PDA

Επιστροφή στο Forum : Hygrophila corymbosa δεν μεγαλώνει


ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
10-07-16, 19:57
Οπως λέει κι ο τίτλος έχω δύο απ αυτό το φυτό στο ενυδρείο κι ενώ όλα πάνε σφαίρα, αυτά δε λένε να σηκωθούν σε ύψος. Φύλλα βγάζει καινούρια, έχει γίνει πολύ πυκνή, δε σηκώνει όμως ύψος. Θα σας δώσω μερικές πληροφορίες και μία φωτό να μου πείτε τη γνώμη σας.

Λίτρα καθαρά 90.
Αλλαγές νερού κάθε Σάββατο 50%.
Υψος βυθού απ την επιφάνεια 33 εκατοστά, 40 συνολικά απ το φωτιστικό.
Φωτισμός 2χ39watt T5 η μία είναι Οσραμ 865 ΗΟ κι η άλλη είναι η γνωστή sylvania grolux.
Διοξείδιο: Ναι 2κιλη μπουκάλα και διάχυση με εξωτερικό ριάκτορα.
Λίπανση: ΕΙ στις κατώτερες τιμές, δηλαδή:
Σίδηρο ρίχνω 0,5ppm γιατί έχω και δύο κόκκινα φυτά.
Φώσφορο ρίχνω 1,5ppm.
Νιτρικά και θειικό κάλιο 15ppm, τα νιτρικά τόσο τα μετράω λίγο πριν την εβδομαδιαία ρουτίνα.
Seachem flourish 2ml εβδομαδιαίως.
Χρήση όσμωσης ναι σε αναλογία 20% και 80% νερό βρύσης.
Παράμετροι:
Αμμωνίες και νιτρώδη αυτονόητα δε γράφω.
GH=7
KH=5
PH=6,6 πριν ανάψουν τα φώτα, 6,8 όταν σβήνουν μετρημένο με ηλεκτρονικά και επιβεβαιωμένο από τεστ της ΑΡΙ.
Drop checker: Πράσινο.

Να σημειώσω πως δίπλα στην corymbosa υπάρχει και πολύσπερμα που πάει σφαίρα αν εξαιρέσουμε τα φύλλα που δεν τα βλέπει φως και τρυπάνε, μέσα στη βδομάδα όμως φτάνει επιφάνεια με τεράστια φύλλα, η φωτό το αδικεί είναι αμέσως μετά από κλάδεμα, επίσης δίπλα τους υπάρχει και ceratopteris thalictroides, μη μου πείτε ότι φταίει αυτό, δοκίμασα και χωρίς αυτό το φυτό για λίγο διάστημα πάλι δεν είδα σημάδια ανάκαμψης. Παρακάτω στη φωτό σημερινή κατάσταση του φυτού, είναι ανάμεσα στο πολύσπερμα και την κρυπτοκορίνα και πίσω απ τη reinecki mini, σ αυτό το ύψος είναι πάνω από μήνα, πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά.

http://i.imgur.com/oiwo3Lkl.jpg

Themis_aqua
11-07-16, 14:38
Mηπως δυο hygrophila μαζι δεν ειναι κι ο καλυτερος συνδυασμος;Μπορει το πολυσπερμα να χει αναπτυξει τετοιο ριζωμα που να επηρεαζει την αναπτυξη του αλλου..
Δοκιμασες να του αλλαξεις θεση;
Καμια φορα ακομη και το πιο ευκολο φυτο μπορει να μην ευδοκιμησει στο ενυδρειο μας,χωρις αυτο να σημαινει πως κανουμε κατι λαθος εμεις...

