PDA

Επιστροφή στο Forum : τα "σχεδια" για το νεο ενυδρειο Ν. Αμερικης


Σελίδες : [1] 2 3 4

kgf12345
05-07-16, 11:27
το ξεκιναω απο τωρα το θεμα γιατι μολις γυρισω απο διακοπες την επομενη βδομαδα θα μπει μπροστα.

εχει αρχισει και με "τρωει" για ενυδρειο παλι και αυτη τη φορα υπαρχει χωρος στο νεο σπιτι,οποτε σκεφτομαι για κατι μεγαλο.
400λιτρα και ανω,με μηκος τουλαχιστον 150 μετρο.
η ιδεα ειναι να γινει μονομαχοενυδρειο με χαρεμι θηλυκων και δυο αρσενικα.αρχικα...
αν δω οτι υπαρχει προβλημα και ο χωρος εξακολουθει να μη φτανει,τοτε αναγκαστικα θα τα χωρισω.νομιζω οτι οπως το εχω στο μυαλο μου δεν θα υπαρχει,αλλα θα δουμε:)
δεν θα γινει παλουνταριο αρχικα,θα στηθει σαν ενυδρειο με πολλα φυτα και οσο πιο βιοτοπικα μπορω να το στησω.

θα δουμε:)
αντε καλογεμιστο:D


Mod note: το αρχικο θεμα διαχωριστηκε εως το post # 325 και μεταφερθηκε εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94729). Η συνεχεια του ακολουθει στα επομενα posts.

delta66
19-10-16, 11:15
Με νερό βρύσης θα "παίξεις"?
Για καμια βδομαδα μονο.
Μετα 100% ΑΟ, συν τυρφη, συν βαφες για δερματινα κλπ

Lth1
19-10-16, 11:24
Βαλε καμια φωτο γιωργαρε...τι αλλαγη???

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kgf12345
19-10-16, 11:30
κατσε γιατι το πλιατσικο δεν εχει τελος μαυτο το ενυδρειο:D
θα παρω τηλεφωνο το γιωργοΚ τωρα...

kgf12345
19-10-16, 11:40
οκ.αν βοηθησει λιγο και ο γιωργος κατι θα κανουμε.
εχει μια τριπλη αο με μπουστερ...
εσεις οι απο πανω,βοηθατε τον απο κατω καταντησαμε.

kgf12345
19-10-16, 11:45
επισης θα χρειαστω μπαστουνια για το φιλτρο και αλφαδολαστιχο.
για τα μπαστουνια ξεκινηστε και ψαξτε ντουλαπες.

αλφαδολαστιχο θα παρω εγω,για να πω οτι πηρα κατι κιεγω...:rolleyes:
τι θελει το 2080? 16/22?

Dimis
19-10-16, 11:48
Σωληνα απο βυτιο θελει.

kgf12345
19-10-16, 11:50
θα σου απαντησω στο φεις,γιατι εδω δεν επιτρεπουν οι κανονισμοι και θα μου ριξεις καρτα:D

Dimis
19-10-16, 11:50
Να μεταφέρω από τώρα το thread; Να φύγετε, να πάτε αλλού κύριε!


Καλα ρε Γιαννη σου σπαταλησε 12 σελιδες για να σε πουλησει στο τελος?
Τι ειν'τουτος ρε... :smt027

kgf12345
19-10-16, 11:56
καλα καλα...:D
κατσε να δουμε πως θα παει σημερα,τιποτα δεν ειναι σιγουρο ακομα.
αν δε βρεθουνε τα λεφτα και εξοπλισμος δεν κανω τιποτα.
το μονο καλο ειναι οτι μπορει να βρεθει εξοπλισμος.
για τα λεφτα βλεπουμε.

no_name
19-10-16, 11:57
επισης θα χρειαστω μπαστουνια για το φιλτρο και αλφαδολαστιχο.
για τα μπαστουνια ξεκινηστε και ψαξτε ντουλαπες.

αλφαδολαστιχο θα παρω εγω,για να πω οτι πηρα κατι κιεγω...:rolleyes:
τι θελει το 2080? 16/22?

16/22

Θα κοιτάξω το απόγευμα George κάπου έχω και τα μπαστούνια!!!

Thanmoss
19-10-16, 12:17
Γιώργο τι εξοπλισμό χρειάζεσαι?

kgf12345
19-10-16, 12:27
καταρχην αο.οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα.για κανα μηνα αυτο μεχρι να παρω εγω μια μικρη τουλαχιστον,η εστω μια μεσαια.

μετα θελω αλφαδολαστιχο που θα παρω σημερα,μπαστουνια για το φιλτρο αν δε βρει ο γιωργος,και ισως να χρειαστει και καμια αμπουλα βακτηρια.


τυρφη θα χρειαστει σιγουρα,και δεν ξερω κιεγω τι αλλο τωρα,γιατι εχω χασει το μπουσουλα:rolleyes:

κανονικα αυτες οι δουλειες δε γινονται ετσι.ηθελε πολυ μελετη το πραμα.
αλλα αμα εχεις τους ψαροκαμενους εδω να λυσσανε τι να κανεις?οχι οτι δε θελω κιεγω,αλλα τεσπα.θα προτιμουσα να γινουν ολα πιο χαλαρα.

μεχρι πριν 3-4 μερες τα αλτουμ ηταν απιαστο ονειρο.
για μενα τουλαχιστον...

και ακομα ειναι δηλαδη,αλλα τωρα υπαρχει μια περιπτωση.
με πολυ βοηθεια.

Dimis
19-10-16, 12:38
Εσυ φταις που καθεσαι και τους ακους... :smt082

kgf12345
19-10-16, 12:40
πεστο ψεματα.

Thanmoss
19-10-16, 12:42
Δεν έχω τέτοια πράγματα...

Υπάρχουν μόνο κάτι Hydor ETH online heaters αν σε ενδιαφέρουν...:confused:

kgf12345
19-10-16, 12:48
οχι βρε,νασαι καλα ευχαριστω πολυ:)

θα βρεθουν.θα ξηλωθουν εδω οσοι λυσσαξανε και θα γινει δουλεια:D
για αο καθαρισε ο γιωργοςΚ:)

τριπλη με μπουστερ.καλυτερα δε γινεται.
σημερα αυριο θα την εχω.
ελπιζω να μπορεσω να βαλω το φιλτρο να δουλευει απο σημερα,εστω και μονο με τους σωληνες κατευθειαν στο ενυδρειο.
πρεπει να γινει γερο στρωσιμο αστραπη.

no_name
19-10-16, 13:00
τριπλη με μπουστερ.καλυτερα δε γινεται.


Κοίταξε να φέρεις παροχή στο ενυδρείο με τον τρόπο που σου είπα!

Dimis
19-10-16, 13:16
Του Γιωργου Κ. θα του παρουμε και τα σωβρακα καμια μερα και κυκλοφορει τσιτσιδος...

kgf12345
19-10-16, 14:21
ελα ντε...

αλφαδολαστιχο δεν βρηκα πουθενα,ολοι εχουν μικρες διατομες.
θα αναγκαστω να κατεβω κεντρο,οποτε θα γινει αυριο αυτη η δουλεια μαλον.
και αν προλαβει να στρωσει το φιλτρο γραψτε μου.

Τάκης
19-10-16, 14:37
τι διατομή θες βρε ; 16/22 ;
εισαι και μακριά παναθεμα σε
εχει ο χρωματοπώλης μου

Maverick
19-10-16, 15:02
και αν προλαβει να στρωσει το φιλτρο γραψτε μου.

Κάνε ένα τηλέφωνο στον Μήνο, μήπως γίνει τελικά το πείραμα που συζητάγαμε ;)

kgf12345
19-10-16, 15:06
το ποιο?
το εχασα αυτο το επεισοδιο:D
τακη ειναι μακρια ναι.δεν την παλευω να κατεβω κερατσινι τωρα.καπου θα βρεθει εδω γυρω πιστευω,απλα θαναι κλειστα σημερα τα μαγαζια οποτε παει για αυριο.
θα πηγαινα κανα πρακτικερ αλλα δεν ξερω αν εχουν και δε θελω να παω τζαμπα.

παρεπιπτοντως,γυρισα σπιτι τωρα και το βρηκα γεματο το ενυδρειο,οποτε αυτο ειναι καλο σημαδι:D
φτου φτου...

Maverick
19-10-16, 15:18
θα πηγαινα κανα πρακτικερ αλλα δεν ξερω αν εχουν και δε θελω να παω τζαμπα.

Δεν έχουν, έχω κοιτάξει..

Diskus fan
19-10-16, 15:29
Μάλιστααααααα... τώρα ξεκαθαρίστηκε ποιανού το ενυδρείο έβλεπα στο "φατσοβιβλίο".
Άντε και καλό κουράγιο... με αυτούς που έμπλεξες.- :D

ΥΓ. ΜΗΝ υποτιμάς τον εξωτερικό θερμαντήρα... θα σου χρειαστεί.- ;)

kgf12345
19-10-16, 18:44
νικο αν χρειαστει και τετοιος την κατσαμε τη βαρκα.
δε με φτανουν ολα τα υπολοιπα...
φιλτρο απτο γιωργο(noname),AO απτο γιωργο (γιωργοΚ)
θερμαντηρας απτο σπυρο(delta) και αυτα για αρχη,
με το καλημερα σας.
ναναι καλα τα παιδια βεβαια,αλλα ακομα δεν τελειωσαμε.
ειναι κιαλλα που θαρθει η ωρα τους:rolleyes:

ασε τα λεφτα για τα ψαρια.
θα γραψω την τιμη,αφου τα παρω...
γιατι τωρα το σκεφτομαι και κλαιω.

χαλαλι βεβαια,αλλα πολλα λεφτα...
που δεν υπαρχουν κιολας.
προς το παρον:D

delta66
19-10-16, 21:54
Θα εχεις κι ενα 2217 για την τυρφη κηπουρικης. Οδηγιες θα σου δωσει ο Τακης για δοσολογια (στο περιπου για τα λιτρα σου) και τροπο χρησης της τυρφης αυτης.
Το φιλτρο τυρφης θα μπει στο ενυδρειο και η αλλαγη θα γινεται απευθείας απο την ΑΟ 100%. (Δεν χρειαζεται προετοιμασια νερου, αφου το νερο ΑΟ δεν επηρεαζει τιποτα)
Χρειαζομαστε ακομα ενα 300αρη θερμαντηρα για να μη πεφτει η θερμοκρασια κατα την αλλαγη νερου.
Ενδεχεται να χρειαζεται να κανεις διαλειμμα στην αλλαγη νερου, αν δεν καταφερνουν οι δυο 300αρηδες να κρατανε σταθερη τη θερμοκρασια το χειμωνα. Εξαρταται και απο το ρυθμο παραγωγης νερου απο την ΑΟ.
Ποσα βγαζει την ωρα?

kgf12345
19-10-16, 22:40
ψεματα θα σου πω.δεν την εχω δει ακομα και δεν ρωτησα και το γιωργο:D
δεν ηθελα να τον κρατησω πολυ γιατι το ξυπνησα το παιδι και τη δευτερη φορα που μιλησα το ξεχασα:D

θα ξερω αυριο.οσο και να βγαζει τωρα καλα θα ειναι.
αφου θα εχει μικρο ποσοστο απορριψης δε με χαλαει.στη χειροτερη θα το πλακωσω στην τυρφη φουλ και θα μαλακωσει το νερο.

αμα το δει ο τακης μονο να μου πει απο που παιρνει τυρφη και τι ποσοτητα βαζει στα δικα του....(?)

και ταυτοχρονα πρεπει να πλακωθω και στο διαβασμα για τα ψαρια.ευτυχως εχω αδεια αυτες τις μερες...

Γιώργος Κ
19-10-16, 23:14
Αν θυμάμαι καλά έχει τρεις 150 gpd δηλαδή ονομαστικά 3*150=450 gpd δηλαδή 1700 lt/d δηλαδή 70 lt/h

Έχει:


Προφίλτρο Στερεών 2'' x 10''
Προφίλτρο Ένεργού Άνθρακα 2'' x 10'
Flush kit (σύστημα καθαρισμού της μεμβράνης)
Auto shut off Valve
Αντλία πίεσης (booster pump)
Βάση στήριξης
Σύνδεσμους που διευκολύνουν την αλλαγή προ φίλτρων

Έχει αναλογία 1:1 (καθαρό:ακάθαρτο). Κατάλληλη για αλλαγές νερού απευθείας στο ενυδρείο (όπως την είχα εγώ)

kgf12345
19-10-16, 23:37
εικονισμα θα σου κανω:D
θα φτιαξω ενα τοιχο στο σπιτι με φωτογραφια δικια σου του σπυρου και του γιωργου και θα βαλω μια ταμπελα
"ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΥΕΡΓΕΤΑΙ"

:D:D:D

kgf12345
20-10-16, 00:13
αν μπορει κανεις να βρει καλυτερη τιμη απο αυτη (http://www.aquario.gr/frontida/freshwater-supl/prodibio-startup.html)
για το πακετο των 30,πεστε μου να ξερω.
το φιλτρο θα μπολιαστει,αλλα επειδη δεν μπορω να ρισκαρω αμμωνιες κλπ και ο χρονος ειναι λιγος, θα μπουνε και βακτηρια.
και ο θεος βοηθος.
ελπιζω να κανουν τιποτα...

delta66
20-10-16, 00:44
αν μπορει κανεις να βρει καλυτερη τιμη απο αυτη (http://www.aquario.gr/frontida/freshwater-supl/prodibio-startup.html)
για το πακετο των 30,πεστε μου να ξερω.
το φιλτρο θα μπολιαστει,αλλα επειδη δεν μπορω να ρισκαρω αμμωνιες κλπ και ο χρονος ειναι λιγος, θα μπουνε και βακτηρια.
και ο θεος βοηθος.
ελπιζω να κανουν τιποτα...
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
Αν ανεβασει αμμωνια με αυτα που θα κανουμε, θα πιω ολο το νερο του ενυδρειου.

kgf12345
20-10-16, 00:46
καλααα...
κοιτα ναρθεις με αδειο στομαχι μονο:D

delta66
20-10-16, 01:10
Μην κανεις καμια βλακεια και δωσεις τσαμπα λεφτα.

Γιώργος Κ
20-10-16, 01:40
Μπολι απο γαριδαδικο του Δελτα .... Αφου δεν εχει ψαρια δεν υπαρχει κατι να μεταφερθει ... Οι ασθενειες-παρασιτα ειναι τελειως διαφορετικα απο τα ψαρια οποτε δεν υπαρχει κινδυνος κανενας! Ταισε το μπολικη αμμωνια ωστε να δημιουργησει μεγαλες αποικιες .... μετα μια αλλαγη 100% ... ανθρακα κανα 4ημερο (μπορεις μαζι και με τα ψαρια) και ετοιμος να τα δεχτεις!

kgf12345
20-10-16, 02:30
απλα δεν ξερω αν θα φτασει το μπολι και δεν θελω να ρισκαρω.
απο αμμωνια ειναι δυσκολο να πανε τα ψαρια στο πεχα που θελουν.
πρεπει να ανεβει πολυ η αμμωνια.(εννοειται δεν μιλαω για αστρωτο φιλτρο)
αλλα ετσι και ανεβασει νιτρωδη τα εστειλε αδιαβαστα.
και ειναι λιγος ο χρονος.
η λογικη μου ειναι το "φυλαγε τα ρουχα σου":D

ενα αλλο θεμα ειναι η οξυγονωση.
δεν το εχω δουλεψει το 2080 και δεν ξερω τη ροη του,αλλα τα ρημαδια θελουν πολυ οξυγονο και αρκετη ροη(οχι παρα πολυ,αλλα περισσοτερη απο δισκους)...θα φτανει το 2080? η θα πρεπει να μπει και δευτερο φιλτρο?

δευτερο θα υπαρχει ετσι κιαλλιως με τυρφη(2217 νομιζω),απλα δεν εχω δουλεψει κανενα απτα δυο και δεν τα ξερω,γιαυτο ρωταω...

ενα αρθρο του Edgar Ruiz που διαβασα στο fintastic,
http://theangelfishsociety.org/newsletters/2009_Aug_v23.pdf

γραφει πως αυτος προτεινει και λαμπα UV.μιας και ειδικα τα αγρια,ερχονται απο πεντακαθαρα νερα και μπορει να τα πειραξει το παραμικρο.
οπως λεει το αρθρο,ειναι σαν τους ινδιανους απτις ιδιες περιοχες.
μπορουν να πεθανουν και απο απλο κρυολογημα.

θα μου πεις ουτε αυτο ειναι καλο.να χρησιμοποιεις UV και να αποστειρωνεις το νερο...αλλα οταν τα ψαρια εχουν οσο εχουν και ειναι και πολυ δυσκολο να βρεθουν τι κανεις?

προτιμω να το παρακανω αν χρειαζεται,παρα να το αφησω ετσι...

edit: το μετεφερα,γιατι πλεον ειναι οφτοπικ στους μονομαχους.

delta66
20-10-16, 03:30
Ενα λιτρο υλικο γεματο βιολογια που θα παρεις, σε 24 ωρες θα εχει διπλασιαστει και θα ειναι 2 λιτρα και σε 48 ωρες θα ειναι 4.
Σε 4 μερες θα ειναι γεματα και τα 12 λιτρα του φιλτρου. Πες 7 μερες. Μη τρελλαινεσαι κιολας. 10 ψαρακια σε 700 λιτρα θα ειναι.
Τα νιτρικα να φοβασαι.
Θελουν κατω απο 10.
Αλλαγη 2 φορες την εβδομαδα θα εκανα, κανα 200αρι λιτρα
Η ροη του 2080 ειναι αρκετη (1700 την ωρα ονομαστικη) και θα εχει και 1000 λιτρα (ονομαστικη ) επιπλεον απο το 2217. Θα βαλουμε spraybar και θα ειναι καλυμμένα απο οξυγόνο.
28C θα παιξεις.
UV να μη βαλεις. Μη τα μαθεις ετσι. Δεν θα εχει τιποτα αλλο μεσα να μεταδωσει ασθενεια. ΑΟ θα βαζεις, το νερο θα ειναι σκετο H2O. Εσυ δεν μπορεις να τα κολλησεις κατι.
Μη το παρακανεις γιατι ειναι και γρουσουζια. Οσο πιο πολυ εισαι ψειρας, τοσο πιο πιθανο ειναι να γινει τιποτα.
Χαλαρα.
Enjoy it.

Θα εβαφα μαυρο ή σκουρο καφε τις 3 πλευρες (πισω και πλαγια). Ισως να σκεφτεις καποια στιγμη να τις ντυσεις με θερμομονωτικο (http://www.iselco.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=82&category_id=80&option=com_virtuemart&Itemid=179). Πισω πλευρα οπωσδηποτε.
Ο βυθος σου ειναι τελειος. Ορινοκο κανονικα.

Γιώργος Κ
20-10-16, 07:36
Λογικό να φοβάσαι Γιώργη αλλα μη μασάς ... Με τον Σπύρο να βοηθάει ( και φυσικα ολους μας) μη φοβάσαι τίποτα ... Εγώ στους αγριους έστρωσα με αμμωνία και ήταν πανακριβοι ... Δεν είναι μόνο η χρηματική αξία ! Κάθε ζωή είναι ανεκτίμητη ... Καλώς ήρθες στα χαμηλά ph ... Είναι μια από τα ίδια ... Τελεια ποιότητα στο νερό ναι καλο φαγητό ... Άρχισε να τους μαγειρεύεις ... Σκουλικι όσο και να τους αρέσει να το αποφεύγεις... Καλύτερα κατεψυγμένες από θαλασσινά είδη. Φυσικά και δικες σου συνταγές!

kgf12345
20-10-16, 09:08
@delta

η πισω πλευρα εχει dow,και σιγουρα θα μπει και στη δεξια πλευρα, απτη μερια του τοιχου.η αριστερη μαλον θα μεινει ανοιχτη,γιατι μαρεσει να κοιταω απτο πλαι:D
απτα νιτρικα δεν φοβαμαι καθολου γιατι εξαρταται απο μενα.δεν προκειται να ανεβουν πανω απο 10:D
ελπιζω πως θα βοηθησουν και τα λιτρα σαυτο.

@γιωργοςΚ
τζορτζ γιατι το λες αυτο για τα σκουληκια?
για τα παρασιτα?
ρωταω γιατι το σκεφτομουνα.
τα σκουληκια ειναι ενας πολυ καλος τροπος να δωσεις στα ψαρια εξτρα θρεπτικες ουσιες.εκτος απτο οτι τα ζωντανα θα δωσουν και ευκαιρια για κυνηγι και δεν θα αυξησουν τη ρυπανση βυθου και νερου,αν τα ταιζεις με σωστες τροφες πχ σπιρουλινα,και αλλου ειδους πρωτεινες -"gut loading" -τοτε γινονται πολυ καλος και χρησιμος μεζες. (αυτο ετυχε να το μαθω οταν ειχα το δρακο).τωρα εσυ τα ξερεις αυτα-απλα τα γραφω να υπαρχουν και ειναι απορια μου.

αλλα δεν θελω να αποφυγω τις ζωντανες τροφες,θελω να τις εκμεταλευτω οσο μπορω.
αν το ρισκο για παρασιτα ειναι πιο μεγαλο απτο οφελος,τοτε οκ θα δουμε τι μπορει να γινει.(μπορει πχ να χρησιμοποιησω αρτεμια,δαφνια,κλπ)αλλα ειναι?

και πως μπορεις να το αποφυγεις?
υπαρχει καποιος τροπος?
μιλαω παντα για δικια σου καλιεργεια σκουληκιων.
πχ γκρινταλ.

Γιώργος Κ
20-10-16, 10:43
Τα bloodworms κατά πολλούς είναι πολύ επικίνδυνα... Στην ουσία δεν είναι σκουλικια αλλα προνύμφες κουνουπιών ... Ποιος ο λόγος να το ρισκάρεις? Τα γκρινταλ θα είναι μια χαρά όπως μεγαλες αρτεμιες ... Μυσις ... Ακόμα και γεωσκωληκες ... Όλα αυτά οι άγριοι δίσκοι τα τσάκιζαν και σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα μετάδοσης κάτι κακου στα ψάρια σου ...

Maverick
20-10-16, 13:01
ΑΝ πάρεις bloodworms (κατεψυγμένα ή ζωντανά που φερνουν κατα καιρούς τα μαγαζια), προτίμησε τα καλλιεργημένα (cultivated νομίζω) για μικρότερο ρίσκο μεταφοράς ασθενειών ;) Η ocean nutrition πχ έχει κατεψυγμένα και τα 2 είδη, τα cultivated είναι πιο μικρά σε μέγεθος και πιο ακριβά.

ChocolatePuma
20-10-16, 13:33
Καλύτερα κατεψυγμένες από θαλασσινά είδη.

Ζωντανή δεν κάνει?:rolleyes:

Γιώργος Κ
20-10-16, 13:42
Ζωντανή και φυσικά κάνει και είναι καλυτερα .... Κατά προτίμηση θαλασσινά που δεν μπορεί να μεταφερθει κάποιο παράσιτο η βακτηριο στα ψάρια .... Φυσικά ζωντανά γκρινταλ γεοσκωληκες κοκ

ChocolatePuma
20-10-16, 13:47
Ζωντανή σε γλυκό δεν εχω ταϊσει ποτέ:rolleyes:

Σε θαλασσινό όμως, ταίζω διάφορα ζωντανά;)

Η μυσιδα (Mysidopsis bahia) αν την βαλεις βραδυ στο ενυδρείο και σε αρκετή ποσότητα, αναπαράγεται εφόσον βρει κρυψώνες
Τρώει φυτοπλαγκτόν ή ζωοπλαγκτόν

Αντίστοχο συμβαίνει και με τα κωπήποδα

tsala
20-10-16, 13:58
Γιωργη, αρχισε τις καλλιεργιες (http://www.feeders.gr/product-category/%CF%88%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1/%CF%88%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B6%CF%89%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82/) και με το καλο να ερθουν!

kgf12345
20-10-16, 17:15
σημερα πηρα αο,μπηκε το φιλτρο σε λειτουργια,μπηκε θερμαντηρας 300watt (ενας προς το παρον αλλα μαλον θα παμε για δυο-θα δειξει)και πηρα και το δευτερο φιλτρο οπου θα μπει η τυρφη.

το 2080 απολυμανθηκε,γεμισε ελαφροπετρα,μπηκαν αλαφαδολαστιχα και αρχισε να δουλευει.μενει να μπουνε μπαστουνια εισοδου εξοδου γιατι προς το παρον δεν εχω και λειτουργει κατευθειαν με τους σωληνες.

η αο θα μπει στη θεση της αυριο μαλον,και θα κανω αλλαγη στο ενυδρειο σε κανα δυο μερες.

αυριο μαλον θα μπει μπροστα και το αλλο φιλτρο με την τυρφη.

εχει γινει και μια μ.... εντωμεταξυ...πρεπει το ενυδρειο να μετακινηθει λιγο με τη βαση του...αλλα αυτο θα γινει οταν αδειασει για αλλαγη νερου.

και επισης θα χρειαστει να κοπει η ριζα λιγο ακομα για να ανοιξει λιγο ο χωρος μπροστα για τα ψαρια.με τους μονομαχους δεν θα ηταν θεμα,αλλα με αυτα θα ειναι...
αυτα προς το παρον...
ναναι καλα ο σπυρος που ηρθε και βοηθησε γιατι ακομα θα παλευα μονος μου:D

Maverick
20-10-16, 17:18
Όταν χρειαστεί να το μετακινήσεις πες να έρθουμε για βοήθεια ;)

kgf12345
20-10-16, 21:10
ναι θα σας πω:D

με τα μπαστουνια,μαλον θα τα βρουμε μπαστουνια:D
δεν υπαρχουν:D
απο κουμουλους 20 ευρω το καθε σετ,θα παει ενα εξηνταρι.
δεν ειναι και πολυ ασχημα,αν δεν υπαρχει αλλη λυση μαλον θα παραγγειλω αναγκαστηκα.

εκτος αν βρω τα πρασινα πουθενα που ειναι πιο φτηνα.
ξερει κανεις αν υπαρχουν ακομα στην αγορα τα πρασινα?

Lth1
20-10-16, 21:35
Ωκεανος??Τα ψαρια ποσο κοστιζουν γιωργο??Τωρα τα βρηκα και ειναι πραγματικα φοβερα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kgf12345
20-10-16, 21:44
κοστιζουν αρκετα...
οταν θα τα εχω θα την ακουσεις την τιμη.μονο κοιτα να καθεσαι:D
υπομονη καμια δεκαρια μερες.

και παλι καλα που ηταν τα παιδια εδω και βοηθησαν με τον εξοπλισμο,γιατι με ολα αυτα που μου δανεισαν,αν τα αγοραζα μαλον το πιαναμε το διχιλιαρο αν οχι παραπανω:rolleyes:
και εκατσε και το ενυδρειο καλα.πως με φωτισε και το αγορασα τοτε,δεν ξερω...
μαλον ειναι αυτο που λεει ο σπυρος για το συμπαν και τις συνομωσιες...

αν ειχα να αγορασω και ενυδρειο,αστα.
αγοραζα αυτοκινητο φτηνοτερα:D

θα περασω και απο ωκεανο να δω.ισως αυτοι τα εχουν ναι;)

Diskus fan
20-10-16, 22:58
Έχω ένα κινέζικο 1000άρι (που μου έχει σπάσει τα νεύρα, με τα καλάθια του) και "κάθεται"... ΑΝ σε ενδιαφέρει (για επιπλέον) πες μου να στο δώσω (ξέρει ο Σπύρος).
Το 2080... ΔΕΝ μου κάνει πλυντήριο το 400άρι... θα κάνει το δικό σου;
ΠΡΟΣΕΧΕ με τις κατεψυγμένες... έπαθα "χοντρή νίλα" και ακόμα ΔΕΝ έχω βγάλει "άκρη". Μάλλον από κόκκινο σκουλήκι την "πάτησα"... και παίρνω και το εκτροφής.
Υπάρχουν πλέον από την Ο. Ν. αρτέμια με σπιρουλίνα και σκόρδο, μύσις με σπιρουλίνα και σκόρδο... και άλλα καινούργια "καλούδια".- ;)

platy
20-10-16, 23:03
Σωστός ο τσεκουρατος....

Γιώργο εγώ μπαστούνια είχα φτιάξει για το 2217 diy με σκληρό σωλήνα μαύρο, από αυτούς που περνάνε στα χωράφια (αρδευσης)

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kgf12345
20-10-16, 23:11
οκ!
το ιδιο ελεγε και ο γιωργος πιο πανω...
περιεργο μου φαινονται τα τοσα προβληματα, αλλα το κοκκινο σκουληκι θα το αποφυγω εντελως.
για κατεψυγμενες θα παιξω με τα υπολοιπα ειδη και θα ριξω μια ματια τι υπαρχει απο ξηρες και ζωντανες.

τη διατροφη και την επιλογη μενου, τη βρισκω πολυ ενδιαφερουσα διαδικασια για καποιο λογο:D

αν βρω και καμια καλη συνταγη για diy,ισως να τη δοκιμασω.
αν και τις ψιλοφοβαμαι αυτες γιατι εχουν την ταση να βρωμιζουν πολυ...

delta66
20-10-16, 23:13
κοστιζουν αρκετα...
οταν θα τα εχω θα την ακουσεις την τιμη.μονο κοιτα να καθεσαι:D
υπομονη καμια δεκαρια μερες.

και παλι καλα που ηταν τα παιδια εδω και βοηθησαν με τον εξοπλισμο,γιατι με ολα αυτα που μου δανεισαν,αν τα αγοραζα μαλον το πιαναμε το διχιλιαρο αν οχι παραπανω:rolleyes:
και εκατσε και το ενυδρειο καλα.πως με φωτισε και το αγορασα τοτε,δεν ξερω...
μαλον ειναι αυτο που λεει ο σπυρος για το συμπαν και τις συνομωσιες...

αν ειχα να αγορασω και ενυδρειο,αστα.
αγοραζα αυτοκινητο φτηνοτερα:D

θα περασω και απο ωκεανο να δω.ισως αυτοι τα εχουν ναι;)
Μη παρεις.
Βρηκα ενα εισοδου και ενα εξοδου.
Eνα εισοδου θελουμε ακομα.
Θα ψαξω παλι αυριο στην αποθηκη. Μπορει να βρω κι αλλο.

kgf12345
20-10-16, 23:16
θα με χαζεψεις ρε σπυρο.τι να σου πω...

delta66
20-10-16, 23:20
θα με χαζεψεις ρε σπυρο.τι να σου πω...
Ρε φιλε στο χρωσταω. Οποτε χρειαστηκα κατι, ησουν εκει.
Ετσι ειναι τα σωστα πραγματα.
-------------------------
Επισης μοιραστηκες μαζι μου πριν 2-3 χρονια το ονειρο σου να εχεις ενα μεγαλο ενυδρειο με οριτζιναλ αλτουμ.
Το ονειρο σου, εκεινη τη μερα εγινε και δικο μου, με τον αγνο τροπο που το εξεφρασες.

kgf12345
20-10-16, 23:23
καλα ενταξει...αμα κατσω εγω να τα γραψω σε περγαμηνη τα δικα σου,θα φτασει αποδω μεχρι τον αλιμο το ρολο...

τεσπα...

