νέο aquascape Μιχάλη!
Θα αναπνέει καλυτερα ετσι ο βράχος σε σχέση με πριν.
Καλη συνεχεια φιλαρακι.

kostas82
03-11-16, 01:18
Καλημερα, σιγουρα χρειαζονται λεφτα για αυτο το αθλημα , δεν σημαινει ομως οσο περισοτερα τοσο καλυτερα
Εχω διαβασει ενυδρεια με ακριβο εξοπλισμο που τα ψαρακια επεφταν κατω σαν τα κοτοπουλα γιατι δεν ειχαν προσεξει καποια πραγματα
Εννοειται οτι καποια πραγματα θα τα αγορασεις υποχρεωτικα , και καποια αλλα μπορει και να μην τα αγορασεις αλλα θα εχεις περισοτερη ταλαιπωρια χωρις αυτα
πχ αυτοματη αναπληρωση σε nano μπορεις να την αποφυγεις αλλα θα πρεπει καθε μερα ή μερα παρα μερα να μετρας αλατοτητα και να συμπληρωνεις .Εδω ειναι η ταλαιπωρια που ειπα. Επισης το νερο ΑΟ ειναι σαφως καλυτερο απο της βρυσης αλλα οταν εχεις καλο νερο βρυσης (εδω εχουμε ενα απο τα καλυτερα νερα της Ελλαδας , απο Αργυρουπολη) και βαλεις και τα απαραιτητα βελτιωτικα (αντιχλωριο κτλ) θα κανεις δουλεια με περισοτερες πιθανοτητες ομως να εχεις αυξηση σε καποιες παραμετρους .
Τις προυγουμενες δεκαετιες το νερο ΑΟ δεν το χρησιμοποιουσε κανεις στα θαλασσινα , ισως και να μην υπηρχε δεν ξερω , παρολα αυτα υπηρχαν διαμαντα θαλασινα και τοτε
Το βασικο που εχω μαθει μεχρι τωρα οτι χρειαζεται το θαλασσινο ειναι η υπομονη και μετα ολα τα αλλα.
Στο θεμα του κοστους τωρα μπορεις να βρεις απο ebay εξοπλισμο με πολυ λιγα λεφτα που κανει τη δουλεια του μια χαρα.
πχ βρηκα κυκλοφορητη 5 ευρω που ο ιδιος ακριβως (μαρκα και μοντελο ) εκανε στην ελλαδα 20 ευρω το λιγοτερο.Επισης ρεφρακτομετρο στην Ελλαδα το φτηνοτερο κανει 30-50 ευρω ,στο ebay το βρηκα 13 ευρω
Ετσι εχω μειωσει κατακορυφα το κοστος απο το να εκανα αγορες χωρις να πολυ ψαξω τιμες
Πως θα παει το ενυδρειο δεν ξερω , προσπαθω με διαβασμα ,υπομονη και προσπαθεια να κανω το καλυτερο δυνατο με οσα μπορω να διαθεσω.
Οπως ξερεις για τους περισοτερους τα οικονομικα ειναι δυσκολα οποτε οτι δεν ειναι απολυτως απαραιτητο στο ενυδρειο προσπαθω να το αποφυγω κι ας ταλαιπωρηθω λιγο παραπανω
Επισης επειδη ακριβως απο την φυση του το nano εχει περιορισμους αλλα και οτι ο εξοπλσμος που θα εχω δεν ειναι ο καλυτερος θα του βαλω οσο το δυνατο λιγοτερο μπορω σε ζωντανα για να μην το επιβαρυνω πολυ και να μην εχω και το ρισκο να τα χασω
Ετσι λεω να βαλω 2 κλοουνακια 2 κοραλια και ισως 1 γαριδα, μονο αυτα και τιποτε αλλο. Υπαρχει και το ενδεχομενο να γινει fish only με τα κλοουνακια και την γαριδα.
Ξερω πολλοι θα πουν fish only με 2 κλοουνακια και 1 γαριδα ? απαντω περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!

Σωστός Μιχαλη;)
Το ακουασκεϊπ πολύ ωραίο.

voas
07-11-16, 16:27
έλα μιχαλη!
καλησπερα φιλαρακι,τι νέα έχουμε?

