PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Φίδια


Artemisia
19-06-16, 23:57
Έχω πρόβλημα στην μικρή μου Λίμνη , σήμερα πάλι βρήκα άλλο φίδι το οποίο μετά απο 2ωρο κυνηγητό δεν κατάφερα να το βγάλω :confused:
Έχω καταλήξει ότι :
1. τους αρέσουν οι πέτρες μέσα στην Λίμνη γιατί απο εκεί βγαίνουν
2. έχουν εύκολο γεύμα (βατραχάκια)
3. δεν μπορούν να τα πιάσουν οι γάτες μου (πάλι φταίνε οι πέτρες)

Τώρα οι ανησυχίες μου είναι οι εξής : μην μου φάνε κανένα απο τα Χρυσόψαρα που είναι ακόμα μικρά η fancy ή ακόμα χειρότερα μην τσιμπήσουν εμένα ή κανένα παιδάκι ή φίλο που ταϊζει τα ψάρια μου :smt009
Νομίζω πως δεν το γλιτώνω θα πρέπει να βγάλω όλες τι πέτρες απο μέσα να ησυχάσω . Τι λέτε ???

Αυτό ήταν το 1ο που έβγαλα . Ο πατέρας μου λέει οτι είναι νερόφιδο αλλά δεν το ξέρω και σίγουρα .....
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-qq195-artemisia_kou-phideltaiota-1_zpsudvbm9ia.jpg (http://s447.photobucket.com/user/Artemisia_Kou/media/phideltaiota-1_zpsudvbm9ia.jpg.html)

tsoui
20-06-16, 00:06
Ειναι θεμα αυτο, αν ειναι νεροφιδα δεν εχεις θεμα τσιμπηματος το προβλημα ειναι που να ξερεις καθε φορα τι ειναι.
Οι πετρες και να βγουν δε πιστευω να αλλαξει κατι τωρα που εμαθαν οτι εχει μασα εκει ,εγω θα ελεγα να βαλεις περιμετρικα θειαφι αν μπορεις βεβαια γιατι εχεις και αλλα ζωακια ή φιδοσχοινο (εμποτισμενος σπαγγος) που τα απωθει επισης
Υγ ομορφο ειναι!

Artemisia
20-06-16, 00:13
Όμορφο Χρήστο, αλλά δεν γίνεται να έρχεται με "πινακίδα" άκακο είμαι χαχαχχαχαχα , είμαι σίγουρη ότι φταίνε οι πέτρες γιατι στην μεγάλη δεν είχα ποτε φίδια , που είναι γυμνή η λίμνη , βατράχια έχω και εκεί ;)
Απο την άλλη έχω διαβάσει ότι όλα αυτα θειαφι και εμποτισμένο σχοινί δεν κάνουν τίποτα :smt120

globalzero
20-06-16, 00:13
Αν έχεις καμία καλύτερη φωτογραφία μπορώ να τη στείλω σε ένα φίλο; Βιολόγο ερπετόλογο να μας πει το είδος εαν σε ενδιαφέρει,:grin:

Artemisia
20-06-16, 00:16
Αυτήν έχω και μια πιο μακρινή , δεν είχε όρεξη να γίνει εξώφυλλο :D:D:D:D Αν θα μπορούσες κάνε μια ερώτηση , να μου φύγει η περιέργεια . Σε ευχαριστώ πολύ !!!

takaros
20-06-16, 00:54
Ειναι νεροφιδο natrix natrix ειναι εντελως μα εντελως ακινδυνα!! μπορεις να ποιασεις και με τα χεσια σου αλλα λογικο ειναι να το φοβασαι λιγο...προσπαθησε να το ποιασεις με μιαν αποχη βαλτα σε ενα κουτι και αστα ελευθερα σε καποιο ποταμακι-ρυακι εκει στην περιοχη και θα τα καταφερει!ειναι θεμα χρονου να την πεσει και στα ψαρακια σου οποτε οσο πιο γρηγορα μπορεις 'ξεφορτωσου' του.. το θειαφι και ολα αυτα τα 'ματζουνια' που πλασαρουν δεν εχουν κανενα αποτελεσμα στα φιδια, ειναι μυθος..

Artemisia
20-06-16, 01:04
Σε ευχαριστώ αυτό κάνω , δεν τα πειράζω πότε . Στα 700 μέτρα από το σπίτι μου έχει ποτάμι. Ωχ λες να κινδυνεύουν εεε ???Αυτό που είναι σήμερα μέσα είναι λίγο πιο ανοιχτόχρωμο και μικρότερο σε μέγεθος θα προσπαθήσω πάλι αύριο να το βγάλω . Πιστεύεις ότι οι πέτρες τους παρέχουν κάποια ασφάλεια όπως το φυσικό τους περιβάλλον και την πέφτουν στην λίμνη μου ή δεν παίζουν κανένα ρόλο? Σε ευχαριστώ και πάλι.

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

takaros
20-06-16, 02:16
Σιγουρα παιζουν τον ρολο τους γιατι κρυβονται εκει και κανουν τις ενεδερες τους, ετσι κυνηγουν, αλλα και χωρις τις πετρες νομιζω δεν θα εχουν ιδιαίτερο προβλημα, δεν θα τα εμποδισεις απο το να ερχονται δηλαδη βγαζοντας τις πετρες.. μπορεις να βαλεις την απομακρινση των νεροφιδων στις ρουτινες της λιμνης σου :p Ειναι πραγματικα ακινδυνα φιδακια ομως για εμας τους ανθρωπους και ειναι γενικα ωραιο θεαμα να τα παρατηρεις τουλαχιστον για μενα :rolleyes:

Artemisia
20-06-16, 11:33
Ωραίο θέαμα φίλε μου συμφωνώ , και έχω πάρει αρκετές φορές αγκαλιά μεγαλύτερα (εξημερωμένα ) φίδια , αλλά αυτα μου βγάζουν την πίστη και κάθε φορά που πάω να τα πιάσω δαγκώνουν :( Επειδή είναι άγρια .....
Το έβγαλα αλλά μπήκε στην μεγάλη Λίμνη και παρατήρησα ότι δεν μπορούσε να μείνει ούτε λεπτό (μάλλον επειδή δεν έχει που να κρυφτεί) βγήκε και μπήκε κάτω απο 1 μεγάλο βράχο . Θα το αφήσω εκεί και ας κάνει ότι θέλει .
Θα περιμένω να ρθεί ο άντρας μου , να αδειάσω την μικρή λίμνη και να βγάλω τις πέτρες . Το πήρα απόφαση . Δεν μπορώ να σκέφτομαι ότι θα μου φάει τα ψάρια αυτό ή κάποιο άλλο........