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
14-07-16, 07:31
Mηπως δυο hygrophila μαζι δεν ειναι κι ο καλυτερος συνδυασμος;Μπορει το πολυσπερμα να χει αναπτυξει τετοιο ριζωμα που να επηρεαζει την αναπτυξη του αλλου..
Δοκιμασες να του αλλαξεις θεση;
Καμια φορα ακομη και το πιο ευκολο φυτο μπορει να μην ευδοκιμησει στο ενυδρειο μας,χωρις αυτο να σημαινει πως κανουμε κατι λαθος εμεις...
Αν εβαζα μια ταμπλετα αναμεσα τους θα εκανα δουλια;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

brillo
14-07-16, 07:42
Όπως τη βλέπω δεν είναι απλή corymbosa αλλά η 'compact' ποικιλία.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
14-07-16, 07:57
Όπως τη βλέπω δεν είναι απλή corymbosa αλλά η 'compact' ποικιλία.
Το οποιο σημαινει;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

sarpijk
14-07-16, 08:15
Μένει χαμηλό.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
14-07-16, 08:27
Η ιδια κορυμποσα στο προηγουμενο στησιμο σηκωθηκε σχεδον μεχρι την επιφανεια

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

brillo
14-07-16, 10:24
Στο προηγούμενο στήσιμο είχες τον ίδιο φωτισμό, λίπανση και παροχή CO2;

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
14-07-16, 11:05
Οχι δεν υπηρχε τιποτα κι ηταν απ τα πρωτα φυτα που μπηκαν, αργοτερα αρχισαν οι τρυπες κι ανακαλυψα οτι ειχαν μηδενισει τα νιτρικα οποτε ξεκινησα μονο νιτρικα και καλιο και εκτοξευτηκε.


Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

brillo
14-07-16, 11:31
Γενικά, σε όχι τόσο καλές συνθήκες και με πιο χαμηλό φωτισμό, θα κάνει μεγαλύτερα μεσογονάτια διαστήματα και θα ψηλώσει πιο γρήγορα. Επίσης, αν είναι ένα μόνο κοτσάνι και δεν έχει πετάξει παρακλάδια ακόμη. Πάντως η "κανονική" του ανάπτυξη είναι αυτή που έχει τώρα, σαν θαμνάκι και με πολλά παρακλάδια. Αν θέλεις φέρε το πιο μπροστά για να δείξει καλύτερα.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
14-07-16, 12:14
Η αληθεια ειναι οτι οντως εχει βγαλει παρακλαδια με πανεμορφο χρωμα κι ελεγα τι ωραιο θα ηταν ψηλοτερο.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
25-07-16, 11:59
Update στο θέμα μιας και βλέπω τα φύλλα της να τρυπάνε, τι στο καλό συμβαίνει; Το τρώνε τα σαλιγκάρια; Εχω βάλει και ταμπλέτα κοντά στις ρίζες της, λίπανση πέφτει φουλ κάλιο και νιτρικά, το πολύσπερμα δεν έχει ούτε μία τρύπα, υπάρχει περίπτωση να την ακούει με το εξέλ το οποίο μπαίνει βέβαια στη συνιστώμενη ποσότητα για το ενυδρείο μου; Δεν μπορώ να καταλάβω, μέχρι κι η lobelia cardinalis πάει σφαίρα και την έχει ξεπεράσει σε ύψος, αυτή την κορύμποσα με τίποτα δεν μπορώ να την καταφέρω, τι στο καλό συμβαίνει;

G_AQUA
25-07-16, 19:12
Υπάρχουν δυο διαφορετικά πράγματα. Το ένα ότι δεν αναπτύσσεται όπως πριν και το άλλο ότι σταμάτησε να μεγαλώνει.
Το πρώτο δεν είναι παράξενο και δεν είναι για ιδιαίτερη ανησυχία. Συμβαίνει μερικές φορές σε αλλαγές setup ή αλλαγή σύνθεσης κάποια παλαιότερα φυτά να αντιδρούν διαφορετικά από πριν σε ότι αφορά την ταχύτητα ανάπτυξης. Κι αυτό γιατί κάποια άλλα καινούργια ή κάποια παλιά που μεγάλωσαν καταναλώνουν τα θρεπτικά πιο γρήγορα οπότε χρειάζεται ψάξιμο για καινούργια δοσολογία. Αν το φυτό είναι υγιές απλά μεγαλώνει πιο αργά, δεν τρέχει τίποτα.

