PDA

Επιστροφή στο Forum : Δηλητηρίαση από αμμωνία ή όχι?


fouskas
04-10-16, 07:21
Καλημέρα σε όλους.

Εδώ και 2 εβδομάδες έχω ένα calico fantail και παρατηρώ ότι ανεβαίνει στην επιφάνεια, κυρίως όταν η αεραντλία είναι κλειστή, νομίζω πως πρόκειται για το γνωστό λαχάνιασμα. Επίσης, τα βράγχιά του είναι κοκκινωπά, όπως βλέπετε και στις φωτό (σόρυ για την ποιότητα αλλά... τρέχει!).

8200882009

Έχω την αίσθηση βέβαια πως ήταν έτσι από τη μέρα που το πήρα από το petshop, στο ενυδρείο του οποίου υπήρχε και ένα νεκρό ψαράκι....

Το ενυδρείο είναι χωρητικότητας 55λίτρων το οποίο μέχρι πριν 2 μήνες φιλοξενούσε ένα comet για ένα 3μηνο. Ό,τι βιολογία υπήρχε στο εσωτερικό 4πλό φίλτρο χρησιμοποιήθηκε και μαζί έριξα βακτήρια special blend, αντιχλώριο και... το ψαράκι.

Από την επομένη κάνω τεστ αμμωνίας (υγρό) η οποία αρχικά ήταν χαμηλή αλλά ανιχνεύσιμη (0-25) και μηδένισε περίπου την 3η μέρα. Επίσης με στικ διαπιστώνω πως ΝΟ3 είναι μεταξύ 10-25 και ΝΟ2 είναι στο 0. Στο ενυδρείο εδώ και μια εβδομάδα έχω και μια ανούμπια.

Τέλος, παρατηρώ τις τελευταίες 2-3 μέρες μακρουλά κόπρανα, μάλλον άσπρα παρά διαφανή. Δεν κρέμονται από το σώμα του, απλά αιωρούνται.. Δεν ξέρω πως και αν συνδέεται με όσα αναφέρω παραπάνω αλλά είναι αυτό φυσιολογικό? Τάισμα γίνεται 2-3 φορές τη μέρα και με ρέγουλα, 1-2 flakes ή κόκκους/σπιρουλίνα τα οποία μουλιάζω για να μην τα παίρνει από την επιφάνεια.

Πιστεύετε πως έχουμε περίπτωση δηλητηρίασης από αμμωνία και αν ναι, θεωρείτε ενδεδειγμένη λύση να κάνω αλλαγές νερού από τη στιγμή που η αμμωνία είναι στο 0 ή είναι καλύτερα να το αφήσω και απλά να ρίχνω τα βακτήρια όπως προβλέπεται?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τάκης
04-10-16, 07:35
Καλώς ήρθες :)
99,99% είναι από αμμωνία
Κάνε άμεσα αλλαγές, χθες αν είναι δυνατόν.
Την αεραντλία την αφήνεις να λειτουργεί
δεν ταίζεις για 2-3 ημέρες,
και δεν ρίχνεις βακτήρια ή άλλα παρόμοια ζουμιά, είναι άχρηστα αυτή τη στιγμή.
Και να έχεις υπόψη σου πως βακτήρια δεν προβλέπεται, είναι λάθος αυτή η αντίληψη,
σε περίπτωση αμμωνίας η μόνη λύση είναι το μπόλι,
τα βακτήρια θέλουν πάνω από 1-2 εβδομάδες για να δημιουργήσουν βιολογία,
δεν έχουν άμεσο αποτέλεσμα.
Μόνο αντιχλώριο να βάζεις,
και αν μπορείς πάρε το Prime, αν το δεν το έχεις,
γιατί αποτοξικοποιεί και την αμμωνία.
Στις μετρήσεις η αμμωνία και τα ΝΟ2 πρέπει να είναι 0, και τα ΝΟ3 πριν την αλλάγη κάτω από 20
Γράψε μας και διαστάσεις ενυδρείου

fouskas
04-10-16, 07:47
Kαλημέρα Τάκη και σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Διαστάσεις ενυδρείου 60x30x30.

Άρα περνάω σε καθημερινές αλλαγές ένα 30% ή παραπάνω? Τάισμα αποφεύγουμε για να μην έχουμε κόπρανα φαντάζομαι, σωστά? Γιατί φαγητό δεν περισσεύει, του δίνω πολύ μετρημένο.

Θα πάρω και Prime... οι μετρήσεις μου πάντως είναι όπως ανέφερα παραπάνω τις τελευταίες 10 μέρες, άρα τις θεωρώ καλές. Βακτήρια όταν επανέλθει ή τα ξεχνάω γενικά?