Τάκης
20-06-16, 11:42
Δεν είναι και τόσο χαζό να μπει στη μεγάλη λίμνη, βλέπει τα τέρατα και σκιάζεται, ξέρει τι κάνει ;)
Η μικρή λίμνη είναι στα μέτρα του, και δεν νομίζω πως θα σε σώσουν αν βγάλεις τις πέτρες

odin79
20-06-16, 11:45
ουτε εγω θα το ρισκαρα Αρτεμις.καλυτερα να βγουν ειναι αγρια ζωα και δεν εχουν λογο υπαρξης σε οικιακο περιβαλλον

Maverick
20-06-16, 11:47
Μπες εδώ να διαβάσεις περισσότερα γι'αυτά: http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=168&sid=235 ;)

delta66
20-06-16, 11:49
Φωναξε τον Σερραιο (https://www.youtube.com/watch?v=fvZ8b1OQD1M) :D

globalzero
20-06-16, 11:50
http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=168&sid=235

Αυτό είναι όπως είπε και ο φίλος πιο,πάνω . Μάλλον τον ίδιο ρωτήσαμε :D

Maverick
20-06-16, 11:58
Μάλλον τον ίδιο ρωτήσαμε :D

Ε ναι :D

kgf12345
20-06-16, 12:00
ειναι νεροφιδο οπως ειπωθηκε.ειναι ακινδυνο για εσας τουλαχιστον,αλλα για τα ψαρια αλλαζει το θεμα.
προσωπικα μου αρεσει,αλλα αφου η λιμνη σου εχει αλκυσει αυτα,ειναι πολυ πιθανο να ελκυσει και οχιες.
καταρχην γραφεις πως σε εχουν δαγκωσει οταν πας να τα πιασεις,αρα αυτο πρεπει να το προσεξεις.σημαινει οτι δεν τα πιανεις σωστα και αν τυχει καποιο δηλητηριωδες θαχεις προβλημα.

επισης και το δαγκωμα απο μη δηλητηριωδη φιδια εγκυμωνει κινδυνους αν διαπερασει το δερμα.υπαρχουν μολυνσεις και μικροβια που μπορει να μεταδοθουν.μ πορει να ειναι απιθανο,αλλα αν εχεις παιδια δεν το ρισκαρεις.

το καλυτερο ειναι να τα απομακρυνεις,να περιορισεις οσο μπορεις τα σημεια που τους προσφερουν καταφυγιο και να διευκολυνεις λιγο την προσβαση στις γατες.σ ιγουρα οι πετρες ειναι ενα απο αυτα τα σημεια.
βαλε και καμια φωτο τις λιμνης να δουμε λιγο το χωρο αν θες.ισως υπαρχουν κιαλλα πραγματα που μπορεις να κανεις.

Artemisia
20-06-16, 12:08
Ευχαριστώ πολύ όλους παιδια :)
Γιώργο αν είχε καταφέρει να με δαγκώσει θα το είχα κάνει τσάντα :D:D:D (πλάκα κάνω ) .
Αλλά όπως και το πιάσω πάει να δαγκώσει , φυσιολογικό είναι νιώθει απειλή, δεν με ξέρει .....
Πάω να βγάλω φωτό και έρχομαι ;)

kgf12345
20-06-16, 12:09
α οκ,νομιζα πως σε εχουν δαγκωσει:)ναι φυσικο ειναι να προσπαθουν:D

Artemisia
20-06-16, 12:18
Μισό να ανεβάσω τις φωτό γιατι συναντηθήκαμε πάλι , ίδιο με το άλλο ειναι .

Strahos
20-06-16, 12:19
Καλησπέρα!
Είχα αρκετό καιρό να μπω :D
Artemisia όπως ήδη ειπώθηκε πρόκειται για Νερόφιδο, Natrix natrix. Για εσένα και τα παιδιά σου είναι εντελώς ακίνδυνο ζώο, ακόμα και αν δαγκώσει, κάτι που όμως δεν κάνει ποτέ. Οι απόπειρες που περιγράφεις είναι απλά μπλόφα και γίνονται με κλειστό στόμα. Δες πως μπορεί κανείς να χειριστεί αυτό το ζώο: https://www.youtube.com/watch?v=D_724zgU7tM

Προσωπικά πιστεύω πως είναι αναπόφευκτο να έχεις τέτοιους επισκέπτες από τη στιγμή που έχεις λίμνη (μέσα ή κοντά) σε βιότοπο βατράχων και νερόφιδων. Μάθε καλά να τα ξεχωρίζεις από τις Οχιές (http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=179&sid=144) αν θελήσεις ποτέ να τα πιάσεις με τα χέρια.

