PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για φίλτρο


KwstakisII
10-07-16, 16:42
Καλησπέρα σας. Σχετικά νέος στο χομπυ.Σήμερα πηρα ενα 60αρι ενυδρείο που είχε το φιλτρο της φωτογραφιας!! Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι μπορω να κανω κατι καλυτερο περα απο τα σφουγγαρακια που εχει ( απο διαβασματα που εχω ριξει εχω δει για ελαφροπετρα) η αυτα ειναι αρκετα??
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160710/8758fff805e084c640b5c4716b7a3325.jpg

tsala
10-07-16, 17:15
Καλως ορισες Κωστα.
Πες μας λιγο τι σκεφτεσαι απο ψαρια...
Δυσκολο ομως το βλεπω να "τραβηξει" το φιλτρακι σε 60λιτρα ,μαλλον θα χρειαστεις κατι αλλο.
Η ελαφροπετρα ειναι μια χαρα,αλλα στο συγκεκριμενο δεν μπαινει ουτε μια χουφτα οπως το βλεπω:D

KwstakisII
10-07-16, 17:34
Καλως ορισες Κωστα.
Πες μας λιγο τι σκεφτεσαι απο ψαρια...
Δυσκολο ομως το βλεπω να "τραβηξει" το φιλτρακι σε 60λιτρα ,μαλλον θα χρειαστεις κατι αλλο.
Η ελαφροπετρα ειναι μια χαρα,αλλα στο συγκεκριμενο δεν μπαινει ουτε μια χουφτα οπως το βλεπω:D

Να Βγάλω δηλαδη το μαυρο σφουγγαράκι και στην θέση του να βάλω ελαφρόπετρα?
Τωρα απο ψάρια η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω καθόλου τι θα βάλω.. Θέλω να ψάξω τι μπορώ να βάλω μέσα με αυτα τα λίτρα που έχω.Ίσως σκαλάρια γιατί έχω γνωστό που του γεννανε συνέχεια(δεν έχω ψάξει βέβαια αν μπορώ να τα βάλω). Όπως και να έχει αν μπούνε ψάρια θα τα βάλω μετα απο το καλοκαίρι λογω ζέστης και λόγω άστρωτου ενυδρείου.

Έχω και ένα 20λτ ενυδρείο που έχω μέσα κάποια φυτά και γαρίδες και σίγουρα θα μεταφέρω κάποια απο τα φυτά στο μεγάλο.

nazgul
10-07-16, 17:42
Θα συμφωνησω. Η καλυτερη λυση ειναι να παρεις ενα αλλο μεγαλυτερο για τα λιτρα σου με χωρο για υλικα. Καλη περιπτωση ειναι αυτο το εσωτερικο (http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_zoom1.tpl&category_id=74&product_id=760&option=com_virtuemart&Itemid=180&vmcchk=1&Itemid=180). Το βασικοτερο ειναι, ομως, τι εχεις σκοπο να φιλοξενησεις στο ενυδρειο, για να εχεις και αναλογο φιλτρο.

Αυτο μπορεις να το εχεις ως backup. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις για το συγκεκριμενο, ειναι να κοψεις το σφουγγαρι και να βαλεις στη θεση του βιολογικο υλικο (πχ siporax mini ή κλασικο siporax). Αλλα θα ειναι πολυ λιγο, ακομα και για ενα μονομαχο μεσα στο 60αρι.

Υ.Γ. Τα σκαλαρια θελουν μεγαλο ενυδρειο και υψος, δεν ειναι καθολου καλη επιλογη.

tsala
10-07-16, 17:42
Σκαλαρια δεν μπαινουν σε τοσο λιγα λιτρα.
Για μενα οτι ψαρι και να επιλεξεις ,δεν κανει το φιλτρακι...
Εκτος αν γινει γαριδαδικο κι αυτο , η βαλεις 2-3 ψαρια (πχ ενα χαρεμι μονομαχων) και παλι θα ειναι λιγο
Θα ελεγα να επιλεξεις καποιο μικρο εξωτερικο φιλτρο η κρεμαστο( αν στο επιτρεπει το καπακι)

Λάμπρος.Τ
10-07-16, 17:57
Καλησπέρα φίλε. Το συγκεκριμένο ή κάποιο παρόμοιο φίλτρο ήταν το πρώτο μου φίλτρο σε ένα 60λιτρο.
Αυτό που είχα κάνει και το είχα κρατήσει για κάνα 2μηνο έτσι, ήταν να βάλω στο πλαστικό δοχειάκι που είχε μεσα τον άνθρακα (βγάλτον έξω) ελαφρόπετρα από έτοιμο ενυδρείο και βαμβάκι απο έτοιμο ενυδρείο.
Από κάτω προς τα πάνω είχα, χοντρό σφουγγάρι, πιο ψιλό μετά, το πλαστικό κουτάκι με ελαφρόπετρα, και τέλος βαμβάκι.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ότι μπούκωνε πολύ γρήγορα σχεδόν κάθα 10 ημέρες και ήθελε αλλαγή βαμβάκι και καθάρισμα στα σφουγγάρια.
Μετά από 2 μήνες το άλλαξα με ένα εξωτερικό φίλτρο και ησύχασα.

Κωστας Malawi
10-07-16, 18:00
αυτο φιλε μου δεν κανει για κανενα ψαρακι.δες καλυτερα για καποιο εξωτερικο οπως πχ eheim 2213.

KwstakisII
10-07-16, 18:01
Θα ψαχτώ για κάποιο άλλο φίλτρο. Εσωτερικό όμως γιατι το καπάκι δεν με βολεύει για εξωτερικό.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας...