να σε πω,απο αμμωνια καλα παμε.
δεν εχω μετρηση ακομα,αλλα τη μυριζω ηδη.
επισης εχουμε θολουρα φουλ:D
ειμαι πολυ περιεργος να δω τι θα γινει.
πλακα θαχει να στρωσει χωρις μπολι σε δεκα μερες ε?
θα γελανε και οι πετρες:D

delta66
20-10-16, 23:25
να σε πω,απο αμμωνια καλα παμε.
δεν εχω μετρηση ακομα,αλλα τη μυριζω ηδη.
επισης εχουμε θολουρα φουλ:D
Οχι που δεν θα στρωσει γρηγορα.
Σε μερικες μερες θα ξεθολωσει και θα εχεις και τα τεστ να μετρησεις.
Παιζει να μη χρειαστεις ουτε μπολι

Diskus fan
20-10-16, 23:29
Ποίες πέτρες να γελάνε ωρέ... απλά πράγματα σου λέει ο Σπύρος.
Για τις τροφές... άστο πάνω μου.- ;)

delta66
20-10-16, 23:29
Δεν ειχες βαλει μπολικη τροφη.
Ειδες ποση εβαλα. :D

kgf12345
20-10-16, 23:30
Για τις τροφές... άστο πάνω μου.- ;)


οκ!
αυτο το ενυδρειο εχει γινει ομαδικο προτζεκτ μου φαινεται:D

delta66
20-10-16, 23:32
Για τις τροφές... άστο πάνω μου.- ;)
Ετσι μπραβο.
Γιωργο εχει πεσει πανω σου ολο το team, οπως στη formula 1 στα pits.
Καθεις εφ'ω εταχθει :D

Diskus fan
20-10-16, 23:33
Να δούμε το μέγεθος των ψαριών... και ρυθμίζουμε ανάλογα το μέγεθος των τροφών. ;)
Αυτά τα ψάρια... γίνονται τέρατα.-

kgf12345
20-10-16, 23:36
χαχαχαχα!
ισχυς εν τη ενωσει και δε συμμαζευεται:D
δε με χαλαει.
να'ρχεστε αποδω να χαζευετε:)
σας δινω και τα κλειδια και ελατε να ταιζετε:D

εγω εχω φαει ηδη κολλημα τωρα που εχω αρχισει και συνειδητοποιω τι κανω...
βλεπω να κολλαω με τις ωρες...:D

delta66
20-10-16, 23:46
Αντε να τελειωνουμε με αυτο το ενυδρειο, γιατι εχουμε δουλεια με τις γεννηστρες. :D

kgf12345
21-10-16, 00:06
σπυρο αν δω και γεννα απο αλτουμ,θα εχω ολοκληρωθει σαν ανθρωπος:D

Diskus fan
21-10-16, 00:07
Κι από αυτές έχουμε... λες να χρειαστεί, να φτιάξουμε κι άλλες; :confused:
:grin:

kgf12345
21-10-16, 00:09
ωπα,κλειστη σιλικονη μη στεγνωσει νικο:D
κατσε να τα παρω πρωτα:D

platy
21-10-16, 00:15
Ε μη μας χεζεις τώρα.. Εγώ ήδη έχω ετοιμάσει μπουκάλια για Αρτεμια για τα μωρά... Χαχααχ αντε με το καλοοοο

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66
21-10-16, 00:18
Νικο κανονισε για τροφες για μεγαλωμα.
Θελουν καλο ταισμα τα ψαρακια.

Diskus fan
21-10-16, 00:32
Για τέτοιο πράγμα μιλάμε ωρέ Σπυράκο... τελευταία λέξη της τεχνολογίας, σου έχω.- ;)

ChocolatePuma
21-10-16, 07:49
:grin:Ρε φιλε στο χρωσταω. Οποτε χρειαστηκα κατι, ησουν εκει.
Ετσι ειναι τα σωστα πραγματα.
-------------------------
Επισης μοιραστηκες μαζι μου πριν 2-3 χρονια το ονειρο σου να εχεις ενα μεγαλο ενυδρειο με οριτζιναλ αλτουμ.
Το ονειρο σου, εκεινη τη μερα εγινε και δικο μου, με τον αγνο τροπο που το εξεφρασες.

καλα ενταξει...αμα κατσω εγω να τα γραψω σε περγαμηνη τα δικα σου,θα φτασει αποδω μεχρι τον αλιμο το ρολο...

τεσπα...



M αρέσετε!!! :grin::grin:

kgf12345
21-10-16, 11:31
θα χρειαστει αλλος ενας 300αρης θερμαντηρας,γιατι ετουτος δουλευει υπερωριες:D
συνεταιρος με τη δεη θα γινω.
εβαλα τα φλαπς απο πανω προχειρα μπας και κρατησει τιποτα, αλλα δεν το βλεπω.

θα το αφησω ετσι ομως μεχρι την αλλαγη νερου και τη μετακινηση του ενυδρειου,γιατι τοτε θα μπει dow απο πισω και ισως να κραταει θερμοκρασια καλυτερα.

α ρε μονομαχακια...απλα πραγματα.
πετας αμμο και φυτα και εισαι κομπλε.
τα καλυτερα ψαρια ειναι:D
μολις τελειωσω απτο μεγαλο,θα στηθει και μια μονομαχιερα μαλον:D

ChocolatePuma
21-10-16, 13:48
Γιωργο, μην παρεις θερμαντηρα - Δωσε μου μια μερα να δω αν εχω στην αποθηκη, μεγαλο και σου στελνω πμ

no_name
21-10-16, 13:57
Έχω έναν 300αρι ή 400αρι στο σπίτι... θα σου πω το απόγευμα (τώρα το θυμήθηκα)

Dimis
21-10-16, 14:17
Ε ρε το πλιατσικο συνεχιζετε... :smt117

alexis cosmo
21-10-16, 14:44
θα χρειαστει αλλος ενας 300αρης θερμαντηρας,γιατι ετουτος δουλευει υπερωριες:D
συνεταιρος με τη δεη θα γινω.
εβαλα τα φλαπς απο πανω προχειρα μπας και κρατησει τιποτα, αλλα δεν το βλεπω.

θα το αφησω ετσι ομως μεχρι την αλλαγη νερου και τη μετακινηση του ενυδρειου,γιατι τοτε θα μπει dow απο πισω και ισως να κραταει θερμοκρασια καλυτερα.

α ρε μονομαχακια...απλα πραγματα.
πετας αμμο και φυτα και εισαι κομπλε.
τα καλυτερα ψαρια ειναι:D
μολις τελειωσω απτο μεγαλο,θα στηθει και μια μονομαχιερα μαλον:D

Μας πουλας βλεπω για να βαλεις altum...
Αυτο που θα γινοταν ο παραδεισος των μονομαχων.
Τουλαχιστον το εσωσες με την μονομαχιερα που θα στησεις χαχαχαχαχαχα
Αντε φτιαξε το θηριο να το μπανισουμε και να μας μπει καμια κακη ιδεα και στησουμε κανενα θηριο. Χιχιχιχι

delta66
21-10-16, 17:06
Έχω έναν 300αρι ή 400αρι στο σπίτι... θα σου πω το απόγευμα (τώρα το θυμήθηκα)
Γιωργο αυτα τα clips για τους σωληνες απο το 2080, τα εχεις?
(eheim part 7209358 )
http://www.fish-fish-fish.com/ekmps/shops/fishshop/images/Eheim-Hose-Clamp-7209358-2956-p.jpg

stanisalus18
21-10-16, 17:24
Για να είμαι ειλικρινής στεναχωρεθηκα λίγο που δεν θα μπουν μονομάχοι σε αυτό το ενυδρείο, θα έβλεπε πολύς κόσμος ότι δεν μπαίνουν μόνο σε ποτηράκια ή σε γυάλες. Θα βλέπαμε κάτι καινούργιο. Άλλα δεν πειράζει, θα κάνεις όμορφα πράγματα πάλι εδώ, θα τρίβουμε όλοι τα μάτια μας, είμαι σίγουρος για αυτό Γιώργο. Αν χρειαστείς βοήθεια, οποία και να είναι αυτή, απλά στείλε μου ένα PM. Με το καλό ;)

no_name
21-10-16, 17:48
Γιωργο αυτα τα clips για τους σωληνες απο το 2080, τα εχεις?
(eheim part 7209358 )
http://www.fish-fish-fish.com/ekmps/shops/fishshop/images/Eheim-Hose-Clamp-7209358-2956-p.jpg

Θα ξανακοιτάξω.. κάπου θα τα έχω αλλά που???

kgf12345
21-10-16, 18:17
Θα ξανακοιτάξω.. κάπου θα τα έχω αλλά που???

ελα ντε:D

τι εγινε εδω?ξυπνησα και βλεπω 10 ποστ?
κοιμαμαι και η τυχη μου δουλευει:D

αντε σακη και γιωργο δειτε κιεσεις για θερμαντηρες.
κανεις αλλος?μου φαινεται θα πρεπει να σας κοψω μισθο ολονων σας:D

γιαννη,να σου πω την αληθεια κιεγω στεναχωρηθηκα λιγο που δεν θα μπουν μονομαχοι,θα γινοταν πολυ ωραιο.

απτην αλλη,τα αλτουμ ειναι το πιο μεγαλο μου ονειρο οσον αφορα το χομπι.
δηλαδη αν τα καταφερω,δεν νομιζω οτι μπορω να παω πιο "ψηλα".
δεν εννοω πως θα τα εχω κανει και μαθει ολα φυσικα ,αλλα απλα σαν προσωπικος στοχος.
δεν εχω κατι αλλο που θελω να κανω,φτανω ταβανι.σε επιπεδο σχεδιων παντα:)

μαλιστα ακομη δεν το εχω συνηδητοποιησει καλα-καλα οτι στηνω ενυδρειο για αλτουμ:D
προβλεπω να παθαινω σοκ οταν παρω τα ψαρια.χαχα!

ισως μετα ονειρευτω αλλα πραγματα.να το κανω θαλασσινο με χταποδι πχ.
δεν νομιζω οτι γινεται,αλλα τεσπα.φερνω ενα τραβηγμενο παραδειγμα:)

delta66
21-10-16, 18:40
Θα ξανακοιτάξω.. κάπου θα τα έχω αλλά που???
Μαζι με τα μπαστουνια λογικα, σε καμια κουτα :D:D:D
-------------------------

ισως μετα ονειρευτω αλλα πραγματα.να το κανω θαλασσινο με χταποδι πχ.

Εγω λεω να πιουμε κανα ουζο μπροστα στο ενυδρειο με τα αλτουμ, και με κανα χταποδι για μεζε.

kgf12345
21-10-16, 18:41
κιαυτο καλη ιδεα ειναι σπυρο:D
δεν θα το λεγα ονειρο,αλλα σαν ιδεα καλη ειναι:D

delta66
21-10-16, 18:42
γιαννη,να σου πω την αληθεια κιεγω στεναχωρηθηκα λιγο που δεν θα μπουν μονομαχοι,θα γινοταν πολυ ωραιο.

Θα κολλησουμε ενα μακροστενο ενυδρειο για μονομαχους, στα μετρα του επιπλου που εχεις στον τοιχο (για την τηλεοραση) και φυτα να βγαινουν μεχρι πανω στο ταβανι

kgf12345
21-10-16, 18:45
οριστε εχει και το σχεδιο:D
σπυρο αυτο το επιπλο θα φυγει αποκει γιατι δεν με βολευει.
πιανει ολο τον τοιχο.
μολις φυγει,θα μπει ενα μικροτερο για τηλεοραση,και τοτε θα ανοιξει και λιγος χωρος για ενα εξηνταρι η 80αρι με μονομαχους.κοντο και φαρδυ με φυτα:)
πχ 60χ50χ30

Τάκης
21-10-16, 19:08
Αντε τελείωνε να φτιάξουμε και τα φώτα,
μετά εχω σειρά εγώ :)

kgf12345
21-10-16, 19:19
εννοια σου δεν σε ξεχασα κιεσενα:D
περιμενω τις ρημαδες τις λεντοταινιες τακη.
ακομα δεν εχουν ερθει,ελπιζω αυτη τη βδομαδα να τις εχω.
κοντευει μηνας που παραγγειλα.

delta66
21-10-16, 19:33
οριστε εχει και το σχεδιο:D
σπυρο αυτο το επιπλο θα φυγει αποκει γιατι δεν με βολευει.
πιανει ολο τον τοιχο.
μολις φυγει,θα μπει ενα μικροτερο για τηλεοραση,και τοτε θα ανοιξει και λιγος χωρος για ενα εξηνταρι η 80αρι με μονομαχους.κοντο και φαρδυ με φυτα:)
πχ 60χ50χ30
Ποια τηλεοραση ρε? Βλεπεις ακομα τηλεοραση? :smt108

kgf12345
21-10-16, 19:44
το μετακινησα το ενυδρειο τελικα,αδειασα το μισο για να το κανω.
επρεπε να γινει για να μπορεσω να βαλω και το δευτερο φιλτρο με την τυρφη.
τωρα ειμαστε κομπλε και συνεχιζουμε:)

αυτο που ειδα,ειναι πως θα πρεπει να βρω ενα πιο βολικο τροπο αποχετευσης του νερου που θα αδειαζω στις αλλαγες.
τωρα εβγαλα αλφαδολαστιχο απτο παραθυρο στο δρομο,αλλα θα ηθελα κατι πιο διακριτικο.ασε που το χειμωνα θαναι θεμα να ανοιγω.
σκεφτομουνα μηπως γινεται να βγαλω ενα σωληνακι οσμωσης με μικρη τρυπουλα στον τοιχο που θα στοκαριστει,και να πηγαινει στο λουκι του σπιτιου που βρισκεται κοντα στο παραθυρο.

υπαρχει καλυτερη ιδεα?

kgf12345
21-10-16, 19:45
Ποια τηλεοραση ρε? Βλεπεις ακομα τηλεοραση? :smt108


σπυρο εγω δε βλεπω,αλλα στη γυναικα τι θα πω?κοιτα το ενυδρειο?
θα μου φερει τα ψαρια στο κεφαλι:D
ασε που θελω να βαλω και playstation:D

Lth1
21-10-16, 20:02
το μετακινησα το ενυδρειο τελικα,αδειασα το μισο
σκεφτομουνα μηπως γινεται να βγαλω ενα σωληνακι οσμωσης με μικρη τρυπουλα στον τοιχο που θα στοκαριστει,και να πηγαινει στο λουκι του σπιτιου που βρισκεται κοντα στο παραθυρο.

υπαρχει καλυτερη ιδεα?

Και ποσα λιτρα θελεις στην αλλαγη σου ?+ποση ωρα θα κανει?Τις αλλαγες σου πως ακριβως θα τις κανεις?
-------------------------

ασε που θελω να βαλω και playstation:D

playstation 4 φανταζομαι ετσι???

kgf12345
21-10-16, 20:04
τα λιτρα δεν τα ξερω ακομα,θα το μαθω οταν θαχω τα ψαρια.υπολογιζω καμια 250αρια χοντρικα τωρα,αλλα ισως ειναι και παραπανω.
δεν με νοιαζει ο χρονος που θα κανει για να αδειασει το νερο.

η αλλαγη θα γινεται κατευθειαν στο ενυδρειο με ΑΟ.
η αποχετευση της ΑΟ(το βρωμικο) δεν ειναι προβλημα γιατι θαναι στο μπανιο.
απλα δεν θελω να κανω ποταμι εξω καθε φορα...


playstation 4 φανταζομαι ετσι???

εννοειται:D

Lth1
21-10-16, 20:09
με πιανεις λιγο αδιαβαστο με την Α/Ο..χρυσοψαρας ειμαι δεν τα ξερω εγω αυτα!!!
Τωρα πιστευω οτι το λες αυτο για το χρονο μετα πιστευω οτι ισως να σε νοιαζει...250 λιτρα με αλφαδολαστιχο σε μενα οταν εκανα γινοταν πανς κατω στη 1 ωρα περιπου...τωρα με πιο μικρο λαστιχο δεν μπορω να σου πω ακριβως...αλλα και παλι γτ να πειραζει με το μικρο λαστιχακι...τρυπα με 6αρακι ισως και μικροτερο και ολα κομπλε,στοκαρεις και εισαι ετοιμος...

delta66
21-10-16, 20:13
το μετακινησα το ενυδρειο τελικα,αδειασα το μισο για να το κανω.
επρεπε να γινει για να μπορεσω να βαλω και το δευτερο φιλτρο με την τυρφη.
τωρα ειμαστε κομπλε και συνεχιζουμε:)

αυτο που ειδα,ειναι πως θα πρεπει να βρω ενα πιο βολικο τροπο αποχετευσης του νερου που θα αδειαζω στις αλλαγες.
τωρα εβγαλα αλφαδολαστιχο απτο παραθυρο στο δρομο,αλλα θα ηθελα κατι πιο διακριτικο.ασε που το χειμωνα θαναι θεμα να ανοιγω.
σκεφτομουνα μηπως γινεται να βγαλω ενα σωληνακι οσμωσης με μικρη τρυπουλα στον τοιχο που θα στοκαριστει,και να πηγαινει στο λουκι του σπιτιου που βρισκεται κοντα στο παραθυρο.

υπαρχει καλυτερη ιδεα?
Χωρεσε και το DOW απο πισω, ετσι?

Σωληνακι ωσμωσης για αποχετευση του νερου?? χαχαχαχα Ναι θα κανεις δεκα ωρες να βγαλεις το νερο.

Κοψιμο το λαστιχο του φιλτρου που παει το νερο στο ενυδρειο και τοποθετηση ταφ, βανας και αλφαδολαστιχο μεχρι το λουκι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=844526#post844526

kgf12345
21-10-16, 20:25
χωρεσε κιαυτο ναι.
θα το δω τωρα το λινκ που εβαλες.

