PDA

Επιστροφή στο Forum : Λουστρο η χρωμα για ενυδρειο?


O Souidos
25-10-05, 09:13
Για σας φιλοι μου.
Εδω και αρκετο καιρο, ψαχνω για να καλυψω το background που εφτιαξα.
Θελω να το περασω ενα λουστρο η χρωμα για να γινει αδιαβροχο.

Το background ειναι απο φελιζολ και η σκεψη ειναι να το περασω ενα χερι τσιμεντο απο πανω και μετα με λουστρο η χρωμα.

Θα ηθελα καποιος να μου πει, πια μαρκα να αγορασω.

Ειμαι απελπισμενος, ψαχνω εδω και πολλες μερες και δε βρηκα τιποτα.
:smt075

γαυρος
25-10-05, 19:20
μονο αν βρεις εγγυημενη εποξικη βαφη.
αλλιως το ξεχνας.

φυσικα αν βρεις σφυρα μου...εδω ελλαδα χλωμο, και δεν ειναι να δινεις βαση σε οτι σου πουν οι μαγαζατορες.
σιλικονιτσα απο πανω το σκεφτηκες?:confused:

O Souidos
26-10-05, 09:22
Γαυρε, το σκεφτηκα με τη σιλικονη.
Και οπως ειπες πηγα και αγορασα ενα λουστρο, που με εγγυηθηκαν σε ενα μαγαζι, 18,70 ευροπουλα, ολα τελεια, ηταν μη τοξικο και ετσι, αλλα, οταν πηρα τηλεφωνο στην εταιρια και μηλησα με εναν χημηκο τους, με ειπε πως αν και ειναι μη τοξικο, καλυτερα να μην το βαλω μεσα σε ενυδρειο.
Οποτε, μαλλον με τη σιλικονη θα καληψω το τσιμεντακι.
Ευχομαι μονο να μην διχνει ασχημα, γιατι σιγουρα δε θα ειναι το ιδιο λεπτη η στρωση παντου.

Σκεφτηκα επισης να βαλω τσιμεντο, απο πανο σιλικονη, και μετα να ριξω αμμο απο πανο, μια στρωση μονο, ετσι μαλλον θα δειχνει και πιο σκουρο, και θα εχει διαφορα απο την αμμο που θα εχω για υποστρωμα. Τι νομιζεις??

:confused:

netblues
26-10-05, 09:35
ποτε κανενας χημικος εταιριας δεν θα παιξει τη θεση του για να σου πει βαλτο.
οι εταιριες χημικων γενικα στηριζονται σε μελετες τοξικοτητας που εχουν γινει ειτε στα προιοντα τους ειτε στις πρωτες υλες, και συνηθως αφορουν ανθρωπους.
επειδη το ενυδρειο ειναι αρκετα εξειδικευμενο θεμα, χωρις σχετικη μελετη δεν μπορει να σου πει κανεις βαλτο υπευθυνα.
δες το και ετσι, αν σου πει βαλτο και μετα ψοφησουν τα ψαρια, ακομα και για ασχετους λογους, εσυ μπορεις να κανεις μηνυση στην εταιρια και να ζητας αποζημιωση επειδη δεν θα μπορει να αποδειξει οτι το προιόν της ειναι ασφαλές.
οποτε σου λεει μην το βαλεις καλυτερα για να εχει το κεφαλι του ησυχο.

O Souidos
26-10-05, 15:42
Σωστο και αυτο. Οποτε, learning by doing δεν γινετε, να βαλω τα καιμενα και να με πσοφισουν.
Και κανενας δεν ξερει και εδω στο forum.
Ατυχεια.:?

halvas69
26-10-05, 23:23
Όχι και τόσο άτυχος----> Εποξικό λούστρο πολυουρεθάνης 2 συστατικών. ;)

cbr929
27-10-05, 01:09
Η λύση με τη σιλικόνη και την άμμο είναι επίσης καλή. Το έχω κάνει στην πλάτη του ενυδρείου μου και έχει δουλέψει καλά. Μόνο που μιλάμε για πολλή βρώμα (λόγω της μεγάλης ποσότητας σιλικόνης). Στα όρια της ασφυξίας... καλύτερα καντο σε εξωτερικό χώρο!

O Souidos
27-10-05, 09:45
Φιλε cbr929, τι υποστρωμα εχεις στο ενυδρειο, γιατι εγω θα ηθελα να βαλω αμμο και σαν υποστρωμα, οποτε το μονο που φοβαμαι ειναι οτι θα δειχνει ασχιμο, αμμο και σαν τοιχο και κατω. Οποτε η σκεψη μου ειναι να βαλω και το τσιμεντακι, για να δειξει πιο σκουρο. Τι λες???

cbr929
28-10-05, 02:01
Μπορείς απλά να βάλεις διαφορετική άμμο στο background από αυτή που θα βάλεις στο υπόστρωμα. Π.χ. λεπτόκοκκη στο bg και πιο χοντρή κάτω ή απλά διαφορετικού χρώματος. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα. (Βλ. φωτο)

O Souidos
31-10-05, 16:55
Φιλε, πολυ ωραιο το ενυδρειο σου, θα αρχισω να ψαχνω για αμμο με διαφορετικο χρωμα.
Αν και εχω επισης μαθει απο εναν αλλο φιλο εδω στο forum πως ηπαρχει epoxy paints για να καλυψω το background θα ερευνησω το θεμα και δουμε τελικα τη θα γινει.

:rolleyes: