PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλμ στην επιφάνεια


Celda
20-10-05, 16:35
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω το εξής πρόβλημα: εδώ και αρκετές ημέρες στο 15λιτρο μου που είναι γεμάτο φυτά διαπιστώνω ένα φιλμ στην επιφάνεια του νερού. Το ενυδρείο φιλοξενεί μωρά γκάπι. Θεώρησα ότι πρόκειται για υπερβολική ποσότητα στο τάισμα και μείωσα από τρεις σε δυο φορές την ημέρα. Αλλά εξακολουθεί και υπάρχει. Να σημειώσω ότι αλλαγές λόγω των μωρών κάνω κάθε μέρα 10-15% και μία φορά την εβδομάδα 40%. Το φιλμ έχει ένα χρωματάκι μπλε…:confused:

Επίσης να πω ότι η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 29, φως από λάμπα γραφείου (60 watt) 12-13 ώρες την ημέρα, μετρήσεις ΝΟ2 0, ΝΟ3 10, ph 7.2, kh 3, gh 7, φίλτρο magi-200 με σφουγγάρι, υαλοβάμβακα και biochemStar της aquatic.
Αυτό που παρατηρώ μερικές φορές είναι το εξής: μικρές μπουρμπουλήθρες να βγαίνουν από την έξοδο του φίλτρου με θόρυβο…μήπως έχει χαλάσει κάποιο μηχανικό μέρος του φίλτρου; Άλγη δεν έχω και αυτό το φιλμ είναι σαν λάδι…

Και κατά πόσο ενοχλεί ή βλάπτει τα μικρά; Τα οποία είναι 16 ημερών και υγιέστατα μέχρι στιγμής. Ξέρετε πώς θα το αντιμετωπίσω;;; Αρχίζει και με εκνευρίζει...:smt105

Ευχαριστώ

mikenuke
20-10-05, 17:03
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9231

για δες εδω.

Celda
20-10-05, 17:12
Το ποστ αυτο το έχω διαβάσει αλλα καμία σχέση. Η ανατάραξη είναι αρκετή, έχω βγάλει το φιλμ με τον τροπο που προτείνει ο σωτήρης 5-6 φορες και πάλι εμφανίζεται, η τροφή ειναι η ίδια της ΤΕΤΡΑ. Το μονο που πρόσθεσα είναι ο θερμοστάτης της Jagger.
Τι άλλο μπορεί να είναι...απο σήμερα μειώνω και τον χρονο του φωτισμου σε 10 ώρες. Και αυτό το μπλεδάκι τι να είναι;;; χημικά δεν βάζω, ουτε λίπασμα ουτε διοξείδιο...:confused:

netblues
20-10-05, 17:17
πετρελαιο...
το σαλιγκαρι εσκαψε πολυ βαθεια και χτυπησε φλεβα.

Celda
20-10-05, 18:46
ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Μπραβο Σωτήρη, δεν το'χα σκεφτεί...αν και το σαλιγκάρι έχει μεταφερθεί στο άλλο ενυδρειάκι...:D

Για δώσε μου τα φώτα σου...υποψιάζεσαι τίποτα;;; Θα σκάσω αν δεν το λύσω!:rolleyes:

Takis
20-10-05, 18:50
Πολυ πιθανο, υπερβολικο ταισμα (λογω μικρων)
Δεν εχει τοσο σημασια ποσο συχνα ταιζεις, αλλα η ποσοτητα. Μπορει να ταιζεις 5 φορες την ημερα χωρις να γινει κατι, αν η ποσοτητα ειναι η σωστη.

lasal
21-10-05, 07:40
Και αυτό το μπλεδάκι τι να είναι;;;
Μπορεί να ειναι και το ξεκίνημα άλγης.

Celda
21-10-05, 23:18
Ξεκίνημα άλγης;; Και αυτό πώς το αποφεύγω; Συχνές αλλαγές νερού και μείωση του φωτισμού στις 10 ώρες; το μόνο που παρατήρησα σήμερα είναι ένα σαπισμένο φυλλαράκι στην πλάτη του φίλτρου που δεν είχα δει και απομακρύνει άμεσα...λέτε να οφείλεται και εκεί;
Η άλγη σε μπλε χρώμα; Πάντως και σημερα είχα το ίδιο προβλημα...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Apostolis
24-10-05, 08:23
Το ένα σαπισμένο φιλαράκι δεν νομίζω οτι δημιουργεί πρόβλημα... κάθε άλλο! θα αποτελέσει τροφή για τα φυτα! Τα πολλά ίσως δημιουργούσαν...
Τώρα για την άλγη... μειώνεις το τάισμα για ένα διάστημα στο μισό περίπου και κάνες πιο τακτικές αλλαγούλες. Παρεπιπτώντως, τί φωτισμό έχεις? χρησιμοποιείς λίπασμα, (αν και δεν θα έπρεπε γιατί έχεις μωρά!) και αν ναι, ποιό? :confused:

Φιλικά,

shadow
24-10-05, 12:43
Alaxe trofi.Eixa kai ego problima petreleou me tis TETRA mexri pou tis stamatisa.
To poli periergo einai oti se allo enidreio pu tis xrisimopoio den to parusiazei.
Stamata tes gia merikes meres na deis

sorry me ta greeklish alla ta Xp mu ta exun paixei

Celda
24-10-05, 13:09
Αποστόλη, όπως προανέφερα, δεν χρησιμοποιώ λίπασμα. Φωτισμό έχω απο φωτιστικό γραφείου, λάμπα ημέρας, 12 ώρες και τις μείωσα στις 10. Το φιλμ εξακολουθεί και υπάρχει, το αφαιρώ κάθε μέρα και την επόμενη εμφανίζεται πάλι- σαν το γιοφύρι της Αρτας έχει καταντήσει το ζήτημα :D ...
Τα μωρά τα έχω ατάιστα για 2 μέρες και σήμερα τους έριξα ελάχιστη τροφή. Αλλαγή κάθε μέρα 15% και 2 φορές την εβδομάδα από 30%. Μετέφερα και τον Σωτήρη (το απλ σνέηλ) ξανά σε αυτό το ενυδρείο και έπιασε τρελή δουλειά. Τα κερατόφυλλά μου έχουν γίνει θηρίο, σημαίνει κάτι; Νιτρικά πάντως δεν έχω...και μιας που μόλις έκανα μετρήσεις:
No3 0????
NO2 0
Gh 6
Kh 5
Ph 7.2
Temp 29
Καμιά παρατήρηση;;;

Και κάτι ακόμα: αν κάποιος δεις τα κελυφη των σαλιγκαριών να αρχίζουν να τρίβονται, οφείλεται στην ανθρακικη ή την γενική σκληρότητα; και πώς την ανεβάζω;

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας :)

mikenuke
24-10-05, 14:13
Στο γραφειο της δουλειας το εχεις?
Μηπως υπαρχει κανενας συναδελφος που του αρεσει να βλεπει τα ψαρακια να τρωνε και τα ταιζει κι αυτος?Χωρις να ξερεις?
Εχει ξανασυμβει!

Celda
24-10-05, 16:37
Τσου, στο γραφείο του σπιτιού...τα βλεπω μόνο εγώ...

mikenuke
25-10-05, 10:23
Τσου, στο γραφείο του σπιτιού...τα βλεπω μόνο εγώ...
Και φυσικα εννοειται οτι τα ταιζεις και μονο εσυ.ετσι?Ωραια.Βαλε μια φωτογραφια καλη να δουμε μηπως πεσει κατι στην αντιληψη μας βλεποντας την εικονα.