σπυρο το θεμα ειναι να βγαινει το λαστιχο εξω χωρις να ανοιγω το παραθυρο.
για πιο χοντρο λαστιχο θα πρεπει να ανοιξει και μεγαλυτερη τρυπα στον τοιχο.
για μικρο εχω αριδα και περναει.αν ανοιξω μεγαλυτερη φοβαμαι μην εχει τσιμενταρισματα κλπ η ιστορια...

kgf12345
21-10-16, 20:55
ok το ειδα.(το ειχα ξαναδει αλλα το'χα ξεχασει:D)

μπορει να γινει αυτο,αν μπει μια συστολη στο σωληνα πριν τον τοιχο,ωστε να βγαλω λιγο λεπτοτερο σωληνα εξω στο λουκι.
μη βγαζω 16αρη σωληνα εξω δηλαδη,να βγαζω 8αρη.

αυτο ειναι το μονο θεμα μου.ας καθυστερει δεκα-δεκαπεντε λεπτα παραπανω η αλλαγη δε με πειραζει.

επισης θα χρειαστει να βρεθει ενας τροπος να ειδοποιουμαι,οταν το νερο στο ενυδρειο φτασει τη σταθμη που θελω.

ας μην ειναι auto shut off κλπ.
εστω και μια ειδοποιηση με ηχο οτι πλησιαζουμε...
εχει κατι τετοια κιτακια η smartkit νομιζω...

αργοτερα θα κοιταξω για αυτοματισμους,αλλα προς το παρον οι αλλαγες θα γινονται οταν ειμαι σπιτι.

Lth1
21-10-16, 20:57
ευκολο...φλοτερ-πλακετουλα-ηχειο :D Αλαρμ!!

kgf12345
21-10-16, 20:59
το βρηκες! δωσε και το σχεδιο τωρα:D

Lth1
21-10-16, 21:02
το βρηκες! δωσε και το σχεδιο τωρα:D
Τι σχεδιο να σου δωσω βρε :D
Κατι παρομοιο με του γιαννη θα κανεις
η πλακετα ειναι ετοιμη νομιζω...
Συνδεεις το φλοτερ στην πλακετα,και οταν ερθει στο υψος του φλοτερ και δωσει εντολη στον ρελε κλεινει και δινει ρευμα στο ηχεια και αρχιζουν τα μπιπ!!!!

kgf12345
21-10-16, 21:04
υπαρχει ετοιμο:)
http://www.smartkit.gr/liquid-level-sensor-rain-alarm-m.html

Lth1
21-10-16, 21:07
θα μπει και φλοτερ πανω της??

kgf12345
21-10-16, 21:08
ναι,ενα φλοτερακι:)
η δυο καλυτερα,μην κολλησει το ενα

Lth1
21-10-16, 21:09
με διαφορα υψους ε?Καλυτερα...

kgf12345
21-10-16, 21:12
ναι γινεται κιαυτο:)

delta66
21-10-16, 22:24
ok το ειδα.(το ειχα ξαναδει αλλα το'χα ξεχασει:D)

μπορει να γινει αυτο,αν μπει μια συστολη στο σωληνα πριν τον τοιχο,ωστε να βγαλω λιγο λεπτοτερο σωληνα εξω στο λουκι.
μη βγαζω 16αρη σωληνα εξω δηλαδη,να βγαζω 8αρη.

αυτο ειναι το μονο θεμα μου.ας καθυστερει δεκα-δεκαπεντε λεπτα παραπανω η αλλαγη δε με πειραζει.

επισης θα χρειαστει να βρεθει ενας τροπος να ειδοποιουμαι,οταν το νερο στο ενυδρειο φτασει τη σταθμη που θελω.

ας μην ειναι auto shut off κλπ.
εστω και μια ειδοποιηση με ηχο οτι πλησιαζουμε...
εχει κατι τετοια κιτακια η smartkit νομιζω...

αργοτερα θα κοιταξω για αυτοματισμους,αλλα προς το παρον οι αλλαγες θα γινονται οταν ειμαι σπιτι.
Δεν χρειαζεται alarm, θα εισαι εκει και θα βλεπεις. Δεν κραταει πολυ ωρα.
Αργοτερα μιλαμε αν χρειαστει για αυτοματισμους. (αυτοματη αλλαγη κλπ)
Τωρα δεν ειναι ωρα για τετοια.

kgf12345
21-10-16, 22:40
χρειαζεται,γιατι θα κατσω στο pc οσο περιμενω και μολις γυρισω να δω θα τρεχουν τα νερα εξω.
κοντεψα ηδη να την κανω πριν.
παρατριχα τη γλυτωσα:D

για αυτοματισμους δεν βιαζομαι,αλλα ενα alarm χρειαζεται για το γεμισμα:D
δεν ειναι τιποτα αυτο,το φτιαχνω.

stanisalus18
21-10-16, 22:48
Εχει η BOYU κατι τετοια water level alarm συστηματακια στο ebay γυρω στα 4 ευρω για δες εδω:

http://www.ebay.co.uk/itm/121439917371

Δεν γνωριζω ομως αν ειναι καλα η οχι.

kgf12345
21-10-16, 22:55
οριστε.μπραβο ρε γιαννη!:)
ενα τετοιο θελω.του βαζω κιενα μικρο τροφοδοτικο για να μην εχω αλλαγες μπαταριας και ειμαι κομπλε.
μη σου πω πως το συνδιαζω και με αλλο κυκλωμα αργοτερα και μου στελνει και sms στο κινητο αν χρειαζεται αναπληρωση το ενυδρειο:D

delta66
21-10-16, 22:57
χρειαζεται,γιατι θα κατσω στο pc οσο περιμενω και μολις γυρισω να δω θα τρεχουν τα νερα εξω.
κοντεψα ηδη να την κανω πριν.
παρατριχα τη γλυτωσα:D

για αυτοματισμους δεν βιαζομαι,αλλα ενα alarm χρειαζεται για το γεμισμα:D
δεν ειναι τιποτα αυτο,το φτιαχνω.
Αν λειπει τιποτα βασικο οταν θα ερθει η ωρα για τα ψαρια .... θα σου σπασω το κεφαλι

kgf12345
21-10-16, 23:00
χαχαχαχαχαχα!
dont worry:D

θα υπαρχουν ολα;)

Diskus fan
21-10-16, 23:41
Γιωργο αυτα τα clips για τους σωληνες απο το 2080, τα εχεις?
(eheim part 7209358 )
http://www.fish-fish-fish.com/ekmps/shops/fishshop/images/Eheim-Hose-Clamp-7209358-2956-p.jpg

Στη χειρότερη και τα ty-rap... μια χαρά δουλειά κάνουν.- ;)
-------------------------
Αντε τελείωνε να φτιάξουμε και τα φώτα,
μετά εχω σειρά εγώ :)

Τώρα που μου ήρθε ο controller TC 240... κάνε χαρούλες... ούτε τα φώτα, θα φτιάξεις.- :D
https://www.google.gr/search?q=tc+240+timer+controller&biw=1268&bih=867&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwis9anT6uzPAhUFMhoKHXhmA3gQ_AUIBigB
-------------------------
εννοια σου δεν σε ξεχασα κιεσενα:D
περιμενω τις ρημαδες τις λεντοταινιες τακη.
ακομα δεν εχουν ερθει,ελπιζω αυτη τη βδομαδα να τις εχω.
κοντευει μηνας που παραγγειλα.

Μίλα πρώτα ωρέ... χάθηκαν τα εδώ μαγαζιά; :confused:
Όλα από Κίνα θα τα παίρνετε... μπουρλότοοοοοοο.- zw
-------------------------
Δεν χρειαζεται alarm, θα εισαι εκει και θα βλεπεις. Δεν κραταει πολυ ωρα.
Αργοτερα μιλαμε αν χρειαστει για αυτοματισμους. (αυτοματη αλλαγη κλπ)
Τωρα δεν ειναι ωρα για τετοια.

Ποίο εννοείς ότι... ΔΕΝ κρατάει πολύ ώρα ωρέ... η αλλαγή νερού;
Την ίδια Α.Ο. με το Γιώργο έχω... για το 100 λιτρο (περίπου) θέλει 3ωρο γεμάτο (και με μπούστερ).- ;)

kgf12345
21-10-16, 23:44
τι να σου πω βρε νικο?
για λεντοταινιες?:D
τι να εκανα,8 ευρω ειχαν δυο λεντοταινιες 5μετρες,τις πηρα.
τωρα περιμενω.

αν θες να σου πω κατι σωνει και καλα,κοιτα μια την αγγελια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94267) που εβαλα για τα βιβλια μπας και τα εχεις:D
αν τα εχεις πεσμου.

βασικα αυτο που θελω,ειναι να δω αν γραφουν κατι για τα διαφορετικα strains των altum που υπαρχουν σε ορινοκο και ριο νεγκρο,μπας και βρω απο που ακριβως ερχονται τα δικα μου.
κολομβια ειναι υποτιθεται,αλλα δεν ξερω απο που ακριβως.(ποιος παραποταμος)
μιλαω για αναγνωριστικα χαρακτηριστικα τους κλπ.

πρεπει να βρω απο που ερχονται,για να δω και να στησω το ενυδρειο καταλληλα.δεν ειναι ολες οι περιοχες τους ιδιες...

Diskus fan
21-10-16, 23:46
Εχει η BOYU κατι τετοια water level alarm συστηματακια στο ebay γυρω στα 4 ευρω για δες εδω:

http://www.ebay.co.uk/itm/121439917371

Δεν γνωριζω ομως αν ειναι καλα η οχι.

ΜΠΡΑΒΟ Γιάννη... και "ψαχνόμουν", για κάτι τέτοιο. Εδώ βρίσκουμε κάτι ή υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή;
-------------------------
τι να σου πω βρε νικο?
για λεντοταινιες?:D
τι να εκανα,8 ευρω ειχαν δυο λεντοταινιες 5μετρες,τις πηρα.
τωρα περιμενω.

αν θες να σου πω κατι σωνει και καλα,κοιτα μια την αγγελια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94267) που εβαλα για τα βιβλια μπας και τα εχεις:D

Εσύ τι λες... ΔΕΝ τα έχω; :rolleyes:

kgf12345
21-10-16, 23:57
Εσύ τι λες... ΔΕΝ τα έχω; :rolleyes:

λεω πως ειναι ωρα ναρθεις αποδω για καφε:D
και πολυ αργησες:D
αν δε θες καφε,θα σου κανω τσαι μεντα,αγρια μαζεμενη διπλα στη λιμνη πλαστηρα.
πολυ γκουρμε κατασταση:D

Dimis
22-10-16, 00:02
Bleher biotope εχω λεμε...

Mr last year

Diskus fan
22-10-16, 00:03
Με αυτά "ψιλά" νομίζεις ότι θα τη βγάλεις ( ; ) ... για ρώτα τον Σπύρο που με ξέρει καλά.- :smt108 :smt106 :D

kgf12345
22-10-16, 00:04
Bleher biotope εχω λεμε...

Mr last year
ε ξεκινα κιεσυ χωραμε..:D

Με αυτά "ψιλά" νομίζεις ότι θα τη βγάλεις ( ; ) ... για ρώτα τον Σπύρο που με ξέρει καλά.- :smt108 :smt106 :D

πιες το τσαι σου και θα σε παω και σε ταβερνα να χωνεψεις:D
φαι εχουμε αρκετο δοξα το θεο:)

Τάκης
22-10-16, 00:26
Ελα, ο επόμενος για αυτόματες αλλαγές :)

kgf12345
22-10-16, 00:56
παρτε και δυο βιντεακια που βλεπω τωρα:)
duvFEPwabng
MTAbuTYGk0M

delta66
22-10-16, 01:04
Ποίο εννοείς ότι... ΔΕΝ κρατάει πολύ ώρα ωρέ... η αλλαγή νερού;
Την ίδια Α.Ο. με το Γιώργο έχω... για το 100 λιτρο (περίπου) θέλει 3ωρο γεμάτο (και με μπούστερ).- ;)
H εξαγωγη του νερου δεν κραταει πολυ. Εκει θελει να βαλει alarm για να μη ξεχαστει και αδειασει το ενυδρειο.
Για την εισαγωγη του νερου εχει τετραοδη shut off valve στην ΑΟ του για ασφαλεια (αν και δεν ειδα να εχει πουθενα φλοτερ για τοποθετηση στο ενυδρειο)

ΥΓ Και η ΑΟ του βγαζει 70 λιτρα καθαρο την ωρα. (με 3 μεβρανες 150αρες ειναι)

dinos99
22-10-16, 06:06
Παιδιά το water level της boyu δεν είναι κ πολύ εμπιστοσύνης. Το είχα παλαιότερα και εκτός ότι χάλασε στο δίμηνο από ένα σημείο και μετά βαραγε όποτε ήθελε.... Και ότι ώρα (τα μεσάνυχτα) ήθελε. Έβγαινε σε 2 εκδόσεις. Μια που είχε 2 ξεχωριστούς αισθητήρες με βεντουζακια και μια με μπάρα. Εγώ είχα την πρώτη έκδοση. Δεν ξέρω αν το έχουν βελτιώσει από τότε. :rolleyes:

Τάκης
22-10-16, 08:01
ένα φλοτεράκι ανάποδα βρε παιδιά με ένα μπιμπερ.
Γιώργο κάποια στιγμή δες αν μπορείς αυτά
http://www.ebay.com/itm/Float-Switch-Liquid-Level-Sensor-Plastic-Ball-Develope-New-Diy-Ic-X/231812448960?_trksid=p2047675.c100011.m1850&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%2 6asc%3D39850%26meid%3D41513409361c4655aa4ca41e66e7 8922%26pid%3D100011%26rk%3D6%26rkt%3D12%26sd%3D160 577116755
http://www.ebay.com/itm/391286695293?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
http://www.ebay.com/itm/12V-DC-250MA-Magnetic-Electric-Solenoid-Valve-for-Water-Air-with-Filter-/141637032195?hash=item20fa399903:g:H~EAAOSwoydWiLl 2
και μετά ένα ψηφιακό χρονοδιακόπτη για αυτόματες αλλαγές.
Και για τη τρύπα στο τοίχο που λες,
πέρασε 12αρα σωλήνα , και πάνω σε αυτήν συνδέεις και το βρώμικο της Α/Ο,
με μια σωλήνα στέλνεις και το νερό του ενυδρείου αλλά και το βρώμικο της Α/Ο στην υδρορροή ;)

kgf12345
22-10-16, 11:18
θενκς για τα λινκ:)
δεν χρειαζεται να βγαλω το βρωμικο εξω,ειναι ακριβως διπλα στη μπανιερα η ΑΟ.
αν τραβηξω σωληνα απαυτη,θαναι η για να παει στο καζανακι η για αυτοματο ποτισμα.η και τα δυο:D

κατσε να στρωσει,να μπουνε ψαρια κλπ και μετα τα βλεπουμε ολα.
το στρωσιμο και το στησιμο με απασχολει μονο τωρα.
τα υπολοιπα ειναι απλα σε κουβεντα να βρισκομαστε:)

Maverick
22-10-16, 11:48
τα υπολοιπα ειναι απλα σε κουβεντα να βρισκομαστε:)

https://www.youtube.com/watch?v=W6gHbEgmJxI&t=31s

:D:D

Άστα λοιπόν αυτά, συγκεντρώσου στα σημαντικά ;) Και γράψε τι άλλο χρειάζεσαι να δουμε αν μπορούμε να συνεισφέρουμε.

kgf12345
22-10-16, 11:49
https://www.youtube.com/watch?v=W6gHbEgmJxI&t=31s

:D:D
Άστα λοιπόν αυτά, συγκεντρώσου στα σημαντικά ;) Και γράψε τι άλλο χρειάζεσαι να δουμε αν μπορούμε να συνεισφέρουμε.

ετσι ειναι;):D

παντως αυτο το φορουμ δεν υπαρχει:smt020
ο δημητρης(rottbea),εκατσε και μου εφτιαξε εισαγωγη φιλτρου το παλικαρι για να μην παω να αγορασω:o
και ολοι οι υπολοιποι που μου δανεισαν εξοπλισμο για να κανω κατι σοβαρο.
αυτη ειναι η διαφορα του gab.
δεν εχω ξαναδει ποτε τετοιο πραγμα με οποιοδηποτε αλλο φορουμ εχω ασχοληθει:)
οταν ερθει η ωρα θα τα πουμε...

