PDA

Επιστροφή στο Forum : Γκάπι τρώνε φυτό!


Celda
30-10-05, 21:58
Καλησπέρα σε όλους,

Εχει τύχει σε κανέναν από εσάς να τρώνε τα γκάπι του το φυτό Ludwigia Repens;;; :confused: Τα μωρά γκάπι το έχουν ξετινάξει! Είναι σημάδι οτι δεν τα ταϊζω αρκετά; Και τρώνε τα μωρά γκάπι και άλγη;
Και κάτι ακόμα...από τα 20 μωρα που έχω άλλα είναι (στις 25 μέρες που είναι γεννημένα) 1 εκατοστό και αλλα με το ζορι μισό και το ένα τρίτο σε πάχος. Αν εξαιρέσουμε το γεγονός του φύλου (τα αρσενικά προφανώς είναι μικρότερα) λέτε να φταίει κάτι άλλο; Πάντως τα περισσότερα αρχιζουν και εμφανίζουν σημάδια χρώματος. Μήπως και πάλι φταίει η τροφή; Ή απλως είναι ο νόμος του ισχυρότερου και τα πιο μικρά θα έχουν αργή ανάπτυξη; Πόσο μήκος πρέπει να έχουν τα μικρά να τα βάλω με τα ενήλικα;

Ευχαριστώ

scalare
30-10-05, 23:43
hi
Για το φυτο δεν ξερω αλλα τα μωρα γκαπι και οχι μονο τρωνε πολυ την πρασσινη αλγη!
Πανω στα φυτα εκτος απο την αλγη που μπωρει να εχουν, υπαρχει και πλακτον μερικες φορες, το οποιο τρωνε τα μωρα, γι'αυτο πολλες φορες τα τσιμπολογανε.
Το μεγεθος τους εχει να κανει και με την τροφη και το ποσο συχνα τα ταιζεις, αν και εγω στα δεικα μου τα ταιζω με την ιδια τροφη που δεινω και στα μεγαλα (οχι καποια ειδικη) και δεν εχουν προβλημα(δεν χωριζω τα νεογγενητα γιατι τα ενηλικα δεν τα τρωνε)
Αν καποια μωρα ειναι μεγαλητερα σε μεγεθος απο τα αλλα... σε ολλους συμβενη, μπορει να ειναι και γεννετικο... η μερικα εχουν λαιμαργια...
Συνηθος τα γκαπι αναπτυσονται ποιο γρηγορα σε θερμοκρασιες 26-27β.κ.
Οταν τα μωρα φτασουν τα 1,5-2εκ. πιστευω μπωρεις να τα βαλεις με τα ενηλικα

halvas69
31-10-05, 17:31
Έτσι είναι,
είχα παλιότερα πάρα πολλά γκαπίδια και αρκετές Ludwigia repens αλλά το μόνο που είχα δει ηταν να τσιμπολογούν την άλγη που έπιανε το φυτό σε κάποια φύλα.
Είσαι σίγουρη ότι τρώνε τα φύλα ?

Celda
31-10-05, 19:49
Ναι μόντι είμαι σίγουρη...το ενυδρείο ειναι στο γραφείο μου και το παρακολουθώ τις μισές ωρες της ημέρας...το τρώει-συγκεκριμένα ένα απο τα μεγαλόσωμα μωρά. Το σκίζει στην άκρη και το τσιμπα. Μέχρι να ακουμπήσει το χαλίκι το έχει καταβροχθίσει, δεν το φτύνει...Τι να πω...Έπεσα σε περιπτωση...τι κάνω τώρα; Την αλγη την τσιμπολογούν από το τζαμι...

Μοντι, το άλλο που αναφέρω για το μέγεθος-έχεις να πεις κάτι;;; Μήπως ο πατέρας ήταν πιράνχας και η μανα μόνο γκάπι;;;:D :D Θα εξηγούσε το διαφορετικό μέγεθος και την μανία με την μάσα...

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

halvas69
31-10-05, 21:20
Celdουλίνι, παίζουν ρόλο πολλοί αστάθμητοι παράγοντες για την ανομοιόμορφη αναπτυξή τους.
Από τα γονίδια, την κληρονομικότητα, τις συνθήκες, την διατροφή κλπ
Είναι όπως και με εμάς τους ανθρώπους, δεν είναι όλα τα παιδιά με πανομοιότυπο ύψος, βάρος κλπ.
Είναι απολύτως φυσιολογικό να είναι διαφορετικά, το αντίθετο θα με φόβιζε...cloning :D