PDA

Επιστροφή στο Forum : γνωμες για νεα φωτογραφικη μηχανη canon dslr η olympus mirrorless


kgf12345
20-08-16, 09:28
ειμαι μεταξυ δυο μοντελων.η μια ειναι η canon eos 700 D για dslr και η αλλη η olympus pen epl 7( mirrorless).

το μεγαλο πλεονεκτημα της δευτερης (για μενα) ειναι το μικρο της μεγεθος,γιατι θα μπορω ανετα να την παιρνω μαζι μου σε εκδρομες και σπηλαιολογικες εξερευνησεις και θα με βολευει περισσοτερο στη μεταφορα οταν ειμαι πανω σε σκοινι,η στο σακιδιο σε εκδρομες,και οχι μονο.

η εντυπωση που μου αφησε η ποιοτητα κατασκευης ηταν καλη,(την εχω δει απο κοντα) αλλα δεν εχω δει την canon για να μπορω να συγκρινω.

θα ηθελα dslr,αλλα αν μπορω να εχω τα πλεονεκτηματα της mirrorless χωρις να θυσιασω πολυ απτην ποιοτητα φωτογραφιας,θα την προτιμησω.η τιμη τους ειναι σχεδον ιδια πανω κατω,γυρω στα 400 με 450 ευρω.

αν καποιος εχει μια απτις δυο μηχανες,η απλα εχει γνωμη πανω στο θεμα,γραψτες τις εντυπωσεις σας η τη γνωμη σας,μπας και αποφασισω ποια να παρω τελικα:D

υπαρχει και η nikon,αλλα δεν εχω καποιο μοντελο υποψη μου.αν εχει κανεις υποψη του καποιο γραψτε το,αλλα κακο θα μου κανετε:D

Maverick
20-08-16, 11:21
Δες και τη nikon d3300 (τη γυροφέρνω τώρα τελευταία)... Είναι η καλύτερη από τις entry level dslrs σύμφωνα με αυτά που έχω δει, κι έχει αξιοπρεπές κιτ. Επίσης μου αρέσει και η sony a6000 αλλά σε πιο ακριβή κατηγορία.

Bill-Samos
20-08-16, 14:42
Δες και τη nikon d3300 (τη γυροφέρνω τώρα τελευταία)... Είναι η καλύτερη από τις entry level dslrs σύμφωνα με αυτά που έχω δει, κι έχει αξιοπρεπές κιτ. Επίσης μου αρέσει και η sony a6000 αλλά σε πιο ακριβή κατηγορία.

Ναι μεν αλλα βγηκε ηδη ο διαδοχος της 3300 οποτε θα χασει γρηγορα αξια..Η α600 καλη αλλα αντε να βρεις φακους..
Εγω Γιωργο θα περιμενα τις γιορτες ..αν δεν βιαζεσαι....Και προσφορες θα βγουν σε καινουριες και αρκετες καινουριες θα αγοραστουν οποτε θα πουλιουνται αντιστοιχες μεταχειρισμενες..