Λάμπρος.Τ
10-07-16, 18:38
Γιατί δεν μπαινει το εξωτερικό ? Τι προβλημα έχεις με το καπάκι ?
Με αυτό το φίλτράκι είχα 4 γκάπυ και 4 πλάτυ.

Κωστας Malawi
10-07-16, 18:39
πιθανων θα χρειαζεται τρυπες πισω για να περασουν οι σωληνες του εξωτερικου..δεν βρισκω προβλημα σε αυτο.

Λάμπρος.Τ
10-07-16, 18:47
πιθανων θα χρειαζεται τρυπες πισω για να περασουν οι σωληνες του εξωτερικου..δεν βρισκω προβλημα σε αυτο.

Όπως τα λέει ο Κώστας. Και εγώ είχα ανοίξει τρύπες από πίσω για να μπαίνουν τα μπαστούνια και όλα μια χαρά.

GN_AZ
10-07-16, 19:24
καλησπέρα συντοπίτη !!!
το φίλτρο στη φώτο πρέπει να έχει ροή 380lt/h οπότε μάλλον είναι μικρό για 60άρι ενυδρείο. στο δικό μου 60άρι έχω εσωτερικό με 700lt/h κ είναι μια χαρά προς το παρόν αν κ ισχύει αυτό που λένε τα παιδιά για το συχνό καθάρισμα.
με 15-20 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα πιο δυνατό εσωτερικό εκτός κ αν θέλεις να δώσεις κανα 50άρικο κ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με ένα εξωτερικό.
ελαφρόπετρα κ μπόλι μπορώ να σου δώσω αν χρειαστείς

tsala
10-07-16, 19:40
Γιωργο δεν παιζει ρολο τοσο η ροη ,αλλα το μεγεθος του καδου..
Το 2213 πχ ,που προτεινει ο Κωστας (και υπερκαλυπτει ενα 60λιτρο) γυριζει λιγα λιτρα παραπανω (440λ/ω) ,αλλα εχει και 3 λιτρα καδο.
τα 380λ/ω ειναι μια χαρα για 60λιτρο ,αν ο καδος του ηταν επαρκης.

delta66
10-07-16, 20:04
Γιωργο δεν παιζει ρολο τοσο η ροη ,αλλα το μεγεθος του καδου..
Το 2213 πχ ,που προτεινει ο Κωστας (και υπερκαλυπτει ενα 60λιτρο) γυριζει λιγα λιτρα παραπανω (440λ/ω) ,αλλα εχει και 3 λιτρα καδο.
τα 380λ/ω ειναι μια χαρα για 60λιτρο ,αν ο καδος του ηταν επαρκης.
+1000
Και 60-100 λιτρα (πραγματικα) να γυριζε η αντλια του, θα εφτανε.
Η χωρητικοτητα σε υλικα ειναι το βασικο ζητουμενο. Και παντα σε σχεση με την ιχθυοφορτωση που θα μπει.
Το φιλτρακι στην αρχικη φωτο με το κουτακι που εχει για βιολογικο υλικο (πχ ελαφροπετρα) δεν ειναι για πολλα πολλα.

KwstakisII
10-07-16, 20:25
καλησπέρα συντοπίτη !!!
το φίλτρο στη φώτο πρέπει να έχει ροή 380lt/h οπότε μάλλον είναι μικρό για 60άρι ενυδρείο. στο δικό μου 60άρι έχω εσωτερικό με 700lt/h κ είναι μια χαρά προς το παρόν αν κ ισχύει αυτό που λένε τα παιδιά για το συχνό καθάρισμα.
με 15-20 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα πιο δυνατό εσωτερικό εκτός κ αν θέλεις να δώσεις κανα 50άρικο κ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με ένα εξωτερικό.
ελαφρόπετρα κ μπόλι μπορώ να σου δώσω αν χρειαστείς

Καλησπέρα και σε εσένα συντοπίτη Γιώργο..
Έχω ένα μικρό ενυδρείο που μπορώ να βάλω μπόλι αλλα θα το βάλω αργότερα γιατι έχω στο μυαλό μου να παρω ένα φίλτρο αλλα εσωτερικό γιατι δεν σηκώνει το μπατζετ για εξωτερικό με μια ματια που έριξα.Μπορούμε όμως να γνωριστούμε να μου δώσεις συμβουλές ιδιαίτερα πάνω στις γαρίδες που βλέπω ότι έχεις γιατι εχω 3 γαριδούλες στο μικρό μεσα και έχω διάφορες απορίες.

GN_AZ
10-07-16, 21:35
με μια χούφτα ελαφρόπετρα συντηρώ άνετα βιολογία για 19 endler's άρα φαντάζομαι κ με μισή χούφτα θα μπορεί άνετα να συντηρήσει βιολογία για ένα χαρέμι bettas ή μια αποικία γαρίδες . (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

εγώ το θεώρησα μικρό μιας κ από τα 380lt/h (ονομαστική τιμή) δεν θα μείνουν ούτε τα μισά εφόσον γίνει κ φυτεμένο άρα θα είναι πολύ λιγότερο από την ανακύκλωση που "απαιτείται". (πάλι διορθώστε με αν κάνω λάθος)

κ εγώ νέος είμαι στα ενυδρεία Κώστα αλλά θα χαρώ να σε βοηθήσω όπως μπορώ.
για τις γαρίδες όμως μην νομίζεις ότι ξέρω κ πολλά. κανα μήνα τις έχω κ δε νομίζω ότι περνάνε κ πολύ καλά στο ενυδρείο μου. μόνο τρεις έχω κ εγώ.

