PDA

Επιστροφή στο Forum : melanotenies με καποια κιχλιδα?


rozela120
30-08-16, 19:29
θα μπορουσαν να συνυπάρξουν καποιο είδος κιχλιδας με μελανοταινίες ...η θα υπήρχαν θεματα...λόγω του οτι εχουν σχεδον τισ ίδιες παραμέτρους νερου ..και ειναι αρκετα γρηγορες και αυτες...μην πείτε κατευθείαν οχι...να πούμε και αιτιολογίες

tsoui
30-08-16, 22:03
Να σου πω κατι συγκεκριμενο ειναι δυσκολο γιατι δε το εχω επιχειρησει ποτε και ουτε προκειτε γιατι δε μου αρεσει να μπερδευω τα "πραγματα" αλλα τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου γιατι οι κιχλιδες ειναι μια τεραστια οικογενεια.

rozela120
30-08-16, 22:11
καποιο μικρο μέγεθος παρομοιο σε μεγεθος με αυτες , (demasoni,η καποιο αλλο απο αφρικη που δεν μεγαλωνει πολυ)....ακομα και νανοκιχλιδες ισωσ....καποιο που να προλαβαινει να τρωει ...τισ εχω δει σε ενυδρεια στο εξωτερικο ακι με αγγελοψαρα ..αν και στρεσαρουν πολυ το ενυδρειο..

tsoui
30-08-16, 22:20
Γιατι δε βαζεις κανα τετερντινα ή empire?
Που θα φανε σιγουρα :grin:

tsala
30-08-16, 22:22
Μελανοταινιες σε νταμαρι θες να βαλεις;
Τα demasoni απ οτι ξερω ειναι διαολια..


Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο και απο αποψη στησιματος...


Ισως θα μπορουσες να τις μπλεξεις (καποια ειδη που προτιμουν μαλακο νερο) με κιχλιδες αμερικης (ραμ,απιστο).

rozela120
30-08-16, 22:37
εχω tayterdines δεν προλαβαινουν να φανε τιποτα...ασε που δεν τρωνε φυλλαρακι και θενε κατεψυγμενες και ζωντανες...δεν ελεγα να το κανεισ νταμαρι αλλα αν βαλεις πετρες και φυτα μαζι ευκολα ι και κοχυλια ..επειδη ζητάνε πανο κατο ιδιο νερο...δεν υπαρχουν κιχλιδες που να μπορουν να συνυπάρξουν ...?

tsoui
30-08-16, 22:42
Εχω την εντυπωση οτι θα γινει μπαχαλο μετα το ενυδρειο και δε νομιζω να κανω λαθος απο θεμα συμπεριφορων αλλα σου ξαναλεω οτι ειναι αισθηση μου δε το εχω δοκιμασει να ειμαι απολυτος.
Οταν ειχα παντως τετερντινες μονο με τον αρσενικο ειχα θεμα το θυληκο ηταν απροβληματιστο στην τροφη αλλωνιζε ολο το ενυδρειο και ετρωγε τα παντα

rozela120
30-08-16, 22:53
και εγω αυτο εχω δει μονο τα αρσενικα εχουν θεμα..τα θηλυκά οχι πάντα αλλά τρωνε και φυλλαρακι...δεν ξερω αλλα μου ηρθε σαν ιδεα ..μια θεση στο ενυδρειο σαν νταμαρι και το υπολοιπο πρασινο ..ιδικα τα κοχυλοψαρα δεν νομιζω ποτε να καταφερουν να ανεβουν στην επιφανεια θα ειναι παντα χαμηλα και προστατευμενα μεσα στα κοχυλια..δεν ξερω..

Bill-Samos
30-08-16, 23:04
καποιο μικρο μέγεθος παρομοιο σε μεγεθος με αυτες , (demasoni,η καποιο αλλο απο αφρικη που δεν μεγαλωνει πολυ)....ακομα και νανοκιχλιδες ισωσ....καποιο που να προλαβαινει να τρωει ...τισ εχω δει σε ενυδρεια στο εξωτερικο ακι με αγγελοψαρα ..αν και στρεσαρουν πολυ το ενυδρειο..

