PDA

Επιστροφή στο Forum : Gh 28!!!


pans3
29-09-16, 21:04
Καλησπέρα,
χθες πήρα τεστ Gh και Kh και στη θέα των αποτελεσμάτων έπαθα ένα σοκ,η αλήθεια είναι...
Gh:28 Kh:9
Έκανα και στη βρύση Gh:25 (υποθέτω η διαφορά είναι απ΄τις αναπληρώσεις νερού στο ενυδρείο λόγω εξάτμισης)
Για επαλήθευση οτι το τεστ είναι αξιόπιστο, έκανα και σε εμφιαλωμένο
που αναφέρει ότι έχει Gh:14 και μου βγήκε 12, οπότε πάνω κάτω το τεστ καλά τα λέει.
Ήξερα ότι έχουμε σκληρό νερό στην περιοχή, αλλά αυτό δεν το φαναζόμουν...
Ευτυχώς δεν έχω ψαράκια ακόμα... Είχα σκοπό, τώρα που δρόσισε λίγο,
να παραγγείλω μια ομάδα White Cloud Mountain Minnow, αλλά μάλλον τα ξεχνάω για την ώρα.
Απ΄όσο έχω ψάξει, βλέπω οτι οι επιλογές μου είναι μόνο ζωοτόκα κι αυτά οριακά... Σωστά;

palaenium
29-09-16, 22:00
Με αντιστοιχο νερο που εχω κ εγω, εχω βαλει guppy, neon tetra, γαριδες χωρις θεμα κ ολα πανε καλα!

delta66
29-09-16, 22:04
Με αντιστοιχο νερο που εχω κ εγω, εχω βαλει guppy, neon tetra, γαριδες χωρις θεμα κ ολα πανε καλα!
Ποσο καιρο εχεις τα neon στο ενυδρειο?
Στο Μαρουσι εισαι?

palaenium
29-09-16, 22:07
Ναι Μαρουσι, 2μηνες περιπου!

Τάκης
29-09-16, 22:44
Με αντιστοιχο νερο που εχω κ εγω, εχω βαλει guppy, neon tetra, γαριδες χωρις θεμα κ ολα πανε καλα!
Το όλα πάνε καλά πως το κρίνεις ;
Επειδή κάποιο ΝΕΟΝ δεν ψόφησε ;
να ξέρεις πως τα ψάρια σου δεν ζουν σε αυτό το νερό, απλά επιζούν ή καλύτερα, προσπαθούν να επιβιώσουν.
Θα πρέπει να παίρνουμε λίγο πιο σοβαρά τις παραμέτρους του νερού για κάθε είδος ψαριού που αναφέρουν σοβαρές ιστοσελίδες, δεν το λένε στη τύχη.
Τα ψάρια όταν δεν έχουν τις παράμετρες που ξέρει το DNA τους παιδεύονται, ο οργανισμός τους προσπαθεί συνέχεια να ανταπεξέλθει από τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, με αποτέλεσμα να πέφτει το ανοσοποιητικό τους και να αρρωσταίνουν εύκολα.

delta66
29-09-16, 23:02
Ναι Μαρουσι, 2μηνες περιπου!
Σε δυο μηνες δεν μπορει να βγει συμπερασμα οτι ολα πανε καλα.
Τα ζωα προσπαθουν να επιβιωσουν και σε αντιξοες συνθηκες.
Για καμποσο καιρο μπορει να τα καταφερουν.

Στο Μαρουσι δεν εχει 28GH.
Πανω απο 10 δεν πρεπει να εχει.
Τα neon ζουν σε 1-12GH.

palaenium
30-09-16, 11:17
Το Μαρούσι έχει αποδεδειγμένα 28 GH, ξέρω που μένω πιστεύω.... Δεν παίρνω όρκο για όλο το Μαρούσι βέβαια....