delta66
10-07-16, 21:56
με μια χούφτα ελαφρόπετρα συντηρώ άνετα βιολογία για 19 endler's άρα φαντάζομαι κ με μισή χούφτα θα μπορεί άνετα να συντηρήσει βιολογία για ένα χαρέμι bettas ή μια αποικία γαρίδες . (διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Εξαρταται και απο αλλους παραγοντες.
Πχ τη βιολογια του ενυδρειου εκτος αυτη τους φιλτρου.
Το ειδος της τροφης και της ποσοτητας κλπ

εγώ το θεώρησα μικρό μιας κ από τα 380lt/h (ονομαστική τιμή) δεν θα μείνουν ούτε τα μισά εφόσον γίνει κ φυτεμένο άρα θα είναι πολύ λιγότερο από την ανακύκλωση που "απαιτείται". (πάλι διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Ποση μινιμουμ ανακυκλωση απαιτειται, ξερεις?
Μια φορα τα λιτρα ανα ωρα.

GN_AZ
10-07-16, 22:05
Ποση μινιμουμ ανακυκλωση απαιτειται, ξερεις?
Μια φορα τα λιτρα ανα ωρα.


:confused::confused::confused::confused::confused: :confused:

πλάκα κάνεις !!!!!!!

όταν έψαχνα για το δικό μου, όλοι οι "οδηγοί" έγραφαν 6-10 φορές ανάλογα με την ιχθυοφόρτιση.

delta66
10-07-16, 22:20
:confused::confused::confused::confused::confused:

πλάκα κάνεις !!!!!!!

όταν έψαχνα για το δικό μου, όλοι οι "οδηγοί" έγραφαν 6-10 φορές ανάλογα με την ιχθυοφόρτιση.
Τι σχεση εχει η ιχθυοφορτωση με τη ροη?:confused:
-------------------------
Η EHEIM πχ που ειναι πρωτοπορος στη φιλτρανση, γιατι (?) εχει μικρη ροη στα φιλτρα της (και ακομα πιο μκρη πραγματικη) και τεραστιο συγκριτικα καδο?
Δεν θα εχει διαβασει αυτους τους οδηγους μαλλον :D
Εκτος και αν διαβαζες τα πανω πανω και δεν προσεξες τι εγραφαν οι διαφορες επεξηγησεις των αρθρων.

Μη μπερδευουμε ομως και την επαρκη κυκλοφορια του νερου μεσα σε ολους τους χωρους του ενυδρειου, ουτε την αναγκη καποιων ειδων ψαριων για δυνατο ρευμα, με την ροη του φιλτρου.
Αυτο δεν ειναι δουλεια του φιλτρου (ασχετα αν θελουν καποιοι να το καλυψουν κι αυτο με ενα φιλτρο με πολυ δυνατοτερη ροη απο οτι πραγματικα χρειαζομαστε για τη φιλτρανση - αυτο π.χ. μπορει να ηταν μια επεξηγηση σε καποιο οδηγο αναζητησης φιλτρου)
-------------------------
Το φιλτρο μου πχ, εχει ονομαστικη ροη 1700 λιτρα (η πραγματικη ροη, αναλογα τις συνθηκες μπορει να πεσει και στα 1000-1200 λιτρα).
Αν δεις στο σαιτ της eheim το δινει για ενυδρεια εως και 1200 λιτρα.
https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/professionel-1200XL
Αυτο σημαινει οτι ενα ενυδρειο 1200 λιτρων μπορει να καλυφθει απο τη ροη του φιλτρου .... (αρκει η ιχθυοφορτωση και η ποσοτητα και ειδος τροφης που ριχνουμε, να καλυπτεται απο τα 13.5 λιτρα υλικου που χωραει ο καδος του)
Και η eheim δεν κανει λαθος.

GN_AZ
10-07-16, 23:20
όσο περισσότερη αμμωνία παράγεται τόσο πιο γρήγορα θα πρέπει να περνάει μέσα από το φίλτρο. κάνω λάθος ?
οι οδηγοί είναι για τους αρχάριους οπότε ούτε η EHEIM ούτε εσύ τους έχετε ανάγκη. εγώ πάντως διάβασα όσους βρήκα από πάνω μέχρι κάτω. στο υπόμνημα του GAB γράφει για 3 φορές.
τι εννοείς ότι η κυκλοφορία του νερού δεν έχει σχέση με την ροή του φίλτρου ?

delta66
10-07-16, 23:25
Κατσε γιατι εβαλε γκολ η πορτογαλια :D

GN_AZ
10-07-16, 23:34
Κατσε γιατι εβαλε γκολ η πορτογαλια :D

επιτέλους :D:D:D

delta66
11-07-16, 00:11
Λοιπον σε ενα ενυδρειο ο μινιμουμ ρυθμος ανακυκλωσης ειναι μια φορα την ωρα.
Το βασικο που μας ενδιαφερει ειναι να εχουμε την απαραιτητη επιφανεια σε βιολογικουλικο για να φιλοξενηθει η απαραιτητη βιολογια που χρειαζεται η ιχθυοφορτωση.
Ο ρυθμος της ροης ειναι δευτερευον.
Πχ με τρελλη ροη και με λιγοτερα υλικα απο οτι χρειαζονται δεν κανεις φιλτρτανση.
Με τα απαραιτητα υλικα και με μινιμουμ ροη νερου, εχεις αποτελεσμα.

