PDA

Επιστροφή στο Forum : φυτά που δεν μπορούν να τα φάνε τα σαλιγκάρια


xristos
21-07-16, 22:00
όπως λέει ο τίτλος θέλω να μου προτείνεται κάποια σκληρά φυτά που να μην μπορούν να τα φάνε τα σαλιγκάρια για την πλάτη του ενυδρείου άλλα να φυτεύονται και όχι να δένονται

tsala
21-07-16, 22:05
Τι σαλιγκαρια εχεις και σου τρωνε τα φυτα;

xristos
21-07-16, 22:08
ramshorn εχω και οχι απλα μου τα τρωνε αλλα μου εχουν χαλασει ολα τα φυτα του ενυδρειο

tsala
21-07-16, 22:14
Δεν τα ταιζεις ρε Xρηστο..
Τοσα χρονια εχω ramshorns ,ποτε δεν μου εχουν φαει τπτ..
Τι ψαρια εχεις;

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
21-07-16, 22:14
Είσαι σίγουρος ότι σου τα τρώνε τα σαλιγγάρια κι όχι η έλλειψη καλίου; Εχω κι εγώ απ αυτά κι ίσα ίσα που τρώνε άλγη και βοηθάνε στα φυτεμένα, μήπως δεν ταίζεις αρκετά ή κάνεις πολύ συχνά σκούπα βυθού και δεν αφήνεις υπολείμματα για αυτά; Ζωντανοί οργανισμοί είναι και θέλουν κι αυτά τροφή, αν δε βρουν λογικά θα την αναζητήσουν στα φυτά.

xristos
21-07-16, 22:24
είναι εξακριβωμένο ότι το κάνουν τα σαλιγκάρια γιατί το βλέπω,από φαγητό ρίχνω μπόλικο και σκούπα βυθού κάνω πολύ σπάνια,ψάρια έχω αρλεκίνους,galaxy,neon tetra,corydoras και εκατοντάδες γαρίδες red cherry
-------------------------
ξέχασα και 1 πλεκο και 1 σαε

Artemisia
21-07-16, 22:30
Αραίωσε λίγο τον πληθυσμό . Τα δικά μου όταν πολλαπλασιάζονται πολύ μου τρώνε και τις anubia γενικά τρωνε και αρβύλες που λέει ο Τάκης ;)

Τάκης
21-07-16, 22:30
Εντύπωση μου ,
στο ενυδρείο μου έχω εκατοντάδες ramshorn και δάσος από φυτά, δεν έχω παρατηρήσει να μου αγγίζουν τα φυτά,
το αντίθετο, τα καθαρίζουν από την άλγη και είναι όλο υγεία.
Αν θέλω να καθαρίσω φυτό από άλγη το βάζω σε αυτό το ενυδρείο για 1 βράδυ και το πρωί είναι πεντακάθαρο

sarpijk
21-07-16, 22:32
Βάλε μας καμιά φωτογραφία. Τι είδους φυτά έχεις και στα τρώνε? Δύο ενδεχόμενα βλέπω. Είτε τα φυτά δε πάνε καλα- χαλανε και τα σαλιγκάρια απλα τρώνε τον νεκρό ιστό είτε τη ζημιά στην κάνουν ενας(ή και οι δύο) εκ των πλεκο/ sae. Ο πλεκο ταιζεται με φυτικές τροφές?

Τάκης
21-07-16, 22:35
Βάλε μας καμιά φωτογραφία. Τι είδους φυτά έχεις και στα τρώνε? Δύο ενδεχόμενα βλέπω. Είτε τα φυτά δε πάνε καλα- χαλανε και τα σαλιγκάρια απλα τρώνε τον νεκρό ιστό είτε τη ζημιά στην κάνουν ενας(ή και οι δύο) εκ των πλεκο/ sae. Ο πλεκο ταιζεται με φυτικές τροφές?
Εδω θα συμφωνήσω,
ειδικά τα σαλιγκάρια δεν αφήνουν φυλλαράκι πεσμένο ή χαλασμένο.
Αλλος ένας λόγος που το ενυδρείο μου είναι πεντακάθαρο

xristos
21-07-16, 22:56
γενικά έχω πρόβλημα με τον πληθυσμό τους σε κάθε αλλαγή βγάζω και 3-4 χούφτες,οι πλεκο δεν πειράζουν τίποτα τα βλέπω τα σαλιγκάρια που τα τρώνε,από φυτά ότι έχω προσπαθήσει μέχρι τώρα μου το έχουν κάνει πατσαβουρι,Alternathera,Nymphaea Lotus,trident,polysperma,Ludwigia,μόνο η Anubia την έχει γλιτώσει,φωτογραφίες θα βάλω αύριο γιατί έχουν κλείσει τα φώτα τώρα
-------------------------
http://i63.tinypic.com/s1n3ir.jpg