Τάκης
30-09-16, 11:30
Το Μαρούσι έχει αποδεδειγμένα 28 GH, ξέρω που μένω πιστεύω.... Δεν παίρνω όρκο για όλο το Μαρούσι βέβαια....
Τότε θα πρέπει να βγάλεις τα ΝΕΟΝ,
ακόμα και για τα guppy είναι κοντά στο ανώτατο όριο

Lth1
30-09-16, 11:30
Και εγω μαρουσι μενω...δεν εχω τεστ gh για να επαληθευσω αυτα που λετε

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

palaenium
30-09-16, 13:39
Τι να σας πω, και σε ενα άλλο παιδί στην ίδια πολυκατοικία, τα ίδια αποτελέσματα βγάζουμε.... Ξέρω ότι είναι πολύ υψηλή η GH, για αυτό στα πολύ άμεσα σχέδια είναι η αγορά ΑΟ... Αυτό προτείνω και στον pans3!

delta66
30-09-16, 14:02
Τι να σας πω, και σε ενα άλλο παιδί στην ίδια πολυκατοικία, τα ίδια αποτελέσματα βγάζουμε.... Ξέρω ότι είναι πολύ υψηλή η GH, για αυτό στα πολύ άμεσα σχέδια είναι η αγορά ΑΟ... Αυτό προτείνω και στον pans3!
Με δικο του τεστ μετραει ή με τα δικο σου?
Ποσο ΚΗ εχεις?
-------------------------
Καλησπέρα,
χθες πήρα τεστ Gh και Kh και στη θέα των αποτελεσμάτων έπαθα ένα σοκ,η αλήθεια είναι...
Gh:28 Kh:9
Έκανα και στη βρύση Gh:25 (υποθέτω η διαφορά είναι απ΄τις αναπληρώσεις νερού στο ενυδρείο λόγω εξάτμισης)
Για επαλήθευση οτι το τεστ είναι αξιόπιστο, έκανα και σε εμφιαλωμένο
που αναφέρει ότι έχει Gh:14 και μου βγήκε 12, οπότε πάνω κάτω το τεστ καλά τα λέει.
Ήξερα ότι έχουμε σκληρό νερό στην περιοχή, αλλά αυτό δεν το φαναζόμουν...
Ευτυχώς δεν έχω ψαράκια ακόμα... Είχα σκοπό, τώρα που δρόσισε λίγο,
να παραγγείλω μια ομάδα White Cloud Mountain Minnow, αλλά μάλλον τα ξεχνάω για την ώρα.
Απ΄όσο έχω ψάξει, βλέπω οτι οι επιλογές μου είναι μόνο ζωοτόκα κι αυτά οριακά... Σωστά;

Εσυ τι περιοχη εισαι?

pans3
30-09-16, 14:05
Λακωνία

palaenium
30-09-16, 16:12
Με δικο του τεστ μετραει ή με τα δικο σου?
Ποσο ΚΗ εχεις?
-------------------------


Με δικα του (οχι στικ προφανως)

delta66
01-10-16, 01:51
Καλο ειναι να μαθετε αν υπαρχει καποιο προβλημα με τα υδραυλικα της πολυκατοικιας ή του δικτύου της γειτονιας γενικα.
Πρωτη φορα ακουω τετοια εξωπραγματικη GH στην ΑΘηνα.
Και ειναι πολλοι χομπιστες απο Μαρουσι εδω και δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο ξανα.
Πχ δυο αναφορες που βρηκα προχειρα για Μαρουσι, λενε για καπου αναμεσα σε 7-9 GH
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=920522#post920522 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=943266)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=521195#post521195

Fishermen1234
01-10-16, 07:24
Κι εγώ από βρύση έχω gh 25 αλλά κάνω αλλαγές νερού από οικιακό φίλτρο και το έχω ρίξει στα 12. Δοκίμασε το κι εσύ αν έχεις φίλτρο στη βρύση σου.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
01-10-16, 07:43
Το οικιακό φίλτρο σου κατεβάζει το GH ;
Ποιο φίλτρο έχεις ;
Τα φίλτρα συνήθως αφαιρούν χλώριο και άλλες τοξικές ουσίες ,
δεν κατεβάζουν το GH, εκτός και αν έχεις Α/Ο