Artemisia
20-06-16, 12:26
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160620/9bc1b3a1d2cbde8c5310e9afb811cf84.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160620/0b3e4b99566c40acf848142f5bad5274.jpg
Στην μεγάλη λίμνη είναι τώρα και μάλλον δεν του αρέσει
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160620/2c038e12ecfca638ebc12635882d98f1.jpg
και αυτή είναι η μικρή από εδώ τον έβγαλα
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160620/138221fcfa50b1fe0181b90b5eace970.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160620/fd3447430575e48618367a030a316577.jpg

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia
20-06-16, 12:29
Καλησπέρα!
Είχα αρκετό καιρό να μπω :D
Artemisia όπως ήδη ειπώθηκε πρόκειται για Νερόφιδο, Natrix natrix. Για εσένα και τα παιδιά σου είναι εντελώς ακίνδυνο ζώο, ακόμα και αν δαγκώσει, κάτι που όμως δεν κάνει ποτέ. Οι απόπειρες που περιγράφεις είναι απλά μπλόφα και γίνονται με κλειστό στόμα. Δες πως μπορεί κανείς να χειριστεί αυτό το ζώο: https://www.youtube.com/watch?v=D_724zgU7tM

Προσωπικά πιστεύω πως είναι αναπόφευκτο να έχεις τέτοιους επισκέπτες από τη στιγμή που έχεις λίμνη (μέσα ή κοντά) σε βιότοπο βατράχων και νερόφιδων. Μάθε καλά να τα ξεχωρίζεις από τις Οχιές (http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=179&sid=144) αν θελήσεις ποτέ να τα πιάσεις με τα χέρια.

Ευχαριστώ και οι Οχιές μπαίνουν στο νερό ??? Να σου πώ την αλήθεια μου δεν θέλω να τα πιανω με το χέρι , ούτε αυτα θέλουν μαλλον :rolleyes: ξέρετε που θα βρω να αγοράσω κανένα μπαστουνάκι απο αυτα με τις δαγκάνες ???
Τώρα καταλάβατε τι εννοώ ?? οι γελάτε όλοι μαζι ??? Αυτα που πιάνουν τα φίδια .

kgf12345
20-06-16, 13:09
ολα τα φιδια ειναι πολυ καλοι κολυμβητες.και οι οχιες το ιδιο.
η δαγκανα που λες ειναι καλη ιδεα,δυστυχως δεν γνωριζω που μπορεις να βρεις.σιγουρα ebay,για ελλαδα δεν γνωριζω.
δεν βλεπω να μπορεις να κανεις και πολλα για να αλλαξεις το μερος.σιγουρα οι πετρες που εχεις περιμετρικα θα βοηθαγε να τις απομακρυνεις.
καλη ιδεα θα ηταν επισης να εφτιαχνες κανα κουκουβαγοσπιτο.υπαρχει σχετικο θεμα και εδω μεσα.το κακο με τις κουκουβαγιες ειναι πως δεν περιοριζονται μονο σε φιδια.
μπορει να πιασουν και ψαρια.(το λεω εκ πειρας,εχω χασει μονομαχο ετσι).
αλλα σε φυσικο περιβαλον οπως ειναι η λιμνη,δεν μπορεις να τα εχεις ολα.
κατι κερδιζεις κατι χανεις.οι φυσικοι κινδυνοι παντα θα υπαρχουν.φυση ειναι αυτη.
για το φιδοσχοινο οι αποψεις διιστανται.
καποιοι λενε πως ειναι μπουρδα καποιοι πως κανει δουλεια.
δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις περιμετρικα.αν δεν κανει τιποτα δεν εκανε.5-6 ευρω κοστιζει.
προσωπικα σε πολλες κατασκηνωσεις στο βουνο στο παρελθον εχω χρησιμοποιησει και δεν ειχαμε ποτε προβλημα με φιδι,ενω ειμασταν σε μερη με νερο που τα τραβαει και ειχα δει παρα πολλες φορες φιδια κοντα στην κατασκηνωση.

απτην αλλη,ειναι πολυ πιθανο πως απλα η παρουσια μας εκει τα εδιωχνε.
σε καθε περιπτωση δεν νομιζω πως ειναι κακο να βαλεις.ειναι ενα μετρο παραπανω και αν δεν κανει δουλεια δεν εχασες τιποτα.

το καλυτερο μετρο αρτεμισια ειναι η προληψη.μαθε καλα να τα αναγνωριζεις και μαθε και στα παιδια σου να τα αναγνωριζουν οπως και το τι να κανουν αν δουν καποιο.
επισης επειδη ειπες πως εχεις γατες,περιορισε τους το που τρωνε και μην τους δινεις φαγητο οπου ναναι στην αυλη.
προσεξε με γαλατα κλπ και μην αφηνεις γαλατα η συσκευασιες γαλατος εξω.(σε σακουλες με σκουπιδια κλπ).
η μυρωδια τα τραβαει.

Artemisia
20-06-16, 13:20
Ουφ κατάλαβα Γιώργο , τα κονόμησα (που λέμε ) . Το καταλαβαίνω αυτο που λές απόλυτα σεβαστό εξάλλου εγω ήρθα να μείνω μέσα στην φύση , αυτα την δουλεια τους κάνουν ..... Κουκουβάγιες έχω και μπούφους . Για αυτο έχω και το πλέγμα στην μικρή Λίμνη .
Πώς να το ψάξω αυτό στο ebay ???
Είμαι λίγο πιο ήσυχη γιατί έφαγε , οπότε δεν θα την πέσει στα χρυσόψαρα ....
Αν δεν αντέχετε μην δείτε το βίντεο .

watch?v=lGAeMZ5F-0k&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=lGAeMZ5F-0k&feature=youtu.be

Artemisia
20-06-16, 13:34
Και τέλος καλό όλα καλά μόλις χώρτασε έφυγε :D Μέχρι να ρθεί το επόμενο ....

kgf12345
20-06-16, 13:39
το καλο ειναι πως εχεις ενα ζωντανο οικοσυστημα-υδροβιοτοπο στην αυλη σου,αρα εχεις κανει καλη δουλεια:)

