PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεκίνημα θαλασσινού 60 λίτρων


Stratos mak
04-10-16, 12:07
Καλημερα Παλιός στο χόμπι μας νέος στα αλάτια ειπα να δοκιμάσω να κανω ένα μικρο θαλασινο μπας και εχω όρεξη για όμορφους μπελάδες. Οχι πολλά πολλά 2 κλόουν μια γαρίδα και τπτ εύκολο κοράλι μέχρι εκει τπτ αλλο. Θα χρειαστω την βοηθεια και την εμπειρία όλων σας , για αρχή να σας πω οτι θα μπει ένα φιλτρο μικρο μέσα για αρχή και μετα θα γίνει κρεμαστό πλάτης και ένα σκιμερακι.
Πείρα τον αράγωνιτη (ζωντανό ) και έφτιαξα και το αλάτι μου στα 1025 σημερα το μεσημέρι θα μπουν στην γυάλα καθώς και βακτήρια για το στρώσιμο , και στην άλλη βδομαδα θα μπει και ζωντανός βράχος 3 κιλά περίπου. Απο δω και πέρα πείτε μου τι κανω και πως ,
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και συγνώμη αν σας κούρασα

leonardos
04-10-16, 13:58
καλη αρχη στα αλλατια σου ευχομαι!!!
δωσε λιγο διαστασεις ενυδρειου και μολις βαλεις βραχο βαλε και καμια φωτο να δουμε!!
αρχικα, το αλμυρο δεν θελει βοιολογικο φυλτρο αυτη τη δουλεια την κανει ο ζωντανος βραχος!!! θα χρειαστεις σκιμμερ, ριακτορακι αντιφωσφορου και αλλο ενα για ανθρακα (η κατι παρεμφερες) και εισαι οκ

οφειλω να ενημερωσω οτι οσο ποιο μικρο το συστημα τοσο ποιο αμεσες και μεγαλες οι μεταβολες των στοιχειων οταν αρχισουν οι καταναλωσεις αρα και ποιο δυσκολο!!

θα χρειαστεις συγουρα καποιο μικρο κυκλοφωριτη (wave maker) και καποιο καλο φωτιστικο (οταν λεω καλο ενοω δυνατο)

Stratos mak
04-10-16, 15:33
Τα περί εξοπλισμού τα εχω βρει όπως σκιμερ και μικρο κυκλοφοριτη γτ για μεγάλο δεν γίνεται δεν χωράει και φως δυνατό 24 watt led τωρα το φιλτρο το κρεμαστό το έλεγα για να βάλω τον άνθρακα μέσα και τον φώσφορο. Με βλεπω ομως απογοητευμένο έφτιαξα το αλάτι και έβαλα και τον αράγωνιτη και το φιλτρο με άνθρακα να δουλεύει αλλα ακομα τπτ ούτε ένα κιλό δεν πείρε αράγωνιτη

gallos
04-10-16, 17:58
Τα περί εξοπλισμού τα εχω βρει όπως σκιμερ και μικρο κυκλοφοριτη γτ για μεγάλο δεν γίνεται δεν χωράει και φως δυνατό 24 watt led τωρα το φιλτρο το κρεμαστό το έλεγα για να βάλω τον άνθρακα μέσα και τον φώσφορο. Με βλεπω ομως απογοητευμένο έφτιαξα το αλάτι και έβαλα και τον αράγωνιτη και το φιλτρο με άνθρακα να δουλεύει αλλα ακομα τπτ ούτε ένα κιλό δεν πείρε αράγωνιτη

Καλή αρχή!!!Όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω!Προσοχή στις μεταβολές!!Πάρε οπωσδήποτε υγρά τεστ!!Τι εννοείς "ούτε ένα κιλό δεν πείρε αραγωνίτη";Είναι θολό και δεν έχει ξεθολώσει ακόμα;

leonardos
04-10-16, 21:41
αυτο με το κιλο ουτε εγω το καταλαβα!!!

24 watt led οκ αλλα στα ποσα κ? τι φασμα ειναι ενα απλο λεντ? μουλτιτσιπ? για δωσε καμια πληροφωρια παραπανω!!!

κυκλοφωριτη μιρο και για θεμα χωρου αλλα και να μην το κανεις πλιντιριο!!!!!

Stratos mak
04-10-16, 22:15
κυκλοφοριτη πολυ μικρο λεει οτι ειναι μεχρι 60 λιτρα θα εχω και φωτο απο αυριο μεθαυριο που θα εχω καθωσ και πιο πολλεσ λεπτομεριερσ του φως και σκιμμερ αραγωνιτη 1 με 2 κιλα εβαλα στην γυαλλα βαζω και μερικες φωτο απο το ξεκινημα

voas
05-10-16, 09:07
καλημέρα φιλε!
σου ευχομαι καλή επιτυχία στο νέο εγχείρημα σου!
τα λίτρα που θα τρέξεις μπορεί να είναι λίγα αλλά αυτό αυξάνει κατακόρυφα τον βαθμό δυσκολίας του!
δεν εχεις αναφέρει ελεγκτή θερμοκρασίας και αυτοματη αναπληρωση που ειναι βασικοτατα!
τα λίτρα ειναι οριακά για μια γαριδα και μερικά σαλιγκάρια!
μπορεις να βαλεις όμως όμορφα ζωανθους και έτσι να δώσεις πολύ όμορφο χρώμα!
κλοουνακια καλύτερα να μην βάλεις γιατί είναι αμαρτία να ασφυκτιούν σε ένα τόσο μικρο περιβαλλον!
καλη συνέχεια στρατο, κράτα μας ενήμερους!

Stratos mak
05-10-16, 10:34
Μετριτης θερμοκρασίας υπάρχει stc 1000 και κλοουνακι θα μπει ένα όσο πιο μικρο μπορώ να βρω για να μπορέσει να μεγαλώσει σε αυτα τα λίτρα που ειναι οριακά

voas
05-10-16, 11:13
Μετριτης θερμοκρασίας υπάρχει stc 1000 και κλοουνακι θα μπει ένα όσο πιο μικρο μπορώ να βρω για να μπορέσει να μεγαλώσει σε αυτα τα λίτρα που ειναι οριακά

οκ!
μια χαρά στρατο,αν μπορείς βάλε και μια αυτ.αναπληρωση για να μην εχεις απότομες μεταβολές!;)
κλοουν αν επιμένεις βάλε αλλα αν μπορείς τα ocellaris 2-3cm
καλή συνέχεια φίλε!

voas
08-10-16, 21:43
Γεια σου Στρατο!
Τι νεα φιλαρακι,μαζεύτηκε ο εξοπλισμός ;
Σε τι φάση ειμαστε τωρα ;

voas
13-10-16, 13:18
στρατο που χάθηκες?
έχουμε κανένα νέο?

Stratos mak
17-10-16, 11:21
Λοιπόν για να μην σας κρατάω σε αγωνία άλλο και μετα και απο την παρότρυνση και τον παιδιών και από οτι είδα και χτεσ θα παμε στα 60 λιτρα!!!!!!!!!!Το ενυδρειο ειναι το Dennerle Nano Cube 60L, και αφου εχουμε την σωστη βαση θα ξεκινήσουμε και σωστα.

voas
17-10-16, 11:32
μπράβο στρατο!
καλή αρχή να εχεις και ότι θελεις εδω είμαστε να βοηθήσουμε!
φωτο φυσικά μην ξεχνάς να βαζεις!

Sakisdraminos
17-10-16, 16:45
Μια χαρά Στράτο καλή κίνηση έκανες .

Στους Κώστα το σπίτι σε περιμένει ο βράχος από το Nano της έκθεσης μαζί με τα δύο κλόουν .

Το κατάστημα μας είπε να τα κρατήσουμε και είπαμε λόγο ότι ξεκινάς θα ήταν μια καλή κίνηση να σε βοηθήσουμε .
Μίλησε τον kwsta82 να κανονίσετε να περάσεις να το πάρεις !!!

voas
18-10-16, 13:50
μπραβο μπραβο παιδια!
τέτοιες αποφάσεις δείχνουν εμπράκτως την αλληλεγγύη μεταξύ μας κρίνοντας πάντα με γνώμονα το καλό όλων και όχι το δικό μας μεμονωμένα!
καλή συνέχεια στρατο!

Stratos mak
18-10-16, 15:33
Για ακομα μια φορα φανηκε η αγαπη μας για αυτο το χομπυ, αλλα και η πολυτιμη βοηθεια ολων σας ακομα και ατομων που δεν εχει ακομα τυχη να τα γνωρισω προσωπικα σας ευχαριστω πολυ για ακομα μια φορα για οτι εχετε κανει μεχρι τωρα για μενα.
Αυτη σας η κινηση με εχει συγκινησει παρα πολυ και το εκτιμω αφανταστα.
Με εκτιμη Στρατος.

Sakisdraminos
19-10-16, 10:06
Στράτο πάμε γερά μια ομάδα είμαστε !

Πότε θα πάρεις το ενυδρείο ?
Πρέπει λίγο να το τρέξεις να σου στείλουμε και κοράλλια .

Άμα βάλεις και τον βράχο θα είσαι έτοιμος .

φώτα ροή και λοιπή φίλτρανση τι θα βάλεις ?