Απο εκει και μετα η προταση που διαβασες στο gab (τρεις φορες την ωρα) ειναι μια καλη γενικως προταση που καλυπτει τις περισσοτερες των περιπτωσεων και συμφωνω με αυτην
Ο καθενας κοιταζει και τις ιδιαιτεροτητες και αναγκες του ενυδρειου του και προχωρει.
Οχι να παμε ομως και στην υπερβολη.
Δεν ειπαμε οτι ειναι κακο να υπερβαλουμε στην φιλτρανση.
Αλλα οχι να περναμε στον αναγνωστη, οτι δεν γινεται αλλιως.
Οταν διαβασα την προταση οτι ενα φιλτρο με ροη 380lt/h είναι μικρό για 60άρι ενυδρείο εξεπλαγην.
6 φορες ονομαστικα και ας πουμε εστω 3 φορες πραγματικα, ειναι ο ρυθμος ανακυκλωσης των λιτρων του ενυδρειου.
Ξεπερνα κατα πολυ το μινιμουμ που ειναι μια φορα.
Λογικα καλυπτει ενα νορμαλ ενυδρειο και ειναι και μεσα στα πλαισια της προτασης του φορουμ.
Κοιταμε λοιπον μονο τη χωρητικοτητα σε υλικα, αν επαρκει.
Βαση της χωρητικοτητας του φιλτρου λοπον της φωτο, η ροη θα ελεγα οτι ειναι και υπερβολικη.
Κι αυτο γιατι τα υλικα που χωρανε στο φιλτρακι ειναι τοσο λιγα, που τα ψαρια που μπορει να καλυπτει ειναι για μικροτερο ενυδρειο απο 60 (βαση της μεγαλης ιχθυοφορτωσης που συνηθιζουν να βαζουν οι περισσοτεροι στα ενυδρεια τους)
Για ελαφρια ιχθυοφορτωση ομως σε 60 λιτρα, θα μπορουσε να ανταπεξελθει.

Εδω περισσοτερα.
http://biofilters.com/websize.htm
Decide on the amount of water that will flow through the biofilter.. One way to look at water flow is to calculate how long it will take for all of the water in the culture tank will pass through the filtration system. A very slow system might recirculate all of the water in 12 hours. A very fast system might recirculate all the water in 5 min. A good starting point for a lightly loaded system might be a 1 hr. turnover time. In other words, all the water in the tank is passed through the filter in 1 hour. For example, a 5000 gallon tank would need a flow rate of 5000 gallons per hour or 83 GPM.

tsala
11-07-16, 00:12
και δεν τον μπορω καθολου τον ronaldo :rolleyes:
στο θεμα μας :D

3 φορες τα λιτρα του ενυδρειου , ειναι ενας καλος μπουσουλας και μια καλη επιλογη (για την αντλια)
οπως ειπε κι ο Σπυρος ομως ,οχι αναγκαια...
απο κει και περα αν απαιτουν τα ψαρια σου να εχεις δυνατοτερο ρευμα (πχ αφρικανες) , επιλεγεις αν θελεις να ξεμπερδεψεις με μια πριζα ή δυο :D
και εννοω ή βαζεις κυκλοφορητη ή διαλλεγεις φιλτρο με μεγαλυτερη ροη...
δεν ειναι απαραιτητο οτι πρεπει να παρεις ενα φιλτρο που να γυριζει 2000 λ/ω
Τα παντα ομως εχουν σχεση με το ειδος και τον αριθμο των ψαριων.
για 6 και 10 φορες , πρωτη φορα ακουω παντως... μηπως μιλουσαν για reef? :D

delta66
11-07-16, 00:24
Το βασικο λαθος λοιπον ειναι η μεγαλη ιχθυοφορτωση.
Αυτο μας κανει να ζηταμε μεγαλυτερο φιλτρο με μεγαλυτερη ροη με καλυτερα υλικα με με με με.
Ολα υπερβολικα, για να μπορει να καλυπτει τα πολλα ψαρια που βαζουμε στα ενυδρεια μας.
Αυτο ομως δεν ειναι ο κανονας. Αυτο ειναι το λαθος.
Σε ολα υπερβολη ..... εκτος απο τα λιτρα του ενυδρειου?
Το νορμαλ δεν ειναι αυτο ομως.
Το νορμαλ θα μπορουσε να ειναι αυτο που λεει o καθε σοβαρος κατασκευαστης φιλτρων.
Πχ φιλτρο με 1700 ονομαστικη ροη για ενυδρειο 1200 λιτρων.
Θα το εκανε κανεις?
ΟΧΙ.
Γιατι?
Γαιτι θα εβαζε στα 1200 λιτρα ενυδρειο, ψαρια που ειναι για 5000 λιτρα ενυδρειο. :D:D:D
Τον κατασκευαστη ομως δεν τον νοιαζει τι π@π@αρια θελει να κανει ο καθενας στο ενυδρειο του.
Αυτο που τον νοιαζει ειναι να πει το μαξιμουμ μεγεθος ενυδρειου που μπορει να καλυψει η αντλια του φιλτρου του (δλδ μια φορα τουλαχιστον τα λιτρα του ενυδρειου), τη χωρητικοτητα του φιλτρου και την δυναμη που εχει η αντλια να σηκωνει ψηλα το νερο (μανομετρικο) και να ειναι καλυμμενος σαν εταιρεια.

Αν θελετε να κανετε υπερβολες καντε τες στα λιτρα του ενυδρειου ... και μη βαζετε καθολου φιλτρο αμα λαχει.
Βαλτε σε 60 λιτρα φυτεμενο, ενα μονομαχο, ταιζετε τον πλουσια και μη βαζετε καθολου φιλτρο.

GN_AZ
11-07-16, 00:32
μάλλον μπερδευτήκαμε οι ειδικοί με τον αρχάριο :)
σαν αρχάριος δεν ξεχωρίζω το φίλτρο σε αεραντλία κ χώρο φίλτρανσης.
το ίδιο φίλτρο θα πρέπει κ να φιλτράρει κ να κυκλοφορεί το νερό ικανοποιητικά για το ενυδρείο μου οπότε, ασυναίσθητα, αποφεύγω τον οποιοδήποτε κυκλοφορητή επιλέγοντας το μεγαλύτερης ροής φίλτρο.
οι οδηγοί που διάβασα προφανώς ήταν οδηγοί για αρχάριους κ δεν έμπαιναν σε τέτοιες λεπτομέρειες οπότε απλά πρότειναν με βάση τη ροή κ όχι τον χώρο φίλτρανσης.
το 10 φορές το διάβασα σε έναν οδηγό κ μου έκανε έκπληξη κ εμένα αλλά η γενικότερη τιμή ήταν στο 6-7 φορές τα λίτρα. μάλλον ήθελαν να καλύψουν την κυκλοφορία κ να είναι σίγουροι για την φίλτρανση.

συμπέρασμα ... το φίλτρο του Κώστα έχει ικανοποιητική ροή κ ανακύκλωση αλλά όχι χώρο για υλικό. σωστά ?

KwstakisII
11-07-16, 00:38
μάλλον μπερδευτήκαμε οι ειδικοί με τον αρχάριο :)
σαν αρχάριος δεν ξεχωρίζω το φίλτρο σε αεραντλία κ χώρο φίλτρανσης.
το ίδιο φίλτρο θα πρέπει κ να φιλτράρει κ να κυκλοφορεί το νερό ικανοποιητικά για το ενυδρείο μου οπότε, ασυναίσθητα, αποφεύγω τον οποιοδήποτε κυκλοφορητή επιλέγοντας το μεγαλύτερης ροής φίλτρο.
οι οδηγοί που διάβασα προφανώς ήταν οδηγοί για αρχάριους κ δεν έμπαιναν σε τέτοιες λεπτομέρειες οπότε απλά πρότειναν με βάση τη ροή κ όχι τον χώρο φίλτρανσης.
το 10 φορές το διάβασα σε έναν οδηγό κ μου έκανε έκπληξη κ εμένα αλλά η γενικότερη τιμή ήταν στο 6-7 φορές τα λίτρα. μάλλον ήθελαν να καλύψουν την κυκλοφορία κ να είναι σίγουροι για την φίλτρανση.

συμπέρασμα ... το φίλτρο του Κώστα έχει ικανοποιητική ροή κ ανακύκλωση αλλά όχι χώρο για υλικό. σωστά ?
Στο μυαλο μου εισαι!!! Διαβαζα με ενδιαφερον τα παραπανω και ημουν ετοιμος να ρωτησω

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66
11-07-16, 00:43
συμπέρασμα ... το φίλτρο του Κώστα έχει ικανοποιητική ροή κ ανακύκλωση αλλά όχι χώρο για υλικό. σωστά ?Απαντησα πιο πανω

Βαση της χωρητικοτητας του φιλτρου λοπον της φωτο, η ροη θα ελεγα οτι ειναι και υπερβολικη.
Κι αυτο γιατι τα υλικα που χωρανε στο φιλτρακι ειναι τοσο λιγα, που τα ψαρια που μπορει να καλυπτει ειναι για μικροτερο ενυδρειο απο 60 (βαση της μεγαλης ιχθυοφορτωσης που συνηθιζουν να βαζουν οι περισσοτεροι στα ενυδρεια τους)
Για ελαφρια ιχθυοφορτωση ομως σε 60 λιτρα, θα μπορουσε να ανταπεξελθει.

--------------------------------------------
μάλλον μπερδευτήκαμε οι ειδικοί με τον αρχάριο :smile:
σαν αρχάριος δεν ξεχωρίζω το φίλτρο σε αεραντλία κ χώρο φίλτρανσης.
το ίδιο φίλτρο θα πρέπει κ να φιλτράρει κ να κυκλοφορεί το νερό ικανοποιητικά για το ενυδρείο μου οπότε, ασυναίσθητα, αποφεύγω τον οποιοδήποτε κυκλοφορητή επιλέγοντας το μεγαλύτερης ροής φίλτρο.
οι οδηγοί που διάβασα προφανώς ήταν οδηγοί για αρχάριους κ δεν έμπαιναν σε τέτοιες λεπτομέρειες οπότε απλά πρότειναν με βάση τη ροή κ όχι τον χώρο φίλτρανσης.
το 10 φορές το διάβασα σε έναν οδηγό κ μου έκανε έκπληξη κ εμένα αλλά η γενικότερη τιμή ήταν στο 6-7 φορές τα λίτρα. μάλλον ήθελαν να καλύψουν την κυκλοφορία κ να είναι σίγουροι για την φίλτρανση.

Η κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο μπορει μεν να καλυφθει με ενα φιλτρο με μεγαλυτερο ροη, αλλα δεν ειναι πανακεια για ολες τις περιπτωσεις.
Το φιλτρο αυτο ισως καιει πολυ ρευμα συγκριτικα με το αποτελεσμα που θα ειχαμε με ενα (ή και περισσοτερους) αναλογο κυκλοφορητη, που θα στοχευει και πιο ευκολα εκει που πρεπει.
Η αεραντλια δεν εχει σχεση. ειναι για οξυγονωση. Μιλαμε για κυκλοφορητη, Wave maker, τετοια πραγματα.
Καθε ενυδρειο (στησιμο, ειδος ψαριων κλπ), εχει τις δικες του απαιτησεις και ιδιαιτεροτητες.
Δεν καλυπτονται ολα με μια γενικοτητα. Για αυτο δεν υπαρχει και κανονας. Ή μαλλον υπαρχουν καποιοι κανονες (μπουσουλες) αλλα εχουν και πολλες εξαιρεσεις.
Ιδιως οταν καποιος ψαχνει το καλυτερο αποτελεσμα με το μικροτερο κοστος εξοπλισμου και καταναλωσης, οσα περισσοτερα γνωριζει, τοσο καλυτερα κανει τη δουλεια του.

KwstakisII
18-07-16, 00:37
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα το ποστάρω εδώ.
Έχει κανένας άποψη για το φίλτρο Aquael Turbo Filter 500.
Ή αν έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλύτερο στα χρήματα που το βρήκα(25 ευρω).

Gyristroula
18-07-16, 01:00
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα το ποστάρω εδώ.
Έχει κανένας άποψη για το φίλτρο Aquael Turbo Filter 500.
Ή αν έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλύτερο στα χρήματα που το βρήκα(25 ευρω).

Το χρησιμοποιούσα μέχρι πολύ πρόσφατα σε ενυδρείο με χρυσόψαρα, θεωρώ πως είναι πολύ καλό για τα λεφτά του ;)

KwstakisII
18-07-16, 01:01
Απο θόρυβο πως παει?

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gyristroula
18-07-16, 01:06
Απο θόρυβο πως παει?

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελείως αθόρυβο,νομίζω πως όλα τα εσωτερικά είναι αθόρυβα :rolleyes:

KwstakisII
18-07-16, 01:07
Τελείως αθόρυβο,νομίζω πως όλα τα εσωτερικά είναι αθόρυβα :rolleyes:
Σε καποια σχολια εχω δει να γραφουν οτι καποια κάνουν φασαρια.. ευχαριστω για τις απαντησεις σου!!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Diskus fan
18-07-16, 02:23
Σε ένα ήδη μικρό ενυδρείο... θα "κόψεις" κι άλλο χώρο με το εσωτερικό φίλτρο... ξανασκέψου το.- ;)

tsala
18-07-16, 02:46
Συμφωνω με τον Νικο, αλλωστε με 15 ευρω παραπανω παιρνεις εξωτερικο (http://m.petsupermarket.gr/8221/product/εξωτερικό-φίλτρο-dophin-as2202.html).

Τάκης
18-07-16, 08:51
Συμφωνώ και με τους 2 παραπάνω, Νίκο Και Γιάννη,
θα ησυχάσεις με ένα εξωτερικό

GN_AZ
18-07-16, 09:19
μπορείς να βρεις μια χαρά εσωτερικό φίλτρο κ με 10-15ευρώ χωρίς να "μπλέξεις" με παραγγελίες

KwstakisII
18-07-16, 10:31
μπορείς να βρεις μια χαρά εσωτερικό φίλτρο κ με 10-15ευρώ χωρίς να "μπλέξεις" με παραγγελίες
Εχεις να προτεινεις κατι καλο απο την περιοχη μας?

Λογω μπατζετ δεν μπορω να δωσω 40-50 ευρω για να παρω εξωτερικο.
Το ενυδρειο μου ειναι 60χ38χ30. Περα οτι θα μου φαει χωρο το εσωτερικο φιλτρο, ενα εξωτερικο φιλτρο τι αισθητα καλυτερο θα μου δωσει? Το ενυδρειο θα ειναι φυτεμένο και το πιθανοτερο να εχει γαριδες αντι για ψαρια (δεν εχω αποφασισει ακομη)

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

GN_AZ
18-07-16, 10:51
ίδιες διαστάσεις έχουμε κ έχω ένα εσωτερικό φίλτρο που το πήρα 15 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) κ υπήρχε κ φθηνότερο που θα σε βολέψει αν είναι να βάλεις μόνο γαρίδες. από μαγαζί στη Λάρισα το πήρα.
να ξέρεις όμως ότι κάθε 15-20 μέρες θα θέλει καθάρισμα (10 λεπτά διαδικασία) γιατί πέφτει γρήγορα η ροή

Diskus fan
18-07-16, 12:41
Εχεις να προτεινεις κατι καλο απο την περιοχη μας?

Λογω μπατζετ δεν μπορω να δωσω 40-50 ευρω για να παρω εξωτερικο.
Το ενυδρειο μου ειναι 60χ38χ30. Περα οτι θα μου φαει χωρο το εσωτερικο φιλτρο, ενα εξωτερικο φιλτρο τι αισθητα καλυτερο θα μου δωσει? Το ενυδρειο θα ειναι φυτεμένο και το πιθανοτερο να εχει γαριδες αντι για ψαρια (δεν εχω αποφασισει ακομη)

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα σου δώσει... ΦΙΛΤΡΟ. Και το φίλτρο είναι... η καρδιά του ενυδρείου.
Εγώ με μια τελείως πρόχειρη αναζήτηση, βρήκα εξωτερικό με ούτε 28 ευρώ... εσύ με 40-50;
http://www.petsupermarket.gr/8729/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/dophin-mini-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C F%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-410lh-67w.html