βρήκα μια που είχα τραβήξει

johnpecn`
21-07-16, 23:09
Τα φυτα εχουν ελλειψεις δεν τα εχουν φαει τα σαλιγγαρια ,τα σαλιγγαρια απλα τα καθαριζουν,σιγουρα εχεις χαμηλο φωτισμο φαινετε απο την αναπτυξη τον φυτων τα μεσογονατια διαστηματα συγκεκριμενα, και σιγουρα ελλειπης λιπανση

xristos
21-07-16, 23:17
Τα φυτα εχουν ελλειψεις δεν τα εχουν φαει τα σαλιγγαρια ,τα σαλιγγαρια απλα τα καθαριζουν,σιγουρα εχεις χαμηλο φωτισμο φαινετε απο την αναπτυξη τον φυτων τα μεσογονατια διαστηματα συγκεκριμενα, και σιγουρα ελλειπης λιπανση

υπάρχει περίπτωση να το πάθει αυτό ένα φυτό μέσα σε δυο μέρες ακόμα και αν έχει χαμηλό φωτισμό;;το τελευταίο φυτό το έβαλα πριν δυο μέρες και το έχουν κάνει έτσι και ο φωτισμός πιστεύω ότι είναι αρκετός για εύκολα φυτά,έχω 6 τετοια http://www.ebay.com/itm/2pcs-12V-LED-COB-Car-Auto-DRL-Driving-Daytime-Running-Lamp-Fog-Light-White-17cm/201079239546?_trksid=p2047675.c100010.m2109&_trkparms=aid%3D333008%26algo%3DRIC.MBE%26ao%3D1%2 6asc%3D20131231133846%26meid%3Dd5c7cc86294441cc932 052efc87cf5d4%26pid%3D100010%26rk%3D2%26rkt%3D19%2 6sd%3D371087145227 και μια φθορίου που είχε το ενυδρείο

johnpecn`
21-07-16, 23:31
τωρα με προβληματισες:) οχι σε δυο μερες δεν γινετε να γινει ετσι το φυτο
οποτε μαλλον εξω επεσα

xristos
21-07-16, 23:33
είναι σίγουρα τα σαλιγκάρια γιατί τα βλέπω που το τρώνε

johnpecn`
21-07-16, 23:37
εγω ακομα δεν συμφωνω με τα σαλλιγκαρια γιατι παντα ειχα πολλα σε φουλ φυτεμενο ενυδρειο και δεν ειχα τετοιο προβλημα,παντως στη θεση σου θα εκανα ενα καλο κλαδεμα, και θα αρχιζα να ριχνω κανενα αγγουρακι,καροτακι και για τα ψαρια και για τα σαλιγγαρια.
Απο λιπανση τι ριχνεις;διοξειδιο εχεις;τα φυτα που βλεπω εγιναν ετσι σε δυο μερες;

xristos
21-07-16, 23:49
όχι αυτή είναι πιο παλιά φωτογραφία και είναι από HYGROFILA POLYSPERMA,ούτε διοξείδιο ούτε λίπανση χρησιμοποιώ μόνο υπόστρωμα είχα βάλει jbl aquabasis plus,τα φυτά μεγαλώνουν κανονικά και φτιάχνουν και ρίζες αλλά όλα είναι με τρύπες,αύριο θα βάλω φωτογραφίες με το τελευταίο φυτό που φάγανε

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
22-07-16, 00:14
Πολύ απλά μηδένισαν τα νιτρικά σου κι απ τη στιγμή που δεν βάζεις και κάλιο τρύπησαν, έτσι την έπαθα εγώ, μόλις πρόσθεσα κάλιο κι ανέβασα τα νιτρικά βγήκαν τα καινούρια φύλλα τεράστια, το πολύσπερμα είναι δείκτης καλίου και νιτρικών, όταν έχεις έλλειψη έχεις και την εικόνα που μας έβαλες, τα σαλιγγάρια καταλαβαίνουν πότε ένα φυτό είναι σαπισμένο κι απλά το αποτελειώνουν, έχεις κάνει τεστ νιτρικών; Θα σου πρότεινα να κάνεις καθώς και να βάλεις στο πρόγραμμά σου λίπανση με κάλιο. Να συμπληρώσω πως η nymphaia lotus είναι περίεργο και προβληματικό φυτό, το έβαλα για λίγο ως φιλοξενία και πήγε να μου χαλάσει τα φυτά, αφού κάτι κατάλαβα βρήκα το προφίλ του το οποίο λέει: εκκρίνει ουσίες που σταματάνε την ανάπτυξη των γύρω φυτών και είναι και σφουγγάρι διοξειδίου, βγάλτο θα σου συνιστούσα μόνο προβλήματα θα σου φέρει.