Stratos mak
20-10-16, 13:01
Το ενυδρείο αγοράστηκε και ξεκινάμε το Σάββατο να δουμε το φωτιστικό θα παμε σε diy με led λαμπάκια και ψυχτρα. Φιλτρο θα μπει ένα μικρο κρεμαστό για άνθρακα και φώσφορο το εχω είδη καθώς κυκλοφορητης ένας sicce 1000 l/h και αυτος υπάρχει είδη καθώς και αραγωνιτης 4 κιλα .
Βράχος μετα και το δωρο τον παιδιών υπάρχει μένει μονο να δω για ρεφεκτομετρο αν εχετε τπτ στα υπόψιν φτηνό και καλο ακομα και μτχ να μου πείτε αργότερα θα ψάξω και για ένα μικρο σκιμερακι επεισεις προτάσεις ανοιχτές.

Sakisdraminos
20-10-16, 13:13
Βάλε νερό να τρέχει άμα μπορείς φτιάξε και αλάτοτητα και μόλις παρεις από τον Κώστα βράχο και ψάρια να είσαι κομπλέ .

Sakisdraminos
20-10-16, 13:14
Και καμιά φωτογραφία να βλέπαμε δεν θα λέγαμε ο όχι !

voas
20-10-16, 23:59
Γεια σου στρατό!
Καμια φωτο για να βλέπουμε και την πορεία;:D

Stratos mak
23-10-16, 20:55
καλησπερα παιδια καιρο εχω να σας γραψω νεα μου, εχω πολλες αποριες ολο ρωταω και μαθαινω.
1) φιλτρο με ανθρακα και αντιφωσφορο θελω ναι η οχι και γιατι?
2) σκιμμερακι θελω ?
3) δοσομετρικη θελω?

Μεσα ξερω τη θα βαλω 2 κλοουν 1 γαριδα 1ερημητη απο κοραλια 1εφυλια 1ανεμωνη ,Μανιταρια(actinodiscus) Βrain coral(favites) και απο σκληρα ενα μονο που ειδα στον φιλο golf4470 δεν ξερω πως το λενε αν μπορει να μας πει.

οποτε για αυτα που θελω να βαλω μεσα τι ειναι καλυτερο να εχω ?
σας βαζω και φωτο το τι εχω μεχρι τωρα

Sakisdraminos
23-10-16, 21:14
Πέτα το αερομετρο η πως αλλιώς λέγετε αυτό της haquos!
Αν το φίλτρο μπορεί να πάρει άνθρακα τότε κομπλέ!
Σκιμμερ λίγο αργότερα!;)

Stratos mak
23-10-16, 21:48
Σακη περνει ανθρακα και αντιφωσφορο αλλα τον χρειαζομαι και γιατι?
δεν εχω αλλο αλλατομετρο και θα ριξω το βαρως σε φως που θελω και αλλα πραγμματα και μετα αλλατομετρο

Sakisdraminos
23-10-16, 22:07
Πάρε ρεφρακτομετρο να μετράς άμα έχεις λάθος αλάτοτητα τι να τα κάνεις τα φώτα !!!
Πραγματικά ξέρω ενυδρείο που από λάθος μέτρησης έχασε πολλά κοράλλια .

golf4470
23-10-16, 22:51
Του φίλου Στρατου του αρέσουν οι εφυλλιες, τα μανιτάρια, οι ζωανθοι κ seriatopora. Γενικότερα απο οτι κατάλαβα θα μείνει σε soft κοράλλια.
Αποσισαμε να φτιάξει ένα φωτιστικο on/ off με 8 royal blue κ 5 cool white 40w κ έναν ανεμιστήρα.
Μιλήσαμε αρκετές ώρες κ προσπάθησα να του εξηγήσω λίγα πράγματα για το θαλασσινό όπως αλατοτητα, τεστ, ιχνοστοιχεία κα.

voas
23-10-16, 23:07
Μπράβο Στρατο σιγα σιγα μαζεύεσαι φιλε.
Καλό ειναι να πάρεις έστω και ενα μεταχ/νο ρεφρακτομετρο,ετσι ώστε να εχεις σωστή αλατοτητα απο την αρχη!
Καλη συνεχεια φιλαρακι περιμένουμε εναγωνίως!
-------------------------
Του φίλου Στρατου του αρέσουν οι εφυλλιες, τα μανιτάρια, οι ζωανθοι κ μια seriatopora. Γενικότερα απ´οτι κατάλαβα θα μείνει σε ****** κοράλλια.
Αποσισαμε να φτιάξει ένα φωτιστικο on/ off με 8 royal blue κ 5 cool white 40w κ έναν ανεμιστήρα.
Μιλήσαμε αρκετές ώρες κ προσπάθησα να του εξηγήσω λίγα πράγματα για το θαλασσινό όπως αλατοτητα, τεστ, ιχνοστοιχεία κα.

Μπράβο Δημήτρη!
Πολύ χαίρομαι που ο ένας βοηθάει τον άλλον!
Μονο ετσι θα μπορέσουμε να παμε το χόμπι μας παρακάτω!

Sakisdraminos
24-10-16, 05:52
Είσαι μάστερ Δημήτρη!
Μπράβο
Δειτε λίγο και την επιλογή ενός έτοιμου φωτιστικού .
Από τα κοράλλια εκτός την σεριατοπορα όλα τα άλλα είναι εύκολα .
Οπότε εύκολος στόχος !

Stratos mak
24-10-16, 23:59
[QUOTE=voas;974760]Μπράβο Στρατο σιγα σιγα μαζεύεσαι φιλε.
Καλό ειναι να πάρεις έστω και ενα μεταχ/νο ρεφρακτομετρο,ετσι ώστε να εχεις σωστή αλατοτητα απο την αρχη!
Καλη συνεχεια φιλαρακι περιμένουμε εναγωνίως!


Σημερα εκλεισα και το ρεφρακτομετρο και το περιμενω μεχρι τελος τις εβδομαδας .

leonardos
25-10-16, 00:16
μεγια θα σε βοηθισει πολυ!!!

Sakisdraminos
25-10-16, 07:28
Σωστή αγορά συνεχίζεις να παίρνεις σωστό εξοπλισμό!
Σε συνδυασμό με διάβασμα θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα!

voas
25-10-16, 13:03
Μπράβο στρατο!
πολύ όμορφη κίνηση!
καλή συνέχεια φιλαρακι!

thanasis76
25-10-16, 14:46
φιλε μου, μια χαρα το πας...
δεν χρειαζονται βιασυνες, αργα βηματα και σταθερα...
σκιμμερακι αν σου πεσει κανα νανο, να το τσιμπησεις, θα το χρειαστεις...
οσο για φωτιστικο, με ενα λεντ στο κεντρο θα εισαι κορυφη...
εχεις τον μαστορα διπλα σου να σε φτιαξει...:D:D

voas
30-10-16, 12:51
έλα στρατο καλησπερα!
καμιά κίνηση έγινε τον τελευταίο καιρό?
καλή συνέχεια φιλαρακι!

Stratos mak
30-10-16, 21:34
καλησπερα σε ολη την τρελο παρεα και επειδη ξερω οτι σας ελειψα και θελετε νεα μου σας εχω πολλα και καλα.
1) Αυριο θα παραλαβω το ρεφεκτομετρο που εχω παραγγειλει
2) Ετοιμη και η βαση .
3) Με την πολυτιμη βοηθεια του φιλου Δημητρη (golf 4470) μπηκε σε μια σειρα και το θεμα φωτισμου του ενυδρειου .
4) Και απο αυριο μαι μετα θα μπει ο βραχος και ο αραγωνιτης που υπαρχουν ειδη και ξεκιναμε δυνατα .

Αυτα τα λιγα και θα εχετε νεα μου συντομα ελπιζω να σας αρεσε η βαση μου και ακουω σχολια σας .



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-oo202-stratos_makris-2016-10-30_14.25.52_zpsvslqex21.jpg (http://s376.photobucket.com/user/Stratos_Makris/media/2016-10-30%2014.25.52_zpsvslqex21.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-oo202-stratos_makris-2016-10-30_14.26.03_zpsi8j4yjm2.jpg (http://s376.photobucket.com/user/Stratos_Makris/media/2016-10-30%2014.26.03_zpsi8j4yjm2.jpg.html)

Sakisdraminos
30-10-16, 22:01
Πολύ δυνατή κατασκευή !
Μου αρέσει και το κόντρόλέρ που είναι έξω.

Αντέ να μπαίνει νεράκι να ξέκανα με δυνατά.
Να πάρεις και βακτήρια για τηΣάββατο πρώτες μέρες!

Stratos mak
30-10-16, 22:07
Πολύ δυνατή κατασκευή !
Μου αρέσει και το κόντρόλέρ που είναι έξω.

Αντέ να μπαίνει νεράκι να ξέκανα με δυνατά.
Να πάρεις και βακτήρια για τηΣάββατο πρώτες μέρες!

Για στειλε Σακη τι βακτηρια θελουμε

voas
30-10-16, 23:07
Μπράβο Στρατο!
Καλορίζικη η βάση φιλαρακι,πολύ όμορφη κατασκευή!
Βακτήρια θα σου πρότεινα τα special blend!

leonardos
30-10-16, 23:35
πολυ ωραια το ξεκεινας!!!! συνεχισε ετσι περιμενουμε τα καλητερα!!!