-----------------
τωρα σπαμαρω το θεμα μου αλλα τεσπα.
το γραφω εδω για να το δειτε οσοι μου εχετε δωσει πραγματα,πριν βαλω αγγελια.(εχετε προτεραιοτητα:))

εχω ενα 25κιλο αμμο μπεζ χαλαζιακη 0.8-2mm αχρησιμοποιητη στο σακι της.
αν καποιος τη χρειαζεται πειτε μου. ειναι σχετικα καθαρη,δεν χρειαζεται πολυ πλυσιμο:)

rottbea
22-10-16, 12:41
ετσι ειναι;):D

παντως αυτο το φορουμ δεν υπαρχει:smt020
ο δημητρης(rottbea),εκατσε και μου εφτιαξε εισαγωγη φιλτρου το παλικαρι για να μην παω να αγορασω:o
και ολοι οι υπολοιποι που μου δανεισαν εξοπλισμο για να κανω κατι σοβαρο.
αυτη ειναι η διαφορα του gab.
δεν εχω ξαναδει ποτε τετοιο πραγμα με οποιοδηποτε αλλο φορουμ εχω ασχοληθει:)
οταν ερθει η ωρα θα τα πουμε...

-----------------
τωρα σπαμαρω το θεμα μου αλλα τεσπα.
το γραφω εδω για να το δειτε οσοι μου εχετε δωσει πραγματα,πριν βαλω αγγελια.(εχετε προτεραιοτητα:))

εχω ενα 25κιλο αμμο μπεζ χαλαζιακη 0.8-2mm αχρησιμοποιητη στο σακι της.
αν καποιος τη χρειαζεται πειτε μου. ειναι σχετικα καθαρη,δεν χρειαζεται πολυ πλυσιμο:)

Δεν εκανα τιποτα περισσοτερο η λιγοτερο απο αυτο που σου αξιζει!
Κρυβε λογια ετοιμαζω διαφανα lilly pipe για μποσταναδες.:smt041

ChocolatePuma
22-10-16, 18:54
επισης θα χρειαστει να βρεθει ενας τροπος να ειδοποιουμαι,οταν το νερο στο ενυδρειο φτασει τη σταθμη που θελω.

ας μην ειναι auto shut off κλπ.
εστω και μια ειδοποιηση με ηχο οτι πλησιαζουμε...
εχει κατι τετοια κιτακια η smartkit νομιζω...


George
1. Ο θερμαντήρας είναι τελικά 150αρης. Αν σου φτανει, δικος σου
2. Αυτο που γράφεις για την ειδοποιηση, το πουλανε ετοιμο στο ebay (της Boyu)
http://www.ebay.com/itm/High-Low-Water-Level-AlArm-w-Probe-For-Fish-Tank-Aquarium-/121439917371?hash=item1c4662153b:g:zpEAAOSwnDZUGSh y
Έχει μεγιστο και ελαχιστο υψος και ακουγεται μια χαρα...
To έχω και κάθεται ;)

Γιώργος Κ
22-10-16, 18:57
Θα ψαξω να βρω ενα 600 αρι τιτανιου που εχω .... δε ξερω αν ειναι σπιτι η στην αποθηκη ... :smt120
Εχω καπου και ετοιμο συστημα με φλοτερακια (noname βοηθα - μια που εσυ το εφτιαξες) ...
Αααα και συστημα για ανατολης - δυσης .... και dimmable μπαλαστ αλλα δε θυμαμαι μεχρι ποσα watt ... τις δυο λαμπες παντως του Juwel 300 τις σηκωνε!

kgf12345
22-10-16, 18:59
σακη θενκς:)
για το θερμαντηρα θα σου πω αν χρειαστει.
την ειδοποιηση μπορει να στη δανειστω για να τη δοκιμασω καποια στιγμη πριν παραγγειλω.οταν ερθει ο καιρος θα σου πω:D

εντωμεταξυ πρεπει να τα γραψω μου φαινεται γιατι θα χασω το μπουσουλα με τοσα πραγματα που εχουν μαζευτει...
σιγα σιγα θα τα αντικαταστησω ολα με δικα μου.
βασικα το φιλτρο και η ΑΟ ειναι τα πιο χοντρα.

kgf12345
22-10-16, 19:49
τζορτζ ευχαριστω:)
αλλη μια φορα...

το φωτισμο δεν θα τον χρειαστω ευτυχως.
θα μεινουν στο σκοταδι τα ψαρια για αρχη μεχρι να συνηθησουν, και σιγα σιγα θα τα ξεκινησω με φυσικο φωτισμο,μεχρι να ηρεμησουν τελειως και τοτε πιστευω θα εχω τελειωσει με τον τακη το φωτιστικο με τις λεντοταινιες:)

το συστημα με τα φλοτερακια το βλεπουμε αργοτερα.

για αρχη με εχετε υπερκαλυψει ολοι σας:)

no_name
22-10-16, 20:35
σιγα σιγα θα τα αντικαταστησω ολα με δικα μου.
βασικα το φιλτρο και η ΑΟ ειναι τα πιο χοντρα.

George άσε μας ήσυχους... αν ποτέ φτιάξω μεγάλο ενυδρείο μου το δίνεις πίσω... μέχρι τότε είναι ΔΙΚΟ σου!!!

stanisalus18
22-10-16, 23:35
Φοβερά τα videos που έβαλες εδώ Γιώργη με τα αλτουμ. Κάτι παρόμοιο δεν έπαιζε και στην τηλεόραση που είχαμε στην έκθεση?

ΜΠΡΑΒΟ Γιάννη... και "ψαχνόμουν", για κάτι τέτοιο. Εδώ βρίσκουμε κάτι ή υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή;

Νίκο μπορεί και να υπάρχουν εδώ, δεν είμαι σίγουρος όμως. Βρίσκεις σίγουρα διάφορα προϊόντα της Boyu στην ελληνική αγορά πάντως. Τώρα για την τιμή δεν γνωρίζω καθόλου. Μπορείς να ρωτήσεις τους dinos99 και ChocolatePuma από που τα πήραν.

kgf12345
23-10-16, 11:39
βρεθηκε η δευτερη εισαγωγη του φιλτρου.
απτα χερια του Δημητρη(rottbea):)
μη σας πω μου αρεσει περισσοτερο απτις ετοιμες:D
Δημητρη νασαι καλα,ευχαριστω πολυ!:)
αντε σιγα σιγα ετοιμαζομαστε:)

Lth1
23-10-16, 12:11
Μια χαρουλα πολυ ωραια ειναι....Τα ψαρια???Ποτε και απο που?

rottbea
23-10-16, 12:13
βρεθηκε η δευτερη εισαγωγη του φιλτρου.
απτα χερια του Δημητρη(rottbea):)
μη σας πω μου αρεσει περισσοτερο απτις ετοιμες:D
Δημητρη νασαι καλα,ευχαριστω πολυ!:)
αντε σιγα σιγα ετοιμαζομαστε:)
Εσυ να σαι καλα και καλα τελειωματα με τις δουλειες που εχει ανοιξει!:grin:

kgf12345
24-10-16, 16:44
ελειψα μια μερα,γυρισα και βλεπω το νερο καταμαυρο και θολουρα φουλ.
μιλαμε για πολυ πραμα...οταν λεω πολυ,εννοω δεν εχω ξαναδει τοσο πραμα:D
ασε τη βρωμα...
δεν εχω τεστ να μετρησω αμμωνια ακομα,αλλα πρεπει ναχει σηκωσει ποσοτητα.
το φιλτρο δουλευει κανονικα.
αν ειχε μεινει στασιμο το νερο δεν θα μπορουσε να μπει ανθρωπος στο σπιτι:D

εβγαλα τη μεγαλη ριζα τωρα γιατι πιο πολυ φασαρια θα ηταν παρα κατι αλλο
και δεν εξυπηρετει κατι με τα αγγελοψαρα.
θα ηθελε κιαλλο κοψιμο και να περιμενω και να βαρυνει για να κατσει.
θα την κρατησω ομως για οταν θαρθει η ωρα της.
το καλο,ειναι πως μαλον βοηθησε κιαυτη να σηκωσει αμμωνια.
μιλαμε για πολυ βρωμα...

μαζεψα κλαδια πλατανου στο χτεσινο ταξιδι στη βυτινα(πιο πολυ απολα γιαυτο πηγα-αν και ηθελε και η γυναικα:D)
και αν χρειαστω αλλο ξυλο μπορει να παρω και κανα ετοιμο απο μαγαζι.
θα δουμε.

σκεφτομουν να κανω μια ακομη αλλαγη σημερα,αλλα μαλον ειναι καλυτερα να το αφησω ετσι και να γινει αλλαγη αφου μπολιαστει.
και μετα απο κανα δυο μερες,παλι αλλαγη με ΑΟ αυτη τη φορα.

Diskus fan
25-10-16, 23:44
Θα ψαξω να βρω ενα 600 αρι τιτανιου που εχω .... δε ξερω αν ειναι σπιτι η στην αποθηκη ... :smt120
Εχω καπου και ετοιμο συστημα με φλοτερακια (noname βοηθα - μια που εσυ το εφτιαξες) ...
Αααα και συστημα για ανατολης - δυσης .... και dimmable μπαλαστ αλλα δε θυμαμαι μεχρι ποσα watt ... τις δυο λαμπες παντως του Juwel 300 τις σηκωνε!

Θα σε σκίσω.... έχεις και ΔΕΝ μιλάς; :smt108 zw Το δικό μου τα "έπαιξε"... και έχω τρελαθεί. :(
Ακόμα ΔΕΝ έφτιαξα και το κινέζικο, που παρέλαβα πριν λίγες μέρες και είναι για λεντοταινίες.- :smt120
-------------------------
τζορτζ ευχαριστω:)
αλλη μια φορα...

το φωτισμο δεν θα τον χρειαστω ευτυχως.
θα μεινουν στο σκοταδι τα ψαρια για αρχη μεχρι να συνηθησουν, και σιγα σιγα θα τα ξεκινησω με φυσικο φωτισμο,μεχρι να ηρεμησουν τελειως και τοτε πιστευω θα εχω τελειωσει με τον τακη το φωτιστικο με τις λεντοταινιες:)

το συστημα με τα φλοτερακια το βλεπουμε αργοτερα.

για αρχη με εχετε υπερκαλυψει ολοι σας:)

Πλάκα κάνεις... ελπίζω.- :roll:

kgf12345
26-10-16, 00:12
νικο οταν λεω σκοταδι,εννοω χωρις φωτιστικο:)
οχι στο μαυρο σκοταδι.υπαρχει φυσικος φωτισμος στο δωματιο.

Diskus fan
26-10-16, 00:23
Προτείνω να ΜΗΝ το κάνεις... φυσικά ΔΕΝ λέω να δουλέψεις το φωτιστικό του ενυδρείου χωρίς κάποιο ντιμαριζόμενο ή "ντιμαριζόμενο" σύστημα φωτισμού.... που θα βοηθήσει πάρα πολύ, στην προσαρμογή των ψαριών.
Πάντως οι δικοί μου "άγριοι" με μια υποτυπώδη ανατολή-δύση (επειδή χάλασε το σύστημα μου)... ΔΕΝ είδα να προβληματίζονται (είχαν όμως ήδη προσαρμοσθεί). Έχουν φως από τα παράθυρα (χωρίς εξωτερικά φύλλα)... οπότε βλέπουν το χάραμα... και το βράδυ σβήνουν σταδιακά... 3 διαφορετικά (σε ένταση) φωτιστικά.
Αυτό μέχρι να φτιάξω το σύστημα τους αλλά και το σύστημα, που μου ήρθε πριν λίγες μέρες.- ;)

kgf12345
26-10-16, 00:27
το θεμα ειναι πως ακομα δεν εχει καθολου φωτιστικο το ενυδρειο:D
περιμενω ναρθουν οι ρημαδες οι λεντοταινιες μπας και κανω κατι επιτελους...

kgf12345
27-10-16, 04:09
εχω αρχισει και το βλεπω στον υπνο μου:D
εκανα ενα ψιλοανακατεμα χτες με τα κλαδια και ακομα δεν εχει κατσει η σκονη.
δεν τελειωσα,απλα τα εβαλα να βραχουν και ισως καποια να τα δεσω στις κοντρες.
το κενο στη σταθμη,ειναι επειδη βγηκε η μεγαλη ριζα.
θα συμπληρωθει με ΑΟ σημερα μαλον.

οταν εισαι ψαροκαμενος σηκωνεσαι στις 5 το πρωι, για να προλαβεις πριν τη δουλεια να δεις φωτογραφιες και βιντεακια απο ποταμια και ενυδρεια:rolleyes:

edit
συνδεσα την ΑΟ τωρα και της εκανα flush.
μολις την εβαλα μπροστα,καταλαβα τι μου εδωσε αυτος ο γιωργος.
ρε γιωργη,πως να σευχαριστησω δεν ξερω...:smt120
τριπλη μεμβρανη λεει εχει αναλογια 1:1.
εμενα μου φαινεται να βγαζει περισσοτερο καθαρο αποτι βρωμικο.
το booster δεν ακουγεται καθολου το ρημαδι,αλλα κανει τρελλη δουλεια:D

οι αλλαγες θα γινονται με το σωληνακι της ΑΟ κατευθειαν στο ενυδρειο.
και εδω παλι καθαρισε ο γιωργοςΚ, που εχει ενα χιλιομετρο σωληνακι μαζι με την ΑΟ:D
η αποχετευση για το βρωμικο θα ειναι στη μπανιερα,η θα το μαζευω οταν χρειαζομαι για ποτισμα κλπ.

οποιος χρησιμοποιει ΑΟ,ξεχαστε τη μονη μεμβρανη.πατε για τριπλη με Booster.
δεν υπαρχει αυτο το πραγμα.
ενταξει...
εχω παθει πλακα...
οταν στηθει και μπουνε ψαρια θα βαλω φωτογραφιες απο ολα.

delta66
27-10-16, 09:20
Ποση τυρφη εχεις βαλει ειπαμε? ή οτιδηποτε μαυριζει το νερο?

kgf12345
27-10-16, 09:28
τυρφη ακομα μηδεν σπυρο.οτι βλεπεις ειναι απο τη ριζα που ειχα μεσα και την εβγαλα,(τα κλαδια που εβαλα δεν εχουν προλαβει να βγαλουν ακομα) δυο φυλλα καταπα και καμια δεκαρια φυλλα βελανιδιας.

και ακομα δεν εχω βαλει απτα "καλα":D
αυτα τα ρημαδια τα ακουμπησα στην αυλη ενα απογευμα μετα απο βροχη και μου βαψαν τα σκαλια:D

delta66
27-10-16, 09:31
Ωχ :p

tsala
27-10-16, 11:06
οταν λες οι αλλαγες κατευθειαν με σωληνακι απο α/ο , εννοεις κι οταν ερθουν τα ψαρια?
πως θα ρυθμιζεις θερμοκρασια?
πως θα ρυθμιζεις σκληροτες (μπερδεμα με νερο βρυσης)?

kgf12345
27-10-16, 11:11
η θερμοκρασια θα ρυθμιζεται ειτε ρυθμιζοντας τη ροη της αο(για αρχη) ειτε με inline θερμαντηρα αργοτερα.
δεν θα γινεται μιξη με νερο βρυσης.
το νερο θα αλλαχτει σταδιακα με 100% αο και μαλον θα κανω χρηση ιχνοστοιχειων.
σκληροτητα?
τι ειναι αυτο?:D

tsala
27-10-16, 11:38
αρα θα περιμενεις ωρες για την αλλαγη (αν ειναι μεγαλη) , σωστα?
θα βαλεις φλοτερακια κλπ φανταζομαι..