michalos
07-11-16, 21:07
Καλησπερα, ξαναμετρησα ΝΟ3 μαλλον για 25 μου φαινεται , θα βαλω μια φωτο την επομενη φορα να πειτε κι εσεις γιατι δεν μπορω να καταλαβω ακριβως ποση ειναι η μετρηση .Στον πινακα για 25 ταιριαζει μαλλον .Δεν ειναι μωβ οπως ηταν πριν απο καιρο αλλα δεν ειναι και διαφανο , λιγο "ροζε" το βλεπω ,αν ηταν κρασι θα σας ελεγα σιγουρα :smt005
Ξαναεριξα βακτηρια χτες και αλλαξα ανθρακα - αντιφωσφωρο (1 μηνα τα ειχα)
Παραγγειλα τα 2 κλοουνακια αλλα τα περιμενουν μαλλον αυτην την εβδομαδα , οποτε μαλλον τελος εβδομαδας - αρχες απομενης πιστευω να τα εχω
Περιμενω και led θερμομετρο και φωτισμο led μπλε που μαλλον θα μπει backround στο ενυδρειο που ειναι διπλα στον τοιχο
αντι να βαψω την πλατη μπλε θα την εχω μπλε απο το led φωτισμο που θα βαραει στον τοιχο και θα αντανακλαει κατα συνεπεια και στο ενυδρειο.
Το εκανα αυτο στο γλυκου νερου και ειναι απιθανο , κανονικος φωτισμος με μπλε background στον τοιχο ,σκετη οφθαλμαπατη χαχα
Και οποτε κλεινω τον κανονικο φωτισμο μενει ο μπλε και εχω και moonlight να τους κανει ατμοσφαιρα μπας και κανουν κι αλλα ψαρακια ;)
Εδω μια φωτο απο το γλυκο νερο για να καταλαβετε

voas
08-11-16, 22:53
Καλησπέρα Μιχάλη και πολύχρονος φιλαρακι!
Μια χαρά μου φαίνεται η ιδέα με το φωτιστικο,αμα ειναι και πετυχημένη συνταγή τότε σούπερ φιλε!
Αρχίζουν και υποχωρούν και τα νιτρικά,έρχονται και οι κλόουν,οποτε σιγα σιιγα εισαι έτοιμος!
Μπράβο φιλε πολύ χαίρομαι για εσένα.
Καλη συνεχεια και καλές παραλαβές με φωτο φυσικά!:grin:

michalos
09-11-16, 21:35
Καλησπερα, εβαλα προσωρινα led ταινια στο background, δεν εχει ερθει ακομα o led σωληνας απο ebay αλλα μια ιδεα τι θα επακολουθησει
http://www.e-shop.gr/akasa-ak-ld02-05bl-vegas-15x-led-strip-light-60cm-blue-p-PER.810993
Η μια ειναι moonlight και η αλλη μαζι με τον μαμισιο led φωτισμο του ενυδρειου
Οι φωτογραφιες βγηκαν απαισιες με το παλιο κινητο που εχω , το background χρωμα ειναι τελειως μπλε και εδω φαινεται προς το ασπρο το φως..καμια σχεση με την πραγματικοτητα

voas
10-11-16, 12:38
μπραβο μιχαλη!
πολύ όμορφο αποτέλεσμα φιλαρακι!
αναμένουμε την συνέχεια με αγωνία!

Sakisdraminos
10-11-16, 13:34
Έτοιμος να στοκαριστει ο βράχος .....

voas
14-11-16, 12:35
καλημέρα μιχαλη!
τι νέα φιλαρακι έχουμε,ήρθαν αυτά που περίμενες?

michalos
14-11-16, 16:09
Ακομα δεν εχουν ερθει και εχω πληρωσει κιολας..
Δεν βιαζομαι γιατι το αφηνω να στρωσει τελειως αλλα θα τους παρω τηλ να δω ποτε θα παραλαβουν...υποτιθεται οτι θα τα ειχαν φερει προυγουμενη εβδομαδα

michalos
16-11-16, 08:38
Εκανα μετρηση Νο3 σημερα και ειδα οτι τοσες μερες μετρουσα λαθος..
Αντι στο medium range test να κοιτω απο πανω κοιτουσα απο το πλαι και εβγαζα την μετρηση στα υψη.
Ετσι η σωστη μετρηση λεει οτι εχω 10-15 Νο3 !

leonardos
16-11-16, 09:31
μια χαρα εισαι τοτε :D;):D

kostas82
16-11-16, 11:00
Τα έχουμε κάνει όλοι αυτά χαχαχα

voas
17-11-16, 12:42
καλημέρα μιχαλη!
τι νέα έχουμε φιλαρακι?

michalos
17-11-16, 14:19
καλημέρα μιχαλη!
τι νέα έχουμε φιλαρακι?

Μαλλον αυριο θα εχω 2 μικρα κλοουνακια (S size) :p
Δεν με πειραζει που ειναι μικρα να τα αναθρεψω

Sakisdraminos
17-11-16, 19:06
Αντέ με το καλό Μιχάλη!

michalos
18-11-16, 14:47
Ηρθαν τα μικρουλια !