Stratos mak
02-11-16, 11:19
Μιας και που τελειωσαμε με την βαση μενουν μονο τα ποδια να μπουν και ηρθε και το ρεφεκτομετρο και κοιταω τον εξοπλισμο μου εχω εναν θερμοστατη 100 watt κινεζικο και ελεγα να βαλω κατι επωνυμο σε eheim απο 75 μεχρι 100 watt
ακουω τις γνωμες σας να τον παρω απο τωρα η και αργωτερα δεν θα εχω θεματα.
Δεν θελω να το ρισκαρω με τον κινεζικο γτ ποτε δεν ξερεις τι γινεται.
Αν εχεις καποιος καποιον μεταχειρισμενο δεν θα ελεγα οχι
Αυτα τα λιγα για σημερα να εχετε μια ομορφη μερα

golf4470
02-11-16, 12:48
Στρατό τώρα που ειναι νωρίς εγώ θα σου πρότεινα αν σε πέρνει να τρυπήσεις το ενυδρείο κ να βάλεις ένα σαμπακι απο κάτω. Θα κρύψεις όλο τον εξοπλισμό εκεί.

voas
02-11-16, 22:35
Με μια τρύπα πιστεύω θα ειναι κομπλέ,την επιστροφή μπορει να την γλυτώσει αν θελει!
Και να βάλει για σαμπ το 25 λίτρο λες ε;
Δεν ειναι Κακή ιδέα Δημήτρη!
Προσωπικά θα το εκανα.....ετσι θα ειχα ολο το main "καθαρό" απο εξοπλισμό!

kostas82
03-11-16, 01:14
Και εγώ θα το τρυπαγα, αν θες βοηθαμε και σε αυτό δεν μασαμε.

Sakisdraminos
03-11-16, 07:59
Εγώ δεν θα έμπαινα στην διαδικασία της τρύπας σαμπ.

Ο λόγος μικρό ενυδρείο άμα κάνει και τρύπες χάνει πολύ.
Ανεβαίνει πολύ το κόστος όπως και η κατανάλωση.
Αν πούμε ότι βάζει ένα σκιμμερ με media box και μπορεί να έχεις τα υλικά σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις είσαι κομπλέ.
Το μόνο που μένει είναι το φλοτερ της αναπληρωσης.
Φυσικά το σαμπ έχει και πολλα θετικά αλλά σε ένα τέτοιο ενυδρείο πιστεύω δε αξίζει!

Stratos mak
03-11-16, 10:53
Και εγω παιδια έτσι λεω σε αυτα τα λίτρα δεν αξίζει όμορφο θα γίνει και έτσι , γτ ξερω το τι ακριβώς θελω να βάλω μέσα και που να φτάσω.

voas
06-11-16, 15:45
στρατο καλησπερα!
καμία εξέλιξη έχουμε φιλαρακι?

Sakisdraminos
06-11-16, 17:57
προχώρησε η δουλειά θα βάλουμε νεράκι;

voas
07-11-16, 16:28
στρατο καλησπερα!
προχωράμε μαθαίνω ε?
δώσε νέα στον λαό φιλαρακι!

Sakisdraminos
07-11-16, 17:47
Δεν μας δίνει φωτογραφιες Νίκο να πάρουμε λίγο ηθικό! !!

Stratos mak
07-11-16, 23:34
καλησπέρα σε όλη την παρεούλα!
βλέπω κάποιοι δεν κρατιούνται καθολου,τι να κάνω και εγώ μπορω να τους χαλασω χατήρι;

Sakisdraminos
07-11-16, 23:57
Αντέ καλό ξεκίνημα!
Να εμφανιστούν και οι πρώτες αλγες να κάνουν τον κύκλο τους......

Stratos mak
08-11-16, 00:07
Εχει πολυ δρόμο ακομα εχω να μάθω πολλά και να κανω ακομα αλλα με σας δίπλα δεν φοβάμαι τπτ

voas
08-11-16, 01:01
Μπράβο Στρατο!
Μια Χαρά θα πανε ολα και θα απολαύσεις το μαγικό ταξίδι του θαλασσινού!
Με Αργά και σταθερά βήματα,σωστές και έξυπνες επιλογές εξοπλισμού σε συνάρτηση με το δεδομένο διάβασμα και την καθημερινή παρατήρηση δεν εχεις να φοβηθείς τίποτα!
Μετρησεις να κανεις απο αυριο να δούμε που βρίσκεται για αρχη!
Καλη αρχη και Καλη πορεία λοιπών.........
Αναμένουμε εντυπώσεις ......

Stratos mak
09-11-16, 12:17
εκαννα και τα πρωτα μου τεστ αν και δεν ειανι ακι τοσο καταληλα εχουμε μια πρωτη εικονα .
το απογευμα εχει ψωμια και εδω θελω την βοηθεια σας και την γνωμη σας για τυχων λαθη.
1) αμπουλα prodibio stopAmmo
2) αμπουλα prodibio BioDigest
η 2 πανω αμπουλες για σημερα και σαββατο αλαγη νερου 20-25 λιτρα, για να μπει και το πρωτο ψαρακι
3) microbe-lift special blend για τις αλαγες νερου βακτηρια.
και παμε και σε 2 τροφες
1)ocean nutrition formoula One
2)ocean nutrition formoula Two
και οι 2 τροφες σε flakes τι διαφορες εχουν μεταξυ τους οι τροφες;
αυτα τα λιγα για σημερα ελπιζω μην σας κουρασα

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-oo202-stratos_makris-2016-11-08_21.19.37_zpst93qked1.jpg (http://s376.photobucket.com/user/Stratos_Makris/media/2016-11-08%2021.19.37_zpst93qked1.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-oo202-stratos_makris-2016-11-08_21.16.23_zpsljwdb1i9.jpg (http://s376.photobucket.com/user/Stratos_Makris/media/2016-11-08%2021.16.23_zpsljwdb1i9.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-oo202-stratos_makris-2016-11-08_21.12.06_zpst76mz3or.jpg (http://s376.photobucket.com/user/Stratos_Makris/media/2016-11-08%2021.12.06_zpst76mz3or.jpg.html)

voas
10-11-16, 12:45
μπραβο Στρατο μια χαρά!
όποτε μπορείς παρε σιγά σιγά τεστακια της salifert!
απο αμπούλες και βακτήρια μια χαρά είναι αυτά!
η κάθε τροφή περιέχει διαφορετικά συστατικά και γεύση τα οποία τα βλέπεις πάνω στην συσκευασία τους!
καλή συνέχεια φίλε!

Stratos mak
10-11-16, 18:21
και μιας και το διαβασμα ξεκινησε δυνατα και απο τι ξερω τοσα χρονια στα ενυδρεια μονο αν το παρακολουθεις καθημερινα μαθενεις τι ακριβως θελουν και τι γινεται με το διαβασμα αποκτας μονο βασικες γνωσεις.

Σημερα μολις ανακαλυψα και τον πρωτο μου επισκεπτη μια Aiptasia .....
και ναι τωρα πρεπει να την αφαιρεσω, ξεκινησαμε πολυ δυνατα .

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-oo202-stratos_makris-2016-11-10_13.58.21_zpsdxyzpqdw.jpg (http://s376.photobucket.com/user/Stratos_Makris/media/2016-11-10%2013.58.21_zpsdxyzpqdw.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-oo202-stratos_makris-2016-11-10_13.57.54_zpsynom6bhe.jpg (http://s376.photobucket.com/user/Stratos_Makris/media/2016-11-10%2013.57.54_zpsynom6bhe.jpg.html)

Sakisdraminos
10-11-16, 18:59
Νικόλα βγάλε τον βράχο και με βραστό νερό καθάρισε την.
ρίχνε σιγά σιγά νερο στο σημείο που είναι μην κάψεις όλο τον βράχο θα χάσει την βιολογία του .

voas
10-11-16, 20:05
Στρατο καλησπέρα!
Οτι σου προείπε και ο Σάκης πριν,απλα πρωτα καλό ειναι να παρατηρήσεις εξονυχιστικά περιμετρικά όλον τον βράχο που εχεις μεσα στο ενυδρείο μήπως εχεις και πουθενά άλλου!
Επίσης μια αλλη λύση απο την στιγμή που θα βγάλεις έξω τον βράχο ειναι με ενα κατσαβίδι και ενα σφυρί να κόψεις περιμετρικά εκει το κομματάκι και να το πετάξεις!
Οι κινήσεις σου πρεπει να ειναι αστραπιαίες γιατι ο χρόνος μέτρα αντίστροφα έξω απο το νερο!
Καλη επιτυχία φιλε!

voas
14-11-16, 12:59
Στρατο καλημέρα!
τι νέα έχουμε φιλαρακι?
έβγαλες την απταιζια?
σε τι φάση βρίσκεται το ενυδρείο?

Stratos mak
16-11-16, 19:16
Καλησπέρα παιδιά η απτεσια μάλλον τελείωσε έβγαλα τον βράχο έξω πήγα να σπάσω το κομμάτι της άλλα δεν γινόταν και για αυτό την καυτηρίασα, μετά από 3-4 μέρες στο ψάξιμο δεν την ξανά βρήκα ούτε αυτή ούτε και καμία άλλη.

Το Σαββάτο μου πήραν δωρώ ένα κλοουνακι άλλα τελικά δεν άντεξε και από ότι ανακάλυψα μετά από εκεί που είχε έρθει είχε υπό αλατότητα (1018) καθώς και άλλο ένα που είχε στο μαγαζί είχε και αυτό κατάληξη .

χτες και με επιτυχία μπήκαν 2 πρώτοι ένοικοι ένα Nassarius sp και ένα Trochus Histrio.

voas
17-11-16, 12:49
καλημέρα στρατο!
μπραβο φιλαρακι να σου ζήσουν τα ζωντανά σου!
τι νέα έχουμε?
μετρησεις επαναληπτικες έκανες?

