PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάχυση CO2


nigeron
28-10-05, 16:56
Γεια σας! Πριν από 3 βδομάδες συμπλήρωσα στο ενυδρείο άλλους 3 δίσκους.
Έναν cobalt blue, έναν red tirquaz και έναν που δεν γνωρίζω την ονομασία του. Όλοι έχουν προσαρμοστεί και είναι ζωηροί και πανέμορφοι.:) Έχω προσθέσει ένα ακόμη φίλτρο (υπήρχε από πριν το eheim 2126 και το καινούριο είναι το 2224). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Επειδή η διάχυση του co2 που κάνει το eheim ph control πήγαινε κατευθείαν στην επιφάνεια και χανόταν, έβαλα το σωληνάκι που βγάζει το co2 στην είσοδο του eheim 2126. Πιστεύετε ότι θα διαχέεται καλύτερα; Η μήπως θα δημιουργήσει πρόβλημα στα βακτηρίδια; :smt068 Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Τα δισκάκια μου πως σας φαίνονται;

thediscusman
28-10-05, 23:18
Δε θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα. Με κάποια άλλα εξωτερικά φίλτρα κάποιοι χομπίστες αντιμετώπισαν πρόβλημα γιατί παγιδευόταν co2 στο πάνω μέρος του κάδου με ποτέλεσμα να μη δουλεύει σωστά το φίλτρο, αλλά με το EHEIM δε θα έχεις πρόβλημα.
Αυτός είναι ένας πολύ απλός και εύκολος τρόπος για να κάνεις διάχυση του CO2. Και εγώ αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιούσα χωρίς κανένα πρόβλημα. Κάνεις και οικονομία στο co2 καθώς εκμεταλλέυεσαι όλο το co2 που μπαίνει στο ενυδρείο.
Το γεγονός ότι αυξανεται το co2 που είναι διαλυμένο στο νερό δε σημαίνει ότι μειώνεται το οξυγόνο ώστε να έχουν πρόβλημα τα βακτηρίδια, αρκεί η ποσότητα το CO2 να είναι στα λογικά πλαίσια. Επομένως το μόνο που χρειάζεται να προσέξεις είναι να έχεις σωστή ποσότητα διαλυμενου co2 στο νερό, ανάλογα με την ανθρακική σκληρότητα σου.
Έχεις το phcontroller της EHEIM μαζί με το phμετρο;
Αν ναι, απλά ρύθμισε την επιθμητή τιμή για το ph,βάλε και το σωληνάκι στην είσοδο του φίλτρου και μίεν ήσυχος.
Τα δισκάκια σου είναι πολύ ωραία. Να τα χαίρεσαι.

nigeron
28-10-05, 23:37
Φίλε discusman, σ'ευχαριστώ. Έχω ολόκληρο το σετ phcontroller της EHEIM, και ρυθμίζω από αυτό το επιθυμητό ph, κάτι που με διευκολύνει πάρα πολύ. Απλά με τη διάχυση που γινόταν, το περισσότερο co2 πήγαινε χαμένο.

netblues
29-10-05, 07:13
Βαλε την εξοδο του Co2 στην εισοδο του φιλτρου, αλλα να ελεγχεις οτι κυκλοφορει νερο συχνα τις πρωτες εβδομαδες.
Εμενα το eheim ξενεριζει. :confused:

Fanis
29-10-05, 14:03
Υπέροχα ψάρια να σου ζήσουν

gemini_str
01-11-05, 13:45
Βαλε την εξοδο του Co2 στην εισοδο του φιλτρου, αλλα να ελεγχεις οτι κυκλοφορει νερο συχνα τις πρωτες εβδομαδες.
Εμενα το eheim ξενεριζει. :confused:
και εμένα το 2213 αργά το βράδυ κάνει αρκετό θόρυβο και πετάει πολύ μικρές αλλά πάρα πολλές φυσαλίδες ενώ όλη την μέρα δεν παρουσιάζει το παραμικρό. Φαίνεται ότι την ημέρα υπάρχει κατανάλωση του CO2 από τα φυτά ενώ όταν πλησιάζει η ώρα που θα κλείσουν τα φώτα έχουν σταματήσει και τα φυτά από νωρίς την φωτοσύνθεση. Οπότε υπάρχει παραπανίσιο CO2 και έτσι οι φυσαλίδες το βράδυ.
υποθέτω τουλάχιστων.

george
01-11-05, 14:53
Εμένα το ΕΗΕΙΜ Εcco 2234 δεν κανει ουτε θορυβο...ουτε ξενεριζει ...και η διαχυση γινεται ΤΕΛΕΙΑ !

Apostolis
02-11-05, 14:22
και εμένα το 2213 αργά το βράδυ κάνει αρκετό θόρυβο και πετάει πολύ μικρές αλλά πάρα πολλές φυσαλίδες ενώ όλη την μέρα δεν παρουσιάζει το παραμικρό. Φαίνεται ότι την ημέρα υπάρχει κατανάλωση του CO2 από τα φυτά ενώ όταν πλησιάζει η ώρα που θα κλείσουν τα φώτα έχουν σταματήσει και τα φυτά από νωρίς την φωτοσύνθεση. Οπότε υπάρχει παραπανίσιο CO2 και έτσι οι φυσαλίδες το βράδυ.
υποθέτω τουλάχιστων.

χαχαχα! και εγώ το παθαίνω αυτό! Τα φυτά ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ να ξέρουν πότε να σταματήσουν την φωτοσύνθεση! Πάντως σχετικά αργά (2-3) ώρες πριν κλείσουν τα φώτα βγάζει και εμένα απο το φίλτρο πολλές μικρές φυσαλίδες το οποίο όμως νομίζω οτι οφείλεται στο οξυγόνο που παράγουν τα φυτά και το οποίο συγκεντρώνεται στο φίλτρο, καθότι η διάχυση CO2 γίνεται εξωτερικά με σκαλίτσα της Hagen! :confused: Αν κάνω λάθος ας αρχίσουν να "μουτζώνουν" οι παλιότεροι... (...σε ΠΜ!!! μην ρεζιλευτούμε κιόλας... :smt081 )

anasios
03-11-05, 00:54
Φιλαράκι τα δισκάκια σου είναι ωραία ,αλλά αυτός στη 1η φωτό είναι άλλο....<<φρούτο >>.Επειδή ετοιμάζω κάτι, μπορείς να μου πεις ποια είναι η ράτσα του;Και μια και τον αγόρασες τώρα , σε τι μέγεθος είναι και για να κάνω σύγκριση , αν επιτρέπεται , σε ποια τιμή;

nigeron
03-11-05, 04:17
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια που μου δίνετε. Φίλε Θανάση, νομίζω ότι είναι red dragon. Τον αγόρασα 70 € και είναι 10 cm.

anasios
05-11-05, 21:17
Από τιμές βλέπω ότι είναι παρόμοιες με τις εδώ.Το θέμα είναι πάντως να βρεις κάτι καλό.Πάντως ο δικός σου αξίζει.Κάτι τέτοιο ψάχνω αλλά πού...