Κλεόβουλος
04-10-16, 07:52
Καλώς ήρθες!
Τη λύση στην είπε ο Τάκης. Βάλε αγγελία για μπόλι.
Τα στικ για τεστ είναι εντελώς αναξιόπιστα.

Τάκης
04-10-16, 07:52
Για 4-5 ημέρες 30% αλλαγή κάθε μέρα.
Δεν ταίζουμε όχι για τα κόπρανα, αλλά για να μην επιβαρύνουμε το νερό γενικότερα με αμμωνία και ρύπους , αλλά και τα κόπρανα βγαζουν αμμωνία

christoschor
04-10-16, 07:56
Φίλε μου καλημέρα. Ακολουθείς τις συμβουλές του Τάκη και πας άμεσα να αγοράσεις υγρά τεστ. Τα στικ έχουν πολύ μεγάλες αποκλίσεις. Οι αλλαγές να είναι όσο το δυνατόν ομαλότερες ώστε να μη στρεσαριστεί πολύ το ψάρι. Υπομονή και μας ενημερώνεις. Για το φαί μην ανησυχείς. Τα χρυσόψαρα αντέχουν άνετα εβδομάδα χωρίς μάσα

fouskas
04-10-16, 07:57
Η αμμωνία είναι στο 0 βάσει υγρού τεστ.

Σας ευχαριστώ κύριοι, θα επανέλθω...

Τάκης
04-10-16, 08:05
Τα συμπτώματα που είπες είναι κατα μεγάλο ποσοστό από αμμωνία,
αφου έχει υγρα τεστ είσαι εντάξει,
αλλά κάνε τις αλλαγές που σου είπα,
το φρεσκο νερό είναι φαρμακο ;)
--------------------
Και αν δεν έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια ασε την αεραντλία να λειτουργεί
-------------------------
Πες μας πιο φίλτρο έχεις ;

fouskas
04-10-16, 08:10
Έχω και ανατάραξη και αεραντλία.

Το φίλτρο γράφει απλά Biobox 1, το ενυδρείο είναι της aquatlantis. Eίναι ένα φίλτρο με 4 επίπεδα, με τελευταίο το "βαμβάκι".

Να πάρω υγρά και για Νο2/Νο3 ή δε χρειάζεται αφού η αμμωνία είναι 0?

Παιδιά ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις.

Τάκης
04-10-16, 08:13
Είναι δύσκολοι καιροί για έξοδα, αν μπορείς τα παίρνεις.
Πες μας τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο ;
Το φίλτρο είναι εντάξει.
Και για μπόλι, αν μπορείς έλα Κερατσίνι να σου δώσω

fouskas
04-10-16, 08:19
Τάκη δεν τα θυμάμαι τα υλικά, είναι κάτι πέτρες τέλος πάντων, χρωματιστές, που χαμηλά είναι χοντρές και ανεβαίνοντας μικραίνουν.

Καλοσύνη σου για το μπόλι, αύριο-μεθαύριο έχω ρεπό και μιας και δουλεύω νύχτα, θα 'ναι ευκαιρία να περάσω!

Αναστρέφεται η κατάσταση?

Τάκης
04-10-16, 08:23
Με τις αλλαγές ελπίζω πως θα δουμε βελτίωση.
Εχεις άνθρακα μέσα στο φίλτρο ;
Υπάρχει χώρος να μπει και άλλο υλικό ;
Πόσα σφουγγάρια έχει ;
Αν μπορείς μια φωτογραφία με τα υλικα θα βοηθήσει

christoschor
04-10-16, 08:27
Χρωματιστές σε φίλτρο? μου κάνει λίγο εντύπωση. Το φίλτρο τι μοντέλο είναι?

fouskas
04-10-16, 08:33
Ιδού

82023

Δε νομίζω ότι έχει άνθρακα.

christoschor
04-10-16, 08:35
όχι δεν έχει. Έχει αυτές τις παράξενες πέτρες, σφουγγάρι και βαμβάκι. Ρε συ Τάκη αυτές οι πέτρες κάνουν για βιολογία? Τι είναι? Δεν μπορώ να καταλάβω.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
04-10-16, 08:36
Μηπως ειναι eheim substrat pro;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Gyristroula
04-10-16, 08:37
όχι δεν έχει. Έχει αυτές τις παράξενες πέτρες, σφουγγάρι και βαμβάκι. Ρε συ Τάκη αυτές οι πέτρες κάνουν για βιολογία? Τι είναι? Δεν μπορώ να καταλάβω.