Sakisdraminos
17-11-16, 17:54
Στράτο μια χαρά η αστοχιες και οι θάνατοι είναι κάτι αναπόφευκτο!
Μέσα στην εβδομάδα θα σου στείλω και το φωτιστικό!

Stratos mak
18-11-16, 16:44
Ναι το ξερω αυτο αλλα δεν το βαζω κατω συνεχισουμε δυνατα σε ευχαριστω πολυ Σακη για το φωτιστικο που θα στειλεισ θα με βοηθησει παρα πολυ.
Για πειτε μου τωρα τι λετε μετα τα σαλιγγαρακια να βαλω μεσα να το χαιρομαι ποιο πολυ

voas
19-11-16, 19:11
Ναι το ξερω αυτο αλλα δεν το βαζω κατω συνεχισουμε δυνατα σε ευχαριστω πολυ Σακη για το φωτιστικο που θα στειλεισ θα με βοηθησει παρα πολυ.
Για πειτε μου τωρα τι λετε μετα τα σαλιγγαρακια να βαλω μεσα να το χαιρομαι ποιο πολυ


γεια σου Στρατο!
καλο είναι να κάνεις λιγο υπομονη να πέσουν τα νιτρικά και μετα βαλε καμία γαριδουλα και στην συνέχεια 2 κλοουνακια μίνι!

Stratos mak
21-11-16, 13:33
Καλημερα παιδια εκανα μετρηση σημερα σας βαζω και τις προηγουμενης εβδομαδας με την καρτα ειναι η παλια χωρις η σημερινη.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-oo202-stratos_makris-2016-11-15_22.54.54_zpssnvtmzlf.jpg (http://s376.photobucket.com/user/Stratos_Makris/media/2016-11-15%2022.54.54_zpssnvtmzlf.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-oo202-stratos_makris-2016-11-21_13.24.33_zpssjaife8l.jpg (http://s376.photobucket.com/user/Stratos_Makris/media/2016-11-21%2013.24.33_zpssjaife8l.jpg.html)

voas
21-11-16, 21:53
Γεια σου Στρατο!
Εχει ακόμα μέλλον το ενυδρείο για να στρώσει και πρεπει να κανεις λιγο υπομονη!
Αμμωνία Νο2 ;
Καλη συνεχεια φιλαρακι!

michalos
21-11-16, 22:05
Υπομονη να στρωσει φιλε και μετα ζωντανα
Πρεπει να μηδενισει αμμωνια -νιτρωδη
Ριξε και βακτηρια, εγω ριχνω τα easy life easy start
Βασικα για καποιο περιεργο λογο σε μενα μηδενισαν μολις του εβαλα ενα υαλοβαμβακα απο φιλτρο του γλυκου (παλιο ενυδρειο 4 χρωνων ) που εχω .Ετυχε ? ισως ,ισως και οχι...
Τα salifert No3 να τα μετρας κοιτωντας τα απο πανω οχι απο το πλαι.Απο πανω ειναι το medium range test , απο το πλαι κοιτας την μετρηση πολαπλασιασμενη χ 10 , που σημαινει οτι οταν στο πλαι βλεπεις 100 σημαινει εχεις Νο3= 10 , 50 σημαινει Νο3=5 κτλ

voas
21-11-16, 22:21
Υπομονη να στρωσει φιλε και μετα ζωντανα
Πρεπει να μηδενισει αμμωνια -νιτρωδη
Ριξε και βακτηρια, εγω ριχνω τα easy life easy start
Βασικα για καποιο περιεργο λογο σε μενα μηδενισαν μολις του εβαλα ενα υαλοβαμβακα απο φιλτρο του γλυκου (παλιο ενυδρειο 4 χρωνων ) που εχω .Ετυχε ? ισως ,ισως και οχι...
Τα salifert No3 να τα μετρας κοιτωντας τα απο πανω οχι απο το πλαι.Απο πανω ειναι το medium range test , απο το πλαι κοιτας την μετρηση πολαπλασιασμενη χ 10 , που σημαινει οτι οταν στο πλαι βλεπεις 100 σημαινει εχεις Νο3= 10 , 50 σημαινει Νο3=5 κτλ


Το διαιρεις με το 10.....

michalos
21-11-16, 22:25
Το διαιρεις με το 10.....

Ναι αυτο , το εκανα λιανα :D
Γιατι οι φωτος ειναι απο το πλαι και σκεφτηκα οτι ισως εχει μπερδευτει ο φιλος με την μετρηση (οπως το ειχα παθει κ εγω)

voas
21-11-16, 22:32
Ναι αυτο , το εκανα λιανα :D
Γιατι οι φωτος ειναι απο το πλαι και σκεφτηκα οτι ισως εχει μπερδευτει ο φιλος με την μετρηση (οπως το ειχα παθει κ εγω)

χαχαχαχαχα!
Μιχάλη ολοι μα ολοι έχουμε μπερδευτεί κάποια στιγμη πιστεύω!
αν θέλεις την γνώμη μου όμως, καλύτερη εικόνα όταν παίζεις σε μηδενικά εως 5 νιτρικά είναι το face to face με το δοχειακι!:D

Stratos mak
22-11-16, 00:33
Υπομονη να στρωσει φιλε και μετα ζωντανα
Πρεπει να μηδενισει αμμωνια -νιτρωδη
Ριξε και βακτηρια, εγω ριχνω τα easy life easy start
Βασικα για καποιο περιεργο λογο σε μενα μηδενισαν μολις του εβαλα ενα υαλοβαμβακα απο φιλτρο του γλυκου (παλιο ενυδρειο 4 χρωνων ) που εχω .Ετυχε ? ισως ,ισως και οχι...
Τα salifert No3 να τα μετρας κοιτωντας τα απο πανω οχι απο το πλαι.Απο πανω ειναι το medium range test , απο το πλαι κοιτας την μετρηση πολαπλασιασμενη χ 10 , που σημαινει οτι οταν στο πλαι βλεπεις 100 σημαινει εχεις Νο3= 10 , 50 σημαινει Νο3=5 κτλ

Απο πάνω αν το δω ειναι σαν λευκό (μηδέν) στο πλάι δείχνει πιο πολλά βακτήρια εχω τις aquaforest για στρώσιμο έβαζα bio s για 2 εβδομάδες κάθε μερα και τωρα στις αλλαγές pro bio s ακομα δεν εχω σκιμμερ .

michalos
22-11-16, 07:19
Στις φωτο οπως το βλεπω μηδεν δεν ειναι αλλα ειναι χαμηλα , γυρω στα 2,5 - 5 ειναι , ειδικα στην δευτερη που φαινεται πιο καθαρα που σημαινει οτι εισα οκ

Sakisdraminos
22-11-16, 12:01
Βακτήρια δεν μπορείς να βάζεις πολλά χωρίς σκιμμερ.
προσπάθησε να κάνεις αλλαγές νερού!

voas
24-11-16, 20:25
Στρατο καλησπέρα!
Τι νεα εχουμε φιλαρακι, ενημέρωσε μας αν μπορεις ;

Stratos mak
26-11-16, 23:17
Στρατο καλησπέρα!
Τι νεα εχουμε φιλαρακι, ενημέρωσε μας αν μπορεις ;
Νικο μου λογο ενοσ ατυχηματος (ελαφρη ) στο χερι που εχω θα μεινουμε στασιμη για κανα μηνα

leonardos
26-11-16, 23:55
να σαι καλα πανω απ ολα και ολα τα αλλα φτιαχνοναι!!! περαστικα!!

Sakisdraminos
27-11-16, 14:12
Στράτο περαστικά σου φιλαράκι!
πως πάει το κλόουν που έβαλες;
τελικά τι θα κάνεις με σκιμμερ και φωτιστικό;

voas
30-11-16, 21:49
Περαστικά Στρατο!
Η υγεία πανω απο ολα και έπονται τα υπόλοιπα!
Καλη συνεχεια αγόρι!

Sakisdraminos
03-12-16, 11:29
Στρατό πως πάει το χέρι;
Με το ενυδρείο έκανες τπτ ;

Stratos mak
09-12-16, 00:20
και να καθως με το χερι παμε πολυ καλυτερα εκοψα και τα ραμματα,
εκανα ενα δωρο ακομα στον εαυτο μου πειρα Α/Ο cardinal , παμε αργα αλλα σταθερα.

Sakisdraminos
10-12-16, 23:41
ήρθε η οσμωση ;

Με το φωτιστικό έκανες τπτ ;

Stratos mak
11-12-16, 23:16
ήρθε η οσμωση ;

Με το φωτιστικό έκανες τπτ ;
Ναι ηρθε και καναμε και την πρωτη μας αλλαγη

voas
13-12-16, 11:36
Στρατο πολύχρονος φιλαράκι να χαίρεσαι την γιορτή σου!
καλορίζικη η όσμωση να είναι και καλοδούλευτη!

Sakisdraminos
13-12-16, 22:08
Στρατό χρόνια πολλά φίλε....
πάντα υγεία και ευτυχία!

Stratos mak
14-12-16, 16:53
Στρατο πολύχρονος φιλαράκι να χαίρεσαι την γιορτή σου!
καλορίζικη η όσμωση να είναι και καλοδούλευτη!

Στρατό χρόνια πολλά φίλε....
πάντα υγεία και ευτυχία!

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά να στε καλα ,σας ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθεια σας και την συμπαράσταση σας .