Sakisdraminos
18-11-16, 16:47
αυτά είναι τα ωραία !!!
Καλορίζικα.....

voas
18-11-16, 21:39
Καλοριζικα Μιχάλη να τα δεις ζευγαράκι!

michalos
18-11-16, 22:19
Ευχαριστω, σχετικα με την τροφη τους δινω της ocean nutrition flakes με spirulina :
http://www.oceannutrition.com/dry-foods-detail/formula-one-flakes
και τις δινουν και καταλαβαινει ! φαινεται να τους αρεσει πολυ.
Διαβασα οτι τα pellets ειναι καλυτερα γιατι δεν ρυπαινουν το νερο, ισχυει ?

gallos
19-11-16, 10:22
Ευχαριστω, σχετικα με την τροφη τους δινω της ocean nutrition flakes με spirulina :
http://www.oceannutrition.com/dry-foods-detail/formula-one-flakes
και τις δινουν και καταλαβαινει ! φαινεται να τους αρεσει πολυ.
Διαβασα οτι τα pellets ειναι καλυτερα γιατι δεν ρυπαινουν το νερο, ισχυει ?

Δεν αποκλείεται..Εγώ πάντως τη σπιρουλίνα σε flakes τους δίνω και έχω νιτρικά κάτω απο 5 και φωσφορικά μη μετρήσιμα.

michalos
21-11-16, 18:13
http://sendvid.com/79woz219

τα κλοουνακια τρωνε :)

voas
24-11-16, 20:30
Σούπερ Μιχάλη!
Φοβερά ψαράκια φιλαρακι και ανθεκτικά συνήθως.
Τι σχέδια εχουμε πλεων?

michalos
25-11-16, 21:00
Καλησπερα ,βασικα μετακομιζω την επομενη εβδομαδα οποτε τα σχεδια πανε λιγο πισω :(
Κοντα παω δεν θα εχουν προβλημα τα ψαρακια στην μεταφορα , 3 χιλιομετρα αποσταση θα παω
Μολις στρωσουν τα πραγματα σκοπευω να βαλω και κανενα ζοανθους για αρχη

Sakisdraminos
25-11-16, 21:15
να σχεδιάσεις καλά την μετακόμιση του ενυδρείου είναι χειμώνας.
Δεν έχει σημασία η απόσταση αλλά η προετοιμασία και πάλι τρόπος!

voas
30-11-16, 21:51
Μιχάλη καλησπέρα!
Τι νεα εχουμε φιλαρακι,εγινε τελικά η μετακόμιση;
Καλη συνεχεια να εχεις.

Sakisdraminos
03-12-16, 11:30
Μιχάλη πως πήγε η μετακόμιση;
Όλα κομπλέ;

michalos
04-12-16, 16:32
Γεια σας ξανα απο το νεο σπιτι!
Τα ψαρακια βολευτηκαν στο νεο σπιτι καλα , πολλη κουραση η μετακομιση ομως!
Ειχα και ενα τεραστιο καδο που εβαλα σχεδον ολο το νερο του ενυδρειου εκει , οποτε μολις το πηγα στο νεο σπιτι εβαλα το νερο που ειχα κρατησει και ημουν κομπλε . Μια μικρη αλλαγη νερου μονο εκανα .Εγινε στο φτερο η μετακομιση του ενυδρειου , σε 1 ωρα ειχαν αλλαξει σπιτι τα ψαρακια
Ουτε ιντερνετ δεν εχω ακομα , με δανεικο μπαινω τωρα

Sakisdraminos
04-12-16, 17:09
Μια χαρά τέλος καλά όλα καλά!

michalos
06-12-16, 11:09
Καλημερα, σημερα εκανα μια βλακεια , λογω ταχυτητας αντι να τους δωσω τα flakes της ocean nutricion τους εδωσα flakes sera που εχω για τα guppies !
Και τα εφαγαν τα ατιμα
Δεν πιστευω να παθουν τιποτα ετσι? :smt095

Sakisdraminos
06-12-16, 11:19
Δεν νομίζω να το κατάλαβαν !:grin:

voas
07-12-16, 23:46
Μια χαρά ολα Μιχάλη,μπράβο φιλαρακι!
Τι νεα εχουμε,ποιες ειναι οι επόμενες κινήσεις ;

michalos
08-12-16, 16:24
Θα ξεκινησω κανενα κοραλι , μαλλον ζοανθους για αρχη
Τα ζοανθους πρεπει να τα ταιζεις η οχι ?

Sakisdraminos
08-12-16, 16:29
δεν θέλουν κάτι ιδιαίτερο.
Βέβαια μπορείς να ρίχνεις τροφές για να είναι σε καλύτερη κατάσταση.
αμηνοξεα φυτοπλακτον.

michalos
11-12-16, 07:19
Καλημερα, ειμαι ετοιμος για την παραγγελια 2 ζοανθους και λεω μαζι να παρω κ 2 σαλιγγαρια , trochus histrio ή nassarιus ? ή ενα κ ενα?