KwstakisII
18-07-16, 13:14
Θα σου δώσει... ΦΙΛΤΡΟ. Και το φίλτρο είναι... η καρδιά του ενυδρείου.
Εγώ με μια τελείως πρόχειρη αναζήτηση, βρήκα εξωτερικό με ούτε 28 ευρώ... εσύ με 40-50;
http://www.petsupermarket.gr/8729/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/dophin-mini-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C F%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-410lh-67w.html
Εχω ψαξει σε 3 site και στο skroutz και το φθηνοτερο που βρηκα ηταν στα 39,99 συγνωμη που μου ξεφυγε αυτο. Παρολα αυτα σε ευχαριστω πολυ για την προταση. Θα ψαξω να βρω πληροφοριες γιαυτο και λογικα θα καταληξω εκει.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

GN_AZ
18-07-16, 13:41
Εγώ με μια τελείως πρόχειρη αναζήτηση, βρήκα εξωτερικό με ούτε 28 ευρώ... εσύ με 40-50;[B]

+ 5 ευρώ τα μεταφορικά πλησιάζουμε τα 35 ευρώ αλλά νομίζω πως υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες στο συγκεκριμένο θέμα.
αν υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή αργότερα να πάει σε μεγαλύτερο ενυδρείο, το συγκεκριμένο φίλτρο ίσως να μην τον καλύπτει κ να χρειαστεί μεγαλύτερο, ενώ αν μείνει στα 60 λίτρα με γαρίδες τότε κ ένα φτηνό (10-15 ευρώ) εσωτερικό φαντάζομαι ότι θα κάνει την δουλειά κ θα "γλυτώσει" την διαφορά.
έψαχνα τα συγκεκριμένα φίλτρα κ για το δικό μου αλλά δεν μπόρεσα να βρω το μανομετρικό τους οπότε αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.
το CF300 δεν υπάρχει πάντως κ θα ξαναέρθει από Σεπτέμβριο.

stav
18-07-16, 14:20
Με συγχωρειται κυριοι τα εξωτερικα φιλτρα που προτεινεται μπροστα
στο aquael turbo 500 δεν πιανουν μια,μην το γενικευουμαι εξωτερικο
φιλτρο να ειναι και οτι να' ναι.

delta66
18-07-16, 14:36
Με συγχωρειται κυριοι τα εξωτερικα φιλτρα που προτεινεται μπροστα
στο aquael turbo 500 δεν πιανουν μια,μην το γενικευουμαι εξωτερικο
φιλτρο να ειναι και οτι να' ναι.
Ωωω. Τοσο χαλια τα εξωτερικα αυτα? (Dophin AS2202 και Dophin Mini Εξωτερικό Φίλτρο 410L/H)
Ρωταω γιατι το ειχα το aquael turbo 500 και ΟΚ ειναι απλα ενα καλο εσωτερικο φιλτρο.
Τα εξωτερικα αυτα δεν τα εχω δοκιμασει.

Diskus fan
19-07-16, 00:09
+ 5 ευρώ τα μεταφορικά πλησιάζουμε τα 35 ευρώ αλλά νομίζω πως υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες στο συγκεκριμένο θέμα.
αν υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή αργότερα να πάει σε μεγαλύτερο ενυδρείο, το συγκεκριμένο φίλτρο ίσως να μην τον καλύπτει κ να χρειαστεί μεγαλύτερο, ενώ αν μείνει στα 60 λίτρα με γαρίδες τότε κ ένα φτηνό (10-15 ευρώ) εσωτερικό φαντάζομαι ότι θα κάνει την δουλειά κ θα "γλυτώσει" την διαφορά.
έψαχνα τα συγκεκριμένα φίλτρα κ για το δικό μου αλλά δεν μπόρεσα να βρω το μανομετρικό τους οπότε αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.
το CF300 δεν υπάρχει πάντως κ θα ξαναέρθει από Σεπτέμβριο.

Με εντυπωσιάζεις... εμπειρία γράφεις ελάχιστη... επίμονη όμως έχεις αρκετή.
Είδες πως όσοι γνωρίζουν λίγο παραπάνω το ενυδρείο προσπάθησαν να "δείξουν" το όφελος της αγοράς ενός εξωτερικού φίλτρου.
Έχω στο σπίτι 10 εξωτερικά σε λειτουργία και μερικά να "κάθονται"... για περίπτωση ανάγκης. Εσωτερικό έχω μόνο ένα... και ΔΕΝ το χρειάστηκα ΠΟΤΕ.
ΑΝ αργότερα ο φίλος πάει σε μεγαλύτερο ενυδρείο... κάποια στιγμή που θα του χρειαστεί θα το χρησιμοποιήσει αυτό το εξωτερικό (έστω και μικρό) σαν βοηθητικό/εφεδρικό... το εσωτερικό μάλλον ποτέ.
Καλύτερα λοιπόν να προσπαθήσει με λίγο παραπάνω ζόρι να αγοράσει... ότι ΔΕΝ θα του βγει στο τέλος άχρηστο.-

stav
19-07-16, 06:04
Ωωω. Τοσο χαλια τα εξωτερικα αυτα? (Dophin AS2202 και Dophin Mini Εξωτερικό Φίλτρο 410L/H)
Ρωταω γιατι το ειχα το aquael turbo 500 και ΟΚ ειναι απλα ενα καλο εσωτερικο φιλτρο.
Τα εξωτερικα αυτα δεν τα εχω δοκιμασει.

Το aquael το εχει φιλος σε ενυδρειο 120 λιτρων(ειναι κατα
ευχαριστημενος),τα δε dophin ειναι παγκοσμιως αγνωστα.
Η παρεμβαση εγινε γιατι αναμασατε εδω και χρονια οτι μονο
τα εξωτερικα φιλτρα κανουν δουλεια και τα εσωτερικα ειναι
για τα μπαζα.