Το δεύτερο- κι αυτό είναι πρόβλημα- είναι ότι μας λες πως σταμάτησε να αναπτύσεται. Αυτό σημαίνει ότι βρίσκει πολύ λίγο φαγητό. Δεν είναι κι απίθανο, πχ η πολυσπέρμα σου αν είναι εκεί μέσα ένα χρόνο έχει απλώσει ρίζες σε μήκος 50 πόντους και μπορεί να "κλέβει" ακόμα κι από φυτό που είναι στην άλλη άκρη.

Όπως και να έχει, θέμα λίπανσης είναι. Βάλε της κι άλλη μια ταμπλέτα από την άλλη πλευρά να δούμε. Οι τρύπες στα φύλλα το ξέρεις ότι ή σαλιγκάρια είναι ή κάλιο. Παρατήρησε αν την μασουλάνε τα σαλιγκάρια και αύξησε λίγο το κάλιο...

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
25-07-16, 19:18
20ppm κάλιο ρίχνω, το πολύσπερμα πρόσφατα το ξήλωσα και έβαλα 4 κλαδάκια άρα αποκλείεται να αδικείται απ τη ρίζα. Υπάρχει περίπτωση η κορύμποσα να είναι το μοναδικό φυτό που τρώνε τα σαλιγκάρια;

G_AQUA
25-07-16, 19:35
Εγώ στην φωτό πάντως βλέπω .....24 κλαδάκια πολυσπέρμα :D
Σε κάθε περίπτωση το ίδιο ισχύει. Το φυτό για κάποιο λόγο δεν βρίσκει όσο φαγητό χρειάζεται. Το ότι ρίχνεις 20 κάλιο δεν μπορώ να το εκτιμήσω γιατί δυστυχώς δεν μπορούμε να δούμε τι περισσεύει. Άσε που μπορεί να μην είναι το κάλιο αλλά τα σαλιγκάρια. Βέβαια αν οι τρύπες είναι μικρές και στρογγυλές, μάλλον δεν φταίνε αυτά. Πάντως ναι, μπορεί να σαλιγκάρια να την πέφτουν σε ένα είδος φυτού αν για κάποιο λόγο το βρουν.....μπόσικο. Γενικά μιλάμε τώρα, συνήθως αν τα σαλιγκάρια δεν πειράζαν φυτά στο παρελθόν δεν το ξεκινάνε από την μια μέρα στην άλλη χωρίς λόγο. Εκτός κι αν είναι νηστικά.
Δοκιμάζοντας θα πας πάντως, δεν νομίζω ότι θα θα πάρεις απάντηση με την μία για το τι φταίει.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
25-07-16, 19:49
Εγώ στην φωτό πάντως βλέπω .....24 κλαδάκια πολυσπέρμα :D
Σε κάθε περίπτωση το ίδιο ισχύει. Το φυτό για κάποιο λόγο δεν βρίσκει όσο φαγητό χρειάζεται. Το ότι ρίχνεις 20 κάλιο δεν μπορώ να το εκτιμήσω γιατί δυστυχώς δεν μπορούμε να δούμε τι περισσεύει. Άσε που μπορεί να μην είναι το κάλιο αλλά τα σαλιγκάρια. Βέβαια αν οι τρύπες είναι μικρές και στρογγυλές, μάλλον δεν φταίνε αυτά. Πάντως ναι, μπορεί να σαλιγκάρια να την πέφτουν σε ένα είδος φυτού αν για κάποιο λόγο το βρουν.....μπόσικο. Γενικά μιλάμε τώρα, συνήθως αν τα σαλιγκάρια δεν πειράζαν φυτά στο παρελθόν δεν το ξεκινάνε από την μια μέρα στην άλλη χωρίς λόγο. Εκτός κι αν είναι νηστικά.
Δοκιμάζοντας θα πας πάντως, δεν νομίζω ότι θα θα πάρεις απάντηση με την μία για το τι φταίει.

