PDA

Επιστροφή στο Forum : Φύση και ενυδρείο


Juan
29-10-05, 12:24
Πριν καταλάβω ότι υπάρχουν τέτοια ενυδρεία ήθελα να κάνω ένα ενυδρείο βιότοπο.
Η πρώτη σκέψη ήταν να κάνεις ένα ενυδρείο με φυτά και ψάρια από τον ίδιο τόπο...
Είπα, "Μολις ξεμπερδέψω με τα προβλήματα θα αλλάζω ένα -ένα τα φυτά και θα βάλω όλα South America." Τα ψάράκια ήταν ήδη νομίζω έτοιμα....
Άρχισα λοιπόν να διαβάζω και ....:shock::smt120:smt119:smt104. έχουν κάνει τρομερή δουλειά κάποιοι άνθρωποι.
Τα φυτά τα βρήκα, αλλά έτυχε να βρω και ένα site που έλεγε για τα πετρώματα, είδη, που είναι ποια, μέχρι και πως επηρεάζουν το νερό....ωραία πράγματα δηλαδή και όλα αυτά με την ματιά του ενυδρείοφιλου φυσικά.
Έτσι και αλλάζοντας γνώμη για το τι είναι βιότοπος, είπα να ρωτήσω δύο πράγματα.
Στα ενυδρεία λειτουργουν οι εποχές τις φύσης ;
Δηλαδή γίνεται κάποιος ανάλογος "κύκλος" κάθε έτος ; Αν και πως επηρεάζει τα φυτά και τα ψάρια ρωτάω.
Εμένα με ενδιαφέρει ο Αμαζόνιος και εκεί είναι τροπικό το κλίμα , ε ; :smt020
Τα ενυδρεία ως σύστημα έχουν ηλικία ;
Δεν μου έρχεται η κατάλληλη λέξη.. δηλαδή
Γερνάνε ;

Apostolis
30-10-05, 19:35
απο ιδίαν εμπειρίαν, στα Τροπικά μέρη υπάρχει εναλλαγή 2 μόνο εποχών. Εποχή των μουσώνων και εποχή της ξηρασίας... Η κάθε μία διαρκεί (ΝΟΜΙΖΩ!) 3 μήνες... Οι αλλαγές θερμοκρασίας είναι πολύ μικρές, αλλα οι αλλαγές στο βαρομετρικό είναι μεγάλες! (=ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ!)... και αφού έχουμε καταιγίδες, έχουμε μεγάλη άνοδο της στάθμης στους υδροβιότοπους, ΦΡΕΣΚΟ - ΜΑΛΑΚΟ νερό και ΦΡΕΣΚΙΑ ΤΡΟΦΗ, μιας και τα ποτάμια ξεχειλίζουν και καλύπτουν εκτάσεις που πριν ήταν χέρσες... Ένα οικοσύστημα, δεν μπορεί να "γεράσει", καθώς ανανεώνεται... μπορεί όμως να αλλάξει μορφές ανάλογα με το κλίμα και για τα τελευταία χρόνια, όλοι ξέρουμε ποιός είναι ο υπαίτιος...!! :smt062

Σε γενικές γραμμές και σε επίπεδο χόμπυ (μη επαγγελματικό), μπορούμε να μιμηθούμε ένα σχετικά μικρό μέρος των συνθηκών ενός οικοσυστήματος καθότι σεα αυτό το επίπεδο είναι λίγο δύσκολο να ασχοληθούμε με ΟΛΟΥΣ τους παράγοντες που λαμβάνουν υπ' όψην οι Βιολόγοι (Στατιστικά στοιχεία, ακριβείς μετρήσεις, επιτόπου δειγματοληψία και πειράματα...)... τελικά κάτι το οποίο είναι "αυτονόητο" για την Φύση, για εμάς καταλήγει να είναι εξαιρετικά πολύπλοκο και μερικές φορές πολύ χρονοβόρο και δαπανηρό για να το μιμηθούμε!

PS: Αν μπορείς, στείλε σε ΠΜ την λίστα των φυτών που βρήκες, καθώς ενδιαφέρομαι και εγώ!