Artemisia
20-06-16, 13:46
Όταν αποφάσισα να χτίσω το σπίτι μου εδω Γιώργο , το έκανα με πολύ μεγάλο σεβασμό στην φύση και στα ζώα :D Άλλοι δεν θα άντεχαν ούτε λεπτό .... Αγαπώ την φύση γι αυτό και δεν τα πειράζω ποτέ . Κυρίως αγαπώ τις σαλαμάνδρες που έρχονται στις Λίμνες μου τον χειμώνα :D:D:D
Αλλά και τους αετούς, τις κουκουβάγιες, τους μπούφους , τις χελώνες , τους σκατζόχοιρους , τους σκίουρους και τις άγριες νεροχελώνες που ζούν πίσω απο το σπίτι μου στο ποτάμι ;)
Υ.Γ. Δεν έχω παιδιά , έχω ανήψια . Μόνη μου μένω και πολλοι μου λένε καλά δεν φοβάσαι ?? Όσο τα φοβάμαι εγω αλλο τόσο με φοβούντε αυτά , αυτο τους λέω πάντα ;)

kgf12345
20-06-16, 13:52
α δεν τα ηξερα αυτα!πεσμου οτι εισαι και ελευθερη τωρα να μετακομισω:D
χαχαχαχα!
ενταξει ειναι στον ανθρωπο,καλα κανεις.κιεμενα αυτα μαρεσουν;)

Artemisia
20-06-16, 13:55
Όχι δεν είμαι ελέυθερη (εδώ και πολλάαααα χρόνια) χαχαχαχχαχαχαχα
Το ξέρω ότι σου αρέσουν αυτα , σε έχω δεί ;) Εγω τους μονομάχους μου γι αυτό τους έχω μέσα στο σπίτι σε Λίμνη ;)
Μια μέρα θα σας δείξω τα Κουνάβια μου , ζούν στην αυλή μου εδω και 5 χρόνια είναι τελείως άκακα πλάσματα και πολύ όμορφα :D:D
Όταν έρχεται η αδερφή μου σπίτι , λέει - πάω να δώ το animal planet χαχαχαχχαχαχαχχα

kgf12345
20-06-16, 13:57
ωραια πραγματα:)

tsala
20-06-16, 17:51
Κατι τετοιο (http://www.feeders.gr/product/%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%86%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-snake-tongs/) ψαχνεις
Αλλα ισως κανεις δουλεια και με ενυδρειακα (http://www.petsupermarket.gr/8231/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/dophin-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%B1.h tml) προιοντα:D

Artemisia
20-06-16, 17:53
Ευχαριστώ βρε Γιάννη :)

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

japetus
20-06-16, 22:01
Άρτεμη καλησπέρα, τη δικιά μου ιστορία με τη λίμνη την ξέρεις, κάθε χρόνο θα βγάλω και 2-3 νερόφιδα.. Έρχονται συνήθως μετά από βροχή που το έδαφος είναι υγρό. Όσο πιο γρήγορα το μετακινήσεις, τόσο λιγότερα ψάρια θα χάσεις. Ένα θετικό βέβαια είναι ότι ησυχάζουν όταν βρίσκεται εκεί, τα βατράχια. :-)
Αν χρειαστεί, μπορώ να βοηθήσω να το απομακρύνεις...

Artemisia
20-06-16, 22:11
Σε ευχαριστώ βρε Νίκο , να είσαι καλά :D δεν τα φοβάμαι και νομίζω πως είναι χειρότερο απο το να τα φοβάμαι ..... γι αυτο και αποφάσισα να πάρω τέτοια "δαγκάνα" .
Το θυμάμαι το θέμα σου :D:D Μέχρι τώρα 2 έβγαλα απο μέσα . Πάντα είχα φίδια στην αυλή και μια φορά πάτησα ένα ξυπόλυτη, όσο φοβήθηκα εγώ αλλο τόσο φοβήθηκε και αυτο χαχαχχαχαχα σαν καρτούν και οι 2 πήγαμε απο την άλλη πλευρα .....

Artemisia
21-06-16, 17:12
Κάθε μέρα πρίν την δουλειά ταίζω τα ψάρια μου , έτσι και σήμερα. Και τσούπ εμφανίζεται ο κύριος Φίδις :smt120 οκ του δωσα και όνομα Mr Buzz (γιατι κάθε φορά που τον βλέπω με χτυπάει το ρεύμα )
Σαν θύμα που είμαι , και αφού πέρασα απο συνέντευξη κτηνιάτρους και άλλους πήγα και πήρα αυτό το Herpetex γιατι δεν μπορώ να παίζω κυνηγητό ούτε να φοβάμαι τι θα γίνει όταν λείπω ..... Τώρα αν θα κάνει δουλειά , δεν ξέρω ....

kgf12345
21-06-16, 19:42
τι προιον ειναι αυτο?
σε τι μορφη εννοω γιατι δεν τοχω ξαναδει.να μαθουμε και τιποτα:D
ενημερωσε παντως για το αποτελεσμα,γιατι εχει σασπενς η λιμνη σου τελικα.χαχαχα!

Artemisia
21-06-16, 20:17
Πολύ Σασπένς :D:D:D
Λοιπόν αυτο είναι ένα κουτι που το τρυπάς με μια "βίδα" και έχει ρυθμιστη και βγάζει έντονο άρωμα για τα Φίδια ..... 20 ευρώ το κουτάκι . Θα σας πώ αν θα κάνει δουλειά. Μιά ώρα διάβαζα οδηγίες και ρωτούσα γιατι έχω και άλλα ζώα .

Απωθητικό φιδιών.