Sakisdraminos
11-12-16, 07:22
Μια χαρά σαλιγκάρια μπορείς να έχεις αρκετά.

michalos
11-12-16, 07:30
Ναι αλλα ποια απο τα 2 να προτιμήσω για αρχή για ομαδα καθαρισμου? η και τα 2 κανουν την ιδια δουλεια?

Sakisdraminos
11-12-16, 12:04
υπόγεια πάρε nassarius.
Για επίγεια όλα τα άλλα!

leonardos
11-12-16, 17:56
τα νασσαριους καταναλωνουν τροφη (υπολυματα η νεκρους ιστους) τα τροχους, τεκτους, τουρμπο, ειναι αλγοφαγα
εγω προτινω και απο τα 2 (και νασσαριους και αλγοφαγα)

voas
13-12-16, 11:33
καλημέρα μιχαλη!
τι νέα έχουμε φιλαράκι?
έκανες καμία προσθήκη τελικά?

michalos
13-12-16, 15:45
Αυριο ερχονται 2 ζοανθους και 2 σαλιγγαρια :)

Sakisdraminos
13-12-16, 22:19
αυτά είναι τα ευχάριστα!
φωτογραφίες μόλις ανοίξουν!

michalos
15-12-16, 22:24
Λοιπον ηρθαν ,το nassarius χωθηκε στην αμμο μονο 1 κεραια φαινεται ,
τα ζοανθους ηταν τελειως κλειστα χθες, σημερα λιγο βλεπω και ανοιγουν
στην πρωτη φωτο ειναι απο την χθες

https://s24.postimg.org/a8ejkm369/image.jpg

https://s24.postimg.org/72txuekk1/image.jpg

https://s24.postimg.org/m07095n69/image.jpg

https://s24.postimg.org/v996j9w29/image.jpg

https://s24.postimg.org/8ach0d029/image.jpg

ποσες μερες χρειαζεται για να ανοιξουν τελειως?

michalos
16-12-16, 15:41
καλυτερες φωτο:

Sakisdraminos
17-12-16, 22:23
Μια χαρα φαινεται μιχαλη !
Τα νασαριους κοιμουνται μεσα στον αραγωνιτη .

voas
18-12-16, 13:59
καλορίζικα μιχαλη!
πως πάνε τα ζωανθους άνοιξαν καθόλου?

michalos
18-12-16, 16:08
Ναι καλυτερα ανοιξαν σημερα αλλα οχι τελειως
Μολις ανοιξουν τελειως θα ανεβασω φωτος

michalos
23-12-16, 10:37
Καλημερα, εχουν ανοιξει πολυ τα ζοανθους τωρα , οι φωτος ειναι χθεσινες
Πηρα και φυτοπλακτον tropic marin (Tropic Marin PRO-CORAL PHYTON) ,αλλα στο ιντερνετ οι αποψεις για το αν χρειαζονται οι ζοανθους φυτοπλακτον ή ζοοπλακτον διαφερουν .Αλλοι λενε οτι το φυτοπλακτον ειναι χρησιμο και αλλοι αχρηστο στα ζοανθους
Στο site της tropic marin ειδα οτι το ζοοπλακτον που δινει ειναι κυριως για ολα τα κοραλια εκτος απο τα soft και το φυτοπλακτον αποκλειστικα για soft corals:
Features:
Plankton substitute for soft corals, bivalves and other micro filter feeders
,ενω στο PRO-CORAL ZOOTON:
Features:
Plankton substitute for hard corals and other zooplankton feeders
Αρα μαλλον αφου τα ζοανθους ειναι μαλακά κοραλια κανει το φυτοπλακτον
Επισης το trochus εχει σκουπισει κανονικα ολο τον βραχο!
Και το nassarius μολις ριξω τροφη στα ψαρακια σε 5- 10 δευτερολεπτα ξαθαβεται απο την αμμο και τρεχει!

leonardos
23-12-16, 12:32
μπραβο μπραβο μια χαρα ειναι τα κοραλια σου!!! νομιζω οτι τα ζωανθους κατα κυριο λογο θελουν φως τωρα για φαι δεν ξερω δεν τα εχω δει και ποτε να τρεφονται οπος αλλα κοραλια παρ ολα αυτα λιγα αμινοξεα καλο νομιζω οτι θα τους εκαναν. αλλα ασε να πει τη γνωμη του και καποιος γνωστης καλητερα ;)

voas
30-12-16, 14:31
μιχαλη χρόνια πολλά!
μια χαρά όλα φαίνονται,τι νέα έχουμε φιλαράκι?

michalos
10-01-17, 20:18
Καλη χρονια σε ολους , το reef προχωραει κανονικα , δεν εχουμε κανενα νεοτερο ,καποια στιγμη μαλλον την ανοιξη θα μπει καποιο mushroom και ισως κανενας καρδιναλιος.
Ερωτηση:
Πηρα 1 λιτρο sera siporax για το αλλο ενυδρειο γλυκου που εχω , αξιζει να βαλω το μισο λιτρο στο nano reef?
Γιατι εχω αρκετο χωρο για υλικα στο φιλτρο του !

