PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζηλεψα και να μαι και εγω......


Pritanis
24-10-05, 17:06
Με μεγαλη χαρα και περηφανια σας παρουσιαζω το δισκοενυδρειο μου......... Ολα τα σχολια ευπροσδεκτα και παρακαλω θεμω παρατηρησεις για το aquascaping με το οποιο δεν ειμαι ακομα ικανοποιημενος. Το ενυδρειο ειναι 450λιτρα, εχει 7 δισκακια, 10 ροδοστομα, 8 κορις διαφορων ειδων, 2 colissa chuna, 2 κλοουνς, 2 pearl gouramies ενα χελι της αμμου και ενα απτερονοτους.... Φιλτρανση με EHEIM 2028 EHEIM 2213, UV 8 WATT TETRA που τροφοδοτειται με ενα EHEIM AQUABALL . Φιαλη διοξειδιου του ανθρακα με Milwaukee ph controller. 2*36 Arcadia Tropical και 1*36 osram flora. Θερμοστατες 1*300 Jager & 1*300 Rena. PH 6,6-6,8, θερμοκρασια 29-30, σκληροτητα 4.

SpyrosK
24-10-05, 17:43
Pritanis,πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.Αυτο το ασπρο πισω δεξια στη γωνια τι ειναι?

netblues
24-10-05, 17:49
κωνοι απο κλωστες κλωστουφαντουργιας για να γεννανε οι δισκοι...;)

Artemis
25-10-05, 07:28
Μπράβο Pritanis....Εντυπωσιακό το αποτέλεσμα και ας είναι και φάση που δεν το έχεις τελειοποιήσει ακόμα!!!
Artemis

accnt
25-10-05, 07:54
Μπράβο, ωραίο το ενυδρείο σου και τα ψάρια σου. ;-)
Μήπως τα φυτά δεν θα πρέπει να είναι μόνο στην μια πλευρά όμως?

mikenuke
25-10-05, 10:14
Ωπα παιδια, σας παρακαλω μη λετε λογια ομορφα για να χαιδευετε τα τεραστια αυτια που κρυβει πισω απο τα μακρια μαλια!

Αυτο κυριες και κυριοι ειναι το ενυδρειο το οποιο ο κυριος αυτος, ετρεφε φρουδες ελπιδες, και ευελπιστουσε να διακοσμησει την σελιδα του οκτωβριου του επικειμενου ημερολογιου του ΠΣΦΕ. ΧΑΧΑ ας γελασω!:smt102

Ειναι προφανες οτι υστερα απο τις 100αδες φορες που του ειπα οτι πρεπει να κανει κατι για το aquascape του, αποφασισε να κανει κατι.Γιατι τοσο καιρο ηταν σαν να το ειχε φυτεψει με τα ποδια (ταδε εφη Μακης αμαζονιου, για αλλο ενυδρειο).:smt001

Να προσθεσω εδω οτι απεφυγε να βαλει καθαρες φωτο για να μην φαινεται οτι ειναι τιγκα στην αλγη.

Και επειδη δεν θελω να πεσω στο επιπεδο του, θα σταματησω εδω.Μια συμβουλη μονο θα σου δωσω φιλε μου.
ΠΑΡΑΤΑ ΤΑ!:p

Υ.Γ. :smt113 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, παππου!Σ'αγαπω πολυ!:smt060

Theokyr
25-10-05, 11:18
Δεν φαντάζομαι να ζήλεψες εμένα?! :D

Μπράβο, πολύ ωραία τα ψάρια (το ίδιο και το έπιπλο αν βλέπω καλά). Αν βάλεις και άλλα φυτά στα δεξιά θα είναι τέλειο. Προσωπικά, έχω και μία αντιπάθεια με το να βλέπω γυμνό χαλίκι (αλλά αυτό είναι ένα πρόβλημα που προσπαθώ να το καταπολεμήσω πάω σε ψυχίατρο :D ). Θα μπορούσες να βάλεις crypts γύρω γύρω από τις πέτρες για να φαίνεται πιο πολύ σαν βυθός (λέω τώρα).

Διαστάσεις?