xristos
22-07-16, 16:15
αυτό ειναι το φυτό το έβαλα υγιές πριν από 3-4 μέρες

http://i68.tinypic.com/nnwrv5.jpg

http://i63.tinypic.com/16287si.jpg

http://i64.tinypic.com/25ddx.jpg

το φυτό αν θυμάμαι καλά το λένε alternanthera

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
22-07-16, 16:22
Αυτό το φυτό θέλει υψηλό φωτισμό διοξείδιο και λίπανση, βέβαια μπορεί να είναι στη φάση προσαρμογής όπως σου είπα όμως το πολύσπερμα που έχεις σου δείχνει ξεκάθαρα το πρόβλημά σου.

xristos
22-07-16, 18:10
ναι αλλά να γίνει έτσι μέσα σε 3 μέρες;;;


το πολυσπερμα όπως είναι σήμερα

http://i67.tinypic.com/33205dc.jpg

εγώ είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι τα σαλιγκάρια αλλά αν είναι να κάνω και μια δοκιμή με κάποιο λίπασμα,ποιο είναι κατάλληλο για την περίπτωση που να μην ενοχλεί τις γαρίδες;;;

sarpijk
22-07-16, 18:11
Αυτό δεν είναι ένα υγιές φυτό που φαγώθηκε πάντως.

xristos
22-07-16, 18:15
ίσως οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε γιατί τις έχω τραβήξει με το κινητό

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
22-07-16, 19:53
Πρώτα απ όλα μέτρα νιτρικά με υγρό τεστ, εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα τα βρεις στο 0, αν δεν είναι 0 και τα βρεις τουλάχιστον 10 τότε θα θες κάλιο το οποίο δυστυχώς απ ό,τι ξέρω δεν υπάρχει τεστ να το μετρήσεις οπότε θα προσθέσεις ούτως ή άλλως για να δούμε αν όντως θα ισιώσουν τα φυτά. Μην περιμένεις να κλείσουν οι τρύπες, αυτά ξέχνα τα χαλάσανε, το θέμα είναι με τα καινούρια φύλλα τι θα γίνει, εξάλλου το κάλιο δεν πειράζει ούτε τους ζωντανούς οργανισμούς ούτε φέρνει άλγες οπότε το χρησιμοποιείς άφοβα. Αν σε φέρνει ο δρόμος σου προς Περιστέρι μεριά έλα να σου φτιάξω εγώ ένα μπουκαλάκι, έχω αγοράσει σκόνη υψηλής καθαρότητας που όμως θα με φτάσει τουλάχιστον για 7 χρόνια, θα λήξει δηλαδή πριν τη χρησιμοποιήσω όλη οπότε ευχαρίστως να σε βολέψω να σου χαρίσω ένα μπουκάλι να περάσεις αρκετούς μήνες. Βάλε και μια εικόνα με όλο το ενυδρείο, τι λίτρα είναι, τι φωτισμό έχεις, θα βοηθήσει τους πιο έμπειρους να έχουν μια ολοκληρωμένη εικόνα.

xristos
23-07-16, 02:12
σ'ευχαριστήσω για την εξυπηρέτηση,το ενυδρείο είναι 120 λίτρα για υπόστρωμα είχα βάλει jbl aquabasis plus και από πάνω είχα ρίξει άμμο aquarium granel,από φωτισμό εχω 6 τέτοιες λεντοταινιες http://www.ebay.com/itm/111950192932?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT εκ των οποίων οι 2 είναι ροζ και μια λάμπα φθορίου που είχε το ενυδρείο,υγρό τεστ έχω ένα της sera αλλά πρέπει να έχει χαλάσει,από φυτά όμως τι μπορώ να βάλω που να είναι ανθεκτικά ώστε στην περίπτωση που όντως είναι τα σαλιγκάρια να μην μπορούν να το φάνε;;;
-------------------------
βάζω ορισμένες φωτογραφίες μεγάλες μήπως έτσι φανεί καλύτερα