Fishermen1234
01-10-16, 10:36
Έλα ντε που το δικό μου κατεβάζει και gh! Θα σου γράψω το μοντέλο . Νόμιζα πως όλα τα φίλτρα το κατεβάζουν. Viospilal 01 2026.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
01-10-16, 11:34
Έλα ντε που το δικό μου κατεβάζει και gh! Θα σου γράψω το μοντέλο . Νόμιζα πως όλα τα φίλτρα το κατεβάζουν. Viospilal 01 2026.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό είναι ;
http://www.viospiral.gr/gr/filtra-neroy/aposkliryntikes-syskeyes/magnitikos-aposkliryntis/magnitikos-aposkliryntis.html

Fishermen1234
01-10-16, 11:45
Να το φίλτρο: http://www.hydrotherm.gr/shop/index.php?act=viewProd&productId=378
Αυτα που έγραψα πιο πάνω είναι τα υλικά φιλτραρίσματος ,που τα αλλαξα πρόσφατα, δεν πηρα ανταλλακτικά του κατασκευαστη.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66
01-10-16, 11:52
Αυτο ειναι φιλτρο ανθρακα.
Δεν κατεβαζει GH Μειώνει οξείδια σιδήρου, μαγγανίου και θείου . δεν αλλάζει την χημική και φυσική δομή του πόσιμου νερού, το (ρΗ, σκληρότητα, την ηλεκτρική αγωγιμότητα ), αλλά εξασφαλίζει ένα αποτελεσματικό μικροφιλτράρισμα, σε βαθμό απόλυτης μικροδιήθησης 0,5 micron.

Fishermen1234
01-10-16, 12:24
Έχω αλλάξει τα υλικά που είχε με ανταλλακτικα. Τώρα φιλτράρει με viospiral 01 2026, το οποίο κρατα ακόμα και μικροοργανισμούς.Πάντως το νερό βρύσης έχει gh 25 και το νερό του φίλτρου έχει gh 12!

Στάλθηκε από το ενυδρειο μου χρησιμοποιώντας χρυσοψαρο

pans3
01-10-16, 13:55
Γνωρίζει κανείς άλλος αν ισχύει κάτι τέτοιο;
Βλέπω κι εδώ http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30128
που αναφέρει: Δεύτερο και τρίτο στάδιο: Φίλτρο Combo αποσκλήρυνσης και αποσιδήρωσης,
που μειώνει τη σκληρότητα του νερού και αφαιρεί το σίδηρο με τη χρήση ρητίνης.

Πέρα απ' αυτά, σε νερό με τέτοια σκληρότητα, δε ζει τίποτα, αν καταλαβαίνω καλά απ'τις απαντήσεις σας, σωστα;

delta66
01-10-16, 14:04
Γνωρίζει κανείς άλλος αν ισχύει κάτι τέτοιο;
Βλέπω κι εδώ http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30128
που αναφέρει: Δεύτερο και τρίτο στάδιο: Φίλτρο Combo αποσκλήρυνσης και αποσιδήρωσης,
που μειώνει τη σκληρότητα του νερού και αφαιρεί το σίδηρο με τη χρήση ρητίνης.

Πέρα απ' αυτά, σε νερό με τέτοια σκληρότητα, δε ζει τίποτα, αν καταλαβαίνω καλά απ'τις απαντήσεις σας, σωστα;
Ισχυει. Καλυτερη λυση ομως η ωσμωση (http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=185), η οποια μπορει να στηθει ετσι ωστε να γινεται και για ανθρωπινη χρηση.
Ζουν κανονικα καποια ειδη.