Με μια γρήγορη ματιά στην φίλη μας την γκουγκλ φαίνεται πως όλα τα biobox αυτά έχουν
https://www.google.gr/search?q=biobox+1+filter&espv=2&biw=1280&bih=662&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjfrr64xMDPAhWFVxQKHWnoDpAQsAQIIg

christoschor
04-10-16, 08:38
Ρε συ επειδή έχω δεν είναι κόκκινο. Εκτός και αν βγαίνει και σε άλλη έκδοση

Gyristroula
04-10-16, 08:38
Εδώ φαίνεται καλύτερα https://www.google.gr/search?q=biobox+1+filter&espv=2&biw=1280&bih=662&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjfrr64xMDPAhWFVxQKHWnoDpAQsAQIIg#imgrc= PxVF9grrLl9fVM%3A

fouskas
04-10-16, 08:39
Biobox 1 έχω εγώ, για biobox 2 γίνεται ανάλυση εδώ http://www.aquatlantis.com/index.php?id=112&tbl=registos

Τάκης
04-10-16, 08:41
Λέκα, διογκωμένη άργιλος πρέπει να είναι.
Τώρα δεν μπορεί να βγεί.
Τα άλλα μαύρα είναι σφουγγάρι, μάλλον , σωστά ;
Αν είναι σφουγγάρι φεύγει η κάτω στρώση και θα τη γεμίσουμε με στρωμένη ελαφρόπετρα, άρα θα γίνει δουλειά
-----------------------------------------
Μία ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ,
τα ίδια συμπτώματα υπάρχουν και από δηλητηρίαση λόγω ΝΟ2,
αφού δεν έχεις αμμωνία και δεν μπορείς να μετρήσεις ΝΟ2, μπορεί να είναι και από αυτό
----------------------------------------------
Λέκκα (Διογκωμένη Άργιλος)
https://www.google.gr/search?q=%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%B3%CE%BA%CF%89%CE%B C%CE%B5%CE%BD%CE%B7+%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BB %CE%BF%CF%82&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwix6ffYxcDPAhXKXSwKHRePDwcQ_AUICCgB&biw=1280&bih=647

christoschor
04-10-16, 08:50
Τάκη θεωρείς ότι το φίλτρο επαρκεί?

Τάκης
04-10-16, 08:56
Το φιλτροκούτι είναι μια χαρά,
με τη προσθήκη ελαφρόπετρας θα γίνει δουλειά,
και σε 2-3 μήνες θα αντικαθιστά σιγά σιγά τη Λέκκα με ελαφρόπετρα,
ένα ψαράκι μόνο έχει μέσα, αλλά δεν πρέπει να μπει άλλο.
Φυσικά το ενυδρείο δεν είναι ιδανικό, καλό θα ήταν να είναι πάνω από 80 λίτρα και να έμπαινε και 2ο ψαράκι, αλλά ......

Κλεόβουλος
04-10-16, 08:57
Θα πρότεινα το μαύρο σφουγγάρι να βγει τελείως. Και μετά (από κάτω προς τα πάνω) βάλε το σφουγγάρι που μένει, το aquaclay (την άργιλο), μετά ελαφρόπετρα μπολιασμένη και τέλος το ενυδρειακό βαμβάκι.
Βιολογικά το φίλτρο μια χαρά επαρκεί.

fouskas
04-10-16, 11:16
Επανέρχομαι με τα νεότερα τα οποία επιβεβαιώνουν όσα έχουν ειπωθεί.

Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, αγόρασα μόνο το υγρό τεστ για το ΝΟ2 μιας και ειναι τοξικό. Και έδειξε ότι είναι αναξιόπιστα τα στικ, αφού το στικ μου έδειχνε 0 και το υγρό τεστ έδειξε 0.5. Άρα συμπεραίνουμε ότι το ΝΟ2 ευθύνεται για τα συμπτώματα που έχουμε και όχι η αμμωνία που είναι μηδενική.

Έγινε η πρώτη αλλαγή νερού με πρόσθεση διπλής δόσης Prime, αφού, όπως διάβασα στο μπουκαλάκι, μπορεί κανείς να βάλει ως και 5πλη δόση σε τέτοιες περιπτώσεις.

Σχετικά με το φίλτρο, και το μαύρο και το πράσινο είναι σφουγγάρια τελικά.

Σας ευχαριστώ ξανά για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον και όποιες άλλες συμβουλές ευπρόσδεκτες.