Sakisdraminos
11-01-17, 08:55
Παλιά έβαζαν αλλά πλέον όχι .
Για μένα μόνο όγκο πιάνει σε σχέση με την διαφορά που θα κάτι

michalos
14-01-17, 06:50
Καλημερα, θελω να παρω 1 αστερια για το nano μου αυτον εδω:
Archastrer Typicus
Θα εχω καποιο προβλημα με τα ζοανθους και τα σαλιγκαρια που εχω ?
Φοβαμαι μηπως φαει το nassarius αφου παει στην αμμο ή μην κανει ζημια στα ζοανθους . Η δεν θα εχω προβλημα?

Sakisdraminos
14-01-17, 08:36
Εγώ δεν γνωριζω κάτι για τον συγκεκριμένο φίλε αλλά γιατί δεν βαζεις κάποιο άλλο που να είναι πιο ωραίος;

michalos
15-01-17, 14:14
Μαλλον δεν πα παρω τον αστερια τελικα ,σκεφτομαι για goby (Valenciennea Sexguttata)
Θα εχω καποιο προβλημα με τα ocellaris που ειναι μικρα?
Κανει για τα λιτρα μου (60) ?

michalos
17-01-17, 09:43
τελικα δεν κρατηθηκα και παραγγειλα 1 ακομα turbo snail, 1 Sphaeramia nematoptera (καρδιναλιος) ,1 goby (Valenciennea Puellaris) - και τροφη πελετσ ocean nutrition formula two small pellets (εχω φλεικς τωρα
Σημειωση απο ψαρια εχω 2 μικρα κλουνακια τωρα
Eλπιζω να ειναι ολα συμβατα και να μην εκανα βλακεια

Sakisdraminos
17-01-17, 09:45
το goby μπορεί να γυρνάει λιγο τον αραγωνιτη στο σημείο που θα είναι αλλά δεν πειράζει.

michalos
17-01-17, 15:42
το goby μπορεί να γυρνάει λιγο τον αραγωνιτη στο σημείο που θα είναι αλλά δεν πειράζει.

Ναι σκαβει πολλες φορες αλλα αυτο ειναι το ωραιο με αυτο το ψαρι ,να το χαζευεις να σκαβει

voas
27-01-17, 16:17
καλησπερα Μιχαλη!
τι νέα φίλε ήρθαν οι παραλαβές σου?

michalos
28-01-17, 15:31
Καλησπερα, δεν τα ειχαν τωρα μαλλον απο εβδομαδα θα τα στειλουν λενε

voas
28-01-17, 23:06
Άντε με το καλό Μιχάλη μα τα δεχτείς!
Καμια φωτο όποτε μπόρες!

michalos
31-01-17, 18:12
Τελικα δεν εχουν αυτα που θελω και σκεφτομαι να παω για chromis viridis (small)
εχω κ 2 μικρα νεμο - θα ειναι καλα 3 chromis ? η ειναι too much?

Sakisdraminos
31-01-17, 19:25
Νομίζω ότι μετά από λίγο καιρό θα είναι λίγο παραπάνω ζωηρες οι χρομιδες !

michalos
31-01-17, 20:20
δηλαδη θα ειναι επιθετικες στα νεμο? ησυχα λενε στα διαφορα site οτι ειναι

leonardos
31-01-17, 20:57
μπα οχι δεν πιστεβω να σου διμιουργισουν προβλημα ειναι πολυ ισιχα ψαρακια

michalos
02-02-17, 09:26
περμενω αυριο 3 chromis veridis μικρα ,1 αστερια αμμου και αλλο ενα trochus snail
Εχω αλλο ενα trochus και κανει καταπληκτικη δουλεια με την αλγη , γκαζομηχανη ειναι!
Εβαλα και αλλο 1 φωτισμο μπλε (24 leds) σωληνα με βεντουζες γιατι το φως ειχε μια μικρη αποχρωση προς το κοκκινο .Τωρα ειναι πιο σωστα τα χρωματα
φωτο θα βαλω μολις μπορεσω
Αρχισε και μια πρασινη αλγη,ειναι σκληρη ,μαλλον ξεκινημα κοραλινης πρεπει να ειναι ειναι νομιζω ,σαν να εχω βαψει τον βραχο με χρωμα θα βαλω φωτο να μου πειτε
φωτος

voas
03-02-17, 12:18
μπράβο Μιχαλη!
πανέμορφος ο ύφαλος σου!