Fishermen1234
01-10-16, 14:13
Ενα απο τα φθηνοτερα συστηματα Α.Ο. για ενυδρεια κοστιζει 70¤
http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30170

Στάλθηκε από το Turbo-X_pi μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pans3
01-10-16, 14:15
Ζουν "επιβιώνουν" ή ζουν άνετα; Θες να αναφέρεις κάποια παραδείγματα;
Τη σκέφτηκα σοβαρά την όσμωση τις τελευταίες μέρες...
Σίγουρα θα αγοράσω κάποιο φίλτρο νερού άμεσα, αν υπάρχει δυνατότητα
να κάνει ρίχνει και τις σκληρότητες σε ένα βαθμό, θα ήταν ιδανικό,
γιατί στην όσμωση κολλάω σε κάποια πράγματα και επιπλέον για τα "συννεφάκια"
που θέλω να βάλω, δε χρειάζομαι και ιδιαίτερα μαλακό νερο.

delta66
01-10-16, 14:24
Ζουν "επιβιώνουν" ή ζουν άνετα; Θες να αναφέρεις κάποια παραδείγματα;
Τη σκέφτηκα σοβαρά την όσμωση τις τελευταίες μέρες...
Σίγουρα θα αγοράσω κάποιο φίλτρο νερού άμεσα, αν υπάρχει δυνατότητα
να κάνει ρίχνει και τις σκληρότητες σε ένα βαθμό, θα ήταν ιδανικό,
γιατί στην όσμωση κολλάω σε κάποια πράγματα και επιπλέον για τα "συννεφάκια"
που θέλω να βάλω, δε χρειάζομαι και ιδιαίτερα μαλακό νερο.
Ψαρια απο ταγκανικα http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117
Ωοζωοτοκα (Guppy, endlers, molly)
Τα συννεφακια μεχρι 20 GH προτιμοτερα
http://www.seriouslyfish.com/species/tanichthys-albonubes/
Hardness: 90 – 357 ppm (τα ppm τα διαιρεις δια 17,8 για να βρεις μοναδες dGH)
Ουσιαστικα αν εβαζες μισο βρυσης και μισο ωσμωσης θα ηταν ΟΚ για συννεφακια.

Τι νερο πινετε στο σπιτι?

pans3
01-10-16, 14:43
Εμφιαλωμένο, αλλά επειδή δεν το εμπιστεύομαι ιδιαίτερα και είναι
και κουραστικό το κουβάλημα κάθε τόσο, έχω αποφασίσει να πάρω φίλτρο νερού.
Ακόμα και για ταγκανίκα, οριακά είμαι απ' τα προφίλ που έχω δει,
αλλα στα 60 λίτρα μόνο κοχυλόψαρα θα μπορούσα να βάλω,
και μετά θα αρχίσουν γέννες κλπ. και άλλα μπλεξίματα...

Για τα "συννεφάκια" έχω μελετήσει πολύ, πρέπει να ρίξω τη GH αρκετά.
Θα στείλω κανένα e-mail στη Waterwaves να ρωτήσω για το συγκεκριμένο φίλτρο
σε τι βαθμό ρίχνει σκληρότητες και ή θα πάω μ'αυτό ή θα πάω σε όσμωση αναγκαστικά...

delta66
01-10-16, 14:52
Να πεις οτι το θελεις και για ποσιμο για να ξεμπερδευεις με τα εμφιαλωμενα.

pans3
01-10-16, 14:58
Σωστά, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Τάκης
03-10-16, 15:01
Να έχεις υπόψη σου πως στα συννεφάκια δεν είναι απαραίτητος ο θερμαντήρας το χειμώνα ,
αλλά θέλουν ψύξη το καλοκαίρι,
είναι ψάρια σχετικά κρύου νερού.
Να σκεφτείς πως το προηγούμενο Χειμώνα τα είχα στους 14,5 βαθμούς,
το καλοκαίρι προσπαθώ να τα κρατάω στους 25 αλλά με τις μεγάλες ζέστες φτάνει και στους 27,
αυτό όμως σημαίνει μεγάλη εξάτμιση ,
συνεχή αναπλήρωση και γενναίες αλλαγές για να μην υπάρχει συσσώρευση σκληρότητας

pans3
03-10-16, 15:24
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες Τάκη, σε είχα ρωτήσει και στο θέμα σου
με τα συννεφάκια και μου τα είχες εξηγήσει αναλυτικά! :)

Είμαι σε επικοινωνία με τη Waterwaves μέσω e-mail για να βρω μια λύση
και απ' ότι καταλαβαίνω τα φίλτρα αποσκλήρυνσης δεν έχουν σταθερότητα
οπότε μάλλον δεν τη γλιτώνω την αντίστροφη όσμωση...