Απομακρύνει τα φίδια απο τον κήπο σας, το εξοχικό σας, την κατασκήνωσή σας και από κάθε μέρος που εμφανίζονται φίδια, κυρίως τους ανοιξιάτικους, θερινούς και φθινοπωρινούς μήνες.
Όταν ανοιχθεί, η δράση του διαρκεί για 3 μήνες. Το προϊόν παραμένει στθερό για 2 χρόνια εφόσον δεν ανοιχθεί.
Περιέχει φυσικές ουσίες οι οποίες δεν είναι επιβλαβείς για τον άνθρωπο και τα ζώα.
Καλύπτει επιφάνεια 40-60 τ.μ.
ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΕΩΣ:



Με την ειδική βίδα τρυπήστε το καπάκι στο κέντρο βιδώνοντας μέχρι τέρμα.
Ξεβιδώνουμε και τοποθετούμε στη μικρή τρύπα που έχει δημιουργηθεί το ρύγχος της βαλβίδας με πίεση μέχρι να ακουστεί ένα "τακ" η βαλβίδα τοποθετήθηκε καλά.
Ξεβιδώνουμε και γυρίζουμε το κόκκινο καπάκι της βαλβίδας προς τα αριστερά.
Τοποθετούμε το κουτί όρθιο στο έδαφος σταθερά, σε πιθανά μέρη όπου υπάρχουν φίδια( περάσματα φιδιών και πιθανές φωλιές).
Τα σημεία αυτά πρέπει να μην είναι προσιτά σε ανθρώπους και ιδιαίτερα σε παιδιά, σε κατοικίδια ή παραγωγικά και άγρια ζώα.

Παρατηρήσεις:

Η χρήση του προϊόντος είναι μόνο για εξωτερικούς χώρους.
Η ακτίνα δράσης του κουτιού ξεπερνά τα 40-60m2 .Τοποθετούμε περισσότερα κουτιά αν ο χώρος που επιθυμούμε να προστατεψουμε είναι μεγαλύτερος.
Το προϊόν παραμένει σταθερό για 2 χρόνια από την ημερομηνία παρασκευής εφόσον δεν ανοιχτει και αποθηκευτεί σε δροσερό και ξηρό μέρος.
Όταν ανοιχτεί η δράση του διαρκεί για 3 μήνες. Η αποτελεσματικότητά του μειώνεται αισθητά με τις υψηλές θερμοκρασίες(>35οC) και κυρίως με τους συνεχείς ανέμους. Στην περίπτωση αυτή καλό θα είναι να ανανεώνουμε το προϊόν.
Υ.γ: στο Ιντερνετ το βρήκα πολύ πιο φθηνό .

kgf12345
21-06-16, 20:26
ενδιαφερον:)
θα το ψαξω λιγο μπας και βρω τι περιεχει.
ενα παλιο "γιατροσοφι" κομπογιαννιτικο για τα φιδια,ειναι και το καψιμο κερατου.ελαφιου κλπ.
ο πατερας μου (ωντας "παλιος":D) ορκιζεται οτι κανει δουλεια.προσωπικα το εχω δοκιμασει,και φαινεται να κανει δουλεια,αλλα παλι,δε μπορει να αποδειχτει οτι φευγανε απαυτο,η επειδη απλα ημασταν στα μερη τους:D

αν βρω κανα φιδι καμια φορα και τυχει ναχω πανω μου κανα κομματι κερατο για καψιμο θα το δοκιμασω και θα σας πω αν εφυγε η οχι:D
και παλι δεν θαναι αποδειξη δηλαδη αλλα τεσπα:D
υποψιν πως η βρωμα ειναι απιστευτη.μαλον θα φυγετε κιεσεις δηλαδη οποτε δεν θα το βλεπετε το φιδι πια...
αρα οντως δουλευει κατα μια εννοια...:D

Artemisia
21-06-16, 20:33
Βρε συ Γιώργο μου :D:D:D τα κέρατα ελαφιού τόσο πρόχειρα πού τα βρίσκεις καλέ μου ????
Και εγω γι αυτο λέω (παραπάνω) οτι μάλλον είμαι θύμα γιατι πιστεύω οτι μάλλον τίποτα δεν θα κάνει και αυτό που αγόρασα .... αλλά λέω , άντε για να μην το μετανιώσω που δεν έκανα τίποτα ;)
Θα ενημερώσω αν συναντηθούμε πάλι το πρωι , δεν το εύχομαι γιατι ξυπνάω χωρίς να πιω καφε ;)

japetus
22-06-16, 00:50
Αφηστε τα ερπετεξ και τις αλλες μούφες, δεν κάνουν τίποτα...
Δεν υπάρχει κανένα προϊόν που αποδεδειγμενα να απωθει τα φιδια...

apostolis.pan
22-06-16, 02:45
ενα παλιο "γιατροσοφι" κομπογιαννιτικο για τα φιδια,ειναι και το καψιμο κερατου.ελαφιου κλπ.
ο πατερας μου (ωντας "παλιος":D) ορκιζεται οτι κανει δουλεια.

Δεν νομιζω να πιανουν αυτα , αλλα εμενα καπιοι θειοι μου , ειχαν κατι αναλογο καθως , σαν γιατροσοφι, ειχαν το καψιμο ενος δερματινου παπουτσιου στην μεση του οικοπεδου.. απο την μια εχει λογικη , λογω των οσμων απο την καυση, αλλα και παλι οπως το καταλαβαινω , ειναι για να αποθησεις τα φιδια που υπαρχουν κοντα εκεινη την στιγμη, και οχι για να τα κρατας μακρυα σε βαθος χρονου απο μια φορα που θα καψεις κατι απο αυτα :)


οσο για το θυαφι, λογικα δουλευει καθως εχει την ιδιοτητα να "καιει" το φιδι σταδιακα στην κοιλια , (ετσι λενε τουλαχιστον) ομως δεν ξερω κατα ποσο θα δημιουργιθει προβλημα στην περιπτωση που περασει πανω απο το θυαφι και μπει μετα στην λιμνη../οπου κατα συνεπεια το θυαφι θα μπει στην λιμνη.. Εαν βοηθαει , η μονη σχετικη πληροφορια που μου εχετε σχετικα με θυαφι, και νερο ειναι καποιες παραλιες οι οποιες εχουν θειοδη εδαφος, δηλαδη υπαρχει θυαφι σε καποιο μικρο ποσοστο στο εδαφος.. απο οτι λενε ατομα που πανε για ελευθερο και τα λοιπα, σε τετοιες παραλιες δεν υπαρχουν φιδια. Επησις σε μικρες ποσοτητες ειναι ¨ευεργετικο¨για τον ανθρωπο απο οτι εχω ακουσει..
γνωμη μου ειναι πως εαν θες να δουλεψεις θυαφι, καντο περιμετικα απο το οικοπεδο και οχι γυρω γυρω απο την λιμνη (στην περιπτωση που το σκευτοσουνα ετσι) .οπου με αυτον τον τροπο αποτρεπεις καπως την περιπτωση να μπει θυαφι στις λιμνες.. αυτα :D δεν ξερω αν βοηθανε,,αυτα ξερω προς το παρον :D:D

japetus
22-06-16, 06:17
Σχετικά με την απώθηση:
http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=narticle&page=read&id=27
Κάποτε παλιά έγραφε και εδώ στο φόρουμ ο Ηλίας...

