PDA

Επιστροφή στο Forum : Neon Tetra με αυγά


stat
01-11-05, 00:56
Σας διαβάζω αρκετό καιρό κια σας αξίζει συχαρητήρια για αυτό που κάνετε και την ενημέρωση που δίνετε!! ;)

Έρχομαι στο θέμα τώρα. Έχω σε ενυδρείο 40 λ, μαζί με άλλα ψάρια 6 ΝΕΟΝ ΤΕTRA το ένα από τα οποία είδα ότι ήταν αρκετά φουσκωμένο και όταν πίεσα λίγο την κοιλιά του έβγαλε αυγά :eek: τα οποία τα έφαγαν αμέσως τα υπόλοιπα.Τα έχω 10 μήνες. Η μόνη εμπειρία με γέννες είναι με platys.

Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι και να εκκολαφθούν αυτά;;:confused: Έχω διαβάσει είναι σύσκολο αυτό.. Ένα δεύτερο θυλικό είναι ίσως έτοιμο και αυτό. Ποιά είνια η συχνότητα με την οποία γεμίζουν αυγά;;

Ελπίζω το θέμα να μην έχει εξαντληθεί. Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι τώρα..

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

netblues
01-11-05, 07:03
Το θεμα δεν ειναι μονο να γεννηθουν τα αυγά αλλα και να γονιμοποιηθούν.
Τα τετρα γενικως δεν ασχολουνται με τα αυγά τους αφου γεννηθούν.
Σε ενυδρειο με αλλα ψαρια ειναι απιθανο να συμβεί.
Για να συμβει, χρειαζεται ενυδρειο με πολυ μαλακο νερό (1-2 GH) στους 24 βαθμους με λιγο φως. Ph μεταξυ 5 και 6. Μπορουμε να προσθεσουμε και τυρφη στο νερό ωστε να παρει σκουροχρωμο χρωμα (και να κατεβει και το ph)
Καθε θηλυκια γενναει γυρω στα 130 αυγά πανω σε java moss η φυλλα.
Την αγκαλιαζει το αρσενικο και το θυληκο κολυμπαει καθετα.
Μολις γεννηθούν τα αυγά αφαιρούμε τους γονείς και σβηνουμε τα φωτα.
Τα αυγα εκκπλαπτονται σε 24 ωρες και το fry κολυμπαει ελεύθερα σε 5 μέρες.
Ταιζουμε με αρτεμιες απο την τριτη μέρα.

Αυτά λεει η θεωρία. Δεν εχω ακουσει καποιον να το εχει κανει, αλλά σιγουρα γινεται. Τα περισσοτερα neon στα μαγαζια ειναι απο ασιατικες μαζικες αναπαραγωγες.

Θα το δοκιμασεις?

stat
01-11-05, 15:04
Ευχαριστώ Netblues για την απάντησή σου. Δε νομ.ιζω να κάνω κάτι.
Το υποπτευόμουν ότι είναι πολύ δύσκολο. Το πιο δύσκολο σε όλη αυτή την ιστορία είναι η γονιοποίηση από το αρσενικό. Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά όταν βγουν τα αυγά πρέπει το αρσενικό να πάει από πάνω και να κάνει και αυτό την υπόλοιπη δουλειά (;;;). Αλλίως δεν γίνεται τίποτα;;
Εγώ, μετά την αποστολή του μηνύματος, έβαλα μερικά αυγά μέσα σε ένα χειροποίητο ποτηράκι από αλουμινόχαρτο, αφού του έκανα μικρές τρύπες για να ανανεώνεται το νερό μέσα και το κολλησα στο απάνω μέρος του ενυδρείου.
Έκλεισα τα φώτα και πρόσθεσα λίγο τύρφη σήμερα πρωι. Η θερμοκρασία είναι 24-25 αλλά δεν έχει γίνει το συμαντικότερο, :smt043 το οποίο δεν ήξερα....Να υπάρχει και αρσενικό σε όλη αυτή τη διαδικασία....ΣΩΣΤΑ;;;;; ;)

netblues
01-11-05, 15:15
αναπαραγωγη νεον με παρθενογενεση δεν εχει γινει μεχρι τωρα...:d

Tolis
01-11-05, 19:08
Το νεον του οποιου πιεσες την κοιλια κι εβγαλε αυγα επζησε?

Christodoulos Diamantidis
01-11-05, 19:12
και όταν πίεσα λίγο την κοιλιά του έβγαλε αυγά :eek: τα οποία τα έφαγαν αμέσως τα υπόλοιπα.

Συγνώμη για την ερώτηση αλλά πως ακριβώς πίεσες την κοιλιά του ψαριού?

Πάει καλά τώρα? Το έχεις παρακολουθήσει μετά?

stat
01-11-05, 20:28
Ναι πολύ καλά είναι, μη φανταστείτε ότι την πίεσα πολύ, γιατί ήδη είχα δει ότι έβγαιναν κάποια. ΄
Το έπιασα με την απόχη και ίσα που το ακούμπησα έβγαλε κάποια. Είχε και άλλα, αλλά δεν την πίεσα περισσότερο γιατί δεν ήθελα.
Όλα καλά είναι...