PDA

Επιστροφή στο Forum : ώρα για λιπασματάκι ...


GN_AZ
24-06-16, 18:31
πήρα μια σακούλα ΚΝΟ3 σήμερα (πάνω από 1 κιλό με 1€ !!!) οπότε θα χρειαστώ την βοήθεια σας για να αποφύγω τα λάθη στην λίπανση.
βρήκα διάφορα calculators αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα κ αν έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο.

σύμφωνα με τα υγρά τεστ μετά από 16 μέρες χωρίς αλλαγή νερού τα νιτρικά είναι πιο κοντά στο 0 παρά στο 5.
προς το παρόν έχω μόνο λίγη καφέ άλγη στα τζάμια.
για φωτισμό έχω μια Τ4 στα 16W

πόσα νιτρικά πρέπει να προσθέσω στο σύστημα μου κ με ποιο ρυθμό ?

sarpijk
24-06-16, 18:37
Για μπουκαλι 250 ml βαζω 33 γρ σκονη ΚΝΟ3. Το αφηνεις μια νυχτα να διαλυθει καλα. Απο αυτο αρχισε με 5 ml σε καθε αλλαγη νερου μια φορα τη βδομαδα δλδ.

Δες και εδω. (https://www.youtube.com/watch?v=5GgS4jAF9Lk)

GN_AZ
24-06-16, 18:56
σύμφωνα με αυτό (http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm) μιλάμε για ~ 7 ppm νιτρικά την βδομάδα. σωστά ?

sarpijk
24-06-16, 20:02
Γιωργο απλα βαλε λιπασματακι. Τα ppm μη σε απασχολουν. Θα δεις διαφορα προς το καλυτερο. Τι μαρκα πηρες?

GN_AZ
24-06-16, 23:22
μου είπε ότι είναι yara.
αύριο κάνω την ανάμειξη κ θα προσθέσω μετά την αλλαγή.
μήπως χρειάζεται να το προσθέσω σταδιακά ή δεν υπάρχει θέμα υπερδοσολογίας ?

Themis_aqua
24-06-16, 23:31
Εγω φιλε μου στο δικο μου που ναι στα ιδια περιπου λιτρα το εφτιαξα 25γρ/250μλ και ριχνω 15 μλ τη βδομαδα..Με το που ξεκινησα νιτρικο καλιο σταματησαν οι τρυπες στα γρηγορης αναπτυξης,που νομιζα πως ηταν μονο απο ελλειψη καλιου..Οσο για τις μετρησεις με τα τεστ, εσυ μπορει πχ να εχεις μετρησιμα νιτρικα,αλλα παρ αυτα τα φυτα σου να θελουν εξτρα..Εννοω μη βασιζεσαι μονο στα τεστ..Για αρχη ξεκινα οπως σου λεει ο Στεφανος και βλεπεις!!

sarpijk
25-06-16, 00:11
Θεμη εσύ έχεις και co2. Επειδή ο Γιωργος έχει low tech δε χρειάζεται να βάζει τρεις φορές την εβδομάδα. Ο Tom Barr έχει προσαρμόσει το estimative index για low tech με το 1/3 της δοσολογίας. Το ίδιο κάνω και εγώ στα 80λιτρα που δεν βάζω co2.

GN_AZ
25-06-16, 20:11
βάλε - βγάλε - μέτρα - ζύγισε κατέληξα να έχω ~70gr KNO3 σε 500ml νερού.
στην πρώτη αλλαγή έβαλα 4ml. καλά έκανα ?

δεν ξέρω αν βοηθάει σε κάτι αλλά στο μπουκαλάκι με το διάλυμα έχω ~20ppm NO3

sarpijk
25-06-16, 20:37
Καλα ειναι. Υπομονη μερικες εβδομαδες να δεις πως ανταποκρινονται τα φυτα.