Για το φωτιστικό περιμένω κάποια πράγματα να έρθουν , για skimmer κοιταω και κατελληξα στο tunze 9004

Για οτιδήποτε άλλο θα σας πω ...

voas
18-12-16, 14:11
γεια σου Στράτο!
τι έγινε φιλαράκι που έχουμε μείνει?

Stratos mak
21-12-16, 20:03
Καλησπέρα παιδιά καθώς περιμένω τα τελευταία υλικά για να φτιαχτεί το φωτιστικό ήρθε ή ώρα να δούμε και για σκιμμερακι , ακόμα δεν ξέρω τη κοιταω και για tunze 9004 αλλά και για deltec mce 300 μετά σκέφτομαι επειδή έχω μία 2 γυαλα μπας και την κάνω σαμπ με το σύστημα 2ύ ή αλλιώς του φτωχού. Τα σκιμερακια ειναι και τα 2 τσιμπιμενα όμως χαχαχα . Ακούω τις γνώμες σας και τις συμβουλές σας .

leonardos
21-12-16, 23:41
κατ εμε και τα δυο ειναι πολυ αξιολαγα οποιο και να παρεις:cool:

golf4470
21-12-16, 23:53
Τα aqua medic τα είδες καθόλου Στρατο; τα turboflotor ειναι πολυ καλα. Το σαμπ μη το σκέφτεσαι καθόλου, καντο κ βάλτα όλα μέσα.

Sakisdraminos
23-12-16, 10:14
Το mce 300 για μένα είναι τοπ !
πολύ καλό και στα λίτρα σου θα είναι πολύ δυνατό να παίξεις ακόμα και προβιοτικα!

voas
30-12-16, 14:33
Στράτο χρόνια πολλά αγόρι!
τι νέα έχουμε αποφάσισες τελικά για το σκιμμερ?

Stratos mak
30-01-17, 22:38
Καλησπερα παιδια σε ολους σας εχω χαθει και θελω να ζητησω συγνωμη απο ολους σας.
Συνεχιζουμε αργα και σταθερα θα γινει ενα σαμπ 20λιτρα με υπερχιλιση απο σωληνες, και θα μπει σκιμμερ εκει, καθως και ο λοιπος εξοπλισμος.
Να ευχαριστησω πολυ ολους σας για τον χρονο σας και την βοηθεια σας οπου αυτη την χρειαστηκα.
Θα προσπαθησω να ειμαι πιο πολυ κοντα σας και να βλεπετε νεα μου καθως και τις αναβαθμησεις

Sakisdraminos
31-01-17, 06:33
Και σαμπ εσύ το πας για για πολλα γκαζια !!

Stratos mak
31-01-17, 11:30
Ασε Σακη μου οι γκαντεμιες πάνε και έρχονται έχασα την γαρίδα cleaner που ειχα για αρχη νόμιζα οτι άλλαξε κέλυφος και δεν άντεξε πεθάνει και την έφαγαν τα σαλιγκάρια και κατι σκουλίκια που εχει κατω απο τον βράζω.
2 χτες ενω μέσα ειχα 2 κλοουνακια έλειψα απο το σπίτι κανα 2ωρο και όταν γυρισα ειχα μέσα ένα έψαξα παντού μέσα έξω απο το ενυδρείο και τπτ και αμέσως έβαλα το καπακι το γυάλινο τις γυάλας μου .
3 σημερα το πρωι ενω το αλλο ήταν καλα στις 11 ειναι ξάπλα κατω και στο πλάι δεν ξερω τι γίνεται .

voas
31-01-17, 11:38
καλημέρα στρατο!
το καπάκι δεν χρειάζεται που έβαλες!
πρόσεχε τις απότομες μεταβολές και κράτα σταθερές παραμέτρους στο νερό σου!
καλή συνέχεια φιλαράκι!

golf4470
31-01-17, 20:28
Στρατο μια καλή αλλαγή στο νερό κ μέτρα παραμέτρους. Στην φοτο που μου έδειξες τα νιτρικά σου ειναι τουλάχιστον 50.

Stratos mak
31-01-17, 22:14
Τελικα παιδια πέθανε και το αλλο και το έφαγαν τα σαλιγκάρια, Δημητρη μου δεν βγάζω άκρη με τα τεστ αυτα εγω νόμιζα ειναι 5 όπως σου ειπα απο κοντά αλλαγή νερού εκανα την Πέμπτη 15 λίτρα. Τωρα θα κανω και αυριο 20 λίτρα θα παρω και τεστ νερού αμωνίας ph και kh να τα εχω απλα πιστεύω ειναι ενας λόγος που δεν εχω αναπληρώσει και εχω μεταβολές με αλάτοτητα μπορεί και αυτο να τα επηρέασε

golf4470
01-02-17, 00:02
Το 1 λτ εξάτμιση του ενυδρειου σου μπορεί να έχει μεγάλη διαφορά στην αλατοτητα. Πόση αλατοτητα εχεις;
Με προβληματίζουν όμως οι μαζικοί θάνατοι κ γιατί δεν ειχες προβλήματα τόσο καιρό. Κάτι άλλο ειναι. Μέτρα no3, ammonia, po4 κ κάνε 30- 40λτ αλλαγή.

Sakisdraminos
01-02-17, 18:05
Νομίζω ότι 1 λίτρο στα 40 είναι αρκετό...
πάρε τεστ να κάνεις μέτρησης να δούμε τι γινεται ....

Stratos mak
02-02-17, 23:26
εκανα τεστ νιτρικα και αμμωνιας και χωρις σκιμμερ ειμαι ανεβασμενος οχι πολυ αλλα ειμαι , το πρωτο βημα ειναι το σκιμμερ και η 2 γυαλα να γινει σαμπ και να παμε πιο αργα και σταθερα

golf4470
02-02-17, 23:31
Καλησπέρα Στρατο. Ποσο ανεβασμένος ήσουν;

Sakisdraminos
03-02-17, 05:00
Στρατό οι μετρησης σου θυμίζουν ενυδρείο που δεν έχει στρώσει.
Χωρίς σκιμμερ δουλεύουν τα ενυδρεία φυσικά με ανάλογες Ρουτινες.
Το σκιμμερ δεν έχει να κάνει με την αμμωνία!!!
Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις άμεσα τουλάχιστον όσο γίνεται σκιμμερ που θα μπαίνει αργότερα και στο σαμπ να βοηθήσεις λίγο τι ενυδρειό και να συνεχίσεις βακτήρια.


Γαρίδα και ψάρια πέθαναν από αμμωνία και φουλ νιτρικα . Αυτό πιο πολύ για να το βλέπουν και οι υπόλοιποι και να μην την πατήσουν!

Sakisdraminos
03-02-17, 05:01
Καλό είναι να διαβάζουμε διαφορά θέματα θαλασσινού γιατί δεν είναι ένα απλο ενυδρείο .

Stratos mak
03-02-17, 20:18
Καλησπέρα Στρατο. Ποσο ανεβασμένος ήσουν;

Δημήτρη ειμουνα πάνω απο 0,15 αμμωνία μέχρι 0,25 αλλα σε συνδιασμο με νιτρικά εγινε απλα αυτο που ξανα λεω μονο ένα ψαράκι ειδα πεθαμένο τα αλλα ούτε καν τα βρήκα.
Σημερα εκανα αλλαγή νερού 20 λίτρα και ξεκίνησα βακτήρια korallen zeobac άλλαξα και άνθρακα καθάρισα και τζάμια απο άλγη σήκωσα και τον βράχο λιγο να δω αν υπάρχει κανένα πτώμα απο κατω αλλα τπτ

golf4470
03-02-17, 20:29
Στρατο μη βάλεις αλλα ζωντανά μέχρι να στρώσει το ενυδρείο, πάρεις σκιμερ κ φτιάξεις το σαμπ.

Sakisdraminos
03-02-17, 20:46
Δημήτρη ειμουνα πάνω απο 0,15 αμμωνία μέχρι 0,25 αλλα σε συνδιασμο με νιτρικά εγινε απλα αυτο που ξανα λεω μονο ένα ψαράκι ειδα πεθαμένο τα αλλα ούτε καν τα βρήκα.
Σημερα εκανα αλλαγή νερού 20 λίτρα και ξεκίνησα βακτήρια korallen zeobac άλλαξα και άνθρακα καθάρισα και τζάμια απο άλγη σήκωσα και τον βράχο λιγο να δω αν υπάρχει κανένα πτώμα απο κατω αλλα τπτ



Στης ακαθαρσιες της γάτας δες !!!:smt043

golf4470
03-02-17, 20:49
Ωχ υπάρχει γάτα στο σπίτι;

Stratos mak
04-02-17, 12:01
Στης ακαθαρσιες της γάτας δες !!!:smt043

Δεν τα πειράζει ούτε καν του γλυκού εχει βάλει στο μάτι δεν τις αρέσουν καθολου.

voas
09-02-17, 22:44
Γεια σου Στρατο,τι νεα εχουμε απο το ενυδρείο;
Πήρες τεστακια,εγιναν μετρήσεις;

Stratos mak
09-02-17, 23:43
Πειρα τεστ νιτρικά περίπου 40 άμωνια πολυ λίγη 0,15 έως 0,25 αλλαγή εγινε χτες 20 λίτρα βακτήρια μπήκαν σημερα λίγη τροφή για να συνεχίσουμε μου ήρθε και η αυτόματη αναπλήρωση να μπει και αυτη και παμε σιγά σιγά

Sakisdraminos
10-02-17, 02:07
Μπράβο Στράτο περίμενε να μηδενισεις Αμμωνία και μετά ξανά βάλε ζωντανό!