Juan
31-10-05, 12:52
... Ένα οικοσύστημα, δεν μπορεί να "γεράσει", καθώς ανανεώνεται... μπορεί όμως να αλλάξει μορφές ανάλογα με το κλίμα.." Αυτό ήθελα να πω !
Πάντως σε ένα ενυδρείο είναι αλλιώς, γιατί δουλέουμε πολύ το "οικοσύστημα". Φως, λιπάσματα, κλαδέματα... και ένα τέλειο ενυδρείο είναι "ψεύτικο".
Άσε που πρέπει να επεμβαίνουμε για να κρατηθεί ο "συνδιασμός" ζωντανός... , ένα φυτό πχ.
Δηλαδή ένα χαμηλό φυτό πρέπει να φροντίζεις (κλαδέυεις τα δίπλα του ή και το ίδιο) ώστε να 'εχει πάντα πολύ φως.
Η φύση δεν έχει κλαδέματα ! Πως το κάνει ;
Να μου πεις δεν είναι τόσο όμορφη όπως το ενυδρείο... αλλά ισχύει κάτι τέτοιο ;

Apostolis
31-10-05, 13:45
Αυτό ήθελα να πω !
Πάντως σε ένα ενυδρείο είναι αλλιώς, γιατί δουλέουμε πολύ το "οικοσύστημα". Φως, λιπάσματα, κλαδέματα... και ένα τέλειο ενυδρείο είναι "ψεύτικο".
Άσε που πρέπει να επεμβαίνουμε για να κρατηθεί ο "συνδιασμός" ζωντανός... , ένα φυτό πχ.
Δηλαδή ένα χαμηλό φυτό πρέπει να φροντίζεις (κλαδέυεις τα δίπλα του ή και το ίδιο) ώστε να 'εχει πάντα πολύ φως.
Η φύση δεν έχει κλαδέματα ! Πως το κάνει ;
Να μου πεις δεν είναι τόσο όμορφη όπως το ενυδρείο... αλλά ισχύει κάτι τέτοιο ;

Το όλο θέμα μου θυμίζει μια συζήτηση για πλαστικές εγχειρήσεις... Είναι καθαρά γούστο του καθενός :smt081 !!! Στην φύση τα κλαδέματα γίνονται απο ψάρια ή απο ζώα που περνάνε μέσα απο το ποτάμι ή κολυμπούνε στην άκρη στη λίμνη... Πάντως σε ένα ντοκιμαντέρ είδα κάτι το οποίο ήταν κατα 90% κάτι σας Hydrocotyle Leucocephala και το οποίο ήταν στα κακά του τα χάλια... μεγάλο κοτσάνι και μικρά φυλλαράκια... δεν θα το έβαζα με τίποτα στο ενυδρείο! αλλα έτσι είναι στη φύση :smt095 Αυτό με το οποίο έπαθα πλάκα, είναι το γνωστό γλωσσόστιγμα το οποίο σε ενυδρείο θέλει ΠΟΛΥ φώς ενώ κανονικά δεν είναι ακριβώς υδρόβιο... φυτρώνει σε λάσπη απο "πεσμένους" βάλτους και καλύπτει ΧΙΛΙΑΔΕΣ τετραγωνικά!!! :D

sot-zoe
31-10-05, 16:07
Αυτό με το οποίο έπαθα πλάκα, είναι το γνωστό γλωσσόστιγμα το οποίο σε ενυδρείο θέλει ΠΟΛΥ φώς ενώ κανονικά δεν είναι ακριβώς υδρόβιο... φυτρώνει σε λάσπη απο "πεσμένους" βάλτους και καλύπτει ΧΙΛΙΑΔΕΣ τετραγωνικά!!! :D
Αρα εχει και πολυ υγρασια και πολυυυυυυ φως ;)

halvas69
31-10-05, 17:13
Σίγουρα ήταν glosso ?
Γιατί θα μπορούσε να ήταν "φακή", εδώ κοντά στην Πάτρα είναι η λιμνοθάλλασα της Καλογριάς και έχει άπειρηηη φακή που απλώνεται σε τεράστια έκταση, μακάρι να είχα τραβήξει φώτο να στο έδειχνα

Apostolis
01-11-05, 14:42
Αρα εχει και πολυ υγρασια και πολυυυυυυ φως ;)

...ναι, αλλα δεν ήταν "μέσα" στο νερό... ήταν πάνω-πάνω στη λάσπη!!!

Juan
01-11-05, 20:25
Εγώ συνεχίζω το " :smt035μου"
Αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι πως συνορεύουν τα φυτά με τον φυσικό τρόπο. Είναι ωραίο να καταφέρεις ένα ενυδρείο να φαίνεται έτσι.... Γιαυτό και μου αρέσουν τα ενυδρεία με λίγα είδη φυτών. Υπάρχουν βέβαια και οι "δάσκαλοι"

mikenuke
01-11-05, 20:30
Εγώ συνεχίζω το " :smt035μου"
Αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι πως συνορεύουν τα φυτά με τον φυσικό τρόπο. Είναι ωραίο να καταφέρεις ένα ενυδρείο να φαίνεται έτσι.... Γιαυτό και μου αρέσουν τα ενυδρεία με λίγα είδη φυτών. Υπάρχουν βέβαια και οι "δάσκαλοι"
Ομως αυτο το ενυδρειο δεν απεικονιζει την φυση.Ετσι? Ουτε ειναι ενυδρειο βιοτοπος.