εχω tayterdines δεν προλαβαινουν να φανε τιποτα...ασε που δεν τρωνε φυλλαρακι και θενε κατεψυγμενες και ζωντανες...δεν ελεγα να το κανεισ νταμαρι αλλα αν βαλεις πετρες και φυτα μαζι ευκολα ι και κοχυλια ..επειδη ζητάνε πανο κατο ιδιο νερο...δεν υπαρχουν κιχλιδες που να μπορουν να συνυπάρξουν ...?

Aντε και εβαλες..απ ολες τις αφρικανες τα demasoni διαλεξες???Θα παθουν οι μελανοταινιες vertigo..
Φυτο και αφρικανικες κιχλιδες(mbuna..) δεν συνυπαρχουν..Non mbuna δεν συνυπαρχουν με μελανοταινιες..
Εκτος των αλλων νομιζω οτι εχουν και διαφορετικες διατροφικες συνηθειες..

Tanganyiκας
30-08-16, 23:08
Δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνεις αυτό;;;;;;;

rozela120
30-08-16, 23:25
δεν εχω κανει ακομα κατι.απλα κουβεντα να γινετε..και να ανταλαζουμε γνωμες...πολλες κιχλιδεσ ακομα και απο την ιδια περιοχη δεν εχουν δει ποτε η μια την αλλη (διαφορετικεςλιμνες,διαφορετικες συνθηκες )αλλα πολλοι τισ εχουν μαζι και ειναι και σαν δεδομενο πλεον..οποτε τιποτα δεν ειανι απολυτο...το θεμα ειναι απο αποψη χαρακτηρων ,διατροφης ,συνθηκων αν ταιριαζουν ...τωρα αν σε καποιουσ δεν αρεσει αυτο εχει να ακνει με το γουστο και δεν ειναι κριτηριο...εγω μιλαω αυτη τι στιγμη καθαρα απο αποψη κρητιριων τα οποια πληρούνται ...

tsala
31-08-16, 00:17
Δεν ταιριαζουν τα ειδη οσον αφορα το φυσικο τους περιβαλλον , πολυ πιθανο δε και στις διατροφικες τους συνηθειες...
Επομενως ενα τετοιο ενυδρειο , δεν γινεται...

Τα κοχυλοψαρα δεν πανε στην επιφανεια (ανεβαινουν στο φαι ομως), αλλα δεν θα τολμησει να πατησει βυθο κανενα ψαρι.

Κλεόβουλος
31-08-16, 08:32
....μπορεί και να γίνει με κάποια είδη.
ΑΛΛΑ είναι κάτι που πάει το χόμπυ βήματα πίσω.
Σήμερα ένας χομπίστας δεν κοιτάει μόνο αν οι παράμετροι του νερού είναι κατάλληλοι για τα ψαράκια που φιλοξενεί αλλά προσπαθεί να τους προσφέρει, όσο είναι δυνατό για ένα οικιακό ενυδρείο, ένα περιβάλλον ίδιο με τον βιότοπο τους ή ακόμα και να προσομοιώσει το συγκεκριμένο σημείο της λίμνης ή του ποταμού απ' όπου προέρχονται.
Στόχος, για πολλούς πιά, δεν είναι τα ψάρια τους να επιβιώνουν απλά, αλλά η ευζωία τους. Κι αυτό τα ψάρια το ανταποδίδουν χαρίζοντας μας την ικανοποίηση να παρακολουθούμε τις φυσικές/φυσιολογικές συμπεριφορές τους.
Έχει αποδειχθεί ότι συγκατοικώντας είδη από διαφορετικό βιότοπο αντιδρούν περίεργα ή αγχωτικά καθώς δεν αναγνωρίζουν πχ την κίνηση, το σχήμα, τις προθέσεις κλπ
Δεν θα πω άλλα αποτρεπτικά επιχειρήματα, εξάλλου είναι μια πρακτική που συνεχίζει ακόμη να υπάρχει σε πολλά forum και χώρες.
Δεν την θεωρώ καλή ιδέα όταν μάλιστα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάτι σωστό (κάποτε δεν βρίσκαμε και τα είδη που θέλαμε) ;)