Πρώτα απ όλα σ ευχαριστώ που ασχολείσαι, η φωτό είναι λίγο πιο παλιά, βέβαια στην καινούρια θέση είναι δύο εβδομάδες, βλέπω όμως ότι μόλις βγαίνουν καινούρια φύλλα μετά από λίγες μέρες τρυπάνε. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω, η λίπανση είναι Ε.Ι. κρατάω διοξείδιο 31-35ppm βάσει πίνακα, νιτρικά και κάλιο στα 15 - 20, σίδηρο στα 0.3ppm, γενικό flourish για ιχνοστοιχεία 1ml την εβδομάδα γιατί είδα ότι με παραπάνω έβγαινε gba στο ξύλο, φώσφορο το κρατάω στο 1.2ppm και αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 50%, ρίχνω και εξέλ στη συνιστώμενη δόση για να κρατάω την bba, φωτισμός 2χ39watt με ύψος βυθού τα 32 εκατοστά, ταμπλέτες υπάρχουν διασκορπισμένες σ όλο το ενυδρείο, τι άλλο να κάνω; Ολα τα φυτά τα κλαδεύω, 10 φυτά πάνε σφαίρα κι η κορύμποσα έχει μουλαρώσει σε βαθμό που σκέφτομαι να την πετάξω, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Themis_aqua
25-07-16, 21:08
Κωστα δοκιμασε κατι αλλο!!
Αντικατεστησε το γενικο flourish που ριχνεις για traces με power 4..Θα το βρεις ευκολα Αθηνα αν θες σου λεω απο που το πηρα..Απο τοτε που ξεκινησα power 4 σταματησαν τετοιου ειδους προβληματα,δε χανεις τιποτα να το δοκιμασεις..Εγω ριχνω κι ελαχιστο σιδηρο την ιδια μερα.
Κι ολα τα πιο πανω που σου ειπε κι ο Γιωργος +1000

Αχ αυτη η ατιμη bba...

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sarpijk
25-07-16, 21:23
ΒΒΑ εάν έχετε τότε αυξηστε το co2.

G_AQUA
25-07-16, 21:30
Να μην την πετάξεις, συμβαίνει, άσ' την να δεις πως θα πάει. Πολλές φορές τα φυτά ξεβολεύονται και τους παίρνει μήνες ολόκληρους να ξαναβρούν ρυθμό.

Παλιά είχα Μicranthemoides που έφτανε 40 πόντους ύψος και δεν προλάβαινα να το κλαδεύω. Έκανα αλλαγή στο setup, ίδιο ενυδρείο, ίδιο φως, ίδια λίπανση κι όχι μόνο δεν κράτησε αλλά μέσα σε ένα μήνα αναγκάστηκα να το πετάξω γιατί μου σάπισε όλο...:confused: Από την άλλη, είχα Βlynxa, πήγαινε μια χαρά, της άλλαξα θέση, μαράθηκε, έμειναν όλα κι όλα δυο φυλλαράκια, την άφησα στην ησυχία της, έκανε πέντε (!) μήνες να συνέλθει αλλά μετά έγινε θηρίο ολόκληρο...

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
25-07-16, 22:37
ΒΒΑ εάν έχετε τότε αυξηστε το co2.

Πόσο να το αυξήσω; Ρωτάω γιατί μετρώντας και με υγρό και με ηλεκτρονικό μετράω 6.6 ph που σε συνδυασμό με την ΚΗ στο 5 σημαίνει 38ppm διοξειδίου, δεν θέλω να το πάω παραπάνω λόγω των ψαριών.

Κοσμά για το flourish που λες και το power4 δεν θα λεγα όχι να το δοκιμάσω, για το σίδηρο απάντησα όμως πιο πάνω, ρίχνω τη συνιστώμενη βάσει Ε.Ι. την οποία την ακολουθώ ευλαβικά και στις δοσολογίες και στο πρόγραμμα, δε νομίζω και δεν φαίνεται καμία έλλειψη σιδήρου.

Themis_aqua
26-07-16, 00:04
Nαι βρε το ξερω πως ριχνεις σιδηρο,απλα το ανεφερα επειδη το power4 υπολειπεται σε σιδηρο σε σχεση ας πουμε με το tnc traces που ναι το καλυτερο αλλα πρεπει να το παραγγειλεις απ εξω..;)
Θεμης:D