michalos
03-02-17, 19:30
Καλησπερα , ηρθαν τα ψαρακια , αλλα απο τα 3 chromis το 1 ηρθε πεθαμενο.
Ειναι πολυ μικρουλια ομως
Εστειλα mail για αντικατασταση ,οποτε περιμενω το 3ο
Ο αστεριας χωθηκε στην αμμο μολις τον εβαλα στο νερο και εξαφανιστηκε

golf4470
03-02-17, 21:17
Καλησπέρα Μιχάλη. Δώσε μας λίγες πληροφορίες για το νεο φωτιστικό.

michalos
03-02-17, 21:49
Καλησπερα, θα το βγαλω φωτο μολις μπορεσω το φωτιστικο, ειναι επιπλεον σ αυτα που ειχα ηδη
Εχω θεμα με τα νεα ψαρακια, δεν φτανει που ηρθε 1 πεθαμενο, ενω ειχα τα 2 νεα chromis στο ενυδρειο,γυριζοντας σπιτι τωρα βρηκα μονο το ενα !!
το αλλο εχει εξαφανιστει, δεν υπαρχει πουθενα οσο κ αν εψαξα ουτε το πτωμα του πουθενα! :roll:
Μονη υποθεση που μπορω να κανω ειναι να ειχε περασει μεσα στον κυκλοφορητη απο τις οπες του και να το εκανε σκονη!
Γιατι ειναι πολυ μικρα και λεπτα αυτοι οι χρωμιδες που ισως και να χωρανε στις οπες του κυκλοφορητη ,ειναι περιπου 1,5 εκατοστα μηκος και μερικα χιλιοστα πλατος το πολυ 0,5 εκ ισως και λεπτοτερο :(
edit:
τελικα βρεθηκε το χαμενο... ηταν αναμεσα σε 2 βραχους τρυπωμενο.
Εριξα τροφη κ βγηκε

michalos
04-02-17, 07:06
Καλησπέρα Μιχάλη. Δώσε μας λίγες πληροφορίες για το νεο φωτιστικό.

αυτο ειναι:

http://www.ebay.com/itm/New-Waterproof-Submersible-Aquarium-LED-Light-Fish-Tank-LED-Bar-Strip-Light-Lamp/321974666598?_trksid=p2047675.c100009.m1982&_trkparms=aid%3D888007%26algo%3DDISC.MBE%26ao%3D1% 26asc%3D20131227121020%26meid%3D0dfbb4df199946088d 0755364a368cd5%26pid%3D100009%26rk%3D1%26rkt%3D1%2 6sd%3D302006093297

υπαρχει και αυτο με τηελεκοντρολ κ κανεις οτποιο χρωμα θελεις:
http://www.ebay.com/itm/IP68-Waterproof-LED-Aquarium-Light-Submersible-Fish-Tank-Lamp-18-48cm-Bar-Strip/132035058568?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D2220071%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2% 26asc%3D20131003132420%26meid%3D1fcab09c14dd45e199 a223d6bd5d0e3f%26pid%3D100005%26rk%3D6%26rkt%3D6%2 6sd%3D391668118210

η φωτο ειναι του δικου μου

golf4470
05-02-17, 18:13
Πειραματισου λιγο με τον φωτισμο γιατι πιστευω οτι το φασμα σου δεν ειναι πολυ σωστο κ μπορει να ξεκινησουν αλγες.

michalos
05-02-17, 20:18
Πειραματισου λιγο με τον φωτισμο γιατι πιστευω οτι το φασμα σου δεν ειναι πολυ σωστο κ μπορει να ξεκινησουν αλγες.

Καλησπερα, το πραγματικο χρωμα του φωτισσμου δεν εχει καμια σχεση με τις φωτο που βαζω ! Το κινητο ειναι παλιο και η φωτογραφικη του ειναι για τα μπαζα :D
Το χρωμα που βγαζουν τωρα τα φωτιστικα συνολικα ειναι λευκο με μια ελαφρα αποχρωση του γαλαζιου.
Σχεδον λευκο δηλ με μια μικρη αποχρωση γαλαζιου που ομως στις φωτο φαινεται τελειως αλλοιωμενο σαν μωβ-ροζε
Μια ερωτηση: πηρα τα plelets ocean nutrition formula two small pellets ,αλλα μολις τα ριχνω στο νερο πανε κατευθειαν στον πατο και τα κλουνακια και οι χρωμιδες δεν το παιρνουν χαμπαρι οτι ειναι τροφη να φανε. Μονο οταν ριξω flakes τρωνε . τι γινεται ? θα φανε σιγα σιγα και τα pellets ή να τα ταιζω μονο flakes?

golf4470
05-02-17, 20:22
Θα ρίχνεις τόση τροφή όσο χρειάζονται τα ψάρια για να φάνε κ γενικά πρέπει να τους έχεις διάφορες τροφές (flakes, pellets, κατεψυγμένη).

michalos
05-02-17, 20:24
Θα ρίχνεις τόση τροφή όσο χρειάζονται τα ψάρια για να φάνε κ γενικά πρέπει να τους έχεις διάφορες τροφές (flakes, pellets, κατεψυγμένη).