http://i63.tinypic.com/21j6hxt.jpg

http://i67.tinypic.com/2h4j806.jpg

στην πρώτη φαίνονται και τα σαλιγκάρια που μασουλανε

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
23-07-16, 06:45
Εγώ πιστεύω ότι μασουλάνε επειδή έχει ήδη σαπίσει το φυτό, αν δεν ταϊζεις σωστά και δεν έχεις βάλει λαχανικά στο μενού δυστυχώς η επόμενη επιλογή για τα ζωντανά είναι τα φυτά. Δες την ημερομηνία λήξης του τεστ, ποιας εταιρίας είναι κι αν όντως έχει λήξει πήγαινε πάρε, θα σου πρότεινα να πάρεις της sera που είναι πιο ευδιάκριτο το χρωματολόγιο, της ΑΡΙ θέλει εμπειρία και μάτι να το διακρίνεις είναι όμως πιο οικονομικό σε βάθος χρόνου μιας και στοιχίζει λίγο παραπάνω απ της sera βγάζει πολλαπλάσια όμως τεστ, το τεστ νιτρικών για μένα είναι απαραίτητο για φυτά και ψάρια και θα πρέπει να μετράς κάθε φορά την ημέρα της αλλαγής του νερού σου αλλά η μέτρηση να γίνεται πριν απ αυτή. Μιας κι είσαι Χαϊδάρι απ ό,τι είδα αν θες στείλε π.μ. αν δεν μπορείς να αγοράσεις να κανονίσουμε να σου κάνω εγώ ένα τεστ και να σου δώσω κάλιο.

xristos
23-07-16, 11:25
έκανα το τεστ,δεν είχε λήξει νόμιζα πως είχα χάσει το κουταλάκι αλλά το βρήκα,έχει περίπου 25 νιτρικά(είναι της sera)δεν είμαι Χαϊδάρι αλλά Χαλάνδρι όποτε είμαι λίγο πιο μακρια

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
23-07-16, 11:29
Τότε δεν είναι τα νιτρικά το θέμα, αν δεν ρίξεις και κάλιο να δούμε αν συνέλθουν τα φυτά ώστε να το αποκλείσουμε κι αυτό το ενδεχόμενο εγώ δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

ChocolatePuma
23-07-16, 11:31
Τα σαλιγκάρια θεωρώ απίθανο να έκανα τέτοια ζημιά
Τα φυτά - ακόμη και στο χρώμα - δείχνουν να έχουν ελείψεις

Δοκίμασε να προσθέσεις κάλιο κι ένα γενικό λιπασμα. Βρες μια ρουτίνα

Αν νομίζεις πως θα βοηθήσει χάρισε (ΜΟΥ) μερικά σαλιγκάρια :p

xristos
23-07-16, 11:37
από σαλιγκάρια όσα θες αλλά είσαι σίγουρος;;; :smt018:smt018:smt018

ChocolatePuma
23-07-16, 11:53
από σαλιγκάρια όσα θες αλλά είσαι σίγουρος;;; :smt018:smt018:smt018

110% ;)

Τάκης
23-07-16, 12:08
110% ;)
Εσένα ακόμα σε περιμένω να έρθεις να πάρεις :smt019

ChocolatePuma
23-07-16, 12:09
Εσένα ακόμα σε περιμένω να έρθεις να πάρεις :smt019

Νομιζα ρε συ πως τα εδωσες :smt019
Θυμαμαι οτι το διαβασα σε ποστ

Τάκης
23-07-16, 12:10
Πόσα να δώσω ; 100 , 200 , έχω άλλα τόσα :)

ChocolatePuma
23-07-16, 12:12
Πόσα να δώσω ; 100 , 200 , έχω άλλα τόσα :)

Axaxa...δεν υπάρχεις!!! Θα μιλήσουμε μετά τις διακοπες ;)

Τάκης
23-07-16, 12:20
Ελα να μαζέψεις μόνος σου και να πάρεις όσα θες :)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
24-07-16, 14:30
Χρήστο αν μπορείς βάλε μία πανοραμική φωτό του ενυδρείου σου, πολύ πηγμένο το βρίσκω απ τις δύο φωτό που έβαλες και λέω μήπως δεν φωτίζονται καλά και απορροφάνε και γρήγορα όλα τα θρεπτικά.

xristos
24-07-16, 16:10
http://i64.tinypic.com/29emb1j.jpg
-------------------------
όλα τα φυτά βρίσκονται στην πλάτη του ενυδρείου ακριβώς κάτω από το φως (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό)
-------------------------
από αριστερά είναι το πολυσπερμα στην μέση Vallisneria και δεξιά το κόκκινο είναι Alternathera

sarpijk
24-07-16, 16:13
Εχεις apple snail?