Θα ενημερώσω εδώ όταν ολοκληρωθεί η επικοινωνία και καταλήξω κάπου.

pans3
07-10-16, 14:32
Μετά απο επικοινωνία με τους ανθρώπους της WaterWaves
και αφού απάντησαν με υπομονή στις πολλές ερωτήσεις και απορίες μου,
καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι η ασφαλέστερη λύση για καθαρό πόσιμο νερό
στο αρκετά επιβαρυμένο δίκτυο της περιοχής μου, αλλά και η μόνη αξιόπιστη
λύση για αποσκλήρυνση νερού είναι η Αντίστροφη Όσμωση.
Οπότε προχώρησα σε αντίστοιχη αγορά!
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

delta66
07-10-16, 15:18
Κανονισες να ειναι ετσι στημενη ωστε να μπορεις να βγαζεις νερο και για το ενυδρειο?

pans3
07-10-16, 16:19
Το είχα ζητήσει, αλλά σήμερα που την έλαβα, δε βρήκα κάποιον αυτοματισμό
για να παίρνω νερό όσμωσης πριν την προσθήκη ιχνοστοιχείων.
Έχω στείλει e-mail στα παιδιά, αλλά φαντάζομαι με ένα απλό Τ κι ένα βανάκι
να μπορώ να το κάνω εύκολα.
-------------------------
Τελικά υπάρχει το σύστημα! Μου απάντησαν μόλις στο e-mail και μου εξήγησαν
ποιο είναι. Εγώ νόμιζα ότι ήταν κάτι άλλο αυτό! Πω πω, τους ζάλισα τους ανθρώπους... :D

Οφείλω πάντως να επισημάνω την άριστη εξυπηρέτηση και τις αναλυτικότατες απαντήσεις σε κάθε απορία μου!

Gillete
07-10-16, 17:18
Ενημερωτικά παντως Χαλάνδρι σύνορα με Βριλήσσια το νερό δικτύου εχει Gh:8 και Kh:6

matista
07-10-16, 17:24
Εγω μένω Ηράκλειο σύνορα με Μαρούσι και σήμερα μέτρησα 10.

delta66
07-10-16, 19:38
Το είχα ζητήσει, αλλά σήμερα που την έλαβα, δε βρήκα κάποιον αυτοματισμό
για να παίρνω νερό όσμωσης πριν την προσθήκη ιχνοστοιχείων.
Έχω στείλει e-mail στα παιδιά, αλλά φαντάζομαι με ένα απλό Τ κι ένα βανάκι
να μπορώ να το κάνω εύκολα.
-------------------------
Τελικά υπάρχει το σύστημα! Μου απάντησαν μόλις στο e-mail και μου εξήγησαν
ποιο είναι. Εγώ νόμιζα ότι ήταν κάτι άλλο αυτό! Πω πω, τους ζάλισα τους ανθρώπους... :D

Οφείλω πάντως να επισημάνω την άριστη εξυπηρέτηση και τις αναλυτικότατες απαντήσεις σε κάθε απορία μου!Κράτα το


TDS meter (http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_sop=15&LH_ItemCondition=1000&_dcat=75670&Type=TDS%2520Meter&_nkw=TDS%20meter&rt=nc&LH_BIN=1&_trksid=p2045573.m1684) να παρεις για να ελεγχεις ευκολα το νερο.