Φταιει το οτι ειναι μικρα τα pellets και βουλιαζουν αμεσως ή ολα τα pellets βουλιαζουν ετσι γρηγορα? και δεν ριχνω πολλα πελλετσ , και λιγα που ριχνω δεν τους δινουν σημασια
Βεβαια οτι μενει στον πατο εχω 1 αστερια κ 2 nassarius που τα τρωνε

golf4470
05-02-17, 21:59
Ίσως να μην τους αρέσουν. Δοκίμασε άλλη τροφή.

Sakisdraminos
06-02-17, 07:31
ανάλογα με το τι τροφή πήρες υπάρχουν και πελετ που δεν είναι βυθιζομενα .
εγώ κατά κύριο flake ρίχνω σε όλα!
φυσικά προσπαθώ να μην μένει καθόλου τροφή!

michalos
06-02-17, 16:04
Καλησπερα, σημερα τους ξαναριξα pellets για δοκιμη ακριβως απο πανω τους.
Ορμησαν και εφαγαν οτι προλαβαν πριν να παει στον πατο. Μετα δεν ασχοληθηκαν.
Ειδα οτι τους αρεσει αλλα ακριβως επειδη δεν επιπλεει κ δεν βουλιαζει σιγα οπως τα flakes δεν πανε στον πατο μετα να ψαξουν. Αργα βυθιζομενα pellets θα ηταν τελεια και θα τα ετρωγαν ολα σιγουρα
Αλλα οπως ειπα εχω τους καθαριστες στην αμμο ο αστεριας και τα nassarius δεν πανε χαμενα και αυτα που πεφτουν κατω
Και εγω δεν θελω να μενει τροφη αφαγωτη γιατι γινεται πηγη ρυπανσης

golf4470
07-02-17, 17:53
Πειραματίσου κ με άλλες τροφές. Δεν ειναι σωστό να τους ρίχνεις μόνο ένα είδος.

voas
12-02-17, 12:26
πάρε και φυλλαράκια να λυθεί το πρόβλημα σου μιχαλη!

michalos
17-02-17, 19:27
Καλησπερα, πηρα κ 1 goby (Valenciennea sexguttata) :)
Μικρουλης πολυ 2 εκατοστα μονο περιπου
Μια ερωτηση: πειραματιζομαι με τον κυκλοφρητη , τωρα εχω ενα 2000Lt/h
και αυτον του φιλτρου που ειναι μικρος
Ειναι απαραιτητο να υπαρχει αναταραξη του νερου στην επιφανεια? γιατι παρατηρω οτι επειδη κοιταει προς τα κατω ο κυριως κυκλοφορητης κ αυτος του φιλτρου στην μεση, η επιφανεια ειναι ακινητη και ειδικα οταν ταισω και δεν φανε ολο το φαι μενει ενα μικρο "φιλμ" στην επιφανεια
Η κατευθυνση που εχω δωσει ειναι για να χτυπαει στον βραχο και τα κοραλια και να μην μενει νεκρο σημειο στο βραχο κ το βυθο
Εχω και μια αντλια περιπου οπως αυτη της φωτο απο ενα παλιο ενυδρειο 400lt/h νομιζω ειναι , να την κολλησω στο τζαμι στην πανω πλευρα να αναταρασει το νερο στην επιφανεια?

michalos
18-02-17, 07:40
Καλημερα, χθες εκανα ενα πειραμα με την τροφη επειδη οι χρωμιδες αποδειχτηκαν πολυ δυσκολοι στην τροφη τους
Ετοιμασα τα πελλετ (ocean nutrition formula one small pellets) με την εξης συνταγη:
Τα εβαλα σε ενα ποτηρι σε λιγο νερο απο το ενυδρειο για μιση ωρα να μαλακωσουν, μετα με ενα κουταλακι τα πατησα 1-2 φορες να γινουν σαν πουρε και τους τα εριξα
Εγινε πανηγυρι! Εφαγαν επιτελουν καλα και οι χρωμιδες ,αλλα και στα κλουνακια αρεσε τοσο που ενω ειχαν φαει ηδη ξαναφαγαν
Ετσι εγινε η τροφη σαν να ριχνεις κατεψυγμενη τροφη στο νερο, ασπρες νιφαδες που αιρουνταν μεσα στο νερο αντι οπως πριν να πετφτει σαν σκαγια στον πατο χωρις να δινουν σημασια τα ψαρια
Εντυπωσιαστηκα με την αλλαγη αυτη! τρομερη αλλαγη!
Και η ποσοτητα που εβαλα αν και ηταν μικρη ,περιπου 20 "σκαγια" φαινοταν σαν να ειχα ριξει αρκετη με τις νιφαδες που εγινε