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
24-07-16, 16:13
Αν δε με ξεγελάει η φωτό φαίνεται να έχεις φωτισμό, μήπως όμως να κλάδευες να πήγαινε φως και στα πιο κάτω φύλλα; Τα καινούρια φύλλα σε τι κατάσταση βγαίνουν; Μπορείς να τα περιγράψεις; Τα βλέπω και πνιγμένα, δεν είναι σαφής η εικόνα γιατί αντικατοπτρίζει το φως, επίσης βλέπω φυτά επιφανείας; Κρύβουν το φως απ τα πίσω φυτά καθόλου;

xristos
24-07-16, 20:33
οι φωτογραφίες είναι με το κινητό οπότε δεν είναι και οι καλύτερες,το πολυσπερμα γενικά έχει γίνει σαν θάμνος γιατί έχουν μπλεχτεί τα κλαδιά,τα καινούργια του φύλλα βγαίνουν μια χαρά μέχρι να περάσουν οι ακρίδες ραμσορν,φυτά επιφάνειας είχα pistia αλλά ανέβαιναν και το έτρωγαν και αυτό και πλέον έχει μείνει ελάχιστο μισοφαγωμένο μαζί με λίγη φακή,τα περισσότερα που βλέπεις είναι φύλλα που έχουν φύγει από τα άλλα φυτά,θα το αφήσω καμιά εβδομάδα με το ματζουνι που μου έδωσες και θα τα κλαδέψω να δω πως θα πάνε
-------------------------
Εχεις apple snail?

κάπου υπάρχει ένα

sarpijk
24-07-16, 20:35
Αυτο όντως τρώει φυτά.

tsala
24-07-16, 21:07
Το pomacea bridgessi δεν τρωει υγιει φυτα , αν εχει αλλο ειδος ,το ναι.

sarpijk
24-07-16, 21:33
Ακόμα και αν δε του παρέχουμε φυτικές τροφές Γιαννη?

xristos
24-07-16, 21:38
πόσο μπορεί να φάει 1 μόνο σαλιγκάρι;;;

Τάκης
24-07-16, 21:38
Εχω είχα άσχημη εμπειρία από μηλοσαλίγκαρα,
θεριζοαλωνιστκές μηχανές ήτανε

Τάκης
24-07-16, 21:39
πόσο μπορεί να φάει 1 μόνο σαλιγκάρι;;;
Οτι βρει μπροστά του.
Εκει που το έδωσα το ένα βγήκε έξω από το ενυδρείο και έτρωγε μπισκότα από το πιατάκι :)

xristos
24-07-16, 21:59
Οτι βρει μπροστά του.
Εκει που το έδωσα το ένα βγήκε έξω από το ενυδρείο και έτρωγε μπισκότα από το πιατάκι :)

:p:p:p:p
-------------------------
λες να βάλω στην διατροφή τους και κανένα κρουασάν :p:p:p:p:p:p
εμένα πάντως δεν μου βγάζετε από το μυαλό πως τα ραμσορν κάνουν την ζημιά,πριν κάνα μήνα έριξα και καμιά 20ρια χελενα αλλά και αυτά χάθηκαν

tsala
24-07-16, 22:10
Ακόμα και αν δε του παρέχουμε φυτικές τροφές Γιαννη?

Αν δεν ταιζονται οπως πρεπει, ΟΛΑ τα σαλιγκαρια θα στραφουν στα φυτα, αν δεν υπαρχει κατι αλλο για να επιζησουν.
Προσωπικα ΠΟΤΕ δεν ειχα προβλημα σε φυτα απο σαλιγκαρια.
Και εχω/ειχα ολα τα ειδη που κυκλοφορουν στην Ελλαδα

xristos
24-07-16, 22:16
φαγητό ρίχνω μπόλικο,δεν υπάρχει θέμα από αυτό

kostas/poseidonas
15-09-16, 23:50
τελικά τι έγινε; όλα καλά;γτ κ εγώ που το παρακολουθούσα το θέμα δεν πιστεύω να ήταν τα σαλιγκάρια

xristos
16-09-16, 07:07
εγώ εξακολουθώ να πιστεύω πως τα σαλιγκάρια ήταν η αιτία απλά κατάφερα και μείωσα τον πληθυσμό κατά 90% οπότε δεν έχω πλέον θέμα

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
16-09-16, 07:15
Τι τρόπους ακολούθησες για να τον μειώσεις;

xristos
16-09-16, 12:11
καρέκλα,λαβίδα,καφέ,ηλεκτρονικό τσιγαράκι και πολύ υπομονή :smt117:smt117:smt117:smt051:smt051:smt051