ρε παιδι μου σκληροτητες εννοω , εστω λιγο:D
αν δεν βαλεις minerals πως θα βαλεις καθαρο α/ο? αυτο ηθελα να πω.
και τα ιχνοστοιχεια δεν θελουν ανακατεμα πριν μπουν?
και σε αναλογια με το φρεσκο νερο?
Δεν ξερω...πολυεξοδος μας βγηκες:D

kgf12345
27-10-16, 13:25
ρωτας κιεσυ κατι πραγματα...
λες και ταχω σκεφτει:D
ποτε να προλαβω,με 15 μερες περιθωριο να στησω,να στρωσω,να βρω εξοπλισμο και να παρω τα ψαρια?:D
ειναι θαυμα που εφτασα ως εδω:rolleyes:

ChocolatePuma
27-10-16, 13:39
ρωτας κιεσυ κατι πραγματα...
λες και ταχω σκεφτει:D
ποτε να προλαβω,με 15 μερες περιθωριο να στησω,να στρωσω,να βρω εξοπλισμο και να παρω τα ψαρια?:D
ειναι θαυμα που εφτασα ως εδω:rolleyes:

Θα κερδίσεις μία ώρα την Κυριακή ;)

tsala
27-10-16, 13:47
15 μερες ειναι πολλες, κανονικα επρεπε να εχεις και γεννα:D

kgf12345
27-10-16, 15:15
Θα κερδίσεις μία ώρα την Κυριακή ;)
μαρεσει που εισαι αισιοδοξος:D

15 μερες ειναι πολλες, κανονικα επρεπε να εχεις και γεννα:D
χαχαχαχα!:D

περα απο την πλακα,εχω ακουσει παρα πολλους,που βαζουν σκετο ΑΟ χωρις να προσθετουν κατι στο νερο.
ακομα και δισκαδες.
δεν ξερω αν ισχυει και αν υπαρχουν προβληματα μακροπροθεσμα.(φανταζομαι υπαρχουν,ομως αλλα εχω ακουσει...)
θα περιμενω να πει ο φαν γνωμη αν το δει...

παντως για την αλλαγη,ναι αυτη θα γινεται αργα.
καλο ειναι αυτο δεν ειναι κακο.
ετσι κιαλλιως δεν προκειται να μπλεξω με αυτοματες αλλαγες προς το παρον.
ουτε θελω ουτε μπορω.
θα τις κανω εγω τις αλλαγες για κανα δυο μηνες τουλαχιστον,και μετα βλεπουμε.

tsala
27-10-16, 15:30
κι εγω το εχω δει, δεν νομιζω ομως οτι ειναι σωστο.
σ εμενα η α/ο (οταν ειχα) εβγαζε 0 kh ή πες το και 1 γιατι αλλαζε χρωμα το τεστ με την πρωτη σταγονα... η gh το ιδιο και το ph πλασματικο φυσικα.
ας θεωρησουμε οτι αρεσκονται τα ψαρια σε μηδενικες σκληροτητες κι ας τις αφησουμε απ εξω.
πως θα οριζεται ομως η τιμη του ph?
Στο ενυδρειο , ισως βρει καποιο ph το νερο απο τα υλικα , κυκλοφορια νερου κλπ.
θα ειναι σταθερο ομως σε καθε αλλαγη?
κυνδυνευεις απο ph crash?
το νεκρο νερο της α/ο εχει τα απαραιτητα στοιχεια που χρειαζονται?

αποριες για σκεψη και συζητηση......



θα μας πουν καλυτερα και οι οξινοι:D

Γιώργος Κ
27-10-16, 15:37
Τα ψαρια παιρνουν οτι χρειαζονται απο τη τροφη τους ... Μια χαρα ειναι το απλο νερο απο την οσμωση ... Δεν υπαρχει κανενα προβλημα! Εχω μεγαλωσει δισκακια σε σκετο νερο οσμωσης με πολυ καλη αναπτυξη και χωρις να εχουν ελλείψεις οποτε ειναι δοκιμασμενο :smt020:p
Προτεινω και σε αυτη τη περιπτωση νεκρο νερο τελειας ποιοτητας και πολυ καλο φαγητο! Ουτε καν ιχνοστοιχεια!

(Γιωργη αν θελεις εχω και απο αυτα .... ) :D

tsala
27-10-16, 15:39
Γιωργο απο τις αλλες αποριες , εχεις να προσθεσεις κατι(αν παρατηρησες)?

kgf12345
27-10-16, 15:41
το πεχα θα σταθεροποιηθει,εκει που υπαρχει δυνατοτητα.(απτην Kh)
αν ειναι οξινο το περιβαλον,θα ειναι οξινο και αυτο.
οσον αφορα το Ph crash,δεν εχω δει η διαβασει ποτε για επιβεβαιωμενη περιπτωση.

τα ιχνοστοιχεια κλπ,δεν προσθετονται για να σταθεροποιηθει το πεχα.
(αυτο ειναι παρενεργεια).
τα βαζουμε για να μη ζουν τα ψαρια σε νερο τελειως γυμνο απο οτιδηποτε.

τουλαχιστον αυτο γνωριζω εγω.μπορει να κανω και λαθος.
παντως δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα ph crash σε ενυδρειο με διακοσμηση και στοιχεια που ολα επηρεαζουν το ph.

αν ηταν bare bottom,ισως θα ηταν πιο ευκολο να συμβει.
αλλα ετσι κιαλλιως,η αλλαγη στο Ph θα γινει σταδιακα.

γιωργο αστο γιατι ετσι οπως παμε,θα σου παρω και τα σωβρακα. καλα ειπε ο ντιμης:D

Γιώργος Κ
27-10-16, 15:43
Το ph δεν πεφτει τοσο ευκολα οσο θεωρητικα λεγεται .... Εγω με σκετο νερο οσμωσης στους δισκους επεφτε πααααρα πολυ αργα (δεν ειδα ποτε ph crash)
απο την αλλη μιλαμε για ψαρια αμαζωνιου ... πολλες φορες οταν μετακινούνται μπορει η μεταβολη των παραμετρων στο νερο να εχουν θεαματικη αλλαγη (blackwater-whitewater) οποτε ο οργανισμος τους ειναι θωρακισμενος καταλληλα (τα ψαρια Αμαζωνιου εχουν προσαρμοστεί καταλληλα για ολα αυτα).
Σε μενα μετα απο μηνες εφτασε σε ph 4,5 και καρφωθηκε εκει... Τα δε ψαρια ηταν στα καλυτερα τους!!

tsala
27-10-16, 15:53
ναι σωστα Γιωργο.
απλα υπαρχουν minerals που χρησιμοποιουνται και για να αυξησεις της σκληροτητες , πχ GH+ κλπ.
οπως και αλλα που αυξανουν κατα πολυ και σταθεροποιουν το ph και σκληροτητες , οπως το Sulawesi Mineral 8,5

kgf12345
27-10-16, 15:57
α πα-πα-πα μακρια απο δαυτα:D (GH+ - κλπ)
ειναι για αυτους που νομιζουν οτι θα παρουν νερο βρυσης αθηνας και θα το κανουν νερο αμαζονιου σε μια μερα:D
το ριχνουν το πρωι και χαιρονται, μεχρι το βραδι ξανανεβαινει η σκληροτητα,την ακουν και τα ψαρια και ψαχνουν να βρουν τι εφταιξε.

τα Minerals Που λες για sulawesi κλπ ειναι αλλη περιπτωση γιατι θελουν πολυ παραξενες συνθηκες.χαμηλες σκληροτητες με μεγαλο πεχα η το αντιστροφο.(δεν θυμαμαι ακριβως).

εκει αλλαζει το θεμα,γιατι ειναι πολυ ιδιαιτερη κατασταση.

tsala
27-10-16, 15:59
ναι ρε παιδι μου, θελω να πω πως υπαρχουν πολλα ειδη mineral.
φυσικα ολα ειναι φτιαγμενα να δουλευουν σε νερο α/ο.

Παντως με το ph συμφωνω με τον Γιωργο , οτι πεφτει πολυ δυσκολα.

Απλα δεν ξερω πως θα αντιδρασει σε 100% α/ο κι αν τελικα ειναι σωστο να γινεται...

kgf12345
27-10-16, 16:04
πολλα ειδη υπαρχουν.
αλλα δεν κανουν ολα την ιδια δουλεια.
αλλο τα minerals(που τα αφαιρουμε με την ΑΟ-αυτος ειναι και ο σκοπος της) και αλλο τα ιχνοστοιχεια που χρειαζονται τα ψαρια.
αλλα οπως ειπε και ο γιωργος,κιεγω πιστευω πως οτι χρειαζονται το παιρνουν απτην τροφη τους.
απλα δεν ξερω μακροπροσθεσμα τι γινεται.
και αν ισχυει αυτο στην πραξη.
μπορει να λεω εγω οτι θεωρια θελω...

αλλα ετσι κιαλλιως,το νερο ειναι γυμνο απο ολα αυτα μεχρι να μπει στο ενυδρειο.αποκλειεται να μενει ετσι μετα την εισαγωγη στο ενυδρειο.
γιατι ολα βγαζουν κατι...

Maverick
27-10-16, 16:14
Αν θυμάμαι καλά από την Α/Ο που είχαμε στο εργαστήριο, το νερό τη στιγμή που έβγαινε από το σωλήνα δεν είχε όξινο pH (το είχα μετρήσει με καλό pHμετρο), με την ώρα όμως το pH έπφετε σταδιακά (νομίζω λόγω επαφής με τον αέρα). Οπότε δε ξέρω αν είναι το καλύτερο να γίνονται απευθείας οι αλλαγές από την Α/Ο (δηλαδή λάστιχο μέσα στο ενυδρείο), αλλά ας μας πουν οι δισκάδες τι εμπειρίες έχουν και τι κάνουν ;)

kgf12345
27-10-16, 16:17
γιαννη αυτο λογικο μου ακουγεται.
αλλα που εφτανε το Ph?
δεν σταθεροποιουνταν καπου?
εστω και χαμηλα...
θελω να καταληξω,στο οτι αν το νερο που βγαινει απτην ΑΟ εχει kh 0 (αρα ολικη απουσια buffer)
τοτε θεωρητικα,θα επρεπε το πεχα να συνεχισει να πεφτει μεχρι να συμβει ph crash.

δεν συμβαινει ομως αυτο.
συμβαινει?

μηπως εχει να κανει με το οτι οι περισσοτερες ΑΟ δεν αφαιρουν εντελως την kh αλλα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο της?
και αυτο που μενει ειναι αρκετο για να μην προκαλεσει Ph crash...
μην κοιτας που μετραμε εμεις με ενυδρειακα τεστ και βλεπουμε 0 kh.
δεν εχουν τοσο μεγαλη ακριβεια αυτα τα τεστ.

δεν ξερω,λεω μια σκεψη.

Γιώργος Κ
27-10-16, 16:31
Στη πραξη ενω θελεις να πεσει το ph δε θα πεφτει τοσο γρηγορα ... θα δεις θα θελεις και δε θα μπορεις :grin: Μετα απο μηνες θα εχεις ικανοποιητικη πτωση αλλα και παλι θα ειναι πολυ αργη η πτωση του! Μην σε απασχολουν αυτα αστα να πεσουν μονα τους :rolleyes: Λογικα η τυρφη θα σε βοηθησει να το ριξεις πιο ευκολα!!

kgf12345
27-10-16, 16:35
ναι δεν αγχωνομαι γιαυτο:)
η σκληροτητα με νοιαζει κυριως:)

Maverick
27-10-16, 16:35
Στο ενυδρείο όλο και κάτι θα υπάρχει που θα ανεβάζει έστω και λίγο το kH, ξύλα, άμμος, φύλλα, υλικά φιλτρου έχει ένα σωρό πράγματα που έρχονται σε επαφή με το νερό και δε γίνεται όλα να είναι απόλυτα ουδέτερα. Οπότε λογικά θα συμβεί αυτό που λέει ο Γιώργος...

delta66
27-10-16, 19:48
Σκετο ΑΟ, τυρφη και τελος.
Μηδενικες σκληροτητες θελουν τα ψαρια αυτα.
Αν κραταει το TDS 10-60ppm θα ειναι ιδανικα.
Με την τυρφη θα πιασει κι ενα 6 πεχα στην αρχη και αυτο σταδιακα θα πεφτει κι αλλο και θα μειωνει την τυρφη.
(η τυρφη ουσιαστικα χρειαζεται για παροχη οξεων, ετσι ωστε να "δουλεψει" η χαμηλη ΚΗ του νερου της ΑΟ και να πεσει το πεχα)
Αν θελει βαζει και discus trace (ιχνοστοιχεια ειναι, δεν επηρεαζουν σκληροτητα)

Η ΑΟ με τις τρεις μεμβρανες που εχει, βγαζει 60-70 λιτρα την ωρα.
Σε 3-4 ωρες (αναλογα την εποχη και τη θερμοκρασια) μπορει να κανει 200-250 λιτρα αλλαγη νερου.
Ακομα κι αν ηθελε να κανει απευθειας αλλαγη στο ενυδρειο με μιξη με βρυσης, μπορει να γινει με ειδικη βαλδιδα μιξης ΑΟ με νερο απο τα προφιλτρα.

Για τη διατηρηση της θερμοκρασιας, θελει απλα δυνατους θερμαντηρες στο ενυδρειο που να μην αφηνουν να πεφτει η θερμοκρασια μεχρι 2 βαθμους κατα τη διαρκεια της αλλαγης.
Μπορει να κανει και διαλλειμα κατα την εισαγωγη του νερου στην αναγκη. (αυτα στα χοντρα κρυα που ετσι κι αλλιως πεφτει η αποδοση της ΑΟ)

ΥΓ. Γιωργο οταν παρεις δικη σου ΑΟ να παρεις σαν κι αυτη που εχεις και οχι την trigger.
Τα ιδια λιτρα βγαζουν, αλλα αυτη με τη τριπλη μεμβρανη, δεν πεταει νερο χαμενο.

kgf12345
27-10-16, 19:53
χμμμ...ναι ισως ειναι καλυτερα με αυτη.δεν ξερω τι ποσοστο απορριψης εχει η αλλη για να πω την αληθεια.μονο τα λιτρα κοιταξα.
ετσι κιαλλιως δεν θα την παρω αυριο,αλλα μαλον εχεις δικιο.
βασικα παιζει ναρθει και πιο οικονομικα ετσι γιατι την παιρνω σε δοσεις και τη φτιαχνω σιγα σιγα αντι να σκασω το 300αρι μπροστα...:D
η εστω και τα ιδια λεφτα να ειναι,θα μου ερθει πιο ευκολο.

Γιώργος Κ
27-10-16, 20:11
Δε τη χρειαζομαι ωρε ακομα ..... θα αργησω πολυ να φτιαξω μεγαλο ενυδρειο με χαμηλο πεχα οποτε εχεις πολυ χρονο - μην σε αγχωνει αυτο!

300 αρι aquamedic βρηκα σπιτι με τον κοντρολλερ του .... Ο 600αρης μαλλον ειναι στον Βυρωνα ....

kgf12345
27-10-16, 20:14
300 αρι aquamedic βρηκα σπιτι με τον κοντρολλερ του .

τι ειναι αυτο παλι,πρωτη φορα τακουω:D
καντο λιγο πιο λιανα...

edit
οκ,αστο το ειδα....
κατσε να δω τζορτζ,λεω να παω να αγορασω και τιποτα...
αν το μετανιωσω θα σου πω:grin:

ναι αστον τον 600αρι καλυτερα μην ψησω κανα ψαρι...

nikolakis94
27-10-16, 20:24
τι ειναι αυτο παλι,πρωτη φορα τακουω:D
καντο λιγο πιο λιανα...

ναι αστον τον 600αρι καλυτερα μην ψησω κανα ψαρι...

Οι θερμοστάτες τιτανιου όπως αυτό που αναφερει ο γιωργος εχουν ξεχωριστο controller για την ρυθμιση της θερμοκρασίας.
http://www.aquariumstyle.it/images/TR1000.jpg αυτος πχ είναι ο controller απ τους θερμοστάτες τιτανιου schego

Υ.Γ Τα ψαρια ποτε με το καλο μπαινουν στο ενυδρειο?

kgf12345
27-10-16, 20:28
ναι το ειδα τωρα που το εψαξα.
παραπαει μου φαινεται αλλα ευχαριστω πολυ γιωργη!
θα κοιταξω μηπως μπορεσω να παρω εγω εναν 300αρη jager τωρα.ετσι κιαλλιως καποια στιγμη θα χρειαστει να παρω αλλον ενα.

τα ψαρια πιστευω θα εχουν μπει μεχρι 5 του μηνος.
ελπιζω πιο πριν.

Diskus fan
27-10-16, 22:31
μαρεσει που εισαι αισιοδοξος:D


χαχαχαχα!:D

περα απο την πλακα,εχω ακουσει παρα πολλους,που βαζουν σκετο ΑΟ χωρις να προσθετουν κατι στο νερο.
ακομα και δισκαδες.
δεν ξερω αν ισχυει και αν υπαρχουν προβληματα μακροπροθεσμα.(φανταζομαι υπαρχουν,ομως αλλα εχω ακουσει...)
θα περιμενω να πει ο φαν γνωμη αν το δει...