Artemisia
22-06-16, 07:31
Eντάξει τίποτα δεν κάνει ..... πεταμένα λεφτά :(
Με το που με βλέπει γίνεται καπνός , αλλά σήμερα είδα που μπαίνει ;) οπότε θα τον ξετρυπώσω :rolleyes:
Νίκο το έχω δεί αυτό το site όταν διάβαζα για τις Σαλαμάνδρες :)
Να σας πώ την αλήθεια το έχω συνηθίσει (το φίδι) με τόσες συναντήσεις που έχουμε κάθε μέρα, δεν θα με πείραζε να μείνει εκεί που είναι απλά έχω άγχος για τα χρυσόψαρα .... Αν είχα μόνο τα Κόι δεν θα με ένοιαζε αν θα μείνει ή θα φύγει .

takolas
22-06-16, 10:25
Φυσικό το αποτέλεσμα αλλά όχι και πολύ ευχάριστο :-)
Δεν έχω τίποτα με τα φίδια, κάθε άλλο, αλλά δεν θα ένοιωθα
άνετα να σουλατσάρει ένα στην λιμνούλα μου...
Εφόσον υπάρχει δίπλα ποτάμι δύσκολο να τα αντιμετωπίσεις,
μόνο ίσως εάν βγάλεις τις πέτρες από μέσα ώστε να μην
παραμένουν στην λίμνη, να είναι μόνο περαστικά...

Artemisia
22-06-16, 11:47
Τις πέτρες απο την μικρή λίμνη , που έχω εσωτερικά , θα τις βγάλω για να μπορώ να ελέγχω τον εσωτερικό χώρο ;)
Να βρώ χρόνο μόνο...Γιατί έχει μια διαδικασία η ασφαλής μετακόμιση των ψαριών και επανατοποθέτηση τους :rolleyes:
Με τα φίδια το είχα πάρει απόφαση όλα τα χρόνια που μένω εκεί και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα απλά με τα χρυσόψαρα τώρα νιώθω απειλή :(

Κλεόβουλος
22-06-16, 12:27
Σχετικά με την απώθηση:
http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=narticle&page=read&id=27
Κάποτε παλιά έγραφε και εδώ στο φόρουμ ο Ηλίας...
Αρχαίο μέλος ο Ηλίας http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=1087
Έγραψε, μετά από καιρό, πιο πάνω ;)

Artemisia
25-06-16, 15:44
Όλα καλά :D:D ήρθε ο άντρας μου , κάθισε με τον καφέ του δίπλα στην Λίμνη και όταν εμφανίστηκε ο Κυριούλης τον έπιασε :D:D τον πήγε στο ποτάμι να συνεχίσει την ζωούλα του εκεί ;)
Καλη ζωή mr buzz , μακριά απο τα ψάρια μου :D:D

Τάκης
25-06-16, 15:58
Να που χρειάζονται και οι άντρες :smt019

delta66
25-06-16, 16:23
Νατα τα κομάντα :cool:

Artemisia
25-06-16, 16:46
Xαχαχαχαχαχα ετσι είναι Τάκη :D:D

Σπύρο G.I. Joe: The Rise of Cobra , κανονικά. ;)

globalzero
25-06-16, 18:07
xaxa γαντάκι κηπουρικής στολή απο το στρατό που όλοι έχουμε και στα φίδια!:smt041

έπρεπε πριν το πιάσει να του φωνάξεις στοπ στοπ λαθος έκαναν στο ιντερνετ μου γράφουν είναι οχιά.

Artemisia
25-06-16, 20:47
Χαχαχαχαχαχαχαχα :D:D:D
Εφευγα εκείνη την ώρα αλλιώς .... το γαντι το έβαλε γιατι γλιστρούσε και δεν μπορούσε να το κρατήσει , πόσο μαλλον να το πάει και στο ποτάμι :D
Είναι στο στρατό , δεν την έχει απλά(την στολή) ;)

japetus
26-06-16, 16:04
Γάντι έτσι κι αλλιώς χρειάζεται στα νεροφιδα μια και αν στρεσσαριστουν στο χειρισμό τους, η δυσωδης ουσία που εκκρινουν δεν φεύγει για 2-3 μέρες από το χέρι

Sent from my Lenovo A3500-H using Tapatalk

Artemisia
26-06-16, 18:23
Έλα βρε Νίκο , δεν το ήξερα αυτό .... κάτσε πάω να τον ρωτήσω , αν μυριζε . Δεν κατάφερνε με τίποτα να το κρατήσει με το χέρι του έφευγε .

Bill-Samos
26-06-16, 19:12
Χτες δαγκωσε ενα ανηψιο μου οχια..ευτυχως ηταν μικρη και δεν ειχε πολυ δηλητηριο..Ηταν κοντα και ο πατερας του,του εδεσε ψηλα το χερι και τον ετρεχε..Δυο μερες στο νοσοκομειο για παρακολουθηση με ηπια συμπτωματα..

Artemisia
26-06-16, 20:08
Περαστικά στο παιδάκι Βασίλη, με στενοχώρησες τώρα ....πφ

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bill-Samos
26-06-16, 20:17
Μονο η θεα απ τα σημαδια των δοντιων στο δερμα..μπρρρρρρ δεν τα χω που δεν τα χω καλα με τα φιδια,ετυχε κι αυτο...