Θεόφιλος

Apostolis
25-10-05, 12:46
στο το ντεκορασιόν του πάνω και κάτω μπέρους του ενυδρείου είχαμε αναφερθεί και παλιότερα... σωστά? :rolleyes: Παντως για το υπόλοιπο (εκτος απο τον κώνο που θα μπορούσε να είναι πιο ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΣ!), ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Φιλικά,

Pritanis
25-10-05, 17:15
Κατ αρχην ο κωνος δεν ειναι μονιμο ντεκορ του ενυδρειου απλα αρχισαν τα τρεμουλα και τον εβαλα..... Το ενυδρειο δεν ειναι τελειωμενο ακομα και για αυτο το εβαλα για συζητηση...... Η δεξια μερια εχει μεινει ετσι κενη γιατι την χρειαζονται οι δισκοι...... Σπανια πλησιαζουν στην φυτεμενη μερια του ενυδρειου και ειναι σχεδον παντα στην ανοιχτωσια. Η υγροφιλια αν προσεξετε τους προσφερει μια σκια οταν δεν ειναι στις καλες τους να κρυφτουν εκει......Σκεφτομαι χαμηλα ευκολα φυτα αλλα επειδη απο κεινη τη μερια ταϊζω τους δισκους τα ρημαζουν ολα..... Ρικιες και java ουτε για πλακα γιατι το φως ειναι ελαχιστο και η θερμοκρασια ψηλη.....Μαλλον θα καταληξω σε καμια καλη ριζα αλλα δεν βιαζομαι μεχρι να βρω κατι που να με εντυπωσιασει.....

Οσο για αλγη αφελη Μιχαλακη δεν εχω πλεον ουτε για δειγμα..... UV και SFF καθαρισαν τα παντα...... Το μονο παρασιτο που εχω ειναι τα παλιο σαλιγκαρια σου :smt075:smt075 που ειχαν αποικησει το παλιοφιλτρο που μου μοσχοπουλησες (δες σχετικο τοπικ που πλυμμηρισα)......

ΥΓ Παρολαυτα ευχαριστω για τις ευχες και παρε τηλ. αλλαξε το μερος για το βραδυ........

Fonamstel
26-10-05, 00:01
Μάλλον έχω διαφορετικά γούστα από άλλους, αλλά...
μια χαρά είναι τα φυτά στη μια πλευρά (για να μη πω οτι είναι πολλά και χρειάζεται ένα καλό κλάδεμα/αραίωση)
Επίσης... τι τα θες τα ροδόστομα, κόρις και λοιπά "μίζερα" (να τονιστούν τα εισαγωγικά παρακαλώ) ψάρια???

ΙΜΟ, το "aquascaping" δεν πρέπει να "ικανοποιεί" εσένα, αλλά τους 7 ομορφούληδες που έχεις στο ενυδρείο.

ΥΓ: Επαναλαμβάνω: ΓΙΑΤΙ "βάζεις" δίσκους να "συζούν" με τη "πλέμπα"?

Pritanis
26-10-05, 11:59
Γεια σου ρε Κωστα δισκοφανατιλα..... Τα κορυς τα εχω για εργατες αφου ανακατευουν τον βυθο και τρωνε οτι υπολειμα τροφης μεινει.... Τα ροδοστομα δινουν λιγη κινηση παραπανω και λατρευει να τα χαζευει η γατα μου.....

Juan
28-10-05, 18:45
Εγώ κάπως έτσι θα το έκανα....
Θα άφηνα όλο το μπροστινό μέρος για κολύμπι, θα γέμιζα την μέση μέχρι το μπροστινό τζάμι σχεδόν (να χωρίσει λίγο στα δύο) και γέμισμα στα πλάγια δεξιά και στην πλάτη.
Κλάδεμα στην μεσαία περιοχή (σε ύψος) για περισσότερο χώρο.

Pritanis
29-10-05, 13:51
συμφωνω και εγω κατι τετοιο σκεφτομαι με τις υγροφιλιες να πηγαινουν στο δεξι ακρο και στη μεση καποιο ξυλο με χαμηλα φυτακια....

klaz
29-10-05, 14:32
συμφωνω και εγω κατι τετοιο σκεφτομαι με τις υγροφιλιες να πηγαινουν στο δεξι ακρο και στη μεση καποιο ξυλο με χαμηλα φυτακια....συμφωνω...και εγω αυτο ακριβως εκανα χθες...τα εβγαλα ολα και τα ξαναφυτεψα με τα κοντα φυτα και ξυλα μπροστα,και τα υπολοιπα αριστερα και δεξια......