Τάκης
04-10-16, 11:49
Επομένως συνεχίζεις όπως είπαμε,
αυτές τις ημέρες κάνε και 40% ή και 50% αλλαγές νερού,
αρκεί το νερό να έχει ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου.
Και όσο μπορείς πιο ήπιες, οι απότομες αλλαγές παραμέτρων και θερμοκρασίας στρεσάρουν τα ψάρια.
Αν έχεις βαρέλι προετοιμασίας , να το έχεις γεμάτο δίπλα στο ενυδρείο να παίρνει τη θερμοκρασία περιβάλλοντος και είσαι εντάξει.
Αν έχεις θερμαντήρα βγάλε τον, δεν χρειάζεται

delta66
04-10-16, 13:49
Tα βραγχια στο συγκεκριμενο ειδος πολλες φορες ειναι κοκκινα εκ φυσεως.
Τα κοπρανα δεν ειναι καλο σημαδι αλλα δεν σημαινει και οτι εχει καποια βακτηριακη που θελει θεραπεια. Πρεπει να υπαρχουν κι αλλα συμπμτωματα παραλληλα.
Aπο εκει και μετα, οτι διορθωσεις ειναι να γινουν στο ενυδρειο, πρεπει να γινουν ετσι κι αλλιως.

fouskas
05-10-16, 16:41
Επανέρχομαι με τις νέες μετρήσεις πριν τη 2η αλλαγή. Αμμωνία 0, νιτρώδη 0.25. Το Prime κάνει δουλειά.. :)

christoschor
05-10-16, 21:11
Απο τα πιο αξιοπιστα εργαλεια για εμενα. Συνεχισε τις αλλαγες νερου και θα στρωσει το ενυδρειο σου κπως επισης και το ψαρι σου

Τάκης
05-10-16, 21:14
Δεν μείωσε το prime τα νιτρώδη, η βιολογία το έκανε,
το Prime τα αποτοξικοποιει, στις μετρήσεις όμως φαίνονται

christoschor
05-10-16, 21:18
Ναι για αυτο και πρεπει να συνεχισει τις αλλαγες. Στη συνεχεια θα στρωσει και η βιολογια.

fouskas
07-10-16, 12:14
Καλησπέρα σε όλους,

βάσει σημερινών μετρήσεων πριν την αλλαγή, αμμωνία 0 και νιτρώδη μάλλον προς το 0.5 τα χρώματα των υγρών παρά προς το 0.25 που ήταν ξεκάθαρα χτες. Συνθήκες φωτισμού ίδιες.. Γίνεται να ανεβαίνουν τα νιτρώδη χωρίς αμμωνία???

Πότε προτείνετε να ταϊσω? Έχει να φάει από το πρωί της Τρίτης πριν ανοίξω το θέμα...

Lth1
07-10-16, 12:17
Γινεται να ανεβουν τα νιτρωδη χωρις αμμωνια αν δεν κανω λαθος...2-3 κοκκους βαλτους αλλα κανε και μια μικρη αλλαγη μετα..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
08-10-16, 15:25
Και βέβαια γίνεται να ανέβουν τα νιτρώδη χωρίς να υπάρχουν μετρήσεις αμμωνίας.
Τα βακτήρια που μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρώδη είναι αρκετά ώστε να την μετατρέπουν όλη,
ενώ τα βακτηρία που μετατρέπουν τα νιτρώδη σε νιτρικά δεν είναι αρκετά

fouskas
08-10-16, 17:19
Καλώς.

Πάντως το βράδυ αργά και σήμερα πριν την αλλαγή, είχαμε επανέλθει στο 0.025 ΝΟ2. Αμμωνία σταθερά μηδενική. Του κανα κ ένα ψιλοτάισμα σπιρουλίνα γιατί μου φάνηκε υποτονικός εχθές, δεν κολυμπούσε με ζωντάνια. Δεν ξέρω αν φταίει η ασιτία ή κάτι άλλο.

Τάκης
08-10-16, 18:29
Δεν φταίει η ασιτία,
κάνε αλλαγές τακτικά

christoschor
08-10-16, 19:49
Πιθανοτατα φταιει το στρες σε συνδιαδμο με τα νιτρωδη. Συνεχισε τις αλλαγες να μηδενιστουν. Ουσιαστικα μαλλον τωρα στρωνεται το φιλτρο

fouskas
10-10-16, 21:08
Καλησπέρα σε όλους,

οι μετρήσεις παραμένουν σταθερές (αμμωνία 0, νιτρώδη 0,025) ενώ χθες μπήκε και μπόλι από τον Τάκη, τον οποίο ευχαριστώ και από εδώ για τις πολύτιμες συμβουλές.