GN_AZ
25-06-16, 21:55
συνεχίζω με εβδομαδιαία αλλαγή ~20% δλδ κ προσθέτω 4ml κάθε φορά ?

τα νιτρικά στο ενυδρείο πρέπει να είναι μετρήσιμα ?

sarpijk
25-06-16, 23:45
Στο ειπα και κατ 'ιδιαν να μη μετρας! Γι αυτο κανουμε αλλαγη νερου.

GN_AZ
30-07-16, 22:51
έλεγα να κάνω ένα καλό κλάδεμα πριν φύγω για το χωριό μιας κ θα λείπω 15-20 μέρες. θα ξαναφυτέψω μερικά οπότε θα αυξηθεί η φυτομάζα άρα κ οι απαιτήσεις σε λίπανση. εφόσον όμως δεν θα μπει λίπασμα όσες μέρες θα λείπω μήπως να είναι διακριτικό το κλάδεμα ?

sarpijk
31-07-16, 00:55
Μη κλαδευεις αφησε τα να ανεβουν πανω και να κανουν σκια μειωνωντας τις απαιτησεις σε λιπανση.

GN_AZ
03-09-16, 17:26
όλα καλά το 20ήμερο που έλειπα.
rubin κ rotala έφτασαν στην επιφάνεια κ έκαναν αρκετή σκιά στα υπόλοιπα.
με την επιστροφή, άρχισα να αυξάνω σταδιακά την φωτοπερίοδο κ κλάδεψα κ μεταφύτευσα τα περισσότερα από τα φυτά.
μήπως τώρα χρειάζονται παραπάνω λίπανση ?

GN_AZ
28-11-16, 18:32
όταν έστησα το ενυδρείο έβαλα υπόστρωμα Flourite μόνο στα πλαϊνά κ στην πίσω μεριά αφήνοντας το μπροστά μέρος μόνο με την χαλικάκι.
όλο αυτό τον καιρό έχω παρατηρήσει ότι ενώ τα πίσω φυτά (angustifolia, rubin, rotala, "ντοματιά") ανεβαίνουν πολύ γρήγορα, ότι κ αν έχω φυτέψει μπροστά (lobelia, leucocephala, alternathera, montecarlo, hygrophila) αργεί πολύ να αναπτυχθεί ή μένει στάσιμο κ μετά από λίγο καιρό χαλάει.

ρίχνω κ υγρό CO2 ...

χρειάζεται να προσθέσω κάποιο λίπασμα κοντά στις ρίζες των μπροστά φυτών για να τα βοηθήσω ?

invisiblesurfer
26-12-16, 14:27
Απο που τα παιρνετε ρε παιδες τα λιπασματα και εχω παρει σβαρνα ολα τα φυτωρια και δε βρισκω υψηλης καθαροτητας;;;

GN_AZ
26-12-16, 14:31
KNO3 βρήκα σε έναν γεωπόνο με κόστος λιγότερο από 1€ το κιλό.
από το Leroy βρήκα κ sticks για γλάστρες (2,60 η συσκευασία) τα οποία κάνουν κ για το ενυδρείο.

KwstakisII
26-12-16, 15:02
KNO3 βρήκα σε έναν γεωπόνο με κόστος λιγότερο από 1€ το κιλό.
από το Leroy βρήκα κ sticks για γλάστρες (2,60 η συσκευασία) τα οποία κάνουν κ για το ενυδρείο.
Γιωργο πως πανε τα στικακια?

GN_AZ
26-12-16, 18:20
όλα καλά μέχρι στιγμής :)

KwstakisII
26-12-16, 18:25
όλα καλά μέχρι στιγμής :)
Ειχα σκοπο αυριο να πεταχτω leroy να τα δοκιμασω τωρα θα γινει στανταρακι

Lth1
26-12-16, 20:13
Τα βαζουμε στις ριζες μεσα στο χαλικι και ολα κομπλε ετσι??Αυτα τα στικς απο τα λερου..?