michalos
20-02-17, 17:59
Καλησπερα , εχω δει στον βραχο με ζοανθους που εχω παρει και εχει και κατι υποπτο πανω του ,μαιαζει με Aiptasia αλλα θελω και την γνωμη σας
Οι φωτος δεν ειναι τοσο καλες γιατι η φωτογραφικη του κινητου ειχα χαλια

golf4470
20-02-17, 18:40
Απταισιες ειναι. Προσπάθησε να τις βγάλεις το συντομότερο για να μην εξαλειφθούν.

michalos
20-02-17, 18:50
ευχαριστω , μια ειναι σε 3 φωτο! ευτυχως δεν εχω δει αλλες!
Ειδα την μεθοδο του καυτου νερου με μεγαλη συριγγα και θα την σκοτωσω

golf4470
20-02-17, 18:58
Αν ειναι μόνο μια καλύτερα βγάλε τον βράχο έξω κ αφαίρεσε την με ένα κατσαβίδι.

michalos
29-06-17, 09:13
Καλημερα, επανερχομαι στο φορουμ μετα απο καιρο, τα 2 ζοανθους που εχω ειναι σε κακη κατασταση , ειναι κλειστα και εχουν αρχισει και μικραινουν οι αποικιες τους
Αλλαγες δεν εχουν γινει στο ενυδρειο εκτος απο ενα 2ο κυκλοφορητη 2500lt/h (εχω και 1 2000lt/h) ειναι 60lt το ενυδρειο
Η θερμοκρασια ειναι περιπου 32 βαθμοι αυτες τις μερες
Τα ΝΟ3 ειναι περιπου 70 (ειχα παντα πολλα αλλα οχι τοσα)
αλλαγες νερου καθε 15 μερες (πριν εκανα καθε εβδομαδα) λογω οικονομικων προβληματων δεν μπορω συνεχεια να αγοραζω αλατι δυστυχως( ναι φτασαμε και εκει να κοβουμε και στο αλατι!)
Τα κλοουνακια προς το παρον ειναι καλα ,τρωνε κανονικα οπως και τα σαλιγγαρια και ο αστεριας που εχω
Επισης εχω εξαρση της αλγης ,καθε 2-3 μερες καθαριζω τα τζαμια , ισως φταιει και οτι ειναι απεναντι απο το παραθυρο που ανοιγουμε καθε βραδυ

voas
30-06-17, 09:04
Καλημερα Μιχάλη!
Υπομονη φιλε, μακαρι να πανε ολα καλα......
Το ενυδρείο οπως γνωριζεις εχει αρκετά θέματα, προσπάθησε να κρατάς τουλαχιστον, αλατοτητα, θερμοκρασία και νιτρικά σε φυσιολογικά επίπεδα!
Ίσως για την περίπτωση σου, μερικές αλλαγές νερου απο θάλασσα θα σε βοηθούσε!

michalos
04-07-17, 17:12
Καλησπερα, ευχαριστω για τις συμβουλες
Εκανα αλλαγη νερου παλι σημερα και επιασα τα ζοανθους με το χερι και ειναι λες και εχουν γινει ξυλα τα κεφαλακια! ειναι σχεδον ακαμπτα σαν να εχουν πετρωσει! μαλλον τα εχασα ετσι?

voas
05-07-17, 18:28
Δυστυχώς ειναι πολύ πιθανό και αυτο αλλα το βλεπεις, προσπάθησε να ισορροπίσεις τις τιμές!
Καλη συνεχεια

Sakisdraminos
06-07-17, 02:56
Μιχάλη δυστυχώς με τέτοιες θερμοκρασίες μόνο σούπα ζοαθους μπορεί να έχεις.

Δες λίγο σε παρακαλώ το θέμα της θερμοκρασία με ανεμηστηρες και μετά να δούμε και τα υπόλοιπα.

voas
18-07-17, 20:34
Παρένθεση στο θέμα!
-----------------------
αλλαγή όροι χρήσης του photobucket, παρακαλούμε να ενημερωθείτε εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=1017773#post1017773) για την διασφάλιση των φωτογραφιών σας, στο φόρουμ μας!