Stratos mak
10-02-17, 11:27
Θα συνεχίσω με τροφή για κανα 2 μέρες ακομα σε τούλι την βάζω και μετα απο μερικές ωρες την βγάζω και την Κυριακή θα παρω ξανα μετρήσεις να δω που ειμαι , μαζεύω και εξοπλισμό σιγά σιγά τωρα θελω σκιμμερ πείτε μου κανα καλο και φτηνό βρε παιδια

voas
12-02-17, 12:22
Θα συνεχίσω με τροφή για κανα 2 μέρες ακομα σε τούλι την βάζω και μετα απο μερικές ωρες την βγάζω και την Κυριακή θα παρω ξανα μετρήσεις να δω που ειμαι , μαζεύω και εξοπλισμό σιγά σιγά τωρα θελω σκιμμερ πείτε μου κανα καλο και φτηνό βρε παιδια

καλημέρα Στρατο!
ότι σου έχουν πει και τα παιδιά από εδώ μέσα μέχρι να στρωθεί κανονικά το ενυδρείο!
για τα σκιμμερ τα έχουμε πει και σε προηγούμενα ποσταρισματα..........:cool:

Sakisdraminos
10-03-17, 09:58
Στρατό έκανες τπτ ;
βρέθηκε τελικά το τι έφταιγε για της απώλειες;

το καπάκι το έβαλες;


Με το φωτιστικό τι γίνεται;

Stratos mak
15-03-17, 20:08
Με τις απωλειες λογικα η παραμετροι του νερου αμμωνια και νιτρικα αν και ειχα μονο ενα (πτωμα ) τα αλλα αφαντα.

καπακι το εβαλα για λιγο καιρο και το ξανα εβγαλα δεν νομιζω να πηδηξανε γτ τα παντα ηταν στεγνα .

Με το φωτιστικο εχουν ερθει ολα τα πραγματα μενει μονο η ψυχτρα για να μπουν τα led καθως και η οθονη αφης για το arduino καθως αυτο που μας ηρθε ειναι με απλη οθονη .

Sakisdraminos
15-03-17, 21:41
Στρατό το καπάκι μην το βαζεις και κατασκευαστής το εβαλε μόνο για να ανεβάσει το κόστος......

golf4470
16-03-17, 21:48
Πως πάνε τα μανιταρακια Στράτο? Βγάλε καμια φωτογραφία να τα δούμε.

Stratos mak
20-03-17, 23:54
Καλησπερα παιδια τι κανετε να ευχαριστισω και απο εδω τον φιλο Δημητρη για τα ομορφα μανιταρια που μου εδωσε καθωσ και τα παραζωανθους .

Σημερα πειρα και τα αλλα τεστ μου Ca Mg Kh εκανα μετρησεις δεν μπορω να πω οτι εβγαλα ακρι ακριβως για πρωτη φορα εβγαλα 11,5 Κη και Ca 450 και δεν ξερω αν κατι εκανα λαθος θα το ψαξω και θα μαθω στην πορεια.
Θελω και σε κατι ακομα την γνωμη σας εχω βαλει αλατι να σπαω για να κανω αλλαγη το πρωι και καθος το aquaforest τελειωσε θελω να μου πειτε ενα καλο αλατι για μενα να παρω να ειμαι οκ .

Sakisdraminos
21-03-17, 06:23
Να πας να πάρεις tropic marin pro reef που είναι το αλάτι που δουλεύουν οι περισσότεροι και δεν είναι τυχαίο!!!!!

Όσο για της μέτρησης μαγνήσιο δεν μας είπες πόσο έβγαλε.

Stratos mak
21-03-17, 14:54
Να πας να πάρεις tropic marin pro reef που είναι το αλάτι που δουλεύουν οι περισσότεροι και δεν είναι τυχαίο!!!!!

Όσο για της μέτρησης μαγνήσιο δεν μας είπες πόσο έβγαλε.

Μαγνησιο σημερα θα κανω και θα σας πω αλλα απο τις αλλεσ δεν ακουσα κανα σχολιο
-------------------------
Να πας να πάρεις tropic marin pro reef που είναι το αλάτι που δουλεύουν οι περισσότεροι και δεν είναι τυχαίο!!!!!

Όσο για της μέτρησης μαγνήσιο δεν μας είπες πόσο έβγαλε.


Μαγνησιο μολισ εκανα μετρηση και το βρηκα 1440

leonardos
21-03-17, 14:56
μια χαρα ειναι και το μαγνισιο και το ασβεστιο απο KH εισαι ψηλα! θελει μεχρι 8 αντε μεχρι 8,2-3

Stratos mak
21-03-17, 15:04
μια χαρα ειναι και το μαγνισιο και το ασβεστιο απο KH εισαι ψηλα! θελει μεχρι 8 αντε μεχρι 8,2-3


Ειναι η πρωτη φορα που κανω αυτα τα τεστ οποτε μπορει να εχω κανει και καποιο λαθος σημερα θα κανω αλλαγη και αυριο θα ξαναμετρησω το KH να δω τι γινεται. Να πω ομως οτι δεν εχω βαλει το παραμικρο στο νερο μου απο προσθηκες ειναι οτι μου δινει το αλατι μου το aquaforest sea salt
το αλατι λεει οτι διενι αυτα

Mg – 1200-1300 mg/l
Ca – 360-400 mg/l
K – 300-350 mg/l
dKH – 8,0-9,0
pH – 8,0-8,2
καμα σχεση δεν εχω με αυτα ειμαι πιο πανω

Sakisdraminos
21-03-17, 15:42
Ειναι η πρωτη φορα που κανω αυτα τα τεστ οποτε μπορει να εχω κανει και καποιο λαθος σημερα θα κανω αλλαγη και αυριο θα ξαναμετρησω το KH να δω τι γινεται. Να πω ομως οτι δεν εχω βαλει το παραμικρο στο νερο μου απο προσθηκες ειναι οτι μου δινει το αλατι μου το aquaforest sea salt
το αλατι λεει οτι διενι αυτα

Mg – 1200-1300 mg/l
Ca – 360-400 mg/l
K – 300-350 mg/l
dKH – 8,0-9,0
pH – 8,0-8,2
καμα σχεση δεν εχω με αυτα ειμαι πιο πανω

λες να λένε ψέματα;:smt082:smt082:smt082

Stratos mak
21-03-17, 15:49
λες να λένε ψέματα;:smt082:smt082:smt082

Τι να πω ρε σακη η εγω βαζω πιο πολυ αλατι η κανω χαζομαρες με τα τεστ η κατι αλλο παιζει αντε να πουμε στο Kh εκανα πατατα γτ ειναι μεγαλη η διαφορα στα αλλα?

Sakisdraminos
21-03-17, 16:18
Χαβαλέ σόγιας κάνω φιλαράκι.
Αλλά με τι μετράς αλατοτητα;;

Stratos mak
21-03-17, 16:18
Χαβαλέ σόγιας κάνω φιλαράκι.
Αλλά με τι μετράς αλατοτητα;;

με ρεφρακτομετρο και εχω 1026

Stratos mak
10-04-17, 14:19
Καλησπερα παιδια καλη εβδομαδα να εχουμε και καλο πασχα σε ολους μας και τις οικογενειες μας.

Θελω να κανω μια ερωτηση καθως αλλαξα αλατι και πλεον πηγα tropic marin pro reef θελω την βοηθεια σας ποσα γραμμαρια αλατι βαζουμε αν λιτρο νερο ?για να εχουμε 1026 αλατοτητα ευχαριστω

revolution1925
10-04-17, 18:26
καλησπέρα Στράτο καλο Πάσχα!

γράφει επάνω η συσκευασία φίλε.
Αν θυμαμε καλα περίπου 26 γρ/λιτρο βγαίνει.

golf4470
11-04-17, 23:05
Καλησπέρα Στράτο. Εγώ βάζω 2600γρμ στα 80λτ

Sakisdraminos
13-04-17, 08:10
33 με 35 γραμμάρια πρέπει να είναι Στράτο καλό είναι να τσεκάρεις και στην σελίδα τή εταιρίας ....

voas
17-04-17, 18:52
Χρόνια πολλά Στρατο!
Τι νεα εχουμε,άλλαξες αλάτι,με το φωτιστικο που ειμαστε ;
Ποια ειναι τα επόμενα σχέδια;

Stratos mak
22-04-17, 14:01
33 με 35 γραμμάρια πρέπει να είναι Στράτο καλό είναι να τσεκάρεις και στην σελίδα τή εταιρίας ....

Το τσεκαρα Σακη 38-40 γρ λεει εβαλα 39 γραμμαρια ανα λιτρο και εχω 1026 .

Χρόνια πολλά Στρατο!
Τι νεα εχουμε,άλλαξες αλάτι,με το φωτιστικο που ειμαστε ;
Ποια ειναι τα επόμενα σχέδια;

Ναι Νικο ειπα αφου κανω κατι να το κανω σωστα και ετσι αλαξα αλατι,
με το φωτιστικο ειμαστε σε καλο δρομο χτες μου ηρθε και η ψυχτρα και προχοραμε θα το κανω αρχη βασικο για να δουλευει και μετα θα βαλω αλλο ενα καναλι με UV λαμπακια.

