PDA

Επιστροφή στο Forum : Dart frogs μαζί με ψάρια.


GHOST_G7
20-08-16, 19:49
Καλησπέρα σας.
Θέλω να φτιάξω ενα vivarium 105*50*50 το οποίο θα έχει 15-20 εκατοστά σε ύψος νερό για κάποια ψαρακια αλλά δεν μπορώ να βρω πως γίνεται η ψύξη γιατί στην ουσία απο πάνω απο τα 15-20 εκατοστά θα υπάρχουν φυτά, κορμοι και μια επιφάνεια με χώμα, φύλλα τα οποία θα είναι για το βατραχακι μου. Αν βάλω ανεμηστηρακια στο καπακι δεν είμαι σίγουρος οτι θα φτάνουν στο νερό ώστε το καλοκαίρι να μπορώ να κρατησω την θερμοκρασία σταθερή. Έχει κανείς καμία ιδέα; ;

Kostas G.
20-08-16, 23:44
Τα ανεμιστηράκια θα κάνουν δουλειά αλλά θέλει πολύ αργή ρύθμιση στα ανεμιστηράκια και τοποθέτηση ώστε να μην δημιουργούν ρεύματα μέσα στον χώρο ούτε να βάζουν ξηρό αέρα και να ενοχλούν την υγρασία του χώρου. Θέλει δοκιμή με τοποθέτησης τους να βγάζουν ίσως αέρα ή να βάζει καποιο πολύ αργά χτυπώντας πολύ ψηλά ώστε να μην ενοχλεί τα βατράχια.
Η καλύτερη ψύξη είναι ο κλιματισμός του χώρου...

Σε τόσο ρηχό νερό οι επιλογή ψαριών είναι περιορισμένη και αν θέλεις κάτι ιδιαίτερο,π.χ. Killifish που θα μπορούσαν να μπουν, είναι δυσεύρετα

GHOST_G7
22-08-16, 04:57
Απο ότι κατάλαβα δεν θα βάλω για αρχή ανεμηστηρακια γιατί μαλλον μεγαλύτερο κακό θα κάνω. Το ξέρω για τα ψάρια ότι είναι πολύ λίγα αυτα που μπορώ να βάλω. Ευχαριστώ για την βοήθεια.