παντως για την αλλαγη,ναι αυτη θα γινεται αργα.
καλο ειναι αυτο δεν ειναι κακο.
ετσι κιαλλιως δεν προκειται να μπλεξω με αυτοματες αλλαγες προς το παρον.
ουτε θελω ουτε μπορω.
θα τις κανω εγω τις αλλαγες για κανα δυο μηνες τουλαχιστον,και μετα βλεπουμε.

ΜΗΝ κοιτάς που ΔΕΝ μιλάω... ΌΛΑ τα βλέπω. :D
Αυτό με την μείωση της ροής στην Α. Ο. πάντως... ΔΕΝ το κατάλαβα... για πάμε πάλι.- ;)

kgf12345
27-10-16, 22:34
εννοω οτι μπορεις να μειωσεις λιγο τη ροη στην εξοδο της αο ωστε να προλαβαινει το νερο να ζεστενεται στο ενυδρειο.
αν και δε νομιζω οτι χρειαζεται γιατι ετσι κιαλλιως θα παιρνει ωρες η αλλαγη.
αν μπουνε δυο θερμαντηρες πιστευω θα το παλευουν ανετα.
ε?...:D

Diskus fan
27-10-16, 22:41
ναι ρε παιδι μου, θελω να πω πως υπαρχουν πολλα ειδη mineral.
φυσικα ολα ειναι φτιαγμενα να δουλευουν σε νερο α/ο.

Παντως με το ph συμφωνω με τον Γιωργο , οτι πεφτει πολυ δυσκολα.

Απλα δεν ξερω πως θα αντιδρασει σε 100% α/ο κι αν τελικα ειναι σωστο να γινεται...

"Ψάχνεσαι" να βάλεις σκαλαροδίσκους... ή μου φαίνεται; Σαν πολύ... να το "ψειρίζεις" το θέμα.- :D
-------------------------
εννοω οτι μπορεις να μειωσεις λιγο τη ροη στην εξοδο της αο ωστε να προλαβαινει το νερο να ζεστενεται στο ενυδρειο.
αν και δε νομιζω οτι χρειαζεται γιατι ετσι κιαλλιως θα παιρνει ωρες η αλλαγη.
αν μπουνε δυο θερμαντηρες πιστευω θα το παλευουν ανετα.
ε?...:D

Με δουλεύεις ωρέ... τι τραγουδάς; Βάζεις να δουλεύει το "θηρίο"... και θα το "κόβεις"; :smt120
Ξέχνα το ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση, να προλάβει να ζεσταθεί. Εγώ σε αλλαγές χειμώνα... με 2 επιπλέον 300άρηδες το παλεύω.- ;)

tsala
27-10-16, 22:43
οχι, μακρυα απο μενα τουτα ζωντανα:D
μεχρι ph 7 παιζω εγω , κι αυτο πολυ ειναι :D:D:D

δεν το ψειριζω, αναρωτιεμαι απλα αν ειναι σωστο να μπαινει νεκρο νερο.

Diskus fan
27-10-16, 22:47
Αν θυμάμαι καλά από την Α/Ο που είχαμε στο εργαστήριο, το νερό τη στιγμή που έβγαινε από το σωλήνα δεν είχε όξινο pH (το είχα μετρήσει με καλό pHμετρο), με την ώρα όμως το pH έπφετε σταδιακά (νομίζω λόγω επαφής με τον αέρα). Οπότε δε ξέρω αν είναι το καλύτερο να γίνονται απευθείας οι αλλαγές από την Α/Ο (δηλαδή λάστιχο μέσα στο ενυδρείο), αλλά ας μας πουν οι δισκάδες τι εμπειρίες έχουν και τι κάνουν ;)

Η θεωρία λέει πως το νερό της Α.Ο. είναι ουδέτερο (σαν τη βροχή, ένα πράγμα)... όταν μπαίνει στο ενυδρείο προσαρμόζεται και τροποποιείται ανάλογα με αυτά, που βρίσκει στο ενυδρείο.-
-------------------------
Στο ενυδρείο όλο και κάτι θα υπάρχει που θα ανεβάζει έστω και λίγο το kH, ξύλα, άμμος, φύλλα, υλικά φιλτρου έχει ένα σωρό πράγματα που έρχονται σε επαφή με το νερό και δε γίνεται όλα να είναι απόλυτα ουδέτερα. Οπότε λογικά θα συμβεί αυτό που λέει ο Γιώργος...

Σωστός.- ;)

kgf12345
27-10-16, 22:48
Με δουλεύεις ωρέ... τι τραγουδάς; Βάζεις να δουλεύει το "θηρίο"... και θα το "κόβεις"; :smt120
Ξέχνα το ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση, να προλάβει να ζεσταθεί. Εγώ σε αλλαγές χειμώνα... με 2 επιπλέον 300άρηδες το παλεύω.- ;)

και ποια η λυση?
εξωτερικος θερμαντηρας στην εξοδο της ΑΟ?

γιατι δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
ισως ειναι και η ωρα τετοια:D

Diskus fan
27-10-16, 22:53
οχι, μακρυα απο μενα τουτα ζωντανα:D
μεχρι ph 7 παιζω εγω , κι αυτο πολυ ειναι :D:D:D

δεν το ψειριζω, αναρωτιεμαι απλα αν ειναι σωστο να μπαινει νεκρο νερο.

Οι γνώμες διίστανται... τριίσταντε... και πάει λέγοντας.
Οι "μεγάλοι" διαφωνούν... εγώ, ο Γιώργος και κάποιοι ακόμα, που το έχουμε κάνει πράξη (χρόόόόόόόνια τώρα)... διαφωνούμε με αυτούς.- :D

tsala
27-10-16, 22:54
αν την τραβας κανενα 4 ωρο την αλλαγη , μια χαρα θα προλαβαινουν βρε.

kgf12345
27-10-16, 22:57
δεν θα την τραβαω εγω,τοσο θα κανει η ΑΟ.
αν κανω 250 λιτρα αλλαγη και η αο βγαζει 70 την ωρα ποσο θα κανει?:D
τοσο θα πιανουμε, γυρω στο τετραωρο.

Diskus fan
27-10-16, 23:01
και ποια η λυση?
εξωτερικος θερμαντηρας στην εξοδο της ΑΟ?

γιατι δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
ισως ειναι και η ωρα τετοια:D

Αυτό... μάλλον το ξεχνάς ή βρίσκεις πρώτος την πατέντα. :D
Μια περίπτωση είναι... εξωτερικός θερμαντήρας πχ. στο σωλήνα εξαγωγής.
Άλλος τρόπος... μεγαλύτεροι θερμαντήρες. Έγραψε ο Γιώργος (No name) για 400άρη... στο εξωτερικό έχω δει... εδώ πουθενά.
Οι τιτανίου είναι η καλύτερη λύση αλλά... μέσα σε sumb. Διαφορετικά πρέπει να τους βάλεις κάποια "προστασία" γύρω-γύρω και λύση σε αυτό... ΔΕΝ έχω καταφέρει να βρω.-
-------------------------
αν την τραβας κανενα 4 ωρο την αλλαγη , μια χαρα θα προλαβαινουν βρε.

Και στην δική μου σε 5-6 ώρες... γιατί ΔΕΝ το κάνουν; :rolleyes:

kgf12345
27-10-16, 23:07
οκ.κατσε να δω ποσο μεγαλο θα ειναι το προβλημα πρωτα και βλεπουμε.
μεχρι να πιασουν τα καλα τα κρυα εχω λιγο χρονο.θελω να πιστευω...
παντως μεχρι στιγμης,μου φαινεται πως τελικα το βαρελι δεν θα το γλυτωσω.
και μακροπροθεσμα,μου φαινεται πιο οικονομικο.

tsala
27-10-16, 23:13
τι θερμαντηρες εχεις και ποσα καθαρα λιτρα?
θερμανση εχεις στο σπιτι ή μονο οι δισκοι ζεσταινονται:D

εντυπωση μου κανει...
εγω ετσι κανω τις αλλαγες (και χειμωνα) στα χρυσοψαρα.
ενταξει θα μου πεις , εγω δεν βαραω 28-29-30 ..συμφωνω
αλλα το ενυδρειο το εχω εξω στην παγωνια κι εχω εναν κακομοιρη:D 300αρι σε 300 καθαρα λιτρα και με αλλαγη 50+ % σε διαστημα 4-5 ωρων, το παλευει, αλλα κραταει την θερμοκρασια...
Δεν ξερω εγω πιστευω πως αν μπουν θερμαντηρες , watt/καθαρο λιτρο , σε διαστημα 4-5 ωρων αλλαγη, θα ναι οκ.

Νικο γιατι θελουν προστασια οι τιτανιου?

εγω πηρα προσφατα αυτο (http://www.ebay.com/itm/222175105992?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT) , γιατι εσπασε ο θερμαντηρας οταν ξεκολλησε η βεντουζα:rolleyes:

Diskus fan
27-10-16, 23:42
Ένα παρόμοιο έχω κι εγώ από θερμαντήρα της JBL... που τον "σούταρα" και το έχω βάλει σε άλλον. ;)
ΔΕΝ ήξερα καν ότι υπάρχει κάτι τέτοιο "σκέτο"... σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που μου "άνοιξες τα μάτια". :)
Ένας 600αρης μεταλλικός... ΑΝ ακουμπήσει επάνω του ψάρι... με ρωτάς τι θα γίνει; :rolleyes:

tsala
27-10-16, 23:45
χαχα.. οκ ρε συ δεν φανταστηκα οτι μπορει να τσουρουφλαει τοσο:D

Diskus fan
27-10-16, 23:47
Πιάσε έναν 50άρη γυάλινο... για δοκιμή τότεΣ.- :grin:

tsala
28-10-16, 00:45
τετοιους πιανω καθε μερα :D

Τάκης
28-10-16, 07:27
Γιώργο , άρχισε να το φτιάχνεις :) http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92340

kgf12345
28-10-16, 09:27
λοιπον για σωληνες εισαγωγης εξαγωγης,σκεφτομαι να παω να παρω της jbl:smt120 (?)

εχω την εντυπωση πως θαναι πιο φτηνοι απτης eheim...
εκτος αν κανει καμια παληκαρια ο δημητρακης παλι και φτιαξει και τα αλλα δυο που χρειαζομαι:D
ειναι κλειστα τα μαγαζια σημερα,θα περασω αυριο μια βολτα να δω τι υπαρχει ετοιμο.

dinos99
28-10-16, 09:37
Βρε βαλε την τρελοκοτσιδου να στα φτιαξει.....:Dνα ξεσκουριασει κιολας!!!!
Αγορινα απο ξυλα πως τα παμε?εχω ενα ωραιο μεγαλο κομματι(red moor) και αραζει στην αποθηκη.αν το θες δικο σου.

delta66
28-10-16, 10:10
Αγορινα απο ξυλα πως τα παμε?εχω ενα ωραιο μεγαλο κομματι(red moor) και αραζει στην αποθηκη.αν το θες δικο σου.
Σου φεξε παλι.
Και οτι λεγαμε χθες οτι θελεις και μια χοντρη ριζα.
Το ενυδρειο του Gab θα καταληξει.

kgf12345
28-10-16, 10:10
ωωωω! ντινο ναι θα με βοηθησεις πολυ!
και το συζηταγα με το σπυρο χτες οτι θελω να παω να δω για κανα κομματι σε κανα μαγαζι.
βασικα εχω μονο κλαδια ακομα μεσα και ελεγε ο σπυρος πως θα χρειαστει και κατι πιο μεγαλο για να μπορουν να κρυφτουν λιγο τα ψαρια.
αν το εχεις και δεν το χρειαζεσαι τωρα κοντα,δε θα παει χαμενο:D

edit

@delta66
δε σε προλαβαινω!:D

παντως η εισαγωγη που εφτιαξε ο δημητρης παει σφεντονα.την εβαλα τωρα:)
με παιδεψε λιγο το φιλτρο μεχρι να τραβηξει νερο απτη μερια της,αλλα τελικα ανακαλυψα πως ηταν στριμενο το λαστιχο και γιαυτο ζοριζοταν.
και μαλον δεν τραβαγε ολες αυτες τις μερες δηλαδη γιατι αποκλειεται να στριφτηκε σημερα.

εκοψα λιγο τη σωληνα,την ξεστριψα,εβαλα και την εισαγωγη του δημητρη,την επιασα και με δυο Tie wrap και ειμαστε κομπλε.
παμε γι'αλλα:D

dinos99
28-10-16, 10:30
Ναι βρε αν την θελεις δικια σου.Οποτε μπορεις μου στελνεις και κανονιζουμε.Εμενα χωρο μου πιανει πλεον...

kgf12345
28-10-16, 10:34
για στειλε κανα πμ ρε ντινο που σε βολευει να βρεθουμε?
εγω ερχομαι και σημερα αγια βαρβαρα αν δεν κατεβεις προς αθηνα.

rottbea
28-10-16, 12:33
λοιπον για σωληνες εισαγωγης εξαγωγης,σκεφτομαι να παω να παρω της jbl:smt120 (?)

εχω την εντυπωση πως θαναι πιο φτηνοι απτης eheim...
εκτος αν κανει καμια παληκαρια ο δημητρακης παλι και φτιαξει και τα αλλα δυο που χρειαζομαι:D
ειναι κλειστα τα μαγαζια σημερα,θα περασω αυριο μια βολτα να δω τι υπαρχει ετοιμο.
Κατι εχουμε οι δυο μας!!!
Θα αγριεψω!!!!!!!

kgf12345
28-10-16, 12:41
μολις παω σπιτι μετραω και θα σου πω δημητρη:D

tsoui
28-10-16, 12:44
[QUOTE=kgf12345;976080]λοιπον για σωληνες εισαγωγης εξαγωγης,σκεφτομαι να παω να παρω της jbl:smt120 (?)

Γιωργο να εχεις στο νου σου οτι οι συγκεκριμενοι πιανουν μπιχλα για πλακα γιατι ειναι αρκετα διαφανοι οποτε θα μειωθει η ροη σου για πλακα σχετικα γρηγορα τους ιδιους εχω και ξερω:)
Βεβαια μπορεις να τους ντυσεις με μαυρη ταινια γυρω γυρω να το καθυστερησεις

kgf12345
28-10-16, 13:04
οκ!αλλα μαλον θα την κανει ο δημητρης τη δουλεια,που εχει την εργολαβια:D

rottbea
28-10-16, 13:12
Εφτιαξα σπρευ μπαρ 40 ποντους απλα γραψε αν το θες δεξι η αριστερο για τις τρυπες.

kgf12345
28-10-16, 13:13
οπως κοιταμε το ενυδρειο, αριστερο δημητρη:)
να βγαινει το νερο δεξια.

rottbea
28-10-16, 13:18
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt89-rottbea-sprey_mpar_zpsxxsvjkep.jpgΟπως το χω τρυπαω!

kgf12345
28-10-16, 13:45
εισαι θεος!!!
ναι λεμε!τρυπα την:D
την αλλη εισαγωγη,καντη λιιιγο πιο μεγαλη απτην πρωτη που μου εκανες σε μηκος,να ρουφαει απο λιγο πιο χαμηλα.
15 εκατοστα πιο μακρια,νομιζω θαναι τζαμι:)
εχει 70 ποντους υψος το ενυδρειο.

rottbea
28-10-16, 13:53
Η επιθυμια σου διαταγη:grin:
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt89-rottbea-img_20161028_144950_zpssqo1212a.jpg
Την εισαγωγη θα στη κανω 70 cm οσο και το ενυδρειο.Κοφτη εσυ!
Απο Δευτερα ομως μου τελειωσαν τα υλικα.

kgf12345
28-10-16, 13:58
τι να σου πω ρε δημητρη,μπραβο! χιλια ευχαριστω!!!:smt020
παρε οτι χρειαζεσαι και δωσε μου και το λογαριασμο μαζι.
δε με νοιαζει απο δευτερα πληρωνομαι:D
απτις 15 και μετα θαρχισουν παλι τα βασανα,
αλλα μεχρι τοτε θα το γλεντησω:D
μην την κανεις 70.
55-60 εκατοστα θαναι μια χαρα;)

Diskus fan
28-10-16, 15:44
λοιπον για σωληνες εισαγωγης εξαγωγης,σκεφτομαι να παω να παρω της jbl:smt120 (?)

εχω την εντυπωση πως θαναι πιο φτηνοι απτης eheim...
εκτος αν κανει καμια παληκαρια ο δημητρακης παλι και φτιαξει και τα αλλα δυο που χρειαζομαι:D
ειναι κλειστα τα μαγαζια σημερα,θα περασω αυριο μια βολτα να δω τι υπαρχει ετοιμο.