Λάμπρος.Τ
19-07-16, 06:52
Το aquael το εχει φιλος σε ενυδρειο 120 λιτρων(ειναι κατα
ευχαριστημενος),τα δε dophin ειναι παγκοσμιως αγνωστα.
Η παρεμβαση εγινε γιατι αναμασατε εδω και χρονια οτι μονο
τα εξωτερικα φιλτρα κανουν δουλεια και τα εσωτερικα ειναι
για τα μπαζα.

Καλημέρα φίλε μου, εσύ το έχεις δοκιμάσει το AS2202 ?
Αν όχι, άκουσε και εμένα που το είχα σε ένα ίδιο ενυδρείο 60 λίτρα, με αρκετά ψάρια και το δούλευα και με τα βανάκια στην μισή ένταση.
Αξίζει 100000 % τα λεφτά του, δεν πιάνει χώρο και το πιο σημαντικό " Εντελώς αθόρυβο" , και αν αλλάξει ενυδρείο όπως γράψανε πιο πάνω τα παιδιά, δεν θα πάει άχρηστο.

GN_AZ
19-07-16, 08:28
Με εντυπωσιάζεις... εμπειρία γράφεις ελάχιστη... επίμονη όμως έχεις αρκετή.

:D:D:D

πληροφορίες για Astro, Dophin (http://www.kwzone.com/products/links/canister%20filter%203.htm)

tsala
19-07-16, 11:48
Ενταξει ,εγω δεν βρισκω λογω για εσωτερικα φιλτρα , βασικα μεχρι 5 ευρω δινω γι αυτα:D και γι αυτο εχω και 1-2 περισσια κινεζικα..
Αλλα αυτο ειναι δικη μου γνωμη.
Το 2202 το προτεινα γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια και στα κυβικα του επωνυμα φιλτρα φτανουν εως και διπλασιες τιμες.
Παντως αν προοριζεται για γαριδαδικο (μονο) το ενυδρειο , σιγουρα το εξωτερικο φιλτρο δεν ειναι απαραιτητο , και μ ενα απλο φιλτρακι κανεις την δουλεια σου.
Απλα το εξωτερικο θα σου εμενε και για αργοτερα.

delta66
19-07-16, 15:08
Το aquael το εχει φιλος σε ενυδρειο 120 λιτρων(ειναι καταευχαριστημενος),τα δε dophin ειναι παγκοσμιως αγνωστα.
Η παρεμβαση εγινε γιατι αναμασατε εδω και χρονια οτι μονο
τα εξωτερικα φιλτρα κανουν δουλεια και τα εσωτερικα ειναι
για τα μπαζα.
Κανωντας το δικηγορο του διαβολου :smt077.
Σιγουρα υπαρχουν καλα εσωτερικα και κακα εξωτερικα φιλτρα. Αυτο ειναι θεμα σωστης επιλογης και αγορας.
Νομιζω ομως δεν ειναι λαθος αυτη η .. αναμασηση :), οτι γενικοτερα σαν λειτουργικοτητα και αποτελεσματικοτητα, ενα εξωτερικο φιλτρο ειναι καλυτερο απο ενα εσωτερικο.
Καταρχην και σημαντικοτερο επειδη στα εξωτερικα υπαρχει πολυ περισσοτερος χωρος για υλικα και μετα επειδη δεν βουλωνουν τοσο γρηγορα.
Το aquel turbo (το εσωτερικο) οπως ειπα, το ειχα και ημουν ευχαριστημενος, γιατι το ενυρειο ειχε ελαφρια ιχθυφορτωση (75 λιτρα με 1m+2f μονομαχους και μερικα μωρα) και δεν χρειαζομουν πολλα υλικα και ουτε με ενδιεφερε η πτωση της ροης που μαλλον την ηθελα.
Μη ξεχναμε ομως οτι δεν ειναι κανενα φτηνο φιλτρακι το εσωτερικο αυτο.
Θα προτιμουσα γενικοτερα ενα εξωτερικο. Ιδιως για ενα ενυδρειο φορτωμενο.
Αυτο για το οποιο δεν μιλαμε πολυ ειναι το αεροφιλτρο και ειναι πολυ καλη επιλογη για καποια ειδη ενυδρειων.
Αυτα κι απο μενα.

tsala
19-07-16, 15:24
Οσο για τα αεροφιλτρα που ανεφερε ο Σπυρος...να πω δυο λογια..
Υπαρχουν κι εδω "καλα" και "κακα" αεροφιλτρα.
Αλλο ενα φιλτρο οπου εχει και ροη νερου μεσα του ,με k1 η αλλο βιολογικο υλικο κι αλλο ενα σπογγοφιλτρο που απλα η αεραντλια αεριζει το σφουγγαρι.
Οκ ,δινει καποια βιολογια ο σπογγος ,καλο για γεννηστρες ,bare bottom κλπ , αλλα αν μπει σε φυτεμενο ,βλαστιμας την ωρα και τη στιγμη που το βαλες:D
Δεν θα τραβηξει τιποτα ,ολα τα σαπια φυλλα κατω , ακαθαρσιες παντου ,σε ενα 6μηνο ,αν ειχες 4 cm βυθο,θα εχει γινει 5cm:D

Θελω να πω ,πως ολα τα φιλτρα μπορει να ειναι χρησιμα , το καθενα ομως σε συγκεκριμενες περιπτωσεις.
Το καθε ενυδρειο ειναι ξεχωριστο,επομενως,ΔΕΝ κανουν ολα τα ειδη φιλτρων για ολα τα ενυδρεια.

Υ.Γ. Δεν αναφερομαι στην συγκεκριμενη περιπτωση