Τα λεντακια πανω στην ψυχτρα ειναι ενδικτικα πεειμενω ακομα μια ψυτρα για να την μεγαλωσω αλλα και να εχω χωρο για να βαλω και αλλα μελοντικα .

voas
24-04-17, 13:03
Το τσεκαρα Σακη 38-40 γρ λεει εβαλα 39 γραμμαρια ανα λιτρο και εχω 1026 .



Ναι Νικο ειπα αφου κανω κατι να το κανω σωστα και ετσι αλαξα αλατι,
με το φωτιστικο ειμαστε σε καλο δρομο χτες μου ηρθε και η ψυχτρα και προχοραμε θα το κανω αρχη βασικο για να δουλευει και μετα θα βαλω αλλο ενα καναλι με UV λαμπακια.

Τα λεντακια πανω στην ψυχτρα ειναι ενδικτικα πεειμενω ακομα μια ψυτρα για να την μεγαλωσω αλλα και να εχω χωρο για να βαλω και αλλα μελοντικα .

μπραβο μπραβο Στράτο!
με το καλό σου εύχομαι φίλε μου!

golf4470
09-05-17, 17:27
Πως πάμε Στράτο έχουμε καμιά εξέλιξη με τα ζωντανά?

Stratos mak
13-05-17, 14:59
Καλησπέρα παιδια
Καθως το φωτιστικο ειναι σχεδόν έτοιμο και γίνονται δοκιμές λείπει μονο ενα shield για την οθόνη αφής και θα ειναι 100% λειτουργικό, παράγγειλα ενα σκιμμερ mce 300 και το περιμενω μέχρι τέλος του μήνα. Αναβάθμισα και την οσμωση με ενα ακομα στάδιο την ρητίνη και τωρα λεω να παρω και ενα tds για ν την μετράω

Sakisdraminos
13-05-17, 20:29
Με το καλό να έρθουν όλα και να μπουσταρει.....

voas
15-05-17, 00:01
Μπραβο Στρατο,παμε γερά φιλαρακι!
Αναμένουμε φωτο απο την διαδικασία οπως και απο τον ύφαλο!

Stratos mak
22-05-17, 13:34
Καλημερα σε ολους παιδια
και να ειδωμεν το φως επιτελους ετοιμαστικε το φωτιστικο κρεαμαστικε εχουμε ακομα δοκιμες για να πουμε οτι ειναι 100% λειτουργικο αλλα σε γενικες γραμμες παει πολυ καλα και τα κοραλια απο οτι βλεπω και ξερω τους αρεσει πολυ.

Ενα ευχαριστω στον golf 4470 για την βοηθεια του στο πως να το κατασκευασω και τι υλικα θα χρειαστο καθως και στον νεο φιλο για σας αλλα παλιο για μενα D.harrys στην βοηθεια τις κατασκευεις αυτης.

golf4470
23-05-17, 18:59
Χαρά μου είναι Στράτο να βοηθάω τους συγχομπίστες μας.
Τώρα που μπήκε το φωτιστικό ξεκίνα να κάνεις κ μετρησεις και να βλέπεις καταναλώσεις.

voas
23-05-17, 20:40
Μπράβο Στρατο παρα πολύ όμορφο το νέο σου φωτιστικό,άλλαξε πολύ οπτικά!
Πες μας δυο λόγια,πες σου φαίνεται,τι να περιμένουμε για την συνεχεια;

Sakisdraminos
23-05-17, 21:00
Μπράβο στον Δημήτρη και τον Χάρη για τη βοήθεια αλλά και τον Στρατό για το τέλος της Οδυσσέας του φωτιστικου!
Καλή συνέχεια και καλό στοκαριασμα !

voas
23-05-17, 22:31
Μπράβο στον Δημήτρη και τον Χάρη για τη βοήθεια ........

Μπράβο Σακη που το υπενθυμισες,διότι άθελα μου το προσπέρασα!
Μπράβο παιδιά για την βοήθεια,για αλλη μια φορά δείχνουμε έμπρακτα την αλληλεγγύη μεταξύ των μελών μας!

Stratos mak
03-06-17, 20:33
καλησπέρα σας
καθως το φωτιστικο λειτουργει επρεπε να μπει και το τελευταιο λιθαρακι και αυτο δεν ηταν τιποτα αλλο απο το σκιμμερ και ναι μπηκε deltec mce 300 απο οτι φενεται αρχιζει να στρωνει αν και κανει τον θορυβο του και δεν ξερω γτ.

εχουμε ομως θεμματακια οπως κυανο και ακομα μια αλγη ξεκινησα special blend βακτηρια χτες παρασεκυη μπηκε η δευτερη δοση απο μετρεησεις εκτος απο αμμωνια ειμαι καλα σε γενικεσ γραμμες νιτρικα ειχα κοντα στα 50 αλλα πριν μπει το σκιμμερ οποτε δεν εχω κανει και νεα μετρησει.

απο ζωντανα μεσα εχω μονο σαλιγκαρια μεχρι τωρα μπορω να πω κανουν δουλεια στον αρραγωνιτη και καπως τον καθαριζουν.

απο ρουτινες αλλαγες νερου καθε 7 με 10 μερες 15 με 20 λιτρα αναλογα αλλατι tropic marin pro reef, ανθρακα και αντιφωσφορο αλλαγη μια φορα τον μηνα

τωρα που μπηκα σε σειρα τη μου προτινεται απο συμπληρωματα αλλες ρουτινες, και σκεφτομαι να αλλαξω και κυκλοφοριτη εχω εναν 1000/Η και λεω να βαλω εναν jebao rw 4 μηπως δεν εχω καλη κυκλοφορια και εχω κυανο.

αυτα απο μενα ακουω γνωμες προτασεις συμβουλες.

voas
04-06-17, 13:23
καλησπέρα σας
καθως το φωτιστικο λειτουργει επρεπε να μπει και το τελευταιο λιθαρακι και αυτο δεν ηταν τιποτα αλλο απο το σκιμμερ και ναι μπηκε deltec mce 300 απο οτι φενεται αρχιζει να στρωνει αν και κανει τον θορυβο του και δεν ξερω γτ.

εχουμε ομως θεμματακια οπως κυανο και ακομα μια αλγη ξεκινησα special blend βακτηρια χτες παρασεκυη μπηκε η δευτερη δοση απο μετρεησεις εκτος απο αμμωνια ειμαι καλα σε γενικεσ γραμμες νιτρικα ειχα κοντα στα 50 αλλα πριν μπει το σκιμμερ οποτε δεν εχω κανει και νεα μετρησει.

απο ζωντανα μεσα εχω μονο σαλιγκαρια μεχρι τωρα μπορω να πω κανουν δουλεια στον αρραγωνιτη και καπως τον καθαριζουν.

απο ρουτινες αλλαγες νερου καθε 7 με 10 μερες 15 με 20 λιτρα αναλογα αλλατι tropic marin pro reef, ανθρακα και αντιφωσφορο αλλαγη μια φορα τον μηνα

τωρα που μπηκα σε σειρα τη μου προτινεται απο συμπληρωματα αλλες ρουτινες, και σκεφτομαι να αλλαξω και κυκλοφοριτη εχω εναν 1000/Η και λεω να βαλω εναν jebao rw 4 μηπως δεν εχω καλη κυκλοφορια και εχω κυανο.

αυτα απο μενα ακουω γνωμες προτασεις συμβουλες.


Μπράβο Στρατο,μια χαρά φιλε!
Μια αναπλήρωση να βάλεις και θα εισαι σούπερ!
Το σκίμμερ θα το χαρακτήριζα καλυτερα ακρογωνιαίο λίθο και Οχι λιθαράκι!
Οι μετρησεις σου δεν ειναι καλές,περίμενε να πέσουν τα νιτρικά και να μηδενίσεις αμμωνία και στην συνεχεια να προσθέσεις κανενα ζωντανό!
Για το κυανό άστο να εκτονωθεί και μετα θα το καταπολεμήσουμε σε συνάρτηση με την κάθοδο των τιμών σου!

Sakisdraminos
04-06-17, 13:39
Όπως πολύ σωστά σου είπε ο Νικόλας Θέλει δουλίτσα το ενυδρείο.
Κάνε κάνα δυο έξτρα αλλαγές νερού τουλάχιστον 20λτ να τρέξουμε τα νιτρικά για να πέσουν!
Βακτήρια λίγα και θα μηδενίσει η αμμωνία!
Όσο για το κυανό μαζί με το σχετικό μηδενισμό των θρεπτικών θα φύγει..


Σε εξοπλισμό νομίζω έχεις ακόμα πραγματάκια να πάρεις το ριφ δεν σταματάει ποτέ!

Stratos mak
04-06-17, 15:47
Μπράβο Στρατο,μια χαρά φιλε!
Μια αναπλήρωση να βάλεις και θα εισαι σούπερ!
Το σκίμμερ θα το χαρακτήριζα καλυτερα ακρογωνιαίο λίθο και Οχι λιθαράκι!
Οι μετρησεις σου δεν ειναι καλές,περίμενε να πέσουν τα νιτρικά και να μηδενίσεις αμμωνία και στην συνεχεια να προσθέσεις κανενα ζωντανό!
Για το κυανό άστο να εκτονωθεί και μετα θα το καταπολεμήσουμε σε συνάρτηση με την κάθοδο των τιμών σου!

