PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια για φιλτρο Sicce Shark 3?


asimakis2003
31-10-05, 11:16
Γεια σας. Κατα πρωτον συγχαρητηρια για το πολυ ενδιαφερον forum!
Ειμαι εντελως ασχετος στο hobby του ενυδρειου και καθαριζοντας την αποθηκη ενος φιλου ανακαλυψα ενα εγκατελειμενο ενυδρειο και σκεφτομαι να το στησω. Προς το παρον ειμαι στο σταδιο της μελετης του forum για αντληση πληροφοριων. Το ενυδρειο περιειχε ενα εσωτερικο φιλτρο Sicce shark 3 το οποιο μετα απο ελεγχο (σε κουβα) λειτουργει (κανονικα?????).
Μετα απο ψαξιμο στο νετ δεν καταφερα να βρω καποιο manual η πληροφοριες για αυτο. Μηπως θα μπορουσε καποιος να με φωτισει (για ποσα λιτρα ειναι αρκετο, πως δουλευει κτλ).
Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.

DJK
31-10-05, 19:27
Η αντλία του φίλτρου σου πρέπει να είναι πιθανότατα για 800 λτ/ώρα, ονομαστικά χωρίς τον κάδο και περίπου 700 με τον κάδο με καθαρό φίλτρο. To site www.sicce.com είναι εκτός λειτουργίας αλλά έχει 1 mail που πρέπει να λειτουργεί και ίσως μπορούν να σου στείλουν κάποιο manual. Πόσο περίπου όγκο έχει ο κάδος του; Είχε ένας φίλος ένα παρόμιο, ίσως μικρότερο, το οποίο δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσίασε. Έκανε θόρυβο, οι βεντούζες χάλασαν πολύ γρήγορα, και ήταν δύσκολο στο καθάρισμα. Πόσα λίτρα (διαστάσεις) είναι το ενυδρείο;

asimakis2003
01-11-05, 09:52
Τα ονομαστικα του λιτρα ειναι 800/ω ειναι ευδιακριτο. Αυτο που με μπερδευει ειναι οτι εχει εναν επιλογεα (μαλλον ρυθμιστης ροης ειναι) και μια εισαγωγη στην πανω μερια (νερου η αερα?????). Οπως ειπα και στο προηγουμενο post ειμαι εντελως ασχετος και δεν εχω ξαναδει κανενος ειδους εσωτερικα φιλτρα για να εχω καποια ιδεα πως περιπου δουλευουν. Το ενυδρειο ειναι περιπου 120λτ (70*50*40) ειναι αρκετο αυτο το φιλτρο?
Οσο για το mail στο site της sicce εδω και 1,5 εβδομαδες δεν εχω καμια ανταποκριση

netblues
01-11-05, 15:42
το ενα ειναι ρυθμιστης ροης και το αλλοειναι εισοδος για αερα (που σπανιως χρειαζεται)
λογικα υπαρχει και καποιο πλαστικο κουτι που μπαινουν ολα αυτα μεσα.
για να λειτουργησει χρειαζεται πρωτα καποιο χοντρο σφουγγαρι για μηχανικο φιλτρο και μετα ειτε λεπτο σφουγγαρι ειτε ενα δυχτακι με βιολογικο υλικο.
μετα ο κυκλοφορητης και εισαι ετοιμος.
αν εχει χωρο για 2-3 λιτρα μεσα στο κουτι πρεπει να εισαι οκ.

Gorgi
01-11-05, 16:17
Το εχω δουλεψει αυτο το φιλτρο και σιγουρα δεν ειναι απο τα καλυτερα. Μετρια κατασκευη και χαμηλη ανθεκτικοτητα. Ο ρυθμιστης (αν θυμαμαι καλα) εχει 4-5 επιλογες (0,Α,1,2,3).
Το 0 ειναι max flow w/out air / Το Α ειναι max flow w/ air και τα υπολοιπα χαμηλωνουν απλα την ροη με μεγιστη μειωση το 3.

Η γνωμη μου ειναι πως σε 120 λιτρα και με χαμηλο βιολογικο φορτιο ειναι αρκετο. Διαφορετικα αν αυξηθει το φορτιο καλυτερα ειναι ενα EHEIM Aquaball 2210 ή 2212 και ακομα καλυτερα ενα (εξωτερικο μεν) classic 2213.

asimakis2003
02-11-05, 13:06
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Με βλεπω να αγοραζω αλλο και να το χρησιμοποιω ειτε ως εφεδρικο ειτε ως βοηθητικο.

Apostolis
02-11-05, 13:28
αν μπορείς να βάλεις εξωτερικο, το Eheim classic 2213 είναι μάλλον το καλυτερο... το άλλο, κράτησέ το για εφεδρικό ή βάλ'το σαν 2ο με χαμηλή ροή... ;)