Juan
01-11-05, 20:39
Αν πούμε ότι τα φυτά είναι από το ίδιο μέρος γιατί να μην είναι βιότοπος ; (και φυσικά οι τιμές του νερου)

lasal
02-11-05, 03:13
Χμ εδώ όμως τέθηκαν αρκετά ερωτήματα.
Ας το κουβεντιάσουμε.
Χωρίς να μπώ σε λεπτομέρειες μπορώ να πω χοντρά οτι βιότοπος σε ενυδρείο ειναι η σχεδόν πιστή αντιγραφή της φύσης ενός βιότοπου.
Ειναι ιδανικό για τα ψάρια που προέρχονται απο τον ίδιο βιότοπο όμως δεν ειναι ιδανικό λόγο διαφορετικής εικαστικής αντίληψης του χομπίστα.
Οι πραγματικοί υποβρύχιοι βιότοποι των ψαριών δεν ειναι πάντα οτι ομορφότερο.

Ποιά ειναι η φύση για την οποία μιλάμε.....
Είναι η φύση κάτω απο το νερό ειναι και η φυση πάνω απο το νερό.
Τα περισσότερα aquascapes ειναι δημιουργίες οι οποίες έχουν σχέση
με την φύση πάνω απο το νερό που οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν.
Ναι τις περισσότερες φορές αντιγράφουν την επίγεια φύση.
Είναι σπάνια η περίπτωση να συναντήσουμε πολλές ποικιλίες φυτών
ταυτόχρονα σε ενα οικοσύστημα με τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποιούνται στα ενυδρεία.
Το να δημιουργήσεις ενα aquascape θέλει υπομονή,έμπνευση,γνώσεις,φαντασία και πολλές φορές και χρήμα.

Τελικά τι απεικονίζει το ενυδρείο στην φωτογραφία.
Εχει σίγουρα οκτώ διαφορετικά είδη φυτών τα οποία τα πάντρεψε ο δημιουργός τους αρμονικά.
Μια πανέμορφη δημιουργία με λεπτή εικαστική παρέμβαση στα χρώματα,αντιθέσεις, την ψευδεύσθηση του βάθους την δημιουργία ενός εικονικού παράδεισου.
Ενας πίνακας που τα έχει σχεδόν όλα, που όμως "αν δεν υπάρχουν" στην φύση σιγουρα "υπάρχουν" στο μυαλό του δημιουργού.
ΥΓ.
Και για να δημιουργηθεί ενα τέτοιο aquascape θέλει πολύ πολύ πολύ υπομονή, μεράκι και κόπο

.

Apostolis
02-11-05, 10:10
ΥΓ.
Και για να δημιουργηθεί ενα τέτοιο aquascape θέλει πολύ πολύ πολύ υπομονή, μεράκι και κόπο.

..και ανοιχτή γραμμή με την tropica και 2-3 ενυδρεία - καλλιέργειες για να παίρνεις τα φυτάκια σου έτοιμα και μεγαλωμένα!!! :smt081

Juan
02-11-05, 10:10
Συμφωνώ απόλυτα. Μάλιστα σε κάποια sites που διάβασα για το aquascaping προτείνουν να αντιγράψεις ένα κομμάτι της φύσης που σου αρέσει στο ενυδρείο. Ναι μιλούν για την φύση έξω από το νερό.
Δεν έχω κολυμπήσει σε τροπικά μέρη αλλά στην θάλασσα (όπως και έξω από αυτήν) υπάρχουν αδιάφορα, ίσως και άσχημα τοπία αλλά υπάρχουν και κάποια μέρη που είναι !!! φανταστικά !!! Υποθέτω ότι σε 4080 μίλια που είναι ο Αμαζόνιος θα έχει κάποια τέτοια σημεία. Μπορεί και όχι όμως.....
Μάλλον το θέμα θα έπρεπε να λέγεται "πως θα κάνουμε ένα φυσικό ενυδρείο" και ας ξεχάσουμε τον βιότοπο (με πείσατε ήδη).
Προς το παρόν (όπως είπα πριν) έχω αφήσει μια περιοχή να την διεκδικούν 3 φυτά. Να δω πως θα υπερισχυσει το δυνατότερο και πως θα βάλουν τα όρια μόνα τους. κάτι τέτοιο εννοώ φυσικό τρόπο. Μετά αφού δεις την συμπεριφορά τους μπορείς και εσυ να βάλεις ένα χεράκι (κλάδεμα) και το αποδόσεις σε μικρογραφία (ενυδρείο).