Αναπλήρωση εχω παρει Νίκο και με την βοηθεια του Κ.Τακη να ναι καλα μου έφτιαξε βάσεις για τα Φλότερ μένει να παω να τις παρω να βάλω και αυτη και τέλος, όλες οι μετρήσεις να τονίσω είχαν γίνει πριν μπει το σκιμμερ και η δεύτερη δωση απο τα βακτήρια special blend

Sakisdraminos
25-06-17, 09:06
Στρατό έκανες τπτ;
Έβαλες την αναπλήρωση;

Λογικά αυτή την περίοδο θα έχεις αρκετή εξάτμιση!

voas
05-07-17, 18:10
Έλα Στρατο, που βρισκόμαστε, βάλε μας καμια φωτο να δούμε την εξέλιξη!

voas
18-07-17, 20:38
Παρένθεση στο θέμα!
-----------------------
αλλαγή όροι χρήσης του photobucket, παρακαλούμε να ενημερωθείτε εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=1017773#post1017773) για την διασφάλιση των φωτογραφιών σας, στο φόρουμ μας!

voas
11-09-17, 10:10
Στράτο καλησπερα, καιρό έχουμε να δούμε νέα σου, πως πάει το ενυδρείο μαζεύτηκες?

Stratos mak
13-09-17, 20:35
καλησπερα μαζευτικα και ειπα τωρα που χειμωνιαζει να μπουσταρο λιγο αλλα να σου τα προβληματα και θελω να τα μοιραστω μαζι σας.
λοιπον ξεκιναμε ενω ολα πηγαιναν καθως φενεται καλα ενα μαλακο κοραλι και ενα παραζωανθους που εχω μεσα δεν ανοιγουν καν ή πανε λιγο να ανοιξουν και ειμαι παλι στο μηδεν.

μετρησεις χτεσινες
αλατοτητα 1025
ca 430
mg 1470
kh 8,3-8,6

και απο οτι καταλαβαινουμε αυτο δεν γινεται λογο του αλατιου (tropic marin pro reef)
τα μονα που μπαινουν στο ενυδρειο ειναι καθε 15 μερες special blend & reef plus τπτ αλλο καθως και αλλαγη καθε 7 μερες 15 λιτρα .

Sakisdraminos
13-09-17, 20:53
Με τι μετράς αλάτοτητα;

Stratos mak
13-09-17, 21:00
Με τι μετράς αλάτοτητα;
Sybon Refractometer (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwjF6p2T7KLWAhUHuhQKHTufDRAQjhwIBQ&url=https%3A%2F%2Fwww.amazon.com%2FSybon-Refractometer-Automatic-Temperature-Compensation%2Fdp%2FB00204I4I4&psig=AFQjCNGT5QMGs-4HKDYy3pV2pLRAVN8fGg&ust=1505415564742453)

Sakisdraminos
13-09-17, 21:14
Είναι καλιμπραρισμενο;

Stratos mak
13-09-17, 21:21
Είναι καλιμπραρισμενο;

ναι η ετσι νομιζω το θεμα δεν ειναι αυτο το θεμα για να ξεκινησουμε με μια βαση πως ειναι το να μετρας σωστα, θελει να βαζεις το μεταλικο μερος εμπρος μεσα στο νερο του ενυδρειου για να παρει θερμοκρασια και να μην εχει του περιβαλοντος η οχι αρκη το νερο να ειναι στο 25βαθμους? και αν ειναι σωστη αυτη η θερμοκρασια αυτη.

Sakisdraminos
13-09-17, 21:33
Με μια σύριγγα βάζεις μπροστά νερό και κλείνεις το τζαμακι.
Μετράς σωστά και είσαι κομπλέ.
Καλό είναι να κάνεις και με αο για να βλέπεις ότι μετράει σωστά!

voas
13-09-17, 21:59
Καλησπέρα Στρατο....
Οτι σου προείπε και ο Σάκης, άνοιξε την όσμωση σου να τρέξει κανενα τριλεπτο και στην συνεχεια Παρε νερο και ρίξε μια δυο σταγόνες πανω στο ρεφρακτομετρο, χωρις να ακουμπούν εσωτερικα τα δάκτυλο σου το μάτι, δες την ένδειξη και καλυμπραρισε με το κατσαβιδακι που εχει....
Σκούπισε με καθαρό χαρτί και επανέλαβε με νερο ενυδρείου.....πολύ πιθανό να εχεις απόκλιση, εαν δεν εχεις καλυμπραρει ποτε το όργανο!
Καλη συνεχεια αγόρι....

Stratos mak
13-09-17, 22:16
Καλησπέρα Στρατο....
Οτι σου προείπε και ο Σάκης, άνοιξε την όσμωση σου να τρέξει κανενα τριλεπτο και στην συνεχεια Παρε νερο και ρίξε μια δυο σταγόνες πανω στο ρεφρακτομετρο, χωρις να ακουμπούν εσωτερικα τα δάκτυλο σου το μάτι, δες την ένδειξη και καλυμπραρισε με το κατσαβιδακι που εχει....
Σκούπισε με καθαρό χαρτί και επανέλαβε με νερο ενυδρείου.....πολύ πιθανό να εχεις απόκλιση, εαν δεν εχεις καλυμπραρει ποτε το όργανο!
Καλη συνεχεια αγόρι....

το οργανο το ειχα καλυμπραρι και τσεκαρι και ηταν οκ αντε ας πουμε φταιε αυτο για τις τιμες τι εχετε να πειτε ? οτι δεν ανοιγουν σχεδον 10 μερεσ τα ζωανθους τι φταει γιατι καπου εχουμε προβλημα

voas
13-09-17, 22:23
Νο3, po4; ....ειχες απότομες μεταβολές θερμοκρασίας, αλατοτητας ή φωτισμού;

Stratos mak
13-09-17, 22:27
Νο3, po4; ....ειχες απότομες μεταβολές θερμοκρασίας, αλατοτητας ή φωτισμού;
και εγω για εκει με βλέπω για μεταβολεσ αλλατοτητας και θερμοκρασια και μαλλον θα εχω παει στο θεο (1030 ) παραδειγμα και κλαψτα

Sakisdraminos
14-09-17, 05:26
Στρατό το μάλλον δεν είναι απάντηση.
Δίπλα έχεις το όργανο μέτρα.
Όσο καθυστερείς δεν είναι για καλό σου .

Έχει κάποιο σύστημα Ψύξης όλο το καλοκαίρι;

golf4470
14-09-17, 17:43
Στράτο, έλεγξε το ενυδρειο σου μήπως εχει στεγνωσει.

voas
10-10-17, 21:05
Στρατο καλησπέρα!

Τι εγινε αγόρι που βρισκόμαστε;

Stratos mak
19-10-17, 19:30
Καλησπερα σε ολους παιδια μετα απο καιρο απουσιας και το ενυδρειο στον αυτοματο λογο οικογενειακων θεμματων, ολα μπορω να πω πως πανε μια χαρα τελικα το θεμα τα κοραλια μου το εκανε η γαριδα camel που ειχα μεσα τα ετρωγε μετα απο την αφαιρεση της καθως και dip με Medicoral σε 2 φασεις ολα καλα.

Το νεο μου προβλημα ειναι οτι η αντλια τις αναπληρωσεις δεν δουλευει ενα γυρναει η φτερωτη κατι σαν να κολλαει και δεν εχει δυναμη να στειλει το νερο πανω στο ενυδρειο και ψαχνω να δω τι παιζει κατα τα αλλα ολα κομπλε.

golf4470
20-10-17, 16:46
Καλησπέρα Στρατο, που χάθηκες;
Μέτρα αν ο μετασχηματιστής σου βγάζει το σωστό ρεύμα στην αντλία. Καινουρια ή μεταχειρισμένη ήταν η αναπλήρωση;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Stratos mak
20-10-17, 23:15
Καλησπέρα Στρατο, που χάθηκες;
Μέτρα αν ο μετασχηματιστής σου βγάζει το σωστό ρεύμα στην αντλία. Καινουρια ή μεταχειρισμένη ήταν η αναπλήρωση;


Sent from my iPhone using Tapatalk
τρεχαματα Δημητρη νοσοκομεια φουλ θα το μετρησω καινουργια την πειρα

voas
21-10-17, 00:09
Υπομονη Στρατο, ολα θα πανε καλα......

Για άνοιξε και καθάρισε την φτερωτή της, θα στρώση πιστεύω!

Sakisdraminos
22-10-17, 11:33
Άντε στρατό πρέπει να το μπουσταρεις το ενυδρείο!!!

Stratos mak
01-11-17, 14:46
καλησπερα παιδες
μετα απο αλλαγη τροφοδοτικου και καθαρισμα φτερωτης καπως καλυτερα με την αντλια επιστροφης αλλαγες νερου και ρουτηνες τα ιδια αργα και σταθερα παμε παιδια. συντομαι και φωτο να δειτε λιγο τις αλλαγες μου γτ εχω καιρο να σας δειξω τη κανω

voas
28-11-17, 11:43
καλησπερα παιδες
μετα απο αλλαγη τροφοδοτικου και καθαρισμα φτερωτης καπως καλυτερα με την αντλια επιστροφης αλλαγες νερου και ρουτηνες τα ιδια αργα και σταθερα παμε παιδια. συντομαι και φωτο να δειτε λιγο τις αλλαγες μου γτ εχω καιρο να σας δειξω τη κανω

καλημερα Στράτο!

τι νέα φιλαρακι, εντυπώσεις απο τις αλλαγές σου...

για πες λίγο τις τιμές που έχεις...

Sakisdraminos
03-12-17, 07:53
Στρατό έχουμε καμία εξέλιξη πως πάει ο υφαλος σου ;;;;