ΌΧΙ JBL... "έστησα" ένα φίλτρο κάποτε για φίλο... και κόντεψα να σπάσω τους σωλήνες, από τα νεύρα μου.- zw
-------------------------
Η επιθυμια σου διαταγη:grin:
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt89-rottbea-img_20161028_144950_zpssqo1212a.jpg
Την εισαγωγη θα στη κανω 70 cm οσο και το ενυδρειο.Κοφτη εσυ!
Απο Δευτερα ομως μου τελειωσαν τα υλικα.


Αααααααααααααααααα.... εσύ είσαι καλός!!!!! :smt023
Θα "ψήσω" τον Γιώργο... να μου φτιάξεις κι εμένα. :D
Αυτούς τους σωλήνες... σε άλλα χρώματα, τους βρίσκεις; :cool:

rottbea
28-10-16, 16:06
ΌΧΙ JBL... "έστησα" ένα φίλτρο κάποτε για φίλο... και κόντεψα να σπάσω τους σωλήνες, από τα νεύρα μου.- zw
-------------------------



Αααααααααααααααααα.... εσύ είσαι καλός!!!!! :smt023
Θα "ψήσω" τον Γιώργο... να μου φτιάξεις κι εμένα. :D
Αυτούς τους σωλήνες... σε άλλα χρώματα, τους βρίσκεις; :cool:

Νικο υπαρχουν και σε διαφανους.
Extra clear:smt041

rottbea
28-10-16, 16:10
τι να σου πω ρε δημητρη,μπραβο! χιλια ευχαριστω!!!:smt020
παρε οτι χρειαζεσαι και δωσε μου και το λογαριασμο μαζι.
δε με νοιαζει απο δευτερα πληρωνομαι:D
απτις 15 και μετα θαρχισουν παλι τα βασανα,
αλλα μεχρι τοτε θα το γλεντησω:D
μην την κανεις 70.
55-60 εκατοστα θαναι μια χαρα;)
Κοφτο εσυ να ειμαστε σιγουροι.
Το μακρυ κονταινει το κοντο δεν μακραινει!
Για λεφτα μην ξαναπεις απλα πρεπει να παω στη δουλεια τα εχω ολα free;)

Diskus fan
28-10-16, 16:15
Νικο υπαρχουν και σε διαφανους.
Extra clear:smt041

Με αρρώστησες τώρα... λέμεεεεεεεεε!!!!!:smt041

rottbea
28-10-16, 16:17
Ενα δειγμα του σωληνα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94303

Diskus fan
28-10-16, 16:26
Ωραίος... όπως το σκέφτομαι... ΙΣΩΣ σε ελαφρύ φιμέ, να είναι πιο "αόρατος".- :roll:

kgf12345
30-10-16, 22:20
παιζουμε με τις ταπες των βαρελιων αλλαγης,μεχρι να πεσει η αμμωνια.
παντως μεχρι στιγμης δεν βλεπω φως, αν και μπολιαστηκε το φιλτρο.

Τάκης
30-10-16, 22:22
Υπομονήηηηηηηηηηηη

kgf12345
30-10-16, 22:24
απαυτη εχω οσο θες.
το θεμα ειναι οτι περιμενει το μαγαζι με τα ψαρια.
ο μαγαζατορας δεν ξερω ποση υπομονη εχει:D

Τάκης
30-10-16, 22:25
Εριξες αμμωνία και έβαλες μπόλι ;

kgf12345
30-10-16, 22:26
εβαλα μπολι(μισο κουβα σχεδον μαζι με βιολογικο υλικο)και εχω αμμωνια 4ppm απο τροφη.
ισως να πηγαινει να ανοιξει λιγο το χρωμα τωρα που μετρησα πριν(πολυ λιγο),αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
θα την ξαναμετρησω το πρωι.
νιτρωδη και νιτρικα μηδεν παντως.

Τάκης
30-10-16, 22:38
Ελα να σου δώσω αμμωνία βρε,
και να σου δώσω λίγο μπόλι, πέρασαν 2 εβδομάδες από το μπόλι που έβγαλα για την έκθεση, τώρα πιστεύω πως θα μπορώ να βγάλω λίγο ακόμα

kgf12345
30-10-16, 23:03
δεν θελω,φοβαμαι να βαλω μπολι απο ενυδρειο με ψαρια επειδη ειναι αγρια τα ψαρια που θα παρω.
αυτο ειναι το προβλημα.
βλεπω να παιρνω βακτηρια αυριο και ας λενε εδω οι παλιοι:D
ουτε αυτα τα εμπιστευομαι δηλαδη αλλα τεσπα.
μαλον θα δοκιμασω γιατι δεν εχω αλλη λυση προς το παρον.

Τάκης
30-10-16, 23:14
για να μη σου αργήσει το στρώσιμο το είπα,
τι θερμοκρασία το έχεις ;
ανέβασε και 28 ή και παραπάνω αν μπορείς

kgf12345
30-10-16, 23:25
με ενα θερμαντηρα που εχω τωρα,δεν υπαρχει περιπτωση.τον εχω στους 30 και φτανει 25 με το ζορι.και ειναι και ανοιχτο το ενυδρειο.
αυριο θα παω να παρω δευτερο θερμαντηρα και ελπιζω να μπορεσω να παρω και τα πραγματα απτο δημητρη την τριτη, να ξεμπερδευω και να το κλεισω και απο πανω με το καπακι.

Τάκης
30-10-16, 23:30
έχεις STC ;

grpol
30-10-16, 23:32
με ενα θερμαντηρα που εχω τωρα,δεν υπαρχει περιπτωση.τον εχω στους 30 και φτανει 25 με το ζορι.και ειναι και ανοιχτο το ενυδρειο.
αυριο θα παω να παρω δευτερο θερμαντηρα και ελπιζω να μπορεσω να παρω και τα πραγματα απτο δημητρη την τριτη, να ξεμπερδευω και να το κλεισω και απο πανω με το καπακι.

Περισσευει ενας eheim jager 100 η 150 watt αν θελεις.

kgf12345
30-10-16, 23:38
@takis
οχι βεβαια.τι με περασες?:D

@grpol
σευχαριστω πολυ!:)
αλλα δυστυχως ειναι μικρος.
πρεπει να μπει αλλος ενας 300αρης τουλαχιστον.
δυστυχως...

rottbea
30-10-16, 23:55
με ενα θερμαντηρα που εχω τωρα,δεν υπαρχει περιπτωση.τον εχω στους 30 και φτανει 25 με το ζορι.και ειναι και ανοιχτο το ενυδρειο.
αυριο θα παω να παρω δευτερο θερμαντηρα και ελπιζω να μπορεσω να παρω και τα πραγματα απτο δημητρη την τριτη, να ξεμπερδευω και να το κλεισω και απο πανω με το καπακι.

Γιωργο Τριτη απογευμα θα εχω ετοιμα τα μπαστουνια.Να κοιταξω αποθηκη μηπως εχω ενα 300αρη και να σου πω αυριο?
Δυσκολοι καιροι για πριγκηπες!

Τάκης
31-10-16, 00:01
Κοίτα Γιώργο,
θα δω αύριο αν μπορώ να βγάλω τον STC απο τα συννεφάκια,
να σου τον δώσω, να πάρεις και τον βραστήρα και τον πλωτήρα , και σε 1 ώρα θα έχεις ότι θερμοκρασία θες , ανέβασε και 40 :)

kgf12345
31-10-16, 00:13
ξερω γω ρε δημητρη,κοιταξε μπας και γλυτωσουμε τα εξοδα αυτο το μηνα που εχω να παρω τα ψαρια.
και κοιταω απτον επομενο που θαναι πιο ευκολα να παρω εγω.

τακη ευχαριστω,αλλα αστον εκει που ειναι στα ψαρια.εγω αν καταφερω να ανεβασω θερμοκρασια,δεν χρειαζομαι controller προς το παρον.
αν δω και χρειαστω θα παραγγειλω απο ebay καποια στιγμη.
ψυξη δεν προκειται να μπει τωρα ετσι κιαλλιως.
ουτε και το καλοκαιρι το βλεπω να μπαινει.
αν τον παρω θαναι πιο πολυ για ασφαλεια και την ακριβεια στη ρυθμιση.

Τάκης
31-10-16, 00:15
βρε για να στρώσεις θα τα παρεις αυτά,
γιατι ο βραστήρας δεν δουλευει χωρίς STC

kgf12345
31-10-16, 00:19
οχι ρεσυ δεν τον χρειαζομαι ευχαριστω!
αλλα τι να στρωσω?
εδω με μισο κουβα μπολι και δεν καναμε δουλεια.
θα δω αυριο που θα πληρωθω τι θα γινει.
αν μου τη δωσει μπορει να παω να παρω ενα θερμαντηρα,αλλιως θα περιμενω να βρω το δημητρη την τριτη και θα παρω το δικο του αν εχει.

θα δουμε.

Lth1
31-10-16, 00:20
Γιωργο που μενεις??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kgf12345
31-10-16, 00:34
alto rio ilioypolι:D

kgf12345
31-10-16, 00:38
μια φωτο οπως ειναι τωρα,φωτιζομενο απτο φακο του σπηλαιολογικου κρανους:D
δεν εχει τελειωσει βεβαια...
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-w427-kgf12345-p1250660.jpg (http://s1075.photobucket.com/user/kgf12345/media/P1250660.jpg.html)

Lth1
31-10-16, 00:40
Πηγα για αντικαταστη τον θερμαντηρα μου τον 300αρη στο μαγαζι που τον πηρα επειδη κατι επαθε..αν μουυ τον αλλαξουν θα στον δανεισω μιας και προς το παρον δεν τον χρειαζομαι...
Πεφτει λιγο μακρια το αλτο ριο ηλιουπολη :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kgf12345
31-10-16, 00:53
ναι βρε ευχαριστω:)
θα δω κιεγω αυριο,και αν χρειαστει θα σου πω.
ερχομαι κιεγω οπου εισαι δεν ειναι προβλημα;)
αλλα κατσε να δω τι θα κανω αυριο πρωτα και βλεπουμε.

delta66
31-10-16, 01:39
Μη κανεις τιποτα για το στρωσιμο.
Μονο θερμαντηρα παρε.
STC θα βγαλω αυτο απο τα σαλιγκαρια μεχρι να παρεις αλλον.

Lth1
31-10-16, 01:40
Τι ευχαριστας!!Για αυτο ειμαστε εδω.. :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kgf12345
31-10-16, 02:25
καλα θα τα πουμε αυριο:D
ασε να μιλησω και με το μαγαζι πρωτα να δω αν ειναι ακομα εκει τα ψαρια καταρχην.
δεν πιστευω,αλλα λεμε τωρα...
εχω κιαυτο το αγχος:D

kgf12345
31-10-16, 22:29
κατι καναμε σημερα:)
πηγα ψωνισα κατι ψηλα που χρειαζομουν.
θερμαντηρα πηρα τελικα δεν αντεξα:D
πηρα και τυρφη για το δευτερο φιλτρο,και κανα δυο αλλα πραγματακια και ειμαστε σχεδον κομπλε.

βρηκα και το ντινο και πηρα το ξυλο...
ενταξει το παλικαρι ξηγηθηκε τρελλη ριζα:D
μιλαμε για φοβερο κομματι,μολις το εβαλα στο ενυδρειο επαθα πλακα:o

πιανει ανετα τη μια μερια μονο του,κιετσι πηγα και πηρα και κανα δυο ακομα μικροτερα κομματια moorwood,και τα συνδιασα για να βγαλω κατι μεγαλυτερο και για την αλλη πλευρα.
μπηκανε και μερικα απτα κλαδια που ειχα μαζεψει,και νομιζω το αποτελεσμα βγηκε καλο.
αυριο που θαχει καθαρισει το νερο θα ξερουμε σιγουρα:)

ντινο χιλια ευχαριστω!!! σου ειμαι υποχρεος:)

θα μετρησω αμμωνια σε λιγο.εκει ειναι το δραμα μου:D

tsoui
31-10-16, 22:31
Αντε σιγα σιγα!!!

Lth1
31-10-16, 22:32
Δεν αντεξες ετσι???τζαμπα η βοήθεια μου...τεσπα οτι αλλο θες σφυρα γιωργαρε

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kgf12345
31-10-16, 22:34
ναι ετυχε να τον βρω σε καλη τιμη εδω κοντα μου,οποτε δεν υπηρχε λογος να τα δανειστω ολα.ετσι κιαλλιως θα πρεπει σιγα σιγα να παρω δικο μου εξοπλισμο;)
αν τα βαλω κατω τωρα τι χρωσταω που,αστα να πανε...
νασαι καλα ομως,σευχαριστω παρα πολυ!!!:)

Lth1
31-10-16, 22:35
Βρε οτι θελεις αληθεια εδω ειμαι σφυρα απλα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

rottbea
01-11-16, 01:15
Ετοιμες Γιωργη οι εισαγωγες(εφτιαξα και μια ανταλλακτικη).

kgf12345
01-11-16, 07:40
θενκιου!:)

kgf12345
01-11-16, 08:33
για πεστε καμια ιδεα τωρα για το στρωσιμο...
να το ρισκαρω να παρω μπολι απο καποιον η οχι?
παντως τα ψαρια δεν πορουν να μεινουν αλλο στο καταστημα,φοβαμαι και για απωλειες.

μετρησα σημερα,αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι εχει αλλαξει κατι.
ισως δεν το βλεπουν τα ματια μου σωστα το χρωμα.
εχω την εντυπωση πως εχει ανοιξει λιγο,αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια.

αν και δεν εχει σημασια αφου δεν ειναι μηδεν.

οποτε τι κανουμε?οεο?
ποιος θα δωσει μπολι απο ενυδρειο με ψαρια?
υπαρχει κανεις που να μπορει?
ας ειναι οσο σιγουρος ειναι δυνατο τεσπα.
εγω θα το παρω το ρισκο,δεν θα ζητησω ρεστα:D

Κλεόβουλος
01-11-16, 09:15
Άντε βρε στην Αθήνα ζεις. Δεν θα βρεις μπόλι?!
Βάλε αγγελία :)

kgf12345
01-11-16, 09:19
ελα ντε!
δεν περιμενα ποτε,πως θα ειχα τετοιο προβλημα:D

delta66
01-11-16, 11:00
Μη μπολιασεις.
Θα κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου, θα βγαλεις την τροφη, θα βαλεις τα ψαρια στο ενυδρειο και θα βαλεις 3πλη δοση prime.
Το νερο ειναι 600 λιτρα και τα ψαρακια ειναι 8 οπως εμαθα. Θα ολοκληρωθει "σιωπηλα" το στρωσιμο.
Ισως χρειαστεις αεραντλια schego M2K3 και αεροκουρτινα.


ΥΓ δεν μπορεις να τα πληρωσεις τα ψαρια και να μεινουν στο καταστημα μερικες μερες ακομα?
Ποσες μερες ειναι που τρεχει το ενυδρειο?

Τάκης
01-11-16, 11:02
Σου είπα, έλα να σου δώσω

kgf12345
01-11-16, 13:31
αγοραστηκαν και περιμενουν...:)
εβαλα τωρα να κανω μια αλλαγη 60% περιπου,το απογευμα θα μπει μπολι ξανα και ελπιζω αυριο να ειμαι ετοιμος.
...αφου γινει αλλη μια αλλαγη νερου και μετρησεις.
θα δουμε.
τα ψαρια δεν παιζονται παντως.
πτερυγια τεντα!:)

Dimis
01-11-16, 13:42
Τελευταια 8αδα και η πιο δυνατη.
Ολα τρωνε,αριστες αναπνοες,κανενα με ρουφηγμενη κοιλια.

Με το καλο...

kgf12345
01-11-16, 13:46
νασαι καλα δημητρη:)
αν δεν ησουνα εσυ δεν θα ειχα ξεκινησει καν:rolleyes:

παντως ετσι τα ειδα κιεγω σημερα:)
ελπιζω να τελειωσω σημερα αυριο και να πανε ολα καλα.
εντωμεταξυ τα "ξυπνησα" λιγο για να τα βγαλω φωτογραφια:D

μιλαμε εδιναν κατι γκαζια...αλλο να στο λεω και αλλο να το βλεπεις:D
και ειναι και μικρα.σκεψου να μεγαλωσουν τι θα κανουν.
παντως το 1.80 μηκος το εχουν για πλακα:D