Artemisia
26-06-16, 20:21
Βασίλη πως έγινε αυτό ?Το έπιασε καταλάθος και τον δάγκωσε τον μικρούλη?
Είχα και εγω μέσα σε φράουλες αλλά το είδα πρίν το ακουμπήσω .....

Bill-Samos
26-06-16, 20:36
Απ οτι μου παν εβαλε το χερι χαμω να στηριχτει για να πηδηξει μια πεζουλα και δεν την ειδε..παντως εδω και δυο τρια χρονια εχει αυξηθει ο πληθυσμος τους μαλλον αρκετα..και εδω στην αυλη εχω βρει και στο δρομο αρκετες..σε ενα δυο χωρια που ειχαν μεγαλο προβλημα,εχουν βαλει μηχανηματα με υπερηχους που εχουν εμβελεια περιπου 500 μετρα και τις απωθουν..Στο νοσοκομειο που το συζηταγανε,λεγανε οτι κανουν δουλεια..

Artemisia
26-06-16, 20:41
Τι να πώ βρε Βασίλη :( περαστικά και πάλι . Θα το ψάξω και αυτό που λές με τους υπέρηχους και αν είναι θα παρω και εγω για το σπίτι .

EYH_SANTORINI
28-06-16, 07:45
Να που χρειάζονται και οι άντρες :smt019

Χαχαχαχαχα ελάτε και εδώ που βρήκαμε ένα ίδιο :(

japetus
28-06-16, 08:26
Οι υπερηχοι δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά για τα φίδια - αμφιβάλλω καθώς τα φίδια δεν έχουν ακοη -, επηρεάζουν όμως σίγουρα και ενοχλούν όλα τα άλλα ζώα κάνοντας περισσότερο κακό παρά καλό. Πιθανόν επειδή διωχνουν μεταξύ όλων των άλλων και τρωκτικά να μην εμφανίζονται τόσο συχνά και οι θηρευτες τους τα φίδια.
Γενικά μιλώντας η καλύτερη λύση είναι η εξαφάνιση της τροφής τους, δηλαδή κυρίως τα ποντίκια και άρα τροφές που τα ελκουν (σποροι, φαγητά εκτεθειμενα). Δυστυχώς στην περίπτωση των νεροφιδων αυτό δεν είναι εφικτό για εμάς μια και τα συγκεκριμένα προτιμούν τα ψάρια και τα βατραχια για διαιτολογιο τους. Άρα παίρνουμε απόφαση την σποραδικη ενόχληση και προσπαθούμε να τα απομακρυνουμε όποτε τα αντιλαμβανομαστε. Ευτυχώς τουλάχιστον τα συγκεκριμένα δεν είναι καθόλου επικίνδυνα.

Sent from my Lenovo A3500-H using Tapatalk

kgf12345
28-06-16, 10:36
τα μονα πραγματα που εχω δει να κανουν πραγματικα δουλεια στα φιδια ειναι οι παγιδες φιδιων και ο φραχτης για τα φιδια.τις παγιδες τις αγοραζεις,το φραχτη μπορεις να τον φτιαξεις με ψιλη σιτα αλλα θα πρεπει να μπαινει και στο εδαφος μερικα εκατοστα,οποτε εχει αρκετη δουλεια.δεν χρειαζεται να ειναι πολυ ψηλος.
αν βαλεις στο google "snake trap" και "snake fence" θα βρεις σελιδες που τα περιγραφουν.

POURITANOS
02-08-16, 23:46
Τα ερπετά αντιλαμβάνονται το νερό από χιλιόμετρα.
Ποτέ δεν ξέρεις ποτέ θα έρθει η οχιά.
ίσως να καταργήσεις την λίμνη για μερικά χρόνια αν τα παιδιά είναι μικρά.
μέχρι να μεγαλώσουν.:confused:
Δε θα σταματήσουν να έρχονται ερπετά ποτέ αν είσαι κοντά σε ποταμάκι-φύση κτλ.

ίσως αυτό είναι ότι καλύτερο.
https://www.youtube.com/watch?v=wM3go2pf640





.

tsala
02-08-16, 23:56
Εδω (http://www.herpetofauna.gr/forum/index.php?topic=435.0) ενα ωραιο αρθρο απο ερπετοφορουμ.

Artemisia
03-08-16, 08:10
Τα ερπετά αντιλαμβάνονται το νερό από χιλιόμετρα.
Ποτέ δεν ξέρεις ποτέ θα έρθει η οχιά.
ίσως να καταργήσεις την λίμνη για μερικά χρόνια αν τα παιδιά είναι μικρά.
μέχρι να μεγαλώσουν.:confused:
Δε θα σταματήσουν να έρχονται ερπετά ποτέ αν είσαι κοντά σε ποταμάκι-φύση κτλ.

ίσως αυτό είναι ότι καλύτερο.
https://www.youtube.com/watch?v=wM3go2pf640
. (https://www.youtube.com/watch?v=wM3go2pf640)

Καλημέρα :D δεν υπάρχει περίπτωση κατάργησης της Λίμνης . Ευτυχώς εδω και 2 βδομάδες δεν έχω δεί κανένα . Δεν έχω παιδια , αλλά όποτε υπάρχουν παιδιά στο σπίτι μου έχω το νου μου ;)
Μάλλον θα καταλλήξω να αγοράσω αυτόν τον φράχτη .
Ευχαριστώ πολύ .