Παντως αν βαλεις νορμαλ ψαρια, δεν κανει το νερο κατευθειαν απο την ωσμωση.
Η σωστη ωσμωση (που δεν εχει καποιο προβλημα) βγαζει νερο με 0-5% tds που εχει το νερο που μπαινει στην ΑΟ.
Πχ αν το νερο σου εχει tds 500 ppm, θα σου βγαζει φυσιολογικα tds γυρω στα 10-25 ppm συνηθως.
Αυτο ειναι dGH 1 και κατι. (17.8 = 1 dGH)
Τα νορμαλ ψαρια ζουν σε πιο ψηλο GH. (βλεπεις το προφιλ του καθε ψαριου φυσικα, για να ξερεις)
Θα πρεπει να προσθετεις μεταλλικα αλατα και ιχνοστοιχεια ή θα πρεπει να βαζεις και νερο απο τη βρυση σε μια μιξη για να ειναι σωστη η GH για τα ψαρια.
Εκτος κι αν βαζεις απο αυτο που θα πινετε (μετα τον εμπλουτισμο). Ρωτα τους παντως αν μπορεις να το κανεις αυτο. Αναλογα τι στησιμο εχει γινει.


Να αλλαζεις τα προφιλτρα (που ειναι τα φτηνα ανταλλακτικα) εγκαιρα, για να μη χαλασει η μεμβρανη (που ειναι το ακριβο ανταλλακτικο).
Θα σε ενημερωσαν σχετικα πιστευω μεχρι ποσα λιτρα κραταει το καθε προφιλτρο.
Να παρεις 1-2 σετ προφιλτρα ανταλλακτικα να εχεις, μην τρεχεις τελευταια ωρα.

pans3
07-10-16, 23:41
Σ' ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές.
Για TDS meter, το γνωρίζω πως χρειάζομαι, έχω ανοίξει και σχετικό θέμα.
Η σκέψη μου είναι να αναμιγνύω όσμωση με νερό βρύσης ή νερό που θα "κλέβω" μετά τα προφίλτρα.
"Συννεφάκια" θα μπούν, 5-20 GH σύμφωνα με το προφίλ τους, σκέφτομαι να κινηθώ κάπου στο κέντρο 12-13.
Θα κάνω κάποιες δοκιμές και πιστεύω να βρω εύκολα τις ρουτίνες.

Προφίλτρα θα αλλάζω κάθε εξάμηνο, η χρήση θα είναι μικρή (ένα άτομο και ένα 60λιτρο ενυδρείο)
αλλά δεν έχει νόημα να το ρισκάρω περιμένοντας να φτάσουν τα λίτρα των προδιαγραφών τους,
μιας και το κόστος τους δεν είναι τόσο σημαντικό (λιγότερο απο 5 ευρώ το μήνα)
και σίγουρα χαμηλότερο απ'τα εμφιαλωμένα που καταναλώνω μέχρι τώρα!

Έχεις δίκιο για τα ανταλλακτικά, δεν το σκέφτηκα να πάρω ένα σετ ακόμα με την παραγγελία, θα τα παίρνω διπλά στο εξής.

Gillete & matista μακάρι η βρύση μου να είχε νερό σαν το δικό σας.
Εγώ για να βάλω ψάρια σκληρού νερού, πήρα όσμωση! :shock::D:D:D

