PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικα με DIY CO2


scalare
28-10-05, 21:00
Hi
εχω κανει DIY για CO2 διαβασα σχετικα με την κατασκευη του στην σελιδα του τσαμις....

Το ενυδρειο ειναι σε δωματιο με θερμοκρασια δωματιου 15 C°
Η μπουκαλα ειναι σε αυτην την θερμοκρασια ειναι καλα; η θελει μεγαλητερη π.χ 18 C° και πανω; Τα βακτηρια θελουν λιγο ζεστο περιβαλλον;

Σε 3 λιτρα μπουκαλι, εβαλα 2,5 λιτρα νερο, 3 κουπες του τσαγιου ζαχαρη, 1/2 κουτ.του γλυκου μαγια απο φουρνο.

scalare
30-10-05, 13:23
Καποιος......http://www.greekaquarist.com/vb/images/icons/icon5.gif

george hmmy
30-10-05, 13:33
Μάνο γενικά όσο πιο μεγάλη θερμοκρασία έχεις τόσο καλύτερα για τους μύκητες της μαγιάς, αλλά την απάντηση για τη θερμοκρασία μόνο εσύ μπορείς να τη δώσεις! Έχεις παραγωγή διοξειδίου? Αν ναι τότε γιατί να ανησυχείς και να παιδεύεσαι? Αν πάλι δεν έχεις, μπορεί να οφείλεται σε άλλες αιτίες. ;)

Pritanis
30-10-05, 15:04
εγω χρησιμοποιω την αναλογια αυτη σε 1,5 λιτρο νερο και εχω καλη παραγωγη για 15-20 μερες.... Τωρα 15 βαθμοι ειναι λιγοι για να γινει η αντιδραση σωστα εαν γινει κιολας..... Η αντιδραση ειναι εσωθερμη και θεωρητικα θελει θερμοκρασια δωματιου 20-25 βαθμους. Αν εχεις εξωτερικα τα μπαλαστ απο τα φωτα μπορεις να βαλεις το μειγμα κοντα σε αυτα ωστε να εκμεταλλευσαι την θερμοτητα που βγαζουν αυτα.....

scalare
30-10-05, 23:05
Παιδια η αντιδραση εγινε εχω παραγωγη αεριου αλλα στο δωματιο η θερμοκρασια κυμαινετε μεταξη 15-18 βαθμους, βγαζει 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο.

Το εκανα χτες το μεσημερι, σημερα μετα απο 20 ωρες δεν εβγαζε τιποτα, πηρα το μιγμα το ζεστανα λιγο και το ξαναεβαλα, μετα απο 45 λεπτα αρχισε να βγαζει....

Αν σταματηση θα κανω αυτο που λεει ο πριτανης με τα μπαλαστ, τα οποια εχω εξω απο το ενυδρειο κατω στο επιπλο.

halvas69
30-10-05, 23:31
Είναι πολύ χαμηλή η θερμοκρασία όντως, κάτι τέτοιο που λέει ο Πρύτανης πρέπει να κάνεις.

scalare
01-11-05, 14:31
Παιδια πολυ σωστα τα λετε..;)

χτες σταματησε να βγαζει μπουρμπουλιθρες..
Μετρησα την θερμοκρασια στο δωματιο και στο πατωμα που ειχα την μπουκαλα ηταν 16βαθ. μισο μετρο πιο ψυλα 20βαθ. και ακομη 1,5 μετρο πιο ψυλα 25βαθ....:smt101

Εβαλα την μπουκαλα στο ντουλαπακι κατω απο το ενυδρειο στο μεσαιο ραφι (ειναι μισο μετρο ψηλα απο το πατωμα) μαζι με τα μπαλαστ, η θερμοκρασια στο ντουλαπι ειναι 25βαθ.το βραδυ που σβεινω το φως(τα μπαλαστ) και μετα που κλεινουμε την θερμανση του σπιτιου, η θερμοκρασια στο ντουλαπι πεφτει στους 19βαθ....
...αλλα εξακολουθει να βγαζει CO2 ως το πρωι......:smt041

Ευχαριστω για της συμβουλες.... :smt110

DJK
02-11-05, 00:52
Επειδή το θέμα είναι σχετικό και για να μην ανοίξω νέο θέμα... Αν προσωρινά αντί για σκάλα για την διάχυση του Co2 βάλω ένα ανάποδο γυάλινο βαζάκι θα γίνει διάχυση; Το Co2 παραμένει έτσι για πάρα πολύ ώρα μέσα στο νερό (συνέχεια). Δεν έχω ακόμα ψάρια.

lasal
02-11-05, 01:21
Αν προσωρινά αντί για σκάλα για την διάχυση του Co2 βάλω ένα ανάποδο γυάλινο βαζάκι θα γίνει διάχυση.....
Θα συγκεντρώνεται το co2 στο βαζάκι και εφόσον δεν κυκλοφοράει νερό
δεν θα γίνεται διάχυση.
Οπωσδήποτε πρέπει να κυκλοφοράει το νερό.
Αν το βαζάκι ειναι σε ψηλό σημείο τότε θα υπάρχει διάχυση στο νερό και το βαζάκι θα μαζεύει οτι περισσεύει.
Ρίξε μια ματιά παρακάτω, εχει μια χρήσιμη κατασκευή.
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/co2c.htm

DJK
02-11-05, 01:32
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν το περίμενα τέτοια ώρα. Για την ώρα το έχω αφήσει να βγαίνει κατευθείαν από το σωλινάκι μέχρι να πάω να πάρω σκαλίτσα.

lasal
02-11-05, 01:44
Μπορείς να το χώσεις μέσα σε ενα σφουγγαράκι η σε μια αερόπετρα θα είναι καλύτερα.