Εδω (http://www.herpetofauna.gr/forum/index.php?topic=435.0) ενα ωραιο αρθρο απο ερπετοφορουμ.
Ευχαριστώ Γιάννη τα έχω διαβάσει όλα, έμαθα να ξεχωρίζω και τα φίδια :D:D

christoschor
03-08-16, 08:20
Φαντάσου που έφτασες μέσα σε τρία χρόνια. Κατέληξες ερασιτέχνης ερπετολόγος :D

Artemisia
03-08-16, 08:24
Χαχαχαχαχαχα μόνο αυτο το καλοκαίρι είχα τόοοσο μεγάλο πρόβλημα .
Τα έμαθα για να ξέρω τι μου γίνεται, αναγκαστικά ;)

kostas66
29-09-16, 11:48
Άλλος στη θέση σου θα μάζευε ένα ένα τα φίδια και θα τα έβαζε σε ξεχωριστή λίμνη. Μετά θα έβαζε και εισιτήριο για όποιον θέλει να τα δει και θα κονόμαγε κιόλας... Σκέψου το...

pavos
04-10-16, 12:39
https://www.facebook.com/whatweseee/videos/1146669675370085/

Artemisia
04-10-16, 15:03
Tέλειος ο παππούλης !!! :D:D
Όλα τα ζώα καταλαβαίνουν, οι άνθρωποι δεν ξέρω ......

Υ.Γ. Αυτη την στιγμή εχω 2 . Ενα στα Κόι και ένα στα χρυσόψαρα . Τα αφήνω εκει γιατι έπηξα στα βατράχια !!! Μόλις αγόρασα 1 χρυσόψαρο πριν μια βδομαδα μου το έφαγε βάτραχος .

kostas66
14-11-16, 16:01
Tέλειος ο παππούλης !!! :D:D
Μόλις αγόρασα 1 χρυσόψαρο πριν μια βδομαδα μου το έφαγε βάτραχος .

Οι βάτραχοι τρώνε τα χρυσόψαρα; :?

Artemisia
14-11-16, 22:48
Δυστυχώς τα τρώνε, έχω δεί και βάτραχο να τρώει τον χειμώνα μικρότερο βάτραχο .

kostas66
15-11-16, 14:11
Δυστυχώς τα τρώνε, έχω δεί και βάτραχο να τρώει τον χειμώνα μικρότερο βάτραχο .

Έλεος! Και εγώ τα βατραχάκια τα είχα άντε να τρώνε κανένα έντομο και σκουλήκια... +-8

Artemisia
15-11-16, 14:19
Είναι αδηφάγα πλάσματα Κώστα .....

jstiva
15-11-16, 15:26
Εγώ σήμερα διάβασα την συγκεκριμένη ιστορία με τα φίδια οπότε είπα και εγω να καταθέσω την σχετική εμπειρία και την γνώση μου για το θέμα. Καταρχή το θειάφι που φήμες λένε ότι απωθεί τα φίδια. Ισως και να το κάνει αλλά όχι για πολύ! Είναι σκόνη και φυσικά το παίρνει ο αέρας και το σκορπίζει. Το Χειρότερο όμως είναι ότι είναι ΕΥΦΛΕΚΤΟ οπότε σε δασικές περιοχές τους καλοκαιρινούς μήνες είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο!!!

Το Harpetex αλλά και άλλα φιδοδιωκτικά τα χρησιμοποιώ χρόνια στο εξοχικό στην Σαλαμίνα. Τα προηγούμενα 10 χρόνια δεν είχα δει φίδι. Τα 2 τελευταία καλοκαίρια όμως είχαμε παρουσίες... Μάλιστα το ένα πήδηξε από την βεράντα στα δέντρα και κλαδί κλαδί έφυγε σαν τον ακροβάτη του τσίρκου!!! Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι ήταν Σαϊτα ένα ακίνδυνο φίδι αλλά την τρομάρα πώς να την ξεχάσεις..... Ασε που ότι αντι-φιδικό και να βάλεις στο έδαφος τι να σου κάνει αν το φίδι "πετάει"....

Όσο για τις συσκευές υπερήχων μάλλον παραμύθια είναι αφού τα φίδια δεν έχουν ακοή - αντιλαμβάνονται μόνο τις δονήσεις του εδάφους. Οι υπέρηχοι διώχνουν την τροφή των φιδιών - τα ποντίκια. Ωστόσο ενοχλούν άλλα ζώα π.χ. τους σκύλους.

Συμπερασμα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι τα αυτονόητα - προσοχή όταν είσαι έξω, καλά καθαρισμένος χώρος από ξερά χόρτα και φύλλα, σίτες στο σπίτι.

Και κάτι τελευταίο. Τα τελευταία 2 χρόνια που είδα φίδια κοντά στο σπίτι στην Σαλαμίνα, έχω γεμίσει τον κήπο με 10άλιτρα πλαστικά μπουκάλια από ψύκτη με νερό, λόγω των συχνών χρονικά μεγάλων διακοπών του δικτύου νερού.
Λέτε να είναι τυχαίες οι επισκέψεις? Αμφιβάλλω....

gallos
15-11-16, 20:10
Μάλλον τυχαίες δεν είναι...Απλά για το θειάφι να προσθέσω ότι η δράση του ως απωθητικό βασίζεται στο ότι ζεσταίνεται εύκολα και ουσιαστικά όταν πάει το φίδι να περάσει απο πάνω "καίγεται" (όχι κυριολεκτικά) και φεύγει. Λιγότερο βασίζεται στην μυρωδιά και για αυτό το θειάφι απο μια θερμοκρασία και κάτω είναι άχρηστο...

Artemisia
15-11-16, 23:46
Το μόνο που είδα να κάνει δουλειά στα φίδια είναι ένας ειδικός πλαστικός φράκτης , που εγκλωβίζει το φίδι . Βέβαια μετά κάποιος πρέπει να το βγάλει :smt084
Επίσης δεν το βρήκα πουθενα για να το αγοράσω .... το άλλο θέμα είναι ότι για 1000 μετρα θα χρειαζόμουν ένα "μεγάλο" μπάτζετ .
Θα μείνω με τα φίδια ;) μάθαμε ο ένας τον άλλο !! :D

jstiva
16-11-16, 00:16
ο φράχτης που τα εγκλωβίζει μου φαίνεται ενδιαφέρουσα ιδέα προστασίας της βεράντας. Που μπορώ να μάθω περισσότερα για αυτόν;