delta66
08-10-16, 00:07
Σωστες σκεψεις μου φαινονται ολες.
Τον μονο ενδοιασμό που θα ειχα θα ηταν στη χρηση του νερου της βρυσης.
Οχι για την σκληροτητα, αλλα για οτιδηποτε αλλο, οπως βαρεα μεταλλα, νιτρικα, παθογονα, κλπ
Αν το νερο κρινεται απο την εταιρεια υδρευσης ποσιμο (αν και πολυ σκληρο), ειναι ενα καλο δειγμα οτι μπορει να χρησιμοποιηθει.
Απλα επειδη τα ορια ασφαλειας νιτρικων στην Ευρωπη, ειαι ανεπιτρεπτα ψηλα για την υγεια (50ppm) καλο ειναι να γινονται μετρησεις στο νερο της βρυσης ακομα κι αν κρινεται ποσιμο.
Μηδεν ειναι η μονη αποδεκτη τιμη κατα την αποψη μου στο ποσιμο. (ασχετα αν στην Αμερικη που ειναι αυστηροι το εχουν μεχρι 10ppm. Πανε να το κανουν μηδεν κι αυτοι)
Συνηθως μια μετρηση καταλληλοτητας απο μια ιδιωτικη η δημοσια επιχειρηση, ειναι καλη επιλογη.
Κατα καιρους οι εταιρειες υδρευσης καθε περιοχης δημοσιευουν (οπως οφειλουν) μετρησεις του νερου (χημικη αναλυση).
https://www.google.gr/search?client=firefox-b&q=%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7+%CE%B1%CE%B D%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7+%CE%BD%CE%B5%CF%81 %CE%BF%CF%8D+%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83% CE%B7%CF%82+%CF%83%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B7&oq=%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7+%CE%B1%CE% BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7+%CE%BD%CE%B5%CF%8 1%CE%BF%CF%8D+%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83 %CE%B7%CF%82+%CF%83%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B7&gs_l=serp.3...17425.18366.0.18641.6.6.0.0.0.0.177. 676.0j4.4.0....0...1c.1.64.serp..2.2.341...30i10k1 .Vl0tjRrSjmI

pans3
08-10-16, 00:38
Όταν υπάρχει εταιρεία ύδρευσης. Εδώ δεν υπάρχει.
Ο Δήμος είναι υπεύθυνος, και δεν βρήκα πουθενά τέτοια δημοσίευση.
Θα έπρεπε ίσως να τους είχα κάνει μια σχετική αίτηση.
(Αν ζούσα στη Σπάρτη ή εκεί γύρω, θα είχα αυτά τα προνόμια, πιο επαρχιακά δεν τα έχουμε :-(:mad:)
Το νερό θεωρείται πόσιμο. Νιτρικά δεν έχω βρει ποτέ στη βρύση όσες φορές μέτρησα.
¶λλα πράγματα με ανησυχούν στο νερό, μιας και ζω σε αγροτική περιοχή.
Και αφού υπάρχει το φίλτρο πλέον, το σοφότερο θα ήταν να παίρνω νερό μετά τα προφίλτρα για την ανάμιξη, δίκιο έχεις.

delta66
08-10-16, 00:48
Σιγουρα μετα τα προφιλτρα να παιρνεις, αλλα τα προφιλτρα δεν τα κρατανε τα σοβαρα. Πιο πολυ για να προστατευουν την μεμβρανη ειναι και να κρατανε το χλωριο και τα βαρεα μεταλλα.
Το οτι δεν μετρας νιτρικα σε αγροτικη περιοχη ειναι πολυ πολυ καλο δειγμα. Μετρα και αμμωνια και νιτρωδη.
Και οι δημοτικες υπηρεσιες κανουν μετρησεις (βαση νομου). Παρτους ενα τηλεφωνο τελος παντων να μαθεις.


ΥΓ αυτο το "κρατα το, κρατα το" που γραφεις απο κατω τι ειναι?

pans3
08-10-16, 01:33
Oύτε αμμωνία-νιτρώδη μετράω. Για Μόλυβδο κυρίως και για κάποια άλλα βαρέα μέταλλα λιγότερο υπάρχουν υποψίες και κάποιες ενδείξεις.

.


ΥΓ αυτο το "κρατα το, κρατα το" που γραφεις απο κατω τι ειναι?

Ωχ, τώρα τα είδα...
είναι μάλλον απ'το παλιο pinterest.com :smt084 και βγαίνει μόνο του.
Καλά που μου το είπες να προσπαθήσω να το βγάλω.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
08-10-16, 07:28
Καλημέρα σε όλους, μια πρωινή μέτρηση GH-KH στο Περιστέρι, τεστ με api & sera, GH=7, KH=6, TDS=150, σα να μαλάκωσε το νερό, η χθεσινή βροχή μπορεί να παίζει ρόλο;