Επειδή αύριο κλείνει μια βδομάδα με φαγητό... 4 κόκκους όλο κ όλο, πώς προτείνετε να προχωρήσω με το τάισμα?

Τάκης
10-10-16, 21:15
Οχι Βασίλη, συνεχίζεις το ελαφρυ τάισμα,
Λίγες ημέρες υπομονή.
Πήρε λιγο μπόλι το φίλτρο σου :(

fouskas
10-10-16, 22:57
Λίγο μεν αλλά καλύτερα από το τίποτα. :)

οκ θα ρίχνω μέρα παρά μέρα 2 κόκκους πριν την αλλαγή, είναι οκ έτσι?

Πάντως τα κόπρανα, άρχισαν να "γεμίζουν" .

Τάκης
10-10-16, 23:07
οκ τοτε,
κανε καθημερινές μετρήσεις να ξέρεις που βρίσκεσαι

fouskas
10-10-16, 23:45
:smt023 έγινε

fouskas
13-10-16, 20:56
Επανέρχομαι...

μετά από 2 ημέρες με αμμωνία 0 και νιτρώδη στο 0.05, τα νιτρώδη σήμερα επανήλθαν στο 0.025. Τα κόπρανα του μικρού έχουν πλέον γεμίσει τελείως, τα δε βράγχια είναι από τη μια πλευρά πορτοκαλί, στο χρώμα του ψαριού, στην άλλη πλευρά άρχισαν να ροζίζουν. Λαχάνιασμα δεν έχω δει εδώ και 3-4 μέρες και γενικά υπάρχει ζωηράδα. Από βδομάδα θα έχω κ τεστ νιτρικών ελπίζω για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Σήμερα ήταν η 9η μέρα με καθημερινή αλλαγή νερού σε ποσοστό 30-40%. Πιστεύετε ότι πάμε καλά με τη δηλητηρίαση?

Το άλλο που διαπίστωσα από προχτές, είναι ένα μικρό στιγματάκι λευκό στην ουρά, παραθέτω φωτογραφίες για να το διακρίνετε. Σας λέει κάτι?

tsala
13-10-16, 21:18
Δεν ειναι κατι το σημαδι, θα φυγει..
Ελαφρυ ταισμα και συχνες αλλαγες μεχρι να μηδενισεις.

fouskas
21-10-16, 19:56
Καλησπέρα στο τιμ!

σήμερα παρέλαβα το master kit της Api αλλά ... κάτι δεν κάνω καλά ή μου φαίνεται? Δηλαδή ειδικά με το ΝΟ2 δε βγάζω άκρη.

82456 82457 82458

stanisalus18
21-10-16, 20:23
Τα καπακια στο τεστ της JBL τα βγαζεις για να τα δεις απο πανω καλα σε φωτεινο σημειο.

stanisalus18
21-10-16, 20:25
Αν εχεις το κουραγιο κανε αλλη μια η δυο φορες τα τεστ να δεις αν σου βγαινουν τα ιδια αποτελεσματα

fouskas
21-10-16, 20:30
Τα καπακια στο τεστ της JBL τα βγαζεις για να τα δεις απο πανω καλα σε φωτεινο σημειο.

Βγαλμένα τα έχω γενικά, έτυχε τώρα και τα χα κουμπωμένα.

Το τεστάκια της ΑΡΙ τα έκανα 2 φορές, της δε JBL εδώ και 15 μέρες περίπου που τα κάνω, εκεί κινούμαστε στο 0.025 με 0.05.

Μια διαφορά που βλέπω είναι ότι η ΑΡΙ πάει από το 0 στο 0.25 ενώ η JBL έχει 0/0.01/0.025/0.05 και φτάνει στο 0.1... και τα 2 πάντως μετρούν σε ppm. Μήπως απλά η JBL μετράει υποδιαιρέσεις όσων δείχνει η ΑΡΙ, δλδ μήπως μετράει με μεγαλύτερη ακρίβεια?

Και επίσης νιτρικά στο 0? Γίνεται αυτό?

Τάκης
22-10-16, 00:15
Αν έρθεις Σ/Κ φερε νερό να σου το μετρήσω

fouskas
22-10-16, 00:35
Αν έρθεις Σ/Κ φερε νερό να σου το μετρήσω

Θα 'ρθω... :)

fouskas
23-10-16, 22:48
Μετά και από έλεγχο που έγινε από τον κο Τάκη (και πάλι χίλια ευχαριστώ για όλα!), μηδενίσαμε τα πάντα και προχωράμε! Προσεχώς και σε μεγαλύτερες διαστάσεις... :)